Keresés

Részletes keresés

supercharley Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17461

Antisystem, köszönöm!

 

Jó ötletet adtál az első válaszodban a vélelmezett gombával. Eszembe jutott, hogy van egy régi barátom aki egy nagyon patinás holland(Leiden) egyetemen tanársegéd, és a szakterülete a gombák. Átküldtem neki is a képeket, és a következő választ kaptam:

 

"Szia Roni,
Koszi az e-mailt es a remek fotokat, igy viszonylag konnyu dolgom volt.
Igen, ez rozsdagomabanak (Puccinia fajok) tunik, meghozza a kora nyari un. aecium stadium.
A rozsdagombak altalaban gazdanoveny specifikusak, csak egy faj csak egy bizonyos novenyen vagy novenycsoporton no.Mindenesetre altalaban nem olik meg a gazdanovenyt, csak legfeljebb fejlodesben valamelyest visszamarad, ha sulyos a fertozes. Tehat szerintem aggodalomra nincs ok, ez sokkal jobb eset, mintha valami rothaszto gomba tamadta volna meg (Fusarium vagy Botryitis stb.).
udv.Jozsi

József Geml, PhD.
Assistant Professor
Naturalis Biodiversity Center
P.O. Box 9517
2300 RA Leiden
The Netherlands"

 

Ez teljes mértékben alátámasztja Antisystem szakvéleményét!

Amistar van otthon, délután kapnak belőle!

 

Előzmény: Antisystem (17459)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17460

OFF:No jó-jó, beszéljünk komolyan, ne rúgjuk szét ezt a jó kis topicot. Esetleg átmegyek Gombázni vagy gyere a Kert-növényekbe...

Előzmény: beetee (17458)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17459

Jó. Én az eddig látottakból gabonarozsdára, Puccinia graminisra tippelnék:

http://www.associationmycologiquetoulouse.ups-tlse.fr/spip.php?article33

(lejjebb mész, ott a kép)

 

Az a baj, hogy a gabonafélék növényvédelmére való kombinált szerek általában I. kategóriások és sok literesek - érthető módon. Megpróbálkozhatsz Bumperrel, Scoreval, Amistarral, ezek mind kaphatóak ampullában is. (meg ha kevés levél érintett, szedd le, és égesd el) (vagy az Amistar+Score gyári keverékével az Amistar Top-pal, csak azzal az a baj, hogy egyfelől a legkisebb negyed liter, másfelől II. forgalmi kat.)

 

ÜdV 

 

Előzmény: supercharley (17456)
beetee Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17458

Ez nem jó.

Beírtam, hogy "szeretem a sört?"

Tudtam a választ, csak a teszt miatt. Hülye a gugli.

 

;)))

Előzmény: szicsu1007 (17457)
szicsu1007 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17457

Alig OFF: Az a jó, hogy van nekünk egy Antisystem nevű topictársunk, aki mindenre tudja a választ, és hajlandó több éven át évente többször is leírni ugyanazt. Mert persze hogy visszaolvasni bonyolult és fáradságos (én sem szoktam - sajnos), de hadd próbáljak ötletet adni arra, hogy miként hidalható át néhány probléma, mielőtt Antisystem "elfogy", mint Balzac szamárbőre. Ha most látnád az arcom, tele vagyok smájlival, és eszem ágába sem jut, hogy cikizzelek. Szóval:

1. Próba

    Google-ba "Venus 25 WG" beírva

     Fene a dógukat, nem írják oda, hogy felszívódó (de látszik, hogy Actarás:-)

2. Próba (trükkös - a "vélt" eredményt írod be)

    Google-ba "Venus 25 WG felszívódó"

    Erre nálam már az első két találatból azonnal látszik, hogy felszívódó. Írd meg kérlek, hogy nálad is működik-e így (nem egyformák a PC-k, a böngészők stb).

Nincs harag!? :-)))

 

 

Előzmény: Ali-bá (17450)
supercharley Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17456

Délután rakok képet a színéről is. Egyébként a színén teljesen sima, barna színű besüppedés van az alienfészkek átellenében.

Előzmény: Antisystem (17455)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17455

Színéről is légyszi, ne csak fonákról...

Ez trükkös dolognak néz ki, mert elsőre az ember rávágná, hogy valami lepke petecsomója... de tartok tőle, hogy inkább rozsdaféle gomba szaporítóképletei, látszanak gombafonalak is...

 

ÜdV

 

 

Előzmény: supercharley (17454)
supercharley Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17454

Megpróbálkozok még egyszer, mert a hét végén nem igazán kaptam helyes megoldást! Digitális mikroszkóppal közelebbi képeket is készítettem, hátha így valakinek beugrik valami! A képeken látható valamicsoda van több klematiszom levelein, néhol a levélnyélen is. Mi ez, és hogyan tudnám pusztítani? Elég gyorsan szaporodik!

 

Antisystem Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17453

Nézd, a Nissorun az tényleg atkaölő (és nem gombaölő!) emellett egy lokálszisztemikus szer, tehát felszívódik ugyan a növénybe, de helyben marad. A paprikának meg ugye még virága sincs a legtöbb helyen, nem hogy termés-kezdeménye. (a kiürülése meg a gyártó szerint 60-70 nap általában, de ebben az esetben ez láthatóan nem fontos)

Egyébként szerintem nem kell túlparázni, a szintén EU tag szomszédos Romániában engedélyezett rá:

Cucumber, Pepper  Red spider mite (Tetranychus urticae) 0,04 %

http://www.sumi-agro.ro/en/index.php?pg=10&p=16

 

ÜdV

 

ps: máskor meg előbb kell elolvasni a csomagolás feliratait, és utána keverni a permetlevet:)

 

 

Előzmény: djkriss76 (17452)
djkriss76 Creative Commons License 2014.05.19 0 0 17452

Sziasztok,

 

Egyik ismerősöm a paprikatöveit lenyomta nissorun 10 wp-vel. Merthogy atkaölő...igenám de paprikában ez nem engedélyezett. Most szembesült ezzel...mit tud csinálni...sztem már semmit..Mégis meg tudnátok mondani hogy ez a gombaölő mikorra ürülhet ki a növényből? Köszönöm a válaszokat

Antisystem Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17451

Lévén ugyanaz, mint az Actara 25 WG.... csak más kiszerelésben... pont ugyanaz az eset, mint az Amistar/Mister.

 

ÜdV

Előzmény: Ali-bá (17450)
Ali-bá Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17450

A Venus 25 WG felszívódó szer?

Fázisceruza Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17449

Ismét nagyon köszi a kimerítő választ. :)

Előzmény: Antisystem (17443)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17448

Köszönöm a gyors választ!

Előzmény: Antisystem (17447)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17447

Szerintem most elég, és más nagyon bele se férne... érés és szüret után adj neki vagy 2x Folicurt (II), olyan 2 hetes időközzel, illetve ha a hernyók is károsítanak még, akkor Mospilant vagy Calypsot(II). Ha Folicurt nem tudsz beszerezni, a Topas is megteszi helyette...

 

ÜdV

Előzmény: amatőr2 (17446)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.18 0 0 17446

Szia! Megtörtént a permetezés. 2 óra szerelés után elindult a motoros...:)

Mivel a két fa össze van nőve, így gyakorlatilag nem tudom külön fújni őket.

Topast kaptak, meg Karate-t azt találtam itthon. A 7 nap nem gond, a korairól már lemondtunk, a késeinél meg belefér még az érésbe.

Szerinted fújjak még rá mást is amit javasoltál, vagy egyszer elég most nekik? 

Előzmény: Antisystem (17432)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17445

Ja, Neked van igazad! Csonthéjasban tényleg 7 nap, almában emlékeztem a 14-re.

Előzmény: pacsepa (17444)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17444

Szerintem ellenőrizd azt a 7 napos ÉVI-t! Lehet az 14 is!

Előzmény: amatőr2 (17434)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17443

Nézd, szerintem ne zárjuk ki teljesen a gombát se, mondjuk réz+Topas+Flumite... 

A keverhetőségre nem tudok egyértelmű választ, ha nem lúgos (bordói) vagy nem kolloidális (Cuproxat) rezet használsz, hanem valami sima rézhidroxidot, mint a Champion, akkor valszeg keverhető úgy, hogy mindegyiket külön feloldod pár deci vízben, és úgy öntöd a többihez, és azonnal fel is használod. Egyébként egy bejósolhatatlan keverék, mert általában az azonos formulációjú permetek keverhetők jól, ez meg 3 különböző, WG, SC, és EC.

 

De megteheted azt is, hogy először lepermetezel Flumite+Topassal - abból az egyik helyileg felszívódó "transzlamináris" a másik meg felszívódó - aztán 1-2 nap múlva, amikor ezek már bejutottak a levélbe, akkor rézzel. (még véletlen se fordítva!, a réz kontakt, úgyhogy ha azt küldöd előre, a másik kettő keveréke másodszorra simán lemoshatja)

 

ÜdV 

 

Előzmény: Fázisceruza (17441)
Laca9876 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17442

Úgy gondolom ez hagyma szárfonalféreg kártétele.

Előzmény: Gfishke (17389)
Fázisceruza Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17441

Köszönöm a gyors választ!

Elolvastam a lentebb linkelt cikkeket, nagyon hasznos volt, ezt is köszi. 

Akkor ha jól értem, rézzel és atkaölővel is kellene permeteznem. Ez a két szer, mehet egyszerre, vagy külön-külön kell kijuttatni?

Előzmény: Antisystem (17439)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17440

Nézd, az avart azért legalább ásónyom mélyen kell beforgatni, hogy biztosan ne legyen fertőző forrás. (kivéve a talajból fertőző gombák, mint a verticillum és társai, ott szigorúan égetés vagy zsákban jó messze...) Jól beásva persze az a jobb, mert a nyomelemek jó része helyben marad és újra bekerül a körforgásba.

 

ÜdV

Előzmény: amatőr2 (17438)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17439

Szia!

 

A kéreg-sebzéssel szerintem különösebb teendő nincs, ki kell tisztítani, esetlegesen elhalt részeket eltávolítani, rézzel kifertőtleníteni, és figyelni, nem terjed-e, nem telepednek-e meg benne farontó gombák... dión általában narancsszínű kis telepek. A két képeden az első jó eséllyel xantomonas, de lehet, hogy gnomonia, az első sanszosabb... pár hózzászólással lejjebb találsz róla. A másik gubacsatka, Flumite vagy Sanmite a barátod.

 

ÜdV

Előzmény: Fázisceruza (17436)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17438

Értem, ezekre akkor odafigyelek. Sajnos a gyümölcs-múmiák fent maradtak és idén lemosót sem kapott.:( 

A sebhelyeket kezeltem le viasszal csak mikor levágtam az ágakat. Tavaly télen hagytam az avart először a fa alatt, amit a giliszták eltüntettek, beforgattak a földbe. Előtte minden évben elvittem jó messzire zsákokban. Melyik a jobb megoldás?

Előzmény: Antisystem (17437)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17437

Igen, létezik rezisztens fajta, de én azért azt se merném virágzásban teljesen védelem nélkül hagyni.

A fa ágaiban (belül) lévő monilia esetleges maradványa nem fertőz, a fertőzés forrása első sorban a fa törzsén kívül, illetve a levelekben, gyümölcs-múmiákban áttelelő monilia. Ezért fontos a fák kora tavaszi (rügyfakadás előtti) ápolása, ami ugye magában foglalja az avar eltávolítását-beásását-komposztálását (ha előzőleg nem távolítottuk volna el, én is szoktam télen avarkupacot hagyni sünnek, hasznos rovarnak telelni), a gyümölcsmúmiák eltávolítását-leverését, a fatörzs szükség szerinti letisztítását, téli sebzések ellátását ha van ilyen, illetve a lemosó permetezést. Tehát ha most fenn hagysz a fán moniliás gyümölcsöt, és kora tavasszal sem távolítod el, abból indulhat virágzáskor virágfertőző monilia.

 

ÜdV

 

 

Előzmény: amatőr2 (17435)
Fázisceruza Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17436

Sziasztok!

Van két fám, -egy kis hárs, meg egy diófa- amivel problémáim akadtak:

 

Ezen a képen a hársfa töve látszik, ami erősen sérültnek tűnik. Szerintetek lehet ezzel valamit kezdeni, hogy meggyógyuljon? Biztos, hogy nem a fűnyíróval sértettem meg, mert nagyon vigyáztam rá, szerintem egyszerűen így fejlődött. Mondjuk van egy olyan érzésem, hogy kissé mélyebbre is kellett volna ültetnem. Már vagy három éve ültettem ezt a fát és az óta nem sokat nem sokat növekedett. Lehet, hogy a látható sérülés miatt?

 

 

Következő képeken a diófa kártétele látható. Egyrészt pattanásos vagy mi, másrészt meg olyan levelek vannak vannak rajta, mintha megperzselődött volna. Érdekessége a dolognak, hogy sokkal inkább az uralkodó szélirány felől láthatóak az elváltozások, a másik oldalon nem találni ilyeneket. 

Mit kéne tenni, hogy megmeneküljön ez a szép kis diófa?

 

     

amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17435

még egy buta kérdésem van...:) a meggyfáról a virágfertőző monília nem tudja betámadni a közvetlen mellette lévő cseresznyefát virágzás idején vagy akár később? 

illetve ültettem egy kis magról nőtt régi hagyományos meggyet, amire azt mondta akitől kaptam, hogy a moníliára nem érzékeny.  valóban létezik  ilyen rezisztens fajta? 

Előzmény: Antisystem (17431)
amatőr2 Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17434

Elolvasom mindenképpen a tájékoztatót. Néztem a Topas-t , 7 nap az ÉVI-je. Szerintem akkor a késeinek az is jó lehet, még csak zöld. Köszi még egyszer! :)

Előzmény: Antisystem (17432)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17433

Azért lombtrágya és lombtrágya között nagy különbség van, a Dithane azért okozhat zavart néhány műtrágyával, mert mangánt tartalmaz... szerintem a Wuxal Superrel nem bántják egymást, ha az ember betartja a technológiát,  és nem tárolja, hanem 2 órán belül fel is használja. A Ferticare-kkal kell vigyázni, mert azok savasak.

Különben ezt a 2 cuccot pont vizsgálták is pH változás szempontjából (angol)

http://www.oalib.com/paper/2256499#.U3ehBvl_t8E

 

ÜdV

 

Előzmény: boldog Bulldog (17424)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.17 0 0 17432

... ja,. és szerintem keverhető, de olvasd el mindenképp a dobozon a tájékoztatókat. És persze, a kései is kaphat Teldort... a Teldort azért tartja fenn az ember az érés közelébe, mert egy relatív drága szer, ha még sok idő van érésig, akkor a kb harmada-fele árú Topas is jó ellene.

 

ÜdV

Előzmény: amatőr2 (17427)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!