Keresés

Részletes keresés

smorgasbord Creative Commons License 2017.05.31 0 0 25121

Nekem nem tud segíteni senki?:(

zsorsz Creative Commons License 2017.05.31 0 0 25120

Köszönöm

Előzmény: alfi13 (25119)
alfi13 Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25119

Ha jól látom a képet akkor ez filoxéria mindenképpen semmisítsd meg és az egészséges részeket meg permezed meg valami erősebb rovarölővel.

Előzmény: zsorsz (25109)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25118

Ja, másik nick...

Előzmény: kaposznyak (25117)
kaposznyak Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25117

Actara ment a meggyre 10 napja, rovarölőt nem tervezek szórni.

Ma SOS mindenképp megszórom a meggyet legalább Thiovit Jet-el, a barackokat Thiovit+Topas+Score+Actara, almát, körtét Thiovit+Topas+Actara kombóval.

Ezek vannak itthon.

Meg van még Champion is, szintén gombára. Meggyen kívül mehet az is a permetezőbe?

Előzmény: Jani71 (25116)
Jani71 Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25116

Nem tudom, hogy mi lepte meg a gyümölcsöt, mintha valami gomba lenne. Jó lenne tisztázni a fajt.

Azután lehet ez alapján tovább gondolkozni.

A meggyre most már leginkább csak Teldor (ha gombaölőről van szó).

Nem tudom, hogy a rovarölés terén mi a cél, de max. valami nagyon rövid ÉVI-jű Karate lehet.

Jó szívvel ajánlom a masszív, következetes lemosó permetezést és vegetációban a Wuxal

használatát, esetleg Keserűsóval vagy más Mg-lombtrágyával kiegészítve.

Továbbá Humus, Humix, Zöldítő, stb.

Előzmény: nyírcsaholy (25114)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25115

Illetve meggyre mit szórhatok még ki? 7-10 nap múlva beérik.

Előzmény: nyírcsaholy (25114)
nyírcsaholy Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25114

Őszibarack. Péntek óta nem néztem rájuk, erre mennek tönkre.

Kezdem unni...

Most mivel szórjam?

smorgasbord Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25113

Rákattintva a képekre nagyobban is látjátok!

smorgasbord Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25112

Csináltam jobb képeket.

Lisztharmat vagy atka????

Előzmény: beetee (25108)
zsorsz Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25111

Köszönöm

Előzmény: Jani71 (25110)
Jani71 Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25110

Igen. Ha kérdés akart lenni, akkor mivel rovar, ezért Actara és társai a vegyi megoldás.

Előzmény: zsorsz (25109)
zsorsz Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25109

Úgy 2éve volt már ez,ha jól emlékszem filoxéra,de a védekezésre nem emlékszem.

beetee Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25108

Nem jók a képek.

Biztos a lisztharmat diagnózis?

Dörzsöld meg! Gomba-szaga lesz az ujjadnak?

Vagy ezek valami rovar-képletei? Nem mindegy.

Egyébként a baj az, hogy ha valóban lisztharmat, akkor a felszívódóval már késésben vagy. Pl. a Topas a ribiszkében 21 napos ÉVI-vel bír.

Ha esetleg csak a  kén meg tudja állítani, egy próbát megér.. Thiovit Jet-tel fújd le, de azt alaposan, a levélfonákok felől is.

Előzmény: smorgasbord (25107)
smorgasbord Creative Commons License 2017.05.30 0 0 25107

Gyors válasz kellene, mert még eső előtt le szeretném fújni.

smorgasbord Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25106

Sziasztok!

A ribizlim lisztharmatos? Mi fújjak rá?

gesszti Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25105

Moniliás problémás kicsi gallyak. Legtöbbször 20-40 cm-es kicsi ágak. (pedig tavasszal ez is megkapta a magáét...)

Érés után letakarítom a fáról ezeket, amit elérek. sajnos a tetejéig nem tudok felmenni a fának.

Talán 4-5 napja lett volna optimális a későbbi cseresznye permetezése, de vagy meló volt, vagy fújt a szél. Holnap lesz rá érkezésem, és eddig még szélcsendet is mondanak. Sajnos reggeli permetezés nem játszik, mert korán kezdődik a munka. Csak este, a méhek után tudok fújni, akkor meg vagy fúj a szél, vagy nem. mivel mellette van a korábbi cseresznye, ami épp érik, csak teljes szélcsendben merek nekiállni.

Előzmény: pacsepa (25101)
gesszti Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25104

Tafrina ellen fújtam tavasszal a fákat, de van néhány fa, amin minden évben előjön.

Kb. 2-3 hetente muszáj permeteznem, mert a levéltetvek, és egyéb soklábú vackok ennyi idő alatt újra és újra megjelennek. Sokat költöttem a kertre, viszonylag szépek a növények, és sajnálnám őket, ha néhány ízeltlábú martalékává válnak. Idén (kop-kop-kop) rekordunk lesz termésből cseresznye, meggy, körte, ribizli, eper, málna szinten. Brutál mennyiségű termés van mindegyiken. A barackok is nagyon szépen teljesítenek. Paradicsom is nől, mintha húznák felfelé.

Előzmény: beetee (25100)
gesszti Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25103

"Érőfélben lévő cseresznyére(BBCH83) nem fújnék mospilant!"

Korábban volt róla szó, hogy érés előtt kb. 2 héttel érdemes egy felszívódót ráfújni. A mospilan évi-je 2 hét, ezért gondoltam erre. Kontakt-ot, pl. karate már nem használ szerintem a benne levő lárváknak, csak annak a bogárnak, amit épp elér.

A korábbi cseresznyénél is mospilant fújtam kb. 2 és fél hete. Tegnap kezdtem szedegetni, gyakorlatilag nem találtam kukacost. Legalábbis élő kukacost. Talán egy szemet, ha ledobtam emiatt.

(bár ezek csak egy kocakertész laikus tapasztalatai)

Előzmény: blezs79 (25099)
pacsepa Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25102

Pontosítsunk:

kajsziban mospilan nem engedélyezett

Kajsziban nincs engedélyeztetve. Más a hangsúly. Ezt azért írom, mert sok szernél előfordul, hogy a gyártó indoklás nélkül nem engedélyezteti a hatóanyagát és növényvédőszerét valamire, amire a határ másik oldalán igen. Vagy akár ugyanazt a hatóanyagot több néven kiszereli, más kultúrákra ajánlva (pl. azoxistorbin).

Ez nem azt jelenti, hogy a kajsziban nyugodtan használhatjuk a Mospilan-t. Csak jó lenne tudni miért maradt ki?

Előzmény: blezs79 (25099)
pacsepa Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25101

A Teldor:

A meggynél én az ÉVI-t néztem. Hogy ennél hosszabb, biztos van magyarázata, nem tudom. Ha az ember hosszabb ideig akarja élvezni a friss termést, akkor szerintem a lehető legkésőbb kell permetezni. Ha valami miatt a fán való rothadás a kockázat, akkor mehet előtte. Én egy hétnél korábban nem fújnám szedés előtt, hacsak nem cefrének megy. Amúgy simán mehet rá a Teldor most is, ha tényleg 4-6 nap van a teljes érésig.

Cseresznye:

Az elszáradt ágak (?) gondolom gallyak. Az feltételezem a monília miatt van, főleg ha látsz rajta gyantásodást is. Azzal már csak metszéssel lehet segíteni.

Közvetlen szedés után nem kell feltétlenül permetezni, ilyenkor inkább a tünetek megjelenése számít, esetleg ha csapadékosabbra fordul az idő, vagy rámetszel.

Én cseresznyén és meggyen érés után szoktam a feleslegesnek ítélt, vagy megnyúlt gallyakat lemetszeni. Így van idő új hajtást hozniuk télig.

A sárguló szemek már megkapták az első cseresznyelégy lakókat. Majdnem el vagy késve a Mospilannal.

Előzmény: gesszti (25098)
beetee Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25100

Cseresznye-meggynél te látod, hogy kb mikor szeretnéd leszedni, ahhoz képest tartsd be az ÉVI-ket.

A rothadáshoz annyit, ha nem lesz számottevően csapadékos idő, vagy dunsztos helyzet, akkor talán nem fog kicsattogni a bogyó. És kevésbé fog támadni a monilia.

Én biztos békén fogom hagyni a cseresznyémet és meggyemet érésig.

Utána mehet Topas és levéltrágya a levéllikasztó gombacsalád ellen.

Barack tafrinát már hagyhatod. Azzal nagyon elkéstél. A tünetek nem jönnek helyre, a fodros levelet előbb-utóbb lehullanak. Ilyenkor már a tafrina nem aktív. Ellenben itt is lehet megelőzni a levéllikasztókat. Plusz a molyok-tetvek ellen esetleg lehet rovarölőzni, ha úgy látod, érdemes.

Almatermésűek: levélikasztó-család. Rovarölő, mint a baracknál.

Ribizlinél a levélpirosító tetvek valószínűleg már leköltöztek a gyomokra, meg különben is közeleg a szürte, békén kellene hagyni.

Málna: ha nagy a probléma, és beleférhet az ÉVI-be, akkor lehet érdemes le-rovarölőzni. Bár ezt a pirosságot képen is megmutathatnád..

Levéltrágyát vegetációban mindig érdemes használni, de a keserűsó az csak magnézium pótlásra jó!

Hetente-kéthetente ha van rá érkezésed, akkor valami komplex levéltrágyát mindenre lehet küldeni.

Meg szokták hálálni a növények.

blezs79 Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25099

Érőfélben lévő cseresznyére(BBCH83) nem fújnék mospilant! Inkább valami kontakt rovarölővel próbálkozz!

Mospilan-karate-score-topas mix meg ágyúval verébre kategória. Vedd figyelembe a vegyszerezés alapjait, miszerint 3-nál több hatóanyagot egyszerre ne keverj! Ha tudod akkor a mospilan-karate kombót cseréld le Actara sc-re pl., és a score-topas-t meg egy kontakt és felszívodó párosra (mankoceb-topas).

Üdv: Balázs

u.i.: remélem a barack csak őszibarackot takar, mert ha nem, kajsziban mospilan nem engedélyezett.

gesszti Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25098

Teldor... Cseresznyénél szedés előtt 3-7 nap, ez rendben. A leírása viszont azt írja, hogy meggynél 1-2 héttel szedés előtt.

Egyik cseresznyémen az első szemek már érnek, szedhetők. Kb. 50-ből 1-en láttam tegnap rothadási tünetet, viszont több helyen is láttam elszáradt ágakat. Ennél több kárt csinálnak a madarak, mint a rothadás. Szedés előtt már nem fújom. Szedés után a korai levélhullásra gondolok neki egy kis topast, és levéltrágyát. Ezt mikor érdemes, hogy legjobb hatása legyen?

Másik cseresznye még sárga, most jelennek meg az első pirosodó foltok. Ennek most adnék egy mospilan, topas kombót, az még időben van? Teldort, meg akkor, amikor az első szemek bordóba fordulnak?

Meggy már piros, még 4-6 napot saccolok neki szedés előtt. Ennek már késő a teldor, vagy még segít elkerülni a termés rothadását?

Barack: tafrinás levelek szépen sokasodnak. Nem vészes még, de azért számottevő.

Alma-körte: Néhány levél pöttyös, kilyukad, kis rozsda színű karikával a lyukak körül. Levéltetvek szépen szaporodtak az utóbbi néhány napban.

Ribizli-egres: rozsdás-szerű levelek mennyisége nem változott az utóbbi időben. Az új hajtások szép, üdezöldek.

Málna: gyarapodnak a rozsdás-szerű-színű levelek.

Alma-körte-barack-szilva-málna-ribizli csoportra gondolnék fújni egy Mospilan-karate-score-topas mixet.

Levéltrágya (keserűsó) aktuális-e most valamelyik növényre?

Előzmény: pacsepa (25094)
Tomsza74 Creative Commons License 2017.05.29 0 0 25097

Forester vadriasztóval nincs tapasztalatod véletlenül? Azt tudom, hogy drága de mennyire hatásos arra lennék kíváncsi.

Előzmény: alfi13 (25089)
pacsepa Creative Commons License 2017.05.28 0 0 25096

Ne is mert elég drága. Legalábbis kis kiszerelésben...

Előzmény: lapar (25095)
lapar Creative Commons License 2017.05.28 0 0 25095

Köszönöm, még pont jókor!

Akkor nem pocsékolom.

Előzmény: pacsepa (25094)
pacsepa Creative Commons License 2017.05.28 0 0 25094

A Teldor-t most is használhatod, ártani nem fog, de a haszna igazából a teljes éréskor mutatkozik meg, akkor támad a gyümölcsmonília. Mondjuk a szedés előtt 3-7 nappal...

Előzmény: lapar (25093)
lapar Creative Commons License 2017.05.28 0 0 25093

Üdvözletem!

Kérnék szépen egy gyors tanácsot, mert este permetezném a cseresznyét légy ellen. Az lenne a kérdés, hogy monília ellen Teldor érdemes-e a méreggel együtt, ha nincs tünete most?

Köszönöm.

zsorsz Creative Commons License 2017.05.28 0 0 25092

Az előzőt pacsepanak szántam,Neked meg köszi az infót.

Előzmény: alfi13 (25089)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!