Keresés

Részletes keresés

Ali-bá Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17685

 Ne cipeld a vizet, csak egy üres hordót vigyél fel és a csövön felmegy a víz! Persze attól függ, hogy lent milyen vízforrásod van? Írj mail-t, a csövet megbeszéljük.

Előzmény: demoriaan (17684)
demoriaan Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17684

Van az Agrimotornak már eleve ilyen kiszerelésű gépe. :) Erre azért nem gondoltam mert Egerben vannak a szőlők, és elég nagy lejtése van a soroknak, talán még nagyobb kín lenne feltolni egy ilyen gépet(vagy egyben a szert) mint a hátamon cipelni. A megoldás az szerintem az lesz, h működésre bírom a marayumát, a talicska is jól jön majd, mert azzal felhordom a közepére a levet 20 literenként és onnan fog majd menni az áldás le, s fel. :) Kivéve ha valakinek lesz jobb ötlete! :) Köszönöm a segítségetek!

Előzmény: budai2 (17682)
demoriaan Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17683

Marayuma sps10? :) Olyanom is van, kár, hogy annak is kínja van folyton. Ma meguntam és elővettem megint, nem indul...de még tavasszal meg szépen ment. Szervízben is volt már, kétszer is...de még mindig nem akarja. Örököltem őket sajnos, így nem tudom, hogy maguk a gépek a működésképtelenk, vagy az előző tettestárs tette őket így tönkre. Mindenesetre jó hír, hogy te ezzel így tudtad csinálni, mert akkor nekem sem reménytelen a helyzet. :) Köszönöm a választ és a felajánlást is, de ugye van már ilyen is. :D Bár a cső jól jönne. :)

budai2 Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17682

Én gyerekként a nyári iskolai szünetben pénzkeresés céljából segíteni jártam szőlőpermetezéshez.
Az akkori technika az olyan volt, hogy a permetező apparát egy talicskára volt felszerelve (víztartály plusz kézi pumpa) és az én dolgom az volt, hogy toltam a talicskát és ahol megálltunk ott pumpáltam, míg az akkori bácsi meg szakszerűen oda tartotta a szórófejet ahova kellett.
Ha nincs jobb ötleted, én azt tenném, hogy a permetező tartályt rátenném vagy egy talicskára, vagy egy nagykerekű (hogy könnyen guruljon) bevásárló kocsira, és ahogy ali-bá írta, egy hosszabb csővel kiegészíteném a permetező apparát szórócsövét.
Ha nem is profi megoldás, viszonylag olcsó könnyítés lehet számodra.

Előzmény: demoriaan (17680)
Ali-bá Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17681

Azt hiszem az a megoldás, ha nem cipeled a permetlevet a hátadon. Annak idején én kb. 250 hungária sövény művelésű almafát úgy permeteztem, hogy a 120 m-es sorok közepén letettem a vegszeres hordó mellé az SPS 10-es motoros permetezőszivattyút ami szívta a permetlevet és nyomta egy 60 m-es kisujjnyi vékony csőbe, aminek a végén voltam én és a permetező szórópisztoly. (A cső a derekamhoz volt kötve, amerre mentem jött utánam.) Bementem az egyik sorközbe, végig szórtam az egyik oldalát és visszafele a másik sor egyik oldalát. Azután foltattam a másik sorközben szemben az előzővel. Visszafele ugyanígy, mig el nem fogytak a sorok.

(Még meg van az apparát és a cső, nekem már nem kell, odaadom.)

Előzmény: demoriaan (17680)
demoriaan Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17680

Sziasztok!

 

2x2000 négyzetméter szőlő permetezésére milyen gépet tudnátok ajánlani?

Van J-18as, de az édeskevés ehhez. Van motoros Agrimotor gyártmányú "csoda", ami nagyon hangos, folyton kínja van. Plusz egy fontos adalék, én összesen 50 kg vagyok. Azaz egy normál motors gép, tele, a hátamon 30 kilóval nagyon nehéz nekem permetezni a domboldalban. Gondoltam akkumulátorosra, de abból még a legdrágábbak sem jók még erre. 3-4 bar nyomást bírnak maximum. Más motoros jár az eszembe, de akkor megint ott vagyok, hogy 10 kilo a gép, egy oleo mac vagy makita is, +20 liter a tankba és megint kezdődhet a bukdácsolás és kín szenvedés. Géppel művelni nem lehet a szőlőket. A telepíthető permetezőgépek meg nem tudják felnyomni 50 méteres sor tetejére a szert. Tanácstalan vagyok teljesen. Más embert is kerestem már, aki permetezi, de egyszerűen nincs aki vállalja, vagy ha van is annak alapjaiban nincs fogalma arról, hogy is kell permetezni egy szőlőt. Köszönöm a válaszokat!

 

 

pacsepa Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17679

A Decis hosszabb ÉVI-je valószínűleg a hosszabb hatástartamot is jelenti, de erre nincs garancia. A Karate Zeon-t is úgy ajánlják, hogy a sima Karate-hoz viszonyítottan hosszabb hatástartama van. Az ÉVI ugyanaz. Akkor hogy is van ez?

A Decisnél ír is olyan dolgokat, hogy a levelek, gyümölcsök felszínén is filmszerűen elterül. Ebből én is arra következtetnék, hogy valameddig az oda leszálló cseresznyelegyet még kinyírja, nem csak azt, amire a permetlé csepp jut.

 

Szerintem indulj ki abból, hogy a kontakt szer maximum 1-2 nap alatt lebomlik és hatástalanná válik!

Előzmény: lapar (17676)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17678

A kontakt szer érintőméreg, a legyet öli meg. Nem kell megennie. Nagyon gyorsan hat és gyorsan le is bomlik. Ezért is rövid az ÉVI. A már működő kukacokra, héj alá elhelyezett tojásokra hatástalan.

A felszívódó szerek egy része is képes valamennyire kontakt szerként működni, mint pl. az Actara. Ezért is lehetnek méhveszélyesek. A Mospilan nem méhveszélyes, nincs is ilyen hatása. A felszívódó szerek gyomormérgek, a fő vagy kizárólagos hatásukat tehát a növénybe felszívódva produkálják. A rovarnak, vagy a lárvának ennie kell a méregből. A cseresznyelégy nem eszik, egyetlen célja a fajfenntartás. A kukac döglik meg tőle, mégpedig gyorsan. Amikor Te egy ilyen megvédett cseresznyét eszel, észre sem veszed, hogy egy megdöglött újszülött kukac is van benne, hiszen az nem tudott észrevehető kárt okozni. Remélem ezzel nem vettem el az étvágyadat! :-)

A felszívódó szerek áldásosa a hosszú hatástartam, aminek a kiteljesedéséhez kell néhány nap. Hátrányuk, hogy az ÉVI is hosszabb, ami az érés előtt megnehezíti a védekezést.

Előzmény: lapar (17675)
pacsepa Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17677

Mind a kettő kontakt szer. Ilyen rövid ÉVI-vel nincs felszívódó.Használata csak úgy eredményes, ha alaposan elporlasztva belefújod a fa lombozatába. Ha nagy a fa, akkor egy létrát érdemes odaállítani és a tetejét azzal permetezni. Én így csinálom. Csak arra vigyázz, le ne ess a hátadon a permetezővel. Az nem egészséges...!

Előzmény: lapar (17674)
lapar Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17676

Most próbáltam utánanézni, azt találtam, hogy csak a Karate 3 napos, a Decis az 7. Jól fogtam fel?

Lehet, hogy még a 7 is belefér, a kérdés az lenne, hogy ennyivel hosszabb is a hatása? Általában addig hatásos a szer, ameddig az ÉVI le nem jár, vagy nincs közvetlen összefüggés közte?

lapar Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17675

Még érdekelne, hogy a felszívódó mérgek hogyan "működnek" Tudtommal a cseresznyelégy nem eszi a cseresznyét. Ha csak a petéjét akarja belerakni, akkor hogyan, mitől "mérgeződik" meg?

lapar Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17674

Üdvözlet mindenkinek!

A cseresznyelégy elleni utolsó ütközethez bevetnék még egy 3 napos ÉVIjű szert, ha jól tudom, Karate, és Decis között válogathatok. Ezek közül valamelyik felszívódó? (mert nagy a fa, és nem érem el mindenütt)

Antisystem Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17673

A kép lemaradt valamiért:

 

ÜdV

Előzmény: Antisystem (17672)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17672

Nem, nem biztos, hogy sharka virus (más néven szilvahimlő, plum pox), de magnézium hiány biztosan nem lehet...  tudod, a magnézium a növény életében hasonló, mint a vas az emberében, n.b. a vér színét adó (és oxigénjét szállító) hemoglobin fő része egy vasatom egy porfiringyűrűben, a növény levelének színét adó klorofill meg egy magnézium atom egy hasonló porfiringyűrűben. És mindkettő a gázcsere-folyamatokban vesz részt valami módon.

 

 

 

(már, csak ha most téma lett itt a magnézium-hiány... fontos megérteni, hogy a Mg hiány fő hátránya nem az, hogy kevésbé szép a növény, hanem az, hogy lassul a fotoszintézis, ergo kevesebb energiát képes a Mg hiányos növény a növekedésre, termés-képzésre fordítani... pont ahogy az ember is erőtlen, fáradékony, terméketlen lesz a vashiányos vérszegénységtől végső soron.)

 

Na most ugye foltokban vérszegényt se láttál még.... a magnézium-hiánynak van egy dinamikája, miszerint a tipikus érközi sárgulás először az idősebb leveleken jelentkezik, majd később a fiatalokon, de semmi esetre sem foltos...

 

Amit megtehetsz, hogy megnézed a levél fonákot erős nagyítóval, hogy nem szívogat-e rajta valami kártevő - az okozhat foltosodást a levél színén - vagy nincs-e ott gomba-telep, ilyenek. 

 

Azért egyébként a sharkánál sem eszik annyira forrón a kását, vannak szilva-fajok, amelyek úgy vannak nemesítve, hogy u.n. virus-TOLERÁNSAK (nem ellenállók, rezisztensek, hanem toleránsak) ahol megjelenik a tünet a levélen, de a termés minőségét nem rontja... ott csak az a rizikó, hogy ne legyen a közelben más, nem toleráns szilvafa. Ősszel a termés magját kell megnézni, ha az is gyűrűfoltos, na az már rosszabb prognózist jelez.

 

ÜdV

Előzmény: ujbubo (17671)
ujbubo Creative Commons License 2014.05.30 0 0 17671

"szerencsére"  ez nem nálam van hanem az anyósnál .... :)

 

de biztos hogy ez az? nem lehet pl. Mg hiány?

 

Előzmény: alfi13 (17670)
alfi13 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17670

Ezidáig boldog ember voltál mert nem ismerted ezt a gonosz betegséget de mától te is azok csoportjába tartozol akik ismerik.

Ennek a betegségnek nincs gyógymódja csak a fa kivágása. Ráadásul még fertőzi is a környezetében levő fákat eddigi tudásunk alapján a levéltetvek és nem fertőtlenített metszőolló terjeszti.

Előzmény: ujbubo (17667)
alfi13 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17669
Előzmény: alfi13 (17668)
alfi13 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17668
Előzmény: true75 (17666)
ujbubo Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17667

mi az a sharka?

Előzmény: pacsepa (17665)
true75 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17666

Sziasztok

 

 

 

- azt szeretném megkérdezni, hogy permetezéshez milyen légzésvédőt érdemes használni.?

pacsepa Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17665

Ha egy-két hét múlva a folt megnő és gyűrűszerű formát vesz fel akkor... a lehető legrosszabb... sharka... Enélkül is lehet az, de akkor tuti.

Előzmény: ujbubo (17664)
ujbubo Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17664

igen az bocs elírtam.

de a folt a kérdés. mi lehet?

 

Előzmény: Mozo66 (17663)
Mozo66 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17663

Ez inkább szilva levélnek néz ki ...szerintem .

Előzmény: ujbubo (17659)
Mozo66 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17662

Kloridot egyáltalán nem használják lombtrágyákban ...legalább is ami hivatalosan alkalmazható lombozatra aki meg mást szór a növényre az megtanulja , hogy nem jó ( annak idején én is megtanultam )   .

 

 

Előzmény: Antisystem (17660)
Ali-bá Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17661

Azt hiszem kipróbálom, hogy hogyan reagál egy-két fa a gyakori kelátos lombtrágyázásra. Egyiket 2 naponta, másikat 4 naponta fogom megkínálni, aztán majd szól, ha nem tetszik neki, vagy örömét fejezi ki, ha tetszik.

Előzmény: Antisystem (17660)
Antisystem Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17660

Na ja... de tegyük hozzá azt is, hogy egy molekula felszívódása nagymértékben múlik az anionon is, akárcsak az esetleges maró-perzselő hatása... ha jól rémlik, a kloridok a legneccesebbek (meg egy rakat növénynél amúgy is vigyázni kell a klóradagolással), a szulfátok meg a nitrátok kedvezőbbek. A legkedvezőbbek meg a kelát-komplexek, amelyek nem disszociálnak ionokra, ezért kevésbé okoznak ozmotikus szövet-duzzadást ("nem akarnak helyileg higulni") tehát a felszívódásuk is valszeg a  leggyorsabb.

Tehát mit tudom én, a kálium pótlására a kálium-klorid olcsóbb, de a kálium-szulfát veszélytelenebb...

 

ÜdV

Előzmény: Mozo66 (17658)
ujbubo Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17659

sziasztok

körtefa levele ilyen világos foltok vannak rajta

mi ez és mit lehet tenni?

köszi

bubo

 

Mozo66 Creative Commons License 2014.05.29 0 0 17658

Egy előírásos töménységű levéltrágyát kb 2-4 nap alatt vesz fel a növény ( tápanyagtól függően ) ha jól emlékszem a Káliumot  veszi fel a leglassabban , ezért írják általában , hogy heti 1 alkalommal . Az 1-2 naponta akár problémát is okozhat , mert feldúsul a levélen és akár perzselhet is a túladagolás .

 

Előzmény: Ali-bá (17657)
Ali-bá Creative Commons License 2014.05.28 0 0 17657

Köszönöm a tanácsokat! A Ph-t meg fogom vizsgálni, hátha okosabb leszek, továbbá a magnézium pótlását kipróbálom.

Még azt nem tudom, hogy meddig lehet fokozni a lombtrágyázás sűrűségét? (Hetente 1, 2, 3, vagy akár naponta?)

paradisso Creative Commons License 2014.05.28 0 0 17656

Atka ellen uborkára mit javasoltok? Lehet e keverni Amistarral? Illetve réztartalmút lehet e együtt kiszórni Karate -vel?

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!