Keresés

Részletes keresés

jozso48 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5636

A növények tartása,nevelése nem egyszerű,de nem is olyan bonyolult mint azt sokan gondoljátok.Art urnak abban messze igaza van,hogy sok mindentől függ

kinek éppen mi válik be akár a talaj szerkezete,összetétele,akár a tápsó v.oldat

megválasztása vonatkozásában.Mondhatni ahány ház,annyi szokás.

Vannak azonban alapvető szabályok amit jó szem előtt tartani:

1.a tartóedény is sokféle lehet(kinek-kinek lehetősége szerint),de egy biztos,

ha nincs megfelelő méretű nyílás az edény alján és alul nem helyeztünk el némi

drén anyagot(az lehet törött cserép,kavics stb)akkor biztos,hogy előbb-utóbb

a pangó víz károsítja v. el is pusztítja a gyökereket,majd az egész növényt.

2.a talaj megválasztása is többféle lehet,de szerintem sem a savanyú,sem a

meszes talaj nem jó a citrusféléknek.Hosszútávon a semleges,nem túl kötött

szerkezetű talaj felel meg leginkább.Ezt több éves tapasztalattal a hátam mögött

ki merem jelenteni.Az általam javasolt keverék,amit valaki az előző hozzászólások

egyikében megemlített,még mindenkinek bevállt,aki eddig ezt választotta,én pedig

évek óta ezt használom és azóta minimális a veszteség és gyönyörűen fejlődnek

és teremnek is a növényeim.Több mint 40 féle citrust gondozok már jópár éve és

így bátran ajánlom másnak is.A nagyobb növényeket elégséges 3 évente áttültet-

ni ebbe a keverékbe,a kissebbeket nyilván gyakrabban.

3.A tápoldatozás dolgában is már többször mondtam véleményt és nem szivesen

ragadnék le egy tápcsodánál sem,de itt is jó tudni néhány alapszabályt.

A növények életkorának,a vegetációs időszaknak megfelelően célszerű megválasz-

tani a növények táplálását is.Van aki a Wuxalra esküszik(nem szeretném megbántani),de a wuxálból gyártanak kb 8 félét melyek összetétele természetesen

más és más.A lényeg ennél egyszerűbb:a fiatal növényeknek több nitrogénre van

szüksége mint azoknak amelyeket szeretnénk virágzásra,esetleg termésérlelésre

bírni.Viszont az sem mindegy mikor és mennyi tápoldatot adunk.Amennyire hasznos

tud lenne a megfelelő tápoldatozás,a helytelen alkalmazás árthat is a növényeknek.

Amikor erősen szorgalmaztam az Osmocote mütrágyákat,valaki azt írta:ez a lusta

kertészek részére készült,de szerintem legalább ilyen fontos a tapasztalatlanok

részére is.Miért?a nevében benne van:szabályozott tápanyagleadású műtrágya.

És azért az 5-6 hónapos hatástartamút szoktam ajánlani mert az pont elég a citrusoknak.A Volldüngert pedig azért szoktam ajánlani mert a német kertészek

már vagy 40 éve használják,talán nem véletlenül,és a gyümölcstermő dézsásoknak

tapasztalatom szerint kiváló:N-14,P-7,K-21,Mg-1 % és még egyébb összetevők,

vizben jól oldható és nem túl drága.

Bocs,hogy ilyen bő lére eresztettem mondandóm,de remélem lesz aki hasznát

veszi,akit untat az meg úgysem olvassa végig.Sok sikert,jó kertészkedést és

sok örömet a növényeitek kapcsán.

 

 

Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5635
Van egy hülye tulajdonsága, hogy előbb "kirohan vízszintesen" koppanásig a gyökérzet, és csak akkor kezdi nézni, hogy miből is élünk! Ha túl nagy a két átmérő közti különbség, akkor azt a területet nem használja ki, azaz az a rész feleslegesen került a cserépbe. (lehet, hogy egy kicsit elsőre ez bonyolult, de gondold végig, majd rájössz).
Szóval csak apródonként növeljük az életteret, hogy minden részt kihasználjon.
Ha arra vársz az átültetésnél, hogy ne virágozzon na citrom, akkor soha nem lesz átültetve! Virágzik tavasszal és ősszel is. Mindig van rajta kis citrom, nagy citrom, és pár hónap kivételével bimbó, virág.

A banánfáról: ha havonta 2-3-szor megkapja a tápot, meg rendszeresen öntözöd (akkor kap elegendő vizet, ha reggelente a levélen "izzadság cseppeket" találsz), akkor bizony évente akár kétszer is nagyobb edénybe kell tenni. Ha termést is szeretnél, akkor egy fél köbméteres edényben gondolkodj, ne kis cserépben.
Én múlt évben is és az idény is leválasztottam a sarjakat az átültetés folyamán a banánról, így az "öreg" ugyanabban az edényben elfért, de új földet kapott, ennek ellenére havonta 3-szor kapja a tápot.
Előzmény: Yager001 (5632)
cotykos Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5634

köszönöm a válaszokat

 

konkrétabb segítséget is fogok kérni ha éppen már az oltás előtt leszek.

 

HOL Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5633

sziasztok

 

akkor ezek szerint én elszúrtam az átültetést? mert a kis kb 8cm cserépből átültettem egy kb 18 cm-be a tuti keverékbe. De beindult és folyamatosan hozza az új leveleket.

 

Yager001 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5632
A banánfát miért kell átültetni? Egyébként a citromnak a gyökérzetét az álatalatok ajánlott módszerrel csak úgy tudom megnézni, hogy levágom a cserepet róla! Olyan masszívan benne van, hogy a törzsénél fogva hozta az ismerősöm.. :)

Miért fontos, hogy csak egy kcsivel legyen nagyobb az új cserép? Úgy gondoltam, hogy levágom róla a cserepet, és egy nagy kaspóba átrakom, a nélkül, hogy leszedném a régi földet! Ezután meg feltölteném az üres helyeket!

Viszont az eszembe sem jutott, hogy a banánfát átültessem! Egyenlőre folyamatosan hajt, és növekszik....Sőt!! A citromfa is haj....lásd a képeken! Anyukám azt mondja, hogy felejtsem el az átültetést, mert ki fogom nyírni őket !! :(
Majd akkor ha már nem virágzik a citrom..

Előzmény: Arth_ur (5619)
petya71 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5631
szia cotykos.én is csak kezdő vagyok,de talán az itt tanultakból ezekre tudok Neked válaszolni.magról nevelt fákat kora tavasztól nyár elejéig célszerű oltani,úgy,hogy az alany erőteljes nővekedésben legyen,a nemes rész pedig még ne induljon meg.legalább ceruza vastagságú legyen az alany(bár nekem sikerült vékonyabbra is oltanom).nem kell,hogy fajazonos legyen(lehet citrom,pomeló,narancs,grépfrút,stb. )az alany.a magról nevelt fa is lehet termő,de kicsi rá az esély,esetleg 10-12 éves korára virágozhat és ha hoz is gyümölcsöt akkor az nagyon satnya lesz.ha van még kérdésed és tudok rá válaszolni,akkor szívesen megteszem.remélem nem kapok ki ezért a mesterektől? :)))))))
Előzmény: cotykos (5628)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5630
Semmi gond!
Maszek-mailben akár meg is dumálhatunk egy hamarabbi találkozót is, nem kell várni jövő áprilisig.
Előzmény: Arth_ur (5626)
sjohn Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5629
Most .
Legalább ceruzavastagságú legyen.
Citrus legyen!
Nem jól tudod , csak legalább 10-15 év , és nem túl jó minőségű a termés.
Előzmény: cotykos (5628)
cotykos Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5628

sziasztok

körülbelül egy hete volt egy kérdésem, de nem tudom, hogy válaszolt e valaki. akérdésem az, hogy magról nevelt fákat milyen időszakban kell oltani? mennyire kell hogy fajazonos legyen? remélem jól tudom, hogy magról nevelt fáknál hiába várnék virágokat! szép napot

petya71 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5627
köszi szépen a választ...úgy látszik csak az enyém ilyen lusta :(.
Előzmény: ragusa (5615)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5626

Megint te voltál a gyorsabb, én meg a bőbeszédűbb. :)

A következő virágvásárkor össze kéne már hozni egy Szeged környéki topiktalálkozót: ha jól számolom, vagyunk itt 5-6-an a környékről.

Előzmény: Freddy56 (5623)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5625
Szia!
Majdnem ugyanazt tudom mondani, mint Art ur.
Nálam a két "öreg" 46 cm-es "belső" átmérőjű edényben van, magasságuk 140 ill. 160 cm, koruk 30 évnél több. (az egyikről részletfotót pár hsz-sal ezelőtt láthatsz, amikor a bimbózó ágról adtam hírt).
Az említett 5 év kicsit sok. Gondolom nem csak nem lett átültetve, de nem is kapott valami extra tápozást. (Évi5 topiktársunk ezt úgy oldja meg, hogy tavaszonként a fölső földréteget egy kicsit visszaszedi, fellazítja, és istállótrágyával "megküldi" a fáját.)
A talajt (értsd virágföldet, amit lehet kapni) én homokkal, tőzeggel keverem, így nem áll össze kőkeménnyé, meg a nedvességet is jobban tartja. A talajnak savas jellegűnek kell lennie, a meszest nem szereti a citrom. (ezért is jó a tőzeg, mert az savas irányba tolja el a pH értéket).
Előzmény: korrektek (5608)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5624

Szinte már a Balkánon, az ország legnaposabb részén.

 

Hát hűzni nem, de húzni igen ! :)

A cserép körbeütögetése után, ha viszonylag száraz a föld, elég könnyen elválik egy műanyag cserép falától. Ha mégsem, én egy tompa evőkéssel szoktam rásegíteni, hogy lejöjjön.

Ütögesd körbe ököllel oldalról apró, de határozott mozdulatokkal a cserepet még a földre téve, utána jön az erőgyakorlat: a törzset a tövénél markold meg, és emeld fel függőlegesen pár centit (ha térddel alátámasztod a könyököd, az jelentős energiamegtakarítás), majd a másik kezeddel felülről ütögesd a cserép peremét, és ha jól csináltad, a cserép lakoppan a földre, a növény meg gyökérlabdástól a tartó kezedben marad.

Felemelés előtt azért meg szoktam nézni, hogy a fácska törzse együtt mozog-e a földdel. Ha nem, akkor kockázatos a dolog, lehet, hogy nem elég erős és tömött a gyökérlabda ahhoz, hogy egyben kiemeld, de ha együtt mozog, biztos a siker.

Előzmény: Breki1 (5621)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5623
Itt Szeged és környéke a dél.
Jobbról-balról úgy közepes erőből megpaskolod a cserepet, és már engedi is, hogy kihúzással ellenőrizd a gyökereket.
Előzmény: Breki1 (5621)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5622

Hát egy fotó tényleg segítene a véleményalkotásban. Amíg nálam rutinosabb öreg rókák nem írnak, itt a véleményem:

 

A 80 centis magassága nem tűnik nagynak, ha az 50 centi a dézsa belső átmérője, akkor a föld térfogata biztosan nem kicsi neki. (Én egy 2 m-es narancsfát tartok ekkora cserépben, és nem kicsi neki. Idénre megint 1-2 tucat narancsot várok rajta, ha több lesz, akkor megritkítom, mert két éve a 3 tucat már túlterhelte a fát.)

 

Ettől függetlenül szinte biztos, hogy kiélte már a földjét, és nagyon ideje az átültetésnek. A levegőtlen, rossz vízgazdálkodású talajban csak szenvedni tud a fátok. Ilyen esetben viszont úgy kellene átültetni, hogy

- ha ritkás a gyökérzet a rossz földben, akkor leszeded róla a régi földet amennyire lehet (apránként, vízsugárral), és a megmentett gyökérzettel arányos méretű edénybe ülteted vissza jó földbe (receptet találsz itt, pár hsz-szel lejjebb), aztán majd kap fokozatosan nagyobb dézsát 1-2 évente,

- ha sűrű, tömött, de egészséges (fehéres) gyökérzetet találsz egy tömbben, akkor viszont gyökérmetszést kell csinálni, hogy legyen hely új földnek, új gyökérnek. Én úgy felét-harmadát vágnám le 3-4 cikkelyben a gyökérlabdának (hogy erős főgyökerek azért ne sérüljenek), és úgy ültetném vissza ugyanabba a dézsába, új, jó minőségű földdel kitöltve a levágott gyökérlabda helyét, és nem bolygatva a vágatlan részeket.

 

Ha a kődézsa nincs kifúrva (és nem is akarjátok kifúrni), azzal is segíthetsz a dolgon, hogy beleállítasz a dézsába egy 1-2 cm átmérőjű csövet (ebben majd tudod ellenőrizni, hogy meddig áll a víz az edény aljában), teszel egy kavics, vagy agyaggranulátum ágyat 3-4 cm vastagon a dézsa aljába (ez megelőzi, hogy az ide gyűlő fölös öntöző víztől gyors rothadás induljon a talajban), és így ülteted vissza a fát.

 

A hajtás metszésével én még várnék, addig amíg ki nem derül, hogy hogyan indul  újra növésnek a citromotok.

 

A teleltetési körülmények jók lehettek neki, de már legalább egy hónapja jobban érezné magát szabadban. Ha most teszitek ki, vigyázzatok, hogy árnyékos helyen szoktassátok 1-2 hétig a kinti fényhez, mert már nagyon éget a nap. Ha tavasszal időben kikerülnek, a citrusok kiválóan érzik magukat a tűző napon, és sokkal jobban fejlődnek, mint zárt helyen..

Előzmény: korrektek (5608)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5621

merre délen?

 

 

És olyan könnyen le tudjátok hűzni?

Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5620
De nagyon egy srófra jár az agyunk itt a délvidéken! ;)))
Előzmény: Freddy56 (5618)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5619

A banánt feltétlenül, a citromot valszeg elég rendszeresen tápozni ebben a szezonban.

 

Én egyszerűen úgy szoktam eldönteni, hogy át kell-e ültetni egy növényt, hogy "lehúzom a cipőjét": leveszem róla a cserepet, és látom, hogy a gyökérzet mennyire nőtte be a földlabdát. Ha már sok gyökér föld nélkül tekereg az alsó régióban körbe, bizosan eljött az átültetés ideje, ha nem, csak visszateszem további bolygatás nélkül ugyanabba a cserépbe.

Előzmény: Yager001 (5617)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5618
Szia!
A legegyszerűbb ellenőrzési mód:
Megfogod a citromfád törzsét, és óvatosan lehúzod róla a cserepet. Ha vastagon csak a gyökereket látod, akkor gyorsan ültesd nagyobb cserépbe - csak 1-2 centivel legyen nagyobb az átmérője az újnak, mint a réginek.
Előzmény: Yager001 (5617)
Yager001 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5617
És mi a véleményetek? Átültessem, vagy ne? Kinőtte a cserepet, vagy nem...?

5596,5597-es hozzászólás!!
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5616
Meg persze a kumkvát is elkezdett hajtani, mint a bolond. Mindenütt hozza az új hajtást. Gondolom ugyanaz lesz, mint a múlt évben, most hajt, majd egy kis pihenés után ontja a bimbókat, virágokat.
Előzmény: Freddy56 (5613)
ragusa Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5615
 Igen Petya van egy 180 centis kumkvatom,  meg van rajta 23 db termes  es VEGRE!!! VEGRE beindult rengeteg kis hajtas van rajta , nagyon boldog vagyok, mert kisse ketsegbe estem ugyanis en mar ket kumkvatot  agyon szerettetm es igy likvidaltam is egyuttal )))) 
Előzmény: petya71 (5610)
ReeDonLee Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5614

Korábban írtam valahol, hogy nem egyszerű, én végül Veszprémben kaptam egy nagyobb kertészetben, alginitet és perlitet ( ezek voltak a nehezebben), a többi szerintem mindenhol kapható.

Előzmény: Breki1 (5612)
Freddy56 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5613
Sziasztok!
Nálam annyi minden volt a napokban, hogy szinte nem is tudom, hogy hol kezdjem!
A képekről: a "kopasz" citromfám egy részlete - levél mutatóban is alig, de bimbó rengeteg. A másik képen a Calamondinom látható, ezen is van új hajtás, bimbó.
Az 1 hónapja vásárolt maximán van egy rakás bimbó (már nekiálltam a műtétnek, mert két tő volt egymás mellett, és vízsugárral kezdtem szétmosatni őket, mikor láttam, hogy az egyik tőnél a "dzsungelban" több levélhónaljban bimbók vannak, csomónként 3-4). Ennek ellenére a szétválasztást megcsinálta. Remélem minden rendben lesz.
Szombaton a banánfámat szedtem rendbe, újabb két fával gazdagodtam, bár az egyik tovább fog szaporodni, mert ott újabb 3 kis sarjat tapasztaltam, vasárnap a perui földicseresznyémet pikíroztam, most 51 tő van elkülönítve.
A pepino goldjaimnál ma reggel két tövön észrevettem a bimbókat.
Az egy hónapja gyökereztetésre ledugott, és pet palackkal letakart normál citromjaim (12 ág), maxima (1 ág) és füge (4 ág) mind a mai napig zöldek, szépen fejlődnek. Úgy néz ki, hogy sikeres lesz a gyökereztetés.
Breki1 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5612
és ezeket honnan szerezted be?
ReeDonLee Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5611

 Én, mint teljes kezdő itt tanultam jozso48-tól, az enyém imádja, szemmel láthatóan megindult.

A keverék a következő:

 

B jelű virágföld+ 50%marhatrágya=5 lapát

1 lapát folyami homok

1 lapát perlit

1 lapát alginit

féléves lebomlási idejű Osmocote/dobozán található az adagolás/

Nyáron hetente Woldünger oldattal meglocsolni.

 

 

Előzmény: korrektek (5608)
petya71 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5610
szia Ragusa.erről jut eszembe,ugye neked is van kumkvátod?neked beindult már,mert az enyém meg sem moccan :(.mérgemben tegnap leszedtem róla az összes gyümit,hátha erre már fog reagálni.
Előzmény: ragusa (5607)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5609

Én nem írnék tanácsot mivel énis kezdő vagyok nem biztos jót írnék.

 

 

Viszont szerintem jó lenne ha egy képet felraknál róla

 

És üdv itt

korrektek Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5608

 

Sziasztok!

Örülök, hogy rátok találtam, remélem tudtok a problémámban segíteni.

Van egy citromfánk 6-7 éve. Legalább 5 éve nem lett átültetve, mert úgy gondoltuk elég nagy dézsában neveljük. Utóbbi években egyre gyötrelmesebben néz ki szegény. Leveleit 2/3 részben eldobta, sok ágon teljesen nincsen levél. A növény egyik oldalán vannak csak levelek, de azok meg úgy nézem korcsosan nagyok. Néhány ág túlzottan hosszúnak is tűnik, ritkás, tehát nem mutat szegény valami rendezett képet. Alulról is fel van kopaszodva, szerintem az alsó ágak elszáradtak. Él a növény, csak úgy érzem valami nagyon nem stimmel nála. Virágokat eldobja. A talaja teljesen tömör, talán kicsit mohás is. Nem tudjuk mit tegyünk vele. Kb. 50 cm átmérőjű kő dézsában neveljük, elképzelhető a dézsa alja nincs kifúrva. A növény kb 80 cm magas lehet.

Nem mertünk hozzá nyúlni, ezért is örülök e fórumnak, remélem tudtok segíteni.

Interneten olvasom milyen föld kell hozzá, itt azt írják A típusú, amott B vagy C típusról írnak, totál káosz.

Szerintem metszeni is kéne,+ még a házban van.

Tavasz elején dobálta a leveleit, de most már nem nagyon igaz nem látok nagyon erős hajtásokat sem. Télen világos helyen kb. 10 fokon tartottuk.

Legyetek kedvesek segíteni!

Elnézést, hogy ilyen hosszú voltam.

ragusa Creative Commons License 2008.05.20 0 0 5607

... na most jon a vallomas ,,, igaz merő veletlensegbol . tavaj locsoltam en mar vegig a citrusaimat muskatlitapos vizzel is mert ossszekevertem ,,, es nem haragudtak erte.

 HAT persze.... mert  ITALIABAN extra tapokkal locsoljak oket ,,, hihihi, kulonosen a nagy ultetvenyeket ))))))

 na jol van nem gonoszkodok , en is kenyeztetem oket , pedig ha akarnak , ugyis a maximumo adjak , es van ami meg beint nekunk , hiaba tesszuki a lelkunket erte )))))

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!