Keresés

Részletes keresés

spapda Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17414

Köszönöm a tanácsot, akkor rámegyek rézzel a dióra.

 

A barackot legutóbb 1 hete, szombaton permeteztem, akkor tafrina és barátai ellen Folicur Solo volt a koktélban, előtte 2 héttel pedig Score-t kapott, meg azelőtt 2 héttel is Score-t. Emiatt idén a tafrinás időszak alatt mindegyik fán csak 1-1 levélen jött ki a fodrosság, pedig a környéken mások fáit igen csúnyán megviselte (tavaly az enyéimet is). A tavaly szintén sok problémát okozó sztigminás történet is elkerült eddig, ez a bíbor árnyalatú elszíneződés pedig újdonság a fákon, tavaly nem találkoztam vele.

 

Köze lehet ahhoz, hogy az utolsó két permetezés során kaptak a fák Wuxal Super lombtrágyát is? A csomagoláson megjelölt mennyiségnél kicsit kevesebbet, ha jól emlékszem 18 ml-t kevertem 10 literhez. Mondjuk az első wuxalos permetezés után még nem voltak ilyen tünetek, sőt 1 hete sem, szóval gyanús, hogy az elmúlt hét durván szeles és esős időjárása alatt jelent meg a probléma.

Előzmény: Antisystem (17412)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17413

...ja és a dióról még annyit, hogy az "egyoldaliság" is xantomonas-gyanús, mert a virágporral terjed, amit ugye a virágzáskor uralkodó szélirány terít...

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17410)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17412

Szia!

 

A dión ez szerintem nem gomba, hanem xantomonas-baktérium inkább.

 

Xanthomonas arboricola pv. juglandis

Gazdanövény: dió

Tünetek:

Levélen: 2-3 mm-es szögletes foltok alakulnak ki a levélerek mentén. Ezek idővel összeolvadnak és a levél deformálódását okozzák. A levélér elfeketedhet.

Gyümölcsön: sötétbarna, feketedő foltok. Elrothadva rátapadnak a héjra. A héj és a dióbél elfeketedik, összezsugorodik és értéktelenné, használhatatlanná válik.

Forrás: fertőzött növénymaradványokon telel át, illetve az ágrészeken. A fertőzés esős időben történik.

Védekezés: a leghatékonyabb tavaszi lemosó permetezés kivitelezhetetlen a fák méretei miatt. Ezért a vegetáció kezdetén két-három alkalommal ionos, réz alapú permetezőszert használjunk (Bordóipor, Champion 50 WP).

http://akiskertekbaratai.network.hu/blog/a-kiskertek-baratai-cikkei/a-diofa-leggyakoribb-betegsegei-es-kartevoi

 

és az alapmű:

http://dioskonyv.bionuss.eu/09-02/1.htm

 

Rezet rá, Championt vagy Cuproxatot vagy hasonlót.

 

Az őszit meg mikor permetezted utoljára tafrina ellen? 

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17410)
alfi13 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17411

Nem próbáltam az étolajat.

Előzmény: spapda (17406)
spapda Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17410

Majd akkor igyekszem én is beszámolni az eredményekről.

 

Tegnap végre sikerült kijutni a gyümölcsökhöz, megnéztem, hogy bírták a nagy szelet és rengeteg esőt. A legtöbb fa rendben volt, de a dió és a barack csúnya gombás jeleket mutatott. Kezdeném a dióval:

 

 

 

 

Érdekes módon a fának inkább csak az egyik oldalán ilyenek a levelek (ami a telek közepe felé néz, nem pedig a gondozatlan szomszéd telkek felé - vajon az uralkodó szélirány miatt van ez így?), illetve már a termés egy része is. 1 hete kapott Vondozebet, mert már akkor látszottak enyhe jelei ennek a barnás gombásodásnak, de nyilván levitte az eső. Tavaly nyáron hasonló tüneteket produkált, bár nem volt ennyire durva, akkor Championt kapott többször is, az szépen megfogta. Szerintetek már szabad rézzel menni a dióra? Illetve mit tegyek mellé, ami esetleg felszívódó, így nem kell az esőtől annyira félni?

 

A másik a barack: idén folyamatosan kapta a kezelést, a tavaszi réz+kén lemosót, majd kétszer Score-t, 1 hete pedig Folicur Solot és Vondozebet, a legutóbbi két kezeléshez Wuxal Super lombtrágyát is. Szinte teljesen megúsztam a tafrinát, a sztigminás levéllyukacsosító is csak 1-2 pöttyöt hozott eddig. Tegnap viszont érdekes elszíneződésekre lettem figyelmes a leveleken:

 

 

 

 

 

 

 

A vöröses-bíbor elszíneződés többnyire a levél fonákján látható, a másik oldalon szinte semmi. Vajon mi okozza és mivel érdemes kezelni a fákat?

Előzmény: Antisystem (17409)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17409

A Dipellel szerintem az van, hogy régebben csak nagyobb kiszerelésben lehetett kapni sok pénzért, így kiskerti tapasztalat nem nagyon gyűlt vele... de most szerencsére az új, "DF" formulációját kihozták kis zacskóba is, kiskerti áron:)

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17405)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17408

sookoa=sokkos

Előzmény: hevezoli64 (17407)
hevezoli64 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17407

Tegnap este a következő kompozíciót kapták a gyümölcsfáim (össz. 20 liter permetszer)

Thiovit, Dithan, Decis, Mospilan, Topas, Nonit, lombtrágya.

Gyümölcsön rovar kártétel nincs, bár most jön a neheze. A monilia ellen maximálisan sikerült védekezni, inkább a leveleket rágták, lyukasztották ki mindenféle kártevők. A nagy vihar utáni láthatólag sookoa állapot miatt permeteztem lombtrágyával, hisz anélkül is bolond módon fog nőni minden.

Üdv.

Előzmény: szicsu1007 (17398)
spapda Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17406

A cseresznye és meggy kirepedése ellen a #17390-es hozzászólásban idézett étolajos módszerről van tapasztalatod?

Előzmény: alfi13 (17402)
spapda Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17405

Vebber, TINTUS: köszönöm a tapasztalatotok megosztását, ennek megfelelően felveszem az idei listára a Dipelt.

Előzmény: TINTUS (17393)
budai2 Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17404

szőlővel kapcsolatban: bevált a Ridomil gold és Topas keveréke.

A ridomilban levő réz miatt csak virágzás előtt, vagy után jó az ötlet, virágzásban nem! Arra Amistart tartalékolok.

 

Bármilyen furcsa is, de nálam már mind a lisztharmat, mind a peronoszpora megjelent. Sőt, fekete levéltetű is volt már a szőlőn, ami nálam még nem fordult elő.

Valakinek már megírtam, de a nehézségek felemlegetésének sorából nem akarom kihagyni, hogy a rendesen permetezett meggyfákon is nyomokban ott a moniliás hajtás és termésszáradás.

Előzmény: szicsu1007 (17398)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17403

Köszönöm, Alfinak is.

Előzmény: Antisystem (17400)
alfi13 Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17402

Eső után rohamosan elkezdenek nőni a cseresznye szemek és nagyon sok ki fog repedni ha ez elkezdődik akkor Teldoral szürkerothadás ellen ajánlatos permetezni persze ha belefér az ÉVI-be.

Előzmény: szicsu1007 (17398)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17401

A lisztharmat egész vegetációban jöhet. A peronoszpóra, ahogy írod, kifejezetten a meleg párás levegőt várja. Jövő hétre ahogy előrejelzik, az is meglehet. Ettől függetlenül szerintem még nem kell rámozdulni, majd ha a meleg idő állandósul.

Előzmény: TINTUS (17399)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17400

Esős időben pont nem érdemes kontakt szerrel permetezni, meg kell várni, amikor pár órát nem esik, és valami felszívódóval. Gyümölcsmonilia ellen jó a Topas, ha belefér az ÉVI-be, egyébként Teldor.

 

ÜdV 

Előzmény: szicsu1007 (17398)
TINTUS Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17399

lisztharmat ilyenkor? Inkább peronoszpóra most a veszélyes nem ?

Előzmény: szicsu1007 (17398)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17398

Bogarászom, hogy mivel permetezzek holnap, ha megjavul az idő. Van néhány ötletem, de én csak egy amatőr vagyok:-). Az ötletek nagy része a topictársaktól ered. És persze a kérdések:-)

 

Szőlő lisztharmat ellen: Thiovit + Topas (kontakt + felszívódó)

Szőlő (és egyéb) atkafertőzés ellen: Flumite ( alma, őszi, szilva, málna, szeder)

         A Flumite mélyhatású = lokál-szisztémikus = transzlamináris szer (Antisystem)

Cseresznyelégy, levéltetvek, aknázómolyok: Actara SC (cseresznyére ÉVI=14 nap)

 

De ilyen esős idő után mivel küzdjek gyümölcsmonilia ellen (cseresznye, meggy)? Topas?

Nézegetem a Vegesol eReS (egyébként lemosó szer) nyári higítását. 50 ml 10 liter vízbe. Sok mindenre jó, de lehet, hogy nem ebben az időszakban. Vigyázz, többnyire 21 nap az ÉVI. Mi a véleményetek a Vegesol eReS-ről?

lilapereszke Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17397

Köszönöm a szőlő nevében is :-)

Előzmény: pacsepa (17396)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17396

Atkafertőzés!

Védekezési módok:

 

Thiovit Jet 1 liter vízbe 10 gr (30 gr-os kiszerelésben kapható). Ez egy durva kénes kontakt kezelés, az atkák túlnyomó része megdöglik. Előnye, hogy lisztharmat ellen is hatásos, ami ilyen időben nem árt.

Ha virágzik a szőlő, akkor a Thiovit-ot már inkább ne használjátok!

 

Flumite, vagy Nissorun permetezés. Ez biztos kiirtja és hosszabb ideig is véd. Ezt lehet kombinálni (egyszerre az előzővel). Én azt javasolnám, hogy ha van otthon Topas, vagy más felszívódó gombaölő, akkor tegyetek bele azt is, mert egyrészt ahogy írtam az időjárás és a jövő héten várható melegedés miatt erős Lisztharmat nyomásra lehet számítani, másrészt az erős atkafertőzés legyengítette a leveleket, a növény nehezebben védekezik a gombák ellen.

Előzmény: lilapereszke (17395)
lilapereszke Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17395

Új vagyok a topicon, köszöntök mindenkit.

Kiskert tulajdonos lettem,  s e pályán totál kezdő vagyok. Van néhány tő csemege szőlőnk, éppen kötözni akartam, amikor észrevettem, hogy betegség ütötte fel a fejét a leveleken. 

A szőlővel évek óta senki nem törődött, az idén tavasszal a metszés után szépen fejlődött.

Tudnátok segíteni a diagnózisban, és abban, hogy mivel tudnám meggyógyítani. Permetezőnk már van.

Köszönettel várom a segítséget.

TINTUS Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17394

Nálam junius vége fele érik , nekem is kijön a 2*14 nap még.

Előzmény: pacsepa (17386)
TINTUS Creative Commons License 2014.05.16 0 0 17393

A dipelt én a karalábékon megjelenő gondolom káposzta hernyók ellen használtam....már másnap leesve vonaglottak a földön. Jó szer erre is.

Előzmény: spapda (17390)
Vebber Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17392

Néhány éve (2011 vagy 12) használtam. Eper fát leptek el a hernyók, és kénytelen voltam méreg mentesen megoldani. Napok teltek el mire eredmény volt. Nem volt 100%-os az eredmény, de használt valamennyit.

 

 

Előzmény: spapda (17390)
Vebber Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17391

Köszi.

Nem csak emiatt, egy GYIK jó lenne.

Előzmény: Antisystem (17388)
spapda Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17390

Rákeresve a topikban, igen kevés tapasztalat van a Dipel kapcsán. Azóta esetleg van, aki rendszeresítette a "fegyvertárában"? Újabb tapasztalatok? Arra gondoltam, hogy idén a tavalyihoz képest több lombrágó hernyó és főleg moly ellen kipróbálnám, esetleg a Dimilin helyett. Az engedélyokiratában pont azok a gyümölcsök szerepelnek, amire én használnám (körte, szilva, meggy, barack stb). Érdemes, vagy inkább maradjak a kémiai megoldásnál?

+1 kérdés a Dipel felhasználására nézve: az ilyen baktérium alapú készítmény mennyire keverhető egyéb permetszerekkel? Gondolok itt rovarölőkre (Mospilan, Karate), gombaölőkre (Score, Dithane stb) és lombtrágyára egyaránt.

 

Harmadik kérdésem Zsigó György aktuális növényvédelmi felhívásával kapcsolatos, ahol a következőket olvastam:

"A hirtelen jött, bőséges csapadéktól kirepedhetnek az érésben lévő gyümölcsök. Most a cseresznyéket sújtja a hasadás. A cseresznyelégy elleni permetezéssel egy menetben érdemes a Fitokondi illóolaj tartalmú növénykondicionálót vagy a Vektafid A-t is kijuttatni. Ezek az olajok rugalmasabbá teszik a bőrszövetet és tapadószerként is beváltak. Szakemberek a 0,2%-os étolaj hozzáadásával is szép eredményeket értek el."

Az étolajos módszert próbáltátok már? Mennyire keveredik az étolaj a többi permetszerrel? Mivel szabad biztosan keverni, illetve milyen típusú szerekkel kizárt a keveredés?

Gfishke Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17389

Sziaszok!

 

Mivel permetezzem meg a vörös ill. lila hagymát, aminél az alábbi betegség jelent meg: a szára újra kinő. Lásd kép.    

Milyen betegsége lehet? Egy ideig fejődtek, majd a száruk lefeküdt, utána megjelentek ezek az új kinövések. Több ágyásban, többféle helyről beszerzett dughagymánál megjelent. Van olyan ágyás amelyik már teljesen ilyen. A többit szeretném megvédeni.

Antisystem Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17388

Felszívódó, ahogy az összes strobi.

Nem egészen ugyanaz, ugyanaz a hatóanyag, de más a szemcseméret és mások az adalékanyagok (ez különben minden évben előkerül itt).

Az Amistar és a Mister az tök ugyanaz, más áron, még a gyártó is ugyanaz, a kiszerelő más.

 

ÜdV

 

 

Előzmény: Vebber (17387)
Vebber Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17387

Az Amistar felszívódó, vagy kontakt szer? Lehet figyelmetlen vagyok, de nem találom a leírásában.

 

A Quadris és az Amistar ugyanaz csak más néven (más áron)?

pacsepa Creative Commons License 2014.05.15 0 0 17386

Szerintem kijön még kétszer 14 nap is, mert (h)a germersdorfi június közepe vége felé érik. Legalábbis nálam.

Előzmény: Mozo66 (17384)
nestea01 Creative Commons License 2014.05.14 0 0 17385

Köszönöm a tippet.

Előzmény: alfi13 (17383)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!