Keresés

Részletes keresés

zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1178
OK, mindenkinek köszönöm az infókat!
Előzmény: -carcass- (1176)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1177

Akkor ezt megbeszéltük.;-)

Különben állandóan variálnak, lehetetlen lépést tartani.Ebben az országban még nem volt olyan rendelet, amit ne kellett volna rövidesen módosítani...

Előzmény: Gyurma30 (1175)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1176
10 m2 brutto, ami azt jelenti, hogy a falak is beleszámítanak.
Előzmény: zmrzlina23 (1174)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1175
Bocs!

-carcass-nak van igaza. 10 m2 volt 2008.09.12-ig , utána 50 m2 , most valamikor megint változott?? Jelenleg valóban 10 m2.
Mégegyszer bocs, nem akartalak félrevezetni. Még jó, hogy nem álltam neki a garázst megépíteni.
Előzmény: zmrzlina23 (1174)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1174
Gyurma30:
"Engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek" ...
"3. az 50 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmények építése;"

-carcass-:
"III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
4. a 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos
emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények "

10 vagy 50 nm az engedélykötelesség határa?
Előzmény: Gyurma30 (1172)
Törp Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1173

a jelenleg érvényes szabályozás szerint amit írtál a 3.-as pontra éppen nem igaz , mert a a IV. oszlopba tartozik jelenleg ami : "bejelentés (a tevékenység egyidejű megkezdése mellett)"

 

érdemes a magyarorszag.hu-n ellenőrizni éppen mi van érvényben, többet változott mostanában mint az időjárás :)

 

(37/2007 ÖTM rendelet és érvényben lévő mellékletei)

Előzmény: Gyurma30 (1172)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1172
A jelen szabályozás szerint:

Engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek

A jogszabály már azt is rögzíti, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyekről a hatóság nem is kíván értesülni. Az Eljárási kódex szerint – egyebek mellett – engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek:
1. építőipari műszaki engedéllyel vagy megfelelőségi tanúsítvánnyal rendelkező építményszerkezetű, ideiglenes jellegű, legfeljebb 180 napig fennálló
a) rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény,
b) zárt, állandó jellegű kiállítási célú területen belül kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény építése,
c) levegővel felfújt vagy feszített fedések (sátorszerkezetek) építése;
2. kerítés építése;
3. az 50 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmények építése;

-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1171
Ja és nyilván tudod - előbb be kell jelenteni és csak utána építhetsz.;-)
Előzmény: zmrzlina23 (1168)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1170
Mintha azt olvastam volna, hogy egy előtető is engedélyköteles...

III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
12. az épület homlokzatára szerelt vagy az épület homlokzata elé épített fix vagy kinyitott állapotú, a
homlokzati síktól 3,0 m vagy annál kisebb és 20 m2 vagy annál kisebb vízszintes vetületű kiállású előtető,
védőtető, ernyőszerkezet építése, felszerelése
...
--------
Ha lakóépületet szeretnél bővíteni, az mindenképp engedélyköteles.
Előzmény: zmrzlina23 (1168)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1169
Szia!
Akármilyen tervet nem lehet beadni engedélyezésre - értsd:nem adhatod be azt amit Te rajzolsz otthon.
Papírral rendelkező - úgy értem tervezői jogosultsággal rendelkező - építész kell hogy megcsinálja a tervet.
Már ha az építési munka bejelentési kötelezettséggel bír.
Elvileg a 8-12 m2 alapterületű ojjektum építését be köll jelenteni - bár attól függ mire szeretnéd használni:

III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
4. a 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos
emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények (pl. állattartási
építmény, vadetető, árnyékszék, mozgatható WC) építése
...


Javaslom a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet végigolvasását.;-)
Előzmény: zmrzlina23 (1166)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1168
"Bejelentési kötelezettséged van" - tehát megépíthetem, és csak bejelentem? Nem is kell előzetes engedély? És még egyszer: papírral rendelkező építész terve kell, vagy elég az én alaprajzom?

Ugyanez a kérdésem, ha egy meglévő faházhoz kisebb toldást szeretnék csinálni. Mintha azt olvastam volna, hogy egy előtető is engedélyköteles...
Előzmény: KömKel (1167)
KömKel Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1167
Bejelentési kötelezettséged van, mert szerintem a faházad:

"a 100 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 4,0 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése;"

alá esik.

10 m2 brutto alatt egyébként még ez sincs.
Előzmény: zmrzlina23 (1166)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1166
"A faházra pedig kell engedély, anélkül birság+ugyanugy terv kell,"

igen, de papírral rendelkező építészé, vagy egy kis kalyibánál elég, ha én magam csinálok egy műszaki kinézetű skiccet - bocsánat, tervet, paintben (na jó, valami CAD-félében)? Egy 8-12 nm-es ojjektumról lenne csak szó, max 3x4 m.
bpityu Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1165
azt kell mondani,h nem egyszerre volt több vállalkozó,hanem egymás után.ha esetleg bárki kötözködne,amire szintén kicsi az esély.
Előzmény: Gyurma30 (1161)
KömKel Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1164
Épitész vagyok, és jelenleg is épitkezek, úgyhogy tuti igy van :)
Előzmény: Gyurma30 (1163)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1163
Köszi.
Remélem igazad lesz.
Előzmény: KömKel (1162)
KömKel Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1162
Családi háznál ezt lehetetlen lenne betartatni, és nem is vonatkozik rá.

Elég a FEMÜ, a műszaki ellenőrök hülyét is kapnának ilyen kis feladatoktól :)
Előzmény: Gyurma30 (1161)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1161
Köszi.
Eddig én is így tudtam, de:

"2008. január 1-jétől hatályos - és 2008. szeptember 1-jétől kiegészített - szabály szerint kötelező építési műszaki ellenőrt megbízni, ha építési engedélyhez kötött építési tevékenységet végeznek, és feltéve, hogy

a) az építőipari kivitelezési tevékenységet több vállalkozó kivitelező végzi,

b) az építési beruházás a Közbeszerzési törvény hatálya alá tartozik,"

stb.

Most akkor kell vagy nem?
Előzmény: KömKel (1160)
KömKel Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1160
Családi háznál elég a FEMÜ, nincs szükség másra.

Az épitkezés megkezdését be kell jelenteni, ahhoz elméletileg adtak egy nyomtatványt, azt töltsétek ki, oda kell a FEMÜ aláirása, jogosultsága.

Ez a normál menet, családi háznál. Elvileg banki hitelnél kérhetnek ennél többet, de nem hallottam még ilyesmit.
Előzmény: Gyurma30 (1159)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1159
Sziasztok!

Megkaptuk jópár hónapos csúszással az építési engedélyt. Lassan nekiállnánk az önerős kivitelezésnek. Így, hogy nincs generálkivitelező, a jogszabály szerint meg kell bíznom FEMÜ-t és műszaki ellenőrt is? A FEMÜ az oké, de a műszaki ellenőr mi a francot fog ellenőrizni?
Aki mostanában építkezik önerősen ez igazán megsúghatná, hogy Ő hogyan csinálja.
Előre is köszi.
KömKel Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1158
A beépitési százalékon belül elvileg lehet, csak általában egy tömbben, de ezt a beépitési szabályok mondják meg igazából.

Trükkösen kell elnevezni max a helyiségeket, és akkor nem köthetnek bele.

A faházra pedig kell engedély, anélkül birság+ugyanugy terv kell, csak akkor már fennmaradási.
Előzmény: zmrzlina23 (1157)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.12 0 0 1157
Köszönöm a válaszokat.

Hadd feszegessek még egy kérdést.
Egy telken lehet több épületet (nyaralófélét) engedélyeztetni? Láttam telket kulipintyóval. Gondoltam, hogy ha megveszem, kihasználnám egy darabig a kalyibát, de idővel egy normális épületet építenék rá. A kettő összterülete nem haladná meg az engedélyezett beépíthetőséget.

Ja, egy megválaszolatlan kérdésem:
Kis, könnyűszerkezetes épületet (földszintes faházat) is csak építész által készített terv alapján lehet engedélyeztetni?
_lala_ Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1156
akárhányszor lehet hosszabbítani. amíg a legfrissebb építési szabályokkal nem ellentétes az eredeti terv, addig ez a külön tervdokumentáció nélkül megy (csak egy szimpla kérelmet kell beadni). utána viszont módosított terveket kell készíttetni, és új tervként jóváhagyatni.
Előzmény: bpityu (1155)
bpityu Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1155
4 évet mondtam tegnap nekem.
egyébként egyszer lehet hosszabbittatni,némi eljárási dij ellenében.
Előzmény: KömKel (1152)
KömKel Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1154
Sajnos hivatalosan tényleg nem tudsz odaépiteni semmit.

Felújitás cimén talán meg lehet kockáztatni a fészer átépitését, de ha nagyobbra csinálod, vagy másmilyenre, bármelyik szomszéd felnyomhat és lebontatják veled.

Nézd meg a hivatalos térképmásolaton mi és mekkora épület van oda feltüntetve, azzal lehet talán trükközni.
Ha a térképmásolaton fel van oda tüntetve egy épület, akkor arra hivatkozva tegyetek bejelentést az épügynél, hogy fel szeretnétek újitani. Igy kiküszöbölhető a későbbi feljelentgetősdi. (elvileg egyébként ugyanakkora épületet épithetsz a helyére...)
Előzmény: csokis3 (1150)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1153
Tudnál jobb képet tenni?
Előzmény: csokis3 (1150)
KömKel Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1152
Szia,

Az épitési engedély 2 évig érvényes. Ha elkezdtétek az épitkezést, 5 év alatt be kell fejezni.
Persze vannak kiskapuk, mondjuk a 4. évben kell kérni egy tervmódositást, és nyertetek megint időt :)
Előzmény: Mihaly9 (1151)
Mihaly9 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1151

Sziasztok!

 

Használatba vételi engedéllyel kapcsolatban szeretnék kérdezni.

Csak egy tetőtér beépítésről van szó, aminek kapcsán a tetőt megbontottuk, két oldalt kiugrót építettünk. A tér le van zárva, nyílászárók benn vannak. A pénzem elfogyott, és a kölcsön törlesztése miatt évekig reményem sincs, hogy teljesen be tudom fejezeni.

Az lenne a kérdésem, hogy ilyenkor mi a helyzet? Így félkészen a használatba vételi engedélyt nem adják meg. Tulajdonképpen nem baj, (esetleg adózás szempontjából is jobb lehet, ha egyszer mégiscsak lesz vagyonadó) az alsó szinten lakunk, a tetőtér tulajdonképpen csak padlásként funkcionál. Megbüntethetnek minket azért, mert nem kérünk használatba vételi engedélyt?

Ha egyszer pld 10 év múlva mégis befejezem a tetőteret, akkor is meg lehet majd kérni a használatba vételei engedélyt?

csokis3 Creative Commons License 2010.03.11 0 0 1150
Sziasztok

A telkünk környezete így néz ki:



A miénk a 934/5 hrsz, rajta a házzal. A telken melléképületet szeretnénk építeni, a kerti szerszámok, kerékpárok tárolására, a rajzolt helyen 50 m2-nél kisebb területen. Az önkormányzatnál azt mondták, oda nem lehet mert az hátsó építési vonal és onnan 6 métert el kell hagyni.
Az én esetemben akkor két hátsó építési határvonal van? A 933 hrsz egyébként rendezetlen állapotú, most a 932/1 és 932/2 tulajdonosai használják, de ők nem a szomszédaim a földhivatal szerint, valószínű valami örökség nem ment végig valamikor nagyon régen.
Hogyan lehetne mégis elérni, hogy a jelzett helyre építhessek melléképületet?
Azon a helyen van egyébként egy fából készült fészer, esetleg azt felújítás címén lebontani és újra építeni?

Csokis
_lala_ Creative Commons License 2010.03.06 0 0 1149
ha vesz az ember egy kiserdőt (erdő művelésű mezőgazdasági terület), kaphat-e engedélyt ott egy (erdész)ház építésére?

lehet.

vannak országos szintű előírások, azoknak mindenképpen meg kell felelni, ez alapján erdőterületre kb. erdészház az egyetlen, amit engedélyeztetni lehet, amely emberi lakhatásra alkalmas épület.

de ezen felül a helyi önkormányzat is tehet előírásokat, azaz szigoríthatja, finomíthatja a dolgot. mindenképpen érdemes a helyi önkormányzat építési osztályán érdeklődni, hogy mik a helyi előírások.

arra simán számítsatok, hogy "kis" erdőbe nem szoktak semmit engdélyezni, mert van min. telekméret, amely alatt nincs semmiféle építés (3000-5000 nm körül lehet a minimum).
Előzmény: zmrzlina23 (1144)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!