Keresés

Részletes keresés

Kapa bácsi Creative Commons License 2016.12.28 0 1 3229

Mindkét márkát használom,megelégedéssel,van Bacho ágvágóm:P 160-s már vagy 15,éve.Felcom is a 8-s,és a 7-s is,de akad 2-s is.Ha a penge eléletlenedik élez meg,nem igen cserélek pengét,csak,ha elkopott,vagy eltörik.A fűrész amit használok egy Felco 611-s szerintem ez sem gagyi!

Előzmény: jaro1979 (3228)
jaro1979 Creative Commons License 2016.12.27 0 0 3228

Köszi a tanácsot,nekem volt egy Felco 7-es és eléggé gyengék voltak a pengéi.Szinte havonta cserélnem kellett,többnyire a penge éle lecserbult és ugye ez már cserét jelent.Ezért áttértem a Bahco márkára amivel elégedett vagyok.

A Löwe márkáról én is hallottam,végül is német cégről van szó így a minőséggel nem lehet gond. 

Előzmény: iimi (3226)
iimi Creative Commons License 2016.12.27 0 0 3227

Ja még annyi, hogy ha most szeretnék venni Löwe-ét nem tudom hol találnék minőségit, mert itt a gazdaboltokban vagy valami hamisitott Löwe van, vagy a gyártó kinában gyártat... nem tudom, de a boltokban ami van az az enyémek melett erősen kínai!

Előzmény: iimi (3226)
iimi Creative Commons License 2016.12.27 0 0 3226

Nekem vannak Felco kéziszerszámaim, nem mondanám, hogy rosszak, sőt.

Szépen vágnak, de érzékenyek, és szerintem ár érték arányban a Löwe jobb, nem is annyira igényes mint a Felco.

Előzmény: jaro1979 (3224)
Ali-bá Creative Commons License 2016.12.11 0 0 3225

Ha itt http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9103769   visszaolvasol, biztosan találsz véleményt. 

Előzmény: jaro1979 (3224)
jaro1979 Creative Commons License 2016.12.11 0 0 3224

Üdv mindenkinek.Használt már valaki Felco ágvágó ollót közületek?Ugyanis a vastagabb ágakhoz kellene valami kíméletesebb szerszám,most eddig egy Bahco típusú fűrészt használok erre,de elég hamar kopik a lapja ezért gondolkodom az ágvágón.

Köszönöm a tanácsokat! 

tudomka1958 Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3223

igen ,tudom,írtam is hogy ez jó lenne ha hajtana...

ha mégsem lesz ott semmi (esetleg más elfogadható helyen jelentkezik valami életképes hajtás) az gondolom inkább csak esztétikai hiányosság,a fa azért még "működik"?

Előzmény: Ali-bá (3222)
Ali-bá Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3222

Egy kicsit hiányos, ott a szimpla kék drót mellett balra jó lenne kikényszeríteni még egy hajtást, ha van ottankörül rügy - rügy feletti bemetszéssel.

Előzmény: tudomka1958 (3221)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3221

csak koranyári kép van...

köszönöm a segítséget!

Előzmény: Ali-bá (3219)
Tengerész 2 Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3220

Kösz a tanácsot Ali! Megerősítettél, hogy drasztikus intézkedésekre van szükség. Szóval akkor meg kell várjam a február végét, vagy ha előbb lesz olyan, hogy a meteorológia mond egy fagymentes hetet, akkor belevágok. ( a szó szoros értelmében)

Előzmény: Ali-bá (3217)
Ali-bá Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3219

1. Jól van ahogy van.    (Fénykép?)

2. Gyümölcs ritkítás, ha szükséges. (Kötődés, természetes hullás után.)

Előzmény: tudomka1958 (3218)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.12.10 0 0 3218

a tavaszra készülve tanácsot kérnék!

1.

idén tavasszal ültettem kordon mellé 2 almafasuhángot(jonagold és granny smith),a felső drót fölött visszavágtam álsudárra ,a megfelelő helyen növő oldalhajtásokat meghagytam,majd a végét nyár elején visszacsíptem,hogy inkább erősödjenek ne nyúljanak...

ez így is működött mert hosszra csak 50-70 centire nőttek a karok de legalább erős ceruzavastagságig jutottak.

egyiken 4 a másikon 5 kar fejlődött megfelelő helyen,ezeket lekötöztem.

nem nézett ki rosszúl,( a hiányzó oldalhajtásokat valahogy még ki kellene kényszeríteni...) aztán most,hogy leszórta a leveleit tűnt fel milyen vékony maradt a törzse:még alul sem érte el a hüvelyk vastagságot...

ez normális ebben a korban,vagy érdemes lenne újrakezdeni az egészet és mondjuk a 2.ágemelet kineveléséig visszavágni?

2.

öreg körtefámon tavaly is sok termés volt és idén is teli van dárdákkal.

szokták ritkítani a dárdákat vagy csak a termőbogokat ifjítani meg gyümölcsöt válogatni?

Ali-bá Creative Commons License 2016.12.09 0 0 3217

 

Üdv. Időben jelentkeztél. Az almát egész télen lehet metszeni, minzsz 5°C felett. (Azért én azt tanácsolom, hogy várd meg e plusz 5°C-t, mert a fagél meg csak afelett működik rendesen.)

Az almafáid nem is olyan rosszak. Úgy látom, hogy van rajtuk sok termő rész.,

Az első évi teendőd, hogy minden függőlegesen felfele törö ágat és hajtást vágj ki tőből. Ha nem vagy szívbajos, akkor annak a fának, amelyiknek a tövénél egy járom van, a jobb oldali nagy ágából felfele irányúló (ahogy innen látom felkar) vastag ágát is vágd ki. A lényeg, hogy csak vízszinteshez közeli ágak, hajtások maradjanak. Egyelőre a lefele csüngők is maradjanak. Így megritkul a fa, lélegzethez  (fényhez) jutnak a megmaradó részek.  Tél végén rezes lemosó permetezést neki, ha feléred.

 

A megyfádon még leveleket látok. Alighanem a monilia bántja. Túlontúl magas is. Ha a fenyőfa tőle északra esik, akkor megpróbálhatod megifjítani (egyszerűen végd le a selső felét, 2/3-át), ha nem, akkor vágd ki és űltess a fenyőtől D-re másikat, ha meggyet akarsz szedni saját fáről.

 

A szilvád is az égbe nyúlt, se metszeni, se permetezni, se szedni nem lehet. A tövében látok sarjakat. Ebből nevelj új fát, a régit meg likvidáld. Olyanra alkítod amilyenre akarod és 2-3 év múlva teremni fog

Előzmény: Tengerész 2 (3216)
Tengerész 2 Creative Commons License 2016.12.09 0 0 3216

Szervusztok, rég jártam itt. Elvadult kerttel bajlódok és nagyon nem értek hozzá, korábban Ali-bá (nekem ugyan sajnos nem "bá"mert én is jócskán bácsi vagyok) segített, most is számítok rá. Naszóval. Van itt három különféle almafa, elég öregek lehetnek ( a cementtel javított odúkon látom), a törzsátméjők 25-30 cm. A termésük finom, de ebben az nedves évben szinte mind penészesen hullott le a földre (kukacos az korábban is volt) és a termés is aprócska vacak volt. Mindezidáig nem fértem hozzá a lobkoronához metszőollóval, de mostanra felszereltem magam teleszkópos  hosszúnyelű Fiskars ollóval, meg még hosszúnyelű kis láncfűrésszel is, szóval elszántam magam a vésőkig, de nem tudom egyáltalán érdemes e belekezdeni ezekbe a gondozatlan vesszősőprűkbe. Ez az első faEz a második Ez meg a harmadik És van még egy meggyfa is Valamint egy szilvafa Utóbbi környékéről ahogy tanácsoltad Ali, kiirtottam minden fát (kivéve a kis fenyőt), így kap elég fényt, hálából egy darab használható termést nem érlelt idén, csak kis ráncos cseresznyemagokat. Apropos cseresznye. A nagy fa sajnos nem hálálta meg a gondoskodást, a visszavágott két ág ( kentem fentem én azt írral, kígyóhájjal medvezsírral, de még Fagéllel is),  egy szem hajtást sem hajtott, idén télen levágom a többit is, egyet hagyok meg amin elérhető a termés, csak az a kár, hogy arról pont a szomszéd szüretel, mert oda nyúlik át. Szóval  a kérdés. Érdemes e ezekkel az öreg fákkal vacakolni, lehet e a koronát úgy alakítani, hogy használható termést adjanak és mik a korona alakítás szempontjai?  Mert azt mégcsak valahogy ki tudom lesni a netről, hogy hogy kell a nulláról alakítani egy gyümölcsfát, de ami ilyen öreg azon mennyi ágat hagyjak és melyikeket?

Mozo66 Creative Commons License 2016.11.28 0 0 3215

Általánosságabn elmondható , hogy ha alacsony törzzsel indítod a fákat akkor azok feltörő ágrendszert nevelnek így kisebb lesz a helyigényük ha magasabb törzzsel akkor egy idő után visszahajló lesz az ágrendszerük így nagyobb terület kell nekik .  Utána kell nézni mert némileg más alakítást igényelnek az eltérő gyümölcsfák .  Megint csak általánosság , hogy a nyári ritkító jellegű zöldmetszésekkel lehet kis méreten tartani a fákat . Kövesd a fórumot és aktuális időben kérj tanácsokat .  A koronába metszést majd tavasszal kell megejteni mikor a rügyek szépen mag vannak duzzadva addig maradjanak így .

Előzmény: CyberLacee (3214)
CyberLacee Creative Commons License 2016.11.28 0 0 3214

Kedves Fórumtársak!

 

Régi vágyam teljesült az elmúlt időszakban. Összesen 8 db gyümölcsfa csemetét ültetettem. Kicsit nehézkesen indult, mivel az udvar eredetileg töltés. (a képeken látszik a kiemelt rész) Kb. 1x1x1 m ültető gödör lett kiásva géppel :) Majd az aljára érett istálló trágya, és megfelelő földdel visszatöltve. Mivel sok hely nem áll rendelkezésre, kb 4,5 m távolságra kerültek egymástól. Emiatt nem szeretném túl nagyra engedni őket. Segítséget szeretnék kérni, hogy miként vágjam vissza a fákat?

Előre is köszönöm!

 

 

Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.11.27 0 0 3213

Köszönöm. Már 10 éve mindig ezen rágódom.

Előzmény: meszi67 (3212)
meszi67 Creative Commons License 2016.11.27 0 0 3212

Szia. Szerintem semmit nem kell tenned ---csak várd a tavaszt :) A lehullott levelek hónaljában vannak  a rügyek, jövőre onnét fognak kihajtani a kis termőnyársak amiken a virágok lesznek. De szerintem kár volt ilyen rövidre vágnod, hiszen így nagyon alacsonyra kell hajolgatni és a termés is el fog bújni a következő évi zöld /a gyökérzetből növő/ hajtások között. Ha magasabbra hagyod akkor még a termés idejére nem nőnek fel akkorára.

 

Egyébként praktikus mindjárt a letermés után azonnal kivágni a letermett vesszőket és azokat a vékony hajtásokat is, amikből már úgysem  lesz jövőre jó vessző. Meg a feleslegeseket is, így a megmaradtak jobban fejlődnek. Aztán ezeket a megmaradtakat praktikus csak tavasszal a rügyfakadás előtt letetejezni, mert ha ezt még nyárvégén megteszed akkor hajlamosabb a többszörös elágazásra. És az nem kívánatos. A tetejezést a legfelső drót vagy egyéb kötés felett 20-30 centivel érdemes. A gyenge nagyon elvékonyodó vesszőt is érdemes legalább ceruzavastagságú részénél visszavágni, még akkor is ha nem éri el többi magasságát, hiszen legtöbbször úgy is visszaszáradna vagy nem lenne képes felnevelni az utolsó hajtásokon lévő terméseket. Ha jó erős vesszőket nevelsz akkor nyugodtan tetejezheted 150-170 cm körül is. Kényelmesebb szedni és a nap is jobban éri.   

Előzmény: Viktorinogsz... (3211)
Viktorinogsz... Creative Commons License 2016.11.27 0 0 3211

 

Sziasztok. A málnám most így néz ki. Kb 80cm magasra vágtam miután a letermetteket tövig. Ezek az idei vesszők. Viszont ha lejjebb vágom csak kopasz vesszők maradnak. Ha így hagyom csak ez a magasság felett hoz levelet. Mit kellene tennem?

tudomka1958 Creative Commons License 2016.11.26 0 0 3210

van 2 nagyra nőtt körte és 1 almafám amik már elég öregek,de amíg a most ültetett fiatalok felnőnek megtartanám őket mert teremnek...

mindenképpen levenném max 3 méterre,hogy tudjam metszeni, permetezni(szüretelni).

a képen látható szabásmintából szeretnék átlátható formát kialakítani úgy,hogy a fa is túlélje meg teremjen is valamennyit...

segítsetek!

1.sz körte:

ezt már megcsipkedtem ősszel,a felfelé növőket tavaszra hagytam...

2.sz körte:

néhány igéretes vesszőt lekötöztem ,mert elég féloldalas és remélem kicsit korrigálnak...

1.sz alma

ennél is kiszedtem már néhány ormótlan(számomra elérhetetlen) ágat...

csináljunk belőle együtt  formás megújitott fákat,hogy büszkálkedhessünk vele!

Mentés

Mentés

Mozo66 Creative Commons License 2016.11.16 0 0 3209

Biztos létezik , de Izrael egy kicsit más klímával ( hőmérséklet , csapadék , napsütéses órák száma !!!!   ) rendelkezik mint kis hazánk .  Így ott egész más szempontok alapján végzik ezeket a dolgokat .  Hogy ott az jól működik az nem azt jelenti , hogy az nálunk is ugyan olyan jól működik .....  de attól ki lehet próbálni .

Előzmény: crashpo (3208)
crashpo Creative Commons License 2016.11.15 0 0 3208

nemrég olvastam valahol hogy Izraelben a hosszú felfelé növő hajtásokat nem kifelé hajlítva lekötözik, hanem éppen befelé vissza hajlítva a végüket a törzshöz kötözve majdhogynem "o" alakban rögzitik. Ezáltal Áll. Úgyan azt a hatást lehet elérni. Létezik ez vagy csak nekem új? 

BAttila1964 Creative Commons License 2016.11.08 0 0 3207

Sziasztok!

Jó kérdéssel jöttem: Cserikajszi metszése (korona kialakítása) hogyan történjen? Én vázára gondoltam, de meggyőzhetó vagyok... ;)

tudomka1958 Creative Commons License 2016.11.06 0 0 3206

hallgatok rad es Alibara:meghagyom visszavagom aztán szedje ossze magat!

persze majd tavasszal...

Előzmény: Ali-bá (3204)
Ali-bá Creative Commons License 2016.11.06 0 0 3205

Nagyezsda pedig 2,50-nél mutatja.  https://www.youtube.com/watch?v=15SZmfGq9vQ

Előzmény: Ali-bá (3204)
Ali-bá Creative Commons License 2016.11.06 0 0 3204

Nézd meg ezt, 0,25-től a fádat metszi éppen.   (Én hagynám a vékony ágakat.)

 

https://www.youtube.com/watch?v=GGvXhRKR90Y

Előzmény: tudomka1958 (3202)
SzucsCsaba Creative Commons License 2016.11.06 0 0 3203

A ceruzavastagságot szokták mondani, ami alatt nem érdemes próbálkozni. Ha mégis meghagyod őket, akkor érdemes erősen (egyharmadukra) visszágni a vesszőket, hogy erős legyen majd a hajtásnövekedés is.

A másik lehetőség az ún. koronába metszés: a sudáron/törzsön levő összes vesszőt tőből levágsz, és a sudarat a leendő törzsmagasság felett 20-40 cm-re visszavágsz. Tavasszal a vágás alatti pár (alvó, rejtett) rügy ki fog hajtani, és ezek a vesszők lesznek majd a leendő vázágak alapjai.

Az oltványt az ültetés utáni évben 1 évesnek tekintünk.

Előzmény: tudomka1958 (3202)
tudomka1958 Creative Commons License 2016.11.05 0 0 3202

a napokban ültettem 3 db kis koronás őszibarack csemetét amin a vesszők nem túl vastagok(5-6 mm-esek) de egységes fejlettségűek.

kérdezném,hogy tavasszal a metszéskor hagyatkozhatok ezekre a koronakialakításnál vagy kezeljem suhángként?

egyébként a koronás oltvány az ültetést követő évben 1 vagy 0 évesnek tekintjük?

Ali-bá Creative Commons License 2016.11.02 0 0 3201

Tegyél fel egy fotot, sokkal pontosabb választ kaphatsz.  /Ráérsz vele./

Előzmény: EgérEgres (3200)
EgérEgres Creative Commons License 2016.11.01 0 0 3200

Sziasztok! Van egy 18 éves Sárga delicious almafám amin idén rengeteg termés lett és sok ága mindenféle támogatás ellenére letört. És a fa nagyon megnyúlt fölfelé szóval szerintem elég drasztikus metszésre lenne szüksége. Mit ajánlatok, hogyan metszem meg? 

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!