Keresés

Részletes keresés

marek666 Creative Commons License 2016.10.31 0 0 3199

Rendben, akkor tavasszal visszatérünk rá :)

Előzmény: Mozo66 (3196)
Elar Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3198

Szia

A cserkóval egyidős.

3 éves :)

Brutál megnőtt. Szerintem holnap vágom (ásom) ki mellőle a kicsit.

Előzmény: cccsaba (3197)
cccsaba Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3197

Szia Elar látom a háttérben van császárfa is, az hány éves?

Előzmény: Elar (3193)
Mozo66 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3196

Ilyenkor nem időszerű semminek sem a metszése .   Majd tavasszal  !!!!

marek666 Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3195

Üdv!
Szeretném megmetszeni a fáimat, mert az utóbbi időben nagyon besűrűsödtek. Ebben kérném a segítségeteket, mert nem nagyon értek hozzá.

 

 

 

 

 

 

 

Elnézést az elforgatott képekért, valamiért csak így tölti fel őket.

Köszönöm előre is a segítséget!

 

 

Elar Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3194

Ez pedig a 3 éves cserkó

Sajnos(?) a párom nyár végefelé a lelogó ágakat levágta.... (no comment :)  )

Ezzel mit kellene kezdenem?

A 2 szélső ágat kellene visszavágnom? Illetve a középre tartó ágakat tövig levágni?

 

  

Elar Creative Commons License 2016.10.30 0 0 3193

Sziasztok!

 

Szeretnék segítséget kérni. Van egy nagyon öreg körte és egy 3 éves cseresznyefám.

Mindkettő metszése távol áll a szakszerűtől.  

A körtét 2 napja nagyon megvágtuk, az egyik "törzsét" kivágtuk, illetve a másikon is nagy alakítás folyt. Ráadásul most olvasom, hogy ezzel nem ártott volna várni tavaszig.

 

      

 

Tudnátok javasolni, hogy melyik ágat kellene még levágnom a körtéről?

 

SzucsCsaba Creative Commons License 2016.10.09 0 0 3192

Így van. A zöldmetszés pedig az, amikor egy zöldfülű elkezd metszeni : )

Félretéve a poénkodást.

 

Fásmetszésnek hívják azt, amikor egy fát tenyészidőn KÍVÜL metszenek: nyugalmi, mélynyugalmi életciklusban, ősztől tavaszig, tehát NEM lombleveles állapotban. Amikor a fa csupasz, a koronája jól áttekinthető.

 

A zöldmetszés peddig ennek ellentettje, a tenyészidőn BELÜL elvégzett metszés: tavasztól őszig, lombleveles állapotban elvileg, de úgy tudom, inkább az intenzív hajtásnövekedés és közvetlen szüret utáni időszakban hasznos ez.

 

Mindkét fajta metszésnek megvan a szerepe, fontossága, haszna, előnye-hátránya, de ebbe most ne menjünk bele.

A zöldmetszés talán az utóbbi években, évtizedekben vált egyre hangsúlyosabbá, népszerűbbé.

 

Előzmény: 2ceviz (3191)
2ceviz Creative Commons License 2016.10.08 0 0 3191

Mi az a fásmetszés ? Talán ha elfásultan metsz a koma .

Előzmény: SzucsCsaba (3189)
alfi13 Creative Commons License 2016.10.08 0 1 3190

Ha egy fán a vízhajtásokat nyáron pl a szüret után vágod le annak az az előnye hogy következő évben nem hoz annyi vízhajtást mint a tavaszi metszés.

Az almát körtét birset naspolyát télen fagy mentes időben szoktam metszeni mert ezeknek a fáknak nincs olyan kórokozója ami télen is kárt okozhatna inkább a nyári metszéseknél van olyan veszély hogy a tűzelhalás megfertőzi a vágott sebeken keresztül.

A csonthéjasoknál főleg a kajszinál van nagyobb esély hogy a téli metszéseknél megfertőződik ezért ezeket tavasszal a rügyfakadás körüli időben vagy nyáron szüret után érdemes metszeni.  Mindezeknek ellentmond az a tény hogy a nagyüzemi gazdálkodók télen metszenek mindent mert akkor érnek rá persze gondolom megtesznek minden óvintézkedést.

Előzmény: SzucsCsaba (3189)
SzucsCsaba Creative Commons License 2016.10.08 0 0 3189

Na igen, de mindez a késő téli, kora tavaszi metszésre is igaz (nyitott, gyógyulásra még képtelen metszfelületek), bár ott már csak jóval rövidebb időtartamig (a tavasz beköszöntéig).

Vagyis éppen emiatt jobb a tavaszi fásmetszés?

És ez azt is jelenti, hogy a szüret utáni zöldmetszés egy jó alternatíva? Vagy ez sem igaz általánosan, minden gyümölcsfára?

Előzmény: beetee (3188)
beetee Creative Commons License 2016.10.07 0 1 3188

Nyugalmi állapotban, ha sebzed a fát, akkor a metszéslap nem tud "beforrni". Leegyszerűsítve, mint az állatok és emberek sebén a varasodás-hegesedés. Ott hónapokig egy nyílt felület kvázi kiskapu lesz a károsítóknak.

Mikor már megindul a nedvkeringés, a gyökerek felől az ágakba és a lemetszett részek felé, akkor könnyebben gyógyul.

A csonthéjasok meg még hátrányosabb helyzetűek ebből a szempontból, mert az őket veszélyeztető károsítók közül jópár olyan van, ami a hideg időben is simán fertőz.

 

Klasszikus példa a kajszi gutaütése. Keress rá a "kajszi gutaütés elleni védekezés"-re a gugliban.

Pont azt fogják írni, amit én fent.

 

 

Előzmény: SzucsCsaba (3187)
SzucsCsaba Creative Commons License 2016.10.07 0 0 3187

Nem egészen értem, mi a gond egy késő őszi metszéssel egy kora tavaszihoz képest.

Akkor még nincs mélynyugalomban a fa és káros módon beavatkozunk az életfolyamataiba?

Vagy a komolyabb fagykár a probléma?

Szeretném megérteni az okát...

Előzmény: Ali-bá (3186)
Ali-bá Creative Commons License 2016.10.06 0 1 3186

Csonthéjasokat /kajszi, őszi, szilva, meggy, cseresznye/ semmiképpen nem ajánlott. Alma, körte, birs, naspolya esetleg, de azokat is inkább tél végén.

Előzmény: SzucsCsaba (3184)
nyebojsza Creative Commons License 2016.10.06 0 1 3185

Mindent nem lehet, vagy nem érdemes,

de az almát mikor már nyugalomban van (lehullottak a levelei) simán lehet.

Előzmény: SzucsCsaba (3184)
SzucsCsaba Creative Commons License 2016.10.05 0 0 3184

Sziasztok!

 

Azt szeretném kérdezni tőletek, hogy a hagyományosan tél végén, tavasszal végzett fásmetszést lehet-e ősszel is csinálni?

Tehát pl. ősszel metszhetek-e egy almafát, amit egyébként tavasszal szokás?

Ha lehet, akkor ez minden gyümölcsfajtára érvényes?

Mik az előnyei, hátrányai az őszi fásmetszésnek?

 

Köszönöm, ha megosztjátok velem tapasztalataitokat.

 

tudomka1958 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3183

mindkettőtöknek köszönöm a tanácsot!

ugy tunik ezek az új próbálkozások sok buktatót rejtenek...

Előzmény: Mozo66 (3181)
Ali-bá Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3182

Csak egy részletet ragadtál ki a módszerből.

Itt nézd meg a többit: http://terra-kert.hu/viewtopic.php?p=28142#p28142

 

A módszer lényege nem a termésmennyiség, hanem a helytakarékosság a hobby kertben. A termővesszőket (az idézett képeden a piros drótosok), érés után tőből eltávolítjuk, igy évente 1-3 cm-t szélesedik a fa.

 

A késői fajtákon nem vált be ez a módszer. Azoknál úgy alakítottam ki a koronát, ahogy Mozo, azzal a különbséggel, hogy csak két vezér van egymással átellenben, így egy sövényhez hasonlít. A kerti utam mellett jól elvan, áttekinthető, kezelhető és kis helyet foglal el.

 

Köszönöm a kutakodást és az érdeklődést!

Előzmény: tudomka1958 (3179)
Mozo66 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3181

Amúgy visszatérve az eredeti gondolatra nem egészen világos , hogy az az 1-2 év és a 3-4 év mit takar ??? Ez egy 4 éves termő  ciklust jelöl vagy az ültetés utáni éveket ???   Ha az ültetés utáni éveket akkor jelzem , hogy egy 1 éves csemete az nem ilyen ha a termő időszakot akkor meg az, hogy 4 év alatt a fa negyede csak 1 évben hoz termést .... szerintem kevés .   Persze nem akarok a részletekben elveszni ha valakinek szimpatikus próbálja meg és mutassa az eredményt ...persze ne rajzon .

Előzmény: tudomka1958 (3177)
Mozo66 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3180

Na ...na ... azért a két kép vajmi kevés hasonlóságot mutat .  Amúgy Ali - bá képén látott módszert sem tartom valami nagy durranásnak ( váltócsapos metszés csak azok a csapok nagyon erősek !!!!  )  ... szerintem erre már  Ő is rájött .   

 

  Persze ki lehet próbálni ilyen elképzeléseket is de valószinüleg a legegyszerűbb megoldás lesz a legjobb .

Előzmény: tudomka1958 (3179)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3179

na megtaláltam ,hogy ki az a gézengúz (bocs Alibá!) aki itt a fórumról már próbálkozott hasonlóval...

vagy 5 éve tette fel Alibá a képet amin a drótosok a termővesszők a többi ugarra vágva.

aztán jövőre fordítva...

Előzmény: Mozo66 (3178)
Mozo66 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3178

Én még ilyet nem láttam , de nehezen tudom elképzelni , hogy ennek volna valami értelme .    Ha valaki jártas a gyümölcstermesztésben az tudja , hogy van a fáknak egy növekedési  fázisa 1-4 . évig ( vegetatív növekedés ) majd  jön a termő fázis ( generatív növekedés )   ... itt úgy néz ki , hogy a kettőt egyszerre akarják .  A fát is hormonok irányítják akár minket embereket , nálunk is különválik a két szakasz amíg növekedünk nem szaporodunk és amikor már szaporodunk nem növekedünk .  Hogy ki és milyen okból gondolja , hogy okosabb mint a természet rendje .... ????

Előzmény: tudomka1958 (3176)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3177

és a kép ha végre átmegy...

Mentés

tudomka1958 Creative Commons License 2016.09.26 0 0 3176

na ennek mégegyszer nekifutok mert a telefonról ami átment is zavaros...

szóval olvastam erről a metszésről amit őszibaracknál ajánlanak és nem alakítanak ki katlankoronát hanem a hajtások felét meghagyják következő évre termőre,másik felét ugarcsapra metszik a következő évben meg fodítva és így váltakozik...

előnyéül írják,hogy minimális a metszés,a 2. évben terem,kicsi a helyigénye.

próbálkozott vele valaki,vagy van-e így látatlanba véleménye?

tudomka1958 Creative Commons License 2016.09.24 0 0 3175

szokás szerint valami furcsát kerddzek:

próbálta valaki oszire a valtovazas katlankoronat?

olyan mint ha termoalapon csnalnad a váltó.etszest csakitt egész vazagakra.

mas neve :Ardouin korona...

nyebojsza Creative Commons License 2016.09.22 0 0 3174

most már nem csak a tányérkoronás alamafákat, meg a cseresznye szuperorsókat irigylem :D

Előzmény: Ali-bá (3172)
Szerzo Laszlo Creative Commons License 2016.09.19 0 0 3173

EN SAJAT SZEMEMMEL LaTTAM..... :) :) :).... Pontosan igy nez KI !!!!!! :) :) 

 

Csak igy tovabb Aladar batya :) :) :) 

Előzmény: Ali-bá (3172)
Ali-bá Creative Commons License 2016.09.08 0 0 3172

Ha jó magasra felnyírod, hogy be süssön alá a Nap és folyamatosan felszeded a lehulló leveleket a fűről, akkor tovább is bírja, csak kicsit ritkább lesz.

Ez egy 35 éves diófa alja.

Előzmény: nyebojsza (3171)
nyebojsza Creative Commons License 2016.09.08 0 0 3171

Felénk max. 10 évig marad meg a diófa alatt a fű, aztán elkezd pusztulni, végül csak a csupasz föld marad...

Előzmény: alfi13 (3144)
BAttila1964 Creative Commons License 2016.09.08 0 0 3170

Hm, ez a méret dolog nálam csalóka, mert 193 cm magas vagyok, marad a hajolás... ;)

Előzmény: Ali-bá (3168)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!