Keresés

Részletes keresés

firmitudo Creative Commons License 2012.01.12 0 0 1989

A legelső kisméretű "próba"kenyerünk anno így sikerült:

 

Talán mintha egy kicsit sok lenne benne a lyuk...ja és nem is egyformák;P)

Nagyon klassz!

Előzmény: mevet (1985)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.12 0 0 1987

Igen én erről beszélek, és szerintem se kell az egész. De ezt már érintettem is.

De én még mindig a tanulás útján járok.

Előzmény: mevet (1985)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.01.12 0 0 1986

egy véletlen eredménye lett és nagyon tetszett a családnak.

Előzmény: .ETNA. (1982)
mevet Creative Commons License 2012.01.12 0 0 1985

Csak a félreértések elkerülése végett, erről az élesztőről beszéltek?:

 

 

Ha igen, akkor szeritnem valami gond lesz Nálatok a liszttel vagy a géppel, mert szerintem nem kell 500g liszthez belerakni a tasak teljes tartalmát! :o

Mi is ezt az élesztőt használjuk (egyszerűen azért mert ez van a környékünkön lévő madarasteszkóban), és a géphez (pana sd-zb2502) adott kismérő (ez kb. egy teáskanál mennyiségnek felel meg) 1,5x-sét (ez kb. 3g lehet) kell _csak_ hozzáadni egy 600g mennyiségű liszttel készülő kenyérhez (sőt én még a 600g-ra rádobok 70-80g teljeskiőrléső rozslisztet is).

Ezzel az élesztőmennyiséggel mindig tökéletes pöpec kenyerek készülnek.

Egyébként elég drága mulatság lenne, ha a teljes mennyiséget bele kellene rakni 1-1 kenyérhez (egy ilyen tasak élesztő cca 70Ft!).

 

A legelső kisméretű "próba"kenyerünk anno így sikerült:

 

 

 

 

 

Előzmény: Mmaca (1977)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.11 0 0 1984

Megbeszéltük!

A kézi sütésnél Kb ilyen arányok voltak nálam is. A tésztát az előző sütésböl raktam félre, és azzal csináltam sütés előtt kovászt...

Előzmény: firmitudo (1980)
.ETNA. Creative Commons License 2012.01.11 0 0 1983

:-DD nem iiiis:-)

Előzmény: firmitudo (1969)
.ETNA. Creative Commons License 2012.01.11 0 0 1982

Hupsz, ezt az "utolsó beszórást" jól megjegyzem! :-)

Előzmény: zsuzska60 (1978)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1981

az bizony Margit élesztő - normális :-)

Előzmény: 3ferret (1979)
firmitudo Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1980

Na és te mennyi liszthez rakod ezt a mennyiségű öregtésztát, meg élesztőt?

56 dkg liszt
28 dkg öregtészta
1 dkg élesztő (0,7 dl tej)
1 db héjában főtt krumpli
2 ek. házi tepertőzsír
1,5 dl víz

Nálam ez az adag tölti ki pont a jénait és kb. 1,05-1,1 kg-os lesz.

Meddig keleszted? 

Szemre kelesztem, egyszer a dagasztógépben, egyszer a jénaiban, de ezek az idők nagyjából megfelelnek az általános dagasztási időknek, szóval 50-60 perc.

Este bekovászolt, aztán kora reggel dagasztott, sütött. 

Én meg este megcsinálom az öregtésztát és másnap kora reggel elmegyek dolgozni:).

És igenis elégedett vagyok vele,...

Jaj, hát elhiszem én, hogy finom a kenyered, csak megakadt a szemem a jóval több élesztőn, mint amennyit én használok, ezért kérdeztem az ízére;).

Előzmény: Mmaca (1970)
3ferret Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1979

De a Budafoki az normális, és nem porélesztő, nem?

Legközelebb kipróbálom majd én is a csíkos kalácsot ezzel a módszerrel.

Előzmény: zsuzska60 (1978)
zsuzska60 Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1978

én a fél kg liszthez 1/3 Budafokit teszek és tökéletesen jókenyérhez, kalácshoz is.

A napokban volt szó róla, hogy menet közben bele lehet-e szórni a hozzávalókat.

Csináltam olyant is már, hogy kimértem mikor keveri az utolsó progarmot a gép és az utolsó 2-3 fordulatra szórtam a kalácshoz kakaót. Olyan szép csíkos lett, mint a bolti.

Előzmény: 3ferret (1972)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1977

Igen az O-ból, az instant, mert azt írja csak azok jók. Még tán a fél kilóhoz kicsit sok is. De a vizet megmelegítettem, biztos az is számít.

A CBA-st meg megnézem, a Coop úgy sincs most, úgy látszik karácsonyra elhordták.

Előzmény: 3ferret (1975)
3ferret Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1976
Szerintem nagyrészt azt reklámozzák, ami nem nagyon fogy, vagy azért, mert drága, vagy mert xar.
Előzmény: Mmaca (1973)
3ferret Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1975
Mármint a dr O-ból tetted bele az egészet, és úgy jó lett? Mert van még itthon egy, akkor elhasználom úgy. Ha van a közeledben cba, az ő élesztőjüket próbáld ki, nekem bejött, nem is drága, csak aztán itt megszűnt a bolt :-(
Előzmény: Mmaca (1973)
3ferret Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1974
'itthon' -hülye telefon
Előzmény: 3ferret (1972)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1973

igen én is ezt tapasztaltam, ezzel indítottam, és félve próbáltam ki a másikat.  Elfeleztem, és kicsit sok lett..hiába drágább az Oet..., a másik jobb és sokkal olcsóbb.Pedig a reklám megy ezekre a termékekre..

Amúgy az egész zacskót belerakva szép lett, sőőt, írtam is, hogy lehet nem kéne az egész bele.

Előzmény: 3ferret (1972)
3ferret Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1972
Igen, én is a fél kiló liszthez való élesztőt bele szoktam tenni az egész zacskóval az 50 max 70 (általában ennyiből sütök) liszthez, kell is. Ha a kiló liszthez való van itthö, akkor meg kimérem. De sajnos nagyon nem mindegy, milyen, érdekes, nekem a legdrágább, dr O... élesztővel lett az egyik legpocsékabb kenyerem, másnak meg azzal is sikerült ;-).
Előzmény: Mmaca (1970)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1971

Nagyjából így ahogy mondod. De a héja csak sötétre állítva lett ropogós.

A héj a sütőben sütöttnél is isteni volt, de a kenyér hamarabb száradt, pedig abba tettem margarint, és johurtot, vagy kefírt. Az is igaz akkor nagyobb kenyereket sütöttem,  formában, mert zavart hogy szabadon laposkák voltak...Ha meg kevertem teljeskiőrlésűvel akkor pláne.

De szerintem a különbség a lisztből is adódik. Kézzel többnyire finomliszt és rétesliszt vagy teljeskiőrlésű keverékből sütöttem. Az elsők is így sültek most ki, és csak amikor kipróbáltam a már említett kenyérlisztet akkor ámultam el a különbségen. Régen is próbáltam én a kenyérlisztet, de akkor nem láttam semmi különbséget.

Előzmény: Csopaki malom (1962)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.10 0 0 1970

Elvileg fél kockának (25g) felel meg, és fél kiló liszthez írja az egy tasakot. Ezért raktam bele a fél kiló liszthez az egész tasakot...Mert hát honnan tudhatnám, hogy milyen minőségű az az élesztő amit ott, a márka hazájában használnak? Most tanulom az élesztő mennyiségét. Ahogy írtam, a Coop-os élesztőből annyit tettem amennyit a recept ír..Muszály is volt kimérnem, mert az nagyobb adag, egy kiló liszthez való.De nem esett vissza a kenyér, szép és finom.

És a döntő érv: a családnak tetszik így.

 

Nem másnap még nem élesztő ízű, a harmadik napot meg nem igen érte még meg...

És nem is száraz, nem is morzsálódik.

 

Na és te mennyi liszthez rakod ezt a mennyiségű öregtésztát, meg élesztőt?

Mert hát az se minndegy!

Meddig keleszted?

 

Nagyanyám annak idején nem is rakott élesztőt, csak a morzsoltkából csinált kovásszal sütötte. Este bekovászolt, aztán kora reggel dagasztott, sütött. Kb.két hétre. Az uccsó kenyérbe már alig ment bele a kés-

 

És igenis elégedett vagyok vele, pedig több, mint egy évig csak otthon kézzel dagasztott, sütőben sütött kenyéren éltünk. Az is jó volt, meg szép is, és mégis...

Előzmény: firmitudo (1963)
firmitudo Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1969

...(na jó, talán van az a pénz)...

 

(na jó, van az a politikai pénzhelyzet)...nem így akartad?:)

Előzmény: .ETNA. (1968)
.ETNA. Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1968

Még szép, különben is hová gondolsz, keserves munka árán kiharcolt "kisrendeske" címet, semmi pénzért (na jó, talán van az a pénz) nem vágnám csak úgy sutba:-)

Előzmény: firmitudo (1967)
firmitudo Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1967

Egy feltétellel vagy elengedve! Ha továbbra is kisrendeske módjára segíted a gépeseket a kiválasztásban. Egyébként ez a cím megvonva!

Csak az a baj, hogy nem látom az utódot;).

Előzmény: .ETNA. (1949)
3ferret Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1966
:-D:-D:-D
Előzmény: .ETNA. (1964)
.ETNA. Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1965

A kenyeret tekintve, nagyjából mindegy, hogy gépben, vagy sütőben sütöd, legalábbis abban a vonatkozásban, hogy mennyire egészséges! Az más kérdés, hogy szebb, jobban hasonlít az "igazi" klasszikus kenyérre a sütőben sütött, de a hozzávalókat mindkét módszer esetében Te, ill. a recept határozza meg. Tehát ebben nincs különbség.

 

Előnye akkor van igazán a gépnek, ha például:

 

1./ kevés az időd, sok a kis gyereked, s mennyivel jobb velük játszani (esetleg éppen tanulni), amíg a gép kever-keleszt-dagaszt-süt, mint a konyhában szorgoskodni (ezért mosunk mosógéppel is stb.stb.)

 

2./ ha nem bírja a csuklód a dagasztással járó, amúgy elég intenzív gyömöszölést (tudod, akkor jó a kenyér az idős kenyérsütögető nénik szerint, amikor "izzad a padlás", magyarán, amikor a veríték már megjelenik a homolokodon), én pontosan ezért emlegettem anno, s ezért volt ez az ajándék... ahogy egyébként a szeletelést is Robo Chef-el végzem, a legkisebb keverést is turmixgéppel stb.stb.

 

Kb. ennyi:-)

Előzmény: Csopaki malom (1962)
.ETNA. Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1964

Na ja, igaz, Párizsban legalább kapnék SAF élesztőt:-))) 

Előzmény: 3ferret (1950)
firmitudo Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1963

A vége az, hogy én elégedettebb vagyok ezzel a kenyérrel, mint a kézzel, sütőben sütöttel.

 

Hát nem tudom! Talán ha százból egy mondja ezt, ha már mindkettőt kipróbálta.

 

...élesztő egy tasak... az a kenyér is szép és laza.

 

Egy tasak élesztő mennyi kockának felel meg? 50g? Ennyi élesztőtől már laza is lehet.

Ha "csak" az öregtésztás kenyeret veszem alapul, általában 10 g élesztő megy a liszthez, plusz az öregtésztából ráeső rész 0,3-0,4g. Az összesen  1,3-1,4g élesztő és ettől is laza és szép lesz.

Másnap, harmadnap nem lesz túl élesztő ízű,-és illatú a kenyered?

 

Előzmény: Mmaca (1954)
Csopaki malom Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1962

Köszönöm szépen a választ!

Ès a kézzel teáltalad készített kenyér és a te géped kenyere között érzel minöségi különbséget? (Ropogósabb, könnyebb, magasabb, lágyabb?)

 

Előzmény: Mmaca (1957)
3ferret Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1961
Attól biztos nem lett sós ;-);-)
Előzmény: Mmaca (1960)
Mmaca Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1960

Nem hát, bár lehet attól lett sós????

De egy másiknál is benéztem, látni akartam mit kavar.

Előzmény: 3ferret (1959)
3ferret Creative Commons License 2012.01.09 0 0 1959
És ugye nem tórtént semmi baj?
Előzmény: Mmaca (1952)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!