Keresés

Részletes keresés

rewo100 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119938

én is így gondoltam de meglepődtem.... Mi a helyzet az asszimetrikus terheléssel és a nulla vezetőnfolyó árammal?

 

Konkrétan a jelenség a következő:
a konyhában bekapcsolom a főzőlapot. Látom hogy elkezd izzani (melegszik)
a konyhában ég a villany ami a 6 amperos ágon van. (kipróbáltam, ha lekapcsolom a 6-s biztit nem ég)
tekerm föl a főzőlap teljesítményét és eccer csak kialszik a villany, a főzőlap továbbra is izzik.
elballagok a szekrényig és azt látom hogy 6-s bizti (kismegszakító) le van verve...

 

Előzmény: arenarock (119933)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119937

Najó.... talán a 25+13+13 Amper is elég lehet ebben a konkrét esetben, de erős határeset.

Előzmény: Törölt nick (119935)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119936

Csak halkan mondom elek, hogy még a kis cégek közül sem mindegyik ennyire béna. 

 

Erölteted ezt a torony dologot, mintha ez lenne a információs technológia netovábbja, de sajnos az a baj, hogy egy kulcslyukon keresztül nézed a világot, és csak egy nagyon-nagyon kicsi szeletét látod, ráadásul az a szarabbik fele. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119927)
Törölt nick Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119935

Nagyjából és látatlanban,

Mégha a 3 fázisra szét is van kötve a főzés-sütés, akkor is...

- főzőlap egyik fele 10-12 Amper maxon

- főzőlap másik fele 10-12 Amper maxon
- villanysütő 10-12 Amper maxon

Miközben a 6 Amper van csak.
Ami kis időre valamelyest túlléphető, de aztán leold, ha feltekered a kakaót.

A 20 Amperes is miközben terheled közben elkéne még látnia a ház egyéb éppen működő cuccait is adott esetben.
Annál is összejön időnként a 20 Ampernél is több és akkor leold.

Igazából 25+16+16 Amper lenne az optimum vélhetően.
De legalább a 20+16+16 Amper.

...és a szétkötés a 3 fázisra az elején írt módon, ha most nem úgy van.

Plusz a meglévő cuccok kiosztásának átnézése, hogy mik is működnek egyidőben az azonos fázisokon.

-----

Az Amper bővítésnek van. 


1.
Hálózat fejlesztési díja, ami 4572 Ft/Amper most a 32 Amper fölötti részre.
Mivel nálad a díjtalan 32 Amper már ki van hazsnálva így minden új Amper fizetős lesz.
pl. 20+16+16=52 Amper esetén a 20 új Amper 20x4572=91 440 Ft a szolgáltatónak

és

2.
A regisztrált szerelő is tartja a markát, mert a plombált részeken csak ö matathat.
- az ügyintézésért (20-50 eFt a környéktől, embertől, arctól, alkutól függően)
- az esetleg szükséges mérőhely átalakításért (úgy 20 eFt-tól indul kb. a buli és akár 200+ eFt is lehet rossz esetben)

és


3.
Az esetleg szükséges házon belüli (már nem plombált) részek átépítési költsége+munkadíja.
Ehhez nem kell a regisztrált szerelő, a normál villanyszerelő is csinálhatja.


-----------

A bővítési ügymenet  tájképe.
http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=157149873&t=9007165

Előzmény: rewo100 (119924)
Garfield007 Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119934

Na, csak belekattintottam az egyik találatba:

Polc alapú elhelyezés

Az adatközpontunkban jelenleg csak rack formátumú eszközöket tudunk fogadni, a polc alapú elhelyezés átmenetileg nem érhető el. Megértésüket köszönjük!

Hát, ez pipa :-)

 

A bármi hosztolás nem új dolog, de aki odaviszi a szarját majd kérdezze a feltételeket és az árakat is ehhez.

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119927)
arenarock Creative Commons License 2021.02.19 0 1 119933

Szerintem ott egész biztos hogy valami sárkányság van. Korrekt megvalósításnál nem lehet összefüggés az egyik fázis és a másik között.

Előzmény: rewo100 (119931)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119932

"van egy 3 fázisu rendszerem ami szerencsétlen módon 20A, 6A és másik 6A kismegszakítókkal van biztosítva fázisonként."

 

Fogalmazzunk inkább úgy, hogy neked az a fő bajod, hogy valami szerencsétlen a 32 amperedet nem egyben kérte, hanem három felé szétszabdalva. Ha egy fázison lenne mind a 32 amper, akkor nem lenne semmi bajod, mert akkor 7,4 kilowatt energia állna rendelkezésedre EGYBEN, amivel szabadon gazdálkodhatnál.

 

"A kérdésem az hogy hogyan lehetséges az hogy a másik (6 Amperos) fázis kismegszakitót veri le a 20 Amperes ágban növekvő áramfelvétel??"

 

A legvalószínűbb szerintem: a 6,3 kilowattos tűzhelyedbe szinte biztos, hogy a fázis két (vagy három) pontin vezethető be és te csak azt hiszed, hogy mindegyik pontra a 20 amperes fázis van rákötve, valójában az egyikre a 6 amperes fázis megy.

Ha ez így van, akkor a gyorssegély az, hogy kihívsz egy villanyszerelőt, aki  felcseréli egymással a tűzhelyen a két fázist. Ez után túlfőzés esetén először a 20-s fog lemenni és csak később a 6-os. Vagy mindkettőt ráköti a 20 amperesre, ebben az esetben a 6-ost a tűzhely soha többé nem fogja leverni, de a tűzhellyel többé nem mehetsz 26 amperig, csak 20-ig.

 

De az igazi megoldás az, amikor a tűzhelyen mindent oda tekersz ahová csak akarsz és mégsem megy le semmi. Ezt a 20+6+6 os kombinációval nem lehet elérni, ehhez legalább pl 20+20+6A kell, vagy legalább 1x32A

 

Előzmény: rewo100 (119924)
rewo100 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119931

oops a kép lemaradt.

Előzmény: rewo100 (119930)
rewo100 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119930

kicsit móricka rajz de megpróbáltam lerajzolni hogy egyértelmű legyen a problémám.

Előzmény: arenarock (119928)
Jahno Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119929

Jó lesz, kezdődnek a kis szerverszobák és a maszatolás. De ki az a hülye aki erre dob marok pénzt és nem vasra?

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119927)
arenarock Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119928

Lehet megszűnik, de most sem kéne így működnie ha pontos a leírás...

Előzmény: Lacivill (119925)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119927

"majd figyelek, hátha kiszúrom a rejtett/titkos/tiltott szobákat..."

 

Senki sem mondta, hogy ezek titkosak. Csak éppen a cégek a lámák és a muglik előtt nem reklámozzák ezeket, ezekről a szobákról leginkább csak a velül kapcsolatos szakemberek tudnak, az országban csupán néhány (tíz)ezren.

 

Javasolok egy kísérletet (amit én már jó néhányszor elvégeztem):

- építs egy szervert egy occó kínai számítógép torony házba

- fogj egy marék pénzt, vedd a hónod alá a gépet és vidd el BÁRMELYIK szerver co-location szolgáltatást nyújtó céghez.

Azt fogod észlelni, hogy szinte sehol sem fogják azt mondani, hogy "vigye ezt a szart máshova", hanem szépen átveszik tőled a számítógépet és elviszik valahova egy ajtó mögé. Na ahova a gépedet viszik, az egy olyan szerverszoba, amilyen szerinted nem létezik ;) ha ezekhez hozzávesszük a különböző cégeknél lévő kisebb-nagyobb céges saját szervszobákat is, akkor valószínűleg több száz olyan szerverszoba létezik az országban, ahol nincs egyetlen sokemeletes rack állvány sem.

Előzmény: F.E.K. (119916)
rewo100 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119926

kösz, jó hír!
Kicsit bővebben kifejtenéd hogy hogyan is van ez?

Előzmény: Lacivill (119925)
Lacivill Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119925

Megszünik.

Előzmény: rewo100 (119924)
rewo100 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119924

VIllanyproblémában kérném a segítségeteket


van egy 3 fázisu rendszerem ami szerencsétlen módon 20A, 6A és másik 6A kismegszakítókkal van biztosítva fázisonként.
E rendszerről szeretnék működtetni egy kerámia főzőlapot ami max 6.3 Kwattos. (OK tudom hogy a 6.3 kw kb 28A áramot jelent de mondván nem akarom csutkán járatni a rendszert igy kisebb teljesítményen csak elmegy... cca max 4 Kw-ra gondolok)


A főzőlap a 20A-s fázisra van kötve (fázis, nulla, védőföld) 4 mm2 keresztmetszetü tömör rézvezetékkel.

A másik két fázison (a 6A-sokon) világítás és konnektorok vannak minimális terheléssel.

 

Alapvetően a cucc kis teljesítményen működik is azonban ha csavarom föl a főzőlapok teljesítményét (még nem a max értékre csak "följebb") akkor igen váratlan módon egyszer csak a 6 Amperes fázis kismegszakítóját leveri...! Miközben a 20A-os fázis továbbra is él és virul....persze ha tovább csavarom a teljesítményt fölfelé akkor egyszer csak a 20Amperos kismegszakítót is leveri ami érthető.

 

A kérdésem az hogy hogyan lehetséges az hogy a másik (6 Amperos) fázis kismegszakitót veri le a 20 Amperes ágban növekvő áramfelvétel???

 

Az irodalomban annyit találtam hogy

"szimetrikus terhelés esetén a "0" vezetőben folyó áramok kioltják egymást, azaz 0 áram folyik míg asszimetrikus terhelés esetén (ami nálam a helyzet) a nulla vezetőben "hibaáram" keletkezik ami szélsőséges esetben túlterhelést is okozhat..."

 

Lehetséges ez az oka annak hogy a másik fázis /6A-s kismegszakítót leveri? A nulla vezetőben folyó áram leverheti a 6A-s kismegszakitót? Hogyan számolható ez a nulla vezetőn folyó hibáram nagysága? Egyáltalán hogyan lehet köze az egyik fázis terhelésének a másik fázis túlterhelődéséhez?

 

Eléggé tanácstalan vagyok. Ha a 6A-s fázisokat is fölbővittetem 20 Amperre akkor megszűnik ez a jelenség?

 

kösz

tfe_tng Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119923

> A sima gázcsővel még nem is lenne baj

 

Nézd, nem vagyok szakértője a témának, de az álmoskönyv szerint nem jó ötlet a gázt meg a villanyt keverni. 

 

Szóval csak ami eszembe jut nagy hirtelen:

 

Mechanikai védelmet hogy oldod meg ? Mi van ha megeszi az UV vagy a kutya a fűtőszál szigetelését ? Hogy gátolod meg, hogy potenciálra kerüljön a gázcső (ami tipikusan fém a reduktornál) ? Vagy ami még rosszabb, ha a kutya lerágta a felét, és a szélben néha hozzá-hozzáér a földpotenciálon lévő csőhöz. Lehet-e ott vajon szikra ? 

Kellene ide valami vezérlés is, nem csak küldjük az ampert és meleg lesz. Abból viszont nem ártana valami komolyabb darab, mégiscsak veszélyes üzem. 

 

Bárhogy nézem, nem tűnik túl jó ötletnek. 

 

PS: Nekem is volt gondom a reduktorral. Felhívtam a gázosokat, 1 órán belül kint voltak és szó nélkül kicserélték, azóta semmi gond nem volt vele. Pedig múlt héten látott -15 fokot is.

 

Előzmény: Csuklósbusz (119921)
Csuklósbusz Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119922

Megvan mi vonatkozik rá: az infralámpa melyikbe számít? Van e ilyen cekász?

Előzmény: Csuklósbusz (119921)
Csuklósbusz Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119921

A sima gázcsővel még nem is lenne baj, na de reduktorról beszélünk főként..  nekem a sima gázcső sem egyértelmű nem még a reduktor...  Mert ez utóbbi üzemszerűen is ereszthet.  Erre semmiféle fűtőszálat nem tanúsítottak fel, de közben szerintem semmi nem tiltja...

 

 

Előzmény: tfe_tng (119913)
Jahno Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119920

Deminek :-D Jóvanna. Az már úgyis csak a sötét múlt. Bírom mikor manapság is úgy emlegetik, hogy A BIX és ott megy át minden, közben már minden értelmes szolgáltatónak saját peerjei vannak ezer+1 éve és tökre nem úgy működik csillagpontosan ahogy azt néha előadják.

 

Azért vidéken az MSnek kicsit jobb a marketingje és meggyőzőbb, mint amit nálam utoljára pld. a Dataneum előadott. Azt hiszem jártam én a végletek közt rendesen, kvázi lopott szürkezónás portról kihúzott kábelen lógó "szolgáltató"-nál is, meg 15 méterrel a föld alatt, idehaza felnőtt kicsiknél, döglődő kicsiknél, közepes kisnagyoknál. Valamelyik szerződésnél néztem a céget, hogy milyen referenciái vannak, mert elég komolynak tűnik és jahh, itt is jártam, pipa "serving London Stock Exchange, Turquoise and Oslo Børs1 trading venues". Egyik vidéki nagyra vagyok csak kíváncsi, mert a nem túl nyilvános technikai részei 1-2 éven belül bejárhatók lesznek, az érdekel. Csak el kellene dönteni miről beszélünk és mekkora léptékben.

Előzmény: tfe_tng (119919)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119919

Pont a Hugo-t hagyod ki ? :)

Előzmény: Jahno (119917)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119918

Ugye van egy csomó cég, aki pont semennyit nem akar költeni az IT-re, mert az drága, különben se termel hasznot. A szoftvereket is az enkórról szerzik be, a "szerverszobát" pedig a szomszéd pistikével* csináltatják.

 

 

* Olyan is van, hogy a szomszéd pistike pék, vagy pékinformatikus, de az is előfordulhat, hogy pont eleknek hívják. 

Előzmény: F.E.K. (119916)
Jahno Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119917

Jelentem papíron Amerikában a határon csak turista voltam, mert úgy működik a kiskapu. Szerverszobában (mármint ha egy akkora komplexumot annak hívunk, szóval legyen adatközőpont) már a cég jómunkása, hogy be is engedjenek. Persze ez nem vadkelet, de szerintem idehaza a vadkeleti dolgokat ismerem (olvastam róla neten :-P), még Petőfitől kezdve, csupa név, mint valami naptárban. Gizella, Asztalos Sándor és persze azok is amik nem ilyenek. Garázscéget is raktam, közepeset is építettem, nagyot is babráltam vagy üzemeltettem SW/HW oldalról. Vagy tudja itt már a fene, pár ezer szerver az nagy vagy kicsi? Elek úgyis megháromszorozza, akármiről is legyen szó. Mondjuk turistaként is érdekes, mert írtam, hogy sok helyen van rendes nyílt nap, ott sokat mesélnek és mutatnak is.

Előzmény: F.E.K. (119916)
F.E.K. Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119916

Mielőtt elindulnál ezen az úton: láttam szerverszobákat. nem is vagyok vele egyedül (sőt, raktam is össze ha kellett. Ezzel sem vagyok egyedül itt a topicban...)

 

Persze lehet mi csak turisták vagyunk még mindig, majd figyelek, hátha kiszúrom a rejtett/titkos/tiltott szobákat...

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119914)
Jahno Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119915

Jó, de egy 3 fős könyvelőirodában meg nem szokás szerverszobának* hívni a bármit. Ahol meg 5 gép van már sokszor az értelme miatt rackesítenek. Tudod még fokozni?

 

*azért havernál volt, szép nagy 2 méteres rack és 20 éve még annak is torony volt az aljában. Aztán spájz lett, ahogy eredeti tervek szerint is.

 

Nekem szokott mindegyikben dolgom lenni, de lassan megnevezhetnél párat. Gondolom valami tré sarki cucc Bulgária-külső mellett két köpésre. Biztos százalékosan nagyon mérvadó, de már ügyesen kezded tekerni és eljutottunk a "mndegyik ilyen" után ahhoz, hogy "valahol esetleg létezik".

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119914)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119914

"Félek más értünk szerverszoba alatt.."

 

A laikusok csak a reklámokban látnak szerverszobákat belülről, ezeken a képeken mindig egyetlen számítógép gyártó egyetlen termékcsaládjának gépei húzódnak a horizontig katonás rendben. Sok azt hiszik, hogy minden szerverszoba kb így néz ki (azok a szakemberek is, akik valójában még sosem láttak belülről ;) Valójában viszont (kelet-európában) csak brutál multi cégeknek vannak ilyen szépséges szerverszobái.

Aki már VALÓBAN látott néhány kelet-európai szerverszobát belülről, az valószínűleg vagy olyan rackes rendzereket látott, amibe mindenféle gyártmányú és külsejű gépek voltak bedugdosva

a  kelet-európai szerverszobák másik felében egyszerű vas polcokra torony szerverek, fekvő szervekek, rackes gépek vannak felpakolva, olyan összevisszaságban, hogy csodaszámba megy, ha véletlenül egymás mellé kerül két egyforma gép (de olyan is van, hogy az egész szobában nincs két egyforma színű és formájú  gép :).

Persze az ilyen szobákba csak azok jutnak be, akiknek tényleg ott van dolguk, a turistáknak/vendégeknek mindig a látványos rackes szobákat mutogatják :)

Előzmény: F.E.K. (119892)
tfe_tng Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119913

a fűtendő tárgyra tekert vezeték melegszik, mert vékony a rajta átfolyó áramhoz képest

 

Hirtelen össze sem tudom számolni, hogy hány dolog jut eszembe, amiért rossz ötlet* a gázcsőre fűtőszálat tekerni. 

 

* tessék jól érteni, őrült nagy faszság és veszélyes. 

Előzmény: Mekk Elek ezermester (119911)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119912

"GMBSZ- be meg kellene nézni, biztos ami fix."

 

Az illető nem Magyaroszágon tevékenykedik, ezért náluk bizonyos előírások lehetnek enyhébbek (vagy akár szigorúbbak is). Persze az is lehet, hogy ha a magyar GMBSZ alapján dolgozik, akkor az ő szabályaik szerint is jól csinál mindent :)

Előzmény: Mr. Pepe00 (119910)
Mekk Elek ezermester Creative Commons License 2021.02.19 -1 0 119911

"Ennek ellenére kV-os vezetékekre van biztonsági távolság, a sima 240V-os kábelre nem találtam,"

 

Ha a feszültséggel van bajod: egy fűtő vezetéket fel lehet ám fűteni 12 (sőt, akár 1) voltos feszültséggel is. Csak egy trafó kell hozzá meg kétféle vastagságú vezeték (fűtő és nem-fűtő vezetékszakaszok eltérő vastagsága) megy egy kis elmélkedés az ohm törvény segítségével ;)

Tehát a dolog leegyszerűsítve:

- a fűtendő tárgyra tekert vezeték melegszik, mert vékony a rajta átfolyó áramhoz képest

- a trafó (tehát a "veszélyes" 230 volt) lehet akár 1000 méterre is onnan

- a trafót a fűtőszállal meg anyira vastag vezeték kösse össze, ami viszont nem melegszik az adott áram esetén.

 

"tehát infralámpát ráakasztani jogilag elvileg lehet?!"

 

A "jogilag elvileg" kifejezés újdonság számomra :)

És sajnos nem látok a jövőbe, hogy esetleges baj esetén amikor kijön egy kárszakértő, aki eddig mindig elektromos hibát állapított meg és ezzel a trükkel szeretné kihúzni a nyugdíjig, az a te esetedben véletlenül NEM elektromos hibát fog megállapítani ;)

Tehát

- vagy ismerned kellene az ide vonatkozó előírásokat (szabványt),

- vagy megtervezed a fűtő ketyaerédet és kérsz hivatalos helyről (aláírt) szakmai véleményt róla

- vagy hivatalos tervezőtől/szolgáltatótól kész kész kiviteli tervet

- vagy olyat barkácsolsz, amibe rosszindulattal, készakarva sem lehet belekötni

- vagy csinálsz gyorsan egy olcsó valamit és reménykedsz, hogy nem lesz belőle baj :)

Olyan jogi kombináció NINCS, hogy "drága bíró úr, az index fórumában vállalták érte a felelősséget", mert a bíró halára röhögi magát, amiért még extra büntetésre is számíthatsz.

Előzmény: Csuklósbusz (119897)
Mr. Pepe00 Creative Commons License 2021.02.19 0 0 119910

Azt nem tudom. GMBSZ- be meg kellene nézni, biztos ami fix.

Előzmény: Csuklósbusz (119908)
arenarock Creative Commons License 2021.02.19 0 2 119909

No akkor fussunk neki még egyszer.


Azt írod: "A szám marad, a mértékegység változik. És onnantól kezdve a mértékegységek közti összefüggést is figyelembe kell venni, lásd például a 0,9."

 

Hát pont a szám nem marad, mert a 150kW-os fűtőszál 150kVA-t vesz fel, de a 150kW-os motor NEM 150kVA-t, hanem többet  ~170kVA-t

Előzmény: ötfelezős (119902)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!