Keresés

Részletes keresés

Attesz88 Creative Commons License 2010.03.17 0 0 1193
Sziasztok! Segítsetek egy kicsit egy törvény értelmezésében. Én tetőt szeretnék cserélni és ebben az esetben a törvény azt mondja, hogy nincs semmilyen kötelezettségem a hivatal felé. Viszont a tető cserénél hozzá lenne nyúlva a gerendákhoz is ami ugye tartószerkezetnek minősül ami csak építési engedéllyel bolygatható. Most akkor kell engedély vagy nem? Nem lenne semmi változtatás a tetőben csak a régi elég rossz állapotú gerendák cserélve lennének illetve természetesen a cserepek és tetőlécek.
Előzmény: _lala_ (1192)
_lala_ Creative Commons License 2010.03.17 0 0 1192
Ajjaj, mi 2005-ben kaptuk meg a használatbavételit, de csak most akarjuk feltüntetni a házat a térképen. Ebből lehet valamilyen bajunk? ( bírság)

még nem hallottam olyanról, aki ezzel pórul járt volna. szerintem az általános építésügyi bírság erre is ráhúzható (lenne).
Előzmény: csokis3 (1185)
csokis3 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1191
Ma azon gondolkodtam, hogy mi lenne ha állattartás céljára építenék a hátsó telekhatárra melléképítményt. Az OTÉK szerint a hátsókertben a védőtávolságok betartásával melléképítmény elhelyezhető. A 933 -as hrsz-re úgysem lehet építeni semmit, mert nincs kapcsolata közúttal ergo a hátsó telekhatárra is építhetek úgymond melléképítményt. Jól gondolkodok?
Előzmény: csokis3 (1180)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1190

Köszi.

Akkor az ügyvédet megkérdezem, hátha tudja, mi az eljárás ilyenkor.

Na, meg a földhivatalaba is benézek, bár ott elég nehéz megtalálni az illetékes személyt, aki tud is válaszolni a kérdésre.

Előzmény: Axióma (1189)
Axióma Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1189
Ja es ez csak eljarasi illetek (fix, 5e koruli nagysagrend talan, lehet hogy szemelyenkent) vonzatu, a raepites jogcimen torteno tulajdonszerzes mentes a vagyonszerzesi illetek alol (a haszn.vetelin levo barmely epittetonek, tul.keppen te is vagyont szerzel mert dragabb ingatlanban a kisebb %-od is tobbet fog erni, de ez mind ill.mentes).
Előzmény: Axióma (1188)
Axióma Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1188
Reszleteket nem tudok (csak volt egy utolagos ilyen modositasunk, hogy a jogilag egy ilyen hulyeseg miatt a nevunkre kerult ingatlan visszaszalljon a tenyleges tulaj szuleinkre, mert szocpol-akadaly lett volna, es anno se direkt csinaltak rosszul csak informaciohiany miatt sikerult ugy). De a foldhivatalhoz kell leadni a felrajzolassal egyidoben, toluk kerdezd meg, hogy milyen formaja kell legyen. Nalunk ugyveddel ellenjegyzett megallapodas volt talan, de sok evvel ezelott, es nem is nagyon folytam bele.
Gyakorlatilag barmit be lehet ilyenkor jegyeztetni, tudtommal meg a telek-epitmeny ara'nya't se nezik, de nyilvan a celravezeto az, ha a tenyleges adatok kerulnek be. Mondjuk egy 50-50% epitesnel (ez se kotelezo az legyen!!!) egy 5M-s telekre 20M-s haz ha jol szamolom 40-60%-ot kellene eredmenyezzen. De a lenyeg nem ezen az elvi szamitasi modon van (ami raadasul nem alkalmazhato akkor, ha a keletkezett ingatlan nem 25, hanem 15 vagy 40M erteku lett), hanem az, hogy miben allapodtok meg. Le kell meccselni elore, es az ugyvednel mar csak a vegeredmenyt mondani. Esetleg ugyvedi segitseget kerhettek, hogy jogi szemszogbol mi az ami vagyoni erteku (pl. haszonelvezet tud meglepeteseket okozni).
Előzmény: Eddy N (1187)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1187

"raepites jogcimen keletkezett vagyont illetek nelkul mint teljes ingatlan tul.ara'ny valtozast felvezettetni a tullapra"

Erről írj egy kicsit bővebben, kérlek! (Vagy az is jó, ha megmondod, hol tudok ennek utánanézni.)

Nálunk a helyzet az, hogy a telek kizároólag az én nevemen van, de a férjemmel közösen építettünk rá. Valahogyan szeretnénk rendezni a tulajdoni hányadot, de persze jó lenne ezt illeték nélkül megúszni. Az építkezés a kettőnk neve alatt folyik (számlák, engedély, stb.).

Előre is köszi!

Előzmény: Axióma (1186)
Axióma Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1186
Szomszed 2005-ben mar evek ota allt, es a mai napig nincs rajta... (Ezzel jol meg is szivattak minket.) Gyanitom, hogy nagyobb cel hogy naprakesz infok legyenek, minthogy buntetest szedjenek be.
[Arra figyelj, hogy ha erint, hogy most a feltunteteskor van lehetoseg a raepites jogcimen keletkezett vagyont illetek nelkul mint teljes ingatlan tul.ara'ny valtozast felvezettetni a tullapra, ugyanis automatikusan a telektulaj(ok)ra, azok eredeti ara'nyaban vezetik fel, fuggetlenul attol is akar, hogy mas a kerelmezo meg a haszn.veteli is mas nevere szol. Csak kulon, minden resztvevo altal alairt nyilatkozat eseten viszik fel az epittetok nevere.]
Előzmény: csokis3 (1185)
csokis3 Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1185
Hivatalosan pedig ugye az új épületre 30 napon belül kell a földhivatalban a feltüntetést kérvényezni.

Ajjaj, mi 2005-ben kaptuk meg a használatbavételit, de csak most akarjuk feltüntetni a házat a térképen. Ebből lehet valamilyen bajunk? ( bírság)
Előzmény: _lala_ (1183)
Eddy N Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1184

Én vitatkoznék Kömkellel egy kicsit.

Mi 2008 novemberében fogtunk neki az építkezésnek, és akkor a következők szerint tájékoztattak: 30 M beruházási érték felett mindenképp kell műszaki ellenőr, illetve akkor is, ha nem generálkivitelező végzi a munkálatokat (értsd: külön vállalkozókat bízol meg az egyes munkafázisokkal). A femü tul.képp a kivitelező embere (tehát akár minden munkafázishoz lehet más femü), az ő munkájának szakszerűségét felügyeli. Egy építkezésen lehet egy femü is, de ebben az esetben minden vállalkozóval külön szerződést kell kötnie. Közvetetten te fizeted, de a számlát az adott válalkozónak állítja ki.

A műszaki ellenőr 100%-ig a te embered, vagyis az érdekeidet képviseli (sokszor akár a femüvel szemben is!). Vele te állsz szerződéses viszonyban. Nekünk volt/van műszaki ellenőrünk. Én javaslom, hogy fogadj egyet, nekünk megérte.

 

Előzmény: Gyurma30 (1161)
_lala_ Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1183
Természetesen vagy használatbavételi vagy fennmaradási kell, de ezek hiányában a földhivatal nem fogja átvezetni. Ha pedig a földmérő mindkét épületet felrajzolja az új vázrajzra, akkor a földhivatal mindkettőt csak akkor fogja bejegyezni, ha mindkét épületre van valamilyen dokumentum.

Másrészt szerintem ugyan fennmaradásit lehet kérni, de én nem olvastam ki az idevágó jogszabályból, hogy ha 10 év eltelt, akkor kérdés és rendes építési tervdokumentáció nélkül automatikusan adnának fennmaradásit. Csak annyi van beleírva, hogy sem bírságnak, sem bontásra kötelezésnek nincs helye. Ezzel csak az a "gond", hogy a terv sem 0 nap alatt készül el, és az engedélyt sem 0 nap alatt adják ki. Ez azért inkább hónapokban mérhető.

Hivatalosan pedig ugye az új épületre 30 napon belül kell a földhivatalban a feltüntetést kérvényezni.
Előzmény: KömKel (1182)
KömKel Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1182
Nem értek egyet.
A melléképületre ugyanis nem kell használatbavételi engedély, max fennmaradásihoz egy terv. De mivel 10 évnél régebbi, meg kell adniuk automatikusan.

MINDENKÉPPEN rá kell tetetni a földmérővel a térképmásolatra, mert akkor felújitás cimén van joga "újjáépiteni". (ahogy ezt már korábban is irtam)
Előzmény: _lala_ (1181)
_lala_ Creative Commons License 2010.03.16 0 0 1181
Valahogy azt jó volna elérni, hogy a ne számítson hátsó telekhatárnak a miénk és a 933 hrsz. határa.

az a szakasz, ami az utcával párhuzamos, az biztosan hátsó telekhatár, ez nem is lehet kérdéses. a másik szakasz, ami merőleges rá, na az nem egyértelmű.
ill. igazából lényegtelen, ha a helyi rendezési tervben fel vannak rajzolva az építési vonalak, mert akkor az azokkal határolt részébe lehet a teleknek építeni, és így értelmüket vesztik az általános elő-/oldal-/hátsókerti méretek.

Ha már úgy is földmérőt kell hívni lehet-e neki azt mondani, hogy a fészert vegye fel a térképre, mert az sincs rajta?

lehet, de azzal szarul jársz. ugyanis akkor arra is prezentálnod kell egy használatbavételi engedélyt, hogy a földmérő által készített rajzot bejegyezzék.

akkor jártál volna jól, ha a földhivatali digitális térképre átállás alkalmából felvitték volna automatikusan.
Előzmény: csokis3 (1180)
csokis3 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1180
Szia

Ez térképmásolatról van:



A miénk a 934/5 hrsz, a 933 tulajdonviszonya rendezetlen, a 932/1 és 932/2 használja de nem az övék. Valahogy azt jó volna elérni, hogy a ne számítson hátsó telekhatárnak a miénk és a 933 hrsz. határa. Most akarjuk feltüntetni a térképen a házunkat, mert még beépítetlen teleként van nyilvántartva. Ha már úgy is földmérőt kell hívni lehet-e neki azt mondani, hogy a fészert vegye fel a térképre, mert az sincs rajta? Onnantól kezdve esetleg már lehetne annak a felújításáról beszélni. A fészer egyébként fából van, cserép tetővel. Ez egyátalán építménynek számít-e?

Előzmény: -carcass- (1153)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1179
No problem.;-)
Előzmény: zmrzlina23 (1178)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1178
OK, mindenkinek köszönöm az infókat!
Előzmény: -carcass- (1176)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1177

Akkor ezt megbeszéltük.;-)

Különben állandóan variálnak, lehetetlen lépést tartani.Ebben az országban még nem volt olyan rendelet, amit ne kellett volna rövidesen módosítani...

Előzmény: Gyurma30 (1175)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1176
10 m2 brutto, ami azt jelenti, hogy a falak is beleszámítanak.
Előzmény: zmrzlina23 (1174)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1175
Bocs!

-carcass-nak van igaza. 10 m2 volt 2008.09.12-ig , utána 50 m2 , most valamikor megint változott?? Jelenleg valóban 10 m2.
Mégegyszer bocs, nem akartalak félrevezetni. Még jó, hogy nem álltam neki a garázst megépíteni.
Előzmény: zmrzlina23 (1174)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.15 0 0 1174
Gyurma30:
"Engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek" ...
"3. az 50 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmények építése;"

-carcass-:
"III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
4. a 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos
emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények "

10 vagy 50 nm az engedélykötelesség határa?
Előzmény: Gyurma30 (1172)
Törp Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1173

a jelenleg érvényes szabályozás szerint amit írtál a 3.-as pontra éppen nem igaz , mert a a IV. oszlopba tartozik jelenleg ami : "bejelentés (a tevékenység egyidejű megkezdése mellett)"

 

érdemes a magyarorszag.hu-n ellenőrizni éppen mi van érvényben, többet változott mostanában mint az időjárás :)

 

(37/2007 ÖTM rendelet és érvényben lévő mellékletei)

Előzmény: Gyurma30 (1172)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1172
A jelen szabályozás szerint:

Engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek

A jogszabály már azt is rögzíti, hogy melyek azok a tevékenységek, amelyekről a hatóság nem is kíván értesülni. Az Eljárási kódex szerint – egyebek mellett – engedély és bejelentés nélkül végezhető tevékenységek:
1. építőipari műszaki engedéllyel vagy megfelelőségi tanúsítvánnyal rendelkező építményszerkezetű, ideiglenes jellegű, legfeljebb 180 napig fennálló
a) rendezvényeket kiszolgáló színpad, színpadi tető, lelátó, mutatványos, szórakoztató, vendéglátó, kereskedelmi, valamint előadás tartására szolgáló építmény,
b) zárt, állandó jellegű kiállítási célú területen belül kiállítási vagy elsősegélyt nyújtó építmény építése,
c) levegővel felfújt vagy feszített fedések (sátorszerkezetek) építése;
2. kerítés építése;
3. az 50 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmények építése;

-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1171
Ja és nyilván tudod - előbb be kell jelenteni és csak utána építhetsz.;-)
Előzmény: zmrzlina23 (1168)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1170
Mintha azt olvastam volna, hogy egy előtető is engedélyköteles...

III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
12. az épület homlokzatára szerelt vagy az épület homlokzata elé épített fix vagy kinyitott állapotú, a
homlokzati síktól 3,0 m vagy annál kisebb és 20 m2 vagy annál kisebb vízszintes vetületű kiállású előtető,
védőtető, ernyőszerkezet építése, felszerelése
...
--------
Ha lakóépületet szeretnél bővíteni, az mindenképp engedélyköteles.
Előzmény: zmrzlina23 (1168)
-carcass- Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1169
Szia!
Akármilyen tervet nem lehet beadni engedélyezésre - értsd:nem adhatod be azt amit Te rajzolsz otthon.
Papírral rendelkező - úgy értem tervezői jogosultsággal rendelkező - építész kell hogy megcsinálja a tervet.
Már ha az építési munka bejelentési kötelezettséggel bír.
Elvileg a 8-12 m2 alapterületű ojjektum építését be köll jelenteni - bár attól függ mire szeretnéd használni:

III. A következő építési tevékenységek építési engedély és bejelentés nélkül végezhetőek:
...
4. a 10 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű és 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, huzamos
emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodására szolgáló építmények (pl. állattartási
építmény, vadetető, árnyékszék, mozgatható WC) építése
...


Javaslom a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM rendelet végigolvasását.;-)
Előzmény: zmrzlina23 (1166)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1168
"Bejelentési kötelezettséged van" - tehát megépíthetem, és csak bejelentem? Nem is kell előzetes engedély? És még egyszer: papírral rendelkező építész terve kell, vagy elég az én alaprajzom?

Ugyanez a kérdésem, ha egy meglévő faházhoz kisebb toldást szeretnék csinálni. Mintha azt olvastam volna, hogy egy előtető is engedélyköteles...
Előzmény: KömKel (1167)
KömKel Creative Commons License 2010.03.14 0 0 1167
Bejelentési kötelezettséged van, mert szerintem a faházad:

"a 100 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 4,0 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése;"

alá esik.

10 m2 brutto alatt egyébként még ez sincs.
Előzmény: zmrzlina23 (1166)
zmrzlina23 Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1166
"A faházra pedig kell engedély, anélkül birság+ugyanugy terv kell,"

igen, de papírral rendelkező építészé, vagy egy kis kalyibánál elég, ha én magam csinálok egy műszaki kinézetű skiccet - bocsánat, tervet, paintben (na jó, valami CAD-félében)? Egy 8-12 nm-es ojjektumról lenne csak szó, max 3x4 m.
bpityu Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1165
azt kell mondani,h nem egyszerre volt több vállalkozó,hanem egymás után.ha esetleg bárki kötözködne,amire szintén kicsi az esély.
Előzmény: Gyurma30 (1161)
KömKel Creative Commons License 2010.03.13 0 0 1164
Épitész vagyok, és jelenleg is épitkezek, úgyhogy tuti igy van :)
Előzmény: Gyurma30 (1163)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!