Keresés

Részletes keresés

szójáscsülök Creative Commons License 2011.10.15 0 0 18548

Szia Hpasp!

 

Óhajod parancs, mél ment.

 

Szia!

szcs

 

 

Előzmény: Hpasp (18540)
ex-Volhov Creative Commons License 2011.10.15 0 0 18547

Valóban az.

Valamikor láttam a filmet, szórakoztató.

 

A valósághúsége jóindulattal is közel nulla.

 

Előzmény: Volt tüzér (18546)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18546

Mese. És ezzel mindent megmondtam.

 

Előzmény: Ridley4Lev (18544)
Hpasp Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18545

Szia,

 

A segítők nevében is köszönöm.

Következő változat az év végén várható, az SzA-75M Dvina (SA-2F) rendszert tartalmazza majd, és a legdurvább Hanoi bombázást.

 

Üdvözlettel,

Hpasp

 

Előzmény: KGyST (18543)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18544

Ha valaki esetleg nem látta, nem ismeri. Esetleg véleményezni is tudja a hitelességeket benne. 

 

KGyST Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18543

Gyerekek, gratulálok ehhez a szimulátorhoz, elképeszően jó.

 

(Kubot és Sz-300-at nem terveztek? Az új szkenáriókat milyen ütemben kerülnek be a proggiba? :-)

zooozeee Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18542

tudom a rakétát indítjuk :)))

Előzmény: zooozeee (18541)
zooozeee Creative Commons License 2011.10.14 0 0 18541

Üdv az uraknak !

teljesen véletlen gugliztam valamit és ide is beejtett...így vagyok itt....

mikor megláttam miről van szó kikerekedett a szemem...kicsit beleolvastam és kiderült hát számomra nem ismeretlen a téma..... gondoltam  megosztom veletek pár szóban mi közöm  mindehhez...esetleg pár érdekesség lehet benne....remélem nem zavarom az eszmecserét....amúgy én is szeretettel veszem az ilyet gondoltam ti is .....főleg mi még együtt harcolhattunk :))

szóval úgy  történt, hogy 1986 febr.26 behívtak katonának tata harckocsiba akartak hkpk -t csinálni belőlem...onnan alapkiképzésen kiszedtek néhányunkat az akkor fegyverzetet váltó tatai lérak üteghez...ez az akkor még hk ezred  csapatlégvédelmét csinálta silka fegyverzettel de már itt voltak az "új" harcjárművek talán egy garnitúra kiképzett emberrel de ők már nem akartak váltani öregek voltak.....én kopaszon friss esküvel negyedmagammal nagyorosziba kerültem iskolába 3 hónapig és strela 1 főkezelő kiképzést kaptam/tunk.....(halálra szimulátoroztuk magunkat a tanterem  fekete sátrába )(érdekességként időben itt történt csernobil és emléxem nézegettük harcjárművünk atomsugárzásmérőjét faja volt)(és itt festettem zöldre a füvet ) aztán innen vissza tata sajnos...  (mert nagyoroszi  akkor  szó szoros értelmében egy szép modern erdei szanatórium volt)na  ott tatán egyből  kiderült, hogy  tisztjeink és tiszthelyetteseink előttünk végezték a sulit egy turnussal és nemtudni miért de szerencsénkre mi vágtuk jobban a témát... nem mondom hogy nem tudtak beszállni a harcjárműbe de....:)  na viccet félre jófejek voltak...idő persze megszépít mindent....szóval tatáról még ki se csomagoltunk már indultunk is rögtön vagonírozni akkor már a friss sztrelákkal mert éleslövészetre kell mennünk karcag tilalmas pusztára. ....amúgy ütegünk gondolom máshol is 4 db BRDM-2 alvázon Sz-1 fegyverzet +1 db BTR60 PU-12  (8kerekű)  harcjárműből állt ...persze volt még 2db sz-2 vállról indíthatónk is meg pár kiszolgáló gk...csepzon .kb..max.18-20 an lehettünk az ütegnél..éleslövészet lement még nem mi lőttünk....mi csak igazi vadócgépekre célkövettünk napokig   majd levitték a hajunkat  meg a sátrakat...aztán vissza tata szopás....még a végére hk dandár lettünk

évente egyszer még két hétre elvezényelték az ütegünket győr likócsi laktanya mellé(kerítésszomszédságába) egy kis légvédelmi komplett bázisra fedezékekkel TÁS-okkal  mindennel full felszerelt HÁP ra....független a nagylaktanyától   légvédelmi szolgálatot teljesíteni  (csak a kaját hordták onnan)....itt forgóba váltogatták egymást  az ország  ütegei... itt kétszer voltam meg éleslövészeten is ....lőttünk egy "jót" de éppenhogy asszem ilyen preparált katyusalövedékre mentünk lehet BM13 asszem.....ja és mi ott láttunk ez már 87 júli ..először sz-10 est...hú néztünk mint az üveghal....szombathelyieké volt emléxem...szóval ennyi a sztori...ja leszereltem 87 aug 14.....

 

pár éve nosztalgiázni odakanyarodtam motorral  nagyoroszi laktanya felé vezető útra és gondoltam felmegyek  meglesem mi a pálya....ja akkor még őrizték ...lehet még most is...  nyakig ért a gaz mindenhol....megállok és mondja az őr  a kapunál...nem a lentinél az már meg sincs....hanem az ütinél hogy mit akarok itt...mondom itt voltam katona huszonéve ..ááá az nem lehet mondja:)  ....vizsgáztatott ... akkor mondjam meg mi hol volt...megmondtam ..akkor már tudta, hogy ott voltam...fasza gyerek volt  mondta hogyha akarok menjek be sírni....na körülnéztem  csináltam pár képet....fent van google eaart-ön....

 

aztán másik ..mivel esztergomi vagyok és itt a nyakamba a csoda pilis.... látom erről is sokat esik szó....nagyon sokat járok benne mindenhol voltam az említett bázisokon is nem mondom miért de ezerszer és folyamatosan ennek is huszonéve mindent látok  láttam ...nem publikus de nem vadászok meg nem is orvvadászok nem lopom a fát nem szemetelek.....meg nem is vagyok sötétzöld........érdekes megmagyarázhatatlan érzés kerít hatalmába mikor ott járok a falak között....de ezt csak azok tudják érzik akik végigcsinálták...már a gyerekeim csak a romokat nézik.... és láttam én is a széthordásukat...sajnálom, hogy így elkótyavetéltük a dolgokat.... ismerem nagyjából a történeteiket mert barátaim és ismerőseim közül nagyon sokan itt voltak katonák a honi légvédelemnél...

 

hát uraim ELKÚRTUK!

 

 

remélem nem zavartam meg semmit ....bocs ha mégis.  üdv zéé

Hpasp Creative Commons License 2011.10.13 0 0 18540

Jó kis videó:

http://www.stv.sk/online/archiv/profesional?date=2011-09-29&id=46462

 

Ha valaki le tudná szedni, azt megköszönném...

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.12 0 0 18539

Sashalompuszta-Szolnok:

 

Nagyon gyanús a googlin nézve. A 4-es és a 32-es út találkozásánál délre, Szolnoktól nyugatra. 

 

 

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.12 0 0 18538

Győr könnyű az ez:

 

 

Nagykanizsa úgy olvastam az ottani egységekhez csak 3 db volt beosztva, talán akkor a laktanyákban voltak:

 

 

Komáromnál már nézegetem egy ideje ezt a részt:

 

 

Szenkirályszabadjánál, ha abból indulunk ki, hogy hasonlít Lapsényre akkor a reptér melletti fedezékek voltak:

 

 

Nagykőrös, szerintem ez téves megjelölés lehette, de ha tippelni kell, a falu dél határában ez esetleg, és csak is az épületek nagysága és formája miatt a fő út mellett ami miatt volt laktanyára gondolok:

 

 

Előzmény: Hpasp (18537)
Hpasp Creative Commons License 2011.10.12 0 0 18537

Lepsény falu határában, picit délre találtam ezt: 

 

Feltettem a kérdést egy fórumban, valóban KUB rendszernek a fedezéke lehetett-e? Ezt a választ kaptam:

 

A DHDSCS Székesfehérvári...

254 Черкасская краснознаменная, орденов Ленина, Суворова, Кутузова, Богдан Хмельницкого gépesített lövészhadosztály...

1092. légvédelmi rakétaezrede települt Lepsénybe, KUB (SA-6) komplexumokkal.

 

Vagyis telitalálat.

 

Ahol még kutakodhatsz KUB után (1989-es állapot):

 

MN

14. Rába légvédelmi rakétaezred, Győr

18. légvédelmi rakétaezred, Nagykanizsa

15. Kalocsa légvédelmi rakétaezred, Kalocsa

 

DHDSCS

1215 зенитно-ракетный полк, Szentkirályszabadja

159 орденов Кутузова, Б Хмельницкого зенитно-ракетный полк, Komárom

1098 зенитно-ракетный полк, Nagykőrös

1092 зенитно-ракетный полк, Lepsény

 

Előzmény: Ridley4Lev (18536)
Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.12 0 0 18536

Lepsény falu határában, picit délre találtam ezt: 

 

 

Feltettem a kérdést egy fórumban, valóban KUB rendszernek a fedezéke lehetett-e? Ezt a választ kaptam:

 

"Definitely a possibility for a former Kub location. The revetments in the southern field could be Kub revetments, and it looks like they're fitted with cable trenches to connect to the centrally located engagement radar vehicles."

 

KGyST Creative Commons License 2011.10.12 0 0 18535

Talán segít, talán nem, 1999-2000 között 11 Szu-22-est adtak el Angolába, lehet, h a Volhov osztályt is oda adták el.

Előzmény: Neva_07 (18530)
ex-Volhov Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18534

Ha jól emlékszem,az 1984-be a 105.-nél  rendszeresített Volhov M-3 OP-t nagyjaim Volhov ***- ként azonosították.

Gondolom az eredeti szovjet dokumentáció alapján. 

Előzmény: Hpasp (18533)
Hpasp Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18533

Ezekben az években a CSSZSZK 1968-as eseményei jelentősen befolyásolják a honi légvédelemhez exportált technika átadását. Megkezdődnek a Volhov modernizálások. A CSSZSZK-ban a modernizált Volhovokat a következőképpen jelölték: SZ-75M*, SZ-75M**, SZ-75M***. Ez azt jelenti, hogy kimondotan M2-esnek jelölt Volhovot a CSSZSZK nem kapott. A modernizált komplexumokat csillagokkal jelölték az eredeti dokumentációban.

 

Ez érdekes, mivel nálunk is volt hasonló...

... gondolom az ellenség megtévesztését szolgáló csillagozás.

 

Nálunk 3 féle komplexumról emlékezik meg hivatalos leírás...

Sz-75M, Sz-75M*, Sz-75M3

- Sz-75M* amely 1976-tól került exportra, és a 20DP, vagy 20DSzU rakétát alkalmazhat.

- Sz-75M3 amely TV csatornával rendelkezik, és alkalmazhatja az 5Já23 rakétát is.

 

A valóságban hozzánk Sz-75M2, Sz-75M3, és Sz-75M3-OP komplexumok jöttek.

Előzmény: Neva_07 (18525)
Hpasp Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18532

SzA-75/SzA-75M/Sz-75/Sz-75M (SA-2) komplexumokból 1958-87 között összesen 788db-ot exportáltak

Sz-125/125M (SA-3) 1969-89 között 531db-ot

 

Előzmény: Volt tüzér (18531)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18531

Azért szorgalmasak voltak a szovjet elvtársak. Évente jó pár komplexumot adftak át a különféle VSZ tagállamokat nézzük. Hiszen nekünk is hasonló időben érkeztek a komplexumok. Persze az elején. Hiszen a későbbi fejlesztések, cserék nálunk elmaradtak. Nálunk már akkoriban is a csóróság dominált.

 

Előzmény: Neva_07 (18525)
Neva_07 Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18530

Üdv!

 

Ezt azért pontosítanám. Annak idején ezek leírásával léptem be erre a fórumra. Mivel azokban az időkben közvetlen szereplője voltam az eseményeknek ezért is pontosítok.

 

Megismétlem azt, hogy a "nyugati" osztályoknál (71.plrb, 185.plrp) az átfegyverzések, vagy felszámolások során felszabaduló technikát az ország keleti részében kialakított ezredek kapták. A legelső ilyen osztály a 185.plrb Hora sv. Šebestiána (Szent Sebestyén hegyi :-))) volt már 1985-ben. Majd további felszámolások következtek 1988 és 1989-ben. Itt szabadultak fel Dvinák és SZ-75M*** technikák is.

 

A légvédelmi rakétaosztályoknak (75, 125) Pozsony körül összesen 8 megerősített tüzelőállás lett kiépítve az évek során (4x75 - Lozorno, Senec, Rohovce, Dunajská Lužná és 4x125 -Stupava, Most pri Bratislave, Rusovce, Devínska Kobyla). 

 

1989-ben ezek a Pozsony körüli alakulatok így áltak (a számozások idővel változtak, de 89-ben így voltak számozva az osztályok):

 

1.plro - Lozorno (SZ-75M3 - 1984-től, addig Dvina)

2.plro - Senec (SZ-75M3 - 1985-től, addig Dvina)

3.plro - Rohovce (SZ-75M3) - az osztály ebben az évben kapta meg a 185.

                                              ezred (Kralovice) éppen megszüntetett osztályától (Bochov) az

                                              1964-ben érkezett, több modernizáláson is átesett

                                              SZ-75M***, addig Dvina

4.plro - Dunajská Lužná (SZ-75M3 - 1984-től, addig Dvina)

 

5.plro - Stupava (SZ-125M1 - 1977-től)

6.plro - Devínska Kobyla (SZ-125M1 - 1979-80-tól)

7.plro - Rusovce (SZ-125M1 - 1979-90-tól)

8.plro - Most pri Bratislave (SZ-125M1 - 1977-től)

 

1992

Az országok közti "vagyonelosztás", ami a honvédséget érinti az 1:2 arány jellemezte a csehek oldalára. Ez persaze nagyon sok esetben nem ebben az arányban valósult meg (lásd pl. MiG-29 nagyjából 1:1, a szlovák oldalnak pl. nem kellett a 23-as családból egy gép sem BN, MF, ML, stb....) A légvédelmi rakétatechnika sem 1:2 arányban osztódott. Ha most így visszatekintek azt mondhatom, hogy nagyon sok esetben a szlovák oldal járt jobban - minőségileg mindenképp (az egyetlen szimulátor nélkül maradt maradék 29-esek már 94-ben eltűntek a rendszerből, ezeket még a maradék néhány 23ML is túlélte!!). De maradjunk a légvédelmi rakétatechnikánál, azon belül is a 75/125 komplexumoknál (a KUB, KRUG, SZ-10, stb.... nem kutattam, egyelőre...) Az ország szétválását követően (CSK, SZK) a Kralovicei ezred maradék osztályait a 186.plrb Pezinok alá rendelték (ez 2xSZ-75M*** technikát jelentett + a technikai osztályt ami Viničné-re került.) Ez az átadási folyamat 1992 végére, 1993 elejére lezárult, ekkor:

 

1993

Az SZ-300PMU átmenetileg (1995-ig) a Mokraď légvédelmi kiképzőközpontba került egészen addig, amíg az Alekšince melletti KUB (és nem SA-3, mint ahogy azt Te írtad) készültségi tüzelőállást át nem alakították a 300-as fogadására. Ebben az évben az ország még három légvédelmi ezreddel működött (14 és 171.plrp - Rozsnyó /9xKUB/, 36.plrb - Nyitra /5xKUB, majd később 1xSZ-300-PMU -  a különbözü SZ-2, SZ-10, stb... alakulatokat nem számolom, azokból is volt jónéhány, kizárólag az OSZA maradt csehországba, azt a szlovák fél nem igényelte(?)/ és

 

186.plrb - Pezinok az alábbi osztályokkal (természetesen a 4-4 kiépített, előzőekben már említett tüzelőállás megmaradt):

 

1.plro - Lozorno

2.plro - Senec

3.plro - Rohovce

4.plro - Dunajská Lužná-1 (a "hazai" technika)

5.plro - Dunajská Lužná-2 (a Kralovicéből érkezett technika, mindkettő a Dunajská Lužná-i TÁS-ban!)

 

6.plro - Stupava

7.plro - Devínska Kobyla

8.plro - Rusovce

9.plro - Most pri Bratislave

 

A Kralovicéből érkező második Volhov technika tartalék technikának minősítve a Poprádi légvédelmi technikai raktárbázisra került (ez még nem 100%-os infó!), valamint a következő évben

 

1994

Csehországból érkezett még egy teljes Nyeva osztály is a Brünn körül felszámolt 8.plro (Omice). Ez a technika a stupavai TÁS-ba került, ahol a 10.plro sorszámmal, személyi állománnyal feltöltve (ezek többnyire a csehországból érkező, az ottani osztályoknál szolgáló szlovákok voltak) átvette a készültségi szolgálatot.

 

Ebben az évben tehát még működött a készültségi rendszer, amit a még 186.plrb néven működő bazini dandár 5xVolhov és 5xNyeva osztállyal adott.

 

1992-1994 közt mindezek az alakulatok a zólyomi 1. dPVO (1. légvédelmi divízió - Zvolen) alá tertoztak, mégpedig:

Rozsnyó - 14.plrp és a 171.plrp (egy hazai és egy csehországból)

Nyitra - 13.plrp

Pezinok - 186.plrb és a 185.plrp (egy hazai és egy csehországból)

Mokraď - VC PVO (légvédelmi kiképzőközpont)

 

1995

A 37.plrb 5xVolhov és 5xNyeva osztállyal ad készültséget, amit ebben az évben megszüntetnek (a 24 órás készültségi szolgálat megmarad a rádiótechnikai és vadászrep. alakulatoknál). Az SZ-300-as ebben az évben költözik az Alekšincei átalakított KUB készültségi TÁS-ba.

 

Ebben az évben az 1.dPVO átszervezésre kerül, új szervezeti felépítést hoznak létre. 1.dPVO -3.zLaPVO (3. légvédelmi és légierő hadtest) Zólyomi parancsnoksággal.... a 14. és 171.plrp

átszervezéséből létrejön a 35.plrb, a 186.plrb és 185.plrp átszervezésével létrehozzák a 37.plrb (Pezinok) valamint az SZ-300-as beépülésével a nyitrai 13.plrp-be létrejön a 36.plrb

 

1996

Felszámolják a 37.plrb Dunajská Lužná-n lévő osztályait, érdekes módos a szenci (Senec) és a szarvai (Rohovce) alakulatok még a Sablai lőtéren Bulgáriában éleslövészeten vesznek részt. Ez amolyan búcsúlövészet, búcsúzás a Volhov technikával felfegyverzett osztályoktól. Hivatalosan, papíron is 2001-ben vonják ki a Volhovokat. Azok akkorra már mind a szenci TÁS-ban várnak további sorsukra (itt van egy érdekes momentum, aminek még nagyon utána kell járnom ugyanis vannak olyan - egyelőre nem hivatalos - infóim, miszerint legalább 1 Volhov osztály valahova Afrikába kerül eladásra......)

 

1997

Felszámolják a Devínska Kobyla domb tetején lévő osztályt. A technika és a személyi állomány a Most pri Bratislava-i TÁS-ba kerül (költözés 1997. június hónapban). A Nyeváknál tehát így marad 3 objektumban (Stupava, Rusovce, Most pri Bratislave) 5 technika (6.plro, 7.plro, 8.plro, 9.plro, 10.plro)

 

1998

Újabb esemény az ezrednél. 1998 nyarán a Rusovcei 8.plro-nál tűz üt ki. A HÁP szigetelése már nem a régi és a felgyülemlő csapadék a HÁP-on helyet talál magának és elkezd beszivárogni a szép, fával borított harcálláspontra. Valahol út közben, közel a faborításhoz elektromos vezetékekre talál a víz és begyollad a HÁP. Mivel a huzat a tüzet az UNK jabin felé húzza, így az is lángra kap és leég. A UNK-UNV közti kis kábelcsatornán a tűz az UNV antennaposzt fölé csap. Gyakorlatilag ezt vette észre az éppen az objektum körül őrszolgálatot teljesítő katona a sötét éjszakában. Mire bármiféle tűzoltásba kezdenének a HÁP kiég, az UNK (érdekes módon az alvázak kivéve - még a gumikerekek is épek maradtak) leég, valamint leégnek a kábelek (UNK-UNV, UNK-RKU, stb.....).

Akkortájt még szóba kerül, hogy valamelyik posztszovjet köztársaságból hoznak be egy Nyevát ennek pótlására. Azt hiszem, hogy fehérorosz szakértők érkeznek felmérni, stb... végül aztán semmi sem történik és a 8.plro-t csendesen felszámolják.

 

1999

Ha a technika oldaláról nézzük Nyevából marad 2 objektumban (Stupava, Most pri Bratislave) 4 technika (6.plro, 7.plro, 9.plro, 10.plro).

A Volhovokat ekkor már gyűjtik a szenci objektumba (papíron ekkor még 3db Volhov osztályt számolnak!) az üresen maradt objektumokban (Dunajská Lužná, Rohovce, Lozorno) pedig "őrszolgálatot" adnak és igyekeznek az objektumokat átadni a helyi önkormányzatoknak, illetve más célra hasznosítani.

 

1999. december 31-el megszüntetik a zólyomi parancsnokságú 3.zLaPVO formációt és 2000. január 01-től zólyomban létrejön a "VVzS Zvolen" (VVzS= Velitežstvo Vzdušných Síl - légierő parancsnokság)

 

2000

A Volhovokat hivatalosan is kivonják, megszűnik létezni a bazini parancsnokságú 37.plrb. A 2 objektumban (Stupava - 6. és 10.plro, Most pri Bratislave - 7. és 9.plro) lévő 4 technika Nyitrai parancsnokság alá kerül ahol a 3.plrs (3. légvédelmi rakétacsoport) névvel fut tovább.

 

2001

2001. október 01-től két légvédelmi rakétadandár marad a következő felépítéssel:

 

a rozsnyói 35.plrb - 1.plrb néven fut tovább, valamint

a nyitrai 36.plrb - 2.plrb néven fut tovább, amelynek a Nyeva rakétacsoport szerves részét képezi (3.plrs - Nyeva)

 

2002

2002. október 01-től újabb átszervezés, létrejön az egyetlen légvédelmi rakétaalakulat a mai Szlovákia területén Nyitai parancsnoksággal. A rozsnyói KUB-osok is megszűnnek létezni.

 

2003

2003. nyarán véglegesen kivonják a maradék Nyevákat. A Pozsony körüli kettő alakulatnál ekkor már csak 2 technika üzemel, kettő pedig menetkész állapotban vár további sorsára. Mind a négy technikát még a nyár folyamán a számomra egyelőre ismeretlen helyre szállítják tároni (valószínűleg a Pozsonyban lévő Vajnory objektumba, ahol hatalmas raktárakba kerülnek). A bazini (Pezinok) légvédelmi rakétacsapatok történelmét hivatalosan is megszüntető parancs 2003. október 01-én érkezik, amikor felszámolják az akkor már 3.plrs néven futó utolsó formációt..... THE END VOLHOV, NYEVA.

 

Nyitrán marad - további hasonló sorsára várva! - az 1.plrs (SZ-300PMU), 2.plrs (2K12 KUB) és az 1. és 2.plrbat (IGLA). Ha minden olyan jól fog menni náluk mint ahogy az napjainkban , akkor rövidesen fel lehet majd keresni valamelyik múzeumukban az SZ-300PMU elemeit - ezen a láthatatlan jó erők keményen dolgoznak.......  (persze, ha nem sikerül valahova értékesíteni)

 

A cseheknél is érdekesen alakultak a néhai hatalmas légvédelmi-rakéta tűzrendszerek sorsai, majd, ha érdekes ezt is összeszedem....

 

(megj.: a fent leírtakban még apró hibák lehetnek, mindennél én sem lehettem ott személyesen :-)))

Hpasp Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18529

A célnak mindkét I1, I2 indikátoron látszania kell az "A" képernyőn.

Előzmény: Beat it (18528)
Beat it Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18528

Asuluk, Nyeva, Tornado célgép. A felderítés sikerül, de a rendszer nem hajlandó befogni a célt. Se SzDC-vel se nélküle. Én csinálnék valamit rosszul?

Ridley4Lev Creative Commons License 2011.10.11 0 0 18527

Annyit tudok 92 utáni évekből, hogy az SA-3-as ütegből kettő volt "üzemben" Pozsony körül 2004-ig, ha jól tudom nov-okt. környékén zárták be ezeket. Egy SZ-300-as üteg üzemben van Nitrától keletre Velke Zaluzie felett az erdőben, itt egy SA-3 as állást alakították át, plusz Nitrán vannak a KUB rendszerek is, a laktanya az 51-es és a 65-ös út kereszteződése fellett van. Ha alaposna megnézitek ez utóbbitm, elmosódottabb egy kicsit.

 

 

Előzmény: Neva_07 (18525)
Hpasp Creative Commons License 2011.10.10 0 0 18526

2 gyors komment...

:)

 

Sz-75 gondolom mindenhol Sz-75M

SzA-75 az 5 kabinos Dvina, míg SzA-75M a 3 kabinos jelzése.

 

Szép munka!

Előzmény: Neva_07 (18525)
Neva_07 Creative Commons License 2011.10.09 0 0 18525

Igazad van.

 

Hát akkor (bár nem Magyarosrszág, de talán érdekes) a Csehszlovákiába exportált SZA-75, SZ-75M, SZ-125 komplexumok. AZ adatok egyelőre mág mindig pontosítás alatt vannak, de már 90% környékén van az adatok összesítése, azok több forrásból történő visszaigazolása. Az egész az oroszok által nyilvánosságra hozott táblázatból indul ki. A komplexumok exportjának éve nem mindig jelenti a technika osztályszintre történő eljutását is! Bár már ezek is megvannak (egy-egy adat mág igazolás alatt), de a modernizálási folyamatok során a technikák mozgását, valamint az átfegyverzések során a felszabaduló Dvinák, Volhovok mozgását most nem fogom leírni, mert az már nagyon bonyolultnak tűnne. Ebben az anyagban is, amit most itt közzéteszek sok ember munkája van benne (nem egyszerű - főleg az 50 évvel ezelőtti felfegyverzések -  információinak összegyűjtése)

 

CSSZSZK (Csehszlovák Szocialista Köztársaság):

 

SZA-75 Dvina

CSSZSZK    18db      1959-1+1tan.k.  1960-3     1961-4    1962-8    1963-1tan.k.

 

SZ-75M Volhov

CSSZSZK    18db      1964-3               1965-6      1971-2    1976-2    1983-1   1984-2  1985-2

 

SZ-125 Nyeva

CSSZSSZK  21db       1971-1     1972-2    1975-2    1977-4    1979-4    1980-4   1981-4

 

Előzetesnek talán annyit megjegyzek, hogy a CSSZSZK-ba (mint azt az előző hozzászólásaim néhányában már írtam) összesen 5 légvédelmi tűzrendszer került kialakításra (plrp=lérak ezred, plrb=lérak dandár, plro=lérak osztály):

 

1. Prága (71.plrb) 8xSZ-75, 8xSZ-125, 3xSZ-200, 1xSZ-300 (!!)

2. Kralovice (185.plrp) 5xSZ-75

3. Brünn (76.plrb) 4xSZ-75, 4xSZ-125, 2xSZ-200

4. Ostrava (77.plrp), Perinok /Pozsony körül/ (186.plrb) 5xSZ-75

5. Pezinok /Pozsony körül/ (186.plrb)4xSZ-75, 4xSZ-125 /1992-ig!/

(+ természetesen a technikai osztályok)

 

 

1959

Összesen átadva: 2xSZA-75 Dvina (5 kabinos változatok)

1. Kačice (2.plro/71.plrb - Prága) - első készültség 1960.06.10. (az első lövészetek előtt!)

2. Liptószentmiklósi (Liptovský Mikuláš) kiképzőközpont (Mokraď) kiképző-oktatási célokra, majd később (? év) tantermekre beépítve szintén oktatási célokból ugyanitt.

 

1960

Összesen átadva: 3xSZA-75 Dvina (már 3 kabinos változatok)

1. Zdejcina u Berouna (3.plro/71.plrb - Prága) - 1965-ben átadva az Ostravai 77.plrb-nek

2. Přestavlky u Roudnice (1.plro/71.plrb - Prága) - 1965-ben átadva az Ostravai 77.plrb-nek

3. Stará Hu u Dobříše (4.plro/71.plrb - Prága) - 1965-ben átadva az Ostravai 77.plrb-nek

1960. szeptember az első éleslövészet időpontja a Prágai 2. és 3.plro részvételével.

 

1961

Összesen átadva: 4xSZA-75 Dvina (3 kabinos változatok)

1. Kačice (2.plro/71.plrb - Prága) - a legelső 5. kabinos Dvina lecserélve, az 5. kabinos átadva Byšice u Mělníka (8.plro/71.plrb - Prága)

2. Bukovany u Benšova (5.plro/71.plrb - Prága)

3. Přehvozdí u Sadské (6.plro/71.plrb - Prága)

4. Vlkava u Nymburka (7.plro/71.plrb - Prága)

A Prága körül berendezkedett 71.plrb felfegyverzése ebben az évben lezárult. A dandár egyelőre 8 osztállyal (7x3kabinos + 1x 5 kabinos Dvina) + egy technikai osztállyal készültséget ad a kr követelményeinek megfelelő, modern SZA-75-ös technikával.

 

1962

Összesen átadva: 8xSZA-75 Dvina (3 kabinos változatok)

1. Byšice u Mělníka (8.plro/71.plrb - Prága) - innen a Dvina tankompleximnak átadva Bazinba (Pezinok)

2. Unín (1.plro/76.plrb - Brünn)

3. Ketkovice (2.plro/76.plrb - Brünn)

4. Vranovice (3.plro/76.plrb - Brünn)

5. Nížkovice (4.plro/76.plrb - Brünn)

6. Lozorno (186.plrb - Pezinok)

7. Rohovec /Szarva/ (186.plrb - Pezinok)

8. Senec /Szenc/ (186.plrb - Pezinok)

 

1963

Összesen átadva: 1xSZA-75 Dvina tan.k.

1. Kraviná (5.plro/77.plrb - Ostrava) - tan.k. - kiképzőközpont

Ebben az évben befejezve a Dvinák exportja a CSSZSZK-ba.

 

1964

Összesen átadva: 3xSZ-75M Volhov

1. Hora sv. Šebestiána (185.plrp - Kralovice)

2. Bochov (185.plrp - Kralovice)

3. Nové Mitrovice (185.plrp - Kralovice)

Ebben az évben érkeznek az első Volhovok a CSSZSZK-ba. A technnikát a nyugat felőli fő repülési irányra kialakított 185.plrb osztályai kapják.

 

1965

Összesen átadva: 6xSZ-75M Volhov

1. Pernarec (185.plrp - Kralovice)

2. Přeštice (185.plrp - Kralovice)

3. Kačice (2.plro/71.plrb - Prága)

4. Zdejcina u Berouna (3.plro/71.plrb - Prága)

5. Stará Hu u Dobříše (4.plro/71.plrb - Prága)

6. Přestavlky u Roudnice (1.plro/71.plrb - Prága)

Ebben az évben befejezve a Kralovicei ezred felfegyverzése a legmodernebb Volhov technikára és megkezdődik a Prága körüli osztályok átfegyverzése (általános szabály volt, hogy a nyugatról az átfegyverzés során felszabaduló technikát a keletebbere létrehozott új ezredek kapját). A 71.plrb-től felszabaduló Dvina technikával a fontos ipari központ körül létrehozott Ostravai ezred osztályai kapják, így ebben az évben kialakul a 77.plrb Ostrava körül.

 

1966

Összesen átadva: 0db

 

1967

Összesen átadva: 0db

 

1968

Összesen átadva: 0db

 

1969

Összesen átadva: 0db

 

1970

Összesen átadva: 0db

Ezekben az években a CSSZSZK 1968-as eseményei jelentősen befolyásolják a honi légvédelemhez exportált technika átadását. Megkezdődnek a Volhov modernizálások. A CSSZSZK-ban a modernizált Volhovokat a következőképpen jelölték: SZ-75M*, SZ-75M**, SZ-75M***. Ez azt jelenti, hogy kimondotan M2-esnek jelölt Volhovot a CSSZSZK nem kapott. A modernizált komplexumokat csillagokkal jelölték az eredeti dokumentációban.

 

1971

Összesen átadva: 2xSZ-75M Volhov, 1xSZ-125 Nyeva (5P71-es, kétsínes indítóállványokkal)

1. Bukovany u Benšova (5.plro/71.plrb - Prága)

2. Přehvozdí u Sadské (6.plro/71.plrb - Prága)

 

1. A Nyeva a Mokraď -i kiképzőközpontba kiképző-oktatási célokra.

Ebben az évben a Prága körüli 8 osztályból 6 átfegyverezve SZ-75M Volhov technikára és megérkezik az első SZ-125-ös technika az országba.

 

1972

Összesen átadva: 2xSZ-125 Nyeva (5P71-es, kétsínes indítóállványokkal)

1. Miškovice (9.plro/71.plrb - Prága)

2. Jeneč (10.plro/71.plrb - Prága)

Átadva az utolsó két indítósínes állvánnyal felfegyverzett Nyeva osztály. Megkezdődik a Prága körüli tűzrendszer kibővítése Nyeva technikával.

 

1973

Összesen átadva: 0db

 

1974

Összesen átadva: 0db

A Pezinoki ezred Dunajská Lužná-n lévő osztálya Karvinából  megkapja a Dvinát és ezzel a Pozsony körüli osztályok mindegyike felfegyverezve SZA-75 Dvina technikára.

 

1975

Összesen átadva: 2xSZ-125M Nyeva (már 5P73-as, négysínes indítóállványokkal)

1. Točná (11.plro/71.plrb - Prága)

2. Velké Přílepy u Roztok (12.plro/71.plrb - Prága)

Ebben az évben leszállítva az első 5P73-asokkal ellátott Nyeva osztályok.

 

1976

Összesen átadva: 2xSZ-75M3 Volhov

1. Kačice (2.plro/71.plrb - Prága)

2. Stará Hu u Dobříše (4.plro/71.plrb - Prága)

Ebben az évben érkeznek az első M3-as Volhovok (GSV + mindenféle egyéb finomságok.....)

 

1977

Összesen átadva: 4xSZ-125M Nyeva

1. Přelíc u Slaného (13.plro/71.plrb - Prága)

2. Bratronice u Kladna (14.plro/71.plrb - Prága)

3. Most pri Bratislave (186.plrb)

4. Stupava (186.plrb)

Ebben az évben megkezdődik a Pozsony körüli osztályok felfegyverzése Nyevákkal.

 

1978

Összesen átadva: 0db

 

1979

Összesen átadva: 4xSZ-125M Nyeva

1. Brno - Líšeň (5.plro/76.plrb - Brünn)

2. Sokolnice (6.plro/76.plrb - Brünn)

3. Ořechov (7.plro/76.plrb - Brünn)

4. Omice (8.plro/76.plrb - Brünn)

A Brünn körüli tűzrendszer megkapja a Nyeváit.

 

1980

Összesen átadva: 4xSZ-125M Nyeva

1. Mořina u Karlštejna (15.plro/71.plrb - Prága)

2. Mníšek pod Brdy (16.plro/71.plrb - Prága)

3. Rusovce (186.plrb)

4. Devínska Kobyla (186.plrb)

A Prágai tűzrendszer felfegyverzése Nyevákkal befejeződik (8xVolhov, 8xNyeva), valamint a Pozsony körüli tűzrendszer is megkapja az összes Nyevát.

 

1981

Összesen átadva: 4xSZ-125M Nyeva

1. Mokraď -i kiképzőközpontba kiképző-oktatási célokra - majd később a Prágai tűzrendszerhez egy leégett technika pótlására

2. Mokraď -i kiképzőközpontba kiképző-oktatási célokra

3. ??

4. ??

 

1982

Összesen átadva: 0db

 

1983

Összesen átadva: 1xSZ-75M3 Volhov

1. Mokraď -i kiképzőközpontba kiképző-oktatási célokra

 

1984

Összesen átadva: 2xSZ-75M3 Volhov

1. Lozorno (186.plrb)

2. Dunajská Lužná (186.plrb)

 

1985

Összesen átadva: 2xSZ-75M3 Volhov, 1x3 célcsatornás SZ-200VE Vega.

1. Ketkovice (2.plro/76.plrb - Brünn)

2. Vranovice (3.plro/76.plrb - Brünn)

 

1. SZ-200VE - Dobříš (17., 18., 19.plro/71.plrb - Prága) a Prágai tűzrendszer megkapja az első Vegát három csatornával.

 

1986

Összesen átadva: 0db

 

1987

Összesen átadva: 0db

 

 

1988

Összesen átadva: 0db

 

1989

Összesen átadva: 1x2 célcsatornás SZ-200VE Vega.

1. Rosice (9., 10.plro/76.plrb - Brünn)

 

1990

Összesen átadva: 1xSZ-300PMU

1. Kačice (20.plro/71.plrb - Prága)

 

Az 1989-1992 közti CSSZFR, majd az 1992 utáni szétválás (CSK, SZK) mozgásokat szintén nem írom mert ezek begyűjtése még az előzőeknél is több energiát vett igénybe. Itt már beindultak a komoly leépítések.........

 

CR by Neva_07

 

Fotóérdekesség 1975-ből: épülőben a 9.plro/71.plrb Miškovice megerősített tüzelőállása (az osztály a mindaddig a készültséget a Kbely reptér mellett települve adta)

 

 

 

Előzmény: Volt tüzér (18524)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.09 0 0 18524

Hát tudod... Azzal a leírással, ami a link mögött van, nem sokra megyek. :)

 

Előzmény: Neva_07 (18517)
roland7 Creative Commons License 2011.10.05 0 0 18523

Talán nem nagyon OFF:

Eladó Strela-2 (SA-7 Grail) légvédelmi rakéta vetőcső, konténer (ahogy tetszik). Természetesen hatástalan.

Mailem publikus, ára 17.000 + 1500 postaköltség.
Személyes átvétel is O.K., Jászberénytől nem messze.

 

 

Hpasp Creative Commons License 2011.10.05 0 0 18522

Ma a szimulátorban az első V-750VMU 11DMU (Guideline Mod.1) rakéta megsemmisítette a kis-magasságban távolodó célját.

 

 

Jelenleg az SzA-75M Dvina (SA-2B/F) rendszer programozása az elsődleges.

Remélem, hogy még az idén elkészül.

 

Tervezem még az "1972 December 26." szituációjának elkészítését, ami Hanoi legnagyobb bombázása volt. (a legnagyobb bombázás a II. világháború óta)

ex-Volhov Creative Commons License 2011.10.03 0 0 18521

Hát el bizony.

 

Egyszer, valami ezer éve mondtam, hogy mit nem adnék látni egy működőképes komplexumot!

 

Erre jöhet a válasz, hogy mégis mit?

 

 

Továbbra is ajánlom a Bulgarian GBAD training - S 75 videókat az ismert video megosztóról.

 

 

Előzmény: Volt tüzér (18520)
Volt tüzér Creative Commons License 2011.10.02 0 0 18520

Nagyon messze van? El kéne menni!

 

Előzmény: Neva_07 (18517)
Kavics78 Creative Commons License 2011.10.02 0 0 18519

Hi!

Az lenne a kerdesem keszulnek e majd a szimulatorodhoz Iraki missziok is esetleg?

Ez alapjan a forum alapjan ( http://s362974870.onlinehome.us/forums/air/index.php?showtopic=213868&st=40 ) az irakiak eleg sok gepet eltalaltak legvedelmi raketaval (bar elsosorban: igla,osa,sztrela rendszerek es tuzerseg jatszottak!

 

Előzmény: Hpasp (18490)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!