Keresés

Részletes keresés

Laca9876 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17442

Úgy gondolom ez hagyma szárfonalféreg kártétele.

Előzmény: Gfishke (17389)
Fázisceruza Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17441

Köszönöm a gyors választ!

Elolvastam a lentebb linkelt cikkeket, nagyon hasznos volt, ezt is köszi. 

Akkor ha jól értem, rézzel és atkaölővel is kellene permeteznem. Ez a két szer, mehet egyszerre, vagy külön-külön kell kijuttatni?

Előzmény: Antisystem (17439)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17440

Nézd, az avart azért legalább ásónyom mélyen kell beforgatni, hogy biztosan ne legyen fertőző forrás. (kivéve a talajból fertőző gombák, mint a verticillum és társai, ott szigorúan égetés vagy zsákban jó messze...) Jól beásva persze az a jobb, mert a nyomelemek jó része helyben marad és újra bekerül a körforgásba.

 

ÜdV

Előzmény: amatőr2 (17438)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17439

Szia!

 

A kéreg-sebzéssel szerintem különösebb teendő nincs, ki kell tisztítani, esetlegesen elhalt részeket eltávolítani, rézzel kifertőtleníteni, és figyelni, nem terjed-e, nem telepednek-e meg benne farontó gombák... dión általában narancsszínű kis telepek. A két képeden az első jó eséllyel xantomonas, de lehet, hogy gnomonia, az első sanszosabb... pár hózzászólással lejjebb találsz róla. A másik gubacsatka, Flumite vagy Sanmite a barátod.

 

ÜdV

Előzmény: Fázisceruza (17436)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17438

Értem, ezekre akkor odafigyelek. Sajnos a gyümölcs-múmiák fent maradtak és idén lemosót sem kapott.:( 

A sebhelyeket kezeltem le viasszal csak mikor levágtam az ágakat. Tavaly télen hagytam az avart először a fa alatt, amit a giliszták eltüntettek, beforgattak a földbe. Előtte minden évben elvittem jó messzire zsákokban. Melyik a jobb megoldás?

Előzmény: Antisystem (17437)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17437

Igen, létezik rezisztens fajta, de én azért azt se merném virágzásban teljesen védelem nélkül hagyni.

A fa ágaiban (belül) lévő monilia esetleges maradványa nem fertőz, a fertőzés forrása első sorban a fa törzsén kívül, illetve a levelekben, gyümölcs-múmiákban áttelelő monilia. Ezért fontos a fák kora tavaszi (rügyfakadás előtti) ápolása, ami ugye magában foglalja az avar eltávolítását-beásását-komposztálását (ha előzőleg nem távolítottuk volna el, én is szoktam télen avarkupacot hagyni sünnek, hasznos rovarnak telelni), a gyümölcsmúmiák eltávolítását-leverését, a fatörzs szükség szerinti letisztítását, téli sebzések ellátását ha van ilyen, illetve a lemosó permetezést. Tehát ha most fenn hagysz a fán moniliás gyümölcsöt, és kora tavasszal sem távolítod el, abból indulhat virágzáskor virágfertőző monilia.

 

ÜdV

 

 

Előzmény: amatőr2 (17435)
Fázisceruza Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17436

Sziasztok!

Van két fám, -egy kis hárs, meg egy diófa- amivel problémáim akadtak:

 

Ezen a képen a hársfa töve látszik, ami erősen sérültnek tűnik. Szerintetek lehet ezzel valamit kezdeni, hogy meggyógyuljon? Biztos, hogy nem a fűnyíróval sértettem meg, mert nagyon vigyáztam rá, szerintem egyszerűen így fejlődött. Mondjuk van egy olyan érzésem, hogy kissé mélyebbre is kellett volna ültetnem. Már vagy három éve ültettem ezt a fát és az óta nem sokat nem sokat növekedett. Lehet, hogy a látható sérülés miatt?

 

 

Következő képeken a diófa kártétele látható. Egyrészt pattanásos vagy mi, másrészt meg olyan levelek vannak vannak rajta, mintha megperzselődött volna. Érdekessége a dolognak, hogy sokkal inkább az uralkodó szélirány felől láthatóak az elváltozások, a másik oldalon nem találni ilyeneket. 

Mit kéne tenni, hogy megmeneküljön ez a szép kis diófa?

 

     

amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17435

még egy buta kérdésem van...:) a meggyfáról a virágfertőző monília nem tudja betámadni a közvetlen mellette lévő cseresznyefát virágzás idején vagy akár később? 

illetve ültettem egy kis magról nőtt régi hagyományos meggyet, amire azt mondta akitől kaptam, hogy a moníliára nem érzékeny.  valóban létezik  ilyen rezisztens fajta? 

Előzmény: Antisystem (17431)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17434

Elolvasom mindenképpen a tájékoztatót. Néztem a Topas-t , 7 nap az ÉVI-je. Szerintem akkor a késeinek az is jó lehet, még csak zöld. Köszi még egyszer! :)

Előzmény: Antisystem (17432)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17433

Azért lombtrágya és lombtrágya között nagy különbség van, a Dithane azért okozhat zavart néhány műtrágyával, mert mangánt tartalmaz... szerintem a Wuxal Superrel nem bántják egymást, ha az ember betartja a technológiát,  és nem tárolja, hanem 2 órán belül fel is használja. A Ferticare-kkal kell vigyázni, mert azok savasak.

Különben ezt a 2 cuccot pont vizsgálták is pH változás szempontjából (angol)

http://www.oalib.com/paper/2256499#.U3ehBvl_t8E

 

ÜdV

 

Előzmény: boldog Bulldog (17424)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17432

... ja,. és szerintem keverhető, de olvasd el mindenképp a dobozon a tájékoztatókat. És persze, a kései is kaphat Teldort... a Teldort azért tartja fenn az ember az érés közelébe, mert egy relatív drága szer, ha még sok idő van érésig, akkor a kb harmada-fele árú Topas is jó ellene.

 

ÜdV

Előzmény: amatőr2 (17427)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17431

Akkor, ha jól értem a meggyfán amikor virágzás után barnul az a virágfertőző monilia? ...

Igen, így van... az a virágon keresztül behatolva a vesszőben-ágban szaporodik és terjed, ott az időben elvégzett metszés megmentheti a fát. A gyümölcsmonilia meg a félérett-érett gyümölcsön "rajzolja" az általában koncentrikus körökben megjelenő telepeit, az csak az adott gyümölcsben élősködik, magát a fát nem veszélyezteti.

(amig volt a Tiosol nevű vizes mészkénlé, azzal még a szüret előtt 1-2 nappal is vidáman mérsékelni lehetett a kártételét. A gyümölcsmonilia általában a sérült gyümölcsökön jelenik meg, ezért célszerű pl. jégverés, a gyümölcs felrepedését okozó hosszas és nagy esők, darázsinvázió, és hasonló esetekben megelőző módon is védekezni ellene)

 

ÜdV

 

Előzmény: amatőr2 (17427)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17430

Bocs, most látom ezt a hsz-t. Megkeresem a keverési táblázatot, gyakorlatban nem látszott semmi.

Lora: miért lenne sok, csak van felszívódó és kontakt szer is egyszerre, mert a mostani az egyik legfontosabb permetezés, meg a következő.

Előzmény: boldog Bulldog (17424)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17429

köszi! tavaly nálam is nagyon kukacos volt minden, de előtte még soha. Most egyszer lefújom a fákat monília meg rovarkártevők ellen. Utána mikor kell a monília ellen valamit permetezni? Még nyáron, vagy ősszel?

Előzmény: budai2 (17425)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17428

Hogy is értsem?

Nem hatékony valamelyik? Egyébként nem Wuxal, de meg nem mondom, hogy hívják, míg meg nem nézem.

Előzmény: boldog Bulldog (17418)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17427

Szia! Köszönöm a szaktanácsot, hétfőn reggel veszek és lefújom. Szerzek addig egy motoros permetezőt a családból, mert nagy a fa. A kettőt keverhetem is akár, illetve megelőzésképpen a késeire is fújhatok gyümölcsmonília ellen Teldort? 

Akkor, ha jól értem a meggyfán amikor virágzás után barnul az a virágfertőző monilia? 

Száradnak el rajta a levelek, ágak, azt esetleg meg tudom menteni?

Előzmény: Antisystem (17426)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17426

Szia!

 

Ne keverd össze a gyümölcsmoniliát a kora tavaszi virágfertőző moníliával. A gyümölcsmonilia a gyümölcsöt fertőzi csak, nem a fát, csak a fertőzött termést kell eltávolítani, nem az ágat. Ha még belefér az ÉVI-be (meggy, csonthéjasok 3 nap, tehát valszeg bele) permetezd meg Teldorral.

http://www.gazdabolt.hu/T02533-Teldor-500-SC-10-ml

 

A hernyós cseresznyédnek meg adhatsz valami pirethroidot, mondjuk:

http://www.gazdabolt.hu/T01301-Karate-2-5-WG-5-g

akár az alant említett Dipel DF-fel kombinálva:

http://biocont.hu/termek/dipel-df-20-g-nbtkdf02

szintén 3 nap ÉVI.

 

ÜdV

 

 

 

Előzmény: amatőr2 (17419)
budai2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17425

 egy cseresznyében tapasztalatokkal nem rendelkező amatör (ez én vagyok) szerint ez a jelenség gyümölcsmonilia.
Az az oka, hogy a gyümölcsöt megszurkálta valami darázs, és a szúrási helyen elfertőződött.
Van esély arra, hogy már virágkorában belebújt a terméskezdeménybe a cseresznyelégy lárvája (ez esetben az elszineződött termésekben ott a "kukac".
Nekem szilvánál és meggynél volt hasonló problémám, amig nem kezdtem el a monilia elleni védelmet rovar elleni védelemmel is kiegészíteni.
Nem hiszem, hogy a moniliás meggyfa kivágása megoldaná a problémádat. Permetezni kellene a saját fádat rovar és monilia ellen. Már idén is, de csak a jövő évi termést tudod megmenteni.

Előzmény: amatőr2 (17419)
boldog Bulldog Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17424

Kipróbáltam, és a neten is megtaláltam egy keverési táblázatban.

Mondjuk nekem a Dithane egyébként is "eu" (először és utoljára) szer volt,

persze izlések és pofonok...

Előzmény: Lora1213 (17422)
Lora1213 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17423

Nem sok ez így egyszerre ?

Előzmény: hevezoli64 (17407)
Lora1213 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17422

Miből gondolod ?

Előzmény: boldog Bulldog (17418)
Lora1213 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17421

Szerintem ez valamilyen pete.  Én felszívódó rovarölővel permeteznék.

Ha nincs sok, kézzel is lekapirgálhatod.

Előzmény: tunderlala-3 (17420)
tunderlala-3 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17420

Üdvözlet Mindenkinek!

 

Nekem is ugyanez a problémám a klematiszokkal, és olyan tövön is megjelent, ami két gyönyörű Pierre de Ronsard futórózsa között van, így most főleg a két rózsát féltem, át tud ez terjedni rájuk?

 

mi ez és mivel lehet kiirtani?

 

köszönöm!

Előzmény: supercharley (17417)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17419

Üdv Mindenkinek!

Egy kis segítséget szeretnék kérni a témában. Valami nyavalya támadja a cseresznyét több irányból. 

Van a közelben egy moniliás meggyfa, lehet, hogy azt kellene mielőbb kivágnom. Korábban permeteztem, de nem sikerült megmenteni. (érdi bőtermő fajta)

 

A korai cseresznye ahogy érik rárohad a fára gyakorlatilag. Az eső sem hiányzik neki nyilván, de szerintem itt más gond is van. Ez monília lenne? Mit javasoltok mit kellene vele tennem? Hosszabb távon még meg tudom menteni? Vagy fűrész....

 

.

 

Ráadásul mellette a kései cseresznyét pedig valami hernyó eszi, de brutálisan. Arra fújhatok valamit így érés előtt? 98 ban ültetett fák. Télen nagyon vissza lett vágva mindkettő

 

 

Köszönöm! 

boldog Bulldog Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17418

A Dithane és a lombtrágya, pl. Wuxal, az pont kiüti egymást.

Előzmény: hevezoli64 (17407)
supercharley Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17417

Segítséget szeretnék kérni! A képen látható valamicsoda van több klematiszom levelein, néhol a levélnyélen is. Mi ez, és hogyan tudnám pusztítani?

 

Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17416

Nincs mit. Szerintem a Wuxal - már ha ugyanarról a közismert "Wuxal Super"-ről beszélünk, mert több félét is gyártanak - ebben az adagban biztosan nem okozhat gondot, őszin még nem próbáltam ugyan, de én lombtrágyának jóval nagyobb, 50 ml/10 l adagban szoktam keverni, és úgy sem láttam még tőle problémát, se szőlőn, se kajszin, se epren se zöldségeken, semmin.

Akkor várjunk egy "őszi-szakértő" válaszra, magam azt hittem, hogy a hidegebb-esős idő mégiscsak kihozott egy kezdeti tafrinát, de ez Folicur mellett nem valószínű. Még érdemes lehet erős nagyítóval megszemlélni a levélfonákot, nem-e valami rovar vagy atka élősködik.

 

A másik, ami eszembe jut, hogy általában kontaktot kontakttal nem szoktunk keverni ha azonos a hatásspektruma, de ebben a réz-mankoceb (Dithane, Vondozeb, stb) keveréket kivételnek veheted, az egy értelmes keverék, nem véletlen árulják készen is "Miltox speciál extra" fedőnéven... Dióra meg egyenesen ajánlatos szerintem a mindkét anyagból teljes adagot tartalmazó keverék, mert a réz véd a xantomonas, és mindkettő de főleg a mankoceb a gnomonia ellen. Szóval a 10 literre 20-30g Dithane, 20-30 g Champion, 2-3 ml Nonit az egy nekem bevált keverék. Amihez mehet tavasszal Flumite az atkák ellen, nyáron meg valami tetűírtó, ha megjelennek, az egyedi engedélyeket bogarászva a Mospilan, a Calypso meg az Actara valamelyike jön szóba, vagy kontakt pirethroid. Meg persze az almamolyok ellen is ugyanezek játszanak.

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17414)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17415

Úgy érzem, hogy az elmúlt években nem vizsgáltam "nagyítóval" a fákat. Az idén megtettem, és talán ennek köszönhető, hogy sok mindent viszonylag hamar felfedezek. Pl. jan. 16-án szárnyas körtelevélbolhát, vagy áprilisban a legelső pásztorbotot a körtefán (hajtáshervasztó). Így talán nagyobb eséllyel veszem fel ellenük a harcot. Az én meggyfáimon is megjelenik egy-egy bánatos levelű moniliás hajtás, azt azonnal mélyebben visszavágom. A környéken sétálva olyan lepusztult meggyfákat látok, hogy sírógörcsöt kapok. Persze sok kártevő és kórokozó esetén hatékonyabb a megelőzés, mint az utólagos kezelés. Ezt úgy próbálom megoldani, hogy egy naplóba írkálom (négy éve) a kertemet ért csapásokat. Innen tudom pl. hogy a Szíriai mályvacserjét, a borostyánt és/vagy az árnyliliomot a fekete levéltetvek támadják, a gyöngyvesszőt (spirea) pedig a zöldek. Így aztán ezeket a növényeket is beveszem a permetezési sorba (régebben "elmentem" mellettük).

  Többször elhangzott már itt a fórumon, hogy célzottan érdemes az ellenségek ellen küzdeni. Ezt én úgy próbálom, hogy év végén összegyűjtöm a naplómból, hogy milyen csapások értek, mekkora kárt okoztak. Ennek megfelelően döntöm el, hogy melyik ellen milyen keményen (pénz és idő) lépjek fel. Így is előfordul, hogy időnként vesztésre állok. Akkor próbálok más utat keresni, de legalább nyugodtnak tűnik a lelkiismeretem - megtettem a tőlem telhetőt. Amikor megmutatok a kedvesemnek egy-egy beteg fáról feldobott képet, rácsodálkozik: Hűha, azért nálunk ilyen nincs

spapda Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17414

Köszönöm a tanácsot, akkor rámegyek rézzel a dióra.

 

A barackot legutóbb 1 hete, szombaton permeteztem, akkor tafrina és barátai ellen Folicur Solo volt a koktélban, előtte 2 héttel pedig Score-t kapott, meg azelőtt 2 héttel is Score-t. Emiatt idén a tafrinás időszak alatt mindegyik fán csak 1-1 levélen jött ki a fodrosság, pedig a környéken mások fáit igen csúnyán megviselte (tavaly az enyéimet is). A tavaly szintén sok problémát okozó sztigminás történet is elkerült eddig, ez a bíbor árnyalatú elszíneződés pedig újdonság a fákon, tavaly nem találkoztam vele.

 

Köze lehet ahhoz, hogy az utolsó két permetezés során kaptak a fák Wuxal Super lombtrágyát is? A csomagoláson megjelölt mennyiségnél kicsit kevesebbet, ha jól emlékszem 18 ml-t kevertem 10 literhez. Mondjuk az első wuxalos permetezés után még nem voltak ilyen tünetek, sőt 1 hete sem, szóval gyanús, hogy az elmúlt hét durván szeles és esős időjárása alatt jelent meg a probléma.

Előzmény: Antisystem (17412)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17413

...ja és a dióról még annyit, hogy az "egyoldaliság" is xantomonas-gyanús, mert a virágporral terjed, amit ugye a virágzáskor uralkodó szélirány terít...

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17410)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!