Keresés

Részletes keresés

Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1826

Nem akarom kötni az ebet a karóhoz, ezért ebben a témában idén nem fogok többet írni magamtól, ígérem :)

Csak valamit nem értek.

Nem tudom, melyik kaptártípusnál mennyi a telelő élelem, én csak annyit olvastam, "a rakodónál a korábbiakhoz képest több kell, és a méhészek nem tudták elképzelni sem, hogy 25-30 kiló méz kell a teleléshez", vagy valami ilyesmi maradt meg az emlékezetemben. Ebből kiindulva, a fekvőkben nem kell ennyi, és szintén csak úgy rémlik, hogy 15-20 kiló elegendő abba is.

Ha az ember augusztus elején kipörget mondjuk 10 kiló napraforgót kaptáranként, és onnantól kezdve nem etet, mert "nem kell, meghagyom a keretekben maradt szotyit nekik télire", akkor mégis, mekkora mennyiséget gyűjtöttek a méhek, hogy még ennyi marad? Ezek szerint 15-20-30 kiló mézet benne hagynak minden családnál?! Több száz kiló mézet egy rendesebb állományt alapul véve? Mindenki, aki napraforgón teleltet? Amikor a cukor 180-200 Ft, a virágméz meg a többi meg jobb áron eladható? Ezt nem tudom elképzelni.

Vagy akkor az augusztusi pörgetés után mégsem színtiszta napraforgón telelnek a méhek, hanem amit még a keretekben maradt szotyira rágyűjtenek szeptemberig + az etetés, és akkor máris igaz lenne, amit Vicze írt, hogy mégis csak "napraforgóval vegyes virágméz" volna az, amit elraktároznak?

Elnézést a szőrözésért, csak nem értem a dolgot.

Előzmény: Kempingez (1824)
LudasMatyí Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1825

Én azt mondom hogy ne fossatok a naprán való teleléstől!Velem együtt nagyon sok méhész telel ezen a mézen!

De vannak olyanok is,akik szárazra pergetik a szotyit,utánna meg benyomnak vagy 20-25 kg cukrot oszt jóvan!

Anyagilag ők járnak jobban,de én tartok a tisztán cukron való teleléstől!Ők viszont azt mondják,hogy ne fossak a cukron való teleléstől!

Szóval 100 méhész százat mond!Mint sok más dologra a méhészetben!

Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1824

Az állománynál élelem felmérést szoktam végezni, augusztus 20 előtt. Így ahol elegendő a méz, azokat nem etetjük. Később még az etett csoport is szelektálódik, az alacsonyabb készlettel rendelkezőket tovább etetjük.

 Soha nem észleltem negatív különbséget, a napraforgón telelő családoknál. Sőt a Nosema cerenae pusztításának  évében, kizárólag ezen családok közül voltak a túlélők. Nem a napraforgó gyógyhatásának köszönhetően. Ezek a családok eleve jobbak voltak, a pergetés után begyüjtötték a télire valót is. Így, etetéssel sem kellett őket koptatni.

Egyébként 3-4 évben, a teljes állomány napraforgón telelt 100%-os eredménnyel. Sokkal veszélyesebb, a késői etetés.    

 

Előzmény: Jam Clerk (1823)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1823

Akkor ez olyan, mintha azt mondaná Vicze Ernő, hogy "hát kinek hiszel, nekem, vagy a saját szemednek?" :)

 

Próbaképp beütöttem a keresőbe a címszavakat, sok találat nem volt, de kettőt idéznék.

 

"Itt egy kiegészítő etetésről, vagy ráetetésről írtam, aki szeptember végén kezdi feletetni a méhcsaládokat, óriásit vét. Megdolgoztatja a telelésre szánt fiatal méheket, amelynek később látja a kárát. Néhány kilót ráetetni a hónap végén semmi gondot nem okozhat. Ez a biztonságos telelés záloga. Sokan a napraforgóból is jócskán bennhagytak a fészeklépekben. Mindig nagy vitát okoz, hogy jó e a napraforgóméz telelésre? Jó!
Azért bátorkodom ilyen határozottan ezt kijelenteni, mert évtizedek óta teleltetek napraforgómézen, de a virágzás után serkentek, és cukoroldattal egészítem ki a mézkészletet. Mire a szotyimézhez érnek a méhek, már márciust írunk."

/Emlékeztető – szeptember Méhészet (2012/9. szám) Nagyernyei Attila cikke/

 

"A szotyi már mindenhol elvirágzott, nálunk bevett szokás, hogy el kell venni a napraforgómézet. Minden fiasítás mentes mézeskeretet elveszünk, amin jelentősebb fedett méz van. (kb 1 tenyérnyi fedett méz van a kereten). A fészek mellett lehet hagyni jobbról-balról 1-1 jó virágporos keretet.  A méz kivételére azért van szükség, hogy legyen helye az anyának fiasítani, és a beetetésre kerülő téli élelmet úgy raktározza be, ahogyan neki tetszik

Ha kipergettünk, azonnal jöhet az etetés."

/Szöszi Attila blogja, bocs/

 

Ezek egyike sem azt írja, hogy kizárólag napraforgón teleltet, hiszen van néhány kiló cukor is ráküldve, amivel - meg a napraforgó utáni miegyébbel - elég eleséget kapnak szinte tavaszig. Legalábbis az első idézet nekem ugyanazt mondja, mint Vicze.

 

Ettől függetlenül, elhiszem neked, hogy te csak azzal teleltetsz, de ha én, mint kezdő és laikus csak a "szakirodalomra" támaszkodva állnék neki, valószínűleg nem merném megkockáztatni :) Persze az is igaz, hogy a méhek nem olvasnak szakirodalmat :)

Előzmény: Kempingez (1822)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1822

Ez az állítás, egy régebbi álláspontot képvisel. A 70-es években volt ez kérdéses. Azóta már szerintem a "hivatalos" álláspont is más. Olvastam erről már szakcikkeket is. Amelyekben már tudományosan is cáfolják, hogy a napraforgóméz alkalmatlan lenne telellésre. Sajnos a forrást, már nem tudom megnevezni. Csak érdekességként, régebben még emberi fogyasztás szempontjából sem állt túl előkelő helyen :-)

Saját tapasztalatom is azt mutatja hogy minden gond nélkül telelnek napraforgómézen. Vidékünkön, főleg aszályos években, a napraforgón kívül nem igazán akad más. Főleg olyan mennyiségben, hogy azon ráadásul még ki is teleljenek. Több ismerős méhész is teleltet napraforgómézen, azon csodálkozom hogy ez a tévhit még ma is felbukkan. 

 

 

 

Előzmény: Jam Clerk (1821)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1821

Nem ellentmondásként idézek, csak kérdem, hogy akkor ez a szerző mire gondolhatott?

"A tiszta napraforgóméz telelésre nem alkalmas, rendkívül gyorsan kristályosodik, és a kristálya igen kemény.

Az a vélemény, hogy a napraforgóméz telelésre alkalmas, szerintem téves. Akiknek jók a tapasztalatai, azok ugyanis nem tiszta napraforgómézen teleltethettek, hanem napraforgós vegyesmézen, avagy vegyesmézes napraforgómézen. A telelésre alkalmas vegyesméz aránya döntötte el, hogy a telelőméz alkalmas volt-e a telelésre. Ettől elpusztultak-e, vagy csak legyengültek a méhcsaládok.

A tapasztalatokat igen erősen befolyásolhatta a napraforgó virágzása után bevitt méz is, mert a legutolsóként behordott és általában már le sem pecsételt mézen telelnek a tél elején, közepén a méhek.

Előfordulhatott tehát olyan napraforgómézen való teleltetés is, hogy az igazi teleltetés a később behordott vegyesmézen történt, és csak a tél végén, kora tavasszal értek a méhek a napraforgóhoz, amikor már lényegesen kisebb kárt okozott, esetleg semmit.

Ugyancsak erős mértékben befolyásolhatta a tapasztalatokat a tél, annak szigora, hossza is. A tél folyamán kirepülhettek-e a méhek, legalább egyszer, vagy jobb esetben többször is tisztulásra. Az utóbbi döntő ebben a tekintetben."

/Dr. Vicze Ernő: Az alacsonykeretes rakodókaptár, 1998./

Előzmény: Kempingez (1820)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1820

A napraforgómézen tökéletesen telelnek a méhek, ez kb 30 évvel ezelőtt volt kérdéses a méhészek között. Semmi gond nem származik belőle, ha telelésre bent marad a kaptárban. 

Sőt nem "koptatod" a méheket az etetéssel.

 Bár most egy kiló cukor, 180 Ft volt, a  vegyesméz nagybani ára 900 Ft :-)

De azért már ne pergessétek ki, a telelő mézet :-)

Előzmény: Jam Clerk (1819)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1819

De gondolom, ez inkább akkor számít, ha kizárólag szőlőcukros eleséget tárolnak be, például nem pörgetik ki tőlük a lehető legtöbb napraforgót, utána nem kapnak répacukros etetést (vagy nem olyan környéken vannak, ahonnan tudnak gyűjteni gyümölcscukros nektárt), ÉS még találnak nagy mennyiségű szőlőt is, mert ha így lenne, akkor szinte csak gyorsan kristályosodó eleséggel kellene áttelelniük, ami elég macerás lehet.

Mondjuk én nem vagyok egy gyakorlott méhész, enyhén szólva :)

Előzmény: FvT (1814)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1818

Feltételezem, az alábbiakban kifejtettek miatt:

 

Kristályosodás

Vannak növények, amelyek nektárjában több a szőlőcukor és kevesebb a gyümölcscukor, más növények esetében ez éppen fordítva van. Az első csoportba tartozó növények méze erősen kristályosodó hajlamú, ilyenek a keresztes virágú növények (pl. repce, mustár, repcsényretek), a fészkes virágú növények (pl. napraforgó) valamint a legtöbb gyümölcsfa faj. A nektárjukban több gyümölcscukrot tartalmazó növények - amelyek méze nehezen vagy szinte nem is kristályosodik - a pillangós virágúak (pl. akác, herefélék, bükkönyök, lucerna), az érdes levelűek és a burgonyafélék. A glükóz (szőlőcukor) a kristályosodást elősegíti, míg a fruktóz (gyümölcscukor) gátolja a kristályosodást. Ennek alapján egy adott méz kristályosodási hajlamát e két cukor arányának vizsgálatával lehet meghatározni. A mézekben - kevés kivétellel - a fruktóz van túlsúlyban. Ha e két cukor aránya közel 1:1 arányban van jelen, akkor a méz erősen kristályosodik, ha ez az arány 1:1,2 a fruktóz javára, akkor már gyengül a kristályosodási hajlam, de még viszonylag erős. A glükóz-fruktóz aránynak 1:1,3 felett kell lennie ahhoz, hogy a méz hosszabb ideig folyékony maradjon. Az akácmézek esetében ez az arány 1:1,4-1,7 között van, emiatt ezek a mézek nagyon nehezen kristályosodnak. A repce- és gyümölcsmézek esetében ez az arány 1:1,02-1,16 között van, emiatt ezek a mézek kb. 1 hónap alatt teljesen kikristályosodnak.

Előzmény: FvT (1817)
FvT Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1817

Nem tudom. De több helyen is olvastam. Majd jön egy olyan fórumozó aki kifejti. Ha így van.

Előzmény: kacagógerle (1815)
LudasMatyí Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1816

Sziasztok!

jövő évben szeretnék virágporgyüjtéssel is foglalkozni!

Viszont valahol azt olvastam,hogy méztermelés közben nem ajánlott!

Vagy mézed lesz,vagy virágporod!

Igaz ez?

kacagógerle Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1815

Miért? Mi nincs benne vagy mi van benne ami nem jó a méheknek?

Előzmény: FvT (1814)
FvT Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1814

Nagyon rossz telelő élelemnek tartják.

Előzmény: Jam Clerk (1813)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1813

Azzal eddig is tisztában voltam. Szőlőm már 3-4 éve van, a méhek csak idén csatlakoztak a portfólióhoz :)

Előzmény: FvT (1812)
FvT Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1812

Hát bornak jó....:-))

Előzmény: Jam Clerk (1811)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1811

Így viszont érthető, mit hordanak a mieink. Pár hete még anyósoméknál láttam olyat, hogy pár méh szívogatta az Izabellát (bár az a pár tőke Fóton van), csodálkoztam is rajta... de most, hogy írjátok, elég sok elhagyatott kordonos szőlő van errefelé, csak nem kötöttem össze a kettőt.

Egyébként a szőlő rossz?

Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1810

Szőlő csak elvétve van felénk néhány tőke, de régen nincs azon már semmi, mert vagy az ember, vagy a seregély szüretelt.

Egyébként természetes az őszi hordás, kivévéve az aszályos éveket.

FvT Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1809

Nem én értettem, Ő sejti . Nagyon sok szőlő fennmaradt a tőkéken, repedt, rohadt, szerintem úgy gondolta arról gyűjtöttek. Én nem tudom mi lehet, de nekem is telehordták az majdnem az  összes üresen maradt sejtet . Felül mézkoszorúk alul csillog a méz.

Előzmény: Jam Clerk (1807)
V balázs Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1808

én meg rosszul mondtam. nem bors menta hanem fodor.
és nálunk tuti arról hordanak.. sok lilás virágpor van...

elég nagy mennyiségben van erre menta..

Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1807

Bocs a laikus kérdésért, de hogy érted azt, hogy szőlő?

Előzmény: FvT (1806)
FvT Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1806

Nálam is tele friss mézzel. A méh-eüsünkel beszéltem valamelyik nap, neki is meghordták . Szerinte szőlő.(remélem nem)

Előzmény: Kempingez (1805)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1805

Gyanítom hogy más a helyzet. Fekvőkaptárakban, én is tapasztaltam friss mézet, fészken kívüli, szélső keretekben szét teregetve. Csakis friss hordásból lehetett, bár jelenleg már alig van kirepülés,még kicsit virágporoznak. De még az előző hetekben, virágzott tömegesen a koldus krizamtém.  

Előzmény: Jam Clerk (1804)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.20 0 0 1804

Közben eszembe jutott valami.

Semmit se látok a környéken, amiről tömegesen lehetne gyűjteni, és csak a felső fiókokba néztem bele, és bár röpködtek, de "hordás" jellege azért nem volt.

Valószínűbbnek tűnik, hogy a téli fészket rendezik át, és azért nyomatják tele a kereteket "friss" mézzel - már ha az alsó fiókból frissen átcsoportosított mézet nevezhetem annak :)

Rosszul gondolom?

V balázs Creative Commons License 2014.10.19 0 0 1803

nálunk fodormentáról gyűjtenek szebb napokon.
az atkáról részemről annyit ha arányosan növeljük a dolgokat akkor olyan ez a méheknek mintha nekünk 1 nyúl méretű akármi szívná a vérünket.
nekem ettől nem kell többet tudni:) méztér leszed 1 et füstöl. méztér vissza.

 

 

Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.19 0 0 1802

Nem túl régen minden kaptárt leszigeteltünk felülről. Ma belenéztem minden második kaptárba (egy 30-as blokkon belül), mivel fölmerült, hogy amilyen jó idő van, esetleg az anyák nekiláttak fiasítani, és ha igen, akkor inkább leszedjük a szigetelést pár napra, hogy ne egyék föl a téli élelmet.

Kiemeltem átlagosan 3 keretet a felső fiókokból (félkeretes rakodók, többségében két fiókon jelenleg), de nem hogy fiast nem láttam, de szerintem friss nektár csillog az üres sejtekben (mézkoszorús keretek esetén), vagy épp frissen fedett keretek is vannak. Lehetséges ez? Már úgy értem, mi a csudát gyűjthetnének ilyenkor, amiből raktározni is tudnak?

Mert ha esetleg 1-2 erősebb családnál láttam volna csak ilyet, az még úgy elfogadható lenne, de hogy minden másodikba belenézve szinte ugyanazt látom, ez meglepett.

LudasMatyí Creative Commons License 2014.10.19 0 0 1801

Szevasztok!

Van e valakinek bármi tapasztalata a Rácz féle rezgőkéses fedelezőgépről?

MG Petimester Creative Commons License 2014.10.18 0 0 1800

Köszi, keresem hozzá az adatokat nagy vehemeniciával,(hiteltérdemlőket). Nem könnyű azért hidd el. Nehézz elképzelni, kép adatok meg szinte semmi. üdv.

Előzmény: Kempingez (1798)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.18 0 0 1799

Ha az általad linkelt cikket továbbolvasom, akkor Kempingeznek kell igazat adnom.

 

"A Nosema ceranae jelenléte a gödöllői kísérleti méhészetben 2007-ben került megállapításra és azóta is folyamatosan, egész éven át észleljük jelenlétét. Első európai leírójának dr. Higesnek és munkatársainak (2006) az a véleménye, hogy a N. ceranae-val fertőzött minden méhcsalád, kezelés nélkül, törvényszerűen halálra van ítélve." illetve

"A N. ceranae viszont egész éven át jelen lehet, alig mutat tüneteket, nincs hasmenés és észrevehető elhullás sem. Megállapították azt is, hogy a N. ceranae elszaporodása a bélben a szervezet energia-kríziséhez vezet és a legyengült méhek szinte éhen-pusztulnak. Mivel a nosema az immunrendszer működését is akadályozza, megcsapolja a vírusok ellen működő gátakat is a bélben, biztosan meg fogjuk találni a N. ceranae vírusokkal kombinálódott eseteit is. Mindehhez hozzáadódik az atkafertőzés és az atkaölőszer/peszticid okozta stressz."

 

Szóval, bár hozzátehetjük, hogy "közismert, hogy az élősködők „célja” nem a gazdafaj elpusztítása, hanem a békés együttélés, aminek alapja méheink megfelelő ellenállóképessége, illetve annak fenntartása", tehát a (bio)méhész próbálja meg "méhcsaládjait minél jobb karban tartani, minél kevesebb stresszel, megfelelő mézkészletek mellett" méhészkedni, azért félvállról nem vehető legalább a szinten tartási igény vagy még inkább a fertőzöttség megfelelő módszerekkel történő visszaszorítása.

Előzmény: MG Petimester (1795)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.18 0 0 1798

A Nosema ceranae-változatáról írtam ez egy veszélyesebb változat. A Nosema apis ehhez képest ártalmatlan kis ovodás.

 

Az atka terjesztette vírusokról: Olyan RNS vírusok terjesztői, mint például a DWV (deformed wing virus - deformált szárny vírus).

Ilyen méheket már biztosan láttál a kaptárak előtt mászkálni, tévesen atka rágta szárnyúaknak is szokták őket nevezni. 

Nem értem hogy miért nem találod őket, használd a Google-t. 

 

A következő is lehet a megbetegedések lefolyása:

Legyengült immunrendszer, okai atka, és általuk terjesztett vírusok, kései etetések, túladagolt amitráz, stb. A telelő méhek rövid élettartamát okozzák, továbbá a már előzőleg leírt ceranae is felléphet.

 

Ezért légyszíves tájékozódj, mert a bajok összetettek. Rengetek kárt okoznak. Nagyon sokan az egész állományuk elvesztését köszönhetik ezen élősködők, és kórokozóknak. 

Előzmény: MG Petimester (1795)
MG Petimester Creative Commons License 2014.10.17 0 0 1797

Még nagyobb gondok 1-ike:  -"..Az Országos Magyar Méhészeti Egyesület (OMME) az idén ismét ellenőrizte az üzletekben kapható mézek minőségét (15 gyártó/forgalmazó cégtől 45 mintát vettek). A cél többek között az volt, hogy egy új német eljárás alapján az egyes cukorösszetevőket szétválasztva vizsgálják meg az egyes alkotók eredetiségét. Az ilyen jellegű, mélységű vizsgálat egyelőre unikumnak tekinthető, azonban tájékoztató jelleggel több, mint elgondolkoztató lehet! Az eredmények szerint a 45 mintából mindössze 15! bizonyult az ún. LC-IRMS teszt alapján természetesnek! (További részletekkel a „Méhészet” júniusi száma szolgál).

Mi lehet a hamisítás oka? A természetes eredetű táplálékok iránti igény folyamatosan nő. A termékválaszték kiszélesedésével sajnos gyakran együtt jár a hasonló, vagy annak látszó, lényeges minőségi és beltartalmi különbségeket hordozó áruk megjelenése is. Ilyen esetekben az előállítás költségei is jelentős eltéréseket mutathatnak, ez azonban nem mindig tükröződik a fogyasztói árakban."  stb.http://www.biokontroll.hu/cms/index.php?option=com_content&view=article&id=385%3Aismet-a-mezminsegrl-es-a-hamisitasrol&catid=109%3Abioallatoktartasa&Itemid=43&lang=hu

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!