Keresés

Részletes keresés

VéPeti Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57079

Nem ez a baj, hanem az, hogy még utána nézni sem vagy hajlandó.

Ezért tartunk téged, hogy mindennek utánanézz, és ha kell, ha nem felrakd ide. :) Viszont amit bemellékeltél az csak engem igazol.

Almacsiga olvtársnak jelenleg még fogalma sincs (max csak halvány sejtése), hogy mit fog tudni a jövőbeli rendszere. Én is ugyanígy voltam szűk 4 hónappal ezelőtt. Ginop esetén pályázhattam volna egy max 3-4kW-os rendszerre. Jól rá is basztam volna. Ehelyett vettem 0%-os hitel+ltp kombóra egy 6kW-ost 5kW panellal, amit sacc 7.5-ig bővíthetek.

Épp egy hónapja vettem egy jacuzzit a téli esték tartalmas kitöltésére. 2kW-os fűtőbetét van benne, ami havi 300kWh plusz. De ez a teljesítmény lehetne akár egy 8kW-os hőszivattyú is. A fejemben kirajzolódik egy eGolf, ami havi 1000km-rel úgy cirka 250kWh (ha csak itthon "tankolnám"). Akkor most mi is enne meg egy naccerű 3kW-os inverterrel? Hát a méreg.

De az tény, hogy a mai agyammal egy 8kW-ost vennék, ez a háztetőm maximuma. És ezt a fenti eszmefuttatást megtehettem volna ginoppal? Hát rohadtul nem. 

Előzmény: Nap_Pali (57075)
Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57078

Ha én 3 mWh éves fogyasztásra felrakok 6 kWp rendszert és a másik fél termeléssel gázt váltok ki

A napelemekkel nem igazán lehet gázt kiváltani.

Ha a szaldóra gondolsz, mint megoldásra, akkor azzal biztosan nem.

Előzmény: MZ/Y (57077)
MZ/Y Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57077

Akkor módosítanom kellene az előzőt. :)

Egyébként ez megint faszság, szerintem, mert a cél az lenne, hogy csökkenjen az energia-felhasználás. Ha én 3 mWh éves fogyasztásra felrakok 6 kWp rendszert és a másik fél termeléssel gázt váltok ki, akkor tökéletesen a célnak megfelelően használom fel a pénzt. Elég lenne konkrétan a felesleg értékesítését tiltani.

Előzmény: VéPeti (57068)

Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57076

Aztán ha lesz hőszivattyúd vagy villanyautód, akkor kezdheted az egészet elölről, míg cashnél vagy normál hitelnél előre gondolkodhatsz, és már eleve egy nagyobb inverterrel indulsz, 

Mintha valami hasonlót olvastam volna ki almacsiga olvtársunk soraiból, hogy neki sikerült átugrania az előre gondolkodás magasra rakott lécét a hitelének keretében is.

Előzmény: VéPeti (57072)
Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57075

Nem ez a baj, hanem az, hogy még utána nézni sem vagy hajlandó.

Nem nyújtható kölcsön:

9. az olyan, megújuló energia hasznosításával villamos energiát termelő rendszer kiépítéséhez, amely esetében szakértői számítások alapján az éves szinten megtermelhető villamos energia mennyisége meghaladja az érintett épület fejlesztés utáni, éves villamosenergiaigényét (ez tartalmazza az épület, az épületgépészet és az épületben lévő, villamos energiát használó elektronikai eszközök villamosenergia-igényét is);

Előzmény: VéPeti (57072)
MZ/Y Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57074

Valóban 4 évre kell elosztani a "kamatot" - csakhogy nincs "kamat", mert az ltp állami támogatása + kamata (még az ltp költségeit levonva is) bőven ellensúlyozza ezt. Vegyük a 100 e-t, ha tudsz fizetni havi 20-at ltp-be, kapsz 288 e támogatást, némi kamatot, abból bőven marad 100 e a költségek után is. Vagy mondhatom úgy is, hogy ha VéPetinek hitel+ltp -vel kevesebbet kell visstafizetni, mint amit felvett, akkor azt a hitelt egy 0 %-osra kicserélve pláne kevesebbet kell.

És ugye mi arról beszélünk, amikor nincs lejáró ltp, hanem most indul neki az ember 0-ról. Ha valaki hozzád hasonlóan áll, akkor kézenfekvő az ltp-t felhasználni.

Fenti eszmefuttatás akkor igaz, ha a 0 %-osba is lehet ltp-előtörleszteni. Ekkor kb. igy néz ki:

Legolcsóbb a 0 % + ltp. Hátránya, hogy az elbírálás lassít(hat), a havi törlesztő közepes, futamidő közepes (vagy a törlesztő csökken az ltp miatt).

Következő a hitel + ltp. Hátránya, hogy jóval több a havi törlesztő, előnye, hogy egyszerűbb, gyorsabb (elvileg). Futamidő rövid.

Legdrágább a 0 %-os, de ez a drágaság viszonylagos, valami 0.5-0.75 %-os lehet a "kamat". Hátránya az esetleges elhúzódás, előnye az alacsony havi díj és hogy bármikor hozzá lehet csapni ltp-t, így átalakul az elsővé. Mivel kamat nincs, 10 év után is ugyanannyit csökkent az ltp, mint ha rögtön indítanánk.

Nekem most a harmadik néz ki és abból bármikor lehet első.

Előzmény: szocske_ (57067)
Szumoo Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57073

Hogy egyszerre válaszoljak mindkettőre, itt ebben a topicban is többen, töbször írták, hogy hogyan csúszott hónapikig a kivitelezés, a beüzelemelés, az engedélyezés.

Mert ha saját erőből fizetem akár 1 hónap múlva működhet a rendszer,

Kizártnak tartom, hogy megrendeléstől, a felszerelésen át, az áramszolgáltató általi beüzemelésig sikerüljön egy hónap alatt elintézni.

Önmagában a szolgáltató többet ül rajta a hozzászólások alapján.

ha fél év alatt nem tudsz telepíttetni egy rendszert, akkor valamit nagyon elcsesztél

Ezt is írta már valaki hogy az enhome nem rakta fel neki fél éven belül a rendszert, biztos hogy nem egyedi eset

VéPeti Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57072

Na ez a baj. Aztán ha lesz hőszivattyúd vagy villanyautód, akkor kezdheted az egészet elölről, míg cashnél vagy normál hitelnél előre gondolkodhatsz, és már eleve egy nagyobb inverterrel indulsz, mondjuk 50% terheléssel, és nem kell újrakezdned az egész hacacárét, egy alulméretezett inverterrel otthon a faladon.

Megint áldom a nevem, hogy hagytam a francba ezt az egész átbaszósdi ginopot.

Előzmény: Nap_Pali (57070)
VéPeti Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57071

Ez tény, de akkor a lenti rendszert egy 4 éves LTP_vel előtörlesztve máris csak 4 évre lehet elosztani a hitel miatt kötelező 100ezres kezdeti költségeket, nem 20 évre.

Kicsit összemosod a dolgokat. Ki mondta, hogy normál hitelnél 100ezres a kezdeti ktsg? Konkrétan nálam tokkal vonóval 6+12.000Ft volt (földhivatal). Az MFB-s Ginopnál jelentkezik a 100-200k, volumentől függően.

Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57070

Akkorát rakhatsz fel, hogy az ne haladja meg az éves fogyasztásodat.

Az értékesítésre történő termelést nem támogatja, ez teljesen természetes.

agyarka Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57069
A túlméretezés kizáró ok.
VéPeti Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57068

Én úgy tudom, hogy ginop/vekopnál nem hasraütés szerű, hogy mekkora rendszert teszel fel, mint cash, vagy normál hitel esetében. Vannak táblázatok, amely kitöltése során megkapod mi fedezi az áramfogyasztásod, és mekkora rendszert építhetsz. De majd almacsiga megmondja a frankót. Ha viszont ez a sejtésem jó, akkor ez is egy hátulütő.

Előzmény: MZ/Y (57066)
szocske_ Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57067

Mert ha saját erőből fizetem akár 1 hónap múlva működhet a rendszer, így ennyivel hamarabb kezd pénzt megtakarítani. A szaldós elszámolás biztosan nem lesz örökké fenntartható, tehát minél előbb kezd termelni a rendszerem, annál nagyobb eséllyel térül meg a beruházás még a kedvező elszámolási rendszerrel.

Írták itt páran hogy az ingyen hitel LTP-ből előtörleszthető.
Ez tény, de akkor a lenti rendszert egy 4 éves LTP_vel előtörlesztve máris csak 4 évre lehet elosztani a hitel miatt kötelező 100ezres kezdeti költségeket, nem 20 évre.

Akárhogyis, én abszolút nem bántam meg, hogy 2,5 éve egy akkor lejáró LTP-ből megvettem a rendszerem.
Az árakat követve nem vettem sokkal drágábban, mint amibe ma kerülne egy hasonló méretű rendszer, és én már bő 2 éve nem fizetek villanyszámlát és csökkent a fűtésszámlánk is.
Egyetlen hibát követtem el, hogy nem vettem nagyobb invertert, így a leafbe már nem jut az "ingyen" áramból, ha bővíteni akarok invertert is cserélnem kell, viszont egy hibátlanul működő invertert sajnálok kidobni.

Ez viszont független a finanszírozástól.

Előzmény: Szumoo (57060)
MZ/Y Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57066

Egyébként neked hogy néz ki a pályázatod? Csak annyi napelemmel pályáztál, amennyi a mostani villanyszámlád fedezi vagy többel? Ha utóbbi, akkor a többlettel kellett mondjuk fűtést kiváltani? Úgy is kérdezhetem, hogy mondjuk 3000 kwh-s éves fogyasztásnál lehet 5 kW(p)-s rendszerrel pályázni "csak úgy", vagy valamivel indokolni kell, miért is lesz az környezetvédő (mondjuk gázt vált ki)?

Előzmény: almacsiga (57016)
Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57065

De ha csak azt veszem, hogy most fizetek pluszban 60 e-t és cserébe majd 20 év múlva 6 hónappal tovább termel a rendszer, az még mindig nem túl baráti.

De baráti, mert akkor azt is feltételezd, hogy akkor mekkora lesz a megtakarításod.

Ha maradunk a feltételezésnél, akkor ma kifizetem a 20 év múlva esedékes villanyomat a mai áron.

Ennél barátibb lehetőség nem nagyon van.

Előzmény: MZ/Y (57064)
MZ/Y Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57064

Feltételezve, hogy pont 20 év után egyik napról a másikra nem áll meg a rendszer, ha most fél évig csak azért kell villanyszámlát fizetni, mert várni kell a ginop-ra, az bizony plusz költség. De ha csak azt veszem, hogy most fizetek pluszban 60 e-t és cserébe majd 20 év múlva 6 hónappal tovább termel a rendszer, az még mindig nem túl baráti.

Ettől függetlenül mindenki úgy csinálja, ahogy jónak találja - és ahogy tudja. Mint írtam, nekem nem opció a hitel+ltp, mert nem vállalok be akkora havi tervet.

Előzmény: Nap_Pali (57063)
Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57063

Ha a költségek most jelentkeznek, de fél évet csúszik a projekt a hitel miatt, akkor az addig fizetett villanyszámla tényleg plusz költség.

A fél évvel tovább történő üzemelés viszont +bevétel, amit semmiféle költség nem terhel.

Akárhogyan csűri-csavarja bárki, 5%-os kamat mellett a tőke 20 év alatt megduplázódik. (Ez persze, igen durva példa)

5%-os kamatmegtakarítás mellett pedig kinullázódik.

A pénzügyi előny abban van, hogy jelenleg a beruházás hamarabb visszafizeti önmagát a megtakarításból, mint a kamatmentes futamidő, így a köztes időszak alatti áramszámla megtakarítás nettó nyereség.

Jelenlegi árakon számolva, amik 20 év alatt garantáltan nem maradnak a mai szinten, a hitel törlesztése viszont igen.

Előzmény: MZ/Y (57061)
VéPeti Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57062

Nálam meg pont fordítva volt a szitu. A ginopot kivágtam a francba, mivel számomra túl nagy adminisztrációs terhet jelentett volna, illetve 2 misi felett a rárakódó költségek és tennivalók már egyáltalán nem viccesek. A K&H-nál viszont pikk-pakk megcsináltam mindent, és csak 1 ltp-t indítottam a 2.2-es hitel ellenében, ami 4 év múlva végtörleszti az egészet. A fél év múlva történő 2. értékbecslés (ami gyakorlatilag egy 5 perces vizit 3 fényképpel) tényleg van, de ha fél év alatt nem tudsz telepíttetni egy rendszert, akkor valamit nagyon elcsesztél. Az tény, hogy a démászról hallottam rémtörténeteket, de a fél év sem kőbevésett, simán adnak halasztást. A banknak is az a célja, hogy ne bebukd a hitelt, hanem rendesen törleszd.

Ezt már többször elmondtam, hogy aki sikeresen ginopozott, annak minden elismerésem, de szvsz nem ez a könnyebb út.

Előzmény: Szumoo (57057)
MZ/Y Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57061

Ha a költségek most jelentkeznek, de fél évet csúszik a projekt a hitel miatt, akkor az addig fizetett villanyszámla tényleg plusz költség.

Ltp+hitelt ott érdemes intézni, ahol egyben intézik és van jó lakáshitelük. A k&h-t írta itt valaki.

Almacsiga: ha valóban rendelkezésedre áll a pénz, akkor tényleg az ltp+hitel lett volna a nyerő. Most 20 év alatt fizetsz (igaz, nem sok) "kamatot", az ltp-s kombóval meg kb. 5 év alatt letudod úgy, hogy kevesebbet fizetsz vissza, mint amennyi hitelt felvettél. Persze ha a pénzed le van kötve mondjuk 3.5 % kamattal, akkor megint máshogy jön ki a matek. :) Nálam ez utóbbi nem játszik, én havi 60 e körül nem vállalnék be, mert ki tudja, mit hoz a jövő, hiába nem lenne most gond.

De ha ltp-ből előtörleszthető a 0-s hitel, akkor az megint új opció, akkor valószínűleg ez a legjobb megoldás, mert a kombós hitel előnyét tudod kombinálni az annál kedvezőbb hitellel. :)

Előzmény: Szumoo (57060)
Szumoo Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57060

Miért?
Pont olyan mintha fél év múlva vágnál bele, nincs kiadás, nincs bevétel.

Előzmény: szocske_ (57059)
szocske_ Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57059

Mennyi a támogatott hitel átfutási ideje?

Ha ezzel elmegy mondjuk 6 hónap, akkor a 6 hónap alatt kifizetett 60ezer villanyszámlát is hozzá kell csapni a kamatokhoz.

Akárhogy is ingyenesnek reklámozzák ezt a hitelt, én továbbra is a saját erős finanszírozás mellett vagyok...

Előzmény: almacsiga (57058)
almacsiga Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57058

Ezt mondom én is. Ha valaki megteheti :-)

Szerencsére is megtehetném, hogy egybe kifezetem a napelemes rendszert, de azért a 12 éves megtérülés nem túl motiváló. Annyira azért nem vagyok tehetős.

Viszont ha "valaki megfinanszírozza helyettem", ráadásul úgy hogy a finanszírozott dolog valószínűleg további hasznot termel még a törlesztés mellett is, nem úgy mint egy fogyasztási hitel, ami csak viszi a pénzt, akkor miért ne ?

Mindenki szabadon dönthet, hogy mit akar, mit tud vállalni. Nyilván olyan dolog sosem lesz, ami mindenkinek egyformán jó. Nekem remélem ez jó lesz :-)

Előzmény: M3 HellRot (57050)
Szumoo Creative Commons License 2017.11.07 0 1 57057

Megfutottam ezt a kört pár banknál:
veszek fel hitelt lakásfelújításra korszerűsítésre, elkezdem fizetni a törlesztőt, meg két LTP-t és mikor lejárnak kinullázom velük a hitelt.

Hát nem jártam sikerrel.

Példának okáért a folyósítástól számított fél év múlva jön az értékbecslő megnézni mire költöttem a pénzt, ha az előbb emlegetett csúszás miatt még sehol sincs a napelem akkor megszívtam.

De volt olyan ahol az aláírás előtt már 2%-kal több lett hirtelen a kamat, mert mégsem teljesül valamelyik feltétel, ezért nem vagyok rá jogosult, gondolták így is aláírom.

Ragaszkodtam ahhoz hogy a két lakástakarékra kapott állami támogatás, meg a hozam betakarja az összes költséget de nem jött össze, kb. 100ezerrel többre jött ki a vége, úgyhogy hagytam a fenébe, annyira nem vagyok rászorulva.

Ez a hitel viszont jónak tűnik.

Előzmény: vudergraf (57053)
Nap_Pali Creative Commons License 2017.11.07 -1 0 57056

MFB pontokon.

Itt el tudsz indulni.

Előzmény: molaren (57054)
agyarka Creative Commons License 2017.11.07 0 0 57055
Az ügyintézési idő nem vészes, ebből a szempontból mindegyik szolgáltató elég rendesen tartja a határidőket. A probléma inkább egyes telepítő cégekkel van, pl. az enHome az első papírt (az igénybejelentést ) több esetben a szerződéskötést követően több mint 2 hónappal küldte be. Náluk a szerződéskötés is minimum 1 hét. A legszebb, hogy mást mond az ügyfélnek az üzletkötő mint a projekt manager. Amíg ez kiderül addig pörögnek a hónapok, és ismét lehet kezdeni az újraszámolást a startvonalról vagy ami rosszabb még + több 100e Ft kiadás ( és idő) mert utólag ragaszkodnak a szabványosításhoz, amit egyébként korábban nem engedélyeztek. Természetesen mindezt a szerződés kötést követően 3-4 hónappal, amikor az ügyfél már nehezen ugrálhat a befizetett előleg és a sok apróbetű miatt.
Előzmény: Scholl4 (57049)
molaren Creative Commons License 2017.11.06 0 0 57054

"Az utóbbi idők legkomolyabb és legmélyebb szintű támogatása, ami szinte mindenkinek elérhető.

20 évre ad kamatmentes kölcsönt 12-15 év alatt megtérülő beruházásra, minimális önerővel.

Nincsen olyan befektetés, ami ekkora hozamot ígérne."

Ez melyik banknál, vagy hol igényelhető támogatás? 

Előzmény: Nap_Pali (57048)
vudergraf Creative Commons License 2017.11.06 -2 0 57053

Sőt az LTP-vel akár 30% is hozható... adott esetben 1 év alatt (72/240=30%).

Előzmény: vudergraf (57052)
vudergraf Creative Commons License 2017.11.06 -1 0 57052

Van még azért ... az  LTP (akár 10%), ami napelemre szintén OKÉ!

De némely még futó régebbi állampapír is, hoz 3-4% nettot.

Előzmény: Nap_Pali (57048)
vudergraf Creative Commons License 2017.11.06 -1 0 57051

Inkább csak 0,4% ...

Előzmény: almacsiga (57047)
M3 HellRot Creative Commons License 2017.11.06 0 0 57050

Nem biztos, én is most veszem fel a második házamra, mert megtehetm ...

Szerintem nem én vagyok az egyetlen.

De simán felmerülhet egy nagyobb ház vásárlása, vagy munka miatt költözés is.

Előzmény: almacsiga (57046)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!