Keresés

Részletes keresés

spapda Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17154

Köszönöm az információkat. Azt még szeretném megkérdezni, hogy egy bizonyos piretroidra való rezisztencia esetén mi a helyzet a többi piretroiddal? Tehát ha pl. a deltametrin hatástalan, akkor a cipermetrin is az? Vagy ha a cihalotrin hatástalan, akkor hiába használok helyette deltametrint, ugyanúgy röhögnek rajta a rovarok? Szerencsére nálam mindegyik viszi a rovarokat, csak nem tudom, mennyire érdemes őket váltogatni. A könnyen kimérhető, tárolható, adagolható WG formuláció miatt a Karate a kedvencem, de az előbb vázolt bizonytalanság miatt hajlok arra, hogy rotáljam a Decis, Cyperkill/Sherpa, Karate triót. Szerinted felesleges?

Előzmény: Antisystem (17115)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17152

Nincs mit.

A fa-injektálásnak többféle metodikája van, az egyik a túlnyomásos, a másik, amikor egy furatba behelyezed a hatóanyagot és lezárod. Az utóbbihoz lehetett kapni a Vivid II-t (II. kat-ban) ami Vertimecet tartalmazó cucc volt, de valszeg nem érte meg a gyártónak forgalomban tartani, mert nem terjedt el, úgyhogy amikor tavaly decemberben lejárt az engedélye, nem hosszabbíttatták meg.

http://www.cheminova.hu/cheminova/web.nsf/pub/672KO4.html

A túlnyomásost meg cégek csinálják, mert egy alaphangon millás - szerkezet + induló vegyszer-készlet - apparát kell hozzá...

 

OFF: 

A gentamicin valóban közepes árkategóriás humán és állatgyógyászati antibiotikum, a kenőcse szabad forgalmú (vény nélkül kapható),

http://www.hazipatika.com/gyogyszerkereso/termek/gentamicin-wagner_1_mg_g_kenocs/13647

az injekció csak rendelők-kórházak számára elérhető - 5 ampulla - 5*80 = 400 mg hatóanyag - ma 886 Ft:))) Tablettában nem szívódik fel, úgyhogy úgy nem adják, illetve állatgyógyászatban vannak kizárólag bélgyulladás kezelésére való szájon át adható készítményei.

Amikor még használatban volt a streptomycin  permetezésre (meg ahol ma is használatban van, USA-Kanada) a tiszta hatóanyagra nézve olyan 2-3 gramm kellett 10 liter permetléhez, tehát gentából egy 10 literes permetezés ma cirka 5 ezerbe fájna. Egy kifejlett fa egyszeri(!) belocsolásához meg kellene vagy 200 liter, hogy az átitassa az egész gyökérzónát, és el is értünk a havi nettó fizetéshez. Az efféle beöntözés inkább cserepes dísznövények meg magoncok baktériumos bajaira müxik.

De ez szigorú elmélet, az EU-ban nem lehet antibiotikumot használni permetezésre, a belfüldi Kasumin kivételével. (ha meg valaki gyógyszerallergiás az aminoglikozidokra, közben csendben kihal) 

 

(mellesleg manapság a pestis egyik szuverén gyógyszere:))

 

 

ÜdV

 

 

Előzmény: Törölt nick (17149)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17151

De igen az is jó.

Előzmény: Vertelop (17150)
Vertelop Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17150

Köszönöm. És a Mospilan nem jó?

Előzmény: alfi13 (17147)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17148

Azért vannak a jóbarátok....

Előzmény: Eutim (17145)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17147

A metationt már rég kivonták a forgalomból nem ártana frisíteni azt az oldalt ahol ezt írták.

Helyete használhatsz Sherpát vagy Kathet esetleg Decis mindegyik aránylag rövid hatásidejű azért 2-3 alkalomal permetezz most kezd el.

Előzmény: Vertelop (17142)
Vertelop Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17146

Állítólag januártól áprilisig. Tehát akkor Mospilan 2-3 alkalommal májusban és júniusban.

Eutim Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17145

Sajna ez II-es kategóriás.. :/

Előzmény: Törölt nick (17143)
Vertelop Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17144

http://www.szepzold.hu/18749

 

"Hát a mogyoró nincs elhalmozva engedélyezett szerekkel.
Én mint felhasználó biztos, hogy virágzásig Egy piretroiddal védekeznék, (pl: Talstar), virágzásban és elvirágzás után, pedig felszívódó típusú, méhekre nem veszélyes termékekkel még legalább 1-2 alkalommal (pl.: Mospilan)
Varga László"

 

Kérdés az, hogy mikor virágzik a mogyoró....

Törölt nick Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17143

A CERCOBIN WDG leiratában szerepelt zárójelben.

Moníliára.

Előzmény: Eutim (17141)
Vertelop Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17142

Időközben megtaláltam a választ Bálint gazda oldalán.

 

http://www.balintgazda.hu/minden-heten-szuret/oktober/mogyoro.html

 

Szerencsére még pont időben vagyok.

Tehát akkor május-júniusban kétszer-háromszor permetezés Metation 0,2%-os oldatával. Viszont ilyen nevű permetszert nem találtam. Lehet, hogy elírás?

Előzmény: Törölt nick (17136)
Eutim Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17141

Segítséget kérek! Topsin Metil helyett mit lehetne használni? Valami szabadforgalmú szer kéne..

Antisystem Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17140

Cseresznyén-meggyen a tűzelhalás nem tipikus...

 

A Gentamycin egy érdekes kérdés (honnan szedted?:)) ugyanabba a hatástani csoportba tartozik, mint a manapság is egyedileg elérhető Kasumin, vagy a korábban a hatóság által használt Erwin (streptomycin) - aminoglikozid antibiotikum. Tehát elvben valószíanűleg hatásos az Erwinia ellen. Az egy másik kérdés, hogy arra a több tíz liter gentára, amivel egy kifejlett fát be lehetne locsolni, rámenne több havi átlag fizetés, biztos, hogy nem érné meg - meg a talaj normális flóráját is szétcseszné, így hosszabb távon lehet, hogy több kára lenne, mint haszna. A fa-injektálás akár működhetne is vele, az amcsik tetránt használnak ilyen célra, az EU viszont antibiotikum-fóbiás, a Kasuminra is az van, hogy az azzal kezelt növény termését nem exportálhatod EU-n belülre.

De működhetne a sima permetezés is ha időben csinálja az ember, az aminoglikozidok felszívódnak a levélről - a Kasumint is így használjuk.

 

ÜdV

Előzmény: Törölt nick (17137)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17139

Egy menetben érdemes csinálni, szerintem kezd a vágásokkal, aztán permetezd le a fát a felszívódóval. 

 

ÜdV

 

 

Előzmény: kazi30 (17138)
kazi30 Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17138

Értem. Még annyi kérdésem van, hogy melyikkel kezdjem? A permetezéssel vagy az elszáradt ágak levágásával?

Előzmény: Antisystem (17134)
Vertelop Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17135

Sziasztok!

 

A mogyorót kifúró bogár ellen mikor és mivel kell védekezni?

Antisystem Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17134

Nézd, a virágfertőző monilia úgy működik, hogy a virágot fertőzi, és onnan a hajtásban-szárban terjed tovább. Amíg ki nem viszi a fát... 

Tehát:

MOST permetezd meg, amíg vannak levelek, ahonnan az a felszívódó permetszer fel tud szívódni, és meg tudja védeni a fa további részeit a terjedő fertőzéstől. Jók az alant ajánlott szerek is, de jó a Folicur Solo is, meg a Topas is. A permetezést ismételd meg még legalább 1x de inkább 2x olyan 1 hét - 10 napos időközzel, hogy a fában megtelepedett és szaporodó gombák mindenképp kidögöljenek.

Az elszáradt részeket mindenképp vágd vissza az épben, mert az elszáradt részben nincs nedvkeringés, tehát oda nem jut el a gombaölő szer se. Ne akarj a vágással spórolni, mert az visszamaradó fertőző képletet jelent - új ág majd nő.

Keverj rézhidroxidból (Champion, Joker) vagy rézoxikloridból festékszerű pépet, fogj egy ecsetet, és a vágási felületeket azzal kend le a fán.

Így van esélyed, hogy rendbe jön a fa, és 2-3 év alatt pótolja az elvesztett ágait is..

 

ÜdV

 

ps: a tanulság meg annyi, hogy a monilia az egyik olyan baj, ami ellen kiskertben is muszáj megelőző módon védekezni.

Előzmény: kazi30 (17132)
Törölt nick Creative Commons License 2014.04.30 0 0 17133

Nagyon szépen rendbe tud jönni.

Csak vékony ágakat kell levágnod többnyire.

Előzmény: kazi30 (17132)
kazi30 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17132

Köszi a választ neked és a többieknek is. Elég sok ágat le kellene vágni, mondhatni a fél fát. Ez elkerülhetetlen? Mert utána elég csúnyán néznének ki. A beteg ágak nem gyógyulhatnak meg jövőre? És minél hamarabb meg kell csinálni vagy most már mindegy? Ha jól értem, most azonnal nem kell permetezni semmivel, mert idén már nem javul meg? Már 20 évesek kb a fák, mindenképp szeretném megmenteni őket.

Előzmény: pacsepa (17103)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17131

Ha pár levél, csippentsd le és égesd el, ha sok, akkor Flumite a barátod, az gubacsatka ellen ajánlott szőlőben virágzásig, és transzlamináris hatású.

(én már lefújtam vele a szőlőt valamelyik nap:))

 

ÜdV

 

 

Előzmény: tipego (17121)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17130

Nem a növényBEN marad, hanem a növényEN.

 

ÜdV

Előzmény: buga1 (17128)
Antisystem Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17129

Ha jól tudom a kontakt  permetszerek 2-3 nap alatt "eltűnnek". Vagy nincs így?

Hát, ezt teljesen rosszul tudod akkor... hova tűnnének? Ugye 2 lehetőség van, vagy elbomlanak pl. nedvesség vagy fény hatására (mint a pirethrinek) vagy akkor tűnnek el, ha az eső lemossa, szél lefújja, stb... lásd réz és kén a 2 legalapvetőbb kontakt szer. (bár a kén tud szublimálni is, tehát szilárd halmazállapotból elpárologni - ezért érezni a szagát as leveleken - de az még lassúbb)

A gyakorlatban azt csinálják, hogy ugye van a szerre egy egészségügyi határérték - ami az utóbbi időben egységes az EU-ban - és azt nézik, hogy mennyi idő alatt csökken aránylag biztos módon az alá. Ez általában hosszabb, mint a hatástartam, mert az egyik esetben az a kérdés, hogy a kártevő mikor pusztul el a szertől, a másik esetben meg az, hogy a terményt elfogyasztó egészsége semmi módon nem károsodik.

 

Az Apolló 50 SC-ről nem tudom, honnan vetted a 90 napot, nálunk tudtommal nincs forgalomban, ahol meg igen (pl. Spanyolország) ott az ÉVI 3 és 40 nap között van.

http://www.agroes.es/agricultura/fitosanitarios/560-clofentezin

 

ÜdV

Előzmény: buga1 (17123)
buga1 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17128

Éppenséggel pont gubacsatka ellen is javasolt. Csak azt nem értem, hogyha a kontakt szer nem szívódik fel, akkor hogyan maradhat ott a növényben 90 napig, ami alatt nem ajánlott fogyasztani a gyümölcsből...

Előzmény: alfi13 (17127)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17127

Ha 90 nap akkor 90 nap azt viszont Te döntöd el hogy ez az időt be tudod e tartani. Én ilyen veszélyes szert biztos nem használnák.

Előzmény: buga1 (17125)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17126

Szőlőgubacsatka fertőzés. Ha csak kevés levélen van ne foglalkozz vele. Ha nagyon sok akkor valami atkaölővel permetezd le. Jövőre 2-4 leveles állapotban Thiovital permetezd meg  a lisztharmat miatt és ez meggyéríti a gubacsatkákat is.

Előzmény: tipego (17121)
buga1 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17125

De egy kontakt szer kezelése után (Apollo) nem sok az a 90 nap "várakozási" idő?

Előzmény: alfi13 (17124)
alfi13 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17124

Az hogy egy szer menyi ideig védi a növényt annak semmi köze a ÉVI. hez . Nagyon rosszul tudod az ÉVI akkor jár le amikorra a gyártó azt meghatározza.

A kontakt szerek hatása úgy működik hogy egy egybefüggő bevonatot burkot képez a növényen és ezzel véd a betegség ellen. DE ha a permezetéskor nem 100%-os fedettség és ha a növény növekszik  és ezáltal megrepedezik a védőburok vagy lemossa az eső akkor oda a védelem na ez lehet 2-3 nap is.

Előzmény: buga1 (17123)
buga1 Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17123

Antisystem!

 Hogyan lehet az, hogy az Apollo 50SC permetszernek 90 napos az ÉVI-je az asztali szőlőnél, holott kontakt szerről van szó. Ha jól tudom a kontakt  permetszerek 2-3 nap alatt "eltűnnek". Vagy nincs így?

Timie_ Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17122

Tudom, hogy múltkor mindenki túl parásnak tartott a málnával kapcsolatban, de sajnos kár, hogy elnyomtam a parámat, mert sajnos tényleg valami gomba találta meg a málnámat :(

Szóval remélem ebből tanult mindenki, hogy nem szabad így hozzá állni a témához, hiszen látható volt, hogy valami gáz van a málnával és sajnos ez már nem tápanyag hiány, hanem gomba :( Ééés sajna nem ehető :D

tipego Creative Commons License 2014.04.29 0 0 17121

Sziasztok!

 

Köszönöm szépen a segítséget. Ma délután megpermeteztem a hagymát. Várom az eredményt. 

Ha valaki még azt is meg tudná mondani, hogy milyen betegség a szőlő levélen lévő bordó színű dudor, akkor azt is nagyon köszönöm.

 

 

Üdv.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!