Keresés

Részletes keresés

ribizli Creative Commons License 2007.02.18 0 0 226
Mi kihagytuk a pálinkát az első kísérlet után, mert nem ízlett igazán. (Inkább megisszuk pohárból hozzá. :DD)
Sajt+bor+keményítő (+fűszer) az egyszerűsített és bevált összetétel nálunk. Eddig egy fogyasztó se panaszkodott. :)
ribizli
Előzmény: Zitka (225)
Zitka Creative Commons License 2007.02.18 0 0 225
ribizli, a keményítőt nem a pálinkában jobb feloldani? Hiszen a bor még az elején kerül az edénybe, a pálinka meg csak a finisben - nehogy túl sok hasznos tartalom ;-)) elpárologjon belőle.
Előzmény: ribizli (223)
Zitka Creative Commons License 2007.02.18 0 0 224

Na, közben netszünet volt nálunk, elszállt a hozzászólásom. :-(

 

Az éttermivel nem tudom összehasonlítani, de nem is akarom. :-)

Az általam használt receptekben is kb. olyan arány van, amit az előttem szólók leírtak. 2-3 dl borhoz (+ kupica pálinkához) 60-80 dkg sajt. Ez kb. 2/3 arány.  Ezért (is) gondolkoztam el azon, hogy mi lehet még a kész fondüben, ha ott csak 50% a sajt. Valami "csalafintaság"? ;-) Úgy mint sűrítő, állományjavító, egyéb?  Kövezzetek meg :-), de szerintem otthon (bérktsg., csomagolás, szállítási ktsg., profit nélkül) sem lehet a listán megadott árból kihozni egy kétszemélyes fondüt. Na persze ha jóféle, minőségi sajtot használunk...  Van némi fogalmam a svájci sajtárakról.

 

 

Ha jó minőségű sajtot (értsd: nem teszkógazdaságos trappista :-)))) ) használunk, soha nem lesz gumis a fondü.

Előzmény: tovi54 (217)
ribizli Creative Commons License 2007.02.18 0 0 223
A 80 dkg rettentő soknak bizonyult, olyan 15 dkg sajtot szoktam számítani jó étvágyú felnőttenként azóta.
Két dolgot tanultunk az idők során:
- a keményítőt a borban oldjuk fel, és úgy keverjük össze a sajttal, és ez a két hozzávaló tudja szabályozni a sűrűséget, nyúlósságot, valamint emulgeátorként funkcionál. Tehát keményítő+bor nélkül nem lesz egynemű massza.
- az összesajtozott :) edényeket kell hagyni teljesen kihűlni, hogy a sajtmassza megszilárduljon rajta, így szép óvatosan egyben le lehet szedni, majd elmosogatni. (Egyébként egy gumiszerű, mindenhez odaragadó, kezelhetetlen ragaccsal kell megküzdeni.)

Nálunk nem kenyér a fő mártogatnivaló, hanem apró savanyúságok:
- ecetes karfiolrózsák, -gyöngyhagyma, -zöld dinnye, mini csemegeuborka.
A kenyér pedig tömör rozskenyér.
Az ecetes savanyúságok kicsit könnyítik a sajtfondüt, a rozskenyér meg a tömörsége miatt került be.

A fokhagymáról mindig azt olvastam, hogy be kell dörzsölni vele a fondüs tálat, annyi elég - persze ez pont ízlés dolga, én nem használok egyáltalán, nem szeretem, másnak meg sok kellhet. :)
ribizli
Zitka Creative Commons License 2007.02.18 0 0 222
A második bekezdésre: én is hasonlóan gondolom. :-) Pont a kész kenyérkockákból indult ki a "vita". :-DDDD
Előzmény: ribizli (218)
szysssz Creative Commons License 2007.02.18 0 0 221

Hogy a sörösök se maradjanak ki a mókából, íme egy fondue recept szintén Halász Zoltán gyüjtéséből:

 

Sörös fondue:

 

Az üstöt dörzsöljük be jól fokhagymával, öntsünk bele 1 üveg világos sört. Mérsékelt tűzön melegítsük. Mikor már jól megforrósodott, tegyünk bele folytonos kevergetés mellett 20 dkg reszelt ementálit és ugyanennyi száraz, reszelt eidami sajtot.

Amikor a sajt felolvadt adjunk hozzá fél ek búzakeményítőt, amit kevés hideg sörrel simára kevertünk. Sóval, borssal fűszerezzük és kezdődhet a mártogatás.

Ez a mennyiség 4 személynek elegendő.

 

(nem kipróbált recept, de hátha lesz, aki "rákattan". Akkor beszámolót is kérünk.)

szysssz Creative Commons License 2007.02.18 0 0 220

Fontina:

 

1 kk köménymagot áztassunk be forró vízbe 1/4 órára. 2 ek vajatbolvasszunk fel egy lábaban, adjunk hozzá 3 ek lisztet, s folyamatos kevergetés mellett pirítsuk meg. Fokozatosan keverjünk hozzá másfél dl tejet, ha simára kevertük, adjuk hozzá a leszűrt köménymagot. Melegítsük, amíg csaknem forr, ekkor adjunk hozzá 40 dkg apró kockára vágott trappista sajtot. Tűz fölött a sajtot megolvasztjuk és simára keverjük. Sóval és szerecsendióval fűszerezzük. Pirított kenyérszeletekre kenve, előmelegített tányéron adjuk asztalra. (Halász Zoltán receptje)

 

Persze a fondue szertartásával egészen más a hangulat. :))

ZsuR Creative Commons License 2007.02.17 0 0 219
80 dkg? Az szep adag.

En reszelni szoktam - konnyebb olvasztani.
Nagyon szeretem az ementali sajtot - nem mindig volt igy, regebben szinte ki nem allthattam.
Itt egy recept, igy szoktam en is csinalni - szoktam legalabb ketfele sajtot hasznalni, erdekes kombinaxiok jonnek ki belole.

Erdekes a citromle. . .nem hallottam meg rola.

Itt az en receptem:
1 fokhagyma, osszetorve
1 csesze feherbor, szaraz
1 evokanal kukorica vagy rizs kemenyito
2 evokanal hideg viz
25 dkg Gruyere sajt, reszelve nagyluku reszelon
25 dkg Vacherin sajt, szinten reszelve
1 stampedli Kirsch
keves frissen reszelt szerecsendio
keves frissen orolt feherbors
1 baguette, kockazva, nagyon gyengen piritva (csak annyira, hogy ne morzsalodjon bele a sajtba).

Aztan ha nincs Vacherin, jo mas is. Szoktam gyujteni a maradek sajtokat - es felhasznalom ilyenkor.

Csinaltam parszor fustolt Goudaval, kellemes izt ad. Azt hiszem az (is) a lenyeg, ne legyen olyan a sajt, ami nagyon nyulik melegen.

Nem rossz otlet . . . legkozelebb ha vendegeim jonnek, ez lesz az eloetel!

Előzmény: ribizli (218)
ribizli Creative Commons License 2007.02.17 0 0 218
Én ementáliból szeretem a fondüt, a recept (4-6 személyre szól) szerint 80 dkg ementáli sajt, 2-3 dl fehérbor, 2 kk citromlé, 2 gerezd fokhagyma, 2 ek búzakeményítő, 0,5 dl cseresznyepálinka, só, bors kell hozzá. Én csak sajt+bor+keményítőből szoktam, nyilván nem 50% sajttal.
Sose értettem viszont, minek kellene kész keveréket venni (félkész műanyagkaja ugye), a fondü igazán egyszerű, csak a sajtot kell felkockázni, aztán szépen lassan összeolvasztani a többivel vastag talpú edényben, majd áttölteni a fondüs tálba, és mártogatni.
ribizli
tovi54 Creative Commons License 2007.02.17 0 0 217

Nem tudom Zitka, hogy kevés, vagy nem. Az általam kóstolt "ready to eat" termékek mindegyikében 50% körüli sajt volt (ez állhat két, vagy három fajtából). Ha Gruyere AOC is van benne, az ára kb 20 %-kal magasabb.

 Az éttermekben próbált fondük sajt tartalmáról nincs információm.

 Vannak biztos saját receptekkel rendelkező fórumozók, akik tudják a helyes sajt arányt.

Biztos, hogy a sajt mellett elegendő folyadék mennyiséget is biztosítani kell (fehér bort és magasabb alkohol tartalmú italt), különben a végeredmény a szilikongumihoz fog hasonlítani.

Ha akarod, küldök neked egy dobozzal az említett Fondue Original-ból, hogy eldönthesd felveszi e a versenyt egy más recept alapján készült alkotással. 

szia

 

Előzmény: Zitka (216)
Zitka Creative Commons License 2007.02.17 0 0 216
Köszi!  Ezek szerint 50% a sajttartalma. Nem túl kevés ez???
Előzmény: tovi54 (215)
tovi54 Creative Commons License 2007.02.16 0 0 215

Íme a hiányolt válasz:

 

FONDUE Original: Swiss emmental: 35%, Gruyere AOC 15%, fehér bor, cseresznye likőr,fűszerek.

Üdv.

Előzmény: Zitka (214)
Zitka Creative Commons License 2007.02.14 0 0 214

Nem értem, miért nem érted, hogy mit hiányolok. :-O Mert a lényegre nem válaszoltál. Sajnos. :-(

OFF: Mondjuk az egy dolog, hogy reklámozásra használod a fórumot (ami egyébként TILOS), de ezt majd megoldják a moderátorok, ha ők is úgy gondolják...  ON

 

Csupán azt szerettem volna megtudni, hogy milyen sajtok hány %-ban vannak a fondükeverékekben.

( A kenyérkocka egy abszolút mellékvágány, de miért ne reagálhattam volna arra is? :-))))  )

 

Előzmény: tovi54 (213)
tovi54 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 213

Kedves Zitka!

Nem akarok veled vitatkozni semmi esetre sem. Főleg azért, mert én kóstoltam már ezeket a termékeket már akkor, amikor még mi sem voltunk EU tagok.

A műmájer  teszkogazdaságos kenyérkockákról pedig annyit, mindenki olyan dolgot mártogat a fondüjébe amilyet szeret. Nem kéne hivatkoznod adrienne1 KÉSŐBBEN írt

pirítóskockás megállapítására, mert a "nem szokás pirítani" egy másik helyen gyorsan sokássá válhat. Chamonix főterén ettem sajtfondüt pirított baguette-el, igaz ez nem Svájc, mondom ezt gyorsan, mielőtt a korábbiakhoz hasonló rendreutasításban részesülnék tanult fondüszakértő fórumozókól.

Az általad írt, és általam sorozatosan félreértett dolgokat, pedig javaslom olvasd el mégegyszer, és gondold át ismét. Vagy hagyd az egészet, úgy ahogy van.

Üdv:tovi54

 

Előzmény: Zitka (212)
Zitka Creative Commons License 2007.02.14 0 0 212

Lehet, hogy nem jól fogalmaztam, félreérthetően.

Semmi bajom azzal, hogy "keverék". Tudom, hogy nagyon sokfélét lehet kapni, nemcsak Svájcban, de Ausztriában, Olaszországban, Franciaországban is (szoktam is hozni ha arrafelé járok).  De miért nincs ráírva, hogy minek a keveréke??? Ez számomra pl. fontos információ.  Ismeritek biztosan a viccet, hogy "50%-os libamáj keverék" olcsón. 1 libamáj + 1 lómáj. :-DDD

Lehet, hogy Svájc, mivel nem EU-tag, nem olyan szigorúak az élelmiszermegjelölési előírások? Nem hinném...

tovi54, azt írod, hogy nem látszik a képen. De miért nem írják (vagy írjátok - ha te is érdekelt vagy a biznicben)  oda a leírásban?

 

Kenyérkockák: megint félreértesz. Semmi bajom vele, de olyan műmájer dolog, mint a rántáspor. :-DDDD   Arról nem is szólva, amit adrienne1 is ír, hogy abszolút nem szokás pirítani. Másnapos-harmadnapos, jó sűrű kenyér (nem teszkógazdaságos :-))) )

 

adrienne1 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 211

Mostmar megnéztem azt az oldalt...:)

Hm.

Tény, hogy az elöregyartott fondue-keverékbe altalaban nem a szuperminöségü sajt kerül, de sajtospolcok pucolasarol azért szo nincs:)

Svajcban lehet eléregyartott keveréket kapni, a legjobbakat persze a sajtosoknal, akik maguk csinaljak, nameg minden csaladnak megvan a maga szent, sérthetetlen és "legjobb" fondue-receptje (a miénk 1/2 gruyère, 1/4 vacherin fribourgeois és 1/4 appenzell surchoix + még van egy trükkje, de azt nem arulom el:)))

 

A kenyérkockakat viszont nincs olyan svajci, aki megpiritana, elég az elözö napi kenyeret felvagdosni (lehetöleg minél korabban, hogy szaradjon).

 

Előzmény: tovi54 (210)
tovi54 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 210

Kedves Zitka!

 

Adrienne1nek igaza van. A honlapra írt "sajtkeverék" ebben az esetben valóban azt jelenti, hogy két, más esetekben három svájci sajot tartalmaz a termék. Ez sajnos nem látszik a képen. A gyártó egyébként Svájc egyik legnagyobb sajtfeldolgozója. Nehezen tudom elképzelni, hogy a raktárpocok takarításakor összegyült anyagból varázsolnának sajtételeket. Ez ott valahogy nem müködik. A termékskálán 12 különbözö sajtfondü található, köztük egyszemélyes, mikróban melegíthetö is. Ez utóbbi nem feltétlenül egy baráti fondüvacsorára fejlesztett termék, de aki vásárolja a kenyérkockát annak lehet, hogy kedvére való

 Mi a baj a kenyérkockákkal?

 

Üdv:

Tovi54

Előzmény: Zitka (207)
ZsuR Creative Commons License 2007.02.14 0 0 209
Szia TRider - nekem a bor az ami nem izlik benne, erzek egy utoizt, amit nem szeretek. . .
Sokszor csinaltam meg ezt a receptet amit irtal - de most mar bor nelkul. Marad a "Kirsch".
Előzmény: TRider (197)
adrienne1 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 208

Nem, Zitka, a svajci keverék itt is létezik:))) és legalabb a fele Gruyère (ha tényleg Svajcbol hozzak).

 

Viszont a fondue-készlet... nem kell annak csicsasnak lenni, az autentikus:))), az semmi különös:)))

Előzmény: Zitka (207)
Zitka Creative Commons License 2007.02.14 0 0 207

talán még kenyérkockákat is

 

ezek szerint számítanak a trendi yuppie vásárlókra. :-D

 

Kicsit szűkszavú a leírás, hogy "svájci keménysajt keverék".  Vajon milyen? Sajtgyári összesöpört maradék? Ha Gruyere nincs benne, akkor mitől svájci?

Kekeckedés OFF. :-)

Előzmény: tovi54 (206)
tovi54 Creative Commons License 2007.02.14 0 0 206

Sziasztok!

Kersövel leltem rá erre a topikra, öszinte örömömre.

Sokáig nem hittem benne, hogy van egy seregnyi ember akit érdekel a fondü.

Segíteni szeretnék az alábbi információk közreadásával.

Van egy cég amelyik konyhakész sajtfondükkel foglalkozik.

Itt találtok róla információkat:www.receptorportál.hu

Hamarosan megnyílik egy kis bolt Budapest szívében, mely baráti áron mindent árusít, ami a fondü-élvezethez tartozik,  egyedi kézi készítésü edényeket lángálló kerámiából, svájci eredetü fogyasztásra kész fondüket, villákat, talán még kenyérkockákat is.

 

Üdv:

tovi54

andi 72 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 205

Hüvösvölgyi út, bocs.

Előzmény: harzol (203)
andi 72 Creative Commons License 2006.12.11 0 0 204
A Hüvösvölgy  úton a Budagyöngyében, az emeleten a konyhafelszerelési üzletben is van.
Előzmény: harzol (199)
harzol Creative Commons License 2006.12.11 0 0 203

Köszi mindenkinek.

Így már remélem könnyedén meg fogom tudni vásárolni.

(Igen Csoki-Fondü-re gondoltam.)

wodwo Creative Commons License 2006.12.11 0 0 202
Én láttam pénteken az Árkád-béli Kátayban.
Előzmény: harzol (199)
Zitka Creative Commons License 2006.12.10 0 0 201
Egyszer nyomd meg a pgdwn gombot. :-) A 194-es hsz-ban írtam, hogy a KIKA-ban is láttam. Szerintem egy telefont megér...
Előzmény: harzol (199)
andixka Creative Commons License 2006.12.10 0 0 200

Szia!

Csak véletlen tévedtem ide:

valószínűleg a csoki-fondüre gondolsz. Elvileg Kátay-ban mindig van (5E körül már szoktam látni ott is, de volt néha olcsóbban is.)

A Kika szórólapján  is láttam (mostaniban), ha jól emlékszem, 2990 pénzért. Egyébként hiperekben és vasedénynél is szokott lenni.) Jó kersgélést!

Előzmény: harzol (199)
harzol Creative Commons License 2006.12.10 0 0 199

Sziasztok!

 

Olyan kis Fondü készletet szeretnénk venni ajándékba, ami leginkább ezekre a kis párologtatókra hasonlít méretben és első ránézésre is, de mindenhol csak komolyabbat találunk.

Ha esetleg valaki tudja hol lehet ilyen egyszerűbbet kapni, az légyszi írja meg ide.

 

Köszi,

harzol

Törölt nick Creative Commons License 2006.11.10 0 0 198
Szerintem az ementálinak eleve kesernyés ize van. nemkülönben a cseresznyepálinkának. van a spektrumon egy guruló büfé c adás, abban is tán a múlt héten volt fondü, csokis is, de biztos ismétlik.
Előzmény: TRider (197)
TRider Creative Commons License 2006.11.07 0 0 197

Sziasztok!

 

Végre mi is megvettük a fondü-készletünket, lusta emberek lévén - elektromosat. Jól működik, tegnap este ki is próbáltuk, svájci sajtfondüt készítettünk, egy magyar oldalon talált recept alapján (bor, fokhagyma, ementáli, ilmici, trapista, cseresznye pálinka, keményítő, szerecsendió, bors, stb.).

Minden jól sikerült, az elkészítés, az állag, viszont kicsit csalódás volt számunkra, ugyanis kissé kellemetlen, kesernyés utóíze volt a fondünek. Nem tudom, mi okozhatta, talán a bor, vagy az ementáli sajt, de nem igazán ízlett.

 

De nem adjuk fel, legközelebb másféle receptet fogunk kipróbálni :)   

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!