Keresés

Részletes keresés

Mozo66 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16978

A jelenség oka az alternancia ( szakaszos terméskihagyás )  . Pont azért nincs az idén rajta mert tavaly rengeteg volt . Úgy tudod kiküszöbölni , ha olyan évben mikor rengeteg lenne rajta  erősebben metszed és  alaposan leritkítod , hogy ne legyen annyi rajta . A jövő év valószínűleg ilyen lesz .

Előzmény: Balázs730628 (16976)
beetee Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16977

Ha a hangyák zavarnak, meg lehet próbálni a hangyacsapdát (Raid, Protect, Wape... ) a lényeg, hogy a tasakos, behordós-mérget.

A házban működik. Igaz kell néhány hét, mire megoldja a problémát, de tényleg jó. A dolgozók behordják a bolyba, ott előbb-utóbb eljut a királynőig, az kinyiffan, nincs új tojásrakó, amíg a már lerakottakból kikelnek az utódok addig él a kolónia, aztán egy időre abbamaradnak, míg valahonnan messzebbről nem érkeznek új területfoglalók.

Száraz időben kitennék egy ilyet a málnáid tövéhez, vagy szétszórnám az ominózus bolyhoz.

Előzmény: Timie_ (16966)
Balázs730628 Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16976

 

Sziasztok!

 

Almafám (Jonathan) idén tavasszal csak egyetlen egy ágán virágzott ki. Pedig mindegyik ágán vannak levelek.

Tavaly rengeteg alma volt rajta, ezért sem értem a dolgot. Lisztharmatos, meg is akarom permetezni, de nem gondolnám, hogy ez összefügg vele.

 

Elég óvatosan metszettem, mivel nem értek hozzá, nem akartam bajt csinálni. Viszont az biztos, hogy nemcsak arról az ágról vágtam le.

 

Szerintetek mi lehet a jelenség oka, és mit tehetnék ellene? Az idei termésemnek gondolom már lőttek, de legalább jövő tavasszal ne járjak ugyanígy.

(Megj.: nemrég költöztünk ide, ez a harmadik tavaszunk itt. Az elmúlt két évben normálisan virágzott.)

beetee Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16975

Amit ilyen esetben én tennék (és nem kell megfogadni)

Szükség szerint továbbra is permeteznék. Továbbra is méhkimélő technológiával, tehát mikor azok már- , vagy még nem repültek ki.

A III. kategóriás vegyszereket, amikre nincs ráírva, hogy méhekre ártalmas gond nélkül. A méhekre ártalmasakat óvatosan a fentiek szerint.

Lehet vezetnék egy permetezési naplót, ha tényleg feljelentgetős, de alapból neki kell bizonyítani.Mindenkit megillet az ártatlanság vélelme.

Ha átordibál, hogy hagyd abba a permetezést és fenyeget, szépen megkérném, hogy mondja már meg a hivatkozott jogszabály pontos nevét, címét, paragrafusát, pontját... légből kapottan én is tudok hivatkozási alapot kreálni, de kellene valami mögé.

Azon túl Te is utánajárhatsz, hogy zártkerti részen (azt mondod az) lehet-e méhészkedni, az milyen messze van belterülettől, ott lehet-e. Nem tudom a zártkertekre mi vonatkozik, de ha téged zavar Te is indíthatsz ellene birtokháborítási eljárást. Ugyanis nem tudod funkciójának megfelelően használni a tulajdonodat, erre pedig jogod van, sőt ez a jog erősebb, mint az ő joga a méhészethez x méteren belül.

Vannak bizonyos kötelezően betartandó védőtávolságok ugyanis...

Persze a rossz szomszédság átok, és a pereskedés sem old meg azonnal mindent, viszont ha hagyod magad, és mondjuk károd van abból, hogy nem mertél permetezni, azt persze ő nem állná...

 

(egyébként apósom hobbi szinten méhészkedett, ő azért hagyta abba, mert a szomszéd panaszkodott, hogy nem meri kiengedni a gyerekeket az udvarra, mert megcsípik a méhek. Soha egyetlen méhcsípésük nem volt..... )

Előzmény: hevezoli64 (16961)
Jbori Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16974

Hangyabolyba nagy nyomással. Garantáltan nem működik :)

Előzmény: Ali-bá (16972)
Jbori Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16973

Bezzeg a medve már tudja hol kell brummogni! :) Vegyetek egy üveg szerintetek igazán jó málnaszörpöt, igyátok meg a medve bőrére, és aztán célozzátok be magatoknak hogy olyat szeretnétek csinálni. Aztán avasd be a gyerekeket a málnás minden egyes eseményébe, és akkor majd értékelni fognak téged is, és a saját málnát is. Ez csak egy ötlet volt, úgy csinálod ahogy akarod :) Én egyelőre örülök ha minden tövem szépen kibújik, aztán majd meglátom.

 

Sokáig volt málnásunk a ház mellett hűvösben, jól termett. Aztán évtizedekkel később napra ültettem málnát, és semmi időm sem volt gondozásra, úgyis termett jó darabig. Ez a harmadik telepítés.

Előzmény: Timie_ (16966)
Ali-bá Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16972

Ezt már előbb is írtad. Csak a hogyan-ra vagyok kíváncsi. Azt kérdeztem. (De ha titok? ...)

Előzmény: Jbori (16965)
TINTUS Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16971

Tiszta horror....................  brrrr.                  :)

 

Előzmény: pacsepa (16969)
pacsepa Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16970

Ja az előbbi hozzászólásom éppen az "ésszel vegyszerezni" bizonyítéka lehetne.

Én relatíve sokat permetezek, de még SOHA egyetlen halpusztulásom sem volt. A fák lombkoronája majdnem a vízig ér! A halak között meg olyanok is vannak, mint éppen a domolykó, ami különösen érzékeny a vízminőségre és a mérgekre, hasonlatosan a pisztránghoz.

Előzmény: pacsepa (16969)
pacsepa Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16969

Hát ha ott laknék és naponta körbe tudnám járni, nekem még vízbe, vagy Karate Zeon-ba sem kellene fojtani őket, Ott van a gyümölcsfák között a tavam, benne az éhes domolykókkal! Minden kézzel elkapott rovar, kukac, lárva és lótetű a gyomrukba végzi. Látványos rablásokkal honorálják a csemegét, amikor közéjük dobom, mint a piranhák.

Cserebogár rajzás idején meg megőrülnek! Elég testes példányok, nincs akkora cserebogár, vagy lótücsök, amit nem zabálnak meg azonnal. A lótücsök a kedvencem. Kiválóan úszik, szinte fut a vízen, de nem elég gyorsan. Mint a torpedók megindulnak szinte víz színén a domolykók az irányában. :-)

Előzmény: alfi13 (16951)
pacsepa Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16968

Igen a Dithane esetében biztosan.

A Karate Zeon esetében ez egyeskártevők esetén felmehet egészen 5 ml/10 literig, ha jól emlékszem, de ezt ellenőrizd!

Előzmény: Gabesz7878 (16949)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.23 0 0 16967

jéborinéni minden jószándékát és tudását beleteszi, olykor az sem elég

ez a málnatéma meg olyan, hogy csak akkor lesz jó, ha ő is akarja, meg kell egy kis gyakorlat is... utána szüret

Előzmény: Timie_ (16966)
Timie_ Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16966

Bori: kezdjünk új lappal :)

De akkor is aggódok, hiszen tök hülye vagyok a málnához, de a gyerkőcöknek ígértem, hogy fincsi málnaszörp és málna lekvár lesz belőle :) Szóval muszáj helyt állnom, hogy anya mégse olyan béna :)

Gondoltam jobb előbb aggódni, kérdezni, mielőtt valami gebac lesz belőle, mert azért csak nem két ft volt.

Sajnos nekem pont a Polka málnám caraxik, a többi meg elvan.

Előzmény: Jbori (16964)
Jbori Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16965

Sok helyen találtam róla azt hogy jó, kipróbáltam, nem működik.

Előzmény: Ali-bá (16948)
Jbori Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16964

Aggódással rengeteg energia megy el ellenkező irányba. Addig jó míg csak málnáért aggódsz ennyire, jobb észrevenni, megfogadni, és időben korrigálni. Hogy többen mondjuk neked, talán lehet benne igazság, nincsen ezzel semmi baj, te is fontos vagy, nem csak a málna. Néha nehéz felismerni a helyes cselekvést, embernél, málnánál.

 

Nekem is van 11 tő Polka málnám, jó drágán vettem. Minden nap locsolom őket, még 3 tő nem bújt ki. A Polka málna azért jó azt mondják, mert ősszel tövig vissza lehet vágni fűnyíróval, és a kártevői sem telelnek át emiatt. Nálam sincs túl jó talaj, majd meglátom hogy terem, és mivel tudom tápoldatozni. Egy ágon már van virágbimbó rajta.

Előzmény: Timie_ (16947)
Timie_ Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16963

Köszönöm válaszodat :) Diófa levél úgyis van bőven :))

Előzmény: alfi13 (16955)
buga1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16962

Hát önbizalma az van, nem is kevés...Lehet,hogy nem is bánná, ha megosztanád vele a termés egy részét-a méhek által elvégzett munkáért...

Előzmény: hevezoli64 (16961)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16961

Nem környékbeli, a Tisza mellől jött ide. Nagyon nagy örömmel fogadtam, azt hittem rendbe teszi a kertjét.

Persze, más is permetez a környéken, zártkerti rész. De ezzel együtt nem méhésznek való terület.

Ja még hálásnak is kellett lennem, mert szerinte csak azért van termésem, mert az Ő méhei ezt biztosítják. Idén, hogy még nincs itt, ettől függetlenül jó termés néz ki.

A jó szomszéd áldás, a rossz meg istenverés.

Előzmény: buga1 (16958)
gaabre Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16960

Vannak ilyen agyhalottak, de én megtaláltam a jót a gondozatlan szomszédságban: mindkettő közvetlen szomszédomnál már felmagzott a fű (és a gaz), ami egyrészt szép zöld, másrészt senki nem szól bele, mikor mit csinálok.

Egy távolabbi szomszéd néha meglát a fák között és átkiabál, hogy már megint mit nézek rajtuk. Ez azért kellemetlen, mert én sem kérdezem meg tőle, hogy megint mit nézi a mozdulatlan kapásjelzőt órák óta?

Engem ez szórakoztat, őt meg az. De ahhoz már agyatlan, hogy ezt ne kérdezze meg rendszeresen.

Sajnos nem tudok már őszinte választ adni neki, inkább otthagyom szó nélkül.

Előzmény: hevezoli64 (16956)
gaabre Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16959

Félreértés ne essék, én is rendszeresen permetezek -főleg az év ezen szakaszában-, csak rovaros fronton fenntarthatóbbnak találom a szelektív szerek és módszerek alkalmazását.

Pl. a csiba00-val mélyen egyetértek almamoly kérdésben: ugyanazt tapasztalom amit leírt.

Előzmény: hevezoli64 (16950)
buga1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16958

De gondolom nem Te vagy az egyetlen a környéken ( a méhek nem csak a szomszéd fáit látogatják) aki gyümölcsfákkal foglalkozik...

Persze megértem a helyzetedet- nem mindig nyerő egy "ilyen" szomszéddal kikezdeni adok kapok alapon...

Csak megjön az esze, hiszen a méhei a Te fáidról is hordják neki a "mézet"...

Gondolom nem falubeli (vagy ismerős), ha mindjárt ezzel állított be- mintha övé volna a környék...

Előzmény: hevezoli64 (16956)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16957

:)))))))

 

Előzmény: alfi13 (16951)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16956

lefújja tiltott szerrel a fáimat pl.

Egyébként soha semmi baja nem volt a méheinek, csak méhkímélő szerrel (Mospilan) permetezek, naplementekor. Nem voltam teljesen világos, egy szomszédom nincs, a másik meg ilyen.

Előzmény: buga1 (16952)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16955

Három éve a málnámat diófa levelekkel mulcsozom azóta a málnaszúnyog szinte eltűnt. Előtte szinte minden bokorban volt egy két szál ami beteg volt most összesen két szálat találtam. Ha ezeket elzavarta a hangyák sem mennének oda.

Előzmény: Timie_ (16947)
buga1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16954

:-)

Ez jó volt!

Mondjuk rá nekem bejött a sárga lavóros (nálam vödör volt) dolog. Az egyiket "szárazon" víz nélkül fogtam meg a másikat már vízzel a vödörben. Több nem is volt...

Előzmény: alfi13 (16951)
boldog Bulldog Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16953

Mintát kért??? Hogy döglene meg, ki ő, hatóság?!

 

Mondjuk, nekem ufólátó, magyar táltos a szomszédom, annyi feljelentés volt már,

mint a rosseb, egyszer permetezéshez beöltözve Jetinek nézett.

Előzmény: hevezoli64 (16950)
buga1 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16952

Hát nem irigyellek egy ilyen kertszomszéddal! Mellesleg létezik valamilyen jogszabály ezzel kapcsolatban-mondjuk rá köteles vagy figyelembe venni a szomszéd méheit-kötelezhet erre valaki? És hogyan bizonyítja be, hogy a méhei a Te "permeted" miatt pusztulnak el? Mondjuk rá a környéken másik 3-4 gazda is permetezhet...

Előzmény: hevezoli64 (16950)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16951

Én egy kombinált megoldást alkalmaztam a bundásbogár ellen. Mivel csak kb 20 gyümölcsfám van ami szóba jöhetett egyszerűen kézzel összeszedtem és beledobáltam őket a fa alá tett sárga lavórba. Utána lepermeteztem Karathe Zeonal.

Előzmény: pacsepa (16929)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16950

Így van.

Én igyekszem gondosan permetezni, az esetek súlyosságának megfelelően. Inkább lefújom a szomszédom 25 éve elhagyott kertjében lévő mindenféle növényt, minthogy az enyémet állandóan fújni kelljen a fertőzések miatt. Persze még meg is ritkítom (mint ma) az előtörő gyökérhajtásokat, hogy kevesebb permetszer kelljen.

Tavaly egy méhész költözött mellém a kiskertek kellős közepére, 30 családdal. Hamar tudtomra adta, hogy itt nem lesz ezentúl permetezés. Közölte, hogy nekem előre be kell jelentenem mittudomár hol, hogy mikor és mivel fogok permetezni. Utána mintát kért a permetszerből, hogy tényleg nem döglenek-e a méhei tőle.

Egy jégverés után délben permeteztem (rézzel, kénnel), amikor szaladt utánam a kertembe, hogy fel fog jelenteni, meg 200 eFt-ra büntetnek, stb. Eltettem a permetezőt, s hüppögtem. Nem tehetek semmit ilyen ember ellen, pl. Ő lefújja Bi58-cal a kerítés melletti fáimat, majd bevizsgáltatja, és kész.

Folyamatosan terrorizált egész évben.

Most tavasszal még nem jelent meg, tavaly is elhanyagolta a szőlőit és fáit, csak a méhekkel, meg a kikötött büdös kutyájával foglalkozott. Derékig ér a fű az elszáradt faágak mentén.

Ő nem permetezett, óvja a környezetet.

Na ezek az előzmények, melyek után tollat ragadtam, és belepofáztam.

Üdv.

Előzmény: gaabre (16931)
Gabesz7878 Creative Commons License 2014.04.22 0 0 16949

Sziasztok!

 

Ditahne 10 liter vízbe 20g kell? Illetve Karate Zeon 10 liter vízbe 3ml?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!