Keresés

Részletes keresés

Csaba68 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5402
Küldtem mélt. De csak most látom, hogy a második felére nem válaszoltam. Majd írok még.
Előzmény: lg23 (5385)
gazsi80 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5401
A déli kerületben néha-néha feltűnő Postás nevű csapat aradi volt?

A vidékiséghez annyit, hogy ha a rokonokat látogatom meg Nyíregyházán, akkor én vidékre megyek, de ha Nyíregyházáról kimegyünk mondjuk Nyírtelekre, akkor szintén vidékre. Léptékváltás :)
Előzmény: Tempó Vasutas! (5360)
gazsi80 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5400
Valahol olvastam valamit arról, hogy a Pozsonyi magyar anyagok fennmaradtak és még elérhetők odakint. Ha van nyoma a kluboknak, a próbálkozásoknak akkor ki kellene menni a helyszínre.

A századforduló környékén Sopronban rendeztek bemutató mérkőzéseket pesti csapatok részvételével is, ahol pozsonyi és helyi egyesületek is képviseltették magukat. A későbbi nyugati kerület bajnokságában feltűnik egy PULE és egy PTFC nevű egyesület is (az 1909-es MLSZ évkönyvben lévő tagegyesületi lista talán bővebben is ír róluk), tehát az intézményesülés Pozsonyban viszonylag hamar megtörtént és a város méretével viszonylag arányosan több egyesület is küzdött a magyar bajnokságban.

A korai szárnypróbálgatások valószínűsítéséről annyit, hogy a Rákóczi gimiben Pesten tanítottak expozsonyi tanárok is (talán jól emlékszem) és erről az iskoláról feljegyezték, hogy már a 90-es évek elején-közepén próbálkoztak a focival. A bécsi hatás valószínűsítéséhez pedig tudni kéne, hogy ott hol ágyazódott be a labdarúgás először: egyesületi vagy középiskolai szinten? Így már kereshetőek lennének a kapcsolatok, pl. fennmaradt iskolai értesítőkben, vagy a bécsi egyesülete korai mérkőzéseinek listájában.
Az mindenesetre talán kijelenthető, hogy ha volt is jelentős labdarúgóélet Pozsonyban, annak nem volt nagy hatás a később(?) Pesten kibontakozóra.
Előzmény: Tempó Vasutas! (5377)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5399

Szóval ha már véres kezű diktátor és sportember névazonossága...

 

Románia ellen játszott 1948. június 6-án, telt ház előtt a Megyeri úti stadionban a magyar válogatott és 9-0 arényban győzött. Deák megbetegedett, Gallowich Tibor szövetségi kapitány választása pedig Mészárosra esett. A csatársor összetétele ez volt: Egresi, Kocsis, Mészáros, Puskás, Tóth III. Ma is elfogadnánk...

Ahogy ilyenkor lenni szokott, egy illusztris személy látogatott be mérkőzés után az öltözőbe, hogy gratuláljon az eredményhez.

Ez az illusztris személy Rákosi Mátyás volt.

Puskás, aki mindig valamilyen tréfán törte az agyát, azonnal kombinálni kezdett, hogy ezúttal mivel is rukkoljon ki, hiszen végre szemtől szembe találkozhatott a "Magyar Nép Atyjával".

Itt jegyezzük meg: a válogatott egyik játékosa Rákosi Feri, a Csepel balfedezete, akit korábban Rottenbillernek hívtak, de időközben magyarosított.

Rákosi ezen a meccsen nem játszott, de éppen a zuhanyzóból jött ki, amikor Rákosi Mátyás egy kör közepén, Gallowich Tibor társaságában még az öltözőben tartózkodott.

Már elmenőben, Rákosi Mátyás még visszaszólt:

- Még egyszer gratulálok és további sok sikert kívánok!

Ekkor érkezett el Puskás abgangja.

Anyaszült meztelenül törülközött és egyszer csak, amikor Rákosi Mátyás már az ajtóban volt, elordította magát:

- Rákosi!!!

Rákosi Mátyás megtorpant, visszanézett, Puskás meg Rákosi Feri felé fordulva kinyilatkoztatta az óhaját:

- Adj egy törülközőt...

Egy pillanatig megállt a levegő, majd a meglepett Rákosi Mátyás zavartan elhagyta a helyiséget.

Az eset folytatása az lett, hogy néhány nap múlva levelet kapott a Csepel Rákosi titkárságától, amelyben kérték a vezetőséget, hogy Rottenbiller ne játsszon többet Rákosi néven.

Ekkor lett - Rátkai.

Előzmény: lg23 (5395)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5398
Nem tudtam. Ilyen mély nyomott hagyott... Nem lepődöm meg.
Annak a bizonyos pernek (Mihály Aranka kontra Újpest) talán utána lehetne nézni a levéltárban. Majd megpróbálom.
(Elnézést mindenkitől, azt hiszem, ezt most csak ketten értjük.:))
Előzmény: lg23 (5396)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5397
Nem.
Előzmény: lg23 (5395)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5396
Ahogy olvasom, még 1938-ban is zúgott Debrecenben az "A-ran-ka" :-)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5395

Ismeritek az ide vonatkozó anekdotát Puskásról és Rákosi-Rottenbillerről, nem?

Előzmény: Tempó Vasutas! (5393)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5394
Lehet, hogy ezt már elsütöttem itt.
Előzmény: Tempó Vasutas! (5393)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5393
A harmincas években a nyíregyházi Chevra Kadisának volt egy alelnöke, Führer Mihály. Az NYKISE-nek meg egy vezetőségi tagja, még durvább névvel: Führer Adolf. Azt hiszem, egy hitközségbe tartozhatott Mihállyal. Szegény.
Előzmény: lg23 (5392)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5392
Arról nem is beszélve, hogy az egyik NS-ben olvastam egy interjút a Hungária egyik legnagyobb szurkolójával, akinek "Náci" a beceneve...
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5390
Most olvasom, hogy a Hungáriának "Hungi" volt a beceneve :D
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5389
wow, köszi, tényleg működik! A franc se gondolta volna, hiszen a fotóknál ez azért azért ennyire nem hatékony módszer.
Előzmény: Tempó Vasutas! (5388)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5388
Azt hiszem Photoshop volt. Bár nem vagyok profi photoshopos, de ha jól emlékszem, karikatúránál jó módszer a fényerőt és a kontrasztot felvinni, és akkor elég éles rajz lesz. Aztán lehet satírozni a hibákat.
Előzmény: lg23 (5387)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5387

És akkor azt megtanulni, hogy Budapesten, Debreceben, Pécsett... sőt, van amit a többség hibásan is használ (pl. Csíkszeredában a helyes változat, a gyakoribb Csíkszeredán helytelen)

 

Más téma: van néhány NS-ból merített karikatúrád. Azt hogy csináltad, hogy egyiken sincs semmilyen "piszok", és minden sarka ugyanolyan éles? Photoshoppal játszottál, vagy nem a mikrofilm, hanem a papír változat volt a forrásod?

Előzmény: Tempó Vasutas! (5386)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5386
Hát, ez már tényleg nagyon bonyolult. Mármint a megfelelő igekötők használata. A le- igekötőnek van egy kicsit lenéző konnotációja, ezt főképp Pesten használják (bár én nem feltétlenül érzem sértőnek - hiszen, mégha nem is mindenki, de itt is mondják, hogy "felmegyek Pestre"). Azért érdekes ez a le-, mert voltaképp földrajzi irányt is jelölhet (pl. innnen Debrecenből nézve, én rendbenvalónak találom a lemegyek Szegedre kifejezést).
És még ehhez vegyük hozzá az át- igekötőt (pl. Debrecen-Nyíregyháza viszonylatban én ezt tartom legszerencsésebbnek, tehát amikor egy nagyjából azonos méretű, közeli településről van szó). Ja, és akkor ott van a be- igekötő is, amikor egy közeli, kisebb településről "bemész" egy nagyobba.
Szóval bonyolult ez, és sokszor csak a helyiek ismerik az "elfogadott" igekötőket (mint ahogy azt is, hogy mikor kell egy településhez a ba- be-, és mikor a ra- re- ragot kapcsolni. Emlékszem, magyar szakos lengyel barátaim milyen nehezen fogadták el, hogy erre bizony nincs szabály.:))
Előzmény: lg23 (5384)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5385

meg van adva a címem a nevemnél, elküldenéd?

 

Köszi!

 

Egyébként mi volt a pontos különbség a csendőrség és a rendőrség között? Én csak az 1944-es szerepbeli különbségüket ismerem...

Előzmény: Csaba68 (5379)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5384

Hát igen, ez is egy érdekes téma.

 

Gondolom ebből alakultak ki azok is, hogy "lemegyek Pécsre" vagy "felmegyek Pécsre" attól függően, hogy a fővárosból, vagy egy baranyai faluból teszem. Szerintem vidékről a városba felmegy az ember, így pl. Pécshez képest Gilvánfa a vidék, Pécs viszont nem.

 

De pl. Debrenből (vagy éppen egy borsodi kis faulból) már "elmegyek Pécsre", mivel nincs alá-fölérendeltségi viszony.

Előzmény: Tempó Vasutas! (5378)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5383
Előzmény: lg23 (5382)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5382
köszi a kiegészítést!
Előzmény: Tempó Vasutas! (5376)
Csaba68 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5381
Azt elfelejtettem, hogy elméletileg a községek és a városok is rendelkeztek "rendőrséggel", de általában csak az utóbbiaknak volt rá pénzük. Ha mellette csendőrség is volt, akkor a rendőrök csak a kevésbé fontos ügyekben intézkedtek.
Előzmény: Csaba68 (5379)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5380
És még egy érdekesség, hogy mennyire érdekes is ez a vidéki kifejezés (és hogy mennyire nem tudjuk pontosan megfogalmazni tartalmát).
Németországban a Bayern München, Angliában a Liverpool a legjobb vidéki csapat. Ez vajon hogy hangzik?:-)
Előzmény: Tempó Vasutas! (5378)
Csaba68 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5379
A téma bonyolult, de ha röviden össze akarom foglalni: a községekben és a rendezett tanácsú -tehát kisebb- városokban a csendőrség tartotta fenn a rendet, a törvényhatósági jogú városokban viszont csak akkor, ha azok erre külön szerződést kötöttek a belügyminisztériummal. A társadalom szempontjából a legfontosabb különbség: a parasztember viszonylag hamar megszokta, a városi polgárt viszont roppantul felháborította, ha vita helyett inkább jól pofán vágták.

Ha valakit részletesebben érdekel, a Századok 1999/3. számában írtam erről egy hosszú és még annál is sokkal unalmasabb tanulmányt, ami aztán a könyvembe is bekerült. Az előbbit már sajnos csak a Történelmi Társulat tagjai tölthetik le, viszont emilben bárkinek szívesen elküldöm, ha kapok címet.
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5378
Én értem a dilemmát. A probléma azonban alapvetően az, hogy mit jelent a vidék. Hiszen nem valamiféle jogi, vagy közigazgatási szakkifejezésről van szó.
A vidékiség egy relacionális struktúrában értelmezhető. Magyarán az, hogy mi számít "vidék"-nek, az attól függ, hogy "honnan nézed". Azt hiszem a hozzám hasonlók (akik megyeszékhelyen laknak, de a fővárossal is "kapcsolatban állnak") tökéletesen értik, hogy miről van szó. A "vidéki" nekem/nekünk két dolgot jelent: egyrészt a város környéki kisebb településeket, másrészt (ha a fővároshoz mérjük magunkat) akkor saját magunkat.
Így volt ez a futballban is. Lásd a Debrecen-Nyíregyháza rivalizálást (vagy épp a Szeged-Békéscsabát). A húszas években Debrecenben Nyíregyházát tekintették "A" vidéknek.Például ezt írta a Hajdúföld 1925-ben: „a lenézett vidék, bár a sportkerület igazán nem támogatta, erőre kapott és nyakára nőtt Debrecennek” (igen, itt bizony Nyíregyháza jelenti a Debrecenből lenézett vidéket).
Előzmény: lg23 (5373)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5377
Én a sajtót azért írtam, mert szerintem Gazsi nem könyvekre, hanem levéltári forrásokra gondolt, de majd ő elmondja.
Sajnos nekem eddig nagyon kevés dolgot sikerült levéltárban összegyűjteni.
Előzmény: lg23 (5374)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5376
Egy apró kiegészítés (de tényleg, csak kukacoskodás): 29-ben még törvényhatósági jogú városok voltak, később ezeket hívták megyei városoknak (nem tudom, mikor történt a váltás, az biztos, hogy a 30-as népszámlálás után kiadott Helységnévtárban még előbbi, a 41-esnél már az utóbbi kifejezést használták.
És aztán majd jöttek a megyei jogú városok, de hogy mikor, azt nem tudom (talán 49-ben, amikor az új megyerendszer is bejött).
Előzmény: lg23 (5373)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5375

Amit Vidi jelvényként használnak, azt szerintem kizárólag a VTTV-nek, vagyis a Vadásztölténygyári Televíziónak volt a jelvénye, a futballcsapatnak nem.

 

(A Videoton nevet egyébként a fáma szerint a cég egyik gyártósoros szakmunkása találta ki 1967-ben, és mivel tartalmazta a cég profilját, külföldieknek is egyből érthető ill. könnyen megjegyezhető volt, és még a VT-re is rímelt, egyből felvette a cég. Az illető pedig egyből vezetői beosztást, majd később kiemelt nyugdíjt kapott.)

Előzmény: salinas (5367)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5374
Én is! Már a Földessy-ben is van jópár tévedés, ami a korabeli sajtóban nem, vagy másképpen szerepel (pl. az Újpest kapcsán tutira van ilyen).
Előzmény: Tempó Vasutas! (5363)
lg23 Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5373

Ez a topik nem erről szól. Úgyhogy maradjunk a tényeknél: Újpest 1926-ban (1907 óta) Rendezett Tanácsú város volt, majd 1929-ben elnyerte a Megyei jogú város címet, ami a főváros után a második legnagyobb rang. Csapatai mindig is a budapesti futball osztályokban indultak, így nyilvánvalóan futballpestinek számít a klub.

 

TV!

 

Én komolyan mondom, mindig gondban voltam a "vidéki túra" kifejezéssel. Budapesten minden vidéknek számít, ami nem Budapest, tehát ha elhagyjuk a táblát, az vidéki túra. Viszont ha az egyik vidéki településről megy valaki egy másikra, az valahogy nálam logikailag nem fért bele a "vidéki túra" kifejezésbe, hiszen nem hagyott el semmit, maradt Vidéken. Illetve esetleg ha valaki egy nagy településről egy kisebbre utazik, az lehet vidéki túra...

 

Na mindegy. Remélem, nem teljesen hülyeség a dilemmám :D

Előzmény: Törölt nick (5369)
Tempó Vasutas! Creative Commons License 2008.03.09 0 0 5372
Azért ez így túlzás.:)
Újpest rendezett tanácsú város volt, lélekszáma alapján talán az ötödik (?) legnagyobb magyar település, a lakosság foglalkozási szerkezete szerint pedig tipikus iparváros (ezért is lehetett olyan jó csapatuk). Ráadásul az MLSZ szabályai szerint fővárosinak számított. És az első osztályban valóban 26-ban szerepelt először "igazi" vidéki csapat.
Mindazonáltal ha pl. az 1908-as déli kerületi bajnokságban a kaposvári drukkerek közül néhányan elkísérték csapatukat Aradra (nem hiszem, de elvileg lehetséges volt), azt ma legfeljebb egy Nyíregyháza-Sopron túra múlhatja felül.
Előzmény: Törölt nick (5369)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!