Keresés

Részletes keresés

kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.15 0 0 22479

Mai mese a kis hidacskáról szól. :-) Kellett valami amin a visszafordító hurok után felső szakasz átmehet az alsó úttest felett. Ilyen hidacskát már csináltam régebben egyik barátomnak, és akkor úgy megtetszett, hogy nekiálltam építeni egyet magamnak is. Nem klónoztam, hanem újra kifaragtam gipszkartonból, így mind a kettő egyedi. Mivel szimmetrikusra építettem, így a felette lévő folyamatosan emelkedő utat bal oldalon vissza kellett húznom, hogy közel vízszintes legyen. Másképp hülyén nézett volna ki. Közben hátul a car system rejtett részeire elkészültek a korlátok kartonpapírból. Ha véletlenül keresztbe áll ne ugorjon le az asztalról.

Előzmény: kisfaludy1 (22469)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.15 0 0 22478

Kihagysz egy-egy talpfát. Annak a sín befogadó részét szélesebbre csiszolod, hogy a 

papucsot is betudja fogadni. Majd mikor már lefektetted utólag alátolod.

Nem kell megijedni a feladattól, amíg ezt így leírtam kb meg is lehet csinálni.

Előzmény: talpfa (22472)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.15 0 1 22477

Igazad van, a fekete gyors.

A zöld feltöltve is lassabb a feketénél, egyébként mindegyiknek le van csökkentve a sebessége

a gyárihoz képest, a fekete valamiért gyorsabb lett, pedig ugyanazok a paraméterek.

Itt egy videó a zöldről, ilyen töltött állapotban.

Nagyon lassúra sem érdemes ilyen meredek pályán venni a sebességet, mert nagyon szenvedős lesz ha egy picit merül. 

https://www.youtube.com/watch?v=IGCMrMEhBwI&t=31s

 

Előzmény: Sir Gombóc (22471)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.15 0 0 22476

Köszi.

 

Egy hegyoldalt ábrázol majd, bal oldalt alul felül alagút lesz. Csak a kanyargós rész fog látszani, hátul a két leszálló szakasz nem. Az a hegy gyomrába lesz. 

 

Nálam 25 cm-es körön belül megfordulnak, itt 28 cm a legkisebb átmérő, de egyik sem gyári Faller. Mindegyiket úgy építettem, a gyári értéket nem tudom.

Előzmény: Fehér Gábor Barna (22470)
talpfa Creative Commons License 2019.12.14 0 0 22475

Na így már világos, tudtam, hogy valami "trükk" van a dologban. :)

Kell ilyen lezárót is  vennem hozzá.

 

Köszi.

Előzmény: róbertke (22473)
róbertke Creative Commons License 2019.12.14 0 0 22474

Még valami: - a beszabályozott talpfák ideiglenes elmozdulás elleni rögzítéséhez használj rajzszöget bátran! 

Előzmény: talpfa (22472)
róbertke Creative Commons License 2019.12.14 0 0 22473

Én vettem egy csomag ROCO 42600 lezárótalpat ( 42601 a betonsaljas változat) és szépen snitzerrel levágtam 3 talpfányit a Flexi mindkettő végéről, majd odacsúsztattam a lezárótalpat, sínekre a papucsokat és már kész a kapcsolat. Amit írtál, nem kis türelemjáték lesz a talpfákat elrendezni, de két vonalzó ilyenkor hatásos segédeszköz tud lenni.

Előzmény: talpfa (22472)
talpfa Creative Commons License 2019.12.14 0 1 22472

Üdvözletem az uraknak.

 

Tapasztalt építőket kérdezem, hogy kell a sínpapucsot normálisan felhúzni Roco flexibilis vágánymezőre???

Most próbálkoztam először flexibilis sínnel, nagyon bénáztam vele vagy valamit nagyon rosszul csinálok.

Csak simán egyenesen szeretném használni. Az egyik végére feltoltam a papucsot de akkor megy hátra az összes talpfa.

A másik végénél meg nem is lehet a papucsot felhúzni, mert a talpfa és a sín között nincs meg a papucs helye.

 

Előre is köszönöm a segítséget!

 

 

Sir Gombóc Creative Commons License 2019.12.14 -1 4 22471

Illetve a zöld az inkább mászik, az aksija lemerült.

 

Annak a sebessége legalább reális. :-)

Előzmény: kisfaludy1 (22469)
Fehér Gábor Barna Creative Commons License 2019.12.14 0 0 22470

Szia.

 

Szuper, gyorsan fel is iratkoztam a Youtube-on.

 

Megkérdezhetem, hogy baloldalt mi az elgondolás? Esetleg ott alagút lesz a kanyarnál, mivel a felső úttest kintébb áll, mint az alatta lévő légvonalban, ezért gondolnám. A többinél már lelki szemeim előtt van, ahogy emelkedik a terep, ott nem tudom elképzelni.

 

Másik kérdésem az lenne, mivel nem vagyok otthon a FallerCar Systemben, hogy egy ilyen autónak mekkora a legkisebb fordulási köre?

Előzmény: kisfaludy1 (22469)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.13 0 3 22469

Megcsináltam az úttest tapaszolását, ideiglenesen lefestettem egy kis fekete akrillal ne azon a fehér poros vackon menjenek az autók, tele megy a kerekük. Majd domborzatolás után lefestem faller útfestékkel. És mehet a próba. Már battyognak is az öreg csőrös járgányok. Illetve a zöld az inkább mászik, az aksija lemerült. A modul jobb oldalát kicsit megemeltem a próba alatt, nehezebb dolguk legyen a nagyobb emelkedőn mint a későbbi üzembe, ha valami gond van a pályával, akkor az most jöjjön ki. Még az útfesték után is szoktam itt-ott finomítani, hogy precízen működjön. Az úttest egysávos lesz. A vékony kanyargós szerpentin érzést ilyen kis területen nem adta volna vissza kétsávos úttest, a fordulók is nagyobbak lettek volna, egyszerűen nem jött volna össze az a látvány amit elképzeltem. Így maradt az egyirányú megoldás, cserébe hátul a majdani hegyben lévő leszálló ágakat meredekebbre készíthettem, így megint tudtam spórolni egy kis helyet. Ezeknek a kis alapú nagy szintkülönbségű asztaloknak ez a kihívása, egy félszobányi asztalnál ez a probléma fel sem merülne. De szerintem ettől érdekes.

 

https://www.youtube.com/watch?v=wwRRepJYVu8&fbclid=IwAR0FgyPAFNxW3FSyPt6EPrb0ctgVr_zT1Sc7puHGeukV7VOmvBnX6kQ3Z6w

 

 

Előzmény: kisfaludy1 (22466)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.13 0 0 22468

Ezeket én is néztem mindig. Ennyire nem lesz veszélyes a környék. :-D 

Előzmény: StephenStephanson (22467)
StephenStephanson Creative Commons License 2019.12.13 0 0 22467

Ez jutott eszembe erről vonalvezetésről:)))

https://auto.indavideo.hu/video/Kamionnal_a_halalutakon_Andok_1_resz

Előzmény: kisfaludy1 (22466)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.12 0 5 22466

Kezd összeállni a vázszerkezet is. Természetesen ezt is OSB-ből csinálom, mert azt mondják abból nem lehet. Szeretem a kihívásokat. :-D Na jó, azért mert lényegesen olcsóbb mint a rétegelt lap, és nálam nem vízszintes asztallapként végzi, hanem vázszerkezetként. Nincs gond vele, igaz csak 15 éve használom, mi lesz 100 év múlva még nem tudom. Rondának ronda, de majd lefestem. Érdemes úgy megcsinálni a terepet, hogy ne az OSB oldalát bámulják. :-D Ha már az úttest mindenhol rögzítve lesz, a következő feladat a tapaszolás és utána jöhet a próba. Szóval legközelebb már egy videóval illene jönnöm. :-) 

 

Előzmény: kisfaludy1 (22465)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.11 0 3 22465

Belekerült a car-system útalapba a horony. Horonymaróm nincs, a flexet végigtoltam rajta 1 mm-s koronggal. Ha biztoskézzel egyenletesen toljuk aránylag egyforma mély lesz, de volt ahol rá kellett ismételni, főleg az ívek macerássak, Ez meg ugye csupa ív. :-)  A horonyba 1,2 mm-s acéldrótot raktam, pont belepattant, ezt pillanatragasztóval telefolyattam. Ezek a ciánakrilátos ragasztók jó reagálnak a fémionokra szépen rögzítik. Ezután síkba csiszoltam, hogy mindenhol felszínen legyen a vezetőszál. Így majd egyenletes tapaszolással és néhány réteg festékkel lehet beállítani az optimális szintet. Ha túl fent van a vezetőszál nehezen csúszik rajta a mágneses irányító kar (elkaparhat az autó), ha túl mélyen van, meg elveszti a nyomvonalat. Néhány dilatációs hornyot is belevágtam, nehogy majd a meleg szobába megvicelljen és a hőtágulástól felpúposodjon.

 

Előzmény: kisfaludy1 (22459)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.11 0 0 22464

6 mm

Előzmény: diginewl (22463)
diginewl Creative Commons License 2019.12.10 0 0 22463

Szabad egy kérdést, Mester?

Milyen vastag a rétegelt lemez?

Előzmény: kisfaludy1 (22459)
jelzo Creative Commons License 2019.12.10 0 0 22462

Köszi. Igen a fülecskékre gondoltam.

Előzmény: kisfaludy1 (22461)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.09 0 0 22461

Ezt hol látod Miki ? :-) 

Ha a  kis fülecskékre gondolsz, azokat távtartóknak használtam. Mikor kivágtam valamelyest

elcsúszkál egyik út a másiktól, ezzel látom a pontos pozícióját, hogy hová kerül

egyik a másikhoz képest. Meg később a rögzítésben is segédkezik.  

Előzmény: jelzo (22460)
jelzo Creative Commons License 2019.12.09 0 0 22460

Csak aztán nehogy felszedd a parkettát is.:-) De úgy látom hogy a bővítés lehetőségét is be építetted.

Előzmény: kisfaludy1 (22459)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.09 0 2 22459

Átültettem a pályát rétegelt lemezre, és ha már itt a fűtésszezon rádobtam néhány tuskóra, hagy billegjen rajta. :-) 

Előzmény: kisfaludy1 (22456)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.09 0 0 22458

Az lesz. :-) 

Előzmény: ELŐRE! (22457)
ELŐRE! Creative Commons License 2019.12.08 0 0 22457

Faller car pálya? ;)

Előzmény: kisfaludy1 (22456)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.12.08 0 5 22456

Már egy ideje nem építettem semmi vasútmodellnek látszó tárgyat, itt az idő, hogy valamit csináljak. Motoszkál egy ötlet a fejemben, fogtam egy nagy kartondobozt és rá is rajzoltam. Majd meglátjuk mi lesz belőle, más nem begyújtok vele a kandallóba. :-)  

 

 

 

StephenStephanson Creative Commons License 2019.12.05 0 0 22455

Köszi, mindenkinek a válaszokat.:)

Szerintem csinálok majd szíjasat meg fogaskerekes hajtást is és majd kiderül melyik válik be jobban...

tompa101 Creative Commons License 2019.12.04 0 2 22454

Három megépített korong tapasztalata alapján egy jól megválasztott bordásszíj hajtást javasolnék. A GT2 profil árban is kedvező (ebay).

 

ELŐRE! Creative Commons License 2019.12.03 0 1 22453

Szia!

 

Mechanikailag szerintem kerületi fogaskerekek közvetlen meghajtása a legegyszerűbb megoldás, nincs áttét, csak a motor fizikai illesztésével kell foglalkozni (meg persze a léptető motor vezérléssel). A nagyobb korongra egy kisebb fogaskereket kell rakni, ezt hajtja a motor.

 

alkatrész itt: https://www.conrad.hu/search/products?query=fogasker%C3%A9k&params=ATT.NUM.EXTERIOR_DIAMETER%3A60.3mm&category=&param_current=ATT.NUM.EXTERIOR_DIAMETER&price_min=285&price_max=225990

 

Szerintem megér egy kétezer forintos próbát.

 

üdv

Előzmény: StephenStephanson (22445)
ysenyerkesz Creative Commons License 2019.12.03 0 0 22452

Nagyon ötletes, bár a videóból pont a lényeg hiányzik!

Magának a hídnak a mozgása, precízsége.

Előzmény: somytomy (22451)
somytomy Creative Commons License 2019.12.03 0 0 22451

YT ma felajánlott egy videót, amiben egy máltai kereszten alapuló ötletes meghajtás látszik:

https://youtu.be/0H0xfoXol3o?t=128

Persze ezt házilag valószínűleg nehéz megcsinálni, pláne pontosra, de minden esetre érdekes.

(Azért linkeltem a videó közepét, mert ott kezdődik az érdekes rész)

tompa101 Creative Commons License 2019.12.02 0 0 22450

Bocsánat az elírásért!

Hang nélküli működés. Nagyon csendes lett ellentétben a csigafogaskerekes hajtással.

Előzmény: tompa101 (22449)
tompa101 Creative Commons License 2019.12.02 0 0 22449

A szíjhajtás eredménye még a nélküli működés is!

Előzmény: tompa101 (22448)
tompa101 Creative Commons License 2019.12.02 0 1 22448

Szia!

Engem is foglalkoztat a korong készítésének a problémája. Az elmúlt évben el is készült egy(https://www.youtube.com/watch?v=XcJtjP1EO6U) és azóta még egy kollégának segítettem az elkészítésben. Valóban az alapproblémák azok amelyeket már a témában jártas kollégák említettek. A legújabb korong a tapasztalatok alapján az alábbi módosításokat tartalmazza:

-bipoláris léptetőmotor (reteszelés),

-bordásszíj hajtás, (megszűnt a kotyogás)

-fogaskerék áttétel megválasztása ( különböző kiállásokra tervezhető a vezérlés),

-árambevezetés a Digitools hurokmodul alkalmazásával,

-a program kezeli a "legrövidebb utat" forgatásnál (Arduini Mega).

Röviden ennyi. Ha elkészül a sínhálózat hozzá jöhet a videó is.

Előzmény: StephenStephanson (22445)
diginewl Creative Commons License 2019.12.02 -1 1 22447

El kell dönteni, mit szeretnél. Piszok nehéz ezt jól megcsinálni - mint már írtam az egyik legbonyolultabb eszköz a terepasztalon...-de való igaz nagyon szépen is néz ki, nem véletlenül kerül annyiba újonnan a bolti.

 

Vannak egészen, relatíve olcsón, kézi állítású kész bolti fordítókorongok. Aztán, ha úgy hozza az élet ezt utólag is lehet motorossá tenni. Az a nagy előnyük, hogy gyárilag csapágyazott, valamint a korong, és a külső fix terület egy szintben van (ez olyan triviálisnak tűnik, de hidd el nem az).

Amit belinkeltél videót, nagyon egyszerű szerkezetet állít elő.

A másik lehetőség, hogy nyugatról, már nem működő, de jó, bontott korongot venni. Ezt viszonylag egyszerű újraéleszteni - ha van hozzá háttér.

A legbonyolultabb - mit már írták - sajátot készíteni. Rézgaras topiktárs remekműve etalon ebben a munkában is! De neki is meggyűlt a baja a pozicionálással, ill. a korongra felmenő tápot/stb pedig fixen oldotta meg. Aki sokat szeretne forgatózni, ott ez már nem biztos, hogy jó megoldás.

 

Ne csak a levegőbe beszéljek:

Jómagam egyenlőre a meghajtásnál akadtam el. Jelen pillanatban várok Kínából léptetőmotort, és elektronikát hozzá. Kemény 1000Ft lesz az egész, de kérdés, működni fog-e. Az eddig jónak gondolt lassítóáttétes, szintén 1000Ft nagyságrendű DC motor szépen, lassan hajt - lásd videó -, de leálláskor van egy minimális kottyanása az áttételnek - na ez felerősödik, így kb 1-1,5 mm jelentkezik a korong, és a fix külső sín találkozásánál. Ezt már nem viseli el a kerék, kisiklik. A videó után készült már egy korong szerű valami is, így nem a semmi fölött forgatom a mozdonyt, így jött ki a hiba...

https://youtu.be/V_heAQECSJM

 

Szóval nem egyszerű. Ha sikerül a léptetőmotorral hajtani, akkor utána jön a résopto-s megállítás. Ezzel már egészen biztatóan haladok, a külső fény nem zavarja - sikerült ilyen elektronikát összeraknom.

Utána a vezérlés már egyszerű, ha nincs sok kiállás (irány kiválasztása, merre menjen, és hol álljon meg, no meg melyik felével a hídnak.)

(ez így összefoglalva az elmúlt egy év munkája :)))

Bocs, ha hosszú lett.

Előzmény: StephenStephanson (22445)
somytomy Creative Commons License 2019.12.02 0 1 22446

Megnéztem, sajnos nem igazán tartalmaz általános jellegű tapasztalatokat, tanácsokat, a konkrét szerkezet felépítése szerintem csak vizuálisan is jól követhető. Ez egyébként elég egyszerű, ötletes szerkezet, például reteszelés sincs, amit persze lehet megfelelően pótol a két fakorong közti súrlódás. Én mondjuk a központi csapágyazást komolyabban venném, tehát csupa fém alkatrészből készíteném el.

Amúgy fordítókorong építés témában én ezt a leírást ajánlom, nagyon a másik véglet, komoly finommechanikai munka, de pont azért érdekes. Ami még magamtól eszembe jut, hogy a sínkorona-szint függőleges eltérésére a merev keretes mozdonyok elég érzékenyek, ezért én az asztalhoz rögzítést állíthatóan csinálnám meg.

Előzmény: StephenStephanson (22445)
StephenStephanson Creative Commons License 2019.12.02 0 0 22445

Köszi a válaszokat.

Találtam egy ilyet, aki jól beszéli a nyelvet az esteleg elmondhatná, hogy mi alényeg a dologban és mire kell figyelni, mert én nem beszélek annyira inglisht, hogy mindent megértsek:)

 

https://www.youtube.com/watch?v=LY9vhrElqro&feature=emb_rel_pause

RhB Creative Commons License 2019.11.30 0 3 22444

Továbbá hogy a vágány tökéletesen a hossztengelyben legyen. A "ne legyen holtjátéka, ha áll" valami reteszeléssel is megoldható, a valóságban is így oldják meg.

 

Elektromosan meg kell oldani az áram bevezetést, a polaritásváltást, az alkalmazott megoldástól függően digit üzemben kellhet hurokmodul beépítése.

 

Nekem pl. arra sincs ötletem, hogyan lehet a körsínt - amin a kerék fut - tökéletes körként lerakni.

 

Látványos lehet működő vágányzáró jelző beépítése.

 

A léptetőmotoros pozicionálásnál meg kell oldani a nullázást is, és - legalábbis az így megoldott Walthers korongnál leírtak alapján - időnként újra meg kell csinálni.

 

A hajtás lehet kézi is*, akkor nem kell foglalkozni a pozicionálással, de persze hajtással az igazi. :-)

 

*A kézi hajtás lehet ténylegesen kézzel forgatás, ilyenkor figyelni kell, hogy más tereptárgyba vagy járműbe ne akadjunk bele, és kell hozzá hely a benyúláshoz. De lehet valami tekerő izé is kivezetve az asztal szélére az oldallapba.

Előzmény: diginewl (22443)
diginewl Creative Commons License 2019.11.30 -1 1 22443

Hali!

Talán a legbonyolultabb dolog a terepasztalon. Ha üzembiztosat szeretnél egy háttérszakma nem árt hozzá.

Tonio topiktárs foglalkozott itt ilyennel legutoljára. Ő is használtat vett, és azt fejlesztette tovább.

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=139000915&t=9183208

 

Én is küzdök egy teljesen saját megoldással...

Amik a problémák: jó központi csapágyazás (ne billegjen), jó, kottyanásmentes hajtás, ne legyen holtjátéka, ha áll.

Pozicionálás: erre több ötlet van. Vagy léptetőmotorral hajtod, és akkor számoltatod, hogy éppen hova forduljon, vagy relé/opto érzékelővel állítod meg a hidat.

Érdemes körülnézni német oldalakon is. Sok ötlet van arrafelé is.

 

Előzmény: StephenStephanson (22442)
StephenStephanson Creative Commons License 2019.11.30 0 0 22442

Sziasztok!

 

A közeljövőben tervezek összehozni egy terepasztalt a fiammal közösen.

Sokat olvastam a fordítókorong házi készítéséről, de 2007-es és 2013-as leírásokat találtam általában.

Legtöbb helyen lemezjátszó átalakításával oldják meg, de azóta nagyot fejlődött a mikromotorok világa is és pozicionálásukat elősegítő vezérlőeszközöké.

Kíváncsi vagyok, hogy ki hogyan oldotta meg.

Kézi hajtású, analóg és digitális megoldás is érdekel, mert lehet,hogy mindhármat felhasználom majd mert egy több modulból álló az egész padlásteremet körbefutó asztal elkészítése a terv több szinten, H0e és Usa vasutakkal is különböző vezérlésekkel.

Megköszönném ha lennének képek is az építés,készítés folyamatáról...

ELŐRE! Creative Commons License 2019.11.28 0 0 22441

köszi

Előzmény: pkristof65 (22440)
pkristof65 Creative Commons License 2019.11.28 0 0 22440

Információim szerint Noch.

Előzmény: ELŐRE! (22439)
ELŐRE! Creative Commons License 2019.11.26 0 0 22439

Sziasztok, az Attila utcai modellboltban van egy összerakott H0 terepasztal, meg tudná mondani valaki, hogy milyen gyártmány lehet az alap? (Valami előre elkészített terepesnek tűnik).

 

Előre is köszönöm!

-McElek- Creative Commons License 2019.11.19 0 0 22438
Előzmény: tompa101 (22437)
tompa101 Creative Commons License 2019.11.18 0 1 22437

Kedves Kollégák!

Egyszer valahol találtam ezt a képet. Megtetszett és lementettem. A forrását sajnos nem tettem mellé. Most ismét előkerült és még mindig tetszik. Ismerős-e valakinek? Keresnék róla teljesebb képet.

juhkrist Creative Commons License 2019.11.18 0 1 22436

Egy-két példa, ami emlékeim szerint ilyen öszvér:

 

Lesencetomaj; Balatonederics; átépítés előtt Óbudán volt egy olyan fény bejárati jelző, amit emeltyűvel kezeltek!; Nagydorog; talán Tolna-Mözs is és ha beüzemelik majd a kijárati jelzőket, akkor Hárs-hegy is ilyen lesz...

 

És biztosan van még jó pár, amit nem láttam, vagy csak nem jut az eszembe.

 

Ezekben az a közös, hogy mindegyik teljesen egyedi buhera... szerintem ha valami ilyet akar az ember modellezni, akkor először egy saját történetet kell hozzá kitalálni, ami igazolja ezt a szokatlan, magyarosan "ideiglenes" megoldást.

Előzmény: somytomy (22434)
HUNcZUG Creative Commons License 2019.11.16 0 0 22435

Előírás szerint csak átmenetileg, de a kivétel erősíti a szabályt. Elvégre a Szovjet csapatok is, csak átmenetileg tartózkodtak hazánkban.

Vagyis több helyen előfordul/előfordulhat hosszú évtizedeken át.

Előzmény: somytomy (22434)
somytomy Creative Commons License 2019.11.16 0 0 22434

Ha már úgyis röpködnek itt a jelzős kérdések: létezik/létezett olyan, hogy egy kisebb állomáson vegyesen vannak alak- és fényjelzők?

zetaman Creative Commons License 2019.11.13 0 0 22433

Köszönöm, így már tiszta és érthető nekem is.

 

A 6-ra ráéreztél, körüljárónak terveztem.

 

Átrajzolom magamnak és elkezdem a beszerzést. :-)

Előzmény: juhkrist (22431)
zetaman Creative Commons License 2019.11.13 0 0 22432

Értem, köszönöm. A 4-re inkább a kósza tehervonatokat terelném, de ugye akkor az is fővágány.

Előzmény: Dash 9 (22429)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.12 0 0 22431

A saját rajzomat nézegetve még két ötletem van:

 

a rajzomon még mindig van egy gyenge pont: az 5. vágány folytatását képző csonka (szénrakodó?) vágány felől nincs fedezve az állomás... bár azért az már tényleg túlzás lenne, ha ez is kapna egy külön Tj-t...

 

Szerintem az egész alternatívája lehet, hogy a 6. vágány "mozdonykörüljáró" mellékvágány, ide nem fogadsz vonatokat (azért mellékvonalhoz képest így is van elég fővágányod). Ebben az esetben a tolatásjelzőt az említett csonka mellé tenném (és az állomás túlvégén lévő csoportkijárati jelzőt meg egy váltóval beljebb húznám). Ebbe már nincs az a hatóság, aki beleköthet... :D

 

Más: ha az alak tolatásjelzőket használod, akkor a hangulat kedvéért legalább az állomás jobb oldalára tegyél egy váltóállító tornyot, és a kijárati jelzőkre ne tegyél hívójelzést!

Előzmény: juhkrist (22430)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.12 0 0 22430

Én megfogadnám Dash9 javaslatait (le is rajzoltam) és ezzel a főjelzők rendben is lennének.

 

A tolatásjelzőkhöz csak annyit fűznék, hogy ezeknek a (nem biztosított) tolatásjelzőknek kevésbé a tolatási mozgások közvetlen szabályozása a feladata, sokkal inkább a fővágányok fedezése. Mivel a bal alsó ipartelep kihúzóvágánya felől a zölddel jelölt váltó fedezi a fővágányokat, szerintem ide fölösleges a tolatásjelző. Ellenben a jobb szélső (vontatási?) telep felől kellene fedezni a 6. vágányt, ha az is fővágány: ezért én áttelepíteném ide a Tj-t.

 

Üdv

Előzmény: zetaman (22428)
Dash 9 Creative Commons License 2019.11.12 0 0 22429

Szia!

 

Mint hogy juhkrist írta, ha az első vágányról ha vonatot akarsz rendszeresen indítani, akkor oda is kellene a biztonsági határjelzőn belülre kijárati jelző.

A másik, ha a 4. vg. is fővágány, akkor a másik végéhez is kellene a váltókon kívülre közös kijárati jelző, így az 5, 6. vágányról is jelzővel tudsz vonatokat kijáratni onnan.

Viszont a bejárati jelzőknek külön előjelzők kell.

Előzmény: zetaman (22428)
zetaman Creative Commons License 2019.11.12 0 0 22428

Javítottam a színsorrendet.

A vastaggal jelölt vágány az „átmenő”-nek kinevezett juhkrist és a Zsóti javaslata alapján.

 

Előzmény: Dash 9 (22426)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22427

Én felülről írtam a színsorrendet... de egyébként így gondoltam, Dash9 észrevételeivel.

 

A fővágányos észrevételhez csak annyit tennék hozzá, hogy akár az első (csonka) vágányt is ki lehetne vonatfogadó/indító fővágánynak jelölni, ahogy az ötödik vg. státusza sem tejesen egyértelmű.

 

Egy másik javaslat, a mellékvonal témához: ha nem akarsz "jelzőerdőt", akkor van sok olyan mellékvonali állomás, ahol nincsenek egyéni kijárati jelzők, hanem (kijárati irányban) az utolsó váltó csúcsánál van egy közös kijárati jelző (felülről: V-Z főlappal). Példák: Veszprémvarsány,Zirc, Szekszárd vagy a 86-oson sorban mind.

 

Üdv

Előzmény: zetaman (22424)
Dash 9 Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22426

Szia!

 

Két észrevétel, ha megengeded. Az első, hogy a fények a jelzőkön alulról felfelé a következő sorrendben vannak:S-V-Z, vagy S-V-S-Z, vagy Z-V.

A másik, hogy van olyan vágányod, ami mellett csak két optikás jelző van Z-V fénnyel, tehát ez azt feltételezi, hogy van átmenő fővágányod, ami nagysugarú kitérőkőn kerresztül csatlakozik a nyílt pályához. Ebből adódóan a bejárati jelzőknek alulról felfelé S-V-S-Z optikásnak kell lennie.

 

Még jó lenne tujdni, hogy mely vágányok fővágányok, és melyek amik mellékvágányok.

Előzmény: zetaman (22424)
zetaman Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22425

Igen, maximálisan igazad van, annak ideján terveztem, de ugye a Viessmann már régóta nem kapható, magam pedig nem tudok rézmaratni. :-(

 

Gondolkodtam a meglévő ősi Siba alakjelzők átalakításán, elég macerásnak látszik, és ugye ahhoz is maratni kellene a karokat.

 

Emiatt lesz szinte biztosan fényjelzős. Csak két Viesmann alak tolatásjelzőm van, ami ide tényleg illik.

 

Az átmenő vágány jó ötlet, ahogy az imént is jeleztem, az is lesz belőle. A vízdarut áthelyeztem oda. (első képen) Kompromisszum van benne bőven, a pálya a szobához mérten nagy, egyébként kicsi (1700 mm x 2700 mm).

Előzmény: a Zsóti (22423)
zetaman Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22424

Kedves juhkrist,

 

köszönöm. :-)

 

Így gondoltad? Ugye a színsorrend alulról felfelé...

 

A pálya nem térközös, az általad is jelzett harmadik vágányt mindkét irányú használatra terveztem, tehát igen, lehet „átmenő fővágány”.

 

 

Előzmény: juhkrist (22422)
a Zsóti Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22423

Mellékvonalra alakjelzők illenek, nem biztosított bejárati jelző és a hozzá tartozó előjelző.

A modellvasútnál nem nagyon érdemes az egyenes/kitérő szárat megkülönböztetni, hiszen helyhiány miatt csak kompromisszumokkal lehet egy igazi állomás vágányhálózatát leképezni. Így bőven belefér, hogy ha a kitérő szár az átmenő vágányra vezet. Ha kijárati jelzőt is akarsz, akkor jelöld ki a 2. peronos vágányt átmenőnek, és a biztosított bejárati jelzőt ennek megfelelően állítsd egy vagy két karral. És ne felejtsd el a vízdarut az átmenő vágány mellé áthelyezni.

Előzmény: zetaman (22420)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.11 0 0 22422

Kedves Zetaman,

 

kijárati jelzők:

 

Azon vágányok mellé, ahonnan kitérőbe lehet kijárni, térközcsatlakozás nélküli pályán Z-V-S, térközös pályán Z-S-V-S főlapos egyéni kijárati jelzőket telepítenek. Azon vágányok mellé, ahonnan CSAK egyenesbe lehet kijárni, térközcsatlakozás nélkül V-Z, térköz csatlakozással Z-V-S főlapos kijárati jelzők kerülnek. A hívóoptika felszerelése egyéni ízlés dolga.

 

A bejárati jelző jelen esetben (ha az állomás túlvégén csak kitérőbe lehet kijárni) S-V-S főlapú, mert nincs szükség zöld fényre.

Ha az állomáson mégis lenne egy olyan vágány, ahonnan az ellenkező oldalon egyenesen is ki lehet járni (="átmenő fővágány"), akkor Z-S-V-S főlap kellene a bejáratra.

 

A legizgalmasabb a bejárati jelző külön előjelzője (ha nem térközös a pálya): ha csak kitérőben lehet bejárni, akkor a bejárati jelző előtt elég 1! sárga optikát felszerelni az előjelzőre. Ilyenből van bőven (Tapolca, Veszprém, etc..) , de még egyet sem néztem meg közelről, ezért nem tudom, hogy lehegesztik-e valamelyik optikát, és ha igen, melyiket. (Ha térközös a pálya, akkor az utolsó térközjelzőre is elég két optika: V-S. Ilyet sem láttam még...)

 

Remélem, hogy ezek alapján már egyértelmű a kiosztás.

 

Két személyes megjegyzést fűznék a tervhez: én az egyik vágányt (pl. a felvételi épülettől -az első csonkát is beleszámítva- harmadikat) kijelölném átmenő fővágánynak, azaz jelzési értelemben úgy tekinteném, mintha az (íves)váltóknak az ide vezető állása lenne az egyenes. Ez a módszer a valóságban is előfordul (pl.: Balatonfüreden vagy Badacsonytomajon csak a váltókörzetet nézve nehéz lenne rábökni az átmenő fővágányra), legalábbis valószerűbb, mint egy olyan középállomást építeni, ahova nem lehet egyenesben bejárni. A másik, hogy a negyedik (és akár az ötödik) vágány is lehetne (teher)vonatfogadó vágány, (akár csoport)kijárati jelzőkkel felszerelve.

Előzmény: zetaman (22420)
somytomy Creative Commons License 2019.11.10 0 0 22421

Nos igen, jó lenne egy fotó ilyesmiről, mert egyébként a dolog nemlétét úgysem lehet bizonyítani. Anélkül marad a spekuláció, ami meg mindig vitatható. Szvsz nincs olyan, hogy valami jelző nem létezik, hiszen a Déli pu. bejáratán is gond nélkül lehagyták a zöld optikát, pedig sárga-vörös-sárga elrendezést amúgy ritkán látni. A háromoptikás ismétlőjelzőről nem is beszélve.

Előzmény: juhkrist (22419)
zetaman Creative Commons License 2019.11.10 0 0 22420

Fényjelzők elhelyezéséhez kérek némi segítséget, a Linzbauer könyv alapján nem egyértelmű nekem, hol milyen lenne a megfelelő?

 

Mindkét állomásvégen a Megállás helye táblával jelzett két-két vágányról (minden esetben kitérő irányú váltón is átmennek) járnak ki a szerelvények az egyvágányú mellékvonalra. Plusz mindkét oldalról bejárati jelzők kiosztása érdekel.

 

 

 

Köszönöm.

juhkrist Creative Commons License 2019.11.07 0 0 22419

Nem tudom, hogy valahol van-e üzemben olyan biztosított főjelző, ami így néz ki (egy tipp, a tévedés jogát fenntartva: Siófokon, az átépítés előtt Ádánd felől csak kitérőbe lehetett bejárni. Mintha a bejárati jelzőre valami iparvágány-kiágazás fedezőjelzője adott volna előjelzést... ha ez tényleg így volt, akkor oda pl. ilyen jelző kellett volna...), de elvileg lehetséges. A jelzők főlapját a jelzési képekhez szokták válogatni (persze azért van pár kivétel), tehát ha egy jelzőre elég a vörös meg egy sárga, akkor nem tesznek háromoptikásat.

Előzmény: gepidás (22417)
e_zsolt Creative Commons License 2019.11.06 0 1 22418

Ez fog megvalósulni:

 

Előzmény: a Zsóti (22414)
gepidás Creative Commons License 2019.11.06 0 2 22417

Tudomásom szerint ilyen jelző  nem létezik biztosítottként, amit az "A" bejárathoz rajzoltál, csak nem biztosítottként. Az viszont ugye nem rakható ide, ha maga az állomás biztosított, (legalábbis a többi jelző alapján annak tűnik). Biztosított kétoptikás jelző csak zöld-piros lehet, ami viszont nem tud előjelzést adni. Ezért kell a három optikás szerintem.

 

 

Előzmény: somytomy (22416)
somytomy Creative Commons License 2019.11.05 0 0 22416

Szokatlan, de nekem úgy tűnik, nincs rá szükség. Az első vágányon kezdődő összes vágányútban vannak kitérő állású váltók, ezért azon megálljon kívül csak "Szabad legfeljebb 40km/h sebességgel" jelzés jelenhet meg. Mindkettőre sárga optika ad előjelzést, az A jelzőnél induló egyetlen lehetséges vágányút meg egyenesen álló váltón át vezet az első vágányra, tehát nem kell második sárga.

Mondjuk ez rávílágít az elrendezés gyenge pontjára, ha bármi miatt már foglalt az első vágány, akkor nem lehet a mellékvonalról normálisan beengedni a vonatot. Nekem az ilyesmi nem életszerű, de felteszem a módosított vátókörzetek ezen is változtattak.

Előzmény: gepidás (22415)
gepidás Creative Commons License 2019.11.05 0 1 22415

Üdv. Nem akarok beleokoskodni, de szerintem mégis kell oda a három optikás jelző, hogy a "V1"-re tudjon előjelzést adni.

Előzmény: juhkrist (22412)
a Zsóti Creative Commons License 2019.11.05 0 0 22414

Fel tudnád tölteni a pályatervet és a végleges jelzőelrendezést?

Előzmény: e_zsolt (22413)
e_zsolt Creative Commons License 2019.11.05 0 0 22413

Szia!

 

Köszönöm a segítséget. Időközben privát úton már kaptam javaslatot a jelzők elhelyezésére. Ráadásul mióta  ide felkerült az asztal részletéről a rajz, azót már a váltókörzetek sem így néznek ki. A módosított nyomvonalra elkészült a jelzőkiosztás és már gyártás alatt vannak a jelzők.

Mindenesetre, nagyon köszönöm a segítséget még egyszer!

 

(Lényegében a tiedhez nagyon hasonló elrendezés lesz megvalósítva, az eltérést a megváltozott váltókörzetek adják és a 4+1-es jelzők 4+2-esek, Hife, Hívó lesznek.)

Előzmény: juhkrist (22412)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.05 0 2 22412

3 a magyar igazság: nem szabadna éjszaka ilyet rajzolni. Az "A" jelzőre elég csak két optika... bocsánat a bénázásért, ez már tényleg jó:

 

Előzmény: juhkrist (22411)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.05 0 2 22411

És máris javítom magamat, az "A" jelő jelzőnek elég 3 optikás főlap.

 

A rajz helyesen:

Előzmény: juhkrist (22410)
juhkrist Creative Commons License 2019.11.05 0 2 22410

Kedves Zsolt!

 

A mellékelt rajz alapján készítettem egy lehetséges jelzőkiosztást.

 

Az alábbiakat feltételeztem:

 

- a kétvágányú fővonalon térközcsatlakozás van (ha ezt nem képzeljük, akkor a B,C,D,E bejárati jelzőknek is külön előjelzőjük van, a K1,K2,K3 illetve a V1,V2,V3 kijárati jelzők 3 optikás (Z-V-S) főlappal, a K4 és V4 jelűek két optikás (V-Z) főlappal készülnek):

- a 10-es angolváltónál balról csatlakozó pálya egy külön mellékvonal, ahol nincs térközcsatlakozás (ha ez csak egy kihúzó vágány, akkor ide nem kell főjelző)

- a 10-es angolváltónál jobbról csatlakozó pálya egy állomási mellékvágány

(-feltételeztem, hogy a 6-os váltó jobb irányba terelő állása az egyenes állás...ez nem befolyásolja a jelzők elhelyezését és a jelzőoptikák számát, de a szabad jelzési képeket igen.)

 

A kijárati jelzők hívóoptikája (fehér fény) elhagyható (a valóságban igen sok helyen nem készült: leginkább olyan szolgálati helyeken, ahol a régi mechanikus berendezéseket megtartották és csak az alakjelzőket cserélték fényjelzőkre). A bejárati hívófény sem "kötelező", de a valóságban szinte mindenhol megvan (persze van pár kivétel ez alól is).

 

Remélem segítettem.

Előzmény: e_zsolt (22408)
e_zsolt Creative Commons License 2019.10.21 0 0 22408

Sziasztok!

 

Segítségre van szükségem hozzáértőktől fényjelzők elhelyezésében. Milyet és hova kell tennem? Magyar gördülőállományom van.

A maxtrain-től fogom megvásárolni fényjelzőket több féle is van náluk, (2-3-4, +hívó jelzős, tolatás jelző) ez az egyik: http://maxtrain.hu/productdetails/864/MAV_3_1_s_jelzo_(hivos).

 

 

A jobb oldalon a két "felső" íves váltó már nincs. Az átjárást a két vágány között ott megszüntettem.

 

A tanácsokat köszönöm előre is!

jelzo Creative Commons License 2019.09.30 0 0 22406

Amíg nem nagyítottam rá azt hittem "valós" kép.:-)

Előzmény: karako-hid (22405)
karako-hid Creative Commons License 2019.09.29 0 12 22405

A templom. De lehet, hogy a templomosba kellett volna rakni? :)

jelzo Creative Commons License 2019.09.25 0 2 22404

Szia.

Balsafát a Panton dekorációs áruházakban, minden méretben vásárolhatsz. Szálakat és lapokat is 1mm - 10mm erig.

Előzmény: hutterr28 (22402)
manhattani Creative Commons License 2019.09.25 0 1 22403

A Móricz Zsigmond körtér melletti Bakos faboltban valaha volt nagy választék balsafa lécekből-lapokból-keskeny csíkokból, nem tudom, megmaradt-e.

 

Előzmény: diginewl (22401)
hutterr28 Creative Commons License 2019.09.25 0 0 22402

Köszönöm.
Elgondolkodok a saját verzió elkészítésén is.

Előzmény: diginewl (22401)
diginewl Creative Commons License 2019.09.25 0 1 22401

Nem szeretnék nagyon beleszólni, de ha nem kell üzemszerűen - pénzkeresés céljából - használni ezt a kütyüt, talán érdemes elmenni egy barkácsboltba, és a hasonlóan kinéző dolgokat megvenni, amik rajta vannak ezen a vágógépen.

Pillanatszorító, pillanatfogó, vonalzó/45-90fok-os vonalzó, erősebb sniccer.

Már dolgozhatsz is. Balsafa ügyben keresd meg Kisfaludy1 topiktársat, ő nagy felhasználó. Régebben sok képet osztott meg balsafás hidkaról, és egyéb építményekről.

 

 

Előzmény: hutterr28 (22400)
hutterr28 Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22400

Köszönöm a választ, de ennek esetében is itthoni beszerezhetőség érdekelne. Természetesen ha nincs más lehetőség marad az általad is linkelt oldal.

Előzmény: HUNcZUG (22399)
HUNcZUG Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22399
Előzmény: hutterr28 (22398)
hutterr28 Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22398

Sziasztok,

két dolgot keresnék, amiben a segítségeteket szeretném kérni.
Az első egy vágóeszköz, aminek sajnos nem tudom mi lehet a hivatalos magyar neve, így nehezen is keresem, de az is elég lenne ha tudtok helyet/helyeket ahol lehet ilyet kapni.


Illetve a következő faanyag, aminek látom a gyártóját, biztos meg is rendelhető tőle, de ha lenne itthon is kapható valahol hasonló egyszerűbb lenne talán beszerezni.Lényegében ez vékony balsafa szálak, hasonló dimenziókkal mint az evergreen műanyag profilok.

Remélem a képeken a lényeg látható, a segítségeket előre is köszönöm.

Inibelum Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22397

Sziasztok!

 

"Ez line" 0,25-ős gumi lett a megoldás.

Előzmény: diginewl (22395)
jelzo Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22396

Köszi. Nagyon jó lett. A kérdés ugyan az.:-)

Előzmény: Inibelum (22381)
diginewl Creative Commons License 2019.09.24 0 0 22395

Nagyon szép lett!

Grat!

Ez miből lett megvalósítva? (ha nem titok?)

Előzmény: Inibelum (22381)
Inibelum Creative Commons License 2019.09.23 0 4 22381

 

 

Szia!

 

Első próbálkozásra ez lett:

 

https://indafoto.hu/inibelum/vezetek

 

Előzmény: jelzo (22385)
manhattani Creative Commons License 2019.09.05 -1 0 22393

A légvezetéket hány kp erővel kellett megfeszíteni, mielőtt rögzítették a porcelán szigetelőhöz?

Előzmény: csíkos-háTTú (22392)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.09.05 -1 2 22392

"A távbeszélő- vagy távíró légvezeték nem lóg be."

 

Ezek szerint peng, mint  gitárhúr a két oszlop között??? Na neeee...  :-)

A saját súlyától fogva bizony lógnak azok, ha nem is annyira, mint egy 150kV-os erősáramú távvezeték Albertirsánál. Ha teljesen ki lennének feszítve, akkor az isten gyámjai és feszítő kötelei sem lennének elegendőek az oszlopok egyenesen tartásához. (Építettem elég légvezetéket annak idején, tudom mit írok...)

Előzmény: manhattani (22386)
Sztavrosz_76 Creative Commons License 2019.09.05 0 0 22391

A cérnával azért óvatosan, teszteld mielőtt véglegesíted. A hagyományos cérna az olyan szinten vonzza a port, hogy 1 hónap alatt ilyen szőrös valami lesz belőle. (Hajómakett építésből tudom) bár talán az elasztikusnak más az anyaga nem tudom.

Előzmény: diginewl (22390)
diginewl Creative Commons License 2019.09.05 -1 1 22390

Ezen felbuzdulva, lehet hogy futok egy kört rövidáru boltba elasztikus cérna ügyben. Ahogy néztem azok 6-700ft egy guriga. Mégis egy nagyságrenddel olcsóbb, és ki tudja...

:)

Előzmény: Inibelum (22389)
Inibelum Creative Commons License 2019.09.03 0 0 22389

Én is keresgéltem kínai boltban. Úgy tűnik vagy nagyon új és még nem sikerült koppintani, vagy kicsi rá a kereslet.

Előzmény: diginewl (22388)
diginewl Creative Commons License 2019.09.03 0 0 22388

Huhúúú! Nagyon jó dolgot találtál!!!

Ilyent a rajzfilmekben láttam eddig :) Ennyire flexibilis legyen, hihetetlen!

Nagyon jó cucc lehet (érdekes, hogy aliexpress-en nem találtam meg, pedig ami ott nincs...)

Továbbgondoltam: mi lenne ha ilyent használnánk akár felsővezetéknek?

A legtöbb esetben az áramszedő nem éri el a vezetéket, így talán kivitelezhető. Nem baj ha egy picit beleakadunk sínpucolás közben, nem szakad le. Még realisztikusan vékony is...

Előzmény: Inibelum (22387)
Inibelum Creative Commons License 2019.09.03 0 2 22387

Sziasztok!

 

Köszönöm a tanácsokat. Találtam egy megoldást, de nálunk eléggé költséges. Egyelőre még keresek alternatívát. Érdemes végignézni a videót.

 

Többféle színben, vastagságban, vagy inkább vékonyságban kapható.

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=jMuVy8P4B9c

 

 

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l1313&_nkw=ez+line+fine&_sacat=0

 

 

 

 

 

 

manhattani Creative Commons License 2019.09.03 -1 1 22386

A távbeszélő- vagy távíró légvezeték nem lóg be. Ha belógna, a szél hatására lengene, és a vezetékek összeérhetnének.
Amikor kihelyezik a vezetékeket, tekintélyes erővel megfeszítik, és úgy erősítik a szigetelőkhöz, úgyhogy nyugodtan feszítsd meg egyenesre a távközlési  légvezeték modelled.

 

Belógni az nx100 kV-os, a 20 kV vagy 380 (400) V-os légvezeték lóg be, az meg lehet vastag drótos a terepasztalon is.

 

Előzmény: Inibelum (22382)
jelzo Creative Commons License 2019.09.02 0 0 22385

Szia.

Nagyon nehéz lesz. Jó magam is a rézdrótot ajánlanám de olyan képet ahol szépen egyformán lelóg nem tudok mutatni. Ha vékony pöndörödik, ha vastag csúnya. Kifeszítve meglehet csinálni. Várom hogy mire jutottál.:-)

Előzmény: Inibelum (22382)
szergely22 Creative Commons License 2019.09.02 0 0 22384

Keress valami jó méretű és színű horgászdamilt. 

Előzmény: Inibelum (22382)
K.István 82 Creative Commons License 2019.09.02 0 0 22383

Szia. 

Én mondjuk a sodrott riasztókábelt nézném meg elsőkörben. Szétszedni egy eret s ha a póznák kiszedhetőek akkor kifurkálni a szigetelés és belefűzni. Tudom nem kis meló de a réz az úgy marad ha belógatod. 

Előzmény: Inibelum (22382)
Inibelum Creative Commons License 2019.09.02 0 0 22382

Sziasztok!

 

Van néhány távírópóznám amit inkább villanyoszlopnak használnék. Abban kérek tanácsot, hogy milyen anyagból készítsem a vezetékezést. Jó lenne, ha természetes esése lenne, de azért elég erős is legyen.

 

 

https://indafoto.hu/inibelum/pozna

 

 

Üdvözlettel:

Inibelum

 

juhkrist Creative Commons License 2019.08.16 0 14 22379

Kedves róbertke!

 

Én nem kértem magán úton választ, én a magán úton kért választ adtam, ezért azt hiszem, nem követtem el illetlenséget.

 

A válaszomat ennek ellenére bemásolom, az átküldött anyaggal együtt:

 

"Kedves Topiktárs!

A kérdésedre válaszul lerajzoltam pár alapesetet a legegyszerűbbtől a legbonyolultabbig.Természetesen létezik számtalan "öszvér" megoldás is (pl.: Kispest állomás egyik vége biztosított míg a másik vége nem biztosított vagy sok helyen a bejárati jelzőket lecserélték fényjelzőre, míg a kijárati alakjelzőket meghagyták, etc...), ezeket számba venni szinte lehetetlen.
A rajzokon csak a fő- és előjelzőket ábrázoltam, természetesen még számos egyéb jelző (tolatásjelzők, egyéb jelzők, figyelmeztető jelek...) vannak/lehetnek, de ezek elhelyezése egyelőre nem fontos.
Remélem, hogy a mellékelt anyag segít.
Üdvözlettel,
Juhász Kristóf"

Előzmény: róbertke (22378)
róbertke Creative Commons License 2019.08.14 -6 2 22378

A fórumban nem "illik" magán úton kérni a választ. 

Fórum azért fórum, hogy a kérdések és válaszok megőrződjenek. 

Előzmény: juhkrist (22375)
M63,008 Creative Commons License 2019.08.13 -2 0 22377

(Természetesen a darabárat...)

Előzmény: M63,008 (22376)
M63,008 Creative Commons License 2019.08.13 -2 0 22376

Az előzményhez: aki legalább 10db-os tételben vásárol az állítóművekből, abban az esetben az árat 4.000,- HUF összegre csökkentem. :-)

Ajánlatokat, érdeklődéseket továbbra is mail-ben várok!

Előzmény: Törölt nick (22370)
juhkrist Creative Commons License 2019.08.11 0 0 22375

Küldtem e-mailt, melyben lerajzoltam pár "alapesetet" a kétvágányú állomás fedezésére.

 

Üdv,

 

juhkrist

Előzmény: VinczentAlex (22369)
diginewl Creative Commons License 2019.08.11 -4 3 22374

Hali!

Ez itt nem egy bolt, vagy micsoda. Itt segítséget lehet kérni, aztán talán valaki segít. ITT, hogy abból a többiek is tanuljanak, tudod, ez itt egy fórum. :)

"Természetes kérésedre mellékelek egy PNG kiterjesztésű pályarajzot. A teljes pályarajz SCARM kiterjesztésben van (jelenleg csak a pálya), de ha kéred még azt is tudom mellékelni emailban."

Tedd ide fel a scarm-ból a kiexportált képet, és szerintem biztosan fognak tudni neked segíteni jelző ügyben - sőt, hidd el még össze is fognak rajta veszni, hogy hova mi kerüljön :)

 

Innen már digitális topik, ha úgy gondolod ott kérdezz majd tovább.

Oszlassunk tévhitet:

"A jelzőkre azért van szükségem hogy minél élethűbb legyen, és az ütközéseket elkerüljem." A modell mozdonyban nem ül mozdonyvezető, így hiába van sok jelződ, a mozdonyok nem állnak meg. Neked kell valahogy megoldani a vonatbefolyásolást - azaz valahogy automatizálni.

Próbálok segíteni: Ha jól olvastam DCC-ben gondolkodsz. Itt több megoldás is lehet. Kettőt vázolnék - van több is.

-A meglévő app-os, és fehér z21-hez a legegyszerűbb a LenzABC, egyszerűbb rendszerét illeszteni. A digitools-nak is van ilyenje. Itt a jelző előtti szakaszon a fényjelződekóder asszimetrikus dcc-t tesz a sínre, ezt elég sok dekódert észreveszi, és elkezd lassítani, megállni (dekóderben kell előre beprogramozni). Egészen addig áll amíg a rendes dcc-jel vissza nem áll - ezt a fényjelződekóder tudja visszaállítani. Ekkor a mozdony felgyorsul és megy. Hátránya, ha a mozdony után kötött vagonok fém kereke, áramszedése söntöli a jelző előtti, és a nyílt szakaszt, akkor arra az időre megszűnik az asszimetrikus DCC jel, a mozdony máshol fog megállni. Valamint nagyon stabil erős táp kell hozzá, hogy a dcc jel megbízható legyen.

 

-Kicsit bonyolultabb a foglaltságérzékelésen alapuló vonatirányítás. Ehhez már az app sajnos kevés lesz, mert visszajelentést nem tud feldolgozni, ehhez TC, vagy valamilyen vonatirányítós progi (JMRI, stb.)kell. (azt hiszem pont ezt "méltattad" az egyik hozzászólásodban, hogy nem újdonság. Nem az, de hasznos cucc) Itt szakaszokat kell létrehozni, amiket figyel a program. Mivel a vasút kötöttpályás, így a progi 99,99%-ban tudni fogja hol jár adott szerelvény. Lelassítja, felgyorsítja stb. Mint a filmekben :) Itt nem az asszimetrikus jellel dolgozunk, hanem a progi számol, és küldi a mozdonynak a sínben a lassulás, állj, elindulás parancsot. Ehhez már elég a digitools sima fényjelző dekódere.

 

Kezd bonyolult lenni mi? Az is hidd el, de ettől szép :)

Newl

 

Előzmény: VinczentAlex (22369)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.11 -1 1 22373

OFF

 

Nem tudtam képet készíteni, ezért levettem egyet, és a hirdetésbe beírtam, hogy kép a net-ről. Ezt kétszer megtettem, harmadjára nem csak törölték, hanem tiltottak is egy napra. Természetesen aki nem írja fel a hirdetésre, hogy "kép a net-ről", azt nyilván nem is törlik, hiszen ki ellenőrizné ezt folyton...

Mindenesetre hajaz ez arra is, amikor az egyik hirdetésemben szerepelt egy 1/87-es, terepasztalra való autó, és törölték, mondván nem lehet autómodelleket hirdetni, arra megvan a másik topic. Persze emellett egy másik hirdető hirdetése bent maradhatott, amiben más nem volt, csak autók...

Másrészt az is egy talány számomra, hogy miért a régi motorosokat kell ilyenekkel csesztetni. Odaírtam, hogy érdeklődni mail-ben; aki ismer az ismer, aki nem, az meg átveheti személyesen is.

Ennyi a comment... /Jöhet a sár! ;-)/

 

ON

Előzmény: róbertke (22371)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.11 0 0 22372

Jelző ügyben sajnos nem tudok segíteni.

Előzmény: róbertke (22371)
róbertke Creative Commons License 2019.08.11 -2 0 22371

Tényleg, ki lehet az a gyökér, akit két hírdetésed is zavart? 

 

Ha már itt vagy, tudnál segíteni VinczentAlex tervében? Ha jól sejtem, akkor neki 6 db MÁV fényjelző kellene, 2 bejárati és 4 kijárati jelző. A váltó állításról nem írt, de talán az is kell neki. Netán valamelyik polcodon elfekvőben egy - két jelződ.... ?

Előzmény: Törölt nick (22370)
Törölt nick Creative Commons License 2019.08.11 -2 1 22370

Szépjónapot Mindenkinek!
Esetleg nem érdekelnek itt valakit Tillig 86110 padló alatti motoros állítóművek, még a régebbi konstrukcióból? Tervezett terepasztal építésből maradt meg jópár db, újnak megfelelő állapotban. Ha valakinek kellenének ilyenek, keressen meg mail-ben, a kedvezményes árban megegyezünk! :-)

(Sajnos a Börzén nem tudom hirdetni őket, mert fényképezőgép hiányában nagyon csípem valamelyik "jóakarómnak" a szemét...)

VinczentAlex Creative Commons License 2019.08.11 0 0 22369

A vasútüzem dízel, és gőz. 6-os korszak H0-s méretben. Én amit építek egy hegyi vonal lesz, ahol a vonatok az állomások között 1 vágányon fognak közlekedni, mindkét irányban. Hasonlóan fog kinézni mint a Veszprém - Győri vonal. Az asztal ha elkészül kb. 10-15 méter hosszú lesz. Sok zöld területtel kevesebb sínnel. A jelzőkre azért van szükségem hogy minél élethűbb legyen, és az ütközéseket elkerüljem. Ehhez a napokban fogok vásárolni Digitools jelző dekódereset.

Itt egy link. http://www.digitools.hu/termekek/funkciodekoderek/fenyjelzo-dekoderek-tobb-jelzohoz

Jelenleg Piko síneket, és Roco z21 start (fehér) vezérlőt használok, a hozzá letölthető app-al, és mind ezt táblagépen.

Azomban a MÁV F1 ismeretségének hiányában nem tudom még, hogy milyen jelzők kellenének ahhoz, hogy valósághű legyen a dolog. Természetes kérésedre mellékelek egy PNG kiterjesztésű pályarajzot. A teljes pályarajz SCARM kiterjesztésben van (jelenleg csak a pálya), de ha kéred még azt is tudom mellékelni emailban. 

 

Előzmény: róbertke (22368)
róbertke Creative Commons License 2019.08.11 0 0 22368

Milyen vasútüzemet szeretnél? Gőz, dízel, villany? Melyik korszakot szeretnéd? 

Egy skicc rajzot tudnál mutatni az egészről? 

Amúgy az én olvasatomban ez a kétvágányú állomás inkább forgalmi kitérőnek tűnik, ahol elég a két végén egy-egy bejárati jelzőt + előjelzőt alkalmazni. 

Előzmény: VinczentAlex (22367)
VinczentAlex Creative Commons License 2019.08.08 0 0 22367

Kedves Modellezők a segítségeteket szeretném kérni. Építek egy hegyi terepasztalt, ahol a vonatok az állomások között egy vágányon haladnak, mindkét irányban. Az egyik állomás 2 vágányból áll, vagyis, a fővonalból ágazik ki, illetve vissza az állomás kijáratánál. A kérdés az hogy az állomás bejáratánál, illetve kijáratánál milyen fényjelzőket kell alkalmazni a MÁV F1 szerint. Aki tud ebben segíteni kérem jelentkezzen a vinszentalex@gmail.com címen köszönöm a segítséget

csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.08.04 -1 0 22366

Igen.

Előzmény: Senki Sam (22365)
Senki Sam Creative Commons License 2019.08.04 0 0 22365

Sziasztok
Lenne egy merőben elméleti kérdésem a hurokvágánnyal kapcsolatban.
A feltöltött kép két kutya csont pályát ábrázol, ez egyik közepén angolváltóval összekötve, a másik ugyan ez csak hozentrógerrel. Ezek így hurokvágányok egyáltalán.

rizibácsi Creative Commons License 2019.08.02 0 0 22364

Szia!

Nagyon tetszik!!!! Indító gombba építettél számlálót? Én mindig megindítanám. Igényes, jó ötlet, gratulálok! Üdv Rizmajer.

 

Előzmény: diginewl (22347)
martisz Creative Commons License 2019.08.01 0 13 22363

Üdv mindenkinek!

 

Időjárásnak és évszaknak megfelelő "hűsítő" téma újdonságként az asztalomról :-)

 

http://www.martrain.hu/2015/terep_2019_1.html

 

 

Video is van a linkelt oldal alján!

 

Jó szórakozást,

martisz

jelzo Creative Commons License 2019.07.28 0 1 22362

Szia.

Ezért írtam, hogy nagyon szerény vagy.:-)

Előzmény: labcin12 (22361)
labcin12 Creative Commons License 2019.07.26 -1 5 22361

Sosem volt nagy arcom az nem az én stilusom. Tudom hol a helyem a vasútmodelles világban. A képeken a sin egyedül ami bolti a többi dolog mind saját kezü  készitmény.. 

Előzmény: jelzo (22360)
jelzo Creative Commons License 2019.07.25 0 2 22360

Nagyon szerény vagy.:-)) Csak így tovább.:-) Gondolom az épületek és a fák is saját?

Előzmény: labcin12 (22359)
labcin12 Creative Commons License 2019.07.24 0 2 22359

Köszönöm a kiegészitést nemtudtam igazán az anyag nevét. Festék boltban leltem rá.És köszönöm az elismerést de én csal gyenge próbálkozásnak nevezném a te munkáidhoz képest.

Előzmény: jelzo (22358)
jelzo Creative Commons License 2019.07.23 0 1 22358

A kerítés tartó oszlopai fogpiszkáló a kerítés drót váza pedig az építkezésnél használják a belső falak sarkainak kialakításánál.

 

Üvegszálas hézagoló szalagnak nevezzük.:-) Szép ez a részlet.

Előzmény: labcin12 (22355)
labcin12 Creative Commons License 2019.07.20 0 9 22357

labcin12 Creative Commons License 2019.07.20 0 6 22356

labcin12 Creative Commons License 2019.07.20 0 2 22355

Köszönöm szépen valami ilyesmit szerettem volna közölni. Valóban nincs egy vasúti jármü sem a képen de van egy mellékvonali pályarészlet.Akatram valami olyasmi magyarázatot adni a képnek hogy vasúti csendélet. de aztán elvetettem.Ez egy falusi épüéetek telkek hátsó kertjét szerettem vona bemutatni ahol a kert végében jár a vonat. Köszönöm neked hogy felismerted. A kerités tartó oszlopai fogpiszkáló a kerités drót váza pedig az épitkezésnél használják a belsö falak sarkainak kialakitásánál. Az anyag nebét nem ismerek festék boltban találtam.Az asztal mérete TT1:120. Ötméter hosszú modul asztal egy kicsi részlete.

Előzmény: róbertke (22354)
róbertke Creative Commons License 2019.07.20 0 0 22354

Legtöbb helyen így látszik a hátsó kert a vonatból. Nagyon jó!

Karózott szőlő, ezt hívja szakzsargon "Alfödi" típusnak. 

Kerítés miből készűlt? Kibelezett olajszűrő? :-))

Előzmény: labcin12 (22353)
labcin12 Creative Commons License 2019.07.20 -1 3 22353

Most hogy jobban megnéztem valóban igazad lehet semmi.

Előzmény: 1157 (22352)
1157 Creative Commons License 2019.07.19 -6 0 22352

Ez  egy MI??

Előzmény: labcin12 (22351)
labcin12 Creative Commons License 2019.07.19 0 11 22351

cargokill Creative Commons License 2019.07.17 0 3 22350

Tillig Elite STYROSTONE-Gleisbettung® töltés teszt eredménye , 2019.

Az első probálkozásom vasút építéssel 2014-ben volt . Egy OSB lapból vágott keretre ragasztottam fel két vágányú félkört . Egy fűtetlen , szigetelés nélküli teraszon volt tárolva 2016-ig majd mivel nem tetszett ez a megoldás elbontottam . A töitést nem lehet elbontani , újra felhasználni ezért a fotón látható darabot kiraktam tesztelni a napra még eresz alá . 2017 ősszel már kiraktam teljesen nyílt helyre , már csapadék is éri .

  2018 Az OSB alap már eldeformálodott de a töltésen nem látok még elváltozást

  2019 Az OSB lap víz és szél hatására már elgörbült kezd szétnyílni a töltés anyaga még rendben.

Spd981 Creative Commons License 2019.07.13 0 0 22349

Segítséget szeretnék kérni, hogy a II. világháború utáni két évtizedben a MÁV egyes kisebb állomásain állomásain található 16-22 méteres fordítókorongok hajtása kézi- vagy jellemzően elektromos volt-e már? Esetleg a gépi hajtásból az elektromoson kívül előfordult más is? (pl. dízelmotor)

jelzo Creative Commons License 2019.07.06 0 0 22348

Nagyon jó.:-)

Előzmény: diginewl (22347)
diginewl Creative Commons License 2019.07.06 0 6 22347

5 éves a vitrinvasút a patikában! Akit érdekel, az pislantson egyet az alábbi újabb videókra.

Kicsit jobb videó a vasútról (full HD végig):

https://youtu.be/tBX1XcPpq5c

 

A vitrinben szolgáló mozdonyok gyűjteménye:

https://youtu.be/HPFGmhk8vVs

 

Érdekes módon, még mindig tart az érdeklődés. Remélhetőleg sikerült néhány emberben elindítani a vasútmodell felé az érdeklődést.

Newl

Előzmény: diginewl (16881)
Viko88 Creative Commons License 2019.07.01 0 0 22346

Hello. Most már át állítottam, elvileg látszik

Előzmény: zolti1001 (22345)
zolti1001 Creative Commons License 2019.06.30 0 0 22345

Szia. Én tudok segíteni. Az emil címed nem elérhető.

 

Előzmény: Viko88 (22344)
Viko88 Creative Commons License 2019.06.30 0 0 22344

Üdv!

Segítséget szeretnék kérni. Olyan embert keresek, aki tudd segíteni nekem, a félkész terepasztalom befejezésében.

Elektromos bekötés lenne még hátra, meg még bár apróság.

Conrail Creative Commons License 2019.06.18 0 0 22343

Köszönöm válaszod! 

Előzmény: benbe (22342)
benbe Creative Commons License 2019.06.18 -1 2 22342

Ingaként nem, mert ebben a formában a Csörgőt nem lehet távvezérelni, de gépmenet-spórolásként előfordult. Itt egy hasonló, de tehervonatért érkező Szergejjel: http://www.benbe.hu/gallery/kornyepapa/pic42_noframe_hun.php

Előzmény: Conrail (22341)
Conrail Creative Commons License 2019.06.15 0 0 22341

Meg szeretném kérdezni, hogy a valóságban közlekedett-e Csörgővel továbbított vonat (ha csak Próbaként is)úgy, hogy a vonat két végén egy-egy működő Csöresz és köztük pár darab Bhv?

róbertke Creative Commons License 2019.06.11 -9 1 22340

Úgy legyen, de nekem ez nem így jött le ......

 

Az mennyire tűnt fel, hogy a mozdonyvezető kettő EL 18 gépet élesített be? 

Eddig csak az elődjéről, az EL 17 -ről tudtam ezt. 

Az NSB B3/BF3 kocsijai már csak ezen a vonalon vannak, máshol kivonták a forgalomból.

Tiszta alumínium kocsik, nagyon jól hőszigeteltek, nagy ablakok, 10,5 t tengelynyomás

és ami a lényeg: be vannak vezérlőkábelezve.

Előzmény: The Inflexible Walrus (22338)
Vasutas kritikus .2 Creative Commons License 2019.06.11 -1 6 22339

Előzmény: róbertke (22337)
The Inflexible Walrus Creative Commons License 2019.06.10 -1 12 22338

Betettem ide egy hangulatos videót, hátha másnak is jól esik némi havas táj a kánikulában, és elcsodálkoztam rajta.

 

Az építés dátumát köszönöm, nem néztem utána a vasútvonalnak, feldobta a youtube, én pedig megnéztem és megtetszett. Megjegyzem, 80 éve sem volt kisebb teljesítmény, mint bő száz éve.

 

Lazíts. Azért az gigaLOL, hogy egy vasútmodellező fórumban is valaki, akinek rossz napja van, olyasmit lát bele egy szép videóról szóló posztba, ami nincs benne. Nem ezt a hangnemet tapasztaltam itt korábban.

Előzmény: róbertke (22337)
róbertke Creative Commons License 2019.06.10 -14 1 22337

És akkor most mi van?

Fülünk-farkunk húzzuk be, mert te Európa legmeredekebb normálnyomközű mellékvonali vasútját ETALON -nak állítod be? 

Itt az elmúlt években csak tanácsok, javaslatok lettek adva, hogy modellvasút építése szempontjából mi a követendő alap. 

 MOROP-NEM  és NMRA Szabvány ajánlások - és ez utolsó szón van a lényeg! Aztán kinek szive joga, hogy betartja-e vagy sem. 

Legfeljebb el se indul - rosszabb esetben az alagútban akad el, siklik ki, borul fel - a modellvonatja.

 

Amúgy a felhozott Flåm Line vasútvonalat 1940.10.15.-én adták át végleges rendeltetésének.  79 éve.

 

Vasútvonal tervezését úgy hívják, hogy mérnöki munka. Itthon, Magyarországon is találsz még jó pár példát rá.

Előzmény: The Inflexible Walrus (22336)
The Inflexible Walrus Creative Commons License 2019.06.10 0 3 22336

https://www.youtube.com/watch?v=ygjw-n1bOnE

 

Ha valaki egy terepasztalon megvalósított nyomvonalat valószínűtlennek tart, ezt a videót is oda lehet neki adni. Ívből ívbe vezetett pálya, 180 fokos ív alagútban, kis megállóköz, alagútkapu nélküli alagút, és nem értem, hogyan voltak képesek oda, a hetven fokos meredekségű sziklafalba párkányt vágni és vasutat építeni, mindezt bő száz éve.

ELŐRE! Creative Commons License 2019.05.21 0 0 22335

Köszönöm, próbáltam és valóban megfelelő eljárás, kivéve ha túlvágom és rövidebb lesz :)

Előzmény: Spd981 (22333)
Spd981 Creative Commons License 2019.05.21 0 0 22334

Demel = Dremel bocsánat

Előzmény: Spd981 (22333)
Spd981 Creative Commons License 2019.05.21 0 1 22333

Ha pl. Demel 3000-es, multifunkciós gépbe mini flextárcsát fogatsz be úgy vágod el a sínt akkor nem lesz deformáció, csak arra kell figyelni, hogy a vágókorong merőleges legyen a sínszálra. És nem kell tökölni a reszeléssel:-)

Előzmény: ELŐRE! (22332)
ELŐRE! Creative Commons License 2019.05.17 0 0 22332

“Ezt a kérdést az teszi fel, aki még nem dolgozott flexivel.”  Ez tetszik! :)

 

 

 

De a lényeg: a flexinél a gond az, hogy hajlítás után a belső és külső sínszál hossza eltérő lesz, így vágni kell. Ez a vágás deformitást okoz, így reszelgetni is kell. Na ez tud problémát okozni ha túlresze

jük vagy nem eléggé reszeljük. A normál sínt összerakod, osztjónapot! Végül átgondltam és otthoni 3x1 m-es asztalomon tök felesleges a flexi, nem is abból készült. A tillig felxi még most is ott rohad a szekrényben ágyazattal együtt, nemekem nem jött be, ügyesebb/türelmesebb ember kell hozzá.

Előzmény: diginewl (22331)
diginewl Creative Commons License 2019.05.16 0 0 22331

Ezt a kérdést az teszi fel, aki még nem dolgozott flexivel.

Van előnye hátránya, de már annyiszor leírták.

Előnyök:

-egyben van kb 90 cm szakasz, amit ha betáplálsz, azon a részen biztosan nem lesz kontakthiba.

-bármilyen geometriát létre lehet vele hozni, ettől nagyon szép vonalvezetést lehet kialakítani (ez már hátrány is lehet)

Hátrány:

-könnyű túlhajlítani. Ő nem tudja mikor éri el a R=380-at pl. H0-ban. Simán tudsz vele ipari vágány ívet létrehozni, amin a legtöbb modell nem fog elmenni. Az is könnyen előfordulhat, hogy az íven belül csak egy helyen hajlítod túl, de görülőállomány ezt is azonnal észreveszi.

 

Összefoglalva: nagyon csábítónak, tűnik. Az is, de kézügyességet igényel a fektetése. A lazábbakat: piko, tillig, kézben addig hajlítgatod (az egész sínt), amíg nagyjából fel nem veszi a kívánt ívsugarat. Leteszed a földre, és magától nagyjából azt az ívet veszi fel, amin futnia kell. Ha ez megvan akkor jön a nehezebb része: a végein azt a kb 10 cm-es szakaszt fogóval, a sínszálat nem sértve, szépen ívbe kell hajlítgatni, hogy az is felvegye az ívet.

Profi modellezőknél mindez nem gond, mert előkapják a fiókból a sínhajlító kis kütyüjüket, kihúzzák mindkét sínszálat a talpfarácsból, végigküldi a hajlítón, és kész is (persze utána vissza kell dugni a sínszálakat a helyükre.

A helyzetet nehezíti, ha ellen ívet is kell a flexibe tenni. Ezt úgy oldottam meg, hogy arra a részre (tillignek van) íves talpfarácsot tettem be. Az megvezeti rendesen a sínszálat, és szép átmenetet is ad.

A felxi végén is szoktam ilyent alkalmazni. Így megoldható, hogy a sínszálak papucs nélkül csatlakozzanak (máris van egy szakaszolás), és tök ta/dam-ta/dam sínkattogás is garantálható (ha erre szükség van).

Itt egy kép (kicsit homályos) talán a lényeg látszik. A pirossal jelölt rész a talpfarács, kettő piko flexi találkozik kb R400cm sugárban.

Előzmény: ZésZoli (22329)
manhattani Creative Commons License 2019.05.16 0 0 22330

Nagyon régi építésű nagyvasúti, ipar- és kisvasúti vonalakon volt/van salak, kavics vagy homok ágyazat. Mészkőről speciel nem hallottam, de az is lehet.

Előzmény: Sir Gombóc (22328)
ZésZoli Creative Commons License 2019.05.15 -1 0 22329

Köszi!

 

Akkor tulajdonképpen mi a baj a flexikkel?

 

Mekkora szekrényen lesz ez a sétáltató?

Előzmény: Ikarus 242 (22327)
Sir Gombóc Creative Commons License 2019.05.15 0 0 22328

hanem mindenféle más is, pl. salak, mészkő, stb.

 

Ez így ebben a formában..

Előzmény: pkristof65 (22321)
Ikarus 242 Creative Commons License 2019.05.14 0 0 22327

Kéttengelyeseknek, amiknek elsősorban szánom nem gond ez az ív, forgóvázas és csuklós kocsiknál a csukló megoldása és a takart forgóváz lehet a szűk keresztmetszet. Halling meg szokott adni minimum bejárható ívsugarat, ez Düwagoknál általában 200mm, a modern takart kerekű típusoké jelentősen több, Roco Düwag-é 220. Maga a sínszál a PIKO-nál is meghajlítható úgy, hogy úgy maradjon. Kézzel meghajlítottam a sínszál utolsó kb. 3 centijét így nincs törés az egyeneshez illesztésnél.

Előzmény: ZésZoli (22326)
ZésZoli Creative Commons License 2019.05.14 -1 0 22326

Sziasztok!

 

Ikarus 242 kolléga terve nekem nagyon tetszik! Remélem be fogja itt is mutatni, hogy halad vele. :-)

 

Kérdésem ehhez az "asztalkához": Vannak ugye ezek a 204mm ívsugarú Tillig ívek. Melyik gyártó melyik villamosa megy el ezen az íven? Én még ilyet nem találtam, vagy nem volt feltüntetve a modell mellett. 

 

A flexi témához: 

Volt egy darab olyan flexi sínem, ami egyáltalán nem volt rugalmas. Amerre hajlítottam, úgy maradt ( mint a forrasztóón, de azért nem olyan puha). A márkájára nem emlékszem. Nem használtam, csak vitrinben volt. Gyártanak még ilyet? Ha igen, melyik gyártó?

 

Üdv.

Előzmény: Ikarus 242 (22302)
tupolev Creative Commons License 2019.05.14 0 0 22325

Kb 2 méterre elég egy zacskó.

Előzmény: porszívómester (22324)
porszívómester Creative Commons License 2019.05.14 0 0 22324

Köszi a visszajelzéseket, közben én is kísérletezgettem és arra jutottam, hogy a HO-ás kő mégegyszer átszitálva (plusz némi N-essel keverve) ami az én ízlésemnek megfelel. Ízlések és pofonok... :) Paksinutiból kifejezetten TT-set nem láttam, HO vagy TT/N kapható, ha jól tudom.

Amatőr kérdés, de egy ilyen 200/250g-os csomag kb hány méterre elég? Nálam kb 12m a látható sínszakasz hossza.

Előzmény: pkristof65 (22321)
csgabesz1982 Creative Commons License 2019.05.13 0 0 22323

Időközben kikalkuláltam az irányárat. A faanyag valamint a teljes sinkészlet 150000Ft lenne.

Előzmény: csgabesz1982 (22308)
tupolev Creative Commons License 2019.05.10 0 0 22322

Humbrol Matt 113-assal festettem a rozsdát.

Előzmény: porszívómester (22320)
pkristof65 Creative Commons License 2019.05.09 0 0 22321

Én Revell 82 és 83 keverékéből csináltam 3:1 vagy 4:1 arányban és a 83 -ból kellett több. Egyszerűen hazahoztam a valós pályából egy jó rozsdás követ és addig öntögettem a két színt míg olyan nem lett mint a kő. Azért vigyázni kell mert száradás után árnyalatnyit változik a színe. Két rétegben vittem föl, mert az első nem takart eléggé, vastagon meg nem érdemes kenni. Ugyanezzel a festékkel lehet megadni a használt ágyazatkő árnyalatát is, oly módon, hogy egésze felhigítva viszed fel a kőre.

Nekem az alább belinkelt képen kicsit nagynak tűnik az ágyazatkő mérete, szerintem szebb ha TT -t használsz a Paksinutiból de ez már egyéni ízlés kérdése. Ha pedig valós pálya a cél, akkor ahhoz érdemes keresni szóróanyagot. A magyar pályákon is különböző méretű kövek találhatók, és nem csak bazalt, hanem mindenféle más is, pl. salak, mészkő, stb.

Előzmény: porszívómester (22320)
porszívómester Creative Commons License 2019.05.09 0 0 22320

Tényleg jól mutat, a színe is tökéletes.

Megkérdezhetem, hogy a síneket mivel festetted? Én a Revell 84-et próbáltam, hát elég erős barna...

Előzmény: tupolev (22319)
tupolev Creative Commons License 2019.05.07 0 1 22319

Én Paksinuti féle H0-ás zúzottkövet használtam, szerintem tökéletes a szemcsemérete.

 

Előzmény: porszívómester (22318)
porszívómester Creative Commons License 2019.05.07 0 0 22318

Sziasztok!

Ágyazat kapcsán továbbá, milyen méretűt? Tudom, hogy kapható a boltokban mindenféle méretű, de a legtöbb HO-ást én túl nagynak, durungnak találtam. 1,5-2mm nagyságú darabok is előfordulnak benne, ami elég zavaró számomra.

N-est használjak inkább?

manhattani Creative Commons License 2019.05.06 0 0 22317

Akkor írok egy harmadik módszert :-)

A "töltés"  trapéz formára igazított falap, erre erősítem a vágányt,

a "töltés" oldalára és a keresztaljak közé gyári töménységű faragasztót nyomok, H0-s vágányhoz jó a kis Pattex Palma ragasztó, mert annak a csöve jól befér a keresztaljak közé,

a ragasztóra bőven szórok szitált és festett parafareszelék "zúzottkövet", ujjal lenyomkodom,

a felesleget 5-6-óra múlva morzsaporszívóval eltávolítom,

az esetleges, ritka hibára (kis üres folt) újra ragasztót nyomok, de ebbe már kisebb szemű zúzottkövet szórok, hogy ne dudorodjon ki. Ha egészen kicsi a hiba, egy ecsetvégnyi festék is segít.

 

Macerás a ragasztót benyomkodni a keresztaljak közé, de így is kb. 1 óra / méter sebességgel lehet haladni,  plusz a száradási idő.

Előzmény: lolpox (22316)
lolpox Creative Commons License 2019.05.06 0 0 22316

Van egy teljesen mas iskola is, miszerint:

1. daralt tapetaragasztoval vegyiti az ember az agyazatot (nem kell sok, mert dagad is, markatol fuggoen)

2. le/elteriti igeny szerint

3. bepermetezi vizzel, a tapetaragaszto pedig megkot

 

(Nekem speciel vegyesek a tapasztalataim, de az tagadhatatlan, hogy ez a modszer szemermetlenul gyors a csepegtetoshoz kepest...)

 

Előzmény: zolti1001 (22314)
tupolev Creative Commons License 2019.05.06 0 1 22315

Én a hígított ragasztóba is csepegtettem 1-2 csepp mosogatószert.

A spricnivel előnedvesítés mindenképpen kell, én azt tapasztaltam, hogy ahová nem jutott, vagy felszáradt, ott a rácsöpögtetett ragasztó összerántotta a köveket.

 

Előzmény: zolti1001 (22314)
zolti1001 Creative Commons License 2019.05.06 0 0 22314

Sziasztok!

Ágyazatkő leragasztásánál Ti melyik módszert részesítitek előnyben?

 

A,: a felhígított ragasztóhoz keveritek a mosogatószert és úgy csöpögtetitek a leszórt ágyazatkőre?

Vagy

B,: vízzel keveritek a mosogatószert a spricnibe, azzal előnedvesítitek a leszórt ágyazatkövet, és erre csepegtetitek a hígított ragasztót?

 

Minden jó tanácsot szívesen fogadok.

pkristof65 Creative Commons License 2019.05.03 0 1 22313

A sztatikus fű ill. szóróanyag nagyságrendekkel szebb a szőnyeg alapú cuccoknál. Én biztos azzal készíteném. 

Előzmény: ignis01 (22309)
manhattani Creative Commons License 2019.05.03 0 0 22312

Ha ennek a gyep része jó, akkor ehhez kaphatók két ujjal vagy szitával szórható "szőrös" anyagok pl. a Nagyszőlős úti boltban.

 

Előzmény: ignis01 (22309)
ignis01 Creative Commons License 2019.05.02 0 0 22311

Köszi🤣

Előzmény: Schmidt-féle túlhevítő (22310)
Schmidt-féle túlhevítő Creative Commons License 2019.05.02 -1 1 22310

Egyiket sem. Ezt:

 

:-)))

Előzmény: ignis01 (22309)
ignis01 Creative Commons License 2019.05.02 0 0 22309

Üdv mindenkinek..lenne egy olyan kérdesem felétek  hogy....csinálgatok egy "egyedi" kis házikót és az udvart szeretném be füvesiteni...mit ajánlotok? Elektrostatikusan szorható füvet vagy gyepszőnyeget?? Melyikkel lehet szebb eredményt elérni??köszi

csgabesz1982 Creative Commons License 2019.04.28 0 0 22308

Üdv Mindenkinek!

 

Sajnos idő és hely hiányában ismét fel kell adnom a saját terepasztal építését. Így eladósorba kerül. 

Ha esetleg van, aki lát benne fantáziát és átvenné, azzal szívesen megbeszélem a részleteket (mi van meg, mi kell még, piszkos anyagiak)

publikus email címemen elértek. 

Amit tudni kell nagy vonalakban: 220x140cm, digitális üzemre terveztem. Két fejállomás, rejtett hurok, egy dilikör, és tolatgatás volt a terv. Rövid szerelvények, 2tg kocsikkal. A váz rétegelt lemezből van, Piko A sínrendszer (95%-a meg van, a váltók mind) Roco z21 startkészletes központ, plusz multimaus.  Wintrackes tervet mellékelem.

Van gördülő is, minden új. Szinte 0km-es. Digitoolsos váltódekóderek 3db, 17db szervo meg van már. Épület is van, dobozban még, szóróanyag, stb.

 

Minden kérdésre szívesen válaszolok. Árban szerintem megegyezünk, mert nem a nyerészkedés a célom, hanem a tisztességes üzlet. Nem feltétlen egyben válnék meg tőle (bár jó lenne), de nagy egységekben. 

 

Üdv:

Gábor

 

 

 

 

róbertke Creative Commons License 2019.04.27 0 0 22307

Itt az Index fórumai között megbújik a Városi tömegközlekedés modellezése oldal, ahol szakmailag jobban tudnának neked segíteni.

Fent vagy a Facén? Ugyanezen név alatt találsz egy zárt klubot, ahová villámgyorsan beléphetsz.

Van ott egy még egy Széchenyi Vasútmodellező Klub nevű csapat akikkel vedd fel nyugodtan a kapcsolatot, mert szintén villamos közlekedés a fő profiljuk.

Előzmény: Ikarus 242 (22306)
Ikarus 242 Creative Commons License 2019.04.26 0 0 22306

A LUNA 2mm magas U sín, a PIKO A 2,54 magas profilsín, gyári megoldás nincs az összekötésükre, a Tillig Elite-hez van gyári (fél)megoldás, hogy az U alját összenyomva alá kell tolni az Elite sínpapucsot. Kézenfekvő lenne Elite sínnel építkezni, viszont a régebbi modellek valószínű nem mennének el rajta.

 

róbertke: A LUNA két legnagyobb baja: nagyon drága és még ocsmány is, váltóból is csak azért azt használnám, mert nincs más ilyen szűk ívű gyári megoldás.

Előzmény: pkristof65 (22303)
róbertke Creative Commons License 2019.04.26 0 0 22305

Ha az 1100 x 500 mm szekrénylapnál nagyobb méretet nem engedhetsz meg magadnak, én a helyszűke miatt az íveket a gyárilag elkészített Tillig-Luna 87761  vágánymezőkből építeném meg.

Előzmény: Ikarus 242 (22302)
manhattani Creative Commons License 2019.04.26 0 0 22304

A terepasztalom Peco H0 félflex vágánnyal építettem (a félflex az, ahol a két oldalon felváltva nincsenek meg a hosszanti összekötők a sínek alatt, a flex, amin osszekötés nélküli keresztaljak vannak).

 

Az ívesre hajlított vágányt, a sínszálak egyforma hosszúra vágása után, a csatlakozó vágány irányhiba nélkül remekül megtartja, igaz, hogy nagyok a sugarak, jellemzően 600 mm. A Peco félflex vágány az ívesre hajlítás után úgy marad, nem kell erő a megtartásához.

 

Előzmény: pkristof65 (22303)
pkristof65 Creative Commons License 2019.04.25 0 0 22303

Jogosan tartasz a flexi vágány és a "többi" illesztésétől. A tapasztalataim ugyan más méretarányból származnak és nem ismerem a Tillig vágányzatát sem, de a flexi illesztése kötőelem nélkül -úgy hogy ne legyen irányhiba- szerintem nem fog menni. Rontja a helyzetet a szűk ív, ahol jól meg kell hajtogatni a flexi anyagot és nagyobb erővel akarja magát visszarúgni. Ezt időben hosszútávon kordában tartani nagyon nehéz vagy talán lehetetlen. Kérdés, hogy van-e megoldás a kétféle vágányzat korrekt illesztésére? Szóba jöhet még a forrasztás is, de ahhoz nagyon profinak kell lenni, jó és drága páka kell hozzá és még így is el lehet olvasztani, égetni az anyagot.

Gondolom a Tillig burkolt vágányzata nem olcsó, személy szerint egy gyártótól venném a vágányzatot és utólag burkolnám. Ezt N-es méretarányban gondolkodva mondom, H0 -ban kicsit könnyebb a helyzet.

Előzmény: Ikarus 242 (22302)
Ikarus 242 Creative Commons License 2019.04.23 0 3 22302

Szekrény tetejére szeretnék építeni egy H0 villamossétáltatót, az alap már kész, 110x50-es. Felsővezetékes üzemet szeretnék, egyelőre analógban. Régóta kotlok már a pályaterven, persze helyszűke miatt sokat nem tudok variálni. Tillig LUNA geometriával terveztem, de csak a váltókat meg max néhány rövid vágányelemet vennék abból, a burkolt szakaszokat is PIKO flexiből csinálnám, itt tartok a LUNÁval való illeszkedéstől, hogy mennyire tudom irányhiba nélkül hozzáileszteni kötőelem nélkül. Alapból egy 8-ast gondoltam mindkét felén átkötéssel, az "északi" oldalon egy rövidke rakodó/tárolóvágánnyal. Előnye ennek, hogy minden irányból minden irányba lehet benne haladni, így lehet fordítani a szerelvényeket, mehet dilikörként, 8-asként és két hurokként is. Hátránya talán a rövid szakaszok miatt nehézkes szakaszolás.

A B verzió ennek gyakorlatilag a fele, mindössze egy hurokkal, így ami egyszer megfordult, az úgy is marad, hacsak nem tolat vissza a hurkon. Előnye, hogy egszerűen szakaszolható akár úgy, hogy reed csövekkel és relékkel egyfajta automatikus üzem lehetséges, ráadásul a jobb oldali nagyobb térben akár egy nagyobbacska panelház is elfér, ami legalább osztja egy kicsit a teret.

A világossárga kocka egy MINOL kút, az alacsony szürke egy Kaufhalle, a bordó egy gyárfal Auhagen elemekből

Mi a véleményetek a tervekről, mit változtatnátok rajta?

 

RhB Creative Commons License 2019.03.29 0 1 22301

Én sem vagyok regisztrálva, mégis simán lejön. Klassz fotók. :-)

Előzmény: ELŐRE! (22300)
ELŐRE! Creative Commons License 2019.03.28 0 0 22300

nincs már FB, sajnos én sem tudom megnézni

Előzmény: kisfaludy1 (22297)
K.István 82 Creative Commons License 2019.03.28 0 0 22299

Szia. Engem is de nincs facem úgyhogy csak itt tudok "nyálatcsorgatni". 

Előzmény: kisfaludy1 (22297)
jelzo Creative Commons License 2019.03.28 0 0 22298

Szia.

Engem érdekel!:-)

Előzmény: kisfaludy1 (22297)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.03.25 0 3 22297

Ide raktam fel képeket a Maglódi kiállításról, ha valakit érdekel.

https://www.facebook.com/media/set/?set=oa.644477605984572&type=3

 

manhattani Creative Commons License 2019.03.24 0 0 22296

Ha teljesen száraz, be van ragasztva és lefújva színtelen matt lakkal, akkor nem számít, hogy szerves.

Magam egy fa körül a "mulcsot" modelleztem ilyennel, semmi gond nincs vele.

 

Van olyan fajta fa reszelék, ami hasonlít az avarra, de a fa is szerves anyag :-)

 

Előzmény: takcsi13 (22295)
takcsi13 Creative Commons License 2019.03.24 0 0 22295

Sziasztok!

 

Erdőben a sínek között az avart hogy készítitek?

Eddig csak darált száraz levelet találtam ötletnek, de ez nem tetszik mert szerves anyag....

jelzo Creative Commons License 2019.03.22 -5 1 22294

Szia.

Off.

Nagyon sajnálnám ha elmaradna. Nagyon rá vagyunk hangolódva. Mielőbbi jobbulást neki.:-)

Mi a 003 szektor E 12-13 széken "ülünk". ON.

Előzmény: RhB (22293)
RhB Creative Commons License 2019.03.22 -5 1 22293

OFF

 

Van egy nem túl jó hír a Loreena topikból, de talán rendbe jön jövő péntekig.

 

https://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=150875088&t=9036959

 

Amúgy nekem ilyenem van:

 

https://img.index.hu/imgfrm/8/3/0/5/IMG_0015318305.jpg

 

Te merre fogsz ülni majd?

 

ON

 

Előzmény: jelzo (22291)
lolpox Creative Commons License 2019.03.14 0 0 22292

Urak, segitseget kernek az osszeepitheto Viessmann DB jelzokkel kapcsolatban.

Azt mar sikerult kitalalni, hogy (par kiveteltol eltekintve) a nemet Conrad az exkluziv szallitoja a lapraszerelt H/V alak- es fenyjelzoknek.

Ellenben nekem Ks fenyjelzok kellenenek, de ilyen osszerakhato jelzot nem talaltam a Viesmann kinalataban (egyelore) sehol.

 

Letezik ilyen egyaltalan, vagy ismet kezdhetek gyujteni?

jelzo Creative Commons License 2019.03.11 0 0 22291

Szép igényes munka és jó témaválasztás. Várom a további fejleményeket is.:-)

Előzmény: pkristof65 (22289)
hodika1977 Creative Commons License 2019.03.11 0 0 22290

Nagyon igényes.sok sikert kivánok.csak igy tovább.Gratulálok!

Előzmény: pkristof65 (22289)
pkristof65 Creative Commons License 2019.03.10 0 7 22289

Szervusztok!

 

Az alábbi szöveget még szilveszterkor tettem föl a a Magyar FREMO-s topic -ba, de úgy látom azt kevesen nézegetik, viszont ebbe a topic-ba is illik. Akik már látták ott azoktól elnézést kérek az ismétlésért, de azért az ő számukra is található benne újdonság, mivel kerültek fel újabb képek.

 

"Körülbelül két évvel ezelőtt született meg az elhatározás, hogy elkészítjük a nagyobbik fiammal együtt Diósjenő vasútállomás méretarányos modelljét Fremo N-RE szabvány szerint, modul kivitelben. Most már elmondható hogy nem sietjük el, mivel igyekszünk igényesen megvalósítani és a ráfordítható idő sem sok. Ha lassan is, de azért haladunk, és mostanra összegyűlt annyi kép amiből már valami látható. Készítettem egy galériát is az építés menetéről elmagyarázva mit miért és hogyan csinálunk. Remélem érthető a képekhez fűzött leírás, ha nem nyugodtan jelezzétek.

Jelenleg az állomás 3 modulja készül, de tervbe van véve még több, pl. a környékre jellemző nyíltvonali modul(ok) is."

http://pkristof.hu/galeria/index.php?twg_album=Diosjeno

 

A lap tetején található egy "E-mail figyelmeztető" link, ahol ha gondoljátok email cím megadása után tudok értesítést küldeni azoknak akik igénylik, ha újabb képek kerülnek fel. Természetesen bármikor le lehet iratkozni.

_ Liar _ Creative Commons License 2019.03.09 0 0 22288
Előzmény: _ Liar _ (22287)
_ Liar _ Creative Commons License 2019.03.09 0 0 22287
jelzo Creative Commons License 2019.02.26 0 0 22286

Köszi. Tényleg jó lett, de a Synolitot lehet akár 4 cm er vastagon is önteni egyszerre. Persze a trükk a savignonban van.:-)

Előzmény: Nohab33 (22284)
ysenyerkesz Creative Commons License 2019.02.26 0 6 22285

Így:

Előzmény: Nohab33 (22284)
Nohab33 Creative Commons License 2019.02.26 0 0 22284

a mélysége cca 3 cm.

Az alját durva homokkal szórtam, part felé haladva finomodott. A "mély" víz a "sekély" fele, a sötétbarnáról a homokszínű fele árnyalódott. Gyantázás előtt telepítettem a nádat, hínárt stb.

Synolitot térhálósítóval kevertem (100:1) és 3 rétegben töltöttem fel a medret. Az alsó réteg gyantát barnával árnyaltam középsőt alig kevés hínárzölddel, a tetejére ecsettel raktam rá a átlátszó fodrokat. Száradás idején a sikeres kötésben bizakodva elfogyasztottam 1 pohár ( cca 2dl) 2016-os cabernet sauvignont.

 

Próbáltam képet tölteni de nem sikerül csak"ausztrál" változatot produkálni - égő, de ne jövök rá hogy tudok álló képet csatolni :-((

 

 

csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.02.25 -1 2 22283

Gondolom Ausztrália, vagy Új-Zéland. Miért kellene megfordítani?

:-))))

Előzmény: Nohab33 (22280)
jelzo Creative Commons License 2019.02.25 0 0 22282

Jó lett.:-) Most én kérdezek? Milyen gyantát használtál a gyantát vagy a medret festetted és milyen mély lett a tó?

Előzmény: Nohab33 (22279)
dave_dömper Creative Commons License 2019.02.25 0 0 22281

Sebaj ! Így se rossz. Csak egy kicsit ellentmond a fizika szabályainak (gravitáció). Ám, ha megfordítjuk azért úgy nagyon ütős a látványa. Gratula.

Előzmény: Nohab33 (22280)
Nohab33 Creative Commons License 2019.02.25 0 0 22280

sajnos nem tudtam megfordítani :-((

Nohab33 Creative Commons License 2019.02.25 0 3 22279

Megköszönve a tanács(okat), 1előre itt tartok.

Tonio19 Creative Commons License 2019.02.25 0 0 22278

Köszönöm!

Előzmény: csíkos-háTTú (22277)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.02.24 -1 2 22277

www.trackplanner.de

 

Előzmény: Tonio19 (22276)
Tonio19 Creative Commons License 2019.02.24 0 1 22276

Nem számit.

Csak kérdeztem, hátha valaki tud progit amiért nem kell fizetni, mivel ez SCARMsetup_0_9_25c  nem szolt semmit, most meg fölraktam ezt, SCARMsetup_1_5_0 azota utánna néztem 100-elemig van free modban.

Ugyhogy holnap megis veszem, remélem minden klappolni fog.

üdv

Előzmény: DZolTTán (22275)
DZolTTán Creative Commons License 2019.02.24 0 0 22275

Boccs, nem akarok más zsebében turkálni, szóval puszta kíváncsiságból kérdezem:
Egy ilyen méretű asztalnál csak a sínanyag milliós tétel. Emellett tényleg számít a 11e Ft?

Előzmény: Tonio19 (22274)
Tonio19 Creative Commons License 2019.02.24 0 0 22274

Uraim  egy kérdésem lenne.

 

Pár évvel ezelött használtam az SCARM tervezöt, akkor amit rajzoltam asztalt az 4,5-m * 3,2-m volt ott nem szolt semmit hogy mennyi sint rakok le.

 

Most megint rajzolgatnák vele igaz most 7,6-m * 4,5-m  asztalt szeretnék rajzolni és  kb 30-sin után kiirta free verzioban csak ennyit lehet, ha akarom fojtani megkell vennem a licenset az SCARM 39.90 $ ba kerül, estleg valakinek valami ötlete.

Vagy van valami ingyenes tervezö?

Elöre is köszi.

kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.24 0 0 22273

Láttam már, a kémeim jelentették a Domborzatépítése face oldalon. :-D 

Nagyon ügyes. Remélem nem valami hülyegyerek nyeri meg, kár lenne érte. 

Letegeztél ?! Na majd Maglódra viszek kesztyűt és oda dobom. Legyen nálad pisztoly, vagy kard. :-D 

Előzmény: jelzo (22272)
jelzo Creative Commons License 2019.02.22 0 10 22272

Szia. Ha jössz Maglódra veszek neked egy ecsetet.:-) Én most ezzel fárasztom magam.:-) Most látom, hogy letegeztelek. Szabad?:-) 

Előzmény: kisfaludy1 (22271)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.21 0 0 22271

Igen gipszkarton.

Nincs itthon ecset. :-D 

Előzmény: jelzo (22270)
jelzo Creative Commons License 2019.02.20 0 0 22270

Jó lett. Gondolom gipszkartont használtál. Miért nem te fested meg?

Előzmény: kisfaludy1 (22269)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.20 0 7 22269

Csináltam egy hidacskát, a festés már nem az én dolgom. :-) A támfalakat csak nekitámasztottam, lehet vinni kijjebb-beljebb. A svájciak egész beszokták rakni a kapunyílásig. Én meg inkább kijjebb, nekem úgy jobban tetszik, ez már az alkotói szabadság. Kőminta van bőven, úgyhogy lehet tologatni. :-D

 

   

kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.20 0 0 22268

Koi pontyra tippeltem. :-D 

Én vizsga nélkül is elhorgászgatok az akváriumban. :-) 

Előzmény: jelzo (22265)
jelzo Creative Commons License 2019.02.20 0 0 22267

Én synolit műgyantát használok a Novia KFT nél veszem. Nem tudom hol laksz, van boltjuk több helyen is. Egy hátránya van hogy elég erős szaga van, de ha kiszellőzik azután szagtalan. Vagy használhatsz HEKI műgyantát is. Szintelen szagtalan, de háromszor annyiba kerül. Különben az is jó.

Előzmény: Nohab33 (22266)
Nohab33 Creative Commons License 2019.02.20 0 0 22266

Köszönöm a választ

A víztiszta gyanta hol fellelhető?

jelzo Creative Commons License 2019.02.19 0 0 22265

Nem is aranyhal, hanem vörösszárnyú keszeg. Megbuktál a horgászvizsgán.:-)

Előzmény: kisfaludy1 (22264)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.19 0 0 22264

Látom még megvannak az aranyhalak meg a kelgyó. :-D 

Előzmény: jelzo (22263)
jelzo Creative Commons License 2019.02.18 0 6 22263

Szia.

Fóliát ne használj. Készítsd el a medret és ha gondolod a medret fested meg vagy a gyantába teszel színezőt. Lehet plasztikusan a mederalja sötétebb a szélét világosabbra fested. Én a medret festem és víztiszta gyantával öntöm fel. 

Előzmény: Nohab33 (22262)
Nohab33 Creative Commons License 2019.02.18 0 0 22262

Sziasztok

 

Kis tavat szeretnék kialakítani (kb 40×30cm) az asztalomon. Fóliát, illetve modellvizet láttam erre a célra, de nem tudom mi az igazi technika :-(

Tudtok ebben segíteni? (tipp, esetleg ha már volt előzmény, tutorial erre a témára...)

köszönöm.

Zoltán

 

jelzo Creative Commons License 2019.02.17 0 0 22261

Jó lett. Ügyesen eldugtad a cérnát amivel húzod.:-)

Előzmény: kisfaludy1 (22260)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.17 0 2 22260
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.17 0 0 22259

Csak nem eszed meg. :-D 

Előzmény: jelzo (22258)
jelzo Creative Commons License 2019.02.17 0 0 22258

Szerintem nem mered elhozni!

Előzmény: kisfaludy1 (22257)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.17 0 0 22257

Köszi maestro. Majd hozom a kamerát Maglódra és lekamerázzuk a tiédet is. :-) 

Előzmény: jelzo (22251)
ysenyerkesz Creative Commons License 2019.02.16 0 1 22256

Itt egy támpont a valós életből: http://ume.kozut.hu/dokumentum/40

A pálya testek széllessége a rajta várhatóan közlekedő gépjárművek paramétereitől függ:

sebesség, jármű fajta(teher, személy, kisteher). Ezen kívül a forgalom mennyisége illetve parkoló kialakítás is befolyásolja mindezt.

De ami elmondható röviden: az alapméretekkel nem lössz mellé:

-Autó pálya: sávonként 3,5 m

-Autó pálya: leállósáv 3,0 m

-Autóút: sávonként 3,5 m

-Autóút: leállósáv ha van min 2,0 m

-1-2 számú főút: 3.0 m

-Alsó rendú utak: irányonként 2,75 m

-lakott területen, alapon én azt mondanám 3 különböző méretnél többet kár modellezni.

-Főút: sávonként  3,0 m

-Mellék utca: sávonként 2,75 m

-Kis utca: sávonként 2,5 m

Persze egy sugár út, vagy egy poros kis mellékutcácska is ettől eltérő lehet,

de ezt már a látvány alapján mindenki eldöntheti magának.

Előzmény: csgabesz1982 (22252)
manhattani Creative Commons License 2019.02.16 0 1 22255

Magam ahhoz szabtam, hogy a Faller közúti rendszer járművei jól elférjenek egymás mellett, és az út látványhelyes legyen. Így nekem 80 mm-re adódott az aszfalt szélessége, mellette 10-10 mm leállósáv.

Előzmény: csgabesz1982 (22252)
csgabesz1982 Creative Commons License 2019.02.16 0 0 22254

Köszönöm.

Előzmény: jelzo (22253)
jelzo Creative Commons License 2019.02.16 0 1 22253

Szia. 70 mm er elég lesz.

Előzmény: csgabesz1982 (22252)
csgabesz1982 Creative Commons License 2019.02.16 0 0 22252

Szép estét.

Milyen szélesre "szabjak" egy H0 méretarányú közutat? ..(nem főútra, valami kisvárosi mellékútra gondolok.)

Köszönöm a választ.

Gábor

jelzo Creative Commons License 2019.02.15 0 1 22251

Nálatok milyen alacsonyan repülnek a sárkányok.:-) Köszi hogy feltetted. mindig jó nézni az asztalod.

 

Előzmény: kisfaludy1 (22250)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.15 0 6 22250

Ez meg előremenetben, itt már a villogó ledet is sikerült kikapcsolni.

Ha valaki figyelmesen végignézi, még egy szerencsesárkányt is láthat elröppenni a levegőben. :-D

 

https://www.youtube.com/watch?v=sqh3ZX_MEOw

 

Előzmény: kisfaludy1 (22249)
kisfaludy1 Creative Commons License 2019.02.15 0 6 22249

Teszteltem a kis GoPro kamerát.

https://www.youtube.com/watch?v=FmewC2_OJf8

 

BO60 Creative Commons License 2019.02.15 0 0 22248

Sziasztok!

 

Keresném a Sín, ha Elite című cikk 2. részét, bármilyen formában./az első meg van/.

Ebből a sínből kezdenék építeni, de mivel váltó ellenív gyárilag nem létezik, ezért flexiből kell megcsinálni. Tulajdonképpen ez érdekelne a legjobban, az első cikkben erre vonatkozóan nincs semmi.

Ha tud valaki segíteni, előre is nagyon köszönöm.

CsRG Creative Commons License 2019.02.11 -1 3 22247

Köszönöm.

Már pótoltuk a károkat.

Ezt ez a bácsi ültette.

Már megeredt.:-)))

 

Üdv!

 

 

Előzmény: jelzo (22246)
jelzo Creative Commons License 2019.02.09 0 1 22246

Szerintem jól sikerült. Ezek után kerüld a vihart.:-)

Előzmény: CsRG (22245)
CsRG Creative Commons License 2019.02.08 0 3 22245

Igen.

Szerencsétlen ez is kapott.

De ez talán helyrejön.

Viszont a fenyők nem úszták meg.:-)))

 

 

 

Előzmény: jelzo (22244)
jelzo Creative Commons License 2019.01.31 0 0 22244

Jó nagy vihar  lehetett.:-)

Előzmény: CsRG (22243)
CsRG Creative Commons License 2019.01.30 0 6 22243

Sziasztok!

 

Csináltam egy fát.:-)

De kitörte a vihar.:-((

 

jelzo Creative Commons License 2019.01.27 0 0 22242

Örülök hogy segíthettem.:-)

Előzmény: hotto (22241)
hotto Creative Commons License 2019.01.27 0 0 22241

Igazad van, túl vastag lett, nehezebben is szárad.

Közben annyi változás lett, hogy LEGO-ból készült a sablon, abba ragasztottam bele a mintát adó léceket. Az étolajos ötlet remekül bevált, köszönöm!

Előzmény: jelzo (22239)
jelzo Creative Commons License 2019.01.27 0 0 22240

 A képet persze nem csatoltam.:-)

jelzo Creative Commons License 2019.01.27 0 0 22239

Szia.

Szerintem nem lett ez rossz csak vastagnak találom. Én modellező lécet használok, megtudod vásárolni a dekorációs áruházakban, pl Panton. Ami a fotón van az 4 mm x 2 mm er. Előkerestem egy régi sablonomat ez 6 mm er magas. De lehet vékonyabb is. Írod hogy rétegelt lemezre öntöd ki, szerintem jobb lenne, egy üveglapra.:-) 

Előzmény: hotto (22237)
benbe Creative Commons License 2019.01.26 0 0 22238

Ez mitől indóház?

Előzmény: SebyHun (22221)
hotto Creative Commons License 2019.01.26 0 0 22237

Milyen lécet használsz zsalunak?

Sokadik próbálkozásra ilyen lett:

 

Elsőnek gyufaszálakat használtam, de mindegyik görbe.

Előzmény: jelzo (22218)
murray Creative Commons License 2019.01.20 0 0 22236

megpróbáltam ma az ágyazatot. úgy döntöttem leragasztom előtt a síneket. 

Előzmény: csíkos-háTTú (22235)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.01.18 -1 1 22235

Én ugyan csak fényképeztem, de stimmel. A hobbivasút Z-s és Kezdő modellező topicjaiban írtam le ugyanezt, Z és TT méretű asztalok építése közben.

Előzmény: murray (22232)
róbertke Creative Commons License 2019.01.18 0 0 22234

Köszönöm szépen a válaszod! :-)))

Előzmény: RhB (22233)
RhB Creative Commons License 2019.01.18 0 0 22233

Az azóta már törölt e94 nickű kolléga (azt hiszem van új nickje is, de most nem találtam), aki már vagy a harmadik Mariazellerbahn témájú asztalt csinálja.

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=106769259&t=9169916

 

Előzmény: róbertke (22227)
murray Creative Commons License 2019.01.18 0 0 22232

Mester, így jó ahogy a koma csinálja? 

 

https://www.youtube.com/watch?v=hGgT0zQg1s4

 

akkor a sínt nem is kell külön leragasztani hanem a körberagasztott ágyazat tartja oda? 

 

sorrend: 

-parafa alapot lefestem szürkére

-sín lerakása, gombostü stb rögzités

-ágyazat leszórás, ecsettel igazitás

-ágyazat permet, vízzel

-ragasztó csepegtetés

 

így? 

Előzmény: csíkos-háTTú (22231)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2019.01.18 -1 0 22231

Csak ne feled:

- A hígított ragasztóba pár csepp mosogatószer, vagy folyékony szappan!

- A csepegtetés előtt az elterített ágyazatot bepermetezni vízzel!

Különben a ragasztó összerántja a leterített anyagot.

Előzmény: murray (22228)
murray Creative Commons License 2019.01.18 0 0 22230

bakker.. akkor jó. köszi 

Előzmény: B2Z (22229)
B2Z Creative Commons License 2019.01.17 0 0 22229

Szia!

Igen ez az! Amíg folyik fehér ,ha megköt  akkor színtelen lesz!

Előzmény: murray (22228)
murray Creative Commons License 2019.01.17 0 0 22228

helló még mindig az sínágyazat (paksinuti) ragasztáson görcsölök. 

 

Csíkós azt írja : "vízbázisú faragasztó"  1: 1 arányban vízzel keverve, csepepgtetve

 

melyik az a ragasztó? ez a pattex? de ez fehér asszem nem átlátszó.  mindenhol ezt dobja ki. ez nem jó 

mi kell nekem pontosan? 

kösz

róbertke Creative Commons License 2019.01.14 0 2 22227

Segítséget szeretnék kérni!
Az alábbi H0e terepasztal kint volt a Temofeszten, de nem írtam fel, hogy kié volt.
Netán tudja valaki?  Váltógyártótól (a mi Lacink) kettővel a Truman felé volt.
Köszönöm.

SebyHun Creative Commons License 2019.01.10 0 0 22226

Köszönöm a válaszokat, hétvégén kiprobálom. 

Előzmény: e_zsolt (22224)
róbertke Creative Commons License 2019.01.09 0 1 22225

Faller 120217 adatai

Méretek: 360 x 251 x 118 mm / 310mm hosszú jármű fér be a csarnokba

Ajtó magassága: 80 mm

Ajtó szélessége:  53 mm 

Vágánytengely távolság: 77,5 mm

Előzmény: SebyHun (22223)
e_zsolt Creative Commons License 2019.01.09 0 1 22224

Szia!

 

Szinte biztos, hogy Piko "A" 15 fokos váltókat használ (PIKO 55221 WR). Szerintem 2db jobbos váltó van egymás után építve. Az egyik jobbos a másik jobbos kitérőirányára van rátéve, (ez az első váltó nem látszik) de a második váltó, ami látszik a videón, kitérőjén látok némi csalást, kicsit meg van törve kifelé a rádugott következő sín (az asztel széle felé). Talán van ott még egy G62-es is az R9-es előtt, vagy flexit használt. Ez utóbbi a valószínűbb!

Előzmény: SebyHun (22223)
SebyHun Creative Commons License 2019.01.09 0 0 22223

szia!

 

Igen, lényegében ugyanez. Ezt a videót megtaláltam én is, de nem látszik jó, milyen vágányokból alakította ki az építő. 

 

 

Előzmény: róbertke (22222)
róbertke Creative Commons License 2019.01.09 0 0 22222
Előzmény: SebyHun (22221)
SebyHun Creative Commons License 2019.01.09 0 0 22221

Sziasztok!

 

Van valakinek FALLER 120217 3 allású villanymozdony indóháza? Próbálom a terepasztalon elhelyezni, de semmilyen számomra elérhető vágányzatból nem tudom kialakítani, hogy a 3 beálló 1-1 kitérőből elérhető legyen, sehogy nem adja ki. RocoLine, GeoLine, Roco sínekkel is megpróbáltam. 

 

Köszönöm előre is a segítséget!

 

Krisztián

 

 

gozos44 Creative Commons License 2019.01.07 0 0 22220

Tisztelt Modellezők!

 

Vállalkozó kerestetik!

A feladat:

Analóg terepasztal villamos kötések megvalósítása, vezérlőpult kialakítása.

Néhány adat:

Asztal területe: 7,5 m2

Sín: PIKO A-Gleis

Állomási vágány: 5

Kitérők: W3 4db, egyéb kitérő 8 db

Jelzők (egyszerű Fuggerth vörös/zöld): 8 db

csonkavágány/iparvágány: 9 db

világítás/lámpa: kb 50 db.

Épületvilágítás (belső) kb. 35 db

Minden csatlakozás könnyen elérhető, a lámpák, váltók, betáplálások kábelei az asztal alatt lógnak

Terepasztal helye: Érd, fűtött, világított helyiség

Munkavégzési lehetőség: bármikor napközben

Kezdés: megegyezés után azonnal

A munka elvárt átfutási ideje: a kezdéstől számított 1 hét

Nem nagy munka, de nekem erre  időm, kedvem és affinitásom sincs.

 

Komoly partnert keresek. Mail publikus

 

Üdvözlettel,

gozos44

jelzo Creative Commons License 2018.12.31 0 2 22219

Köszi a figyelmeztetést.:-) A híd a teherforgalom elől le van zárva.:)

Előzmény: The Inflexible Walrus (22217)
jelzo Creative Commons License 2018.12.31 0 1 22218

Szívesen.

Szerintem megéri próbálkozni. Nekem is jobban tetszik a zsaluzott változat mint a simított.

Előzmény: hotto (22216)
The Inflexible Walrus Creative Commons License 2018.12.31 0 0 22217

A vasalásig tönkrement betonozást jó lenne gyorsan kijavítani, mielőtt még egy idegesebb statikus lezáratja a hidat.:)

 

Eredményekben, terepasztalokban, gördülő állományban, váltógyártásban, kaméleonban, akváriumban gazdag, boldog új évet kívánok mindannyiunknak!

hotto Creative Commons License 2018.12.31 0 0 22216

Köszi a tippet, akkor még tovább próbálkozom.

 

Ami a képen lévő mintát illeti, hááát... szeretnék így festeni :)

(az első képet betettem, amit a gugli kiadott, de a Tiéd szemléletesebb, főleg a kilátszó betonvasak)

Előzmény: jelzo (22215)
jelzo Creative Commons License 2018.12.31 0 1 22215

Én modellgipszet használok a sablont modellező lécből készítettem. Nekem simán kipattant a sablonból, igaz hogy megvártam, hogy a gipsz teljesen kifehéredjen. De ha a sablont bekened étolajjal, vagy bármilyen olajjal akkor biztos hogy simán kijön. (Hátránya!)hogy a festést csak oldószeres festékkel tudod kivitelezni. De ez sem lehet probléma, látva hogy milyen szinten építesz.:-) Különben, amit feltettél képet mintának az 1945 ös, elég csúnyácska.

Mármint, ami a festést illeti.:-)

Előzmény: hotto (22212)
Inibelum Creative Commons License 2018.12.31 0 0 22214

Még egy kis Arduino:

 

Találtam egy könnyen kezelhető jelzővezérlőt. Beépítve 30 jelzéskép, de lehet saját is. USB porton karakteres menüből könnyen paraméterezhető. Mindössze egy optocsatoló kell hozzá.:

 

https://www.youtube.com/watch?v=o8-n3qQ8xGA

 

Hogy ne legyen teljesen terep nélkül a hozzászólás, egy kis farm is készült az asztalra:

 

http://indafoto.hu/inibelum/gazdasagii

 

Boldog 2019-et mindenkinek!

 

Előzmény: oldmumus_v.2 (22203)
manhattani Creative Commons License 2018.12.31 0 0 22213

Művészeti boltban kapható modellcement. Nagyon igazi cement módra viselkedik, magam buszmegálló alapját öntöttem belőle.

 

Előzmény: hotto (22212)
hotto Creative Commons License 2018.12.31 0 0 22212

Milyen anyagot használtál a "betonhoz"?

 

Megpróbáltam modellgipsszel és glettgipsszel, de egyik sem lett jó.

Ha rajtahagyom a zsalut (24 órát), akkor nem tudom roncsolásmentesen leszedni.

Ha pedig várok egy kicsit (5-10-30 perccel próbáltam) és utána nyomom bele az előre elkészített zsalut (csináltam egy sablont gyufaszálakból), akkor "cuppan" az anyag és lejön az alapfelületről (rétegelt lemez).

 

Előzmény: jelzo (22210)
Szilrobi_index Creative Commons License 2018.12.29 0 1 22211

Szia!

 

Nem vagyok szakértő, de az lehet a probléma, hogy terheletlenül mérted. Köss be egy fogyasztót (pl.:izzó) is a körbe és látni fogod, hogy más feszültség értékeket fogsz mérni.

 

Üdv,

Robi

Előzmény: Sándor1:87 (22208)
jelzo Creative Commons License 2018.12.29 0 3 22210

Szia.

Csak úgy tudod megcsinálni, ha elkészíted a zsalut. Nekem így sikerült.

 

 

Előzmény: hotto (22204)
Inibelum Creative Commons License 2018.12.29 0 0 22209

Szia!

 

Ha neked ilyen van : Fleischmann-h0-6052, ezt találtam:

 

http://www.fleischmann-ho.nl/downloads/handleidingen/draaischijven/hl-6052.pdf

 

 

 

Előzmény: Sándor1:87 (22208)
Sándor1:87 Creative Commons License 2018.12.29 0 0 22208

Sziasztok!

 

Segítséget szeretnék kérni egy fleischmann elektromos fordítókoronggal kapcsolatban.

A korong vezérlő kapcsolójába milyen működtető feszültséget kell HIVATALOSAN bekötni?

(egyen feszültség, váltó feszültség, 12V, 16V, esetleg egyik sem?)

Nem találtam semmilyen leírást a neten.

 

FZ1 trafóval próbáltam, de voltmérővel rámérve a trafóra nagyobb feszültséget láttam, mint ami az aljára van írva, félek, hogy hosszú távon kinyírja a fordító korong elektronikáját.

(Mozdony oldalon 12 v helyett 16.8 V egyen, a tartozékok oldalon 16 V helyett 18.8 V váltót mértem, terhelés nélkül)

 

Írja már meg valaki, hogy milyen feszültséget kössek rá, hogy ne füstöljön le publikus e-mail címemre.

Előre is köszönöm

Hernyofan Creative Commons License 2018.12.28 0 0 22207

Szia!

 

Az én módszerem:

 

 

Vékony sztirol lapot, vagy habosított PVC-t a két szélén finoman bevagdostam. Ez adja a zsaluzat "osztását". Ezután fogtam vékony lakkozott rézhuzalt ( Conradban megveheted külön, de kinyerheted kis motorokból, váltó állítóművekből ), és szépen körbetekertem a darabot úgy, hogy a huzal a bevágásokba essen. A végén a panel hátulján leragasztottam szigetelőszalaggal a huzalt. Ha közben elszakad ( mert el fog ), az sem baj: visszatekersz egy menetet, majd rögzíted hátul, és folytatod egy új szállal. Ezután vastagon telibe festettem az alapszínnel ( valamilyen Revell volt ). A festékréteg vastagságával lehet beállítani a redők durvaságát. Miután a festék megszárad, tökéletesen megfogja a huzalt. A panelkéd két szélét ollóval levágod, a hátuljáról lebontod a maradékot és lényegében úgy szabod/ragasztod/hajlítod, ahogy akarod. Mintha egy sima dekorlap lenne. Ez a támfal elég egyszerű, simán kifaraghatod az egészet sztirolból és/vagy habosított PVC-ből, vagy megtartva ezt akár le is burkolhatod a vékony, "bordásított" lapoddal. A másik, egyszerűbb megoldás, hogy láttam valahol ( talán Auhagen ) ilyesmi gyári dekorlapot is. A harmadik, amiről egy makettező könyvben olvastam, hogy valamilyen ragasztóval húzta rá a kartonra a bordákat az illető. Ezt viszont nem ültettem át gyakorlatba soha.

 

A rézhuzalos módszert itt próbáltam ki ( látható, hogy kétféle vastagságban van festve ):

 

 

Az íves felületen, amihez az oszlop is csatlakozik ( illetve az igazi állomáson minden betonfelületen ) jól látszik a zsaluzat nyoma, így muszáj volt kifejleszteni. :) Ide a finomabb bordázás elég, a hatás megvan.

Ha csinálsz több ilyen panelt, és egymáshoz képest eltolva feded be vele a támfalat, úgy még jobban néz ki pl. egy régi támfal, aluljáró, áteresz, stb...

 

 

 

Előzmény: hotto (22204)
hotto Creative Commons License 2018.12.28 0 0 22206

Nem a koszra gondoltam, hanem a homogén felület megtörésére.

Amikor lebontják a zsaluanyagot a megszilárdult vasbetonszerkezetről, akkor ott marad a jellegzetes "deszka negatívja".

Előzmény: Törölt nick (22205)
Törölt nick Creative Commons License 2018.12.28 0 0 22205

szárazecseteléssel

Előzmény: hotto (22204)
hotto Creative Commons License 2018.12.28 0 0 22204

Milyen eljárással lehetne elérni, hogy a gyári támfalakon valahogyan meg lehessen jeleníteni a vasbeton zsaluzásakor kialakuló "erezetet"?

 

Valami ilyesmire gondoltam:

 

 

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.12.26 -4 2 22203

Végre egy újabb ötletes felhasználása Arduinonak a modellvasút világában.

Előzmény: Inibelum (22202)
Inibelum Creative Commons License 2018.12.26 0 5 22202

Sziasztok!

 

Régóta szeretnék az asztalra egy műhelyt ívhegesztővel. Keresgéltem a Neten szimulátort, de a gyáriak elég drágák. A DIY keretében találtam egy arduino progit de eredetiben nem igazán tettszett. Némi bővítgetés után ez lett az eredmény. Ha valakit érdekel a forráskódot elküldöm. 

 

https://youtu.be/VZTuFY2muXw

 

A költség:

arduino nano 700-800Ft + LED

 

 

 

 

 

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.12.26 0 0 22201

TT-nél mi is megléptük a kuzinnal ezt a dolgot. Először a fekete műanyag lett szürkére meg rozsdásra festve. Később amikor a műanyag iparban dolgozott akkor fröccsöntött neki tetsző aljakat. Ez olyan betűzőszerszámot készített amivel úgy vissza tudta nyomni mintha gyári lenne.

Előzmény: Grauwolf (22200)
Grauwolf Creative Commons License 2018.12.26 -1 0 22200

...iiigen, egyetértek, azért írtam, hogy másutt az ok...Régen, amikor TT-ztem, azt a trükköt csináltam, hogy a sínszálak rögzítő fülecskéit meglazítottam, s kiemelve, kivettem a toldótüskét, amire hajlítottam egy enyhe S formát, majd visszatettem, füleket ismét széthajtottam. Ezzel elértem, hogy két sín összetolásakor baromi feszes/szoros kapcsolat jött létre, megszünt a lötyögés.Persze ehhez jó kézügyeség szükséges.

Tipped nincs arra, hogy miért nem tudok egy N-es profilos, ágyazatos sínszálat megforrasztani? 

Előzmény: csíkos-háTTú (22198)
róbertke Creative Commons License 2018.12.26 0 0 22199

Egy kis kiegészítés még ahhoz amit Csíkos Mester tanácsolt: 

 

Igaz a TT-Vasúttal foglalkozik a füzet, de hasznos tudnivalókat közöl minden méretaránynak 

 

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=1&kat=gle1 

 

Amit a figyelmedbe ajánlanék az a 15. oldalon kezdődik: 

 

http://as.rumia.edu.pl/tt/kat/katalogi.asp?poz=15&kat=gle1 

 

Amúgy nyugodtan olvasd végig az egészet, több hasznos tippet-trükköt fogsz találni benne. 

 

Egyvalamit ne nagyon vegyél figyelembe: a Vágánygeometriát! Piko H0 teljesen más.

 

Előzmény: andzsin (22188)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.25 -1 0 22198

Ez így, ebben a formában nem igaz.

 

Ha rendesen megy az áram a sínekben, és több ponton is be van táplálva a pálya, akkor egy mai, stat szettes kis szabályzó, ami nem tud többet fél Ampernél, az is kiszolgál egy mozdonyt, akár egy réi, kétmotoros PIKO E44-t is.

 

Hogy mekkora áram jut egy betáptól távoli ponton a mozdonyoknak, az nem attól függ, hogy mennyi maximális áramot írtak a trafóra.

Hanem attól, hogy az áram odáig vezető útja mennyire "rögös".

Előzmény: Grauwolf (22191)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.25 -1 0 22197

És ezzel lassú kínhalálra ítélni a rozsda által a régi PIKO síneket!

 

Csak nagyon-nagyon óvatosan lehet csiszolni bármivel is, és csak akkor, ha más már egyáltalán nem segít.

Előzmény: Grauwolf (22189)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.25 -1 0 22196

Anjin San! (Tiszteletre méltó Kormányos!) :-) /Láttam annak idején a Sógun c. filmsorozatot, és olvastam is a regényt.../

Régi sínek tisztításához az alábbi linkre kattintva találsz útmutatót:

http://www.hobbivasut.hu/forum/topic_105_1.html

Igaz, azok TT sínek, de a régi, "U" profilos PIKO-k is ugyanabból az alapanyagból készültek.

A pályát lehetőleg minél több ponton tápláld be, vagyis trafó által adott áramot ne csak egy ponton, hanem legalább kettőn vezesd be a sínekbe!

Előzmény: andzsin (22188)
Grauwolf Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22195

...hááát, piko sineknél ez a fémlapocska úgyemlékszem kis fém fülekkel rögzül, amiket a felső oldalról tudsz picit rányomni egy csavarhúzóval... asszem? De ezt most látatlanba írom.

Előzmény: andzsin (22194)
andzsin Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22194

akkor kérdezek még valamit: a betáp nem tudom más síneknél hogy van, de itt alulról hozzáér két fémlapka a sínhez, ami összezárja az áramkört, na most ez annyira lazán van megoldva, hogyha simán fekszik az asztalon, akkor hol hozzáér, hol nem, egyelőre most még csak a próbakört állítottam fel, aládúcoltam egy kicsit a betápnál, hogy biztos hozzáérjen a fém a sín az aljához, ez valami konstrukciós hiba vagy mindegyik ilyen és hogy lehet ezen segíteni? Ezt onnan vettem észre hogy valamai nem jó, hogy közvetlenül arra sínre tettem am ozdonyt, amin  betáp van és nem mozdult, akkor néztem meg közelebbről, hogy basszuskulcs, a fémlap nem éri el a a sínt, csak ha felülről megnyomom a sínt a fémlaphoz...

Előzmény: Grauwolf (22192)
andzsin Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22193

egyelőre a csiszolás működik:) köszi!

Előzmény: Grauwolf (22189)
Grauwolf Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22192

... a csatlakozókat is...

Előzmény: Grauwolf (22189)
Grauwolf Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22191

...egy piko fz trafó, akár 10 méter távolságra is elegendő, ezt leellenőrizheted egy ilyen hosszú vezetékkel...

másutt az ok

Előzmény: andzsin (22190)
andzsin Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22190

azt elfelejtettem, hogy 2m hosszú és 130cm széles a terepasztal, két hurok van benne, magyarul két kör egymást átfedve, tehát körbemenne a mozdony és 1db mozdony.

Előzmény: andzsin (22188)
Grauwolf Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22189

Próbáld végig csiszolni.😕

Előzmény: andzsin (22188)
andzsin Creative Commons License 2018.12.25 0 0 22188

Sziasztok, építenék egy terepasztalt a gyermeknek és már az elején elakadtam:( Történt ui hogy van egy rakat Piko U-s sínem. Vettem egy új Piko-s szettet I profillal, az odáig OK, hogy konverterrel összekötöttem a két profilt, azzal nincs gond. Viszont a kis vonat az U profilon csak egy ideig fut, aztán megáll. Megpróbáltam a betáptól visszafelé is rátenni, teljesen változó honnan indul meg, a lényeg, hogy a sínek központi részén (ami távolabb van a betáptól), oda már nem jut elegendő kraft. Ilyenkor mi a teendő, hogyan lehet ezt megoldani? köszi!

MGModell Creative Commons License 2018.12.23 0 0 22187

Üdv.

Nagyon köszönöm a segítséget.

Még nem vettem meg csak próbáltam utána nézni...

Akkor ez nem az én projektem :(

 

Még egyszer köszönöm 

csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.23 -1 1 22186

Ezen nem fognak menni az Általad említett modellek!

 

Egyébként, ha még nem vetted meg, akkor engedd el! Kb. 20 éve nem gyártja már a Märklin ezt a sínt. úgy hívják, hogy "M-Glies". Rozsdásodásra hajlamos, ezer éves, nincs hozzá semmi, és a geometriája sem passzol semmihez. Különösen a váltók nem. Ha még nem fizetted ki, akkor szerintem ne is vedd meg! Aknamezőre tévedsz vele.

Előzmény: MGModell (22185)
MGModell Creative Commons License 2018.12.23 0 0 22185

Üdv.

Valóban pontatlan voltam, a mozdonyokra gondoltam :)

Annyit lehet tudni, hogy váltó áramú digitális asztal.

Sikerült egy képet feltölteni.

Köszönöm

 

ysenyerkesz Creative Commons License 2018.12.23 0 0 22184

Bocsánat a fogalmazás nem pontos, mert a vagonok talán mennek rajta.

 

Előzmény: MGModell (22182)
ysenyerkesz Creative Commons License 2018.12.23 0 0 22183

Ha a vágányzat 3 sines fajta, akkor talán cak a marklin gördülő állomány lesz használható rajta.

:-(

Előzmény: MGModell (22182)
MGModell Creative Commons License 2018.12.23 0 0 22182

Tiszteletem a Uraknak!

Nagyon régen modell vasutaztam (padlón ovál pálya plusz egy két kitérő).

Most úgy adódott, hogy hozzá tudok jutni egy  Märklin félkész asztalhoz.

Az lenne a kérdésem, hogy Piko, Roco "normál" vontatókat vajon tudok valahogyan használni egy ilyen vágányzaton?

Régen tudom hogy volt különbség, csak nem tudom ezek a digitális rendszerek mennyire kompatibilisek egymással. Vezérlés nincs hozzá csak sínpálya.

Elnézést ha butaságot kérdeztem. 

Köszönöm Gergő

murray Creative Commons License 2018.12.22 0 1 22181

ezt az oldalt nem is ismertem de ez kell nékem! 

kösz Mester! 

Előzmény: csíkos-háTTú (22180)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.22 -1 1 22180

Ezen a fórumon visszalapozol egy kicsit:

http://www.hobbivasut.hu/forum/topic_90_from.html#from

Igaz Z-s topic, de minden kérdésedre ott lesz a válasz. Kell egy kicsit görgetni rajta, de szerintem leírtam benne mindent, még képek is vannak. Pár éve építettem egy szerkezetkész asztalt, utána meg felújítottam egy kofferes pályát, azokat keresgéld!

Szerintem a Paksinuti féle ágyazatkő a megoldás, ami szép, és élethű. Az akváriumos kavics az nem lesz sem jó, sem szép.

 

Előzmény: murray (22179)
murray Creative Commons License 2018.12.21 0 0 22179

sziasztok N Arnold sínekből építek majd és egy élethű sín ágyazatot szeretnék csinálni. 

kérdéseim:  :-)

-barna talpfás sínekhez milyen színű alap illik? 

 

-még évekkel ezelőtt mondta egy modellező kolléga hogy kisállat boltban van apró sóder, vettem is kisméretű szemcséset és nagyobb fehér kavicsokat. 

ez felejtős?  az jó ami a modellboltban van? 

 

-mi sorrend? elöször leragasztok egy alsó réteg anyagot , megszárad , rá sín és ecsetelni a talpfák közé ? és újra ragasztás?  

-milyen ragasztó kell ? mit fújnak rá? 

 

 

somytomy Creative Commons License 2018.12.18 0 0 22177

Üdv!

Több kiállításon láttam már ehhez hasonló tolópad-szerű tárolópályaudvart és a helytakarékos kialakítás miatt szeretnék ilyet építeni a saját terepasztalomhoz. Egyelőre kézi mozgatást tervezek, de lehetőleg meghagyva a későbbi motorizáció lehetőségét (van egy jó ablakemelő-motorom félretéve a célra). A kérdésem az lenne, hogy aki épített már ilyet, az milyen tanácsokkal tud szolgálni? Mire figyeljek, hogyan érdemes megoldani például a reteszelést, vágányok megtáplálását és hasonlók?

(persze vannak ötleteim, de ezeket mindig érdemes összevetni mások ötleteivel, nem mindig az enyém nyer)

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.12.17 0 1 22176

Alphamodell jelzők beépítése ÖBB-s területen német nyelven:

https://www.youtube.com/watch?v=3MqH0Shhg5o

murray Creative Commons License 2018.12.15 0 1 22175

köszi. akkor ilyet keresek. 

DZolTTán Creative Commons License 2018.12.15 0 1 22174

Szia,

ha már a Zatikkal szemezel, akkor ilyet vegyél:

https://www.zatik.hu/termekeink/falemezek-es-furnerok/retegelt-lemez/nyirfa-retegelt-lemez/retegelt-lemez-nyirfa-bb-cp-8x1525x1525-mm-2325-m2-tabla-drb-piros-szinjel-4412140100087

 

Én a merevítést nem csinálnám fenyőlécből. Ez sose lesz egyenes. A boltban belenézel a hosszába, még a szebb darabokban is van egy kis ív, hullám, csavarodás.
Vágasd ki azt is rétegeltből, az egyenes lesz, és az is marad. Egy ekkora asztalnak 100mm széles csíkokat javasolnék, 10mm vastagból.

Előzmény: murray (22171)
vasútőrült Creative Commons License 2018.12.15 0 2 22173
Előzmény: murray (22171)
csgabesz1982 Creative Commons License 2018.12.15 0 3 22172

Én is a rétegelt lemezre szavazok. Drága, de hosszútávon szerintem kifizetődő. A váz 10mm, a vágány alá 6mm.

murray Creative Commons License 2018.12.15 0 0 22171

a hajópadlót elvetettem. 

megnéztem a rétegelt lemezt mondhatnám rohadt drága

 

már ha erről van szó: 

 

https://www.zatik.hu/termekeink/falemezek-es-furnerok/retegelt-lemez/balsafa-retegeltlemez/retegelt-lemez-balsafa-5x990x240-mm-023-m2-017-kg-tabla-konnyu-falemez-4411600599249

 

ebböl 20-30e körül jön ki az alap

 

ez nem jó? 

 

árban harmada: 

 

https://www.obi.hu/osb-es-faforgacslapok/osb-3-lemez-8-mm/p/2705069

 

 

 

Előzmény: csíkos-háTTú (22170)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.12.15 -1 1 22170

Sima rétegelt lemez, felejtsd el az OSB-t. Dög nehéz, és dolgozni is sokkal könnyebb a rétegelt lemezzel. Merevítésnek meg ekkora asztalhoz jó lesz a 2x5cm-es fenyő léc, a keskenyebbik oldalával a lemez aljára, keretként.

Előzmény: murray (22168)
dude78 Creative Commons License 2018.12.14 0 0 22169

Köszi mindkettőtöknek az infót! Ez jóhír! :)

Előzmény: róbertke (22167)
murray Creative Commons License 2018.12.14 0 0 22168

terepasztal alap kérdésem lenne. csak a szokásos OSB lap a jó?  az a baj hogy az hullik a fűrészpor. 

N méretben egy L alakú asztalt építenék kinyitható lábakkal.   2*1m +1m 

van új fózolt hajópadlóm is ha abból lenne az alap merevitésekkel az hűlyeség?

 

merevités után a  nútokat egymásba ragasztanám és úgyis parafa ágyazatot csinálnék a sínek alá majd a terepnél már könnyebb eltakarni a nút bordákat. 

és sokkal könnyebb is mint az osb. 

hűlyeség? 

 

róbertke Creative Commons License 2018.12.13 0 0 22167

Hatósági engedéllyel rendelkező mozdony minden további nélkül kimehet az állomásra, de akár két állomás között a nyílt vonalra is.

Itt már inkább a mozdonyvezetőnek az érvényes vonalismereti vizsgája is kell.

Előzmény: dude78 (22165)
Schmidt-féle túlhevítő Creative Commons License 2018.12.13 0 0 22166
Előzmény: dude78 (22165)
dude78 Creative Commons License 2018.12.13 0 0 22165

Még egy kérdésem lenne, ami gyakorlatilag nagyvasúti kérdés, de ez a törzshelyem, meg az itteni tagság olyan segítőkész. :)

Ipartelepi mozdony kimehet a telep vágányzatán kívülre? Mondjuk az állomásra?

dude78 Creative Commons License 2018.12.13 0 0 22164

Köszi, megtaláltam! Mondjuk jó lenne még tudni, h az összvágányhosszból mennyi a kitérő mínusza (ergo mennyi flexi sínt kéne vennem).

Előzmény: Spd981 (22163)
Spd981 Creative Commons License 2018.12.12 0 0 22163

A file/ statistics pontot (bal szélső menüsor) választva összegzi az összes betervezett tárgyat pl. sínek, váltók...stb. 

Előzmény: dude78 (22161)
Spd981 Creative Commons License 2018.12.12 0 0 22162

Végül a Medikerben vettem meg őket, 10%-al kedvezőbb egyedi árat kaptam mint legolcsóbb német webshop szállítási költség nélkül... és bankkártyával fizettem ami nem elhanyagolható a 350e Ft-os összegnél

Előzmény: nummus.hu (22160)
dude78 Creative Commons License 2018.12.12 0 0 22161

Sziasztok!

Wintrack (8)-ban van olyan opció, amely összegzi, h az adott terv hány darab, milyen típusú kitérőt igényel, illetve vágányt? Esetleg még méretre is lebontva az utóbbit. :)

nummus.hu Creative Commons License 2018.12.12 0 0 22160

Sikerült olcsóbb német webshopot találnod az Elite flexikhez? Én azt tapasztaltam az utóbbi 2 évben amióta gyűjtöm a sínanyagot, hogy ha újban gondolkodsz, akkor picivel olcsóbb ha itthon veszed meg még nagyobb tétel esetén is. Nálunk általában 1160 Ft/db az ára, de 3.85 eurósnál olcsóbbat nem találtam kint. Ha beszorzom pl. egy olcsóbb paypalos utalással akkor is csak az alapára 1290 Ft-ra jön ki és a posta általában DHL ami 15 euróról indul. Vagyis a magyar eladók ebből a szempontból versenyképesek.

Előzmény: Spd981 (22159)
Spd981 Creative Commons License 2018.12.12 0 0 22159

Még nem kezdtem bele a műveletbe, csak tervezem a munkafolyamatot. Ha a talpfákat előbb leragasztom akkor nem lesz problémás a sínszálak utólagos befűzése főleg az ívekben?

Előzmény: Lezlinilzen-terepasztala (22158)
Lezlinilzen-terepasztala Creative Commons License 2018.12.11 0 0 22158

Előbb leragasztottad a talpfamezőket, és aztán fűzted be a sínszálakat? (ha jól értem) Jól értem? 

Előzmény: Spd981 (22157)
Spd981 Creative Commons License 2018.12.10 0 0 22157

Segítséget szeretnék kérni, hogy pl. a 89 cm hosszú Tillig Elite flexibilis sín talpfáit amikor egyenesként ragasszátok fel, akkor az alapra ragasztás előtt hogyan szoktátok egymással párhuzamba állítani. Mert a sínszálak már teljesen egyenesek és II-osak de maguk a talpfák össze-vissza állnak :-(

oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.12.09 0 0 22156

Nekem volt ilyen 8-12 éves korban TT-ben. A falra lehetett felhajtani és ajtó zsanéros volt. Az alján 4 db kihajtható lábbal. A sínek csavarozva voltak minden más ragasztva. Jól bírta az egészet. Egy volt iskolás társnak pedig mennyezetre felhúzható változat volt.

Előzmény: csgabesz1982 (22155)
csgabesz1982 Creative Commons License 2018.12.08 0 0 22155

Üdv mindenkinek. 

Van valakinek olyan asztala, ami falhoz csukható? Kíváncsi lennék hogy milyen megoldással oldotta meg. Milyen zsanér van rajta, mennyire praktikus, mennyire sérül az asztal, stb...?

Köszi előre is a válasuokat, remélem lesznek... :)

Gábor

CsRG Creative Commons License 2018.12.06 0 6 22154

Sziasztok!

Egy pár kép.:-)

Vortexes Creative Commons License 2018.11.30 0 0 22153

Köszönöm az infókat!

Előzmény: jelzo (22152)
jelzo Creative Commons License 2018.11.29 0 0 22152

Szia.

Ahogy Gyuri is írta Búzás Misi asztala volt. Ez az asztal lekerült Ceglédbercelre és ott szét lett szedve. Képem az nincs róla, csak az a három színes. Misi pár évvel előttem járt a modellezésben, ha jól emlékszem egyszer állítottunk ki együtt a Havanna lakótelepen. 

 

Előzmény: Vortexes (22148)
vasútőrült Creative Commons License 2018.11.29 0 0 22151

A három színes képet eredetiben megőriztem... A Pajtás újságban volt. 

Előzmény: Vortexes (22148)
RhB Creative Commons License 2018.11.29 0 0 22150

Ha jól emlékszem a nevére Búzás Misi volt, az első képen ő van a képen. Én is sokszor kezeltem ezt az asztalt.

Előzmény: Vortexes (22148)
Zs:) Creative Commons License 2018.11.29 0 0 22149

Ez a terepasztal át lett alakítva? Mert a régi képeken még 4 vágány van csak elöl és felső vezeték. Mondjuk több képet nem találtam róla, meg a nyomvonala sem tiszta.

Előzmény: jelzo (22147)
Vortexes Creative Commons License 2018.11.28 0 0 22148

Szervusz! Véletlenül nem tudod, hogy ez az asztal kié volt? Illetve nincs róla képed?

Előzmény: jelzo (22147)
jelzo Creative Commons License 2018.11.27 0 5 22147

 Szia.

Beugrotta névről, hogy még 88-89ben én ezt az asztalt lefotóztam. Akkor már nem volt köztünk Juricza úr az asztal mögött Psóra Misibácsi ül. Emlékszem már akkor hirdették eladásra, hogy mi lett a sorsa nem tudom.

A negyedik képen szerénységem, kicsit lámpalázasan az első terepasztalommal. Ennek a kiállításnak a helyszíne a Közlekedési Múzeum volt.

Előzmény: alkotasu (22142)
alkotasu Creative Commons License 2018.11.27 -1 0 22146
Előzmény: róbertke (22143)
pias Creative Commons License 2018.11.26 0 0 22145

Szia. Nagyon szépen köszönöm. szándékosan nem irtam semmi anyagot. Kiváncsi voltam rá, hogy valaki emliti-e a glicerint. Pár éve valahol olvastam ezt, de már nem emlékeztem, hol. Az én fejemben is a glicerin volt. de nem voltam 100%-ig biztos benne ennyi idő után. . De Te megerősitetted a sejtésemet. Mégegyszer  köszönöm. Szia

Előzmény: jelzo (22144)
jelzo Creative Commons License 2018.11.26 0 1 22144

Szia.

Köszi a dicséretet. Én fagyökeret használok fának, gondos metszés után kialakítható a lombkorona, de nem kezelem semmivel. Viszont amire gondolsz és van benne igazság, némelyik száraz füvet vagy gizgazt érdemes glicelrines oldatba be áztatni.  Patikában lehet vásárolni a keverési arány, egy egység glicerin és három egység víz. Kicsöpögtetni és fellógatva szárítani.

Remélem tudtam segíteni.

Előzmény: pias (22141)
róbertke Creative Commons License 2018.11.26 0 0 22143

MAVOE tag volt az úr, rendszeres kiállító volt Pécsett is. 

Előzmény: alkotasu (22142)
alkotasu Creative Commons License 2018.11.25 -1 0 22142

Van valakinek információja erről a terepasztalról?

 

https://archivum.mtva.hu/images/watermark/MTI-FOTO-dXNCS0x1RFU3NWNhMmE4WkVkZTlTUT09

 

Budapest, 1982. szeptember 1. Érdeklődők nézik a terepasztalon kiállított vasútmodelleket az országos vasútmodell kiállítás megnyitóján a Ferencvárosi Vasutas Művelődési Központban. A kiállításon több mint 100 vasútmodellt tekinthetnek meg a látogatók. MTI Fotó: Branstetter Sándor

Tulajdonos: MTVA Sajtó- és Fotóarchívum

Azonosító: MTI-FOTO-1887080
Fájlnév: F_TTS19820901018.jpg

pias Creative Commons License 2018.11.25 0 0 22141

Sziasztok. Kis segitséget szeretnék kérni. Készitett már valaki gyomnövényből asztalra fát, bokrok? Most sok szép formás gyomnövényt lehet találni. Csak kiszáritás után igencsak törékeny lesz. Valamivel tartósitani lehet, hogy ne legyen annyira sérülékeny. Nem tudja valaki, ezt milyen anyaggal lehet megtenni? Befujni  valamivel,vagy beáztatni valamibe? Minden segitségnek örülnék. Üdv józsiA kép csak illusztráció egy szép asztalról. 

somytomy Creative Commons License 2018.11.24 0 0 22140

Üdv!

Gyors kérdés: a Peco sínösszekötők közül valamelyik jó a 2.1mm-es RocoLine sínekhez?

misjacek_a Creative Commons License 2018.11.24 0 0 22139

Sziasztok!

 

Lefestettem a ványányaimat, de túl sötétnek táalálom. Tudnátok abban segíteni, hogy hogyan fessem át vilgáosabbra? Én arra gondoltam, hogy hígabb barnás szürkés festékárnyalatot fújok rá, így talán jobb lenne az összhatás.

 

Köszönöm előre is a gesítségeteket.

csgabesz1982 Creative Commons License 2018.11.17 0 0 22138

Szia. Nekem van wintrack8. Keress meg emailen, át tudom küldeni. Abban sokféle geometria megtalálható.

Előzmény: Szilrobi_index (22135)
Szilrobi_index Creative Commons License 2018.11.17 0 0 22137

Köszönöm, kipróbálom. (bár németül nem tudok, majd szótárazok, meg guglizok).

 

Próbálom összerakni majd a PIKO A használatával. Szerencsére nem ragaszkodom a konkrét pályatervhez, így elég, ha nagyjából le tudom "másolni" a "néhai" 33-ast.

 

Üdv,

Robi

 

 

Előzmény: csíkos-háTTú (22136)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.11.17 -1 0 22136

trackplanner.de

 

Nincs jó hírem, a PIKO A-Gleis az nem azonos a régi, I-profilos, Kelet-Német sínekkel. Azok egyébként a Pilz sínek voltak. Ma úgy hívják őket, hogy: Tillig H0 Standard.

 

A régi Blocksignal arra volt jó, hogy lekapcsolta a jelző előtt a szakaszról az áramot, ha piros volt.

Előzmény: Szilrobi_index (22135)
Szilrobi_index Creative Commons License 2018.11.17 0 0 22135

Sziasztok!

 

Tud valaki ingyenes pályatervezőt ami kezeli a H0 PIKO-A rendszerű síneket?

Igazából a régi pályatervek közül a 33-ast szeretném egy kicsit módosítva megépíteni. (ezért a SCARM ingyenes nem elég). Előny lenne, ha szintkülönbséget is kezelne. 

Analóg asztal lesz.

 

Most jönnek az amatőr kérdések:

Jól gondolom, hogy a PIKO-A rendszer elemei mérethelyesek az akkori I profilos PIKO sínekkel?

 

Mire való a blokkszignál és mivel lehetne kiváltani? (Tudtommal nincs ilyen.)

Van még ilyesmi alkatrész, ami már nincs a jelenkori sínek közt? (egyenirányító, stb.)

 

Köszönöm!

 

Üdv,

Robi

CsRG Creative Commons License 2018.11.15 0 0 22134

Szia!

Maratás és Gumikacsa a hirdető.:-((((

 

Előzmény: Caxies (22132)
a Zsóti Creative Commons License 2018.11.15 -1 0 22133

Szia!

 

A Kocsi alatt nem biztos, hogy kinőne a növényzet az árnyék miatt, kb. hasonlóan, mint ahogy a hidak alatt sem látni.

Előzmény: CsRG (22131)
Caxies Creative Commons License 2018.11.14 0 0 22132

A "vaslemez" miből ill. kitől van?

Előzmény: CsRG (22131)
CsRG Creative Commons License 2018.11.14 0 8 22131

Sziasztok!

Már majdnem kész az ideiglenes központ.:-)

 

Zsivany2 Creative Commons License 2018.10.27 0 0 22130

Köszönöm mindkettőtöknek.

Előzmény: róbertke (22128)
RobLev Creative Commons License 2018.10.27 0 0 22129

Sziasztok!

 

A magyar nyelv szépségei közepette úgy döntöttem a végére járok ennek a zárlatnak. A legkevésbé szimpatikus váltót kiszedtem és MŰKÖDIK!!!! :)))) Ez az egyetlen elektromos váltó volt a pályán, de nem volt bekötve. 

Mindenkinek őszintén köszönöm a segítségét! Azért a távgyógyítás csak sikerült, a fő csapást megadtátok. :)

A váltó amúgy egy Fleischmann 1723 volt. Esetleg tudja vki ennek a Piko stb. megfelelőjét? 

 

Köszi mégegyszer! :)

róbertke Creative Commons License 2018.10.27 0 0 22128

Csíkos Mester megadta a választ. 

Egy dologra azért ügyelj: - Régi modellek csak a 2,5mm síneket kedvelik. Vagy kocsinál kereket cserélsz.

Előzmény: Zsivany2 (22126)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.10.27 -1 1 22127

Tillig H0 Elite. A váltók sokkal szebbek, mind a kettőnél.

Előzmény: Zsivany2 (22119)
Zsivany2 Creative Commons License 2018.10.27 0 0 22126

Még az is lehet,... :)

... ha segít valaki a feltett kérdésemben.

 

Előzmény: róbertke (22120)
jelzo Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22125

Mint ahogy első hozzászólásomban írtam, ez amolyan távgyógyítás. Szerintem ha a trafó világit, akkor a trafó jól működik. Nem lehet tudni hogy van e szakaszolva és a szakaszban a polaritás nincs e fordítva bekötve. Nehéz így látatlanba. Meg aztán amikor megvetted, rendesen működött egyáltalán az asztal?

csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.10.26 -1 0 22124

A mozdony nem melegedik véletlenül?

 

Előzmény: RobLev (22122)
róbertke Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22123

Akkor már azt is nézd meg, hogy a működtető FZ1 trafóról hogyan vannak a kábelek bekötve. 

Csak a jobb oldali két csatlakozóra van kötve a 12 Volt =  sín betáplálás, amin a mozdony ábra van? 

Zúg a mozdony, szögdécselve megy? Valahogyan a baloldali váltakozó 16 Volt  is be van keverve. 

Tényleg vedd fel a Modellklubbal a kapcsolatot.

 

 

Előzmény: RobLev (22122)
RobLev Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22122

Martisz hozzászólása nyomán újabb infóval gazdagítanék minden segítő személyt. Bocsánat, hogy ilyen apránként áll össze a dolog. Szóval a trafó piros lámpája bizony szokott világítani. Sorry, nem tudtam, h mit jelez... :(

Nagyon köszi mindenkinek, aki türelmes és próbál segíteni!

Előzmény: martisz (22121)
martisz Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22121

Én elsőként a trafóra gyanakodnék. Ha zárlat van a pályán, akkor az FZ1 zárlatvédelme bekapcsolna, azaz a piros lámpa világítana rajta.

Azt javaslom, hogy fogj egy 9 voltos elemet, vagy egy 5V-12V közötti bármilyen analóg tápegységet, és azzal teszteld. Ha ezzel megy rendben a mozdony, akkor tuti, hogy az FZ1 a ludas.

Kipróbálhatod mindkét irányba, ha a két pólust felcseréled...

Előzmény: RobLev (22117)
róbertke Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22120

Nofene, csak nem méretarányt váltasz? :-))

Előzmény: Zsivany2 (22119)
Zsivany2 Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22119

Üdv!

 

Szerintetek melyik sínrendszert érdemes választani:

Roco Line ágyazat nélküli, vagy Peco Streamline 1,9?

Érdekelne mindkettőre pro és kontra is.

 

Köszi a válaszokat előre is.

jelzo Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22118

Valami által, biztos hogy zárlat keletkezik a pályában. Én is azt javasolnám a Debreceni modellezőket kérdezd meg, ismerem őket, első szóra segíteni fognak.:-)

Azért kérnék egy beszámolót, hogy sikerült.:-)

Előzmény: RobLev (22117)
RobLev Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22117

2 kör van, 1 helyről táplálva. Az asztal hátsó részén a belső körből még kiágazik 2 tárolóvágány szerűség. Azok futnak be a hegy mellé. Egyébként ha ezekre a vágányokra teszem a vezetéket a mozdony megy, mint a rakéta egészen a legközelebbi váltóig.

Előzmény: jelzo (22116)
jelzo Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22116

Szia.

Nézem a képet de nem látszik teljesen az asztal. Én két kört látok. Nem lehetséges hogy két áramkörös? Vagyis két trafóval működik és a két pálya nincs kiszigetelve rendesen.

Előzmény: RobLev (22115)
RobLev Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22115

Igen!

Előzmény: vasútőrült (22114)
vasútőrült Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22114

Csak egy helyen van a pálya betáplálva?

 

Előzmény: RobLev (22109)
Lanyos Apuka Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22113

Ezer köszönet! Pont erre volt szükségem.

Üdv

Előzmény: juhkrist (22110)
imi972 Creative Commons License 2018.10.26 0 0 22112

Szia!

 

Érdemes lenne felvenni a kapcsolatot a debreceni vasútmodellező klubbal:

http://www.hexvave.hu/

 

Biztosan segítenek...

Előzmény: RobLev (22104)
juhkrist Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22111

Mivel eredeti (=olvasható) méretben nem engedte a képeket becsatolni, ezért e-mailben is elküldtem.

Előzmény: juhkrist (22110)
juhkrist Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22110

Kedves Apuka!

 

A kérdésed második felére a választ a "Vasúti Vonóvezetékes Biztostóberendezések - Mechanika rész" c. könyv 141. oldalán találod. Ezt mellékelem.

 

A kérdésed első felét a táblázat értékeinek 87-tel való osztása megoldja :)

 

Üdv,

Előzmény: Lanyos Apuka (22103)
RobLev Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22109

Talán még az lényeges lehet, hogy bárhová teszem a mozdonyt és a közelébe a sínre a vezetéket a mozdony "búg", de a mozgása az ugyanolyan, mint amit leírtam. Vagy megy, vagy akadozik vagy semmi. :(

RobLev Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22108

Nincs..

Ilyen a pálya.

Előzmény: ysenyerkesz (22107)
ysenyerkesz Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22107

Nincs véletlenül a pálya vonalvezetésében egy hurok?

Az például okozhat ilyet.

Előzmény: RobLev (22104)
RobLev Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22106

Igen, tudom, h így nehéz mit mondani. :( Debrecenben élünk, ha lenne helyi  annak fizetnék pár sört.

Az asztal múltjáról nem tudunk sokat. :( 

A váltó ilyen..

Előzmény: jelzo (22105)
jelzo Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22105

Szia.

Ez amolyan távgyógyítás de a leírtak alapján zárlatra gyanakszom. A váltónál kellene vizsgálódni. Talán PECO?

Előzmény: RobLev (22104)
RobLev Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22104

Tisztelt Fórumozók!

 

Előre is elnézést, ha nem megfelelő topicba fordultam a problémámmal.

Vettem a kisfiamnak egy analóg terepasztalt, de sajnálatos módon nem igazán működik. Az összes sínt megtisztítottam foltbenzinnel, le is jött a szennyeződés, szépen fénylik a sín. Oxidációnak vagy felületi szennyeződésnek nem látom nyomát. Piko Fz1 trafót vettem hozzá. A mozdonyt rátéve akadozva megy. Halad 20 centit, megáll. Aztán másodpercek múlva elindul...vagy nem. :( Máskor alig "eltekerve" a trafót lépésben körbemegy. De olyan is volt, hogy úgy körberohant  a mozdony, hogy öröm volt nézni. Más pályán leteszteltem a mozdonyt és az hibátlan. Az árambevezető sem hiszem, hogy rossz lehet, mert a sínekre ráhelyezve a vezetéket is ugyanez a helyzet. Talán lényeges infó lehet, h néha a mozdony kereke szikrázik illetve az egyik váltónál a csúcssín és a tősín találkozásánál is.

Kérem, aki tud segítsen. Az 5 éves lurkó könnyes szemét nagyon nem tudom elviselni. 

Nagyon köszönjük!!!!

Lanyos Apuka Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22103

Sziasztok

Olyan kérdésem lenne, hogy a vonóvezeték csatornának milyen szélesnek kéne lennie H0-ban? Illetve mekkorák ezek a valóságban?

Üdv

OLC Creative Commons License 2018.10.25 0 0 22102

Sziasztok!

 

9V-os légycsapó is van? Hűha... Akkor ezért nem tudtam sose a hosszabb szálakat szépen szórni.

De hol lehet olyat venni? 

Előzmény: Inibelum (22099)
ysenyerkesz Creative Commons License 2018.10.24 0 0 22101

Erre írták valamelyik fórumon, hogy kétszer kell telepíteni,

és a régit nem frissítve, valahogy áthídalható ez a probléma.

Előzmény: Inibelum (22100)
Inibelum Creative Commons License 2018.10.24 0 0 22100

Sajnos Scarm már nem teljesen ingyenes. Befrissítettem és módosítani akartam egy régi tervet mire közölte, hogy ez az objektum mennyiség már csak licenc vásárlás után megy. 

Előzmény: ysenyerkesz (22090)
Inibelum Creative Commons License 2018.10.24 0 0 22099

Szia!

 

Ezek még a légycsapóssal készültek, igaz abban 9V-os elem van.

 

http://indafoto.hu/inibelum/gazdasag

 

Előzmény: csgabesz1982 (22087)
róbertke Creative Commons License 2018.10.24 0 0 22098

Programmhibás a NIKON gépem, és már voltam vele szervízben. :-))

Előzmény: jelzo (22097)
jelzo Creative Commons License 2018.10.24 -1 1 22097

Jaaa!:-) Elmehetnél az MTI-hez fotósnak.:-)

Előzmény: róbertke (22096)
róbertke Creative Commons License 2018.10.23 -1 0 22096

Én sem.... csak úgy csukott szemmel csattogtattam a gépemet .... :-)))

Előzmény: jelzo (22095)
jelzo Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22095

Ezt nem is láttam.:-)

Előzmény: róbertke (22094)
róbertke Creative Commons License 2018.10.23 0 1 22094


Előzmény: jelzo (22091)
jelzo Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22093

Bocs. Most látom hogy összekeverte a képeket.:-) A két jobbszélső a két milliméteres a középső a 4-5 milliméteres és az első a vegyes.

jelzo Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22092

 . 

    

Szia.

Ha a felkent ragasztó teteje beszáradt, akkor természetes hogy nem ragad bele. Én sűrű ragasztót használok és jól működi a légycsapós, de csak két milliméterig. Hosszabb füvekhez az erősebb 9-voltos elemmel működőt használom. A légy csapósban nekem is 2Á-s elem van, de már több mint egy éve. Te készítetted a fűszórót?

Pár kép. Az első kettőn csak két milliméteres fű van a középsőn vegyesen az utolsón 5-6 milliméteres a fű  

Előzmény: csgabesz1982 (22087)
jelzo Creative Commons License 2018.10.23 0 3 22091

Üdv. Egy pár kép a tegnap zárult Temofesztről.

ysenyerkesz Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22090

Van még a Wintrack, de az fizetős.

Az ingyenesek közül a Scram talán a legjobb.

Ha kisérletezni szeretnél van még a Traincad, a PIKO_cad (http://lidi.uw.hu/pikocad.php).

Vagy itt is szétnézhetsz: http://www.hobbivasut.hu/forum/topic_47.html

 

 

 

Előzmény: tmaxsat (22088)
csgabesz1982 Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22089

Wintrack. Nekem bevált.

Előzmény: tmaxsat (22088)
tmaxsat Creative Commons License 2018.10.23 0 0 22088

Sziasztok. Tudnátok ajánlani terepasztal tervező programot pc-re? Egy kb 200-220x120-140-es H0 terepasztalt szeretnék tervezni vele. Most próbálgatni vmi SCARM nevüt töltöttem le...

csgabesz1982 Creative Commons License 2018.10.22 0 0 22087

Szép estét. A házi statikus fűszóróval (légycsapós) miért nem áll a fűszál? Kevés a nedvesség a ragacsban, vagy esetleg a 2db AA elem ad kis feszültséget? Estleg hamar lemerül? Szikrázni, szikrázik. Aki csinált ilyet és szórt vele, tudna feltenni egy képet a kész terepről? 4mm és 6mm is lett próbálva.

Köszi a segítséget. Gábor

CsRG Creative Commons License 2018.10.22 0 6 22086

Sziasztok!

 

Pár kép a vár és a malom környékéről.:-)

murray Creative Commons License 2018.10.21 0 0 22085

sziasztok azt kérdezném hogy egy notebook töltö 16volt használható N váltók és egyebek betápjára vagy 12 volt kell? 

Spd981 Creative Commons License 2018.10.20 0 0 22084

Véleményeteket szeretném kérni, hogy tapasztalatotok szerint melyik német webshop a legolcsóbb Tillig Elite sínrendszer alkatrészeinek rendelése esetében. 

Az új terepasztalomhoz rendelnék egy nagyobb mennyiséget: 94 db Ti85125 flexisínt, 10 db Ti85344 balos váltót és 14 db Ti85343 jobbos váltót + egyebeket.

e_zsolt Creative Commons License 2018.10.18 -1 1 22083

Sajnos nem érhető el az oldalad a megadott linken.

 

https://www.facebook.com/falmellekihev2017/?ref=bookmarks

Előzmény: kisvasút-modell (22031)
CsRG Creative Commons License 2018.10.17 0 3 22082

Üdv!

Készül az ideiglenes állító.:-)

 

 

 

manhattani Creative Commons License 2018.10.16 0 0 22081

Aha, akkor az nem is gyalogos sorompó! Úgy emlékeztem.

Előzmény: RhB (22080)
RhB Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22080

2010-es fotók... Azok a foltok esőcseppek a lencsén.

 

 

Előzmény: manhattani (22076)
xabi75 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22079


Rákospalota-Újpest-nél is még megvan a gyalogosoknak a szakállas sorompó, leengedve, használaton kívül.

Előzmény: oldmumus_v.2 (22078)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22078

Nekem fiatalkori emlék Mezőhegyes, de kaptam pár éve egy-pár fotót ahol nem volt a gyalogos sorompón szakáll már. De Kaposvárt sem szabad elfelejteni.

 

Előzmény: manhattani (22076)
diginewl Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22077

Most már értem, hogy a festékekre a hasonlatok, pl:  "a vízbázisú olyan mint az alkoholmentes sör" honnan jöttek. Valamint világos, miért annyira fontos egy terepasztal építőnek, hogy a faváz mindig le legyen FESTVE valamilyen (nem festékkel - hanem) pólus záró anyaggal.

Lehetett volna annyi eszem, hamarabb is rájövök, mi foglalkozása a kertjében szemaforokat "állomásoztató" Megszállott Úrnak :))))))

Előzmény: jelzo (22062)
manhattani Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22076

Valaha volt szakállas gyalogos sorompó az akkor Landler járműjavító oldalkapujától a váci vonal felé, a megállóhelytől a kezdőpont irányába.

Meg, úgy emlékszem, Szeged előtt is volt egy. Az meg gyerekkori emlékem, hogy Komlón is volt gyalogos sorompó, a közúti mellett.

Lezlinilzen-terepasztala Creative Commons License 2018.10.15 0 0 22075

Igen, erre. 
Volt egy időszak, amikor sokat találkoztam vele. 

Előzmény: RhB (22072)
SKL14 Creative Commons License 2018.10.14 0 0 22074

Off

 

Svájci RhB vasút hálózata végigjárható a gugli térképen, nagyon jó, akinek van néhány nap szabadideje nagyon ajánlom! :)

 

On

Előzmény: somytomy (22071)
jelzo Creative Commons License 2018.10.14 0 0 22073

Hát én, pont ilyen szakállas sorompóra gondoltam..Vonattal együtt.:-)

Előzmény: RhB (22072)
RhB Creative Commons License 2018.10.13 0 0 22072
Előzmény: Lezlinilzen-terepasztala (22070)
somytomy Creative Commons License 2018.10.13 0 0 22071

Igen, az átépítéskor a két vasútvonal közti részen nem maradt semmi, a másik oldalra meg kerítés épült (valami autólerakat van most ott). Kár, hogy a gugli térképen vasútnézet nincs, mert most még a felújítás előtti állapotban lehet körülnézni arrafelé.

Előzmény: Lezlinilzen-terepasztala (22070)
Lezlinilzen-terepasztala Creative Commons License 2018.10.13 0 0 22070

Budafok-Albertfalva állomás Érd felőli végén is volt egy szakállas sorompó pár, rég nem használták az átjárót sem és a sorompókat sem. Leengedett állapotukban ette őket az idő. 
Azokkal vajon mi lehet? Gondolom az átépítésnél azok is repültek. 

jelzo Creative Commons License 2018.10.12 0 1 22069

Sajnos. Szerintem ment a kukába.:-(

 

Előzmény: róbertke (22068)
róbertke Creative Commons License 2018.10.12 0 0 22068

Tárnok átépítésénél a Kelenföld felöli végénél levők ezek szerint nem hozzád kerülhettek? 

Előzmény: jelzo (22067)
jelzo Creative Commons License 2018.10.12 0 2 22067

Köszi.

Idegen forgalom már régóta van. Elmegy egy autó és már tolat is vissza.:-)) Belépődíj nem lesz, mindenki idejétől függően gyönyörködhet a jelzőkben.:-) Be volt még tervezve a szakállas sorompó és még egy vízdaru is talán egyszer összejön.:-)

 

 

róbertke Creative Commons License 2018.10.12 0 0 22066

Jó, de előtte kéne két szakállas sorompót szereznünk Neki az utca két végére...:-))

Előzmény: martisz (22065)
martisz Creative Commons License 2018.10.11 0 2 22065

Gratulálok! Lassan beindul az idegenforgalom is 😂. Lehet belépőt szedni az utcában! 🤣🤣

Előzmény: jelzo (22062)
Lezlinilzen-terepasztala Creative Commons License 2018.10.11 0 0 22064

Az ember egy pillanatra nem figyel oda, aztán hirtelen csak viszontlátja magát egy cikkben. Hallatlan. :)

Előzmény: jelzo (22062)
vasútőrült Creative Commons License 2018.10.11 0 0 22063

Magyar iparvasút vagy "rakodó pályaudvar" vágány rajzait találok valahol a neten? Tudnátok segíteni?

jelzo Creative Commons License 2018.10.11 0 0 22062

Nem is értem, hogy került oda?:-D

Előzmény: Lezlinilzen-terepasztala (22061)
Lezlinilzen-terepasztala Creative Commons License 2018.10.11 0 4 22061
IP2000 Creative Commons License 2018.10.08 0 0 22060

A miskolci kiállítás jól sikerűlt. 

Akadt látogató is.

Előzmény: róbertke (22059)
róbertke Creative Commons License 2018.10.06 0 0 22059

Rosszúl írtam, mert a 1-es villamos vonalán a Hungária Kocsiszínben volt a kiállítás ..... de jó volt! 

Nagyon tetszett a 1233 -as Bengáli a szikrázó napsütésben ..... 

Miskolci hogyan sikerűlt? 

Előzmény: IP2000 (22054)
jelzo Creative Commons License 2018.10.04 0 0 22058

Ezt akár ezerszer is meglehet nézni.:-) Szépen megcsináltad!:-)

Előzmény: IP2000 (22052)
térköz Creative Commons License 2018.10.03 0 0 22057

Gratulálok! Szép teljesítmény!

Előzmény: IP2000 (22054)
IP2000 Creative Commons License 2018.10.03 0 0 22056

Köszi a gratulációt!

Jobbulást kívánok!

Előzmény: róbertke (22055)
róbertke Creative Commons License 2018.10.03 0 0 22055

Húúúú... na megint valamihez Gratulálhatok! 

Miskolcra egészségügyi okból nem mehetek.... sajnos. 

A szüleimhez meg pláne nem utazhatok el Pécsre.

De szombaton ha fene fenét eszik is és ha kell négykézláb megyek oda, a Kelenföldi Remízbe mindenképpen elmegyek :-))))

Előzmény: IP2000 (22054)
IP2000 Creative Commons License 2018.10.03 0 1 22054

Remélem, nem csak a szellemem. ... :-) 

Két nappal vagyok a 100. ! kiállításom előtt. Jubilálunk. ... Először Miskolcon a 424-es klub.

Előzmény: róbertke (22053)
róbertke Creative Commons License 2018.10.03 -1 0 22053

A szellemed megigéztetett ...... :-)))

Előzmény: IP2000 (22052)
IP2000 Creative Commons License 2018.10.02 0 0 22052
Előzmény: róbertke (22048)
róbertke Creative Commons License 2018.10.02 0 0 22051

Ott a labda....:-))

Előzmény: jelzo (22049)
Tapivara Creative Commons License 2018.10.01 -2 0 22050

Hűha ezen a mozgólépcső belépőn ugyancsak sokan pofáraesnének....:)

Előzmény: martisz (22030)
jelzo Creative Commons License 2018.10.01 0 0 22049

Nem akarok belekotnyeleskedni, de szerintem IP2000.:-)

Előzmény: róbertke (22048)
róbertke Creative Commons License 2018.10.01 -1 0 22048

160-as kórterem egyik lakójával kéne szövetkezned: IC2000 a nick neve. Kerékpározókat is telepített Székesfehérvár peronjára ....:-))

Előzmény: martisz (22044)
jelzo Creative Commons License 2018.10.01 0 0 22047

Köszi,

Szuper kis videó. Tényleg él az a peron.:-)

Előzmény: martisz (22044)
martisz Creative Commons License 2018.10.01 0 0 22046

Nem, 2 éves ciklusokban szokott lenni, 2019-ben aktuális.

Előzmény: The Inflexible Walrus (22045)
The Inflexible Walrus Creative Commons License 2018.10.01 0 0 22045

Gábor asztaláról, mint állandó gödöllői szereplőről jut eszembe, és elnézést, ha az evidenst kérdezem, de ugye nem lesz idén kiállítás a császárok között?

 

Köszönöm.

martisz Creative Commons License 2018.10.01 0 3 22044

Köszönöm 😀

 

Időközben megtörtént a hatósági átadás, megindult a vonatforgalom is 😁😁:

 

https://youtu.be/owZ1kucDqjw

 

Jó szórakozást!

 

Előzmény: róbertke (22043)
róbertke Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22043

Már megint készítettél egy remekművet, gratulálok! 

 

róbertke

Előzmény: martisz (22030)
róbertke Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22042

Nagyon szép lett mindkettő épület! Mérlegházba gondolom raksz majd világítást, mert általában éjszakai üzemben mérlegeltünk a vasútnál...:-)))

A betonkockákat kéne még egy kicsit öregíteni, törésvonalakat belerajzolni (pld: pár sorral lejjebb ott van martisz martisz (22030) asztala)

Előzmény: kisvasút-modell (22039)
jelzo Creative Commons License 2018.09.30 0 1 22041

Szia.

Én nem cserélném le. Nekem tetszik.

Előzmény: kisvasút-modell (22039)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22040

Egyszer egy ismerős "kínjában" nem tudott jobbat mint körömlakk lemosós vizes oldatot kevert be. Az aztán szépen feloldotta a ragasztást.

Előzmény: diginewl (22037)
kisvasút-modell Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22039

Igen, Papírbakter állomása. Ideiglenesen van ott ez a kis remekmű, idővel készül majd egy másolata sztirolból. :-)

Előzmény: jelzo (22033)
kisvasút-modell Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22038

Üdv!

Köszi. Koránt sincs még kész az asztal, csak jól haladok vele. Van sok ötletem az antikolásra is, te mit hiányolsz róla?

A peron és a járdák is 1 és 2mm vastag sztirollapból készültek.

Előzmény: murray (22032)
diginewl Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22037

A spakli jó ötlet, de előtte a ragasztót érdemes kicsit megpuhítani. Gondolom, valami vizes bázisúval lett leragasztva. Ha bepermetezed vízzel - kicsit vársz - talán sokkal kevésbé sérül a fűszőnyeg, és elereszt a ragacs.

 

Előzmény: somytomy (22035)
jelzo Creative Commons License 2018.09.30 0 1 22036

Spaklival.:-)

Előzmény: somytomy (22035)
somytomy Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22035

Üdv!

Noch papíralapú fűszőnyeget milyen módszerrel lehet könnyen és viszonylag egyben felszedni a terepasztalról? Azt hiszem valami általános hobbiragasztót használtam, de fene se emlékszik tíz évvel ezelőtti ragasztásokra.

Schmidt-féle túlhevítő Creative Commons License 2018.09.30 0 0 22034
Előzmény: jelzo (22033)
jelzo Creative Commons License 2018.09.29 0 0 22033

Szuper. Az épület saját?

Előzmény: kisvasút-modell (22031)
murray Creative Commons License 2018.09.29 0 0 22032

szép bár kicsit steril.. egy kis kosz nem ártana :-)

a peron járdalap miből van? 

Előzmény: kisvasút-modell (22031)
kisvasút-modell Creative Commons License 2018.09.29 0 11 22031

Szép napot Mindenkinek!

A magyar vidék jelentkezik...

 

  

 

További infók:

https://www.facebook.com/falmellekihev2017/?ref=bookmarks

martisz Creative Commons License 2018.09.28 0 7 22030

Szép napot mindenkinek!

 

Újabb fejezet terepasztal építésben, hogy a "Terepasztal építése" topic sem maradjon téma nélkül :-)

 

http://www.martrain.hu/2015/terep_2018_2.html

 

 

üdv,

martisz

 

Tihanics Creative Commons License 2018.09.11 0 0 22029

https://a4team.hu/elektromos-legycsapo-hq-mk10n-29696

Ő lenne az. Miután kiment a gyári kondi rendeltem ugyanolyat Kínából, de az is 5 perc után meghal, elemről. 

Szórni úgy szoktam, hogy beleöntöm a szűrőbe a füvet, a földelést a ragasztózott asztalba szúrom, és folyamatosan nyomom a gombot kb 5 másodpercig aztán kiengedem várok pár másodpercet és megint nyomom. Aztán kis idő után  pukk. Próbáltam folyamatosan nyomni a gombot is, akkor is, akkor úgy is, hogy egyszer nyomom utána pihi, akkor se jó, szóval nem értem :/

Előzmény: csíkos-háTTú (22028)
csíkos-háTTú Creative Commons License 2018.09.10 -2 0 22028

???

Milyen légycsapó az? Én a Sárkány centerben vettem, a lehető legolcsóbbat, és azóta is az van. Arra vigyázni kell, hogy nagyobb feszültségről, mint 3V (ez két ceruza elem sorba kötve) nem érdemes járatni. 1000V így is kijön belőle, ha nincs lemerülve az elem, ennél nagyobbra meg nincs méretezve a benne található elektronika.

Előzmény: Tihanics (22026)
jelzo Creative Commons License 2018.09.10 0 0 22027

Jó lesz az. Kíváncsi vagyok, hogy mit produkál a "szerkezet".:-)

Előzmény: Inibelum (22025)
Tihanics Creative Commons License 2018.09.10 0 0 22026

Nálam a légycsapós megoldásnál, mindig meghal a kondi... És nem értem miért. 3-t tettem így tönkre, próbáltam fordítva bekötni és sose bírja tovább egy 5 percnél... Nem tudom mit rontok el... De most hátha ez az ion generátoros megoldás jobb lesz! :)

Inibelum Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22025

Nem tudom, csak 12-es van itthon! :)

Előzmény: jelzo (22024)
jelzo Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22024

Az ion generátossal. de növeld a "tétet" 15 mm erig.:-) A légy csapósat én is használom, de csak öt milliméterig.

Előzmény: Inibelum (22022)
diginewl Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22023

Itt egy jobb videó:

https://youtu.be/ZO1jrUL_PLU

 

10:19-nél a pontos leírás ellenállással, és kétféle betáp móddal.

Köszönjük az ötletet!

Előzmény: Inibelum (22021)
Inibelum Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22022

Melyikkel? A légycsapóssal vagy az ion generátorossal?

Előzmény: jelzo (22019)
Inibelum Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22021

Én nem csináltam doksit, de sokan igen. Pl.:

 

http://iagsmgm.blogspot.com/2016/04/diy-static-grass-applicator.html

 

Mondjuk a LED-el sorosan illett volna egy soros ellenállás. Én nem elemmel hajtom, hanem DC táppal, ezért célszerű volt mégy egy LED a tápra.

Egyik LED világít kap tápot, ha a másik is akkor benyomott állapotban van a kapcsoló.

 

Előzmény: Tihanics (22020)
Tihanics Creative Commons License 2018.09.09 0 0 22020

Esetleg egy összeszerelési rajzot, lépéseket, vagy videót tudnál feltölteni? :)

Előzmény: Inibelum (22012)
jelzo Creative Commons License 2018.09.08 0 0 22019

Próbáld ki, 1 cm eres fűszálakkal.:-)

Előzmény: Inibelum (22018)
Inibelum Creative Commons License 2018.09.06 0 0 22018

Sima fűhöz teljesen jó volt eddig a légycsapós verzió. Fenyőhöz akartam egy fickósabb darabot. A légycsapós  egyik hátránya, hogy véletlen földelés szita összeéréskor nagyot csattan. A kínai generátor pedig csendben tűri. :)

Előzmény: jelzo (22015)
jelzo Creative Commons License 2018.09.06 0 0 22017

Hurrá. Akkor gyúrunk.:-D

Előzmény: e_zsolt (22016)
e_zsolt Creative Commons License 2018.09.06 0 0 22016

Óóóó, van már sokkal de sokkal olcsóbban is. A Peco féle 18 000Ft-ba kerül. :)

Előzmény: jelzo (22015)
jelzo Creative Commons License 2018.09.06 0 0 22015

Köszi.

Persze én is megépítettem a saját fűszóró készülékemet, ugyan ezzel az eljárással, elemlámpa, kínai ionizátor kilenc voltos elem az egész 3000-FT. Nem is értem, hogy mi kerül egy bizonyos gyártó által árusított Gras-Masterje 35 000-Ft ba.:-)

Ha terepesitel vele, tegyélfel képeket?:-)

 

Előzmény: Inibelum (22014)
Inibelum Creative Commons License 2018.09.06 0 0 22014

Szia!

 

Igazán venni csak a negatív ion generátort, a nyomókapcsolót és a tápcsatlakozó  aljzatot vettem. Ezek 850, 100, 100 Ft voltak.

A zseblámpa egy régi nem használt izzós, a táp egy régi router 12V DC táp + 2 LED és 2 soros ellenállás.

 

Tapasztalat szerint fűszóráshoz sok a 12V betáp mert akkor 6-7 kV-ot gyárt és sok füvet húz ki a szűrőből. 

 

Előzmény: jelzo (22013)
jelzo Creative Commons License 2018.09.05 0 0 22013

Szia.

Csak egy kérés. Összeadnád, hogy ez a statikus szórót mennyiből hoztad ki?:-)  

Előzmény: Inibelum (22012)
Inibelum Creative Commons License 2018.09.02 -1 3 22012

Sziasztok!

 

Kihasználva a barátságtalan időt megépítetten egy új statikus fűszórót. A régi légycsapós verzió gyenge volt mikor fenyőket készítettem és emellett ha hozzáértem a szűrővel a drótvázhoz hangos áthúzásokat produkált. 

Egy negatív ion generátor az alapja és egy régi nagyobb zseblámpa a háza. A csatolt videón látszik, hogy jól tűri a rövidzárat. 12V DC-ről jár.

 

http://indafoto.hu/inibelum/static_grass_negative_ion_gene

 

https://www.youtube.com/watch?v=K4DR4XdW4_I&feature=youtu.be

 

 

https://www.ebay.com/itm/DC-12V-High-Output-DIY-Air-Ionizer-Ionizer-Airborne-Negative-Ion-Anion-Generator-/121229646471

 

 

 

 

Lanyos Apuka Creative Commons License 2018.07.16 0 0 22011

Köszönöm a válaszokat mindenkinek! A téma akkor fogott meg mikor a múlt héten a Balaton északi partján nyaraltunk a családdal és láttuk a szűk íveken bedőlve kanyargó Bzmotokat, csörgőket...

De nyilván modellvasútnál ez teljesen más, az ív még hatszor kisebb és így nem összehasonlítható.

Előzmény: manhattani (22008)
oldmumus_v.2 Creative Commons License 2018.07.14 0 2 22010

Uraim,

A digitális topicban írtam egy olyan 80-as években épült asztalról ahol a tagon nagyon precízen akartak mindent megvalósítani.

Az egyik tagnak volt egy privát asztala akinek Mende volt a mániája, tehát Gyömrő és Pusztaszentistván közötti rész aprólékosan kidolgozva. A baj az volt, hogy a valósághűen íves és döntött pályaszakasz a 31-es út csomópontja előtt csak lassú sebességgel volt biztonsággal járható. Nagyobb sebességgel bedőltek a kocsik, amik a szemből érkező vonatot is kisiklatták. A srác függőlegesen ketté is fűrészelte az aljzatot és úgy is próbálkozott az emeléssel.

Az MHSZ-es nagy asztalon már nem alkalmaztak valósághű méreteket az ilyen íveknél, csak kis mértékben emelték meg. Ilyen esetben aprólékosan szinte ezred mm-esen mértek mindent. Valami olyan anyagot használtak ami megkötött és csiszolni, formázni lehetett. Ezzel adott volt a modell világhoz passzintható emelkedés/dőlés kombinációja.

Dash 9 Creative Commons License 2018.07.14 0 2 22009

Szia!

 

Anno, az első terepasztalunkon készítettünk túlemelt íveket, még kalapsínes vágányoknál. Az ív külső részén a talpfarács végénél 0,8 mm vastag papírcsíkot ragasztottunk. Észrevehető volt, de pont a kisebb sugarú íveknél, mint manhattani is leírta, megvan a beborulás veszélye.

Szerintem nagyobb sugarú íveknél látványosabb, de a modellvasútnál nem szokták megcsinálni (általában9

Előzmény: Lanyos Apuka (22007)
manhattani Creative Commons License 2018.07.13 -1 2 22008

A terepasztalomon a nyíltvonali ívek nagy sugarúak, átmeneti ívvel 800 mm körüliek. Eszembe sem jutott túlemelést alkalmazni (a külső sínszálat magasabbra). Modellvasútnál menetdinamikailag nem indokolt, sőt, hosszú vonatnál megvan a beborulás veszélye.

 

Nagyvasútnál sem nagyon látható az ott alkalmazott túlemelés, esetleg kétvágányú pályán útátjáróban, mert ott a két pályát egy ferde síkra kell illeszteni.

 

(Egyszer, nagyon régen Vámosgyörkről érkeztünk a Keletibe, és amikor a néhai Százlábú híd felé a célegyenesre fordultunk, épp a mi ablakunk mellett jött egy gőzös a vonatával Fradi felől. Az a jobbos ívből haladt az egyenesbe, és szemmel láthatóan ferdéből függőlegesre állt. Aztán megnéztem a pályát a villamos hídjáról, nem láttam rajta, hogy alkalmaztak túlemelést, pedig volt.)

 

Előzmény: Lanyos Apuka (22007)
Lanyos Apuka Creative Commons License 2018.07.13 0 0 22007

Sziasztok

Érdeklődnék, hogy épített e már valaki döntött kanyarodó pályát a terepasztalán, hogyan és miként? Mi a tapasztalat vele, jól néz e ki H0-ban egy 430-500mm-es íven? Szétakadás, siklás veszélye fenn áll?

Nálam az ív sugara is változó, r= 405- 500mm átmenettel, plusz íves váltó(k).

Köszi!

Tyapa Creative Commons License 2018.07.11 0 0 22006

Igazad van, az adatlapon is meg lehet adni a bemutatkozásnál, de sokan nem élnek ezzel a lehetőséggel, vagy maximum egy mondatba sűrítve leírnak magukról valamit.

 

Én elég gyakran vissza szoktam keresgélni az adott topiktárs régebbi hozzászólásai között, pl. a börze topikon, ha valamit meg szeretnék venni és lehetőség szerint személyesen venném át, először megpróbálom kipuhatolni, hogy az eladó a közelben vagy az ország másik végében lakik-e (ha a hirdetésben nem adta meg).

 

Egy kicsit tartalmasabb, személyesebb bemutatkozásra gondolnék amihez egy sor lehet, hogy nem elég. 

Előzmény: Milos Grimasz2 (22005)
Milos Grimasz2 Creative Commons License 2018.07.11 0 2 22005

"Egy bármilyen ehhez hasonló fórumra való „belépés” nagyon fontos. Egy másik fórumon volt egy javaslatom, de sajnos lánctörléssel a moderátor megsemmisítette. A lényege az lenne, amit az új belépőknek javasolnék, hogy először néhány szóban mutatkozzanak be pl. életkor, keresztnév, mióta foglalkozik vasútmodellezéssel, miben jó, miben fog majd tanácsot kérni, mit tud felmutatni, mik a tervei stb. Ez alapján, ha valaki később visszaolvassa, már mint „valamennyire” ismerős topiktárstól, könnyebben elfogadja a kritikát, tanácsot."

 

Ez egy nagyon jó gondolat amit osztok, viszont az adatlapon van egy bemutatkozás rész ahol ezt meg lehet ejteni. Nem mindenki fog visszaolvasni, de az adatlapot egy gomb nyomással eléri.

 

Előzmény: Tyapa (22004)
Tyapa Creative Commons License 2018.07.11 -4 4 22004

OFF

 

Kérem nézzétek el, hogy a hozzászólásom nem szervesen kapcsolódik a témához, de az uborkaszezon miatt talán nem lesz nagyon zavaró.

 

Kedves Tapivara,

 

lehet, hogy félreismertelek, ezért ezúton elnézést kérek.

 

Az ilyen fórumokon, ha nem ismered személyesen az adott topiktársat, nagyon mellé lehet fogni. Az írásod, a stílusod és a kritikáid megfogalmazása miatt nagyon fiatalnak gondoltalak, ha gyerekkorodban a gőzösök még menetrendszerűen közlekedtek, akkor nagyjából velem egyidős vagy kicsit idősebb lehetsz.

 

Egy bármilyen ehhez hasonló fórumra való „belépés” nagyon fontos. Egy másik fórumon volt egy javaslatom, de sajnos lánctörléssel a moderátor megsemmisítette. A lényege az lenne, amit az új belépőknek javasolnék, hogy először néhány szóban mutatkozzanak be pl. életkor, keresztnév, mióta foglalkozik vasútmodellezéssel, miben jó, miben fog majd tanácsot kérni, mit tud felmutatni, mik a tervei stb. Ez alapján, ha valaki később visszaolvassa, már mint „valamennyire” ismerős topiktárstól, könnyebben elfogadja a kritikát, tanácsot.

 

Ha tényleg őszintén érdekel, hogyan tudod elkerülni a sok mínuszt, próbáld a véleményedet egy kicsit több cukorba csomagolni és Magadról több információt adni, mivel csak az itteni hozzászólásaid alapján ismerünk (nem ismerünk). A hozzászólásaidat visszanézve igazából valahogy mindig a valósághoz hasonlítasz egy terepasztalt vagy annak bármilyen részletét, ami persze normális elvárás, sőt ez lenne a terepasztal építés lényege, de a kompromisszumok miatt mindenkinek valahol meg kell húznia a határt. Még a dicsérő hozzászólásaidba is belekeversz legtöbbször egy kis fricskát. Mivel terepasztal építésben semmit nem tudunk Rólad és azt sem tudod bemutatni, hogy a kritizált részletnek hogyan kellene kinéznie modellben, sokan nem veszik a fáradságot, hogy reagáljanak, hanem csak nyomnak egy mínuszt. Mivel még a nevedet sem tudjuk és az email címedet sem adtad meg, a legtöbb ember számára visszatetsző az ilyen mértékű titkolózás. Én ezt a hozzászólást sokkal szívesebben írtam volna csak Neked, de nem tudom az email címed.

 

A terepasztal építése topik nagyrészt egymás segítéséről kellene szóljon, kérlek próbáld ilyen szemmel nézni. Nem gond a kritika, de ha valaki CSAK a hibákra hívja fel a hozzászólásaiban a figyelmet, abból a többiek nem tanulnak szinte semmit és ettől kezdve olyan érzésük van, hogy a kritikus CSAK a saját elméleti tudását akarja fitogtatni és NEM segíteni akar. Számos jelből arra következtetek, hogy egy másik nicknévvel már korábban voltak itt hozzászólásaid és szerintem ezzel nem vagyok egyedül. A fentieken túl ez is visszatetszést kelthet.

 

Senki kedvét a vasútmodellezéstől elvenni nem szeretném, a Tiedet főleg nem, ha én bármiben segíthetek, keress meg, az ajánlatom még mindig áll, nem kell feltétlenül sörözni, de szívesen beszélgetnék Veled.

 

ON

Előzmény: Tapivara (21998)
Diesel Mozdony Creative Commons License 2018.07.11 0 1 22003

Az elso egyenes volt a probadarabon (hrsz:21960),utana lett ives.A dilikoromon 7cm magas lesz a zuhatag(a probadarab 5 cm-es),gyors folyonak probalom kivitelezni.

 

Előzmény: Váltógyártó (22001)
Váltógyártó Creative Commons License 2018.07.11 0 2 22002

Keresd meg Pecze Petit, az FB- Villogó Elektronika néven van fent.

 

https://www.facebook.com/villogoelektronika/?ref=br_rs

Előzmény: Lt.Peter (21992)
Váltógyártó Creative Commons License 2018.07.11 -2 1 22001

Szép lett, de ahhoz, hogy a víz ilyen ívben essen, ahhoz nagy víznyomás kell, ami egy kis sekély patakban nincs meg. Függőlegesen realisztikusabb lenne.

Előzmény: Diesel Mozdony (22000)
Diesel Mozdony Creative Commons License 2018.07.11 0 6 22000

Megbrobaltam elethure atalakitani a probadarabot,ime az eredmeny:

   

Előzmény: alkotasu (21961)
Dimarson2 Creative Commons License 2018.07.11 0 0 21999

Üdv mindenkinek!

Az egyik ismerősöm FLEISCHMANN 6114 típusú kocsilekapcsolókat adna nekem szinte ingyen az épülő terepasztalomhoz. A kocsilekapcsoló csak a Fleischmann kuplunggal, vagy a többi normál (standard kengyeles) kuplunggal (pl. Roco, Piko, Mehano, Tillig...) is rendben használható?

 

A mozgatását meg lehetne oldani - nem túl bonyolultan - szervóval.

 

 

Tapivara Creative Commons License 2018.07.11 -2 1 21998

Részletezve: a telek a töltés lábánál végződött, aminek a túloldalán mentek a vonatok.

Az idézett  "dobjálleszeneeeeeeet!", pedig mint behízelgő modorú tarhálás, gyakran meglágyította még a legkérgesebb szívű mozdonyvezető lelkét is. :)

  

 Ja hogy mit kezdtünk a ledobott nyolc-tíz kilós szénnel? 

Annyit elárulok, hogy régebben ha elromlott az indukciós Gorenjénk, begyújtottunk a 

sparheltbe. :)

Előzmény: Tyapa (21997)
Tyapa Creative Commons License 2018.07.11 0 0 21997

Szuper, de kicsit részletezd, mire gondolsz, mert nem teljesen értem.

Nekem egyébként erre nem volt szükségem, édesapám vonatvezető (nem mozdonyvezető) volt és mentem vele 424-esen.

Előzmény: Tapivara (21996)
Tapivara Creative Commons License 2018.07.11 -1 0 21996

   "Enyhe műszaki beütéssel..." :)

 

Amúgy mifelénk két vasúti töltés között mentek' a vonatsínek, és gyerekként

mi még kiabáltunk a töltésről a mozdonyvezetőknek hogy: "Dobjálleszeneeeeeet!"                                            /nem a Sziliknek  és a Szergejeknek :))) /

Üdv.

Előzmény: Tyapa (21994)
Lt.Peter Creative Commons License 2018.07.11 0 0 21995

Köszönöm szépen!

Előzmény: Tyapa (21993)
Tyapa Creative Commons License 2018.07.09 -1 5 21994

Kedves Bob,

 

szerintem nem a tartalommal van a legnagyobb baj. Őszinte jóindulattal mondom, privátban elárulom, de ahhoz kell egy e-mail cím.

Tényleg, áruld már el, hány éves vagy és mi a foglalkozásod? Ha tippelnem kellene, fiatal magyar-földrajz szakos tanárnak gondolnálak, enyhe műszaki beütéssel. Vagy csak simán egy agent provocateur vagy mint Gorcsev Iván a tizennégy karátos autóban:)

Ha magyar tanár vagy kérlek ügyelj az egyelőre - egyenlőre megfelelő használatára, de fogjuk rá, hogy csak elütés volt.

Eleinte majdnem, hogy bosszankodtam a hozzászólásaidon, de amióta tudom ki vagy valójában, tőlem már nem kapsz mínuszokat:) Ha véletlenül pesti vagy, egyszer sörözhetnénk.

 

Üdv, Zsolt

Előzmény: Tapivara (21991)
Tyapa Creative Commons License 2018.07.09 0 2 21993

Szia,

 

1. a Viessmann kb. 15-20 éve még gyártott világító autókat, főleg Brekina, néha Herpa alapból, régi Ford-ot, VW bogarat, VW T1-et, Mercedes MB180-at, Trabantot, MB buszt  stb. Néha az ebay-en kifogható, de ha csak egy valamit veszel, nem éri meg a szállítási költség miatt. Pl.:

 

https://www.ebay.de/itm/Viessmann-H0-3229-MB-E-Klasse-Service-24h-beleuchtet-NEU-OVP/201811533882?epid=1205182783&hash=item2efce7a03a:g:peEAAOSw44BYmvqY

 

https://www.ebay.de/itm/3212-VIESSMANN-MAsSTAB-H0-FORD-M17-KOMBI-MIT-LICHT-HO/153055681010?hash=item23a2d459f2:g:InsAAOSwUdlWf~je

 

A Viessmann most is gyárt néhányat, de személyautókat nem, csak néhány Kibri alapra készített munkagépet, traktort.

 

DB epoche III-at gyűjtök, ehhez ma nem gyárt senki világító jármű modelleket, ezért tervezem magamnak személyautókba, haszonjárművekbe házilag beszerelni, rengeteg mini ledet, mini izzót, fényvezető szálat beszereztem hozzá, már csak az idő és az elhatározás hiányzik a megvalósításhoz:(

Teherautóhoz, traktorhoz stb. aminek szabadon álló lámpája van, csak mini vezetékes smd led kell, a személyautó macerásabb, szét kell szerelni, belülről jól leárnyékolni és adott esetben még a kasznit mini fúróval ki is kell fúrni (pl. a hátsó lámpákhoz), fényvezető szálat készíteni, beszerelni. Az alapanyag költség egy járműre 500-1000 Ft-ból kijön, de sok türelem, kézügyesség, szabadidő kell hozzá.

A youtube-on találsz videókat, ahol lépésről lépésre bemutatják a házi világítás beszerelését. Itt pl. egy buszt mutatnak be:

 

https://www.youtube.com/watch?v=jdUQi7dwabw&t=459s

 

Kínából olcsón rendelhető világító személyautó, busz, kamion, de néha elég kompromisszumos, egyszerű kivitelű, a lámpákon kívül sokszor a kaszni is világít és sokszor nem korrekt H0, N, TT hanem 1:100, 1:150 stb. Nálam ezek nem játszanak a korszak miatt, ezért még nem rendeltem. Pár fotó, azért van köztük elfogadható is, pl. az első fotón levő:

 

   

 

2. sajnos én DB-t gyűjtök, így ehhez nem tudok hozzászólni.

 

Üdv, Zsolt

Előzmény: Lt.Peter (21992)
Lt.Peter Creative Commons License 2018.07.09 0 0 21992

Sziasztok!

 

Két témában szeretném kérni a segítségeteket:

 

 

1.

A BUSCH-on kívül ki gyárt még jó minőségű H0-ás világítós autót?

 

2.

Magyar andráskeresztet hol tudok venni? Ebből is jó minőségű kellene, de én csak német és osztrák verziót találtam eddig.

 

Előre is köszi!

 

Üdv,

 

Péter

Tapivara Creative Commons License 2018.07.09 -18 2 21991

Aha. Szóval szerintetek (mínuszocskák) jobb lenne a hármas kép védőkorlátok nélkül.

 Semmi baj, a tudatlanság egyenlőre nem büntetendő jogi formula... :)

 

Előzmény: Tapivara (21989)
dude78 Creative Commons License 2018.07.08 0 1 21990

Nem téved az el, csak a sofőr nézett túl mélyen a pohár mélyére! ;)

Előzmény: kisfaludy1 (21988)
Tapivara Creative Commons License 2018.07.07 -17 1 21989

Ilyesmire gondoltam, a hármas kép válasz mindenre.

A hulljon a férgese szemlélet, a korlátokat nélkülöző veszélyes helyek látványa

 határozottan nyugtalanító érzetet kelt.

Előzmény: kisfaludy1 (21988)
kisfaludy1 Creative Commons License 2018.07.07 0 10 21988

1-2 es korszakokban a Német, Svájci vidéken még gyakran használták a fát. Nekem ez az időszak a szívem csücske, meg persze a fából készült műtárgyak. :-) 

Viszont van ahová teszek én is fémkorlátot, a car-sistemnél különösen jól jön ha eltéved a jármű.

 

 

  

Előzmény: Tapivara (21986)
Tapivara Creative Commons License 2018.07.07 -9 0 21987

 

...se.  :)

Előzmény: Tapivara (21986)
Tapivara Creative Commons License 2018.07.07 -11 0 21986

Látom Te utálod a vaskorlátokat, nem is teszel sehová.

Előzmény: kisfaludy1 (21985)
kisfaludy1 Creative Commons License 2018.07.03 -1 9 21985

 

Lehet igazi köveket is használni a mederbe, akár kerekdedeket amit már az elemek megdolgoztak.

A patakmederben úgyis egy kicsit másképp néznek ki a kövek, algásak, nedvesek, sötétebbek. 

  

  

Előzmény: ysenyerkesz (21967)
Tapivara Creative Commons License 2018.06.20 -11 1 21984

Talán ha javasolhatnám nézz a lábad elé.  :))))

róbertke Creative Commons License 2018.06.20 -2 3 21983

Én maradok tisztelettel a mieink munkássága előtt, van közöttük olyan is amitől hasra lehet esni...:-))

Tapivara Creative Commons License 2018.06.20 -5 2 21982

Még csak egy szóra visszatérve a témához...

 

Gondolom bárki szívesen megnézne kiállításon egy ilyen asztalt, szerintem veri a mi kiállításainkon

megszemlélhető csodákat, a szögegyszerű modulokról pedig egy-két kivételtől eltekintve inkább nem is szólnék.

 

Ezt az asztalt hozzáértő vagy laikus is akár órákig elnézegetheti és mégis talál rajta felfedeznivalót,

gondolom a Mester célja végülis ez volt, és ezt maximálisan sikerült is megvalósítania.

dude78 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 21981

PILENTIUM felhasználóra rákeresve nagyon változatos és igényes asztalokat, modulokat láthatunk, van köztük jó pár Kamerafahrt is.

https://www.youtube.com/channel/UCFeiV4Ufc9b3NCF8v0n4DXA

dude78 Creative Commons License 2018.06.19 0 0 21980

Számomra is már túlzsúfolt a látvány. Persze sok a közelítés, ami más érzetet ad, mintha távolabbról, az egész asztalt látjuk. De lehetne ezt még tovább fokozni a sok féle világító, villodzó, izgő-mozgó hóbelenaccal. :D

Előzmény: RhB (21973)
Tapivara Creative Commons License 2018.06.19 -8 2 21979

Amúgy így jár az, akinek túl sok közlendője mellé még a szakmai tudás legjava is megadatott:

e sok-sok csodának egy aprócska részlete is elég lett volna a megdicsőüléshez,

mindezzel szemben most megy a fanyalgás... :)

 

Túlontúl sok krémet tett a piskótába, van ilyen...

RhB Creative Commons License 2018.06.19 0 0 21978

Eddig igazán nem találtam megfelelő kifejezést az egészre, de ez a mesevilág tökéletes. :-)

Előzmény: The Inflexible Walrus (21975)
Tapivara Creative Commons License 2018.06.18 -8 1 21977

Változatlanul csodálatraméltónak tartom de tény, hogy van valami félelmetes is a látványban.

 Ha nyersnek akarnék tűnni, azt mondanám hogy olyan, mintha egy neutronbomba támadás       következtében kihalt, de egyébként épen maradt országrész kezdene újra benépesülni...

      Megjegyzendő: a hasonlat sántít a neutronbomba ezidőtájt még nem is létezett. :)

The Inflexible Walrus Creative Commons License 2018.06.18 0 1 21976

Ajánlom (ha valaki nem ismerné.:) )

 

http://techstory.blog.hu/tags/vonat

 

Ezenkívül mindenféle érdekes gépezetről szuper cikkeket írtak, kedvencem a nagy teljesítményű gőzhajókról írt sorozat, valószínűsítem, sok írásuk magyar nyelven részletességében és olvasmányosságában egyedülálló.

A vége felé elcsúszott a dolog a haditechnika irányába, aztán az ezt a vonalat vivő srác csinált másik blogot, de ez már egy másik történet.

The Inflexible Walrus Creative Commons License 2018.06.18 0 1 21975

Köszönöm, hogy felvettétek a témát. Az asztalból és a közúti járművekből én is inkább a '20-as, '30-as évekre tippeltem, de a felvétel vége felé látható diesel gépek későbbinek tűntek. (Bár azt sem tudom, mikor kezdődött a diesel korszak ott.)

 

Igen, sűrű, hossztorzított, a "festett HDR" színtónus is mesterkélt, az egész kicsit meseszerű - és mindezekkel együtt engem magával ragad, valahol mégis valódinak tűnő, de egyszerre képregényszerű, igaz is lehetne, de talán sosem létezett kis világ, ami, a korszakot nem ismerve is, minden porcikájából a kora-huszadik századi Amerika hangulatát árasztja.

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!