Keresés

Részletes keresés

GoranMarkovic Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15538

Stevie w,

Nagyon köszönöm! Tisztul a köd. :)

Üdv,

G

Előzmény: stevie w (15537)
stevie w Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15537
 

Nagyon köszönöm, ha valaki kisegítene a homályból.

 

 

A szerb/montenegrói nyelvben nincs névelő, sem határozott, sem határozatlan. Tehát ha tintahalat vagy csevapot kérsz, simán azt mondod, hogy Ja ću lignje vagy Ja ću ćevapi. (ću = "csu")

 

Ha az egyet számnévként használod, azaz kiemeled, hogy nem kettő, nem hat, hanem pontosan egy adag tintahalat kérsz, akkor jöhet a képbe a "jedna porcija": Ja ću jednu porciju lignji.

 

Kicsit OFF, de speciel a bolgárban van többes száma az edno-nak is, pont ilyen esetekre, edni p'rzseni kartofi (egy (adag) sült krumpli), de ilyet Szerbiában és Montenegróban sosem hallottam. Mijó?

 

Amúgy mindenhol a világon örülnek neki, ha egy turista megpróbál a helyi nyelven beszélni, de azért nem kell túlzásba vinni :-)

stevie w Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15536

Nagyon köszönöm, ha valaki kisegítene a homályból.

 

 

A szerb/montenegrói nyelvben nincs névelő, sem határozott, sem határozatlan. Tehát ha tintahalat vagy csevapot kérsz, simán azt mondod, hogy Ja ću lignje vagy Ja ću ćevapi. (ću = "csu")

 

Ha az egyet számnévként használod, azaz kiemeled, hogy nem kettő, nem hat, hanem pontosan egy adag tintahalat kérsz, akkor jöhet a képbe a "jedna porcija": Ja ću jednu porciju lignji.

 

Kicsit OFF, de speciel a bolgárban van többes száma az edno-nak is, pont ilyen esetekre, edni p'rzseni kartofi (egy (adag) sült krumpli), de ilyet Szerbiában és Montenegróban sosem hallottam. Mijó?

 

Amúgy mindenhol a világon örülnek neki, ha egy turista megpróbál a helyi nyelven beszélni, de azért nem kell túlzásba vinni :-)

 

Előzmény: GoranMarkovic (15529)
Hümi Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15535
Mi ITT szállunk meg...Szarajevó előtt közvetlenül...Blažuj-ban a Hotel Star -ban ...
Előzmény: garancsiimre (15532)
pljeskavica Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15534
De jót nevettem a "nagyjából minden tizedik szobát feketén adnak ki". Azt hiszem a montenegrói kormány fetrengene az örömtől, ha ez a statisztika megfelelne a valóságnak. :)
Előzmény: stevie w (15518)
Mijo Creative Commons License 2010.07.20 0 0 15533

 

Ilyen névvel ez a leginkább kézenfekvő.

 

Előzmény: GoranMarkovic (15529)
garancsiimre Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15532

Szép Jó Estét, Sziasztok!

 

Szeretném hogy segítsetek nekem 1-2 dologban. Augusztusban fogok menni Ulcinjba, de: Szeretnék Boszniában csavarogni, így ha tudnátok tranzitszállás tippet Mokra- Gora, Visegrád, Sarajevo, Mostar közelében, esetleg Sarajevo-Mostar között, Trebinje környékén. Kérdés lenne még, eurot érdemes-e vinni, bankkártyás fizetés mennyire biztos, autogázt könnyű-é tankolni, stb. stb. stb. Ulcinjban van-e valakinek étterem tippje, ABC szinten vásárlási tipp...

 

Köszi: G.I.

Hümi Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15531
Emiatt aggódtam...arra gondolta, hogy mekkora mákunk volt amikor mi látogattuk meg a Kék-barlangot... és fürdés közben nem lépett le Popej...:)))
Előzmény: Amari bp (15526)
Hümi Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15530
Huhhh...megnyugodtam...:)))
Előzmény: moncsa03 (15524)
GoranMarkovic Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15529

Sziasztok!

Visszanézve látom van itt bőven helyi nyelvtudás. Mehet egy kérdés?

Van egy csomó csak többes számú szó, akár már csak kajálással kapcsolatban is. Hogy a fenébe kérsz egy "mali slanci"-t vagy egy "lignje na žaru"-t? Ja és még egy; a "girice" is többes szám?

Nagyon köszönöm, ha valaki kisegítene a homályból.

Üdv,

G

 

 

GoranMarkovic Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15528

Stevie w, Amari_bp

Nagyon köszönöm!

Üdv,

G

 

Amari bp Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15527
Inkább menjetek kocsival, majd buliztok lent.
Előzmény: GoranMarkovic (15522)
Amari bp Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15526
Na az szép lett volna, órákig ott tempózni :o)))
Előzmény: Hümi (15521)
Amari bp Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15525
Szerintem, írd be keresőbe Avala, és olvas el mindent amit kidob, de Avala az Belgrádig megy. Meg sok vasutas fórum is van, lehet kérdezni tőlük is:)
Én amivel utaztam, nem egy IC volt, de túléltem.
Előzmény: GoranMarkovic (15522)
moncsa03 Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15524

Ja, töxar volt!:))))

 

Tréfát félretéve, Perastból a Szirti-Madonnára vitt minket és otthagyott majd visszajött,érti-vagy megint szivat!?:(

Előzmény: Hümi (15521)
stevie w Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15523

Milyen ez az Avala? Döntenünk kell autó és vonat között. Valami viszonylag európai, vagy szittya magyar szub-balkáni förtelem?

 

Én Belgrádban voltam vele néhány alkalommal.

 

Lefelé rendben van, osztrák és cseh kocsik vannak, néha van 220V is (laptopnak), a büfékocsiban 2 euro a kisüveges Jelen Pivo. Van rántott hús is, kb 8-ért. 

 

Visszafelé -- számomra érthetetlen módon -- sosem ugyanezek a kocsik jönnek, azok elég pusztulatok, és pl az esti vonaton nincs büfékocsi sem. (A reggelin van, ezért is haltam majdnem szomjan, mire az első éjszakai vonatozás után megérkeztem Pestre.)

 

A legnagyobb bajom a menetidővel van: a 380 kilométerre (Belgrádig) eleve gáz a 7 órás menetidő, de tavaly nyáron minden alkalommal legalább további 2 órát összeszedett még a vonat, de ez egy alkalommal 6 óra lett.

 

Amúgy a vonat mókás, mindig vannak turisták is, van egy feelingje. Én dolgozni járok át, arra viszont sajnos használhatatlan.

Előzmény: GoranMarkovic (15522)
GoranMarkovic Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15522
Sziasztok!
Egyszerű kérdés vonatozókhoz.
Milyen ez az Avala? Döntenünk kell autó és vonat között.
Valami viszonylag európai, vagy szittya magyar szub-balkáni förtelem?
Előre is nagyon köszi! A vonatot preferáljuk a buli faktor miatt, de nem mindenáron.
Üdv,
G
Hümi Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15521
"...Perastból pedig asszem 20 euróért vitt minket (7-en voltunk ) és visszajött értünk..."

És órákon át a Kék-barlangban senyvedtetek...?!:o :o :o
Előzmény: moncsa03 (15520)
moncsa03 Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15520

Kék-barlang: mehetsz Herceg Noviból-ez hosszadalmasabb, van szervezett út is de megkérdezhetsz hajósokat is, hogy mennyiért vinnének el, vagy Zanjiceről-ez utóbbi rövidebb hajóút így olcsóbb is-folyamatosan járnak Kék-barlangba és Mamulára.

Perast: szintén odamész a partra, vannak ilyen "hajó-taxik" megalkudsz az árban és mentek is a Szirti-Madonna szigetére ahol a templom van a másik szigetre elvileg nem lehet bemenni.

Utoljára Herceg-Noviból mentünk a Kék-barlanghoz egy kis hajóval,elég kényelmetlen volt, 9-en mentünk 60 eurót kért, Perastból pedig asszem 20 euróért vitt minket (7-en voltunk ) és visszajött értünk.

Előzmény: KIFLICSUCSOK (15487)
kutykuruty brekege Creative Commons License 2010.07.19 0 0 15519

Tegnap érkeztünk meg Montenegroból. Drávaszabolcsnál mentünk-jöttünk Sarajevo  érintésével. Lefelé éjszaka Niksic-Podgorica felé a Piva kanyonon keresztül (lenyűgöző látvány), hazafelé nappal Herceg  Novi-Trebinje-Mostar útvonalon. (Úgy tűnik többen nem tudják, ez utóbbi útvonalon van egy új útszakasz, melyen Dubrovnik és Horvátország érintése nélkül lehet közlekedni.) A végcél és a szállásunk Bar településen volt. Mindkét estben a magyar határtól a tiszta menetidő 12-13 óra volt, és persze plusz az állásidő, főleg Boszniában igyekezve betartani a sebességi határokat, ezzel elkerülve a felesleges büntetéseket. Mindkét útvonalon kerültünk "izgalmas" útszakaszokra az eltereléseknek köszönhetően.

Montenegroban Bar település három különböző strandja mellett meglátogattuk Tivat, Kotor, Sutomore, Ulcinj, Perast, Petrovac, Canj, Jaz, Budva településeket és ezek valamelyik strandját is.

Összességében nagyon szép hely, talán legtalálóbban az alábbi interneten olvasott mondat fejezi ki leginkább az országot: "Természeti és társadalmi kontrasztok..."

Bővebb, részletesebb infóért kérdezzetek, ha tudok szívesen segítek.

stevie w Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15518
jisell Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15517
nemem a lepény - somun- meg a kajmak :-))))) isteni a házi joghurtot nem próbáltam de majd legközelebb
Előzmény: fityók (15511)
jisell Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15516
tényleg így működik???? nem is tudtam
Előzmény: stevie w (15509)
szervezkedő Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15515

Amikor Montenegróból elndulok Magyarországra és megállítanak a "sünök" vagy a határőrök, akkor szoktam ezt mondani:

"Megyek haza, nincs pénzem, itt van két sör!"

 

Az otthon attól az, hogy a hűtőbe ott a finom vasárnapi húsleves, a fürdőszobában reggel a gyerek esti játékai stb.

 

Nyáron ezt nekem Montenegró jelenti.

:-)

 

Előzmény: fityók (15514)
fityók Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15514
Valamikor réges- régen,mikor a határon kíváncsiskodtak hogy hova megy az ember,mondtam nekik hogy "haza",ha azt is megkérdezték hogy honnan ,akkor meg "otthonról" volt a válasz! Sokáig magam se tudtam eldönteni hol is van az itthon-otthon....megértelek ;-)
Előzmény: szervezkedő (15513)
szervezkedő Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15513

Én jövő vasárnap még dolgozok "itthon" és azután megyek le.

Ha már "otthon" leszek, valamelyik reggel átszaladok Barba és fussunk össze.

A 069-es számomat azt hiszem ismered, arra küld el a tiédet és gondolva a szűkebb napoka, a magányos unalmas téli estékre, elküldheted az "unokák" elérhetőségét is!

:-)

pljeskavica Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15512
Szervus Druszám!
Hát végül busszal közlekedtem. 46 eruó volt a Szabadka-Budva-Szabadka menettérti jegy. Azért kösz a vonatos ajánlatot. :)

Hát a négybetűs szót illetően, bár felkínálta már egy anyuka, ill. egy panzió tulajdonos nagymama a lányát/unokáját apartmannal együtt, magukkal a lányokkal nem találkoztam egyszer sem. :D Egy orosz lánnyal keveredtem össze az egyik túrán, vele számolgattuk is a betűket, de elfogytak.

Így most a négybetűs szó helyett sima egyszerű 7 napos bandázós nyaralással kell beérnem. :) Nyolcan megyünk és én csak telefont viszek magammal, meg egy kis kompakt gépet. Semmi fényképezés, csak ha rákényszerítenek. :)

Amúgy Barba rendezték a szállást, így nincs mit tennem, én is oda megyek. Ha 23-1 között lent vagy (ha jól értelmezem, lent vagy... bár ki tudja, melyik országra vonatkozik, hogy "most jöttem haza"), még akár össze is futhatunk valahol.
Előzmény: szervezkedő (15406)
fityók Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15511
Majdnem jól mondod!Ma a Bosnyákok Baščaršija -nak mondják /egybeírva /,de rövidítve csak čaršija -t mondanak, ami piacot jelent azért használtam én is ezt a módozatot. A lepényt amit emlegetsz pedig somun-nak /szomun/ nevezik és természetesen a mmmmmmmmm kajmak /ami a fóralt tej föle,sózva ,fa dézsában érlelve/,de itt kell megemlíteni azt a remek házi joghurtot is, amit pohárban mérnek,ugyanis evvel szokás be fejezni az étkezést.Igazad kehet a km-ben is talán 120 -t is megér! :-)))
Előzmény: jisell (15508)
pljeskavica Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15510
Minden Telenor hálózat, így a magyarországi Telenor/Pannon hálózat is 15 eurocentért hívható a 069 mobilról... A számlázás percalapú.

(Sajnos Magyarországot közvetlenül nem érinti a következő, de hátha)

... ha valakinek 069-es Telenor kártyája van, és van rokona ismerőse a Montenegrót határoló országban, esetleg valakije épp pl. Horvátországban nyaral, annak érdekes lehet a következő kód is.
Előzetes kritérium: 5 euró az egyenlegen.
A kód: *123#1#5#

Аz 5 euródat lekattintja, de cserébe kapod a köv. csomagot:

20 perc külföldre a Montenegróval határos országokba.
100 sms szintén a fenti országokba, vagy a 069-en belül.
25 MB GPRS.
stevie w Creative Commons License 2010.07.18 0 0 15509

a 069 -es telefon számon a #147* a 067 -es telefonon a #123*-al tudod ellenőrizni a számlád egyenlegét, a szépen szerbül duruzsol bele a telefonba az automata akkor nincs elég ajró a számládon

 

 

Az általad adott számok is biztosan jók, de 146 és 122 kódokra nem duruzsol senki semmilyen nyelven, hanem egy sms* érkezik, benne a megfelelő információval. Az sms-ért nem kell fizetni.

 

Ha előtte átállíttattad a nyelvet angolra, akkor angolul kapod meg az sms-t.

 

Mindez külföldről is működik.

 

Próbáld ki :-)

 

* ez igazából nem klasszikus sms, hanem "rendszerüzenet," de a gyakorlatban csak annyi a különbség, hogy nem tudod elmenteni, csak egyszer megnézni.

Előzmény: jisell (15507)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!