Keresés

Részletes keresés

staubach Creative Commons License 2012.02.01 0 0 776

Világosíts fel!

Előzmény: Törölt nick (775)
staubach Creative Commons License 2012.02.01 0 0 774

Én csak annyit jegyeznék meg, hogy kicsivel több, mint százötven év múltán, a ma is élő Habsburg utódok seggét nyalják ( köztük a már nemrégiben meghalt trónörököst, a mi trónörökösünket is... )! Még száz év múlva talán Biszku B.-t is így ünnepeljük, az ötvenhatos garnitúrával együtt? Szépíteni lehet, mismásolni is, de nem véletlen, hogy 1848 - 49. - ben szabadságharcoltak őseink, és 1703.- tól is ugyan azon osztrák rezsim ellen. Talán már senki sem emlékszik az okokra? Lehet, ilyen öreg élő emberek nincsenek, és hát mint tudjuk, az idő, sok mindent megszépít. Ilyenkor is!?:) Ej ej, ezek a politikusok....:)))))

Pater Altenberg Creative Commons License 2012.01.31 0 0 772

Nyilván nem olvastad a kötetnyi cáfolatod. Én nem fogom helyetted elolvasni.

Előzmény: Voloncs (769)
Voloncs Creative Commons License 2012.01.30 0 0 771

Igen ez Morvai fele folytatasa.Most ujra kiujultak a vitak a Magyar Tudomanyos Akademia es koztuk.

Egyebkent itt van a Morvai eset osszefoglaloja:

http://www.facebook.com/note.php?note_id=236075663112

Előzmény: Törölt nick (770)
Törölt nick Creative Commons License 2012.01.30 0 0 770

Ez még a Morvai féle 1991 (?) -es barguzini felfedezés, vagy egy újabb? Petőfinek még ma is élnek rokonai, hajlandók is voltak dns-t adni, hogy végleg lezáruljon a vita, de valamiért erre nem került sor. (Valami régi tv-műsorban volt szó erről.)

Előzmény: Voloncs (769)
Voloncs Creative Commons License 2012.01.30 0 0 769

Mas topikot nem talaltam ahol ezt le tudnam irni,de mivel Petofi is harcolt a Szabadsaghracban,itt irom le:

Sziberiaban allitolag megtalaltak Petofi Sandor csontjait.

  A magyar kormany nem akarja ezt tudomasul venni,de a vizsgalatok bebizonyitottak,hogy az valoban a legnagyobb magyar kolto maradvanya kell hogy legyen.A kormany arra kerte az oroszokat,hogy semmisitsek meg a csontokat,de a regesz,aki felfedezte oket,gyorsan Amerikaba menekitette azokat.

  Ha ez valoban igaz,akkor Petofi nem a Segesvarhoz kozeli Feheregyhazi csataban esett el,hanem hadifogolykent Oroszorszagba vittek,es ott halt meg az 1860-as evek tajan.

  Valamint egy ororsz tiszt emlekiratai szerint. Az egyik fogoly verseket is irt, az orosztol egeszen eltero stilusban.

Előzmény: Voloncs (768)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.29 0 0 768

De akkor mar kezdjuk az oszi hadjarattal.Ekkor a helyzet elegge zavaros volt,hiszen pl.

Pakozdnal ugyanannak a csaszarnak a katonai kuzdottek egymassal,es mindket fel a masikat tekintette lazadonak.

Előzmény: Voloncs (767)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.28 0 0 767

Bocs,akkor elneztem valamit.

Előzmény: Törölt nick (766)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.28 0 0 765

Probaltam mar irni ilyen regi topikokba. De az olyanokat,ahol az utolso hozzaszolas evekkel ezelott volt,egyszeruen elfelejtik es hiaba szolsz hozza nem reagalnak.Vagy ha igen honapokkal azutan.Bocsanat ha csak en nezem rosszul a helyzetet. 

Előzmény: Törölt nick (763)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.28 0 0 764

Nem szeretnek vitatkozni.Igen valoban nem nevezhtjuk forradalomnak a kissebsegek lazadasat,de a tankonyvunk,es sok mas iras is igy nevezi ezt.

Előzmény: ieyaaf (762)
ieyaaf Creative Commons License 2011.12.28 0 0 762

nemtod mija forradalom jóemberr

Előzmény: Voloncs (761)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.27 0 0 761

Az osztrakok koztk Latour miniszter altal felbujtott  horvatok,szerbek,romanok es szlovakok lazadasat nevezzuk ellenforradalomnak.Ezek tartottak a frontot amig az osztrakok Italiaban voltak elfoglalva a haboruval es le nem vertek a Becsi forradalmat!Az osztrakok nyilt tamadasa Csak osz vegen es a tel elejen kovetkezett be!

Előzmény: ieyaaf (760)
ieyaaf Creative Commons License 2011.12.27 0 0 760

miféle ellenforradalom jóember?!

Előzmény: Voloncs (759)
Voloncs Creative Commons License 2011.12.27 0 0 759

Bekesen kezdodott,torvenyeket alkotott a kormany,fel szerettek volna szabadaitani jobbagyokat,majd ellenforradalom kovetkezett,ezutan nyilt osztrak es orosz tamadas,bukas,majd veres megtorlas.

Darwin Creative Commons License 2011.09.08 0 0 757

Az utolsó jelentősebb harcképes seregtest, a Görgey vezette feldunai hadsereg feltétel nélküli fegyverletételére 1849. augusztus 13-án került sor Világosnál, az orosz Fjodor Vasziljevics Rüdiger tábornok csapatai előtt.

 

1849 augusztus 12-én a teljhatalommal felruházott Görgei Artúr Aradról érkezett ide azzal a céllal, hogy az orosz hadsereg előtt tegye le a fegyvert.

 

1849. augusztus 13-án a magyar fősereg (29 889 fő) a szőlősi mezőn (Világos mellett) feltétel nélkül letette a fegyvert az orosz hadsereg előtt.

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/Fjodor_Vasziljevics_R%C3%BCdiger

 

http://hu.wikipedia.org/wiki/G%C3%B6rgey_Art%C3%BAr

erdospal25 Creative Commons License 2011.04.14 0 0 756

Tisza István is megtudta volna akadályozni, Trianont

Előzmény: korieander (755)
korieander Creative Commons License 2011.04.13 0 0 755

"Az a "realitás" ami 1867 után állt fent természetesen számára továbbra is elfogadhatatlan volt és meg is mondta előre, hogy hova fog vezetni. Trianonhoz."

 

-1867-et 1848-ban lényegében elfogadta (hiszen küldtünk volna csapatokat az olasz forradalom leverésére), a magyar kormány hívta pestre a menekülő habsburgokat

-Kossuth érzésem szerint Ferenc Józsefet nem fogadta el.

-Trianon ellen ő tudott volna tenni a legtöbbett  itthon, de nem Torinoban

persze ez utólagos okoskodás..

Előzmény: Akitlosz (752)
szimix Creative Commons License 2011.03.15 0 0 754

Kik a Pilvaxból elindulának

Petőfi s jóbaráti nekivágának az éjcakának. Ő, a barátja, s egy Jókai nevű egy-egy piculával zsebükben. Lévén, hogy nagy forradalmi hevületük erős hűtést igényelt (a csalós márciusi éjszaka ellenére), előszerzék hát Vidáts Jánost, kivel a társaságot nagyesze, és gyáros apja emezekéhez képest feneketlennek tetsző zsebe végett keresték, de erőst. Borzongató, csepegős hajnalra virradtak, akkora már bejárva Buda-, s Pest nevezetes helyeit, mindazon csapszékeket, hol az italt messzelyben, s az árakat krajcárban mérték. Csillogó szemmel, és zsongó fejjel értek a Pilvax-kávéházba, hová egyébként csupán neves napokon térhetének be, hiszen ott többnyire édes-bús történetek, jelentős kártyaadósság, kutyabőr, vagy gazdag iparos atyák révén lehetett huzamosabb ideig vendégszeretetet élvezni. Ezen a napon azonban ifjaink már fénylő gondolatikkal a jövőbe feledkezve értek, s tértek bé e helyre, mely intézmény egyébként bizonnyal úgy érhetett csak meg köztiszteletben álló kort, hogy bolond, fizetésképtelen álmokat nem finanszírozott kínálatával. Ez egyszer a veszélyt nem látva, végeérhetetlen sorokban hordták ki az egyre hangosabb ifjaknak az iccét, elfelejtve mindazt, mit a jó vendéglátós a mai napig bizonnyal tud, mi szerint nem az a jó vendég, aki fogyaszt, hanem aki fizet… De egy idő után már igencsak elkezdtek hadakozni egymással a számoszlopok a papíroson, és ennek megfelelően apadozott a kihordható készlet is. Csökkent hát hevületük, és ismét némi értelem féle költözék homlokuk boltozatja mögé, s kezdék számolgatni, hogyan vághatnák ki magokat, ezen szorult helyzetből. Nemhiába készült jogásznak azonban emez Jókai a nagy csavaros eszével, elkezdé felemelni hangját, s szidá egyre csak nagy hangon az éppen regnálókat. Csititák őt társai, de csak ímmel-ámmal, hiszen amilyen jó firmák, s a hány nehéz esetből kivágták már magok, rögtön értették, mire megy ki a játék! Csak az a Vasvári nézett értetlenül, de éppen így volt a jó, feltolta hát az asztal tetejére a nagy hangú Bulyovszky Gyula mellé őt Mór, s míg a többiek állva handabandáztak körülöttük, ők fennhangon élteték az eljövendő változásokat. Mígnem Petőfi, hogy végleg eloldja lelkük rabláncait, felkiáltá: Hát, Táncsicsot hagyjuk, hogy börtönében senyvedjen!?
S a neves pesti ifjúság erre elrobogott, hogy kitörjék nyakuk, s a forradalom…

oculus2 Creative Commons License 2011.03.13 0 0 753

Görgey, Bem

 

Igazából azért szólok hozzá, hogy a március 15-i ünnep hétvégéjén legalább ez a topic pörögjön egy kicsit! (Ha már a vezető hírportálok nem tartják fontosnak, hogy foglalkozzanak legnagyobb ünnepünkkel!! -Még az Origo Múltkor rovatában sincs cikk:-( )

 

Bem egy kissé vakmerő volt, amiből nagy győzelmek és nagy vereségek egyaránt származtak. Nem tudom, hogy a temesvári csata kissé hebehurgyának történő felvállalása mennyire volt a kötültekintés hiánya, és mennyire Haynau taktikájából származó kényszerhelyzet.

Előzmény: Faramir74 (744)
Akitlosz Creative Commons License 2011.01.14 0 0 752

Kossuth magyar volt és nem "osztrák-magyar".

 

S igaza volt 1867-ben is.

 

Az a "realitás" ami 1867 után állt fent természetesen számára továbbra is elfogadhatatlan volt és meg is mondta előre, hogy hova fog vezetni. Trianonhoz.

 

Ma is ennek a "reális" politikának a hátrányait érezzük.

Előzmény: korieander (727)
- duplagondol - Creative Commons License 2010.11.29 0 0 751

Bár némileg túlzásnak mondható, hogy szétszéledt - a sereg gerince rendben levonult Lugosra. Azzal együtt, hogy a déli hadseregben sok újonc szolgált, a morál leromlását jól mutatták a temesvári események. A honvédsereg legütőképesebb része Görgei seregében szolgált, ott nem győzték hangsúlyozni, mennyire fontos, ha a sereg bízik a vezetőjében - a Komáromból Aradra vonulás így sem tett jót a harci szellemnek.

- duplagondol - Creative Commons License 2010.11.29 0 0 750

A jelek szerint szétszéledt - miután napok óta csatározva retirált, a háború folytatása pedig kilátástalannak tűnt.

Előzmény: Pater Altenberg (749)
Pater Altenberg Creative Commons License 2010.11.29 0 0 749

Amire egy 35 ezres sereg szét szokott széledni. 

Előzmény: - duplagondol - (748)
- duplagondol - Creative Commons License 2010.11.29 0 0 748

Pontosításként: Haynau seregében 28 ezer ember és 196 ágyú vonult fel, a magyar sereg harcképes katonáinak száma 36 ezer volt, 151 ágyú mellett. A csata reggel fél kilenctől a késő délutáni órákig zajlott, a záróakkordot az osztrák tüzérség össztüze jelentette.

Előzmény: Pater Altenberg (747)
Pater Altenberg Creative Commons License 2010.11.29 0 0 747

Nem szokták magyar iskolákban tanítani, hogy a temesvári csatában a magyar sereg látszámfölényben volt - és egy óra alatt nem megsemmisült, hanem szétszéledt.

Előzmény: Faramir74 (744)
Pater Altenberg Creative Commons License 2010.11.29 0 0 746

Bem vitatható. Trükkös kis csatákat rögtönözve megnyert, nagyot soha. (Talán a helyében más se nyerhetett volna.)

Előzmény: Faramir74 (744)
Faramir74 Creative Commons License 2010.11.24 0 0 744

1848-49 LEGJOBB HADVEZÉREI ILYEN SORRENBDBEN Görgey, Bm, Aulich, Damjanich, Klapka, Poeltenberg, Leiningen, esetenként Nagysándor, Kmetty, Guyon, Gáspár is helytállt.

 

Amúgy Isaszegnál Gáspár helyett a VII. Hadosztály parancsnokának Poeltenberget, aki azon kívül hogy aradi vértanú, tehetséges hadosztályparancsnok is volt, kellett volna kinevezni

A legjobbaknak is voltak katonai hibái, Görgeynek a visszavonuláskor (kevés), Bemnek Temesvárnál(akkor nagy, előtte semmi), Klapkának Tápióbicskénél. és az Isaszegi csata közepén, amit később hála Görgeynek korrigált)

Guyon valóban a felderítésben hbázott sokat Branyiszkó előtt.

 

Perczel gerillavezér volt, rajtaütésekben ügyes, de valódi katonákopdáshoz nem értett, és sajna egy összeférhetetlen ember volt.

Dembinski, Vetter Antal katonai dilettánsok voltak, íróasztalnál jó haditervre tellett, jó csatáékra nem

Mészáros Lázár, Móga János szintén katonai antitalentum

Igaz a túloldalon Windisch-Graetz mé-ltó párjuk, képtelenül tehetségtelen volt

A legjobb oisztrák tábornokok schlick és Götz (akiket Görgey is elismert!)

A szemét utolsó Haynau sem volt rossz hadvezér.

 

Előzmény: reduit (391)
anaterra Creative Commons License 2010.06.05 0 0 743
Szia!

Azért írtam a XIX. századot, mert nekünk nagyrészt ezt az időszakot oktatta.
Bár valóban a hadtörténet volt a fő kutatási területe.
Te is szerencsés voltál, mert ő nagyon korrekt és segítőkész volt.
Bármikor fordulhattam hozzá segítségért. Legutolsó levelemet egy hónappal a halála előtt írtam, és annyira furcsa újraolvasni. 2003-ban végeztem, de a szakdogámat komolyabb tanulmányként szeretném kamatoztatni, ehhez kértem a segítségét. Nincs túl sok időm a vállalt témával foglalkozni, de ő azt írta hogy annyi időm van amennyit csak akarok, mert ő bármikor áll a rendelkezésemre...
Az off-nak vége.
Előzmény: Törölt nick (742)
anaterra Creative Commons License 2010.06.02 0 0 741
Off.
Tegnap értesültem arról, hogy 2009. 12. 09-én meghalt Zachar József egyetemi tanár, professzor, nyugalmazott ezredes, MTA tagja és egyben a konzulens tanárom. XIX. századi magyar történelem volt a fő profilja.
Szeretetem ezen korszak iránt, neki is köszönhető. Halála igazi veszteség.
stopposbácsi Creative Commons License 2010.02.24 0 0 737
Ugye én nem vagyok történész, csak műkedvelő, szóval a kutakodás az nem fog menni. Akkor ezek szerint még senki nem írt róla könyvet. Furcsa, mert szerintem érdekes figura lehetett.

Egerben láttam egy fegyvertörténeti kiállítást és ott szerepelt, mint legendás gerillavezér, de csak ennyi infó volt róla. Aztán itthon kicsit keresgéltem a neten, de csak a wikipédiás anyagig jutottam.
Előzmény: Zicherman Istvan (736)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!