Keresés

Részletes keresés

STEVE.5 Creative Commons License 2005.10.14 0 0 215

Én azért aztmeg szoktam nézni...

...lövészetvezető nélkül is:-)

Előzmény: hunserv (214)
hunserv Creative Commons License 2005.10.14 0 0 214
A fegyver ürítettségét, a lövészet végén azért érdemes megnézni.--- HAHA, ilyet meg SOHA nem lattam, hogy loveszetvezeto megtett volna.
Előzmény: Káldi G. (211)
hunserv Creative Commons License 2005.10.14 0 0 213
Es meg orulhetsz, hogy nem gondolt egyet es csak ugy kiballagott a lolapert...
Előzmény: Cifu (208)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.13 0 0 212

Muaáááárgghhhh!

 

Majd vasárnap. Addig is ez az én harcom (véletlenül sem volt Rambo a nagyapám :))

 

Holnap bemegyek megint. Lenyugodva. Higgadtan. Aztán meglássuk...

Előzmény: neo007 (210)
Káldi G. Creative Commons License 2005.10.13 0 0 211

Az a gond, hogy a kritizált "nagyokos" lövészetvezetők nem biztos ezt a topikot olvassák.

Különben ne legyünk azért mindig maximalisták. A helyzettől és az alanytól is függ, hogy mit követel meg a biztonság. Nem mindig szükséges a "vezetett" tűz. Ismerni kell a lövészt és nem mindenki mögött kell ugrásra készen állni. Én is vezényeltem már "tőltstűz" parancsot már így egyben, de nem minden versenyen, de pl. egy biztonságos pince-lőtéren, ismert fegyelmezett lövész esetén, amikor egyedül áll a lőállásban, szerintem megengedhető. A fegyver ürítettségét, a lövészet végén azért érdemes megnézni.

Üdv

Káldi

 

Előzmény: hunserv (205)
neo007 Creative Commons License 2005.10.13 0 0 210
probléma???
Előzmény: Törölt nick (209)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.13 0 0 209

vááááááááááááááááááárrrrrrrrrrrrrrrrrgggggggggggggghhhhhhhhhhhhhhhhhh!

 

De sok hülye van!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Hogy lehet rendőrségen irodai melót kapni?????????? Mi volt a feltétel, hogy ezek odakerüljenek??????????????? Miért nincsenek ezek regisztrálva itt: www.csmmk.hu?????????????????????

Cifu Creative Commons License 2005.10.13 0 0 208
Especiel a megfelelő eljárást szerintem egész egyszerűen meg kellene követelni, bár tény, hogy nem egyszerű, amikor például még arra is volt példa, hogy egy sporttárs befejezte az utolsó sorozatát, majd nemes egyszerűséggel felállt, és nekiállt összepakolni. Senki sem emelte fel a hangját miatta - igaz, én sem.

De erre remény nem nagyon van. Valljuk be, amíg az általános hozzáállás ilyen, addig nehéz változtatni. Márpedig nehéz megkövetelni valamit, amikor így is viszonylag kevesen vannak a versenyeken.
Előzmény: hunserv (205)
hunserv Creative Commons License 2005.10.13 0 0 207
Azt nem tudom merre vala... Szfvar- AlbaVolanSC lotere, nomeg van sajat klub is, sajat loter meg folyamatban :)
Előzmény: Törölt nick (206)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.13 0 0 206

csak nem a teglagyari kapu fele jarsz loveszkedni?:) ha mar fejer megye.

 

H.

Előzmény: hunserv (205)
hunserv Creative Commons License 2005.10.13 0 0 205

Mifelenk- Ahol a klubunk muxik-fejer megyeben... Gyakorlatilag egy korrekt loversenyt (megyei szintu) sem tapasztaltam. Mar az is nagy szam, amikor a loveszetvezeto nem aztmondja, (MEGYEI VERSENYEN, mert kis hazin nem lenyeg, ha van fegyelem, vegulis midnenki ismer mindenkit) hogy "kesz? toltstuz" aztan amikor vegzett mindenki akkor meg "kesz? jelzes!"

Olyanrol, hogy mondjuk 5 percenkent bemondja, hogy mennyi ido van meg vissza (mert valami ilyesmi is emlitve vala a szabalyzatban) meg ne is almodozzunk. Majd egyszercsak vege lesz, a sok paraszt ugyis hamarabb vegez mint a rendelkezesre allo ido...

A loveseztvezetonek gyakorlatilag nincs is koze ahhoz, hogy milyen kabat, cipo van rajtad, szerintem az a versenybiro dolga volna...

Előzmény: Káldi G. (204)
Káldi G. Creative Commons License 2005.10.13 0 0 204

Kedves Hunserv!

Igazad van! A vizsgától senki sem lesz eleve jó lövészetvezető.

A gyakorlat teheti azzá, de kell valami a "génekből" is.

Nekem még hatósági vizsgám van, de az sem valami magas szintü.

Én olvastam az ISSF szabályzatot, de szerintem nem az a jó lövészetvezető legfőbb ismérve, hogy tudja, milyen vastag lehet a lövész-kabát anyaga. Fontosabb a biztonságra való érzékenység és a "defektfelismerő" képesség az eszköznél vagy a lövésznél is. 

Írod:

"mert a legtobb lveszetvezeto mifelenk NEM loveszetvezeto"

A "mifelénk" alatt mit értesz?

Mellesleg, néhány topikban a megnyílvánulásaid közel állnak a szívemhez, elismerésem!

Üdv

Káldi

Előzmény: hunserv (203)
hunserv Creative Commons License 2005.10.13 0 0 203

Az en vizsgamrol? hem, hat csak annyi, hogy kb. ugyanolyan szintu volt, mint a fegyverismereti, loteri szabalyokat kellett tudni, meg a vezenyszavakat es kesz. Csak ettol senki nem lesz jo loveszetvezeto.

Gyakorlatilag tulteljesited a kovetelmenyt, ha elolvasod 2x az ISSF szabalykonyv ide vonatkozo reszet

(mert a legtobb lveszetvezeto mifelenk NEM loveszetvezeto, csak egy troger, hogy igy fogalmazzak, aztan veri a nyalat a szabalyzatrol, holott el sem olvasta)

 

Udv!

Előzmény: Káldi G. (202)
Káldi G. Creative Commons License 2005.10.13 0 0 202

Szervusz Hunserv!

Mesélj valamit az MSSZ lövészetvezetői vizsgáról.

Köszi.

Jó lövészetet.

Üdv

Káldi

Előzmény: hunserv (198)
Player11 Creative Commons License 2005.10.12 0 0 201

 

 OK úgy lesz.A vizsgaanyag meg nem annyira sürgős, csak érdekel.

Előzmény: hunserv (200)
hunserv Creative Commons License 2005.10.12 0 0 200

Huh, de azt elobb elo kene asnom, valahol az otthoni szobamban van...

(ha mesz felenk fonon egyeztess)

Előzmény: Player11 (199)
Player11 Creative Commons License 2005.10.12 0 0 199

 

  Na azt juttasd el hozzám lécci ha megvan!

  Szombat este valszeg megyek felétek!

Előzmény: hunserv (198)
hunserv Creative Commons License 2005.10.12 0 0 198
Nekem MSSZ loveszetvezetoi vizsgam van csak, annak anyaga nevetseges, valahol talan meg megvan, biroirol nem sokat tudok...
Előzmény: Player11 (197)
Player11 Creative Commons License 2005.10.12 0 0 197

 

 Amelyikről van anyag az jó. Átolvasnám kicsit frissíteni a tudományt.

Előzmény: hunserv (196)
hunserv Creative Commons License 2005.10.12 0 0 196
Es milyen vizsga erdekelne, MSSZ vagy MDLSZ? Mert nem mindegy aam (sot az eloltoltosoknek is mintha kulon lenne)
Előzmény: Player11 (195)
Player11 Creative Commons License 2005.10.12 0 0 195

 

 " Még egy kis segítséget szeretnék kérni: szükségem lenne a versenybírói és/vagy a lövészetvezetői vizsga anyagára, amiből fel lehet készülni."

 

A MSSZ asszem multhavi hirlevelebe volt behuzva.

IMHO lotereken fel tudod lelni.

 

 Hát én sajnos  nem találtam sehol(az MSSZ oldalán megjelenő hírlevelekben sem), pedig szívesen elolvasnám/tanulmányoznám azt a 4 oldalt!

 

Tudnátok esetleg segíteni, elérhető-e valahol a neten?

Előre is köszönöm!

Előzmény: gvass1 (189)
Bujazliz Creative Commons License 2005.10.11 0 0 194
A lőpor égése nem adiabatikus, mert égése nem fejeződik be a csőben, továbbá a gáznyomás csökkenésekor ("lövést" követően) még mindíg folyik a kémiai reakció és annak módja és eredménye ugyancsak nyomásfüggő.
Előzmény: Törölt nick (193)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.11 0 0 193

Köszönöm a válaszokat. Közben valami hasonló úton próbáltam meg elindulni én is, de rögtön az "első" lépésnél elakadtam a már említett problémánál:

 

A lövés első szakaszában a töltényűrből a csőbe lépéskor a lövedék köpenyébe "belenyomódik" a huzag, ami nagyon gyors alakváltozással és hőfejlődéssel jár. Erre a hőfejlődésre csak empirikus összefüggések vannak...

 

Ezek az összefüggések a gyakorlatban mennyire nem (vagy mennyire) használhatók? Hol lehet róluk többet megtudni?

 

A másik dolog a lőporgázok égéséből adódó hőfejlődés ill. átadás.

Ha a lövedék (és a lőporgázok nagyrésze) kb 1-2 ms ideig van a csőben akkor a lőporgázok állapotváltozásai nem tekinthetők jó közelítéssel adiabatikusnak? Pl. egy belsőégésű motor esetén a kompressziós és tágulási szakaszt adiabatikusnak tekinthetjük, pedig az a folyamat lassabban zajlik le. A cső méretezése szempontjából fontos a lőporgázok által átadott hőmennyiség számítása?

 

Az "alfa" tényezőre nincs egyszerű számítási metodika

 

Nem baj ha nem egyszerű, volt már szerencsém "gusztustalan" számításokhoz, majdcsak megbírkózom ezzel is, :) csak hol tudok hozzájutni szakirodalomhoz?

Előzmény: Bujazliz (192)
Bujazliz Creative Commons License 2005.10.10 0 0 192
Üdv

A probléma nem egyszerű.

A lövedék és a csőfal közötti kölcsönhatás a kezdeti szakaszban nem csak egyszerű súrlódásból, hanem a nagyon gyors fémalakítási folyamatból adódó hőfejlődést kell figyelembe venni.
A lövés első szakaszában a töltényűrből a csőbe lépéskor a lövedék köpenyébe "belenyomódik" a huzag, ami nagyon gyors alakváltozással és hőfejlődéssel jár. Erre a hőfejlődésre csak empirikus összefüggések vannak, amelyek olyan sok tényezőtől függenek, hogy nem szabad vele foglalkozni. A végeredményben legfeljebb 10%-os hibát (1,1-es szorzótényezőt) jelenthet.
A huzag mentén, a csőben előrehaladó és gyorsuló lövedék a huzag felületein súrlódik.
A hőfejlődés egyrészt a huzag axiális felülete és a lövedékpalást axiális felülete közötti súrlódásból adódik.
A másik - és az előzőnél fontosabb - súrlódási felület a huzagpalást (radiális felület) és a lövedék huzagmélyedésénmek radiális felülete (éle) között van.
Nagyon nagy erő ébred a radiális felületek között, mert a lövedék perdületét ezeken a felületeken átadódó gyorsító (forgató) erőnek köszönheti.
A huzagfelületeken kívüli lövedékpalást és csőfal egymással nem érintkezik, ott "réstömítés" van.
A rézköpenyes (FMJ) lövedék esetén a radiális súrlódásti energia számításánál a réz és acél közötti száraz súrlódási tényező 75-80%-nak veheted, a súrlódási erőt pedig a perdületi energia és a csőhosszra vett haladási időből és a lövedék tömegéből számított gyorsítási (forgató) erőnek veheted.
Az axiális irányú súrlódási felületeken ébredő erő egyrészt a lövedék forgásakor fellépő radiális rezgésből (kiegyensúlyozatlanság) és a tengelymenti rezgésből (kóválygásból) adódó erő nem állandó, hanem a cső tengelye mentén - haladáskor - változik.
Ezt számítani csak nagyon durva közelítéssel lehet, ezért ha ettől eltekintünk, akkor a végeredményt legalább 1,1÷1,3-as szorzótényezővel meg kell szorozni.

A lőpor égéséből adódó hőakkumláció a lövedék csőelhagyási idejéből (x1,3-al) és a z acél hőátadási tényezőjéből számítható. Az "alfa" tényezőre nincs egyszerű számítási metodika (tenzorok, többismeretlenes mátrixegyenletek megoldását igényli), ezért úgy 15÷25%-os hibával közelítéssel meghatározható (figyelmbe kell venni a csőfal vastagság/huzag alaktényező viszonyát).

A fegyvercső kopásával - a fentiek miatt - a csőben akkumlálódó hőmennyiség aránya is változik.
Figyelmbe kell azt is venni, hogy az "alfa" tényező hőmérséklet függő, azért a lőporgázok "hőátadása" sorozatlövéseknél fokozatosan csökken, ezáltal nő a gáznyomás átlagos értéke, nő a nyomása, növekszik a lövedék perdületi energiája és nő a "forgató" erő is.
Ez egy ellentétes folyamat, hiszen a lőporégésből adódó hő csőfal irányába történő áramlása a csőmelegedéssel arányban csökken, viszont a súrlódási tényezőből adódó hőfejlődés nő. A súrlódási tényező ebben az esetben ráadásul hőfokfüggő, a hőmérséklet emelkedésével nő.
Ezeket számítani gyakorlatilag jelenleg nem lehet. Marad a kísérletek és azok alapján az empirikus összefüggés, ami csak egy és csak egy fegyvertípusra és töltényre érvényesek.
Előzmény: Törölt nick (190)
gvass1 Creative Commons License 2005.10.10 0 0 191

"A fő problémám az, hogy nem tudom hogyan lehetne számítani a lövedék és a csőfal (ill. a huzagolás) között fellépő súrlódást, valamint az ebből keletkező hőmennyiséget"

 

Bocsi, de minek azt szamitani?

Egyszeruen elenyeszo a lopor egesebol termelodo ho mellett, talan szazad szazaleknyit sem kepvisel. Plane geppisztolynal.

Előzmény: Törölt nick (190)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.10 0 0 190

Bocsánat, hogy ebbe a topicba írok, de a kérdésemmel nem tudom, hogy hova tudnék fordulni.

Problémám a köv.:

Tervezési feladatot kell készítenem (késleltetett tömegzáras 9x19 géppisztoly), és ehhez gyűjtök információkat. A fő problémám az, hogy nem tudom hogyan lehetne számítani a lövedék és a csőfal (ill. a huzagolás) között fellépő súrlódást, valamint az ebből keletkező hőmennyiséget. Vannak ötleteim, amiket mechanikára és anyagszerkezeti változásokra alapoztam, de nem tudom biztosan, hogy megfelelőek lesznek-e.

Ha van esetleg valaki aki már foglalkozott ilyesmivel, vagy tud ajánlani valami "hivatalos" szakirodalmat, annak nagyon örülnék.

gvass1 Creative Commons License 2005.10.03 0 0 189

""Amit a lövészetvezetői vizsgán tudni kell". Na most ez 4 (négy!!!!) nyomtatott oldal. Ez valami vicc, hogy ennyiről szól a lövészetvezetői vizsga"

 

Mer, a "normal" fegyverismereti vizsga az tobbet er egy gorcsos rohogesnel?

Előzmény: Törölt nick (188)
Törölt nick Creative Commons License 2005.10.02 0 0 188

Üdv!

 

Belenéztem. Az a címe, hogy "Amit a lövészetvezetői vizsgán tudni kell". Na most ez 4 (négy!!!!) nyomtatott oldal. Ez valami vicc, hogy ennyiről szól a lövészetvezetői vizsga? Nem hagyott ki véletlenül valaki 70-80 oldalt? Mert ebből még röpdogát is vicces íratni, nemhogy vizsgát. Vagy valami szívatós kérdéssorra lehet számítani? pl gap-filling feladat emlékezetből...  Azt már félve kérdem, hogy mi lesz a gyakorlati vizsga? Lőni kell 3-at MCM-mel, vagy a volt téeszelnök sörétesével is kell korongot ijesztegetni? Gondolom az eddigiek alapján, hogy nem valami "minden fegyverben jártas" pecsétet fognak ráütni. (ráadásul akadnak benne hejesírási hibák is...)

 

Van itt bárkinek ezzel kapcsolatban tapasztalata????????????????? Heeeelp!

Előzmény: Törölt nick (187)
Törölt nick Creative Commons License 2005.09.20 0 0 187

Thanks.

 

Akkor majd a lőtéren belenézek 7végén.

Előzmény: gvass1 (186)
gvass1 Creative Commons License 2005.09.19 0 0 186

"Még egy kis segítséget szeretnék kérni: szükségem lenne a versenybírói és/vagy a lövészetvezetői vizsga anyagára, amiből fel lehet készülni."

 

A MSSZ asszem multhavi hirlevelebe volt behuzva.

IMHO lotereken fel tudod lelni.

Előzmény: Törölt nick (185)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!