Keresés

Részletes keresés

xukac1 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5669
Sziasztok. A mandarinfámon az elmúlt hetekben sok hajtás jelent meg, azonban kb. 1 hete a kisebb hajtások, illetve a nagyobbaknak a csúcsa egyszerűen befeketedett, és a legkisebb érintésre lehullik. Mi lehet vele? Mit kellene tennem? Később talán tudok képet is mutatni.
Breki1 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5668

Viszont pár napja még nem volt semmi azon a levélen

és az eső utánni nap fedeztem fel pedig gyorsan behoztam az erkélyről beljebb mikor bevert erősen az eső

 

De a Szekszárdi vörösbor híres :-)

Arth_ur Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5667

De! A diagnózis túlaggódás, a gyógymód a pohárka veresbor (neked). ;)))

 

(Szerintem sima mechanikai sérülés érte a levelet még kifejletlen korában, és semmit sem kell csinálni vele.)

Előzmény: Breki1 (5665)
korrektek Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5666

 

Köszönöm tartalmas hozzászólásaitokat, igyekszem betartani a javaslatokat.

Perlittel kapcsolatban: sima építési perlit is jó, melyet betonba, habarcsba kevernek, vagy speciális kertészeti perlitről beszélünk (mert ilyet is találtam a neten).

Breki1 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5665
Erre senki?
Előzmény: Breki1 (5655)
sjohn Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5664
Ha valaki Alginitet szeretne venni , és Pest környékén jár , ugorjon ki Pécelre , az ottani gazdaboltban hegyekben áll. 1000 Ft. egy zsák /30 kiló vagy liter!/
Zotyi75 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5663

Szia jozso!

 

Köszönöm bőséges válaszodat, szerintem foglalkozhatsz hidegkedvelő banánokkal, azok a citrusokkal azonos hőmérsékleten kitelelnek, nekem két ilyenfajta banánom van. Bemutatom neked a citromfáimat az első képen a Portugáliából származó citrofámat láthatod, hajt észnélkül, ezt úgy vettem, hogy a főágai le voltak hajlítva, és 4 citrom volt rajta, állítólag így hamarabb terem és mutatósabb és jobban szállítható, a második képen ugyanezt a citromfát láthatod felülnézetből, a harmadik képen a Bene Laci féle citromfát láthatod ez tavaj alig akart hajtani, most mondhatni elég szépen hajt. Compo citrus tápoldattal szoktam őket tápoldatozni.

Trópusi növények és egzotikumok topikba tettem fel képet az aranykelyhemről.

 

 

Citromfám 

 

Citromfám felülnézetből

 

Bene Laci féle citromfám Üdv: Zotyi
Előzmény: jozso48 (5659)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5662

Bemutatom egyik barátom kávébokrát,ezt épp ma fotóztam le.
Mindenhol azt írják a kávénak kifejezetten savanyú talaj kell.Ő ezt a fát és még van néhány kissebb- még nem termő,saját vetésű kávécserjéje is-egyszerű virágföld(amit

éppen olcsón kap)és kerti föld keverékében tartja évek óta.Megnéztem a kertjét,

viszonylag homokos,de kifejezetten meszes bakonyi talaj.Ebből mi a tanulság?

kísérletezni kell és ami beválik az a jó.Minden öntözéskor loccsint egy kis virágzás-

indító tápoldatot a vízbe.Az eredmény:több bogyó rá se férne és már a levéltövekben ott a sok kis fehér bimbó is.

jozso48 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5661

Még néhány kép a gyűjteményemből,különféle citrusok termésekkel és pitanga

amely egy hónapja még csupasz volt a telelőben

jozso48 Creative Commons License 2008.05.22 0 0 5660

A világért se ültesdd átt megint.Az öreg kertészek azt vallották,hogy egy növénynek

már az is stressz,ha egyik helységből átvisszük a másikba,az áttültetés megint az.

A beszerzett új növényt hagyták "megnyugodni",aklimatizálódni és csak utánna

vették kezelésbe(áttültetés,metszés,stb),de egyszerre csak mindig egy műveletet

végeztek el pont ezért.A mai rohanó világunkba úgy látszik erre már nincs idő,pedig

lehet,hogy nekik volt igazuk.Az biztos, egy hét,de még egy hónap után sem szabad

újra áttültetni őket.Én azt sem állítottam soha,hogy az álltalam javasolt talajkeverék

az egyedüli jó,lehet,hogy a te kerti földed válik be,akkor használd azt.Nekem bevállt

és ezt a szépen virágzó és termő fáim bizonyítják.

Előzmény: Breki1 (5646)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5659

Szia Zotyi!Én nem vallom magam nagy banánosnak,főleg most,hogy a magas fűtési

költségek miatt a melegigényes növényeimtől valószínű megválok,így a banánoktól

is.Eddig az egyik üvegház 18-20 fokra volt belőve,itt teleltek a banánok és a meleg

igényű egyébb növényeim(orchideák,tillandsiak,stb)de ezek nagy részén már túladtam és a következő télen már ez is csak 5 fok körüli lesz és itt ennek megfele-

lően citrusok,cseresznyék(pitanga,ausztrál,stb)lily-pily,japánnaspolya,guavák stb

maradnak.Visszatérve a kérdésedre,bevallom nekem a szobában teleltetett banánok soha nem hoztak termést,amig ki nem kerültek üvegházba,ott már igen.

Az is igaz,hogy két ismerősnek is sikerült termésre bírni a törpebanánját úgy,hogy nem volt üvegházuk,hanem mindkét helyen egy gyönyörű déli fekvésű,világos

üvegezett verandán teleltek,ahol 15 fok alá nem ment a hőmérséklet.

Egyikünknek sem volt 60 l-nél nagyobb edényben a termő banán,tehát az biztosan

elég egy termő korú növénynek.A piros banán gyűjtő név,több fajtát sorolnak ide

és ennek megfelelően az igényük sem teljesen azonos.Saját szememmel láttam

néhány éve Rappaiék foliájában egy piros banánt 2 l-es cserépben termésekkel és

két satnya levele volt mindössze.Igaz apróka termései voltak és elmondás szerint,

nem igazán jóízüek.Hát ennyi a tapasztalatom,én a gondot ott látom,hogy nekünk

mindig télen kezdett virágozni és szerintem a szobában teleltetve nem kapott

elég fényt,ott ezért nem termett(nem is virágzott),mig a világos üvegházban és verandán már elég fény volt ahhoz,hogy meginduljon a virágképződés.

 

Előzmény: Zotyi75 (5657)
jozso48 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5658

Sjohn!Te félreértettél v.én fogalmaztam rosszul.Az ég világon semmi bajom a Wuxal

lal,én magam is használtam,de mint említettem,abból több fajtát is lehet kapni és aki kevésbbé gyakorlott,nem biztos,hogy a megfelelőt választja.Van köztük pld.

a Wuxal szuper levéltrágya,amely lombon keresztül is könnyen felszívódik és

éppen ezért,ha egy gyengébb v.beteg gyökérzetű növénynek adjuk,lehet hogy

ezzel helyrehozhatjuk.Csak nem kívántam ennyire részletekbe menni,szerintem

így is egyszerre sok infót zúdítottunk a kezdő kertészbarátainkra,főleg én és ezért

mégegyszer elnézést kérek.

 

Előzmény: sjohn (5641)
Zotyi75 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5657

Szia jozso!

 

Te mint nagy banános, mi a véleményed a piros banánomról ami az első képen látható, és a második képen lévő musa nana törpebanánomról szerinted ültessem át nagyobb cserépbe, ha átültessem őket mekkora cserépbe ültessem őket? A harmadik képen pedig a törpebanánom kis sarja látható, ami elég látványosan hajt. Trópusi doktor tápoldattal szoktam őket tápoldatozni. Szerinted mindkét banán fog itt teremni lakásba?

 

 

 

Piros banánom

 

Musa nana

 

A törpebanánom kis sarja Üdv: Zotyi
Előzmény: jozso48 (5637)
bombaba Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5656
Üdv Mindenkinek!
(Internethiányom volt, de azért néha benéztem ide.)
Ha jól emlékszem, valaki (kurdilaci?) beszerzett egy citrus latifolia-t, amin a gyümölcs ellentmondásban volt a szakkönyvi leirással. Gyötör a kiváncsiság - még jó darabig, azt hiszem - vajon én mit szereztem be ugyanilyen néven? Nekem a leiráshoz képest a virág szine lilás helyett hófehér. Ettől eltekintve lelkesen virágzott, és sok kis 'zöldborsó' van rajta.
A citrusok talajáról folyó eszmecseréhez annyi megjegyzést tennék, hogy volt alkalmam Olaszországból hozott, jó állapotú, fejlődő növényeket közelebbről megnézni. Azok talaja tömör volt, tőzegnek, homoknak semmi nyoma benne. Leginkább jó kis agyagos dolognak nézett ki.

Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5655

Na lefotóztam

 

 

 

 

 

Kérnék véleményt és segítséget

Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5654

dehogy tépem

 

ennek 8-10 levele van max

 

és ez nem kártevőnek látszik

 

inkább olyan napégés lenne ha nem esett volna

Előzmény: sjohn (5652)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5653

...és igyál egy pohárka vörösbort!   (Már ha korod megengedi.)

 

Mérsékli az aggódást és csökkenti az infarktus kockázatát. ;)

Előzmény: sjohn (5652)
sjohn Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5652
Tépd le azt az egy levelet , tedd egy zacsiba és hajítsd bele a kukába!
Előzmény: Breki1 (5651)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5651
de csak egy levélen
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5650

Ha a levélen megjelennek olyan sárga foltok

pl mint a fórum háttere és csak egy levélen egypár

akkor túlaggódom magam, vagy inkább fényképezzem le megmutatni?

HOL Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5649

OKÉ

Megpróbálom átültetni

Köszönöm a segedelmet.

Előzmény: Arth_ur (5648)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5648

Én áttenném 11-12-esbe.

Óvatosan bontva ki a gyökérzetet. Ha a 8-as cserépben nőtt gyökérlabda megmaradt egyben, akkor nagy baj nem történhet, az újonnan hozott gyökérzetet meg el lehet igazítani abban a kb. 2 centis zónában, és szerintem annyi hely és friss, jó föld jövő tavaszig megfelelő tápozással elég neki. Majd akkor jöhet egy 14-16-os, és két év múlva egy 18-20-as cserép.

Előzmény: HOL (5647)
HOL Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5647

 

Köszönöm a segítséget. Akkor szerinted, maradjon, ebbe a cserépbe vagy tegyem egy kissebbe? vagy már idén ne bolygassam. holnap megpróbálok képet is felrakni róla

Előzmény: Arth_ur (5643)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5646

Köszi ez nagyon hasznos volt én végigolvastam :-)

 

Viszont ha lehet szeretném ezt lefordítani az én példámra akinek két kis fája és pár megonja van

A leírás inkább nagyobb már termő fákra vonatkzott inkább úgy érzem

 

 

Most én egy hete vettem két különböző helyen -mint írtam- két kis fát egy viszonylag

nagyobbat és egy kisebbet. (A nagyobb sincs fél méteres)

 

Átültettem őket, de nem az itt leírt földbe hanem egyiket citrusoknak való virágföldbe

a másikat virágföld és kerti föld keverékébe.

 

A cserepek aljára minkét esetben raktam kavicsokat.

 

EZ kb egy másfél hete volt, most nem tudom érdemes-e megint átültetni a leírt

keverékbe én úgy érzem ez elég megterhelő lenne nekik.

 

Magoncoknak meg talán még nem szükséges.

TEhát az lenne a kérdésem, hogy jelen helyzetben ha hétvégén elkezdem a tápoldatozást, még mit tehetek ilyen szempontból értük, mit javasoltok.

 

A többieknek is köszi az eddigi válaszokat

Előzmény: jozso48 (5636)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5645

Ezt az izzadást úgy hívják, guttáció.

A levélcsúcson jelennek meg azok a cseppek reggelente akkor, ha jó passzban van a banán, azaz intenzíven nő, van bőségesen tápanyaga. A gyökérzet által a felvett tápanyaggal együtt feleslegben felvett vízet nyomja így ki a növény, csak ez olyan sok is lehet, hogy éjszaka a hűvösebb, párásabb levegőben ez nem mind párolog el, hanem a maradék reggelre cseppekben összegyűlik a levél csúcsán.

Előzmény: Yager001 (5639)
Breki1 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5644

Ez a Wuxal egy általános dolog?

 

TEhát nem úgy van, hogy pl direkt citrusoknak való változata is van, ha jól értettem.

 

 

És te tápoldatozás mellett használod?

Előzmény: sjohn (5641)
Arth_ur Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5643

Természetesen beindult, hisz bőven van tápanyaga.

De a vége az lesz, hogy a cserép szélén, alján besűrűsödnek majd a gyökerek, középen meg ott marad a szinte gyökértelen, üres földkupac, és akkor fogod vakarni a fejed, amikor a következő átültetést próbálnád csinálni.

Csak a természetes szituációba gondolj bele: egy fiatal fa normálisan nem magában nő, hanem a többi növény között kell "megverekednie" a földjéért, a tápanyagért, ezért ha szabad utat talál a gyökere, megy égnek-világnak, hogy minél több jusson neki, "lefoglalja" magának azt a területet.

Rövid távon ez működik a cserépben is, csak épp ott nincs konkurencia és ezért nincs is értelme, viszont így rosszabbul használja ki a földet.

Előzmény: HOL (5633)
niamano Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5642
Sziasztok!

Túl vagyunk a kalamondin első nálam történt hajtásán, és virágzásán, és azóta elkezdte sárgítani a rajtalevőket :)

És van sok kis duci pöttyöcske is a virágok helyén :) Remélem jól poroztam ezek szerint.

Tudom, nektek ez megszokott, de nekem hatalmas sikerélmény, hgy nem halt meg rögtön, hogy hajtott, kinyílt, hogy úgy fest termés is lesz :)



sjohn Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5641
Attól függetlenül , hogy én is használom az osmocote-ot , meg az alginitet , meg a wolldüngent is:A Wuxal Super tulajdonságai:

A Wuxal fontos tulajdonságai közé tartozik, hogy a növény számára optimális tápanyagfelvételt tesz lehetővé. Képes enyhíteni az időjárás okozta károkat azáltal, hogy megakadályozza a súlyos tápanyaghiányt. A kedvezőtlen időjárás ugyanis hátráltatja a tápanyagok felvételét és növényen belüli szállítást. A Wuxal szárazság idején is képes segíteni a gyökereknek a tápanyag felvételben. A Wuxal gondoskodik arról is, hogy a termés egészségesebb legyen, azáltal, hogy szabályozza a termés méretét és mennyiségét. A tápanyagok minél jobb hasznosulását a kelátképző mellett bioaktív anyagok is segítik. A Wuxal ott segít a növénynek - áttételesen a gyökereknek - ahol a legnagyobb szükség van rá. A levélen és az egyéb föld feletti részeken keresztül egyaránt hat, s így sikerül elérnie, hogy megfelelő legyen a tápanyag ellátottság, ezáltal a termés. A kezelés idejétől függetlenül a termés fogyasztható. Ezért állíthatjuk, hogy: a Wuxal ott hat ahol kell! TERMÉSZETESEN!

A Wuxal neve a német Wuchs (=növekedés) és Saltz (=só) szavak egyesítéséből keletkezett.

*

1963 - először jelenik meg a német piacon folyékony levéltrágya Wuxal név alatt
*

1974 - Wuxal Super megjelenése a magyar piacon. Aglukon szerződést köt Budapesti Vegyiművekkel, melynek értelmében az utóbbi készíti és forgalmazza a magyar piacon Wuxal Supert
*

1993 - Az eredeti német gyártmányú Wuxal Super forgalmazásának kezdete Magyarországon és a helyi gyártás leállítása. Importáló és forgalmazó: Schering AG
*

2003- Wuxal Super kizárólagos importőre: WuxImpex Kft.

És milyen érdekes , ezt is a híres német kertészek kisérletezték ki nem is 40 , de már 45 éve.
Előzmény: jozso48 (5636)
Yager001 Creative Commons License 2008.05.21 0 0 5640
Jozso...azért gondoltam, hogy szükséges lehet átültetni, mert a cserép tetején, a virágföldön megjelentek a gyökerek. Olyan mintha terjeszkedni próbálna....nézd meg lentebb a képeimet, ott láthatod a föld felszínét.
Előzmény: jozso48 (5638)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!