Keresés

Részletes keresés

Hakka0709 Creative Commons License 2011.01.19 0 0 1501

A Löglen céggel épittetem a házat. www.loglen.hu.

Előzmény: tutibor (1493)
Zöldár Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1500

 Emlékeztetőül  a tanúsítási osztályok:

 

 

   

Itt a minősítési osztályba sorolás.

 

A+  <55%                  Fokozottan energia takarékos

A      56-75%             Energia takakarékos

B     75-95%              Követelménynél jobb

C     95-100%            Követelménynek megfelelő.

D     101-120%          Követelményt megközelítő

E     121-150%          Átlagosnál jobb

F      151-190%         Átlagos.

G     191-251%          Átlagost megközelítő

H     251-340%         Gyenge

I      <341%               Rossz  

Előzmény: (79)
 Mi látszik ebből ??

 Háthogy aki nem ismeri a hókuszpókuszt annak a H és az I kivételével mind jó  !!

Zöldár Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1499

 Ja hogy  az energia tanúsítás, azaz zödkártya.

 Hát kellett ez nektek ??

 És még fizettek is a semmiért  !!

Sznhép Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1498

A melegvíz 30kWh-t nem az építész határozza meg. A mi energiatanúsítványunkban is ez szerepelt, és közelharcot vivtam a tanúsítóval, amíg az interneten valahol meg nem találtam az a tanúsításról szóló rendeletet, melyben előírásként ez szerepel. Most is hülyeségnek tartom, hiszen egy 100 nm-es házban lakhat valaki egyedül és lakhatnak 6-an is, a melegvíz fogyasztás pedig személyfüggő, de ez van, el kellett fogadnom. A pályázathoz készített KESZ programban is ugyanez volt. Ezen kívül volt még néhány tétel amin próbáltam vitatkozni, de egyszerűen valamilyen fafejűek összeállítottak egy szabályrendszert, amitől egyelőre nem lehet eltérni. A melegvízhez kapcsolódóan a bianoss által említett veszteséggel is vitatkoztam, hiszen a tartály lehet szigeteletlen fém és lehet akár 10 cm-es szigeteléssel ellátott tartály is. A veszteség eltérése a kétféle tarály között biztosan nem kicsi, mégis csak egyféle lehetőség van a programban. Arról pedig már nem is beszélek, hogyha a melegvíztartályból a meleg távozik, akkor kevesebbet kell fűteni az adott helyiséget, tehát máshol hőnyereségként jelentkezne, de ezt nem veszik figyelembe.

Előzmény: Zöldár (1496)
bjanoss Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1497

Csak egy pontosítás: az 54 kWh/nm/év csak a melegvízre volt, a 135 ugyanez átszámolva primér energiára villanybojlerrel. A fűtés ebben nincs benne. Ezért érzem irreálisnak, és érdekel, hogy ezt a minősítéshez kötelező így számolni vagy lehet értelmesebben is.

Előzmény: Zöldár (1496)
Zöldár Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1496

  Helló !

nem t'om milyen építészed van, de a melegvíz és egy lakás m2-e között sok összefüggés nincs..

 A melegvíz felhasználás általában létszám , kultúra  és  takarékossági mentalitás függő .

 Én pl. éppen most térek át a kétnaponkénti zuhanyozásra, a ..... na ez titok, hogy  az irány lefelé vagy felfelé történt.

 

 A fiam viszont nem takarékos. Képes egy fél bojlert kifürdeni  - naponta. (nagyon jól lehet mérni, amikor ő fürdik utána 4 órát fűt vissza a bojler, amikor én,  félóra múlva visszafűt,  ilyen eccerű )

 

 A melegvíz előállítás költsége viszont függ a technológiától ( gázzal vs. villannyal )

 Irreális szám : melyik ?

hármat is írsz.

 ha a házra veszed akkor mind a három jó :

A 135 kWó/m2/szezon az  egy energiatakarékos ház,

 

 az 54  kWó/m2/év még jobb, a  30 kWó/m2/év meg már passziv ház szerű (ség).

 Ha viszont melegvizet meg főzést meg egyéb energiafelhasználást is belekeversz az csak egy hülyeséget tud mutatni.

 ennyi erővel az autózás és arepülés energia felhasználását is bele lehet keverni.

 

 Persze lehet ilyen számokat is képezni.

 Így lehet a ház fűtési energaifajlagosértékét megadni  és lehet pl. a csaladok energia fogyasztását vagy akár az egy lakosra jutó energai felhasználást megadni.

 De aki ezeket összemossa,  ködösít - nem jó semmire.

Előzmény: bjanoss (1495)
bjanoss Creative Commons License 2011.01.18 0 0 1495

Mintha ilyesmit kérdeztem volna nemrég. Nálam az építész a következő szorzókkal számolt (csak fejből ami szembe jut):

 

- gáz 1,0

- megújulók (nap, szél,..) 0,0

- fa 0,6

- villany 2,5

 

Ez valószínűleg politikai okokból van így, támogatnák amit érdemes. Mondjuk ilyen számokkal jó minősítést elektromos fűtéssel nem lehet kihozni, sőt szerintem egy elektromos melegvíz-előállítás önmagában is több mint ami A+-hoz kell. Bár a fene tudja. Nálam az építész úgy számolt, hogy kell 30 kWh/nm/év a melegvízre, plusz a veszteségek, lett 54 kWh/nm/év. Ez villannyal primer energiára átszámolva 135 kWh/nm/év. Irreális szám. Nem tudom hogy lehet-e ezt értelmesen számolni vagy csak négyzetméterre. Ezért lesz olyan tréfa, hogy jó minősítéshez nagyon kell a napkollektor, aztán a valóságban igen sokára térül meg.

 

Előzmény: Axióma (1489)
biosolar Creative Commons License 2011.01.15 0 0 1494

Szóval szept.19-én 1800kWh az óra állása, vagyis a feé fűtési szezonban 3183kWh a fogyasztás. A leírás alapján ezt vártam. Hőszivattyúval már tényleg versenyképes lehet a gázzal szemben.

Előzmény: biosolar (1478)
tutibor Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1493

Meglehet tudni a gyártóját?

Illetve a ház paramétereit?

Előzmény: Hakka0709 (1479)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1492

Igazad van. Ahogy az élelmiszereknék fel kell sorolni az összetevőket, ugyanúgy listázni lehetne az ipari termékeknél externáliákat is. 

Előzmény: Axióma (1491)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1491

Meg lennek lepve, ha ez esetben az osszes tobbi szorzo nem emelkedne legalabb egy nagysagrendet (lasd a felsorolasom: gaz kitermeleshez, szallitashoz, elegeteshez szukseges berendezeseket eloallito energia?)

Előzmény: biosolar (1490)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1490

"A napelemnek miert kene?"

Én minden esetben a teljes élettartamra számolnám az energiamérleget. És mindennek annyi legyen az ára, amennyibe kerül (beleértve a környezetszennyezést is).

Előzmény: Axióma (1487)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1489

Ja es gondolom 1.0-t akartal irni (ha a napsutes is primer), mondjuk ugy hogy a napelem a napsugarzas melegito erejet csokkenti azzal, hogy aramot gyart belole (ami persze elhanyagolhato %-osan, de ha mar primert szamolunk). A hatasfok feletti resz meg ugyis (legfeljebb par kozvetites utan) ujra hoenergia lesz.

Előzmény: biosolar (1486)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1488

Mivel odaírtad a költözés dátumát, feltételeztem, hogy a fűtésre használt energia fogyasztást attól az időponttól számoltad. Ezekszerint nem. Sokat segítene, ha egy szeptemberi óraállást megadnál. 

Előzmény: Törölt nick (1480)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1487

Kerdes, hogy a gazkazan eloallitasahoz szukseges, vagy a gaz tovabbitasahoz (plane balesetmentes kezelese miatt szuksegesse valt berendezesek) eloallitasahoz(!) szukseges energiat beleszamoljak-e a gazfutes szorzojaba. Ha azt nem, akkor jogos hogy a napelemnel sem. Az autodban levo motor sem termeli meg az energiat amibol ot csinaltak (allando -70%-ot termel ugye), megse veted a szemere. A napelemnek miert kene?

Előzmény: biosolar (1486)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1486

Jó kérdés... ingoványos terület. Az épületek energetikai tanúsítása során megújulókra 0.0 a szorzó. Nem veszik figyelembe, hogy az eszközök előállításához adott esetben több energára (fosszilis) van szükség, mint amennyit az élettartamuk alatt megtermelnek. De ez már politika :)

Előzmény: Axióma (1483)
KalásziM Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1485

 De szigetelve van !

 Csak kevés a szigetelés. Mindenütt  5cm vtg, ami ma már kevés  !

Előzmény: biosolar (1478)
KalásziM Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1484

 Ja , lehet mellé ütöttem valamit, meg elég felületes vagyok néha.

 Ez meg mi lenne ?

  "regeket manualisan"

 

 Nem ismerek minden számítástechnikai kifejezést trükköt.

 Azt még csak tudom mi az a link, de hogy a poszt meg a blogg között mi a külömbség - fogalmam sincs.

 

 

 Abban viszont egyet értünk : a mérés mindig fontosabb mint a számítás !

 Persze kell az is, de azzal lehet manipulálni.

 Annó jó  húsz éve egy tetőtérbeépítésnél kihoztam az engedélyezési tervnél, hogy a  8 cm hőszigetlés bőven megfelel az előírásoknak. Ma már látom, hogy   nem. Kell oda a duplája is. 

 Na jó munkát, sok sikert a házhoz !!

Előzmény: Törölt nick (1482)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1483

Es sajat napelembol szarmazot hogyan szamolnak? A napelem eloallitasi (energia-)koltseget elosztjak a 10-20 ev mukodesi idoben termelt villamos energiara?

Előzmény: biosolar (1477)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1482

Mi az hogy bemenni nem tudtal? Akartal regisztralni de nem sikerult?

A regeket manualisan fogadja el az oldal gazdaja, varni kell ra.

Előzmény: KalásziM (1475)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1481

Errol en is igy gondokodom, szep hogy megtervezik, meg minositik latatlanba meretlenul a hazakat. Allambacsi meg fizet a papirok alapjan...

Az energiafelhasznalas meg mast mutat. En lairom nallam mi van, oszt lehet agyalni rajta...

Előzmény: KalásziM (1472)
Törölt nick Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1480

Pl figyelembevetted az elvarasodba, hogy 2009-ben indult a villanyora, es a teljes epitkezes es 2009/10 teli fagymentesites is benne van a fogyasztasban? Vagy hogy 43m2 ablakfelulet van a hazon? Vagy hogy aprilisban es majusban bizony nagyon hideg volt es arrol kellet felfuteni, vagy hogy meg szaradnak a falak? Vagy hogy nallunk (termeszetesen) egesz evben megy a futes (22 fok alatt mindig)? Es meg sorolhatnam ...

 

Eppen azert irom le mi van, mert elegem van hogy mindenki tervez, meg elvar ertekeket. Merjunk oszt kesz! Azert is jo a hazam erre, mert ket villenyora es egy hidegviz csatlakozas van, semmi mas. Majd nézzük meg hogy 2011 mit hoz!

 

Ami pedig a primer energiat illeti, azt a haz osszfogyasztasa (vezerelt + nappali) * 2.5 / 117nm keplettel szamoltam.

Előzmény: biosolar (1478)
Hakka0709 Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1479

Elvileg A+ :) polisztirol habbetonból épül.

Előzmény: KalásziM (1472)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1478

 "Elvileg lehetséges mivel tényleg egy jól szigetelt háznak tünik."

Én sokallom, ha egy jól szigetelt házról van szó. A te házad (150kWh/m2év) nincs szigetelve. M3 HellRot szuper szigetelése mellett 50kWh/m2év esetén a fűtési szezon közepéig max 3000kWh fogyasztást várnék.

Előzmény: KalásziM (1471)
biosolar Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1477

A primer energia = a természetbenelőforduló energiahordozók (kőszén, földgáz, fa, napsugárzás ,,,). Ezek többségét nem közvetlenül használjuk fel.

A hasznos, „szekunder energiahordozóvá” (pl. elektromos áram) történő átalakítás veszteségekkel jár. Magyarországon az elektromos áram primer energia átalakítási tényezője  kb 3,0 (3 kWh primer energiából jutunk 1 kWh elektromos áramhoz). A szorzó nagyban függ az országban működő erőművek átlagos hatásfokától (ezért országonként változik).

Előzmény: Axióma (1474)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1476

Jo hogy felhivtad ra a figyelmemet, elsiklott a szemem. Viszont akkor 1. nem igazan maradt le a /ev, mivel evenkenti kummulalt adat (sot, evkozben) jelenik meg, eves atlag majd akkor lesz az utolso oszlopban, ha van tobb ev, de sztem igy is ertelmezheto az oszlop neve alapjan hogy ott minden /ev dimenzio lesz majd (ha a tablazatra gondoltal) 2. tole kene megkerdezni, hogy milyen szamitassal hozza ki a primert, es mi a jelentese...

Előzmény: KalásziM (1475)
KalásziM Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1475

  A  M3 HellRotválasz | megnéz | könyvjelző 2011.01.13 19:05:01 © 1468 -ban ajánlot 2 db. poszt/blog vagy hogyhivják.

 Azt nézegettem, sajnos bemenni nem tudtam, így érdeketelen számomra jövőben.

 biztos érdekes lehet !!

Előzmény: Axióma (1474)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1474

Valoszinuleg a /ev tenyleg lemaradt (futesnel mind1, hogy /ev vagy /szezon), tehat jogos a javitasod (bar nem tudom hogy milyen forrasban hianyoltad ezt).

A primer meg ha jol tudom, akkor a futeshez felhasznalt energia v. energiahordozobol elvileg eloallitasahoz szukseges energia, amibol annyi futesi energia lesz. Tehat itt beszamit az, hogy miben tuzeled, meg hogy mennyi energia az eloallitas (talan szallitas is), hiszen a zold-segre jatszanak. De elegge legbol kapott szorzokkal megy, az derult ki szamomra valami regebbi cikkbol.

Előzmény: KalásziM (1471)
Axióma Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1473

A napelemet nem csovezni kell (elektromos aramot termel), inkabb napkollektorra gondoltal szerintem.

Előzmény: Hakka0709 (1470)
KalásziM Creative Commons License 2011.01.14 0 0 1472

 Ez a minősítés, hogy A+  már a valóság vagy még csak egy kivánalom  ???

 

 

 talán csak nem egy zöldkártyás hozta ki ???

 Én pl. bármit kihozok  !!!

Előzmény: Hakka0709 (1470)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!