Keresés

Részletes keresés

zolpat Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32497

Teljesen igazad van,én sem vagyok immunis ezzel a"fertőzésveszéllyel"szemben:))) Kezdetnek megteszi ez a Bundeswehr,aztán majd jön a folytatás:)) Hogy ez miben nyílvánul meg,majd meglátjuk:))

Előzmény: Rockrider (32495)
vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32496

Üdv Urak!

 

Nos meg kell vallanom ez a bicsak gyönyörű!

Előzmény: Rockrider (32495)
Rockrider Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32495

Ha így nézzük teljesen igazad van,1000 Forintér vettél egy jó minőségű,mindennapokban teljesen jól használható bicskát.Ezt nehéz felülmúlni.

Mert ugye ellátták egy pengével,fürésszel mely sörnyitó is egyben,sőt csavarhúzó.Aztán van rajta ár és egy dugóhúzó,mellesleg még strapabíró is.Egyébként nekem is van egy,bár én kicsit többért,ezerötért vettem.

De lassan majd jönnek a "problémák",hogy valami szépet is szeretnél,valami egyedit.Mert aki késfórumra jár,az előbb utóbb megfertőződik. :-)

Előzmény: zolpat (32494)
zolpat Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32494

Sőt rájöttem hogy nem is kell nagy összegeket rászánnom egy aránylag rendes bicskára:)) Ez a Bundeswehr lehet hogy használt,de semmi baja és teszi a dolgát,egy ezres meg szerintem nem volt pénz érte... Egy nagyrác 8-10e alatt nincs is!Használtan(már ha van aki eladja)5-6e minimum...Sőt lentebb ugyan elvetettem az Opineleket,de már azokat is nézegetem...:))) Beindult a gépezet...egy bicskát akartam és tessék,már a elméletben van 3 is:))

zolpat Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32493

Nos,ma sikerült egy kollegámtól vásárolnom egy Victorinox Bundeswehr bicskát(GAK)Még a régebbi fajtából,nem a mostani egykezes nyitásút,hanem amit azt hiszem már vagy 10éve kivontak a német seregből:)) Ez sem mai példány,de még elég szép állapotban van,nincs összekarcolva meg elköszörülve a pengéje,sőt még a fűrész élvédő lemeze is megvan:)) Nem mozog nem kotyog egyik penge sem! Ő azt mondta 2 sört fizetett érte,nekem már"drágábban"adta 1000HUF-ba került...Nem volt még ilyen bicskám(csak kínaiak),de máris megkedveltem,nagyon jól kézreáll,jó vele étkezni is.Zsebben is jól hordható,szinte észre sem veszem hogy ott lapul...Ahhoz képest hogy egy Révész féle nagyrác volt a kitűzött célom,most egy kicsit"kisiklottam"az eredeti tervhez képest...:(( Remélem nem csináltam"rossz"üzletet,és ezt nem is az anyagiakra értem,hanem hogy egy használható-jó bicsakot kaptam-e??

H_G Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32492

Az csak eleinte volt úgy, de szerencsére megélezték a TSZ gépműhelyében :)

 

Előzmény: r4hu (32485)
_D.S. Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32491

nagyon szivesen megmutogatom. debreceni vagyok.

a kép nagyban az előbb nem sikerült, talán most.

 

Kép nagyban

Előzmény: vigh64 (32489)
zolpat Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32490

Rendben,értelek én:))) Hajlok is nagyon a Kocsis Feritől való rendelés felé,de most egyenlőre nem fér bele a költségvetésembe:((De van egy érzésem hogy hamarosan kigazdálkodom a rávalót!:)))

Előzmény: szabi72 (32470)
vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32489

D.S. Barátom!

 

Gyönyörű az a tőr,szívesen megnézném közelről is!

Előzmény: _D.S. (32487)
vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32488

Tisztelt D.S.

 

Köszönöm a bátorító hozzászólásodat,tényleg nem szeretttem volna senkit sem kioktatni,ha annak tünt amit írtam mindenkitől így utólag bocsánatot kérek!

Amit pedig írtál a kések használatairól és a határok feszegetéseiről,teljesen szívembők szóltál!

Lehet hogy fanatikus vagyok,szánom bánom de nagyon szeretem a késeket de csak gyüjtői szinten és kultúráltan,mert csak így van értelme!

 

Köszönöm!

Előzmény: _D.S. (32487)
_D.S. Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32487

én meg kiállnék kicsit Vígh barátunkért.

a stílusa valóban kioktató kissé, ezen lehetne farigcsálni valamelyest. viszont az ismeretei  valószínűleg nem légből kapottak, sokat olvasgathatott a témában és gyakorlati tapasztalatkra is szert tehetett. az indító hozzászólásában semmi kivetnivalót nem találok, vagyunk még néhányan tech-őrültek akik szeretik feszegetni a határokat, még ha nincs is rá szükség. nekem is van mindenféle acélból készült bicskám/késem és messze nem használok ki a késparkom adta lehetőségeket (szénacél, Damaszk, 440C, 12C27, S30v, ZDP-189, Vanadis 10) . a legtöbb csak a nézegetés funkciót tölti be. a kb 30 darabból 3-4 van használatban és a valódi munkára (nyúzás) csak az egyedi megrendelésre készített Tóth Pál Vanadis 10 késemet használom. egy mezei 440C egy nyúzást-darabolást bír egy élezéssel, míg a Vanadis 10 lazán 5-6-ot és nem is hajlik vagy pattog ki az éle, csak tompul.

Kép nagyban

 

vagy például a maskarának amivel eszegetni szoktam mindenképpen borotvaélesnek kell lennie, mert nekem az nyújt élvezetet. de nálam a borotvaél nem csak ilyen-olyan éles, hanem a hajszálat ketté kell vágnia a hajszál saját súlyától.
ezeknek a dolgoknak igazából semmi közük a realitáshoz, mégis örömöt tudnak okozni. szerintem sokan vannak ezzel így, ezért van szükség a szuperacélokra. azt azért hozzá kell tenni, hogy bármelyik acél megélezhető borotvaélesre, csak az éltartás nem garantált.

r4hu Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32486

csatlakozom florghoz és szótlanjoehoz, már hárman vagyunk.

Előzmény: vigh64 (32483)
r4hu Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32485

Tutajosnak életlen bicskája van, még a meleg vizet sem vágja el... :)

Előzmény: H_G (32475)
SzótlanJoe Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32484

  vigh64 ! kéretik ezt a  kioktató  stílust hanyagolni ! és az önreklámot is ! vitát kelt így egyben főleg 

szóltam

vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32483

Sajnálom hogy így gondolod,de elkell neked mondjam reklámozni még csak véletlenül sem szeretnék semmit sem, mert nagyon útálom a multikat ,csak hogy tisztán láss a dolgokban! Mint ahogyan leírtam csak és kizárólagosan a kések iránti szeretetem vezérelt a leírtakban,azt gondolom ebben semmi rossz nincs! Mások helyett pedig NE alkoss véleményt kérlek,majd akinek nem tetszik amit írtam az legfeljebb jól lehord érte,de eddig csak Te vagy egyedül,sorry.

Az pedig hogy mennyi sort írtam,kinek milyen a szó kincse szerintem ez kizárólag ezen múlik,de csak ismételni tudom magamat, nem megbántani akarok senkit sem!!!!!!!!!!!!

Előzmény: florg (32481)
vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32482

Kedves Barátom.

Tájékozatlanságod a meteorok,vagy meteoritok napi szintű becsapódásával kapcsolatban, nem jelenti azt hogy műveletlen lennél csak lehet nem hallottál, vagy nem olvastál még erről bővebben, azonban az alább leírtak tények, és ennek nagyon könnyen utána nézhetsz a Wikipédia segít ebben. Jelenleg a Föld légkörébe napi szinten 1-és 6000 db kisseb meteor és meteorit hatol be,természetesen ezek jelentős része elég a légkörben, ( hulló csillag! ) de a magja egy némelyiknek megmarad és becspódik, ( A tavalyi évben igen jelentős becsapódások voltak Oroszországban,csak a példa kedvéért említem ) nos ezeket megtalálva lelték meg korábban leírtakban emlegetett ötvözőket, bár lehet erről még nem halottal de ez akkor is így van. Nos csodák nincsenek, de a természet csodálatos dolgokat tud művelni!

Segítség képen, néhány link érdemes megnézni!

http://www.idokep.hu/hirek/meteor-becsapodas-oroszorszagban

http://www.idojaras.hu/video-az-oroszorszagi-meteor-becsapodasrol

http://vilaghelyzete.blogspot.hu/2013/02/megdobbento-felvetelek-meteor-csapodott.html

http://www.hir24.hu/tudomany/2013/05/24/igy-kapott-ujabb-sebet-a-hold/

http://hu.wikipedia.org/wiki/Vil%C3%A1g%C5%B1r

Üdv: vigh64

Előzmény: Hayloft Ezekiel (32480)
florg Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32481

Nos igen, lendületből írtam. A 440c az nem szénacél, valóban. Én ugyan nem vagyok késkészítő, de eddig eljutottam. Azonban a lényegen ez nem változtat. Ezek a multilevel marketing jellegű önreklámozó posztjaid nem csak nekem nem tetszenek, azt hiszem. 

Én nem akarok zártszelvényt faragni, arra ott a flex.

 

Meteorit: igen, ezt én is hallottam, hogy a japán kardkészítők az igen jó minőségi kardjaikat úgy csinálták, hogy ezerrel lesték a meteoritokat, aztán, ha leesett egy, gyorsan szaladtak, hogy kinyerjék belőle a csodafémet. :)

 

Nézd, lehet, hogy neked van 35 év tapasztalatod ezen a téren, lehet, hogy nekem nincs (én 4 sort írtam a te 200 soroddal szemben, úgyhogy nem tudom, honnan veszed, de legyen igazad), viszont elhiheted, hogy van itt a topikon egy pár hozzáértő. Ezzel a stílussal és ezekkel a szövegekkel el lehet érni valamit egy TV-shopban, de nem egy késes topikban kéne ezt előadni. 

Előzmény: vigh64 (32479)
Hayloft Ezekiel Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32480

",amikor egy kovács mester véletlenül rátalált egy meteorit darabra és az abból kiolvasztott vas nikkel és esetlegesen ritkán más ötvőket tartalmazó anyagokat"

 

ez kb. milyen gyakorisággal fordult elő a vágószerszámkészítés elmúlt 20-50ezer évében? 

Előzmény: vigh64 (32479)
vigh64 Creative Commons License 2013.08.01 0 0 32479

Kedves Barátom!

 

Nem akartalak én megbántani sem téged sem mást,csupán arra szerettem volna ötleteket adni "kés mániás" sorstársaimnak,de főként  a gyüjtőbbik fajtából valónak,hogy miből érdemesebb készíteni, ha már az ember megveszekedett fia egyszer rászokott a kések gyűjtésére, és rászánta magát egy jobb bökő elkészítésére vagy netalán beszerzésére!

Persze az általad említett "440C szénacél penge" ami egyébként,de sose bánd a tévedésed, hálaistennek rozsdamentes tényleg a kés alapanyagok legaljába tartozik,ettől lejjebb már csak a régi KO13 hírhedt első edzhető rozsdamentes acél említhető! Szalonnázni egyébként sniccerrel is tudsz ha akarsz. Amit említettél a régi anyagokról,nos ebben a témában vannak némi hiányosságaid,ugyan is megfelelő ötvözők híján az acélok damaszkolása volt a legkézenfekvőbb megoldás arra,hogy ne törjenek a kardok és kések,az él tartósságukat a kovácsolás által elért anyag tömörítése adta,és nem az ötvözök tömkelege! Isteni minőségű kardok csak akkor születtek,amikor egy kovács mester véletlenül rátalált egy meteorit darabra és az abból kiolvasztott vas nikkel és esetlegesen ritkán más ötvőket tartalmazó anyagokat,amelyek az akkori pengéket csodaszámba emelték! Amiről beszélek, itt egy kis tudás anyag hogy megérthesd ezt az egészet:"A bolygóközi térből hozzánk érkező meteoritok mindig tartalmaznak termésvasat. Háromféle kozmikus származású anyag kerül Földünkre: meteorkő, mely túlnyomórészt szilikátásványok együtteséből áll; továbbá meteorvas (sziderit), mely főleg vas, illetőleg vas-nikkel-ötvözet. Harmadik a sziderolit, amely kettő közötti átmenet, részben vas, részben bázisos szilikát (olivin) alkotja. A meteorikus vas többnyire nikkellel ötvözött. A vasmeteoritokban átlagosan 6-10% a Ni-tartalom.". Tehát így volt lehetséges a jobb minőség elérése,vagy vegyük például a Japán Katanat: Japánban az akkori időkben a kardkovácsok szintén csak szénacél pengéket tudtak előállítani,mert nem ismerték a többi ötvözőket,sem azt az eljárást amivel az ötvözőket belehettet volna vinni az anyag úgy hogy tudják is mit csinálnak pontosan. Tehát a megoldás a lapdamaszkolás eljárása volt,amely akár a Damaszkuszi vagy Sziríai illetve a Japán kardoknál ugyan azt eredményezte,csak a damaszkolási praktikák adták a pengék más és más mintázatát! Vagyis a pengék éppen úgy viselkedtek mint a  laprugózat (feeder rugózat) a teherautók alatt. Önmagában a szénacél penge viszont totálisan törékeny volt! Nos ha akarod az acélpikkelyes sárkányt megszerzem neked,mi sem természetesebb ez nálam alapelv hogy segítsek a rászorulókon!

Egyébként megsúgom neked, hogy az általam említett pengéket is nagyon könnyen meglehet élezni,csak kikell hagyni a fenő acélt ebből a mechanizmusból, mert nem lesz sikeres,de azt hiszem van egy kis problémád a szöveg értéssel is!

Ui: Minden kedves késgyüjtő társamat megkövetem,ha esetleg eszme futtatásommal belerondítottam a lelkivilágába,semmiképpen sem akarnék senkit sem megbántani!

Csupán szerettem volna annak reményében közre adni személyes tapasztalataimat, melyeket 35 éves szakmai múlt és rutin fémjelez! Én balga azt gondoltam,  hogy szerte a világban,de főként Magyarországon élő késgyűjtő sorstársaim örülnek ezeknek az információknak. Szerintem igényesebb barátaim akarhatnak ilyen és ehhez hasonló anyagokból birtokolni fene mód jó pengéket,melyek megsúgom nem igazán tudtok olyan dolgot csinálni vele még extrém használat során sem,hogy kimenjen az éle! A bátyám is ilyen pesszimista volt mint fent említett barátunk,de amikor elfaragtam neki a satupad lábát ami 40X40 es zárt szelvényből van,akkor kikerekedett a szeme,főleg hogy utána ugyan úgy szeleteltem neki az újság papírt mint előtte,pedig ahhoz már elég élesnek kell lennie egy bökőnek! Na erről beszéltem!

Tisztelettel: vigh64

florg Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32478

És természetesen ne felejtsük el, hogy Dunaharasztiban lehet megvenni a csúcsszuper anyagot.

 

És tulajdonképen szükségünk is van rá, a többi anyag meg mehet a kukába. Persze nem tudom, hogy az a sok gagyi acél mégis hogy tudott szuperálni évszázadokon keresztül, meg hogyan lehet az, hogy még ma is találni használatban múlt század elejéről származó késeket, meg nagyapáink sokszor azzal a szénacél bicskával vágták a szalonnájukat, amivel az ő nagyapjuk is, gagyi 440c.

Ha majd acélpikkelyes sárkányra fogok vadászni, valószínűleg lázba hoz egy olyan acél, amit semmivel nem lehet megélezni (tehát, ha kicsorbul vagy eltompul, kereshetek egy olyan csodaműhelyt, ahol a csodaszerszámok megvannak), de amíg ez a veszély nem áll fönn, én megelégszem a jelenlegi pengéimmel. A két kedvencem sima szénacél. eddig mindenre jók voltak. persze, nem gyémántot vágtam ki velük a sziklából. 

H_G Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32477

Hatéves Pistike élete első hegedűóráján: "Nem Stradivari, bazzeg? Na, akkor itt se maradok! :)

 

 

Előzmény: vigh64 (32476)
vigh64 Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32476

Nos ezek valóban vizuális tervek képei,de rakok fel olyat is amit elkészítettünk,akár Damaszkolva,akár csak lap anyagból,persze nem bili acélból,hanem porkohászati hidegmegmunkáló anyagokból!

Nálam a késkészítés minimum alapanyaga az Elmaxnál kezdődik, nem vagyok fanatikus,de szakmai szemmel nézve nem akarok ennél gyengébb minőségű anyaggal dolgozni. Nálam ez szakmai elvi kérdés, hiszen a szerszámainkat is ezekből a hidegsajtoló porkohászati acélokból készítjük! Ezek után következnek még mindig a porkohászati Vanadis anyagok sokfélesége pl: Vanadis 4-6-10-23-30-60. A 30 ban +még 8,5 % Cobalt,míg a 60 ban10,5 % Cobaltal erősítették az anyagot!Uraim ettől jobb már csak a legújabb Amerika anyag létezik szerszámos berkekben ez pedig a, Vanax ami jelenleg az újdonsága miatt beszerezhetőségi szinten csoda számba megy, mint ahogyan a hőkezelése is! Azonban mindent pótol a végeredmény a maga 72 HRC keménységével. Ebben az anyagban 9,5% Nitrogént nyelettek el,hőkezelés után emiatt egy Nitridált kemény kéreg alakul ki aminek a fent említett keménysége és tapadás mentessége,már már csodaszámba megy,DE ez a való igaz és ez így jó!

Vannak még ezeken kívül szintén nagyon protezsálható anyagok pl:Roltec,Weartec,Calmax,Carmo,Sleipner, ezek hidegmegmunkáló anyagok, s ezek szilárdsági tényezői illetve hőkezelés utáni kopás és él tartóssági tulajdonságai rendkívül jók,sőt ezen tulajdonságok már-már a felső határokat súrolják vagy el is érik!

Ma már porkohászati eljárásokkal csodálatos minőségeket lehet elérni,és ez korunk szerszámgyártásának új lehetőségei és vívmányai, nem szabad tehát ezektől az új anyagoktól félni, hiszen oly mennyei minőségű bicskák és kések,tőrök készülhetnek ezekből az anyagokból, amit a caklikhoz (és ez nem lebecsülendő, csak példaként említem) szokott emberek el sem tudnak képzelni! Gondolná valaki, hogy ezeket az acélokat már nem lehet fenő acéllal megfenni? Bizony ezek szigorú tények, mint ahogyan a fenőacél is nagyon szigorú tud lenni, de sajna az anyag minősége ehhez már kevésnek bizonyul!

Sajnos késkészítő mestereink nincsenek felkészülve ezeknek az anyagoknak a megmunkálására,pláne a hőkezelésére, nem úgy mint a N695 (440 C) házilagos hőkezelése szinte gyerekjáték. Azonban ezeket az új anyagokat már csak rendkívül jó minőségű csiszoló anyagokkal lehet tökéletesen megmunkálni vagy tükörre polírozni Pl: 3M csiszoló anyagok!

 

Uraim ne féljetek, az újtól megéri!

Előzmény: szijozsi (32457)
H_G Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32475

Svájci klón.

 

Előzmény: Törölt nick (32474)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32474

Tutajosnak milyen bicskája van? 19:00

Előzmény: Törölt nick (32472)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32473

és 17:58. :-)

Előzmény: Törölt nick (32472)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32472

 

7:11 Valóban Mikov. :-)

Előzmény: r4hu (32465)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32471

Sokáig úgy voltam vele, hogy nekem nem kell ilyen jellegű bicska. De úgy tűnik, öregszem (ezzel alakul az értékrend is), mert egy-két konkretizáló levélváltás után villámgyorsan rábólintottam a Fejesgörbére :D

Előzmény: szabi72 (32470)
szabi72 Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32470

Én mielőtt megrendeltem volna Feritől a kést, megígértem magamnak, hogy használni fogom, de vigyázok rá. Így is lett, használom, vigyázok rá, és eszembe sincs vitrinben tartani. De megértelek, csak próbálom a mérleg nyelvét a rendelést felé billenteni.;)

Előzmény: zolpat (32467)
r4hu Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32469

Bp. pecsa bolhapiacon leltem. Mikov Czehoslovakia, nem Rostferi. Volt egy ilyenem, 1970-ben kaptam apámtól, de kölcsönadtam. Nagyon örülök hogy pótolhattam. Tőben 3mm vastag a penge, nem véletlenül használhatta Matula sem. Van újabban is, csak más a pengeforma, és rostferi. 12EHUF magasságában. itthon nem tudok róla. Fixir-nek mondják.

Előzmény: zolpat (32468)
zolpat Creative Commons License 2013.07.31 0 0 32468

Ja és jut eszembe...Mikovokról vélemények???Eddig másoktól elég vegyes dolgokat hallottam!Van aki isteníti,más meg azt mondja gyenge anyagból vannak,nem tartja az élét,szét akar esni stb....Érdemes még régi használt Mikovot venni egyáltalán??

Előzmény: szabi72 (32463)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!