Keresés

Részletes keresés

V balázs Creative Commons License 2014.10.30 0 0 1855

igen... viszont 25 ér kaptam 8 kaptárat egy 8 keretes pörgetőt meg 1 2,5X2,5 ös vándorbódét 2-3 éve lett épitve úgy hogy csak kampok kiakaszt és szét lehet szedni és pont akkora hogy 5X5 kaptárat fel a platóra és mint 1 kupak összetartja őket rá mehet a kövi sor és megint rá 1 oldal kupaknak... idős bácsitól vettem(inkább kaptam ennyiért) a kaptárait és a bódét is maga készitette.. minden 2,5 ös fenyődeszkából falcolt illesztlésssel stb.. viszont én nem tervezek nagyon vándorolni.. nagyon jó a méhes környéke... sehol 1 méhész:) az ország hivatalossan legdélebbi pontjától is délebre lakom:) van itt minden ami szem szájnak ingere:)

Kempingez Creative Commons License 2014.10.30 0 0 1854

A csili-vili. és a lepusztult kaptár az két véglet.

 

Nem a festés tart sokáig, a termelésben lévő kaptárak esetén. A méheket előtte, át kell pakolni egy új, vagy már felújított kaptárba. Így azért időben is behatárolt, mert a vándorlási és telelési, továbbá akut hordástalanság , esős idők, időszakok nem alkalmasak. 

Így egy belső tisztítás, és fertőtlenítés is ajánlatos, ( lánggal ). Az esetlegesen szükséges kisebb javításokat is megtörténnek. Nagyobb gond esetén már, műhelybe vagy selejtezésre kerülnek.

 

A vándorbódét, mifelénk már  javarészt lakókocsik váltották fel. Egy jól felszerelt lakókocsi, sokkal nagyobb kényelmet, és komfortot biztosít. A vándorlás nyűgét is csökkenti, nem kell a bódé pakolásával, és összeállításával bajmolódni. A lakókocsit csak le kell tappancsolni és kész, lehet aludni. Majd nappal meg felállítjuk hozzá az elősátrat. 

 

 

Előzmény: V balázs (1851)
LudasMatyí Creative Commons License 2014.10.29 0 0 1853

Életemben nem hallottam még hogy bárki is lakkozná a kaptárokat!

Ereszd be olajjal,kend le kétszer olaj-zománc keverékkel,és birja 8-10 évig!

Aztán majd javitgatod,átfestegeted!

Jut eszembe,valaki megcsinálta már a zárókezelést?

És ha igen,akkor mivel?

V balázs Creative Commons License 2014.10.29 0 0 1852

sajna ezt a márkát nem ismerem nemtudom mennyire tartós.

Előzmény: Jam Clerk (1849)
V balázs Creative Commons License 2014.10.29 0 0 1851

hát nemtudom.. nekem jelenleg saját mécsaládom csak 7 van.. de nagyapámnak 80 van s mégis minden 1 szinüre van festve és esztétikusra... az ő testvérének 100 család van minden tavasszal 2-3 szorozza őket és napraforgó előtt eladja a szaporulatot ő nála sem látok lerugott csunya kaptárt.. pedig 5000 mécsalád egészségügyi felelőse is.. mégis tud időt szakítani rá.. ha csak annyi időt szakitasz a méhekre amennyi szükséges akkor nincs időd ilyenre.. de ha 8 után még tv tejet lefestesz egy kaptárat akkor megoldható.. amúgy meg 12 ezer ft 5 liter festék abból 20 kaptárt lefestesz...tényleg akkora kiadás ez? nekem ennyit pl pont megér:) én pl a bódéra is megvettem kivülre is a festéket belülre a műanyag lambériát alulra a műanyag padlót. hiszem hogy szebb környezetben több kedve van az embernek dolgozni jobb a közérzete és ha 1 ismerős megnézi mivel is foglalkozom büszke is vagyok hogy rendezett szép környezetbe hozhatom...

Kempingez Creative Commons License 2014.10.29 0 0 1850

Ez egészen más, mint írtam, a kaptár termelő eszköz. Nem dísztárgy, sőt nem is bútor. Lakk meg lazúr??... 

Kezdő méhészek hajlamosak "túllihegni", ezt a kaptár festés, óvás témát. Amint nő az állomány, és elkezdődik a tényleges termelés, vándorlás, már háttérbe kerülnek ezek az aggodalmak. Szállításkor egyébként  óhatatlanul is sérül a kaptár felülete, dörzsölődik, karcolódik. Ezt tudomásul kell venni, hogy a használat velejárója. Az évek múlásával, szükség szerint újrafestésre és felújításra van szükség. 

A méhészkedés lényege végsősoron, a méhészeti termékek előállítása (főleg méz).

Mint minenhol, itt is lényeg a költséghatékonyság.  Ez nem tévesztendő össze az igénytelenséggel. Megéri, feltétlen szükséges? Ha nem, akkor felejtős. 

 

Előzmény: V balázs (1848)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.29 0 0 1849

Bármelyik csónaklakk megfelel ilyen célra, vagy inkább a drágábbat vegye az ember? :) Csak mert találtam egy olcsóbbat (Hemmax csónaklakk, a 0,75-ös kiszerelés 1.500-2.000 Ft közötti átlagárat dobott), ami elfogadhatónak tűnik.

 

Előzmény: V balázs (1848)
V balázs Creative Commons License 2014.10.28 0 0 1848

csónaklakk pl semmivelsem drágább 1 olajfestéknél mert kevessebb kell belőle azonos felületre..
na igen.. a hálószobában meg ugyis este vagyunk aztsem kel szépre csinálni.. a konyhában meg eszünk arra figyelünk.. stb stb ismerem ezt a hozzá állást is..:) van pár ilyen kuncsaft is:)

 

Kempingez Creative Commons License 2014.10.28 0 0 1847

Lakk, vagy lazúr ? Nem dísztárgy, vagy bútor  a kaptár, termelőeszköz. Az esztétika harmadlagos. Célszerű, és gazdaságos kaptárakra van szükség. 

 

Előzmény: V balázs (1846)
V balázs Creative Commons License 2014.10.28 0 0 1846

teljes tisztelettel megjegyezném olajfesték.. 20 éve talán..:) már nem.. ha szép új kaptárat valaki olajfestékkel összeken az szentségtörés szerintem.. ha már levan festve olajjal vagy zománcal akkor már a lazúr vagy lakk kizárva ugye..
ha meg szinre akarja az ember festeni akkor is az olajfestéknél sokkal tartóssab a zománc..
az olajfesték hamar fakul.

 

Előzmény: Kempingez (1845)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.28 0 0 1845

A kaptárakat  olajfestékkel szokás leginkább festeni, ne lakkbenzinnel hígítsátok mert száradás után is fogni fog. Hasonlóan mint a meszelt fal. A olajfestékhígítóval tartósabb szebb felületet ad. Használt étolajat, is lehet a festékhez keverni. A kaptár alját, tényleg nem érdemes festeni, több okból kifolyólag sem.  Mert felesleges, ugyan is védett alul az időjárástól. Továbbá balesetveszélyes kézirakodásnál, csúszik! Főleg, ha több sorral van mázolva. 

Egyébként ez is térségenként méhészenként változó. Környékünkön nem szokás az alját festeni. Tapasztalt méhészek főleg nem teszik.

Máshol, még alvázvédőzik is. Felesleges pénz, és idő pocsékolás. A kaptárakat ugyan is, szinte soha nem közvetlen a talajon helyezzük el. Álványon lábakon stb, így ha még érné is egy kis nedvesség, hamar szárad. 

 

Volt már nem kevés dolgom öreg kaptárakkal, javításukkal is. Nagy általánosságban a korhadó pontok, részek a következők. Elsődlegesen a sarokpántok, továbbá az általuk fedett deszkák végei. Hagyományos fekvőknél a tető rávezeti a vizet, a túlnyúló sarokpántokra. Közéjük befolyva korhaszt. 

 

A kaptárak alja ha romlik, szinte mindíg belülről. Főleg bőfészekkel teleltés során, a lecsapódó párából keletkezett víz miatt.

 

A jó fanyagnak, és a jó tetőnek nagyobb a szerepe a kaptárak élettartama szempontjából. 

 

  

Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1844

Jó, rendben, visszaolvastam 1-2 hozzászólással lejjebb is ;)

Előzmény: V balázs (1842)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1843

Akkor a legegyszerűbb, ha kívülről jól beitatom lenolajkencével, belül meg nem erőltetem a dolgot, és lesz, ami lesz? Vagy azért kéne valami lazúr is kívülre? Mert akkor ha jól értem, a lábazatfestéket nem javaslod.

Előzmény: V balázs (1842)
V balázs Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1842

lábazat festék az elméletileg fal felületre való.
nem védi megfelelően a fát..
rálehet kenni 1-2 évig biztos rajta marad de utánna elkezd lepattogni és brutál csunya lesz.. és utánna már nemtudsz rákenni higítós (zománc , olaj lazur vagy lakk) festéket.

Előzmény: Jam Clerk (1839)
V balázs Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1841

hallottam már aki belül lenolajozza.. de én nekem nem szimpi hogy ilyen erős szag van a kaptárban... ja és az alját kivülről se kend semmivel max lenolaj..
viszont amire figyelj hogy ha a kaptár alja nem lejt a röpnyilás felé akkor eggy enyhe 1-2 cm es lejtést adj előre a kaptárnak.. mert úgy sokkal nehezzebbben rohad a kaptár alja...

kacagógerle Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1840

Köszi!

Fel is jegyzem ezen információkat, a tavasszal szükségem lesz rá.

A kaptár belsejét nem kell kezelni semmivel?

Előzmény: V balázs (1838)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1839

Az AKROPENTA pala- és lábazatfesték mennyire elvetendő festék kaptárak külsődleges festésére? :)

Sikerült szert tennem pár literre, és nem tudom, fölhasználhatom-e ilyen célra :)

Előzmény: V balázs (1838)
V balázs Creative Commons License 2014.10.27 0 0 1838

kkkm:) köszönöm kérdésed szobafestő-mázoló stb stb lennék:)
szal ha már szép faszínű én tuti csak le lenolajaznám maid 1-2 nap (száradási idő) és akkor lakkot neki jó higan szinte viz sűrűségűre hígítani.. és úgy 2-3 szor.. kb örökös lesssz.. trinát csónaklakkot ajánlanám!

 

kacagógerle Creative Commons License 2014.10.26 0 0 1837

Köszi!

Egyébbként hogyan kell lekezelni? Egyből festék rá, vagy előbb lenolajkence vagy valami alapozó? Milyen festékkel kell lekenni?

Előzmény: Kempingez (1836)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.26 0 0 1836

A festés az többnyire s.k. Bár nem kizárt, hogy esetleg felárért (jó pénzért) még le is festi valamelyik ráérős kisiparos. 

De ha eleve lefestenék, akkor lehet hogy az meg az volna a baj. Miért szürke, miért zöld ? stb

 

Előzmény: kacagógerle (1835)
kacagógerle Creative Commons License 2014.10.26 0 0 1835

Sziasztok!

Olvasom a kaptárgyártók oldalait, és szinte kivétel nélkül olyan kaptárak kaphatók, amik nincsnek lefestve pl. szürkére. Ezek a faszínű kaptárak egyáltalán nincsenek lekezelve semmivel?
Festett új kaptárakat nem lehet kapni?

Kempingez Creative Commons License 2014.10.26 0 0 1834

Ritkán van olyan, hogy csak cukron teleljenek a méhek. Csak olyankor ha rendkívül aszályos, és hordástalan a nyár vége, ősz eleje. Ráadásul ha még a napraforgó is csak korai volt, és nem volt augusztusi, (esetleg szeptemberi) virágzású. 

 

 

 

Előzmény: V balázs (1833)
V balázs Creative Commons License 2014.10.25 0 0 1833

nekem ezzel csak 1 problémám lenne.. mint tudjuk a cukorban csak szénhidrát van... de minden más hiányzik belőle ami kell a méheknek..
valójában nemtudom mivel rosszabbak a méhek ha csak cukron telelnek sosem próbáltam..

Előzmény: Kempingez (1832)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.22 0 0 1832

Azért, nem mindegy hogy az ország melyik szegletében méhészkedünk. Így mások az optimális lehetőségeink. Nekem egy szolidágóra vándorlás, pusztán logisztikai költsége is már olyan mértékű volna, hogy azon még teljes hordástalan aszályos nyár végén is, 3 x betelelhetném a méheket, cukor feletetésével. 

 

 

 

 

Előzmény: V balázs (1830)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1831

Lövésem sincs, miről szedtek nálunk napraforgó után, de hogy nem azzal telelnek be, az biztos :) Kósza aranyvessző, némi cukor, az időjárás miatt későn levágott lucerna... szőlő... ki tudja... de volt és van is elegendő mézük, ha jól látom. Remélem...

Előzmény: V balázs (1830)
V balázs Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1830

szerintem a megoldás kulcsa a szolidágóra vándorlás..:)
nállunk a napraforgó után még jön 1 kis vegyesméz ha megfelelő az idő.. maid közel annyit hoz még a szolidágó is mint a napraforgó.. persze ez is időjárás függvénye idén iígy volt.

 

Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1829

Úgy tudom, a téli eleséget - már ha cukorszirupként adják be - jórészt augusztus végén, legkésőbb szeptember elején kell beadni, hogy ne kopjanak a téli méhek. Van olyan napraforgó, ami ilyentájt virágzik? Vagy a "rendes" méznél nem számít a kopással járó meló? Nálunk mind július-augusztus fordulóján adta a nektárt.

Előzmény: Kempingez (1828)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1828

A megoldás kulcsa, a kései napraforgó. :-)

Előzmény: Jam Clerk (1826)
Kempingez Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1827

"De vannak olyanok is,akik szárazra pergetik a szotyit,utánna meg benyomnak vagy 20-25 kg cukrot oszt jóvan!"

 

Ha még nem a telelő méheket dolgoztatják vele, akkor nem igazán lehet baj belőlle. 

 

A méhek pusztulásának, szinte soha nem egyetlen oka szokott lenni. Több kedvezőtlen körülmény, eggyüttes hatása szükséges hozzá.

Előzmény: LudasMatyí (1825)
Jam Clerk Creative Commons License 2014.10.21 0 0 1826

Nem akarom kötni az ebet a karóhoz, ezért ebben a témában idén nem fogok többet írni magamtól, ígérem :)

Csak valamit nem értek.

Nem tudom, melyik kaptártípusnál mennyi a telelő élelem, én csak annyit olvastam, "a rakodónál a korábbiakhoz képest több kell, és a méhészek nem tudták elképzelni sem, hogy 25-30 kiló méz kell a teleléshez", vagy valami ilyesmi maradt meg az emlékezetemben. Ebből kiindulva, a fekvőkben nem kell ennyi, és szintén csak úgy rémlik, hogy 15-20 kiló elegendő abba is.

Ha az ember augusztus elején kipörget mondjuk 10 kiló napraforgót kaptáranként, és onnantól kezdve nem etet, mert "nem kell, meghagyom a keretekben maradt szotyit nekik télire", akkor mégis, mekkora mennyiséget gyűjtöttek a méhek, hogy még ennyi marad? Ezek szerint 15-20-30 kiló mézet benne hagynak minden családnál?! Több száz kiló mézet egy rendesebb állományt alapul véve? Mindenki, aki napraforgón teleltet? Amikor a cukor 180-200 Ft, a virágméz meg a többi meg jobb áron eladható? Ezt nem tudom elképzelni.

Vagy akkor az augusztusi pörgetés után mégsem színtiszta napraforgón telelnek a méhek, hanem amit még a keretekben maradt szotyira rágyűjtenek szeptemberig + az etetés, és akkor máris igaz lenne, amit Vicze írt, hogy mégis csak "napraforgóval vegyes virágméz" volna az, amit elraktároznak?

Elnézést a szőrözésért, csak nem értem a dolgot.

Előzmény: Kempingez (1824)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!