Keresés

Részletes keresés

ncc1701 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1304
Mintha vmi olyasmi lenne, h a komplett homlokzati szigetelés köteles. Szal ha oldalanként csinálod meg akár 1-1 nap eltéréssel, akkor nem szólhatnak. Pontosan nem emléxem, mert nálunk olyan a környék, h senki nem kérdez semmit, ami nem az ő dolga. :)
gombfoci Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1303
hát az új közig bírságok elég húzósak, az érték 50%-a is lehet ha jül tudom.

Szerintem hívd fel a szomszéd falu ép hatóságát és kérdezz rá, náluk hogy megy...
Előzmény: Sylvice (1301)
ncc1701 Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1302
Van rá vmi kibúvó kiskapu, már nem emléxem, de a lényeg, h megúszható. :)
Előzmény: Sylvice (1301)
Sylvice Creative Commons License 2010.06.08 0 0 1301
Segítséget szeretnék kérni!
20 éve épült a házunk műemlék jellegű területen.
Most szeretnénk szigetelni, napokon belül. Most érnek rá. De sajnos csak ma tudtam meg, hogy az utólagos hőszigetelés engedélyköteles. Milyen bírságra számíthatok, ha elkezdjük a munkát, mielőtt meglenne az engedély. S.O.S
Tomi/2 Creative Commons License 2010.05.09 0 0 1300
Köszönöm a választ.
Előzmény: pitonix (1295)
pitonix Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1299

Visznek centit, meg távmérőt és terveket, vagy elkérik a tiédet.

A 2 % attól függ, hogy több helyiségen oszlik-e el,  érint-e a tetőszerkezetben (formában) szembetűnő változást, azaz észre veszik-e.

Ha igen, akkor nem bocsánatos. Láttam már cirkuszt egy volt ügyfelemnél 2,4 m2 túlépítésért, igaz, ott az utcai homlokzaton egy l_ -t beépítettek és így a tetőt is megváltoztatták, szóval eléggé szembeszökő volt.

 

 

 

Előzmény: szkaresz1111 (1297)
FutureNick Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1298
Köszi a választ
Előzmény: pitonix (1296)
szkaresz1111 Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1297
Köszönöm a választ,
Ha kimennek vizsgálódni, visznek magukkal centit? Az alapterület 2%-át érintő tévedés mennyire bocsánatos?
Előzmény: pitonix (1294)
pitonix Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1296

Ha valamire nincs idő, az a jogerősítés az éphatóságoknál.

Könnyen lehet, hogy már 3 hete jogerős, csak még nem volt ideje az ügyintézőnek plecsnizgetni, ragasztgatni, kötözgetni, irattárazni stb. :)

 

Érdemes rákérdezni hogy áll a dolog, sőt, ha sürgős akkor elkérni a címlistát és egy lemondó nyilatkozat mintát, amivel személyesen körbejárhatod a szomszédokat.

 

Olyan is megeshet, hogy elköltözött az egyik telekszomszéd, át persze nem jelentkezett és a népességnyilvántartónál kell nyomozni hova lett. Vagy meghalt valaki és akkor a közjegyzőt zaklatják az örökösök után, ha minden kötél szakad, akkor még hirdetmlényt is kell kiragasztani, és az a vége, hogy a határozat hozatal után 2 hónappal még mindig nincs jogerős engedélyed.

 

Ha nem akarsz a lemondó nyilatkozatokkal rohangálni, akkor pár nappal azelőtt, hogy neked is lejár a 10 munkanapos fellebbezési határidőd, kérdezz rá miújság, addigra a "nem kereste", meghalt, elköltözött stb. levelek is visszaérnek, és az ügyintéző már tudni fogja mikor lesz jogerős, és nem árt közölni, hogy minél előbb szeretnéd megkapni, nehogy a "ráér" kupacban kössön ki :)

Előzmény: FutureNick (1285)
pitonix Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1295

Ha telefonon nem segít, akkor menj be személyesen ügyfélfogadási időben, mert az a dolga, hogy ha kell móricka és ákom-bákom rajzokkal, de elmagyarázza, mit, mekkorát és hova szabad építeni.

Ha rendesebb fajta, és megvan gépen a HÉSZ ki is nyomtatja a megfelelő oldalakat.

Előzmény: Tomi/2 (1291)
pitonix Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1294

Az építésügyi bírság megállapításának részletes szabályairól szóló 245/2006. (XII. 5.) Korm. rendelet 3. §-a alapján az elkészült építményrészekre jól megbüntetnek.

 

Alapesetben, pl. egy lakóépületnél úgy kell érteni, hogy 140eFt/m2 a kiindulási alap.

Bejelentés nélküli építkezés esetén ennek 20%-át kell venni (alap "szorzó"), és lehet még csökkenteni a készültségi fokkal. Pl. ha csak az alapig jutottál el, akkor ×0.1, ha állnak a főfalak akkkor ×0,2, ha födémig ×0,4, ha válaszfalakig, akkor ×0,7 stb.

 

Eléggé szigorúan veszi az építésfelügyelet. Ott ált. azok maradnak meg, akiknek ehhez "gyomra" van.

 

Cifrább a helyzet, ha közben eltelt a két év, és lejárt az engedély.

Ekkor az építési napló alapján végig kell venni, mi készült már az engedély lejárta után, amire fennmaradási engedélyt kell kérni, és az alap "szorzó" 50 % (!)

 

Részletfizetés nincs, egyezkedés lehetetlen, max. 1× hatvan nappal meg lehet hosszabbítani a fizetési határidőt. Ha nem fizetsz, az APEH-hez teszik át behajtásra/végrehajtásra.

Előzmény: szkaresz1111 (1293)
szkaresz1111 Creative Commons License 2010.05.08 0 0 1293
Sziasztok,
Van tapasztalata valakinek építésügyi hatósági bejelentéssel kapcsolatban?
Az építési engedély határozatában bejelentési kötelezettséget ír elő az építkezés megkezdésekor.
Milyen típusú vegzálásra lehet számítani?
Mi a szankció, ha nem jelentem be?
Előre is kösz.
Axióma Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1292
Peldaul kene tudni a szintteruleti mutatot is...
A varos honlapjan az ovezetek nincsenek fent? A mienk megtalalhato. Egyebkent ha bemesz, szerintem legalabb olvasasra odaadjak az ovezeti besorolas leirasat.
A mi reszunkre oda volt irva, hogy milyen epuletek helyezhetoek el, azt hiszem az ovezetben max. 4 lakasos, de a mi telekmeretunknel max. 2 lakasos, valami ilyesmi volt.
Előzmény: Tomi/2 (1291)
Tomi/2 Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1291
Köszönöm a gyors válasz de már felhívtam az Önkormányzat Építéshatósági irodáját bemondtam a címet (utca, házszám) és csak azt mondták hogy melyik építési övezetbe tartozik, ez alapján nézzek utána én. Megnéztem de csak az derül ki, hogy hány százaléka és hogy milyen magasan építhető be.

De ha jól tudom külön megvan határozva, hogy egy bizonyos telekre hány lakásos társasház építhető. Engem a lakások száma érdekel.

Vagy a beépíthető %-al úgy gazdálkodom ahogy tudok?
Pl: 244 nm alapterület építhető be és 5 m magasságig. Akkor tulajdonképpen 2 emelet az 488 nm és mondjuk 6 lakást akarok építeni akkor 6 x 80 nm = 480 nm és akkor 6 lakás építhető rá?

Vagy nem így működik?

A választ előre is köszönöm (Remélem tud valaki segíteni)
Gyurma30 Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1290
A helyi építési hivatal megmondja, nem kell hozzá semmi. Megmondod a helyrajzi számot és elmondják mik a beépítésre vonatkozó előírások.
Előzmény: Tomi/2 (1289)
Tomi/2 Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1289
Hello !

Abban kérnék segítséget ha lehet, hogy hogyan lehet megtudni a saját építési telkemről azt, hogy mekkora társasház építhető rá. Lehetőleg anélkül, hogy "elvi építési engedélyt" kellene kérnem.

A választ előre is köszönöm.
FutureNick Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1288
Köszi!
Gyurma30 Creative Commons License 2010.05.07 0 0 1287
Így igaz! De be sem kell menned, mert a záradékolt Határozatot és tervrajzot postán is megküldik.
Előzmény: _lala_ (1286)
_lala_ Creative Commons License 2010.05.06 0 0 1286
elvileg 15 nap múlva. csakhogy nem onnantól számít, amikor ti megkaptátok, hanem amikor mindenki, aki fellebezhetne. és csak akkor, ha ténylegesen senki nem adott be fellebbezést.
erről úgy szerzel tudomást, hogy besétálsz az építési osztályra, és amikor szerintük is jogerőre emelkedett (mert nem kaptak fellebbezést), akkor ezt rávezetik a kiadott határozatra is.
Előzmény: FutureNick (1285)
FutureNick Creative Commons License 2010.05.06 0 0 1285
Sziasztok!

Visszaolvastam vagy 10 oldalt de nem találtam választ a kérdésemre, ezért inkább beírom. (Ha esetleg már volt erről szó, akkor elnézést kérek, de én sajna nem találtam)

Most fogunk építkezni és megkaptuk a határozatot, hogy az építési engedélyt megadják. Ez hány nap után válik jogerőssé?

Köszönettel
_lala_ Creative Commons License 2010.05.05 0 0 1284
khm.
a "2003-as rendelet" a jelenleg hatályos xi. kerületi építési szabályzat...
és bizony építési szabályok területén az van, hogy hiába nem kell valamire engedélyt kérni (a minisztériumi rendelet szerint), ha az engedélyeztetés nélkül is köteles vagy betartani az összes építési szabályt, beleértve a kerületi rendeletet is.

szerintem elég egyértelműen eldönthető, hogy közterületről látható-e, avagy sem. igazából akié az utcáról nem látszik, de a gellérthegyről igen, azzal nem fog senki szőrözni, tekintve hogy jelenleg azzal sem szőröznek, aki nagyívben tesz az egész előírásra, és kihányja a kerület közepén a 8-emeletes társasház utcafrontjára, premier plánban.
Előzmény: windy12 (1283)
windy12 Creative Commons License 2010.05.03 0 0 1283

Az nagyon jó, hogy találtál egy 2003-as rendeletet, csak azóta már újak is jöttek:

 

 37/2007.(XII.13) ÖTM rendelet 1. sz melléklet III. része szerint felsorolt -  az építési engedély és bejelentési engedély nélkül végezhető munkák:

 

.....

 

2, A kültéri klíma nem engedély köteles, viszont a Kerületi Városrendezési Szabályzat /KVSZ/  előírja, hogy az utcai homlokzaton klíma-berendezések kültéri egysége csak az épület megjelenéséhez illeszkedve, közterületről nem láthatóan helyezhető el és a kondenzvíz elvezetéséről megfelelően gondoskodni kell, az közterületre vagy szomszéd telekre nem folyhat át, továbbá meg kell felelni a zajvédelmi előírásoknak, valamint a keletkező meleg levegőt a szomszédos épületek, rendeltetési egységek zavarása nélkül kell elvezetni.

Új épület esetében ablakklíma berendezés és klíma-berendezések kültéri egysége csak takartan helyezhető el.)


....

 

Azaz, ha eltakarod (mindegy, mivel) akkor szabályos.  Ez egy gumiszabály. Mi az, hogy takartan helyezhető el? Honnan takartan? Mi van, ha az utcáról nem látszik, de a Gellérthegyről igen? Az is közterület.

Előzmény: _lala_ (1281)
kangacica Creative Commons License 2010.04.26 0 0 1282
Nekem is hasonlót mondtak.
Azt nem értem akkor hogyan lehet annyi klíma kinn a falakon. Az Önk. nem foglalkozik vele?
Előzmény: _lala_ (1281)
_lala_ Creative Commons License 2010.04.24 0 0 1281
Budapest Főváros XI. Kerületi Önkormányzat
34/2003./X.21./ XI.ÖK sz. rendelete
Budapest XI. kerület Kerületi Városrendezési és Építési Szabályzatáról

Az épületek közterületről látható homlokzatai

14. § (3) Közterületről látható homlokzatra klímaberendezés külső egységei és szellőző, valamint kéménycsövek látható módon nem helyezhetők el.
Előzmény: windy12 (1280)
windy12 Creative Commons License 2010.04.20 0 0 1280
Szia!  A jelenleg érvényes rendelet szerint ab ovo nem engedélyköteles a klíma kültéri egység homlokzaton történő elhelyezése. Bizonyos esetekben hozzájárulás szükséges a társasház lakóitól, de sokszor erre sincs szükség. Múlt héten telepítettünk egy kis hölgynél klímát a Kondorosi lakóparkban, a gondnokkal mindent meg lehet beszélni, nagyon segítőkész. Ha gondolod, szívesen segítek.
Előzmény: kangacica (1279)
kangacica Creative Commons License 2010.04.20 0 0 1279
Megvan a megoldás!
Szóban ezt a tájékoztatást kaptam:
Amennyiben látható helyen van a klíma akkor engedélyköteles, amennyiben nem látható helyen van akkor nem az.
Az önkormányzat a városképi megfontolásokat helyezi előtérbe ez az indoka.
Azt mondták az épített környezet védelméről szóó előírások ezt nem tartalmazzák pontosan.
Meg azt a hatóságnak nincs kapacitása ellenőrizni ezt általában bejelentés alapján viszgálódnak és járnak el.
Tehát a falra nem tehető mert látható(kár mert akkor nincs útban)
de olyan helyre igen ahol nem látható az utcáról.
Az utca fogalmát és a nem látható fogalmát pontosan nem írták körbe.
Már ezekután egy kicsit gyanakvó vagyok.
Ahogy nézegetem az épületet még ezt az önkormányzati rendeletet(kérést, előírást, építésügyi szabályt vagy nem tudom mit) sem tartja be senki.



Axióma Creative Commons License 2010.04.19 0 0 1278
Tok jo, orulok neki hogy beleirtak! Az en idezetem gugli volt, ezek szerint elavult idezet.
Előzmény: pitonix (1276)
pitonix Creative Commons License 2010.04.19 0 0 1277

Meglévő épület utólagos hőszigetelése nem engedély köteles.

Persze társasháznál mégsem lehet csak úgy nekiállni és lehőszigetelni a saját homlokzati részt, és aztán lepingálni az első akciós hupikék homlokzati színezővel :)

Előzmény: memorix (1269)
pitonix Creative Commons License 2010.04.19 0 0 1276

A 2009. okt. 1-től (ill. 2010. jan. 1-től) hatályos kitér:

 

"Napenergia-kollektor, napelem, szellőző-, klíma-, riasztóberendezés, villámhárító-berendezés, ..."

 

a berendezéssel van párositva :)

 

Megnyugodhatsz, az egységsugarúnak nem kell megkülönböztetnie :)

(az egységsugarúak (legalábbis az 50-60 év alattiak) nagyrésze építészmérnök, építész, ritkábban településmérnök, esetleg építőmérnök)

 

A XI. ker-ben úgy tudom a HÉSZ engedi a kültérit nem látható módon felrakni.

 

Kíváncsian várom mit mond a hivatal Kangacicának.

Előzmény: Axióma (1273)
Axióma Creative Commons License 2010.04.19 0 0 1275
2005-ben nem voltunk 2008.jan.1 utan. Persze adott helyen lehet hogy ma is kell!!!
Keress ra az OTM rendeletre szam alapjan. Szerintem az a mondat az ES miatt (a masodik: ES szerelvenyei) nem csak a vezetekekre, hanem a klimara is vonatkozik. Mellesleg a klima kulteri az nem maga a klima csak egy resze. Es lehet hogy van benne egy helyesirasi hiba (a klima utani kotojelnek nincs ertelme, nincs mivel parositani), de sehogy nem tudom ugy olvasni, hogy a klima kulterire (ezen rendelet szerint) ne adna felmentest, helyi szigoritasok kivetelevel.
Előzmény: bpityu (1274)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!