Keresés

Részletes keresés

Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17875

OK:) - de úgy nézem, kezdenek rá üdvösen visszaszokni, mert az Actara idei engedélyében is van már ilyen adat... csak ott 100 literre, miért is lenne egységes valamiben a t. Hivatal:(

 

ÜdV

Előzmény: lapar (17874)
lapar Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17874

Köszönöm, megértettem, csak még nem láttam a válaszod, amikor bepötyögtem újra a kérdést. a kajszival egyébként nincs jelentős gondom, néhol likasak a levelei, de nem tetves, tavaly kevés volt kukacos benne, tehát, itt inkább csak megelőzés jelleggel kellene.

Előzmény: Antisystem (17871)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17873

... Calypso engedélyben van sor OSZLOP - természetesen:), ahol ...

 

ÜdV

Előzmény: Antisystem (17871)
pacsepa Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17872

Ha rágooglizol a szer nevére, rendszerint megtalálod a választ az adagolásra stb-stb.

 

Ráadásul az adagolás attól is függ, mire használod? Levéltetűre pl. elég a 2 gr/10 liter a Mospilanból, de másra kellhet a 4 gr. Vagyis ha általános védekezésre és megelőzésre szánod, akkor 4 gr/10 liter, azaz a maximális dózis. A kisebb kiszerelések relatív drágábbak, de a legkisebb kiszerelés általában 10 literhez szükséges dagaok. Lásd a Mospilané 4 gr-os.

Az Actara 2-5 ml/10 liter adagolású.

A Karate-ból 3-5 gr/10 liter szükséges.Szerintem ezt mindenhol kapsz, mert annyira általános.

Az Actara már csak folyékony változatban jön ki, és az is II. kat.

A hatásmechanizmus egyértelmű, a felszívódó hosszabb ideig mérgezi a kártevőket, amelyek esznek, a növényből vagy szívogatják a nedveit. A kontakt szer nem szívódik fel, ezért rövidebb idő alatt lebomlik, vagy lemossa az eső. Ennek érintkeznia kell a rovarral, ezért nevezik érintőméregnek. A felszívódó értelemszerűen gyomorméreg. Egyes szerek kombináltan hatnak, ilyen pl. az Actara is. A Mospilan úgy tudom csak felzabálva hat.

Előzmény: lapar (17867)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17871

A Calypso mindig is II. volt:)

És pont ezt írtam le az előbb, elosztod 100-zal, ha valahol azt találod, hogy 0,5 kg/ha = 500/100 = 5 gramm/10 liter.

(de pont a belinkelt Calypso engedélyben van sor, ahol el is végezték)

 

De itt az Actara friss engedélye is, kajszira mellesleg azt se írják:

https://www.nebih.gov.hu/data/cms/165/872/ActaraSC_mod_20140228.pdf

 

ÜdV

 

 

Előzmény: lapar (17869)
Catman Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17870

Csinálok majd képet, ha hazaértem, de egyébként egy begyógyult repedésből folyik. Sajnos valami miatt fiatal korában kirepedezett több helyen a kérge...

Előzmény: beetee (17859)
lapar Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17869

Megpróbálom megkörnyékezni a közeli boltost!

Tavaly, vagy tavalyelőtt volt Calypso-m, azt is mostanában sorolták át?

Az is gondom még, hogy itt a neten levő dózisoknál soxor csak azt találom, hogy kg/ ha, ezt hogyan "alakítom" át g/10 l-re?

Előzmény: Antisystem (17865)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17868

Nem, a folyékony is II, már az ampulla is. 

Az általad kívánt adagolás megadása meg már "nem divat", de mivel a hektárra megadott mennyiségek hozzávetőleg 1000 literre vannak számolva, ha elosztod 100-zal, megkapod azt, ami neked kell.

Rovarölőknél egyébknt egyszerű a helyzet, az összes neonikotin felszívódó és az összes pirethrin kontakt - és ezzel a ma szabadabb forgalomban (nem I.) lévő rovarölők 80%-áról megtudtad, hogy mi:)))

 

ÜdV

Előzmény: lapar (17867)
lapar Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17867

Sajnos nem tudok (valahol messze vidéken van egy bolt, ahol kapnék, de oda ritkán jutok el) Mintha azt olvastam volna itt, hogy folyékony változata az III-as, nem?

Esetleg tudtok-e olyan honlapot, ahol egyértelműen láthatom a következőket: hatásmechanizmus (kotakt-felszívódó), adagolás (lehetőleg g-mml/10-100 l)

Az árat megtalálom könnyen, ebből már számítható lenne, mi a gazdaságosabb.

Előzmény: pacsepa (17864)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17866

 viszont a kajszi nem szerepel a leírásában, akartam írni... a többire OK.

 

ÜdV

Előzmény: Antisystem (17865)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17865

Ha II. kathoz hozzájutsz:

https://www.nebih.gov.hu/data/cms/166/932/Calypso480SC_mod_20140415.pdf

(szerintem kb fele áron kijön vele az ember, mint az Actarával, és a méhekre sem veszélyes... )

 

Viszont 

Előzmény: lapar (17863)
pacsepa Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17864

Actara II kat. szer, azt tudsz venni?

Ennek hiányában marad a Mospilan és tegyél hozzá Karate, vagy Decis kontaktot.

 

Kb. ennyi, amit tudsz tenni.

Előzmény: lapar (17863)
lapar Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17863

Következő kérdésem lenne az urakhoz:

Levéltetű (szilva) ellen küzdenék, meg minden más rovarkártevő ellen (körte (1) kajszi (2), meggy (4 db)

Felszívódót szeretnék venni, lehetőleg csak egy fajtát, mit javasoplnátok, ami a leg gazdaságosabb (kb 50 ml-gos kiszerelésben gondolkodnék. (Actara, vagy Mospilan, esetleg más?)

A cseresznyét még most permeteztem Karate-vel, egyben lefújtam a hibiszkuszokat is, mert fekete tetvek vannak rajta, hát nem nagyon akarnak pusztulni.

Esetleg a cseresznyelégy ellen is ilyen hatékonyságra számítsak, vagy azért ott jobb is lehet?

Antisystem Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17862

Na ya, a tujasorok azért szokták feladni az átlag nyarakon, mert legalább évi 200-300 mm csapadékkal kevesebb esett, mint nekik kellene... (a zalai-Balaton-felvidéki -szintén betelepített - fenyvesek is ugyanezért...)

A másik fontos dolog meg szerintem az, hogy a kertvárosokban az utóbbi évtizedben minden 2. kerttulajdonos a gyep-tujasor kombóban nyomult, létrehozva egy "kertvárosi monokultúrát", annak az összes ismert hátrányával, köztük a betegségek robbanásszerű elterjedésével... ugye a monokultúra - mivel eleve természetellenes - eleve természetellenes megoldással, preventív "iparszerű" növényvédelemmel tartható csak fenn - és ugye a kártevőt-kórokozót nem érdekli, hogy van közben 50 kerítés, az csak a nagyjából összefüggő "hektáros tujatáblát" látja.... a tujafúró aranymolyok meg sikoltoznak az örömtől, hogy "aranykor, aranykor":(((

Tehát igazándiból vagy leszokunk az egyenkertekről és a nem honos fajtákról, vagy berendezkedünk az aktív "nagyüzemi" feltételekre az állandó locsolástól az egyre növekvő növényvédelmi költségig és egyre több vegyszerig.

 

ÜdV

 

Előzmény: beetee (17861)
beetee Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17861

Figyu, nekem sem szakmám, csak pár éve már foglalkozom vele otthon.

A nyugati tujákról egyszer egy kertésszel beszélgetve arra jutottunk (tkp Ő mondta), hogy mikor azok 10-20 éve divatba jöttek Magyarország szerte (addig inkább csak az ország nyugati részén volt elterjedve, ott meg párásabb, nyáron csapadékosabb (volt) az éghajlat hála az Alpok aljának).

Amikor mindenki olyat akart, mint a zalai -vasi sorok, megnőtt a kereslet, a kertészetek meg minden szóba jöhető genetikailag már legyengült példányról is szaporítottak. Ráadásul szerencsétlenségre csak az utóbbi években olyan szerencsétlen a csapadékeloszlás, hogy nyáron több hetes periódusban nincs semmi és a légnedvesség is leesik a béka segge alá. Ezek a szerencsétlen tuják meg nem bírják. A nagyobb példányok exponenciálisan több vizet szeretnének, amit a korukban már lemaradozó gyökérzet nem bír a kiszáradt talajból pótolni.

Ezért van, hogy szerte az országban az öntözetlen sorok feladják, ehhez csak rásegítés bármilyen gombásodás, atka, szú, stb... Vízzel telve még fel is vennék a harcot, amire rá lehet segíteni gombaölős-felszívódó rovarölős-magnéziumos-tápos támogatással a növekedési szakaszokban.

De inkább érdemes egy öntözőrendszeren, vagy a nyugati tuja lecserélésén gondolkodni....

Előzmény: hamvasat (17860)
hamvasat Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17860

Beetee!

 

Mostmár megint megkeveredtem, pedig már kezdtem örülni, hogy végre... de tök igazad van, nincsenek ilyen pöttyök sehol...

 

Ennek fényében nem tudom mit fújjak rá. Azt már elhatároztam, hogy elkezdtem párhuzamosan tápanyagozni is a tujákat teljes spektrumon, hogy erősödjenek, de kezelnem is kellene ezt a valamit. Gépész területen dolgozom, ott általában nem tudnak olyat mondani, hogy legalább ne értem meg és hozzá is vagyok szokva, hogy mindenre megtalálom a megoldást, viszont bosszant, hogy a kertészethez sík hülye vagyok és bármennyit is olvasok utána, szinte láthatatlan s fejlődés :-). Egyszerűbbnek tűnt mielőtt elkezdtem.

Előzmény: beetee (17857)
beetee Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17859

Kép esetleg?

Mézgásodás lehet valami fertőzéstől (gombás, baktériumos) vagy fiziológiai okból (fagyrepedés, bogár-rágcsáló-madár okozta sérülés, egyéb sérülés...) esetleg élettani.

Ha nem súlyos és nincs szemmel látható szöveti elhalás, akkor kinőheti a fa magától, de segíthetsz is neki. Ha nagyobb, elhalt részt látsz akkor mindenképpen érdemes az élő részig kivágni, kifaragni a kérget és fontos lehetőleg fertőtlenítő hatású sebkezelővel lezárni.

Előzmény: Catman (17858)
Catman Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17858

Sziasztok,

 

A selyemakácom törzsén valami sütétbarna folyadék jelent meg, talán mézgásodik. Kell-e, lehet-e csinálni vele valamit, ha igen, mit?

beetee Creative Commons License 2014.06.12 0 0 17857

Hát nem tudom... a Didymascella elég jellegzetes tünetet produkál, az mellett, hogy hasonlít a te gondodra. Ott a pikkelyek közepén kialakul egy sötétebb szem. Nálad ez hiányzik...

Előzmény: hamvasat (17855)
Forrest88 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17856

Üdv

 

Fóliában, paprikán 640 tőből kb 20 db-on látok ilyen tüneteket. Tudnátok segíteni, hogy mi lehet ez? Ha vírus, akkor kihúzgálnám.

hamvasat Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17855

Alfi13!

 

köszi a gondozási naptárt, alkalmazni fogom --feltéve, hogy marad tujám, amit gondozni kell és nem döglenek ki :-)

 

Samubá' a fűápolás topicban  Cickó...izé... Pontosabban Didimascellának azonosította a betegséget. 

 

Köszönök mindent, elvileg mostmár tudom, hogy mivel védekezzek, plusz tápláljam a tujákat. Beszerzem a vegyszereket, aztán majd beszámolok róla, hogy mire jutottam...

 

mégegyszer köszönök mindent

Előzmény: alfi13 (17853)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17854
Előzmény: alfi13 (17853)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17853

Nézd meg ezt az oldalt elég részletesen tárgyalja a tuják betegségeit, talán ez segíthet.

Én egyébként így gondozom az örökzöldeket.

 

Ezüstfenyő levéltetű. Márciustól május végéig és Októberben Mospilan

Lucfenyő gubacstetű: Ágak tövénél zöld gubacsok jelennek meg.

                                    Május- júniusban fizikailag semmisítsük meg,

                                    Később a gubacsok  kinyílnak és a tetvek kirepülnek.

Didimaszcella és a Kabatinás gombabetegségek ellen :Antracol 70DG

 

Megelőző permetezés: Mospilan +Score +Antracol  ez helyett jó a Bravó500 vagy Dithane.

Első permetezés: Áprilisban  Második: Augusztus vége.

 Mindkét alkalommal két hét elteltével ismételjük meg

Magnéziumoxid (keserűsó) jó lombtrágya erősíti a növényt.

Előzmény: hamvasat (17850)
Vebber Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17852

Permetezéshez fehér textil pelenkát használok, középen ketté, így duplán hajtva.

Előzmény: cz.sanya (17828)
Vajk Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17851

Köszi Alfi a topic tippet !

 

Nekem is ez a bajom és ami még gond, hogy eléggé erőteljesen terjed a "száradás". A szomszéd tujáiról jött át, érdekes módon nem mindegyik fajta tuján telepszik meg.

Ilyen közelről persze nem mikroszkóppal:)

Ezen a képen jó látszik, hogy honnan fertőződött meg, és az is jól látszik hogy a kékesebb színű tuja mintha immunis lenne a száradásra. 

 

Előzmény: hamvasat (17830)
hamvasat Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17850

Alfi13!

 

Visszamentem a laborba és most 40x-es nagyításon lefényképeztük. Előtte 20x-ossal néztük, nem 100x-ossal, mint ahogy írtam. Így 40x-esen már nem is porszemcsének, inkább lepedéknek tűnik, meg itt-ott némi fonálszerűség is van.

 

Élő-mozgó lényt egy darabot sem láttunk, pedig elég alaposan átnéztük a gallyacskát.

 

Előzmény: alfi13 (17848)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17849

Még csak annyit én nem láttam mozogni, csak az uborka levelein látszódott a kártétele.

Előzmény: alfi13 (17848)
alfi13 Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17848

Az a pókháló szerű háló nagyon gyanús atkás uborkán láttam de az atkát és sem találtam meg első ránézésre a túlságosan kinagyított képen. Én egy 20-40-es nagyítású mikroszkóppal találtam meg. Szerintem vegyél valami atkaölőt meg scor-ét és azzal próbáld meg.

Előzmény: hamvasat (17842)
Antisystem Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17847

Körte:

http://www.farmit.hu/sites/default/files/documents/agroforum/GyulaineGaraiA_2013mar.pdf

:)))

 

A triazolokról azt érdemes tudni, hogy valójában sokkal rövidebb a hatásuk, mint amit általában hisz az ember, nem véletlen, hogy a monilia ellen is legalább 2, de néha 3 permetezés szükséges. Tehát megteheted azt is, hogy vársz 1-2 napot és amikor nincs kánikula(!) kénnel támadsz (30 fokban perzsel), keverheted a felszívódó Topsinnal akár ha az ÉVI elbírja, előveheted valamelyik triazolt is újra, a Systane Duplo kis kiszerelése is III. kat lett idén, az is szóba jön, ha van még (vagy csinálsz:)) vizes mészkénlevet nyári higításba, az is működhet... szóval nem egy reménytelen probléma:))) 

 

ÜdV

Előzmény: spapda (17846)
spapda Creative Commons License 2014.06.11 0 0 17846

A kén kapcsán lenne egy kérdésem: lisztharmat jeleit mutató fiatal körtefa (még nem hoz termést) esetén mit lehet most tenni? Tavasszal megvolt a réz-kén lemosózás, aztát Score és Topas körök felváltva, mégsem sikerült megvédeni. Menjek rá kénnel (pl. Thiovit Jet), vagy az csak megelőző jelleggel lett volna hatásos?

Előzmény: Antisystem (17845)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!