Keresés

Részletes keresés

ace22 Creative Commons License 2013.03.02 0 0 31178

Azért a késméret korlátozásának is van némi értelme. Egyrészt ha már használták egy balhéban, késő beavatkozni, másrészt nehéz a rajtaérés. Biztonságosabb, ha eleve nem szabad nagyobb kést hordani, még ha ez régebben természetes volt. A "megelőző" jogszabályok a világon mindenhol tiltanak olyan eszközöket, anyagokat (vagy a felhasználásuk helyét, módját), amiket lehetNE rosszra is használni, még ha a tulajdonosnak esze ágában sincs. (Szerencsére ez a nemi erőszakot és a prostitúciót lehetővé tevő "eszközök" birtoklására egyelőre nem terjed ki. :-o)

 

Angliai késelések: mióta a lőfegyvereket betiltották szinte teljesen, rosszabb az erőszakos bűnügyi statisztikájuk, mint az USA-nak, vagy akár Dél-Afrikának. :-(

Előzmény: D-zoli (31174)
florg Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31177

Nem ismerem az összes államot, nyilván eltér. De azért van egy-két hely, ahol valami 3 cm a megengedett pengeméret, ami azért nonszensz. 

Előzmény: H_G (31176)
H_G Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31176

Az USÁ-nak nincs *központi* rossz szabályozása ebben a kérdésben, jellemzően szinte bármi mehet. Az egyes államok ill. városok azonban ettől eltérhetnek, így alakult ki, hogy pl. New York és Chicago még Angliánál is rosszabbak. De az USA legtöbb része azért sokkal engedékenyebb.

 

Előzmény: florg (31172)
florg Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31175

Szerintem elég lenne, hogy nem hordható látható helyen stb., valamint, ha muszáj, egyes típusokat ki lehet emelni tiltás céljából, de nem pont a rugósra gondolok, hanem a "francia" késre, esetleg a maroktőrre és hasonlókra, melyeknek konkrétan jellemzően nem a normális életben való mindennapi használat a céljuk (legalábbis nem ebben az övezetben). A méret szabályozása nem életszerű, különös tekintettel arra, hogy csak a rendes népek törődnek vele, aki bűnözésre használja, épp tojik rá.

 

De persze én kiegyeznék azzal is, ha az egész törvénykezésben ez az egy hülye törvény/szabály maradna, a többi meg mind értelmes lenne. 

Előzmény: D-zoli (31174)
D-zoli Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31174

Nagyon érdekes kérdés ez a legális kés méret téma.

 

Amikor előkerül, mindíg eszembe jut egy isemrősöm. Idősebb parasztemberről van szó, a szó jó, becsületes értelmébe véve.

Amikor ment valahova, az övére mindíg felkerült a bőr bicskatok, persze benne a késsel. Amennyire emlékszem maskara jellegű egybaknis agancsnyelű kés lapult a tokban. Teljesen természetes napi használati tárgy volt a kés a mindennapok során, valószínűleg több évtizeden keresztül.  Valahogy nem hiszem, hogy ez az idős ember bárminemű büntetést érdemelt volna, csupán azért mert a kése, -ami sok évvel a korlátozó törvény megszületése előtt készült- hosszabb pengével bír a megengedett mértenél...

 

Talán szerencsésebb lett volna, ha a törvényalkotók nem azt büntetnék aki normális módon visel , illetve kultúráltan használ egy akármilyen méretű kést, hanem arra súlytanának le maximális szigorral, aki más életére tör vele, vagy bármilyen más büntény elkövetésére használja.

Előzmény: canonfan (31171)
florg Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31173

Arról nem is beszélve, hogy a szigorú szabályok ellenére pl. az angolok napi rendszerességgel szurkálják egymást össze esténként, az amerikaiak meg ugyebár, inkább lőnek, ha már nagy késük nem lehet.

Előzmény: florg (31172)
florg Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31172

Egyik kedvenc maroktőröm  7,7 cm. :) Nem tudom ugyan, hogyan magyaráznám meg, hogy ezzel szoktam szallonázni (bár összecsukható rendes késsé is), de a törvényben nincs kiemelve, úgyhogy szabályos. :) 

A másik milliméterre 8 cm, bár az necces, mert kétélű, tehát, ha élhosszt néznek, 16.

 

Úgyhogy ez a törvény hülyeség. Viszont nem haladja meg hülyeségben az USA, vagy Anglia szabályozását, tehát ebben előttük járunk. :)

canonfan Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31171

Sziasztok!

 

Köszönöm mindjájatoknak az infókat, illetve külön köszi a legális méreten túli kések hordásáról is az eszmefuttatást, az lett volna a következő kérdésem! :)

 

Hát ez nem valami jó hír, bár úgy én is voltam egy ideig, hogy a 10-es Opinelemet hordtam magammal mindennap övtokban, semmi problémám nem volt nekem sem, bár késérzékeny, ill hivatalos helyen nem mertem volna nagyon mutogatni, + az a méret tényleg nagy, városba nekem 8 centis kés az eddig mindenre elég volt.

 

Én is úgy gondolom hogy ez a dolog a rendőrön is nagyon múlik, ha rendesebb rendőr találja meg a kést, akkot ha látja az emberen hogy kuturált és nem rosszándékú + nem ad rá okot, nem hadonászik vele az ember közterületen, nem viszi kocsmábam tömegrendezvényre stb, akkor akár egy 9-9.5 centis zsebkést is meg lehet úszni talán, de ha olyan a rendőr akkor elveszia 8.1 centiméteres kést is.

 

Én se élek balhés életet, sőt ha lehet nem is megyek olyan helyekre ahol gáz lehet, szóval a lebukás esélye nálam is csekély. Úgyhogy meggondolom még, boltba majd megtapitom aztán meglátjuk. :)

prs Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31170

Tudom. Nekem is van (Forester). :-)

De csak erdőben, túrázáskor van nálam.

Előzmény: theraphosa (31168)
szabi72 Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31169

Na, most kapok majd hideget-meleget. Ha tüntetni mennék, (nem megyek) kést nem vinnék magammal. Azért, mert BÁRMILYEN tüntetés átcsaphat erőszakos megmozdulásba, mindenki feszült, ideges. Sebesülést okozni egy 1,2 centis fémdarabbal is lehet, nem hogy egy bicskával. Aki tüntetni megy, kést, egyéb önvédelmi eszközt ne vigyen magával. Nem oda való. Ha visz, és előállítják, megérdemli.

Lehet, hogy naív vagyok (vagy csak normális életet élek), de én még nem találkoztam olyan rendőri túlkapással, hogy valakit csak úgy, minden ok nélkül vittek volna be. Nem hiszem, hogy ez előfordulhat, és ezt őszintén mondom! Voltam kapitányságon, tanúskodni, a bejáratnál mutattam, hogy van nálam bicska. 8,3 centis cakli. A kapus csak legyintett, el se vette.

Szerintem hozzáállás kérdése az egész, méghozzá a saját hozzáállásod kérdése, nem a rendőré. Normálisan viselkedsz? Tüntetésre, koncertre nem viszel magaddal kést? Nem lesz bajod.

Ha üvöltözöl éjjel, kukákat borogatsz, ne csodálkozz, hogy rádhívják a rendőrt. SZVSZ.

theraphosa Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31168

A Victorinox 8,5 cm.

Előzmény: prs (31167)
prs Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31167

Ebből is az látszik, hogy ha ürügyet akarnak, találnak. Nyilván itt, mint tüntetővel kellett vele csinálni valamit (előállítani), erre jó ürügy volt a kés. (Illetve kések. Azért az jó, hogy nem valami kínai gagyik voltak nála. Ránézésre ez egy Victorinox Picknicker és egy nagyobb maskara?!)

 

Az eset azért érdekes, mert vagy a rendőrség járt el jogszerűtlenül (ha ez szállításnak minősül), vagy mégis elvehetik így is, ami gáz. (Vagy csak nem derül ki a cikkből, hogy visszaadták el, mivel az átkutatásnál foglalták le, arról nincs szó, hogy elkobozták.)

 

Írtok itt sokfélét, és igazatok is van, de úgy érzem, ez akkor is mindenkinek az egyéni kockázatvállalása. Nem rajtad fog múlni, hanem a rendőrön. Ha őt nem érdekli, nem kötekszik (te meg nem adsz rá okot), nem ürügyet keres, nem pénzbehajtásra megy rá, akkor nem lesz semmi. (Ha igen, mint a diáktüntetőknél, akkor igen. Itt is meg volt mondva nekik, hogy hozzátok be őket valamiért. Hopp, kés. Kettő. Nagy. Már vihetjük is.) Jogilag kizárólag az védhető, ha betartod a 8 cm-t.

 

Aki biztosra meg, max 8 cm. Aki tudja, hogy nem jár olyan helyen, nem ad okot a rendőrnek az ürügykeresésre, és bevállalja a minimális kockázatot, az mehet nyugodtan feljebb. (Nyilván nem szamurájkardig. Azt csak a kisebbségnek nézik el. :-)))))

 

 

"a rendőrök részéről a bánásmód korrektek volt, Újpesten kenyeret és halat is kaptak."

Igazi keresztényi cselekedet. :-)))))

Előzmény: vasbicikli (31165)
theraphosa Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31166

Így igaz, tömegrendezvényre nem lehet.

Előzmény: vasbicikli (31165)
vasbicikli Creative Commons License 2013.03.01 0 0 31165

"A lelki nyugalmamért inkább elpakolom a nagyobb vasakat táskába, így már nem minősül hordásnak hanem szállításnak."

 

Úgy látszik, "az ellen nem véd". A srácnak is hátizsákban volt, mégis elvették.

Bár lehet, hogy tömegrendezvényen még táskában se lehetne, ennek nem néztem utána.

Előzmény: theraphosa (31160)
python 357 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31164
:))))))))))
Előzmény: theraphosa (31163)
theraphosa Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31163

GD hol voltál az 50-es években, maximum tervben mint én :)

Előzmény: python 357 (31162)
python 357 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31162
:))))))) Szintén zenész!.............Ratkó Annának köszönhetem létezésem!!!
Előzmény: theraphosa (31161)
theraphosa Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31161

Öregszem, jobb a békesség nekem. 

Előzmény: python 357 (31159)
theraphosa Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31160

A lelki nyugalmamért inkább elpakolom a nagyobb vasakat táskába, így már nem minősül hordásnak hanem szállításnak.

Előzmény: florg (31158)
python 357 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31159
Megmotozhat,-de ennek elenyésző az esélye,-mint Hosszúcsónak írta! Én egy évtizedig hordtam az éles önvédelmi S&W mod.66-os kis 2"-os omat,mégsem fektettek rá a kommandósok a motorháztetőre soha,pedig sokszor domborodott a pólom alatt a vas!
Sokszor láthatták étteremben is pl.ahogy ültem az asztalnál,hogy eláll valami a derekamnál,de egyszer sem hívták rám a szervet!
Pedig egy Cold Steel Hatamoto is volt nálam,ami úgye forró pite ugyancsak!!!!Szóval kicsit tényleg túl van dimenziónálva ez a dolog!Ha nem keresi valaki a balhét,akkor egy Maxim géppuska is lehet nála,senkit nem érdekel!!!!!
Előzmény: theraphosa (31157)
florg Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31158

Így van, megmotozhat, persze, csak valahogy nálunk (egyelőre még) nem életszerű az a helyzet, hogy sétál az ember a körúton, és hirtelen rárontanak a rendőrök, és megmotozzák. Engem még akkor sem motoztak meg, amikor a múltrendszerben okt. 23-án, bőrkabátban, kalapban, szögletes szaxofontokkal közlekedtem a metróban. Kinyittaták atokt, és stukkeren volt a kezük, de utána továbbengedtek. :)

Persze, csak a magam nevében nyilatkozhatok, biztosan van, aki úgy néz ki, hogy már a külsejével is okot ad erre, én nem.

(Én az autós igazoltatásra adok okot folyamatosan, tizenéves kommersz autót vezető szemüveges embert biztonságosabb igazoltatni, mint a fekete üvegű merdzsóban ülőket. :))

Előzmény: theraphosa (31157)
theraphosa Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31157

Attól, hogy normálisan viselkedsz a rendőr még megmotozhat és gondolom nem hiányzik egy 30ezres csekk + plusz a kést is bukod.

Előzmény: Longboat (31154)
Longboat Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31156

Razziába már keveredtem (nem tudom, mennyire volt komoly, de repkedtek a rádióba a 010 kódok, meg a végén kellett fuvaroskocsi is), de a viselkedésem miatt az igazoltatáson kívül a yardnak eszébe sem jutott megmotozni engem.

Bunyóba nem keveredem (biztonságos, ha akarod, kispolgári életet élek), ilyen utoljára közel 20 éve történt velem, de akkor is rövidre zártam a dolgot, mert velem volt a hangszer és nem volt kedvem hosszasan svédtornázni senkivel, hogy a másik megpattanjon a csővel, amíg nem figyelek, szóval az sem volt igazi bunyó, mert kiosztottam két fülest és távoztam.

Egyébként meg pont arról beszélek, amiről te is. Ha normálisan viselkedsz, akkor a rendőrt pont nem érdekli, hogy kétkezes pallossal szeled fel a zsemlédet, vagy lángszóróval gyújtasz rá. Látja, hogy sem veszélyes, sem problémás nem vagy. Egész más a helyzet, ha okot adsz neki a gyanakvásra, vagy kötekedésre, de ez gyakorlatilag olyan, mint pár éve az izzókészlet volt (csak akkor kérdeztek rá, ha bunkó voltál velük).

Előzmény: florg (31155)
florg Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31155

Balhé esetén van belőle baj. Belefutsz egy komlyabb razziába, vagy hasonló, esetleg bunyóba keveredsz.

Ha az ember nem balhés típus, nem jár olyan helyekre, nem kerül balhés helyzetbe, nem viszi magával bulikra, vagy hasonló helyekre, akkor nincs gond. Van olyan koncerthely egyébként, ahol a Victorinoxot is elveszik a bejáratnál, aztán kifelé menet adják vissza (jó esetben).

Nekem meg volt, hogy egy pultos sütödében egy 11 cm-es rugós stilettóval daraboltam a húst (a kapott eu szabvány műanyag kés nem vitte, és nem volt nálam éppen más :)), amikor a szomszéd pulthoz odaállt három közeg kolbászozni, de egyáltalán nem érdekelte őket, hogy egy méreten felüli, működése miatt pedig amúgy is tiltott eszközzel ebédelek. :)

 

 

Előzmény: Longboat (31154)
Longboat Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31154

Értem én, hogy felelős, jogkövető magatartás, meg ilyesmi, de komolyan, van az olvtársak közt olyan, akinek egy EDC pengehosszúságából valós baja történt (gondolok itt szabálysértési eljárásra, elkobzásra, stb.)?

 

Engem semmilyen módon nem befolyásol ez a szabály, amikor reggel eldöntöm, melyik bicskámat van kedvem magammal vinni. Így hol egy legális méretű fixpengés Szasza nyakkés, hol egy Kocsis nagy fejesgörbe, hol egy Byrd Cara-cara, hol egy Mora fix, hol egy kis Sanrenmu egészíti ki a mindig nálam lévp kicsi Victorinoxot. Ezek közül csak a Szasza-féle nyakkés és a Snarenmu legális.

Soha, semmilyen gondom nem volt a hatóság képviselőivel, pedig volt olyan, hogy megállítottak autóval, hogy igazoltassanak, és a fejesgörbe ott virítot az anyósülésen, mert a zsebemben kényelmetlen volt és kiraktam.

(Koncertre, vagy egyéb olyan helyre, ahol fokozott ellenőrzés van és bármilyen kés aggodalmat kelthet a rendőrség tagjaiban, természetesen nem viszek ilyesmit, olyankor csak a tök ártalmatlan kinézetű kis Vic van nálam.)

Szóval normális viselketésű kultúrlények esetében gyakorlatilag elenyésző a balhé veszélye, így úgy érzem, kissé túldimenzionáljátok a kérdést.

bku Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31153

Ez a méretű Wenger tényleg nagy kezűeknek való! Én is vettemNew Ranger 61 egykezes klippset tapizás nélkül és nagy a markolata. Lényegesen nagyobb minta Vic Nomad. miden funkció egyezik de Wenger sokkal robosztussab, nagyobb szélesebb. El is akarom adni, inkább a Nomadot használom.

Előzmény: canonfan (31148)
prs Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31152

Nekem mondott ilyet késboltos eladó, hogy nem számít az a pár mm, úgyis a tenyeréhez méri a rendőr.

Aha. De ha netán nem, és lemérik pontosan, kellemetlenségem nekem lesz belőle, nem neki. Hiába hivatkozom rá.

 

Amit néztem, az fél centivel hosszabb. Pedig az áll jól kézre.

Van kisebb, ami legális, de annak hajszálnyit rövid a nyele, nem olyan jó a fogása.

 

(Érdekes egy eladó volt egyébként. A túlméret kapcsán ő is mondott egy érdekeset, meg át is akart vágni, amit nagyon nem szeretek.)

Előzmény: Rockrider (31151)
Rockrider Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31151

A méret nem mérvadó.Olyan nincs hogy kicsit nagyobb mint a legális vagy jóval nagyobb,a rendőr ugyanúgy fogja elbírálni.Nyolc centinél nagyobb és kész. Kisebb pengével pedig nem készítik,ez van sajnos.Másnem ha nagyon akarod megvágatod legálisra,és akkor nyugodtan hordhatod,bár nem biztos hogy a kinézetével elégedett leszel.

Előzmény: canonfan (31148)
szabi72 Creative Commons License 2013.02.28 0 0 31150

Úgy tudom, hogy a Wenger Ranger sorozat bőven nem legál méret, a penge 9 centi fölött van. Amit a honlaon látsz, az a markolatnak a hossza, ugyanezt a méretezést alkalmazza a Victorinox is. tehát a 130 mm-es nyélhez kb 95 mm-es penge tartozik, a kisebbik bicska 85 mm-es nyeléhez pedig, ha jó tudom, olyan 65 mm-es penge. A kis Wenger kisebb, mint a Vic, a nagy Wenger pedig nagyobb.

Előzmény: canonfan (31148)
ponggi Creative Commons License 2013.02.27 0 0 31149

Victorinox - SwissTool Spirit Plus (vs. Leatherman Charge TTi)

 

http://gox.hu/index.php?mod=knv_vic_spirit

 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!