Keresés

Részletes keresés

Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.12 0 0 119621

"Aki járt iskolába annak úgy tanították, hogy a fázist a talpérintkezőre kell bekötni."

 

Teljesen egyetértek.

Előzmény: 210-es (119619)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.12 0 1 119620

Ezt miért nekem mondod ?

Előzmény: 210-es (119619)
210-es Creative Commons License 2021.02.12 -2 3 119619

Hali !

 

Aki járt iskolába annak úgy tanították, hogy a fázist a talpérintkezőre kell bekötni. Sarkosan fogalmazva a többi magyarázat csak okoskodás. Dolgozzunk tanultak szerint, ráadásul logikus

indok is van a miértre,  ha ezen kell témázni már régen rossz !

 

Előzmény: tfe_tng (119610)
Fortman Creative Commons License 2021.02.11 0 1 119618

1-hibából nincs probléma... de nagyon oda kell figyelni.
Mi a fene az a "bevásároltad magad"? Pénzért ebben a körben nem lehet megszerezni semmit, csak tanulságok árán.
Reg szerelő = szerelő, ne vállaljon be olyan munkát, ami (már) nem szabványos.
A konkrét esetben:
Ha a PEN szétválasztás a lakáselosztóban van és működik, az addig oké, amíg nem kell hozzányúlni. De, ha valamiért szerelni kell, akkor utána, szabványos állapotra kell hozni a berendezést.
A legújabb direktíva szerint PEN nem kerülhet a lakáselosztóba. A fő-földelősínen (ma már nem sín, hanem Hlakkokból áll) kell szétválasztani a PEN-t. Vagy, az óra alatt, plombált területen, az óra nulla-elágazásával együtt, 1 főáramköri sorkapoccsal. A PE vezető innen megy a lakáselosztóba.

Előzmény: Garfield007 (119599)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.11 0 0 119617

Ezekből dobják össze az áramfogyasztók a TÁMOGATOTT>>ZÖLD energia termelésére való extra pénzt.
A zöldáram termelők részére.

Előzmény: GTI100 (119611)
GTI100 Creative Commons License 2021.02.11 -1 1 119616

Köszi, most már mindent értek. Vagy legalábbis ebben a tévhitben vagyok.

Előzmény: ötfelezős (119615)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.11 -1 0 119615

Mert nem a kifejezés jelentését kell nézni, és visszanyelvészkedni. A számlán arról van szó, hogy a megújuló termelőket támogatják, és ehhez a felhasználók hozzájárulnak. Mondhatjuk, hogy van, aki a KÁT körbe tartozó termelő, és van, aki külön feltételek teljesülése esetén a prémiumos támogatási rendszerben van.

Ez a támogatás a civilizált világban általában megvan. Németországban ezért a legdrágábbak egyike a tarifa.

Előzmény: GTI100 (119614)
GTI100 Creative Commons License 2021.02.11 -1 0 119614

Oké aza  KÁT. Csak hogy a cégtől pont nem vesz semmit, a szolgáltató csak elad áramot Akkor ez no meg a prémium az mit keres a számlán?

Előzmény: sylvanus67 (119613)
sylvanus67 Creative Commons License 2021.02.11 -1 1 119613

Kötelező Átvételi Tarifa.

Előzmény: GTI100 (119611)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.11 -1 2 119612

Én lehet, hogy el tudom, de érdemes?

Az állam olyan, mint az átlag kisiparos. Elhatározza, hogy ennyiért adja, és aztán elkezdi keresni hozzá a tételeket, amivel kijön a végeredmény...

Előzmény: GTI100 (119611)
GTI100 Creative Commons License 2021.02.11 -1 1 119611

Ipari fogyasztó áramszámlájának közel 10% -át teszi ki ez a tétel: KÁT és prémium pénzeszköz

 

Valaki röviden és érthetően felhomályosítana hogy ez mi?

Előzmény: ksanyi52 (119609)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.11 0 1 119610

Igen. Van az a mondás, hogy a szabványt vérrel írták. Ez az, amit elek sose fog megérteni. 

Előzmény: ksanyi52 (119609)
ksanyi52 Creative Commons License 2021.02.11 -2 0 119609

Különben teljesen igaza van, de ha 10000-100000 véletlenül 1 is megtörténik, akkor már nincs bocsánat, az nagy tragédia. Ahol most lakunk az előző tulaj fia a szomszédban szerelte a villanyt. ( villanyszerelő)  Küldte az édesanyját hogy kapcsolja fel az automatát. Szegény asszony ment és felkapcsolta, és később ott találta a fiát holtan. Hamarabb ért mint kellet volna. Soha nem tudta feldolgozni, nem soká bele is halt a fájdalmába. Hát ez is olyan. 

Előzmény: Jahno (119608)
Jahno Creative Commons License 2021.02.11 -2 1 119608

És mi mindig meglepődünk, ha rádob egy lapáttal.

Előzmény: Garfield007 (119607)
Garfield007 Creative Commons License 2021.02.11 -2 4 119607

És tényleg elmagyarázta miért szabad életveszélyesen kötni egy ilyet. Eddig se tartottam sokra, de most valahol egy tetű és a semmi közé skálázódott.

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119602)
Jahno Creative Commons License 2021.02.11 -2 1 119606

Én már véletlenül fogtam meg menetet úgy, hogy be volt csavarva az izzó. Én sem értettem, de meglepett. Aztán jön a haladó szint, mikor kicsavarod a búrát a foglalatból. Az már gyakoribb.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119602)
szakmókus Creative Commons License 2021.02.11 0 2 119605

"- olyan helyiséget kellett keresnie, amelyben hidegpadló van (hány százalék ennek valószínűsége?)"

 

Miért kell keresni ha az éppen az. Tehát akár 100%.

 

"- olyan létrára kellett felmásznia a csillárhoz, ami fémből van és nincs lefestve sem (hány százalék ennek valószínűsége?)"

 

A  háztartási létrák alumíniumból is készülnek amelyek ezáltal nem festettek. Esély legyen legalább 50%.

 

"- a fém létrák lábain gumi/műanyag karcolásvédő papucsok vannak, a baleset elszenvedéséhez ezeket le kellett feszegetnie a létráról (hány százalék annak valószínűsége, hogy véletlenül nincs egy fém létrán rajta a műanyag talp?)"

 

A létrák jellemzően túlélik a rájuk rakott műanyag vagy gumi alkatrészeket. Pótlásuk nem könnyű vagy nem lehetséges. 80%? 

 

".... hogy véletlenül olyan foglalat van ott, aminél maga a menet is feszültég alá kerülhet?"

 

Ha leszakad az izzó fej a mentes rész fesz. alatt marad ha oda fázis van kötve.  Ez esetben 100%.

 

"...- mindezt olyan lakásban, amelyben éppen nincs FI relé..."

 

50%?

 

"- ...azt nem is mondtam, hogy azt az egészet mezítláb kell végicsinálni, különben az egész eddigi erőlködés kárba vész és a baleset elmarad :)"

 

Ha nem is az áramütés miatt sérülsz meg közvetlen hanem leesel a magasból, a sérülés esélye 100%.

 

 

 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119602)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.11 0 1 119604

Hát látod, nem is kellene ennyi betűvel bizonyítanod, hogy nem érted, miről van itt szó. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119602)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.11 -4 0 119603

"ha valakire csúnyán néz rá otthon az asszony  ,gondolja sebaj jövök fel a villanyszerelő topikba s rúgok bele Elekbe."

 

Aki tartósan élvezi az öncélú gonoszkodást, annál nem biztos, hogy van még otthon asszony ;)

 

"itt mindenki okosabbnak gondolja magát másoknál . "

 

De egyedül csak rám igaz, hogy valóban okosabb vagyok másoknál, mindenki más csak gondolja magáról ezt :)

Előzmény: Pillanatragasz (119596)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.11 -5 0 119602

Képzeljünk el egy embert, aki éppen komoly (életveszélyes) balesetet szenved amiatt, mert az izzó foglalatában a fázis nem a fenék- , hanem az oldalérintkezőre van kötve.

A baleset áldozatának a baleset elszenvedéséhez

- olyan helyiséget kellett keresnie, amelyben hidegpadló van (hány százalék ennek valószínűsége?)

- olyan létrára kellett felmásznia a csillárhoz, ami fémből van és nincs lefestve sem (hány százalék ennek valószínűsége?)

- a fém létrák lábain gumi/műanyag karcolásvédő papucsok vannak, a baleset elszenvedéséhez ezeket le kellett feszegetnie a létráról (hány százalék annak valószínűsége, hogy véletlenül nincs egy fém létrán rajta a műanyag talp?)

- olyan izzó foglalatot kell találnia, melyben az oldalérintkező az izzó menete (évek óta nem láttam olyan foglalatot, amelyben a menet feszültség alá helyezhető, az oldalsó érintkező is mindegyiknél benn volt az izzó mélyén). Persze előfordul olyan foglalat, amelynél a menet vezetőképes anyagú, de hány százalék annak valószínűsége, hogy véletlenül olyan foglalat van ott, aminél maga a menet is feszültég alá kerülhet?

- Hogyan fogsz meg egy izzót betekerés közben? Hozzáér a kezed a menethez? Még a közelében sincs!

- De még ha KÉSZAKARVA odaszorítod az egyik ujjad az izzó menetéhez, akkor is valószínűleg olyan a foglalat pereme, hogy elmorzsolja az ujjadat már azelőtt, hogy odabenn létrejönne az elektromos érintkezés.  

- mindezt olyan lakásban, amelyben éppen nincs FI relé...

- azt nem is mondtam, hogy azt az egészet mezítláb kell végicsinálni, különben az egész eddigi erőlködés kárba vész és a baleset elmarad :)

 

Fenti valószínűségek egyike sem nulla, de egyike  sem 100 százalék. És ha kiszámoljuk a valószínű százalék százalékának a százalékának a százalékát, abból végeredményben annyira alacsony valószínűség jön ki, aminél még az is valószínűbb, hogy egy városi járdán sétálva a fejünkre esik egy tégla, tetőcserép vagy virágcserép.  Márpedig aki nem figyelmezteti folyton a családtalanjait a járdán sétálás veszélyeire, az vajon miért tartja az izó foglalat oldalsó érintkezőjére kötött fázist komoly (életszerűen) életveszélyt okozó szakmai hibának? :)

ötfelezős Creative Commons License 2021.02.10 0 3 119601

Most ezt nem értem. Te ezek szerint nem gondolod úgy, hogy ha a fázis a középérintkezőhöz van kötve, akkor kevesebb az esélye az izzócsere közbeni áramütésnek? Rajtad és MEE-n kívül az egész világ úgy gondolja... Indokold meg.

Előzmény: Pillanatragasz (119596)
ötfelezős Creative Commons License 2021.02.10 -1 0 119600

Én úgy gondolom hogy lehetséges hogy az épület villamosság terén is említhető eme szabvány.
Épület automatizáláshoz nem egy vezérlőszekrényt készítettem már.

Már írtam azt a megkülönböztetést, hogy a falban levő vezeték, meg a hozzákötött gép... de ezek szerint kár volt.

Előzmény: szakmókus (119592)
Garfield007 Creative Commons License 2021.02.10 0 0 119599

Úgy érted, hogy bevásárolod magad regszerelőnek és létezik olyan terület, ahol nyugdíj előtt kiraknak bárkit egy hülyesége miatt? Viccelsz.

Előzmény: Fortman (119597)
Garfield007 Creative Commons License 2021.02.10 0 0 119598

Ne állj be abba a sorba, akik meg akarják védeni ezt a hülyét. Nincs mit védeni rajta. 

Te is megcsináltál egy kötést a tanácsára és ahogy a lámpát is lelógattad ideiglenesen egy szál kábelen pár évvel ezelőtt, ugyanúgy majd a házad új tulaja sem fog arról tudni, hogy ha nem elég óvatos, akkor egy izzócsere során meghalhat. Nem direkt csinálod, csak ilyen az ember. Ezért nem ajánlunk ilyet sosem, senkinek, mert a következményeket nem fogod te sem vállalni ha baj lesz.

 

itt mindenki okosabbnak gondolja magát másoknál . 

Ezt meg értékeld újra, Elek pár hülyeségét újraolvasva.

Előzmény: Pillanatragasz (119596)
Fortman Creative Commons License 2021.02.10 0 0 119597


EoN területen ezért kiraknának a reg. szerelő státuszból

Előzmény: C20NE (119557)
Pillanatragasz Creative Commons License 2021.02.10 -2 0 119596

Tudod itt az a baj hogy  ha valakire csúnyán néz rá otthon az asszony  ,gondolja sebaj jövök fel a villanyszerelő topikba s rúgok bele Elekbe.

Rájöttem arra hogy itt mindenki okosabbnak gondolja magát másoknál . 

 Minden szerelés szar , mindenki meghal ,az összes ház leég .

Pedig a legtöbbje tudod mit termel ?  Széndioxidot 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119593)
wtman Creative Commons License 2021.02.10 0 1 119595

A 8 méter túl hosszú és a végére nagyon leesik a feszültség. Annyira, hogy nem bírja kihajtani a ledeket. A problémádra már korábban leírták a megoldást. Legközelebb figyelj, hogy max. 5 méterenként meg kell táplálni a ledszalagokat. A másik kényes dolog a hűtés, bízom benne, hogy vmi jó hővezető aljzatra (pl. alusín) raktátok a szalagot, hogy ne süljön meg.

Előzmény: Keraa (119581)
C20NE Creative Commons License 2021.02.10 0 0 119594

Tökéletes!

Előzmény: bandika753 (119567)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.10 0 0 119593

"Ezzel az a baj, hogy alapvető szakmai megfontolással mész szembe,"

 

Ezt nem értem. Miféle alapvető szakmai megfontolásra gondolsz?

Előzmény: ötfelezős (119554)
szakmókus Creative Commons License 2021.02.10 0 2 119592

"Én vöröset nem alkalmaznék épületvillamosságban,..."

 

Én sem.Bár nem feltétlen azért a szempontból, hanem mert van egyéb már praktikusabb szín is.

 

" ...nem biztos, hogy a gépes szabványt adaptálni kell az épületvillamosságra."

 

MSZ EN 60204-1:....

1.00 Alkalmazási terület

A szabvány elsősorban a 3.35. szakaszban meghatározott ipari gépek villamos szerkezeteire
(véleményem szerint a kapcsoló,vezérlőszekrényt érti) terjed ki,bár nem korlátozódik csak azokra.
Egy melléklet felsorolja azokat a berendezéseket melyekre kiterjedhet a 60204.

Néhány idézet: fűtő és szellőztető berendezések,hűtő és légkondicionáló gépi berendezések.
És több olyan berendezést sorol fel,amely kisipari tevékenység miatt előfordulhat egy lakás erre
elkülönített részén. PL. garázsműhely,pince helység,stb...


2.00 Rendelkező hivatkozások

Csak kiemelve: IEC 60364-4(-5)(-6) Épületek villamos berendezéseinek létesítése.

3.35 Gépi berendezés,gép.

Ollózva:olyan gép csoportok amely valamely cél érdekében úgy vannak vezérelve,hogy egységes
egészként működnek.

Én úgy gondolom hogy lehetséges hogy az épület villamosság terén is említhető eme szabvány.
Épület automatizáláshoz nem egy vezérlőszekrényt készítettem már.

Mint már említették a piros szín jellemzően a vezérlő szekrény(vagy doboz) tartalma,és esetleg
a sorkapocsig tart.Hogy onnan a z/s. kivételével milyen színnel megy el a vezeték
és milyen színnel jön vissza, nem lényeges.

A "vitaindító" hozzászólásom inkább arra vonatkozott, hogy jelezzem hogy a piros szín
már alkalmazva van máshol. Az hogy a védőcsövekben,régi kábelekben előforduló piros
szín még létezik,és a funkcióját betölti, nem tanácsos azt piros színnel bővíteni,"életben"
tartani. Jobbára "alakuljon" át z/s-ra ahol ez lehetséges. 

Előzmény: ötfelezős (119558)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!