Keresés

Részletes keresés

rozaa Creative Commons License 2015.11.01 0 0 53293

Ma mi is mentünk egy kört a Szépjuhászné - Kis-Hárs-hegy - Nagy-Hárs-hegy - Tündér-szikla - Erzsébet-kilátó - Szépjuhásznén. Társult mellénk egy család +2 db holland diák. A tömeg-nyomor ellenére élvezték.

Előzmény: pozo (53290)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.01 0 0 53292

Ez teljesen megegyezik az én tapasztalatommal!

Előzmény: Törölt nick (53281)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.01 -3 0 53291

Keresték. (?) Hú de nagyon kereshették ha járókelők találták meg a Tubesnél! Támadólag lépett fel? Lehet hogy morgott? Mik nem vannak! És mi mást tehettek volna, kilőtték...

Hazudnak mint a vízfolyás!

Már tegnap lefogadtam volna nagy összegben hogy valamelyik szarházinak ez a célja hogy farkast lőhessen...

 

Aggtelek környékén farkascsalád próbál megélni, óvják őket, féltik a betegségektől, mert nem bírnak szaporodni, embert kerülik mint macska a tüzes vasalót... ez az állatkerti jószág meg biztosan embert akart vacsorázni... ja, persze.

K.B. mint a kilőtt medve Salgótarjánban...

 

Ja, és mindkettő szigorúan védett!

Ennyit erről, hánynom kell az egésztől.

 

Előzmény: Törölt nick (53289)
pozo Creative Commons License 2015.11.01 -3 0 53290

Én nagyon optimista vagyok a turizmus jövőjét illetően. A mai napon a Budai-hegyeket rengeteg kisgyerekes szülő kereste föl, sokszor babakocsival, hátiputtonnyal vitték a csemetéket.

Ez a jelenség nem csak a mai napra jellemző, hosszú ideje figyelem a hétvégi családos kirándulásokat, remény van rá, hogy ezek a gyerkőcök szüleik oldalán megkedvelik a természetet, aztán majd önállóan is járják a hegyeket.

A természetjárásban strukturális változás figyelhető meg. A rendszerváltozás előtt a vállalati szakosztályok voltak a mérvadók, miután sok vállalat megszűnt, sokan családi, baráti társasággal járnak túrázni.

Előzmény: garass (53286)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.01 -1 3 53289
annyi baj legyen Creative Commons License 2015.11.01 -2 2 53288

Ez elég ciki :)

Előzmény: HEV (53283)
garass Creative Commons License 2015.11.01 0 6 53287

Valahol ebben várunk segítséget az MTSZ-től, mert magánszemélyként, civil szervezetként ez nem megy. De mint írtam, szerintünk egy szakmailag hozzáértő állami földkezelő is megtenné. Galyatető sem véletlenül került át az MTSZ-től az erdészethez.

Előzmény: FarkasGyurka (53285)
garass Creative Commons License 2015.11.01 0 7 53286

Nekem volt egy érdekes esetem, amikor diáktúrán a gyerekekkel a színes őszi faleveleket szedtük nagy lelkesedéssel és örömmel. Egyedül a fiatal tanítónéni nyomkodta elmélyülten a kisokosát. Meg is botlott egy faágba és úgy kellett elkapni, nehogy elessen. Az első pihenőnél jelezte is, hogy forduljunk vissza,mert a gyerekeknek időben haza kell érnie. Jó példát mutatott főleg a tanítványainak. 

 

Előzmény: rozaa (53279)
FarkasGyurka Creative Commons License 2015.11.01 0 6 53285

Én nem vagyok ügyvéd, de 65 év kizárólagos földhasználat kimerítheti az eltulajdonlás fogalmát

 

 

Előzmény: garass (53284)
garass Creative Commons License 2015.11.01 0 6 53284

A dolog nem annyira átláthatatlan. 65 évig az állam nem foglalkozott a kilátóval. Nem ő építette. Azt rendre a természetjárók tartották karban saját erőből, illetve támogatásokból. Aztán amikor a torony tetejére felépült egy telefontársaság átjátszója, akkor a földtulajdon kezelő Katasztrófavédelmi Főigazgatóság rögtön jogi útra terelte: Akié a föld, azé a felépítmény. Azóta élvezi az átjátszó bérleti díját és nem tartja karban a kilátót. Mondván: "ha kell a természetjáróknak a kilátó, vigyék el a földterületről. Ha nem, majd összedől az magától is."

Ezért mondom, alapból nem pénz kellene, hanem jogi rendezés, pl. egy hozzáértő és akaró kezelő. Mindez akkor, amikor a másik oldalon milliárdok jutnak a természetjárás fejlesztésére.

Előzmény: FarkasGyurka (53275)
HEV Creative Commons License 2015.11.01 0 7 53283

Érdemes egy pillantást vetni az új Szarvaskő-i pecsétre. :-)

 

pld. itt talán meg tudjátok nézni: https://www.facebook.com/groups/192891308653/

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.01 0 6 53282

Összeszedtem egy albumot a múlt heti Balaton-felvidéki kiruccanásunkról, három Balaton-környéki vár, és több, ismert kéktúrás helyszín is szerepel a fotókon,

Megjegyzés:

-Sümegi várat kéktúrázás közben nehéz felfedezni úgy igazán, kb 2-3 órás program, szerintem az ország legösszeszedettebb váras attrakciója

-a Gyöngyösi csárdánál a bélyegző még a régi volt, szerencsére a kaja is :-)

-szépen látható a Szent-György-hegy-es fotón hogy miért is nem lehet ezen a vidéken levinni a kéket az aszfaltról

 

konfartibi Badacsonyi ősz című albuma az Indafotón

 

Jó nézegetést annak akit érdekel!

Törölt nick Creative Commons License 2015.11.01 -6 2 53281

Pedig a gyerekeket tényleg meg lehet mozgatni, Zsolt fiam (aki full számítógépbuzi) 10 napot nyomott le abszolute nomád jellegű táborban (ahol a fejlámpán kívül nem lehet náluk semmi, ami árammal működik), és nagyon élvezte. Nekem az a tapasztalatom, hogy nekiindítani nehéz a 8-10-12 éves korosztályt, ha már kint vagyunk az erdőben - és nem tanárnénisen a széltől is óvjuk őket - akkor baromira élvezik a dolgot.

Előzmény: rozaa (53279)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.01 -6 0 53280
rozaa Creative Commons License 2015.11.01 -1 6 53279

Való igaz, a legnagyobb probléma az utánpótlás összeszedése, de lehet ezt újmódian is csinálni. Használni kell a netet - tény - lehet a faecesbookot is, de a legfontosabb a kézzelfogható tapasztalat. Aki egész túrán az okostelefonját bizgeti, az csak egyszer jön el. Én egy túrán max 20 db fotót csinálok, ha nem dokuzás a cél, és azt is fényképezőgéppel. Mások menet közben is egyfolytában fotóznak, és aztán 200-ból 1, ha jó. Talán meg kellene tanítani gyermekeinket elmélyülni ebben a talmi világban? Ha folyton a felszínt kapirgálják a lényeg örökre elsikkad. Többek között ez a bajom az MTSz pr kommunikációjával is, hogy túl sekélyes, holott simán lehetett volna valami ütős - több szintű - tartalommal megtölteni a projektet. És nyugodtan lehetne vándortábort szervezni, lenne rá kereslet - már körbe érdeklődtünk, csak nincs meg hozzá az infrastruktúra (értsd: sátrak, kísérő kocsi, emberanyag...). Én ezért gondolnám fontosnak az egyesületek támogatását, mert ők tudnak helyi szinten cselekedni, és nélkülük nem lesz turistaút, utánpótlás, MTSz...

Előzmény: Törölt nick (53274)
Güsziológus Creative Commons License 2015.11.01 -6 0 53278

"...a maradékból meg elkezdeni felépíteni a szövetséget, úgy, hogy legyen jövője, ne csak múltja."

 

Mintha hasonló fogalmazódott volna meg pár évvel ezelőtt is!

 

Akkor is a múltat kellett eltörölni, ezek szerint most is.

Én nem követem az MTSZ eseményeit jó ideje, de szomorú, amit írsz.

Előzmény: FarkasGyurka (53268)
Güsziológus Creative Commons License 2015.11.01 -5 0 53277

Ötletelhetünk, de ha az eddigi gyakorlat folytatódik, akkor a forrás "megszerző" dönt majd mindenről, ahogy eddig is történt.

Arra fog hivatkozni, hogy az EU azt nem finanszírozza, amit gondolunk, és csak profi projektvezetéssel lehet EU-s pénzeket sikeresen felhasználni. Ilyet persze csak a forrást "megszerző" tud "kiállítani".

Ezzel a kör bezárult.

 

A csavar annyi, hogy azok, akik közreműködhetnek (ezeket gondosan válogatják) haszonélvezői lesznek a projektnek, azaz kapnak megrendelést. Lesznek kirakat közreműködök, de érdemben nem szólhatnak bele, ahogy eddig se tehették.

 

A másik csavar meg az, hogy minden, ami a nyilvános fórumon megfogalmazódik, szabadon lesz felhasználva, hivatkozásként, és egyáltalán nem biztos, hogy úgy, ahogy azt a javaslatot megfogalmazó gondolta.

 

Én így látom.

Előzmény: OZ Wheels (53261)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.31 0 0 53276

...És mikor már teljesen elmerülnék a múlton való elmélkedésben olyankor máris jön egy olyan dolog amely reményt ébreszt hogy vannak még olyan emberek akiknek fontosak ezek a dolgok:

Le a kalappal Szarvas Mátyás!

400 kilométer 10 nap alatt 2000 gyerekkel:

 

http://www.ezerkert.hu/index.php?Itemid=534

 

Forrás: http://www.kvte.hu/kvte/index.xml

Előzmény: Törölt nick (53274)
FarkasGyurka Creative Commons License 2015.10.31 0 5 53275

mielőtt még rám sütnéd, hogy Petőfi kilátó ellenese vagyok, gyorsan leszögezem, hogy ez nem így van. Az egyszerűség kedvéért most, mint példaként tekintek csak az ügyre.

Ha az Állam ad az MTSZ-nek "pénzt" "csak úgy" (ami valószínűtlen), akkor az MTSZ (mi, a tagszervezetek), eldöntheti, hogy mire fordítja azt a pénzt. Amennyiben lesz egy rubrika, hogy "kilátók fenntartása/üzemeltetése/létrehozása/felújítása", akkor már csak azt kell eldönteni, hogy mennyi menjen erre és hogy melyik kilátókra. Ez a modell csak egy a sok lehetséges közül (nem is biztos, hogy a legjobb), de az alapvető kérdés megint az, hogy dolga-e egy civil szervezetek szövetségének egy kilátót - a saját forrásaiból - "megmenteni". Én itt érzem a nagyobb gondot.

 

Ha jól veszem ki, itt valami más is húzódhat a háttérben. Egy természetvédelmi területen, állami terület kellős közepén nem fog eladni az állam 100m2 sem. És valamiért csak visszavették a dolgot és záratták le a kilátót. Erről tudnál vmi háttérinfót küldeni?

 

Lehet, hogy meg kellene várni, amíg privatizálják a területet illetve a kezelése megy ki magánkézbe, mert akkor egyszerűbb lesz tárgyalni a megfelelő emberekkel

Előzmény: garass (53271)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.31 -4 0 53274

Azt hiszem már megint mindenben teljesen egyetértek veled, fura dolog ez, mostanában már nem először fordul elő! :-)

 

Annyit tennék hozzá hogy sajnos a természetjáró szakosztályok, egyesületek többségének záros határidőn belül befellegzett, a természetjárók csoportosulásának struktúrája meg fog változni. Legalábbis én így látom.

Nem igazán azért mert posztkommunista maradványok lennének, ettől még működhetnének továbbra is jól, sokkal inkább azért mert nem tudták bevonzani a fiatalabb korosztályokat, tagságuk nyugdíjasokból áll túlnyomó többségben. Elfogynak, megszűnnek a régi formájukban.

Olvastam a szomszéd topikban (teljesítménytúra) mgruber hozzászólását, nagyjából éppen ugyanerről írt:

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=137252157&t=9001551

 

Talán néhány megmarad, születik pár újabb, picit másabb (Bakancsos Szurikáták pl)  de már nem ez a formáció lesz a jellemző.

Helyettük lesznek az olyanok mint a Sétafika, Túratárs stb, lazább szerveződések, amelyek már a mai kommunikációs csatornákon keresztül szervezik a túráikat, lásd lentebb amit írtam a fiatalabbakról, a két dolog nem választható el egymástól.

 

Elsülhetne ez a változás jól is, ha sikerülne az általad említett két dolog:

- a Kék a köztudatban legyen.

-Ha sikerül divattá tenni a köreikben az erdőjárást, ha azt látják, hogy az nem valami sárban tapicskoló posztkommunista szemináriumozás maradványa, hanem Hiperegészséges, Modern Update Trendi Hőstett - ahol ráadásul a kollegák is láthatják, ki a profi, kinek van még az alsógatyája is fjallravenből -, akkorgyorsan rácuppanak a témára és rengeteg pénzt tolnak bele a rendszerhez kapcsolódó szolgáltatók zsebébe.

 

Új idők, új szelek, másképpen kell megszólítani az embereket hogy ismét csoportosan járjanak a természetbe, túrázgatni. Sajnos ez már a múlt, ezek az idők elmúltak mikor iskolásokkal nyaranta járták a kéktúrát, internet és telefonok nélkül:

 

http://www.kvte.hu/kektura/kektura.xml

 

Mikor ilyesmiken polemizálok akkor szokta mondani egyik ismerősöm picit gúnyosan:

-ez a XXI. század!

Azt szoktam válaszolni:

-a XX. jobb volt...

Előzmény: Törölt nick (53266)
Pompiere Creative Commons License 2015.10.31 -6 0 53273

Egy cikk az Alföldi Kéktúráról. A képen lévő információs tábla egy másik példányát, éppen ma sikerült felfedeznem Sándorfalván, a templomnál. A gps koordinátát nem igazán tudom hová tenni. Azt meg pláne nem, hogy miért decimális fokot használnak. Inkább valahol az összes pecsételőhely koordinátáját adnák meg.

Zolcsi67 Creative Commons License 2015.10.31 -6 0 53272

Kissé OFF, de mégsem: a hét szűk esztendő hónap után ismét írtam a blogomba.

 

http://erdonmezon.blogspot.hu/2015/10/csak-ugy-setalgatok-nagykovacsi-folott.html

garass Creative Commons License 2015.10.31 0 6 53271

Én-mi az MTSZ tagjai vagyunk. Ha az állam továbbra is adni akar az MTSZ-nek,  - de szebben hangzana: a természetjárásnak, - akkor a kutyám kölyke is részesül belőle. Tehát valahol összeér a dolog.

Előzmény: FarkasGyurka (53270)
FarkasGyurka Creative Commons License 2015.10.31 0 6 53270

Ez nagyszerű lenne, de ez nem az MTSZ dolga, max az államé lehet

Előzmény: garass (53269)
garass Creative Commons License 2015.10.31 0 7 53269

Én mindenekelőtt a Bánkúti Petőfi-kilátó megmentését, visszaadását várom az államtól. Erre alapból nem is kellene költeni, csak jóváírni. Ám ha másként nem megy, az államtól visszavásárolnám az elvett kilátó földterületét (100 m2!!!) és az időközben elhanyagolt állapotokat megszüntetném. Ezekre már kell némi összeg. De minél tovább húzódik az ügy, annál többe kerül majd a felújítás.

Előzmény: OZ Wheels (53261)
FarkasGyurka Creative Commons License 2015.10.31 0 9 53268

ha lenne szabadon felhasználható pénze az MTSZ-nek, akkor a következőkre kéne költenie:

 

végkielégítésre

 

a maradékból meg elkezdeni felépíteni a szövetséget, úgy, hogy legyen jövője, ne csak múltja.

 

a jelenlegi katasztrofális helyzetet nem csak a munkaviszonyban álló, vallásilag összeválogatott dilettánsok okozták, hanem kellett hozzá a tagság is, beleértve a kiemelt, nominált, emblematikus figurákat is. 

 

eltelt 3 és fél év és az egyetlen eredmény, hogy a szövetség fel tud mutatni egy 1 milliárdból (35 fővárosi családi ház árából) felépített gyönyörű turistaházat, ami:

nem az övé (ugyan az övé volt, de továbbajándékozta)

nem készült gazdasági számítás az üzemeltetéséről

tele van szálláslehetőséggel a környék

 

és amihez hozzányúltak, abból csak katasztrófa lett

 

a szent tehén, a turistaház tényleg jól néz ki és tényleg fantasztikusan van összerakva, csak ez kb egy felcsúti stadionnal ér egy súlycsoportba. 

Előzmény: OZ Wheels (53261)
rozaa Creative Commons License 2015.10.31 0 8 53267

1. Egyesületek célirányos támogatása:

- iskolákban legyenek rendszeres hétvégi túrák

- óvodákban rendszeres erdei/mezei foglalkozások

- pedagógusok bevezetése a turista társadalomba (továbbképzési kredit pontok szerzése)

2. Eszköz beszerzési pályázatok.

3. Működési költségek támogatása.

4. Egyesületi / megyei / regionális természetjáró szervezetek által fenntartott szállások üzemeltetési támogatása.

5. A jelzett utak - gyomlálás utáni - felújítási támogatása. (Útalap, ami már működik)[Szerintem rengeteg az a 25 ezer kilométer]

6. Minden természetjáró önkéntes tevékenység elismerése az egyesület / megyei szövetség felé pénzben!- túravezetés, útjelzés, szervezeti munka... Azaz: én adom a munkát ingyen, önkéntesen, az állam meg fizet az egyesületnek érte, ha már a civil törvénnyel keresztbe tettek.

7. Több megyei / regionális találkozót! (4/év)

8. Több országos találkozót! Pl: a novemberi festős / túravezetős időpont nekem nem jó. (2/év)

9. Kreatív- és szakembereket az MTSz központba! A jó ötleteket, az ötletgazdákat felkarolni.

10. Rendezzék a "down hill" kérdést! Fizetős pályák, felvonók; aki nem használja, azt büntetni!

11. Szelíd, de hatékony PR-t ! A mostani csorgónyálú zombiknak szól.

12. A tagság elismerését, komolyan vételét!

 

 

Szabadság , egyenlőség, testvériség!

:)

 

 

Előzmény: OZ Wheels (53261)
Törölt nick Creative Commons License 2015.10.31 -7 1 53266

"Az tény, hogy kissé megugrott az utóbbi két évben a Kék útvonalakat teljesítők száma, de korántsem annyival, amennyi a 2,5 milliárdos fejlesztés szükségességét, hatékonyságát igazolná."

 

Ez az agresszív propaganda szerintem nem azt célozza, hogy minél többen teljesítsék a Kéket; hanem azt, hogy a Kék a köztudatban legyen. Hogy az a pógár, aki eddig a hétvégi kikapcsolódási lehetőségként csak az éppen megsemmisült Vidámparkot ismerte, a gyerek és az asszony szombat-vasárnapi nyavalygása esetén a homlokára tudjon csapni, hogy "hoppácska, van ez a Kék vagy mi a sz..r, autózzunk ki a Mátrába, ott most újítottak fel valami büfét, a gyerek is tud rohangálni, ott is alhatunk valami ultraúj hotelben; nem ötcsillagos ugyan, de legalább ki tudom fizetni..." Ha sok ilyen pógár indul neki, akkor sikerülhet némi életet lehelni a vidékbe. Nem sokat, de valamicskét talán. Hogy közben erdőben mászkálsz, az marhára mindegy; lényeg, hogy a szállásokon, éttermekben, falusi kisközértekben költsd közben a pénzed, ne a plázában.

 

Másik - komolyabb - célpontja ennek a marketinghadjáratnak pedig a menedzsmentréteg lehet, akik középosztálybeliek, sok elkölthető pénzzel, jelentősen túlárazott sznob túramárkás cuccokkal feldíszítve, néha komoly létszámú rajokban támadva. Ha sikerül divattá tenni a köreikben az erdőjárást, ha azt látják, hogy az nem valami sárban tapicskoló posztkommunista szemináriumozás maradványa, hanem Hiperegészséges, Modern Update Trendi Hőstett - ahol ráadásul a kollegák is láthatják, ki a profi, kinek van még az alsógatyája is fjallravenből -, akkorgyorsan rácuppanak a témára és rengeteg pénzt tolnak bele a rendszerhez kapcsolódó szolgáltatók zsebébe.

 

Szerintetek miért van az, hogy itt a Kisgyónban is az évtizedek óta tartó kuncsorgás után pont most lesz pénz a házak felújítására? Tippeljük meg együtt, hány felújított ház fog átkerülni pártközeli haverok kezelésébe a felújítások után... :/ Vagy hogy a Vértesben a mátyáskúti házat miért pont most fogják elvenni azoktól, akik építették, és adják majd annak, akinek semmi köze nincs a dologhoz...? Én csak ezt a kettőt tudom konkrétan, de el tudom képzelni, mi mehet országos szinten.

 

 Szóval még mindig az a meglátásom, hogy a Kék project egy tipikusan mai, profin végrehajtott üzleti terv hihetetlenül jó marketinggel, és marhára nem a bakancsosokról szól. A bakancsosok max. csak úgy szőrmentén élvezhetik ki a változásokat. Néhol ez véletlenül egybeesik a mi szemléletünkkel, de ahogy elnézem a legtöbb dologban talán mégsem.

Előzmény: nagypapi (53246)
donjuan1984 Creative Commons License 2015.10.31 -6 0 53265

Akkor mi lesz, ha miközben kikerül egy tócsát, eltüsszenti magát és ráesik egy faág?! :D
Szépek a számok, de tényleg kicsit olyan, mintha az is elindult volna aki nem is akart :)

Azt mondom annak is örülni kell ha az elindulók közül sok csak 1-1 szakaszt csinál meg - mellesleg ha tényleg csak ennyit csinál, akkor a túrázás nem neki való -,

de a lényeg, hogy mozogjon a nép :)
Na indulok a Liptói havasokba, megyek kéken is majd :))

Előzmény: Törölt nick (53252)
Pulmy Creative Commons License 2015.10.30 -7 0 53264

      A nagy fiamat is oktatta Pista Bá,de a  gyerek túrázni nem járt el vele ,arra túl lusta volt.  

Előzmény: HEV (53262)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!