Keresés

Részletes keresés

szega Creative Commons License 2008.07.16 0 0 1472
Köszi, tegnap este már nem néztem be ide... :))
Előzmény: TTAMAS (1471)
TTAMAS Creative Commons License 2008.07.16 0 0 1471
Előzmény: szilagyizoe (1470)
szilagyizoe Creative Commons License 2008.07.15 0 0 1470
Fú,kép nem jön be...nem tudod ide beszúrni?
Előzmény: szega (1469)
szega Creative Commons License 2008.07.15 0 0 1469
Esetleg nőstény Oryctes?
http://www.zin.ru/ANIMALIA/COLEOPTERA/images/sources/P1200991.jpg
Előzmény: szilagyizoe (1468)
szilagyizoe Creative Commons License 2008.07.15 0 0 1468
Milyen bogarat láthattam!?
Este sötétben repül.Akkora mint egy szarvasbogár,hasonlit is rá a teste de BARNA a szine,a csápja a cserebogárra emlékeztet,nincsen szarva,-kicsike sem.Jó "kövér",barna de nem csincsók!De nem is szarvas.
Kemény fényes kitinpáncélja van.Mondom,pont mint a szarvasbogár!
szega Creative Commons License 2008.07.07 0 0 1467
"...cinkotai bányató..."

Ha a Csobajra gondolsz, akkor az nem okés. Felszámolás alatt áll...
A csepeli nyilván jó, a Naplás meg pláne.
Előzmény: T. Thick (1466)
T. Thick Creative Commons License 2008.07.07 0 0 1466
Két újabb lehetőség adódott: a cinkotai bányató vagy a csepeli kavicsbányató. Esetleg a Naplás, csak oda sokat kell kutyagolni.
Előzmény: szega (1464)
leptopelis Creative Commons License 2008.07.07 0 0 1465

Láttam egy érdekes szíínű katicát, saját meghatározásom szerint Harmonia axyridis. Jó a meghatározás?

http://img0.tar.hu/lengyelf/size2/35317862.jpg

szega Creative Commons License 2008.07.03 0 0 1464

A Dunába a Kopaszi-gát térségében, vagy a Hárosnál lenne értelme elengedni. Vagy persze az RSD.

De az Óbudai-sziget északnyugati partvonala is elmenne...

Előzmény: T. Thick (1462)
T. Thick Creative Commons License 2008.07.02 0 0 1463
Ő az:





Előzmény: T. Thick (1462)
T. Thick Creative Commons License 2008.07.02 0 0 1462
Erről jut eszembe, van nálam egy jókora, méteres körüli vízisikló. Valaki összeszedte és elhozta. Elengedném, ám a közelben csak a Rákos-patak van, ahol láttam már vízisiklót, de ekkorát még nem. Nem biztos, hogy megfelelő élettér lenne neki. S ha rájön a vándorolhatnék, a patakból kimászva biztosan elütné egy autó, vagy agyonvernék az emberek, szokásukhoz híven.

Sajnos mostanában nem megyek nagyobb vízhez. Legfeljebb a Dunához. Elengedjem ott? Nem lenne jó ötlet, szerintem túl nyílt neki a terület.
Abulafia Creative Commons License 2008.07.02 0 0 1461
Vagy egyszerűen frissen kifejlődött békák akik eső után otthagyták addigi pocsolyájukat, és új lakóhelyet keresnek. Akármilyen fajhoz tartozhatnak, fatalkorukban elég hasonlóak. Ha tömegesek akkor valamelyik Rana fajra tippelnék.

A.
Előzmény: T. Thick (1460)
T. Thick Creative Commons License 2008.07.02 0 0 1460
Apró békák az unkák, és sötét is a hátuk, de nem eső után szoktak megjelenni, mert jellemzően a vízben, vízparton élnek. Barna varangy vagy ásóbéka lehet még, bár azok meg nem aprók.
Előzmény: hubab (1459)
hubab Creative Commons License 2008.07.02 0 0 1459

Üdv mindenkinek!

 

Az utóbbi időszakban a környékünkön tömegesen jelentek meg apró termetű sötét színű békák.

 A jelenséget gyerekkorom óta ismerem, általában nyári záporok után szoktak megjelenni, sokan azt állították, hogy az égből hullottak.

Érdekes, hogy hosszú évekig kimaradnak, aztán váratlanul nagy tömegben jelennek meg.

A neten próbáltam információt szerezni, miféle fajról van szó, de nem voltam sikeres. A hazai békafajok leírásaiban,fotóiban nem ismertem rájuk.

Ismeri valaki őket?

Abulafia Creative Commons License 2008.06.29 0 0 1458
Önmagában ennek a jelenségnek szinte semmilyen tudományos jelentősége nincsen, viszont ha sok ilyet összeszedünk és egész érdekes eredmények jöhetnek ki:

Kiderült hogy azokben a madár- és főemlősfajokban ahol sok hasonló táplálkozással kapcsolatos újítást találtak, bizonyos agyterületek mérete nagyobb. Ezzel a sok érdekes, de jelentéktelen történetből megtudtuk néhány agyterület olyan funkcióját, amit máshogy (kísérletesen) nem lehetne kimutatni, mert az események ( az újítások) egy adott populációban, vagy laboratóriumi csoportban túl ritkán fordulnak elő.


Lefebvre, L., Reader, S.M. & Sol, D (2004) Brain, innovation and evolution in birds and primates. Brain, Behavior and Evolution 63: 233-246.

Several comparative research programs have focused on the cognitive, life history and ecological traits that account for variation in brain size. We review one of these programs, a program that uses the reported frequency of behavioral innovation as an operational measure of cognition. In both birds and primates, innovation rate is positively correlated with the relative size of association areas in the brain, the hyperstriatum ventrale and neostriatum in birds and the isocortex and striatum in primates. Innovation rate is also positively correlated with the taxonomic distribution of tool use, as well as interspecific differences in learning. Some features of cognition have thus evolved in a remarkably similar way in primates and at least six phyletically-independent avian lineages. In birds, innovation rate is associated with the ability of species to deal with seasonal changes in the environment and to establish themselves in new regions, and it also appears to be related to the rate at which lineages diversify. Innovation rate provides a useful tool to quantify inter-taxon differences in cognition and to test classic hypotheses regarding the evolution of the brain.

A.
Előzmény: Mad árka (1444)
Bonard Creative Commons License 2008.06.29 0 0 1457

Sajnos még én sem láttam ilyet élőben, de hallottam, hogy néha több száz hím is összeverődhet egy-egy nőstény körül. Valki mesélte egyszer, hogy egy fa alatt 5 cm vastagon mindent beborított a hímek teteme.

Előzmény: annyi baj legyen (1455)
Mad árka Creative Commons License 2008.06.26 0 0 1456
Ez az igazi három x-es csatorna. :))
Előzmény: annyi baj legyen (1455)
annyi baj legyen Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1455
Figyelmeztettem én is, hogy vélményem szerint nem helyes, amit tesz, és értesítem a megfelelő hatóságokat, de nem hallgatott rám :)
Estére különben megháromszorozódott a számuk, most kb. 30-40 darab orgiázik, és verekszik a fán, és alatta. Nem tudom, miért pont a cseresznyefám alatt beszélt meg randevút a környék összes szarvasbogara, de ha már itt vannak, nem kergetem el őket. Ennyit egy kupacban még úgysem láttam.
Előzmény: T. Thick (1454)
T. Thick Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1454
Nem tudják, hogy védett bogarat nem tépünk ketté? :-)
Előzmény: annyi baj legyen (1453)
annyi baj legyen Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1453
Vas megye.

Előkerült időközben a párbajozás kiváltó oka is, a győztes éppen ezekben a pillanatokban hajtja be a jutalmat :D

Kemény csaták voltak, négy hím maradt a harcmezőn, és vagy féltucatnyi menekült el. A második legnagyobb lett a nyertes, ő látszólag sértetlenül úszta meg, de ellenfelei között csúnya halál pusztított, volt, amit gyakorlatilag kettétépett, volt, ahol a csáprágót szakította le, recsegett rendesen a kitin.
Előzmény: s3girl (1452)
s3girl Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1452
Gyönyörűek! Merre laksz, h ilyenek mászkálnak csak úgy a cseresznyefák alatt?
Annyira szeretnék ilyennel találkozni egyszer élőben is!
Előzmény: annyi baj legyen (1450)
T. Thick Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1451
Szépek.
Előzmény: annyi baj legyen (1450)
annyi baj legyen Creative Commons License 2008.06.25 0 0 1450
Ma reggel a cseresznyefa alatt drámák sora zajlott, több halottal, és sérülttel:





T. Thick Creative Commons License 2008.06.14 0 0 1449
Az Sztaki angol szótár következetesen azt írja róla: "ponty (USA)".

Ez azt a Moldova-anekdotát juttatja eszembe, ami a magyar nyelv zártságáról és műveink külföldi fordításaival kapcsolatos aggályokról szól. Egy magyar ornitológus professzor német közönségnek tart előadást a hetvenes években (ha jól tudom), magyarul, tolmáccsal. Diavetítőt használ. Kivetít egy színes madárról készült képet, és mondja hozzá, hogy "ékfarkú sápi gyurgyalag (vagy valami hasonló)", mire a német tolmács gondolkodik, és kis szünet után azt mondja: Vogel!
Előzmény: T. Thick (1448)
T. Thick Creative Commons License 2008.06.14 0 0 1448
"Fathead minnow" az angol neve, ami tükörfordításban kövérfejű cselle, de magyar neve hivatalosan nincs.
Előzmény: Mad árka (1447)
Mad árka Creative Commons License 2008.06.13 0 0 1447

Egész véletlenül nem tudjátok, hogy a Pimephales promelas nevezetű halnak nincs-e magyar neve? Nem találtam eddig, s bár nem létfontosságú, nem ártana egy munkámhoz.

 

Íme, a lény.

T. Thick Creative Commons License 2008.06.13 0 0 1446
De például a medvék sok százezer év óta halásznak, tehát előrébb járnak az evolúcióban, mint a majmok.

Sőt: a cápák még előrébb.
Előzmény: Mad árka (1444)
Mad árka Creative Commons License 2008.06.13 0 0 1445

Evolúciós példa a sikertelen halászra. (Bocs!)

Előzmény: annyi baj legyen (1443)
Mad árka Creative Commons License 2008.06.13 0 0 1444

Én is pont ezen gondolkoztam, mikor olvastam, meg azon, hogy mégiscsak tudós szeretnék lenni, bámulatos dolgokat tudnék írni pl. a legyek házból való kijutásának sikeréről és sikertelenségéről. :) Hatásmátrixba foglalva, háziasszony jelenléte és jelenléte nélkül. :)

 

Amúgy nem tartom kizártnak, hogy az eredeti témában más fontos információ is volt, csak a magyar hírközpontyi átvétel kevésbé sikerült szakszerűre. Anno mutattak pár cikket, ahol azok az információk maradtak ki írásból, amelyek fordítási nehézségeken akadtak fenn. Fene se tudhatja.

Előzmény: T. Thick (1442)
annyi baj legyen Creative Commons License 2008.06.12 0 0 1443
Ma reggelre egy elütött borz volt a házunk előtti úton...

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!