Keresés

Részletes keresés

halacs Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15360
Ne aggódj, nem lesz gond, kézzel-lábbal, papírral vagy anélkül, meg fogjátok magatokat értetni. :-)
Montenegróban egyébként elég sokan beszélnek valamilyen idegen nyelven (angolul vagy németül biztosan), legalább annyit, hogy a minimális infókat közöljék. A szállodákban, éttermekben semmi gond nem lesz, de hidd el, akkor sem lesz sok gondotok, ha csak montenegróiul vagy szerbül beszél a szállásadó.
Előzmény: Jupyka (15359)
Jupyka Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15359
A tapasztalatokra vagyok csupán kíváncsi. Szerintem ezzel nem vagyok egyedül, mint ahogy azzal sem, hogyha vki vhová el szeretne jutni 1-2 hétre nyaralás vagy bármilyen célból, előtte érdeklődik, milyen a helyzet ott, ahová készül, s nem abból indul ki, milyen a helyzet itthon. Rosszul gondolnám?
Előzmény: AZS (15357)
halacs Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15358
No, azért remélem, nem ennyivel akarod lerendezni. :-)
Képek, részletes beszámoló mikor lesz?
Előzmény: jubile (15356)
AZS Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15357
miből gondolod, hogy ott merőben másképp mennek a dolgok, mint itt?

siófokon a szállodaportás több nyelven is beszél, budapesten 10-20 másodperc alatt találsz angolul beszélő embert, de a mátraalján, faluszélén lakik az én öreg néném típusú magyarok meg nem fognak angolul tudni neked.

ugyanúgy van ott is, a hegyikecskepásztor valószínűleg nem fog neked eredetiben shakespeare-t idézni, de a panziós meg legalább két-három nyelven gagyog annyit, amennyit kell.
Előzmény: Jupyka (15355)
jubile Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15356

Sziasztok!

 

Megjöttünk az éjszaka Montenegroból!:-))

GYÖNYÖRŰ!!!!!!!!!

Jupyka Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15355
Na, ez már egy jó hír! :)
Viszont, ha megalszunk egy éjszakát a szerbeknél, ők beszélik pl. az angolt?

Egy túrázó kollegámtól hallottam, hogy nem beszélnek nyelveket, főleg a hegyekben...
J.
Előzmény: Mijo (15352)
sfi Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15354
Ezek a kempingek gyakorlatilag a parton vannak. A tengertől csak egy út (csekély forgalmú, inkább gyalogosok járnak rajta) és a kavicsos napozó rész választja el.
Előzmény: Amari bp (15319)
Mijo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15353

 

De eccerre haraptunk rá ... :)

 

Előzmény: H_G (15351)
Mijo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15352

 

"Úgy hallottam, nem igazán lehet angolul, németül beszédbe elegyedni senkivel, mivel csak a saját nyelvüket beszélik."

 

Jééééézusom, miféle népek terjesztenek ilyen orbitális baromságokat egy olyan országról, mely lakóinak a fele a Jugoszláv formációban a Nyugatot járta, Nyugaton dolgozott, az akkori útlevelükkel be lehetett járni a világot. Arról meg nem is szólva, hogy pont egy turizmusra kihegyezett vidék lakói lennének olyan balfékek, hogy nem igyekeznek valamilyen világnyelven beszélni.

 

Előzmény: Jupyka (15350)
H_G Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15351
"Úgy hallottam, nem igazán lehet angolul, németül beszédbe elegyedni senkivel, mivel csak a saját nyelvüket beszélik."

Ez marhaság, a fiatalok ugyanolyan arányban tudnak angolul, mint itt. Az igaz, hogy idősebbek nem németül tudnak általában, szemben K.-Európával, hanem olaszul.

Előzmény: Jupyka (15350)
Jupyka Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15350
Helló!

Köszönöm Szervezkedő az ajánlást, meggondolás alatt áll! :)
Bár bevallom, én a 35 eurót kicsit sokallom /éj/pár vagy család, ahhoz képest hogy lentebb max 10euró/főt olvastam, amit helyben a part mentén találhatunk, de kecsegtető, hogy a tulajjal legalább tudunk beszélni! :)
Úgy hallottam, nem igazán lehet angolul, németül beszédbe elegyedni senkivel, mivel csak a saját nyelvüket beszélik. Ez kicsit megnehezíti az egész sztorit, de ettől nem fogunk meghátrálni! Elsősorban a sziklás tengerpart és a gazdag vízbéli látvány vonzza a társaságot a montenegrói részre! Ehhez kérnénk ezen a fórumon segítséget!
A kérdésem arra irányult, hogy milyen az apartman- illetve zimmer frei-helyzet a part környékén, mivel elég sokáig csupán kempingelésről találtam infókat...
A kb 15 euró / pár például már sokkal jobban hangzik, pláne egy kéthetes nyaralásnál!
Kérdés még persze, hogy ezek mennyire foglaltak, akad-e még szabad szállás úgy, hogy egyszercsak leérünk autóval és elkezdünk kopogtatni a házaknál... ?

A gazdaságilag jobb helyzetet is úgy érzem meg kell magyaráznom, mivel egyesekből erős támadást érzékeltem kijelentésemért. Azért mertem ezt így leírni, mert véleményem szerint vmit mégis csak jobban csinálnak, mint mi, hiszen ott már x éve euró van...
De politikai vitákba nem szívesen bonyolódom, az euró használatára vonatkozó véleményem messze áll a GDP-s helyzetüktől, sőt még a versenyképességi dinamikájuktól is, így nem várnék erre több reakciót.
Az euró váltásából eredően folyt.köv. kérdeztem volna, hogy ki tud esetleg olyan információról, hogy Montenegróban érdemesebb lenne-e euróra váltani, mint Magyarországon?

Példa: 2-3 évvel ezelőtt Tunéziában is olcsóbb volt az euróra váltás (mezei automata által), mint Magyarországon!
Szóval, aki próbált már eurót váltani Montenegróban, kérem, írjon! :)

Köszi,
J.
Mijo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15349

 

Bemutatom egy druszámat.

 

zalaiak Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15348
Köszönöm, hogy reagáltál. Nagyon nagy várakozással vagyunk az úttal kapcsolatosan, remélem nem csalódunk majd. A természet szépsége - fotózás- és maga a szabadság, pihenés, az itt élők megismerése - tudom, hogy csak benyomásokkal - a célunk. Eddig főként Olaszországot, főként Toscanát jártuk, többször voltunk Horvátországban, tavaly Rodoszon voltunk, és újítani szertnénk, amíg bírjuk a hosszabb utakat. Jó lenne Albániába is átmenni, majd ott döntjük el. Addig is sokat olavunk róla net, útikönyvek, és a Fórumot is ezért bújom. Felkészülten szeretnénk az élményeket begyűjteni.

Előzmény: Amari bp (15347)
Amari bp Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15347
Nem emlékszem, hogy valaki lett volna. Én is csak a Booking.com.on nézegettem.
Kérdezted, zavaróak e a motorcsónakok, nem hiszem, hogy az este milyen zajok vannak, szösz tudja.
Néztem térképen hova jelölték be, de inkább Becici öböl sarkába kellett volna.
Előzmény: zalaiak (15346)
zalaiak Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15346
Halihó!
Buda, Hotel - Kuc - ismét rákérdeznék Tőletek, nincs senkinek sem tapasztalata a szállással kapcsolatban? 60 Euro naponta 2 főre reggelivel, újabb építésű, tetszetősek a képeken a szobák, de megjegyzésre, tapasztalatra sehol sem bukkantam rá. A visszaigazolásban csak a nemdohányzó kérésünkre válaszoltak, a "tengerre néző" kívánságunkat nem igazolták vissza. Bár a gyermekem szerint az angol nyelvű leiratban szerepel a minden szoba erkéllyel tengerre néző megjegyzés. Remélem jó lesz, 2 hét múlva talán már a közelében leszünk!
krumplicukker Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15345
Köszönöm!
potika Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15344
http://kep.tar.hu/vendeghaz/50550166?o=12#2
Előzmény: krumplicukker (15343)
krumplicukker Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15343
Sziasztok!

Régóta olvasom a fórumot, mi jövő héten indulunk Montenegróba. Egy vagy két hete valamelyikőtök - talán szervezkedő - belinkelt 4(?) térképet. Sajnos visszakeresve sehol sem találom.
Segítenétek abban, hogy újra elkülditek?
Köszi,
kc
bandos12 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15342

Kedves Mijo,

 

azt hiszem, hogy igenis van fogalmam arról, Magyarországon hogyan él egy "átlagember". Természetesen tisztában vagyok azzal, hogy én ennél, a szerencsének köszönhetően, jobban élek.

Lehet tévedtem, és Montenegróban élnek jobban, erősítsd meg ezt nyugodtan. Akkor ezen baromira csodálkozom, és nagyot tévedtem. Persze nem csak a mára már felkapott tengerparti szakaszokról beszélünk, mint ahogy nem is csak a Váci utcáról.

 

Ellenkező esetben viszont nem értem a rágalmat.

Előzmény: Mijo (15338)
szervezkedő Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15341

Naponta megnéztem a leveleimet, átfutom a napi magyar és montenegrói vonatkozású híreket is a neten. Ránézek pár fúrumra is, bármerre legyek is.

Olvastam az értekezéseteket bő egy hete a "politika" kérdésről.

 

Véleményem szerint a fenti  "Montenegro! - Ki mit tud róla? címbe bőven belefér az hogy nem csak arról érdeklődik mindenki hogy mennyibe kerül egy üveg sör a boltba.

Ezen infók megszerzésére nagyon egyszerűen használható a fórumon belüli kereső. Csak be kell írni egy vagy két szót és halom találatot kapunk szállás vagy a sör árával kapcsolatban.

 

Agymosott hülye emberként kár elmenni egy idegen országba!

 

Én munkám során véletlenül csöppentem ebbe a térésgbe,  ide az országba és ha az ottani munkatársak vagy később a magyar szállásadóm nem mesél a szokásokról, szabályokról, emberekről stb, akkor nem mentem volna vissza!

 

Remélem sok hasznos általad a Balkánon tapasztalt, akár a politika területéről származó infót osztassz meg itt (is).

Előzmény: stevie w (15155)
szervezkedő Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15340

bandos12!

Kotori szállás ügyben küldtem neked emailt!

Nézd meg!

Előzmény: bandos12 (15336)
szervezkedő Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15339

Yupika!

Írtam neked emailt szállással kapcsolatban!

 

Kukkantsd meg!

:-)

Előzmény: Jupyka (15329)
Mijo Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15338

 

"De annyi igaz, hogy most még nem mondhatjuk, hogy ott jobban él az átlagember."

 

Nem is tudom miért alakult ki bennem olyan gyanú, hogy neked arról sincs fogalmad, hogy Magyarországon hogyan él - mondhatnók, hogyan képes életben maradni - egy átlagember. :(

 

Előzmény: bandos12 (15333)
stevie w Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15337

A kotori apartmanokról nincs ennyi infód?

 

 

Montenegróba én dolgozni járok :-)

 

Persze el szoktunk nézni ide-oda, de szállásra nincs idő, inkább "otthon" alszunk Podgoricában. 

 

Előzmény: bandos12 (15336)
bandos12 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15336

A kotori apartmanokról nincs ennyi infód?

10-14 fő, centerhez közel, jó áron :)

Előzmény: bandos12 (15335)
bandos12 Creative Commons License 2010.07.11 0 0 15335

All Right.

Előzmény: stevie w (15334)
stevie w Creative Commons License 2010.07.10 0 0 15334

Ha minden így megy tovább, akkor nem kell sok, hogy elhúzzanak mellettünk

 

 

Azért ez nem olyan egyszerű.

 

A magyar gazdaság szerkezete meglehetősen korszerű, több lábon áll, export-orientált, magas hozzáadott-értékével nemzetközileg is versenyképes.

 

Montenegró exportjának felét a KAP (Podgoricai Alumíniumkombinát) adja, ami a jelenlegi világpiaci árak mellett veszteségesen termel, pazarolja az energiát és szennyezi a környezetet. A legnagyobb baja, hogy alacsony hozzáadott-értékkel működik: alumíniumtekercseket gyárt, és nem például a drágább Audik alumínium térszerkezetét (space frame), de még csak nem is, mittudomén, csaptelepeket.

 

Szóval az elhúzás még nem holnap lesz, legalábbis ha a nagy adóparadicsomkodás közben azért az EU követelményeire is oda akarnak figyelni.

 

 

Előzmény: bandos12 (15333)
bandos12 Creative Commons License 2010.07.10 0 0 15333

Jólvan, én is tudom, hogy a GDP nem egyenlő árszínvonallal, sőt még életszínvonallal sem, azt is csak részben tükrözi. (Arra ez a HDI mutató szolgál mostanában)

 

De annyi igaz, hogy most még nem mondhatjuk, hogy ott jobban él az átlagember.

És ki merem jelenteni, hogy mire ott olyan GDP lesz, mint nálunk, addigra már itthonról próbálok majd húst vinni magammal, olyan drága lesz náluk :)

 

Ha minden így megy tovább, akkor nem kell sok, hogy elhúzzanak mellettünk, de nem csak hogy mellettünk, hanem mint írtad te is, Európa új Monte Carló-jaként fél Európa mellett. Biztos vagyok benne, hogy ehhez kell egy jó országvezetés megfelelő stratégiával, de azért az ottani turizmus szárnyalásához elég sok minden adott.

Előzmény: stevie w (15332)
stevie w Creative Commons License 2010.07.10 0 0 15332

Jobb híján a GDP-t összehasonlítva 5-ször élünk jobban mint ők, ezért is olcsók számunkra az áraik...)

 

 

Az árak és a GDP között a legcsekélyebb összefüggés sincs.

 

Montenegró gazdasága valóban kihívásokkal küzd, mindazonáltal az utóbbi években igen dinamikusan növekedett, ráadásul a növekedés elsősorban az FDI-ből következett (külföldi tőkebefektetések).

 

A válság persze nem tett jót a gazdaságnak, elsősorban az ingatlanfejlesztések álltak le, de a montenegrói gazdasági köröknek határozottan van valamiféle víziójuk az ország jövőjéről, és meglehetősen következetesen haladnak a céljuk felé. Lásd az ország elérhetőségét javító infrastrukturális fejlesztések (Bar teherkikötő, Szerbia felé autópálya, belső úthálózat), turisztikai fejlesztések (Velika Plazsa), megújuló energiaforrások kihasználása (legalább 5, közepes- és nagyteljesítményű vizíerőmű kiépítése a közeljövőben; szélenergia-telepek a maocei széntartalékon alapuló csúcserőművekkel, elektromos elosztóhálózat (grid) fejlesztése és exportképessé tétele). 

 

Na és persze egy DK-Európai adóparadicsom kiépítése Monet Carlo mintájára, alacsony adókkal, nagyvonalú törvényi szabályozással... A hazulról elkergetett thaiföldi milliárdos-miniszterelnök, Thaksin Shinawata is kapott jó kis állampolgárságot, aztán hozta a bukszáját is, vett szigetet "felesbe'" (Sveti Stefan), beszállt állam-közeli, de kissé kiszáradt bankba (Prva Banka) -- és ő csak az első fecske. 

 

Előzmény: bandos12 (15331)
bandos12 Creative Commons License 2010.07.10 0 0 15331

Montenegró jóval szegényebb ország, mint "szerény kis hazánk". Mi járunk oda nyaralni, nem ők ide: persze ennek más okai is vannak :)) (Jobb híján a GDP-t összehasonlítva 5-ször élünk jobban mint ők, ezért is olcsók számunkra az áraik...)

 

Tudomásom szerint apartmannak kiadó az egész tengerparti szakaszuk nyáron, kis túlzással, 10 Euro/fő/éj árakat láttam egész jó szálláshoz, de mi is még csak most készülünk oda.

 

Viszont lenne egy kérdésem: Kotorba megyünk, és a hosszú leutazás után a kora esti-esti órákban már nem akarunk szállást keresni, ezért legalább az első pár napra akarunk szállást foglalni. Nem tud véletlen valaki valami jó apartmant?

(Kritérium: 10-14 fő, lehetőleg a centertől gyalog max 15-20 percre) köszönöm!

Előzmény: Jupyka (15329)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!