Keresés

Részletes keresés

garass Creative Commons License 2015.11.09 0 3 53489

Én nem hiszem, hogy ez a bejegyzés MTSZ körökből származna. Sok mindent lehet mondani rájuk, de ez nem az ő stílusuk. De könnyen ellenőrizhető lesz, mert én a hétvégi galyatetői találkozóra több tíz hasonló és még durvább táblainformációt szeretnék felróni az elkövetőknek. Már ha kapok rá lehetőséget.

Előzmény: HEV (53488)
HEV Creative Commons License 2015.11.09 0 2 53488

Csak tájékoztatásul!

 

Legutóbbi RP-DDK-s túrán az egyik táblát kritizáltam a beszámolómban.

 

Ezek szerint a sok milliárdos projektgazdák is olvasták:-)  Mondjuk a névtelen senkiről nem mondanék véleményt, de én a kéken mentem, másik táblával nem találkoztam és a Mátyás-kúthoz a zöld sáv vezet! Én töltöttem fel az MTSZ adatbázisába !

 

És íme a hozzászólás: ( ez ma az MTSZ ? !)

 

Névtelen2015. november 9. 10:05

No a vén küllősszemű nyavalyás vakhangya...
Neki még a bivalyfoshoz is dukál a rózsaszappan, hogy bő habbal kezet mosson oszt úgy habzsolja :D
Hát nem igazat mond neked az a tábla az adott pozíción?
Hát de.
Ha már arra jártál, Szilvásszentmártonon is kukelláztad, hogy ki van írva a Mátyás király kútja. Ott a kék sávval a zöld négyzet fonódik, még csak nem is az oda vezető zöld sáv. Ott mit írtál volna a görvélyes hónod aljával?
Persze, hogy menj tovább a Kéken, amúgy meg 4,6 km-re lesz amonnan!
Mindenki nézi a térképet, láthatóan Te is nézed.
A Kékkör a gerinc útvonal.
A táblák azokat a helyeket mutatják, amik a közelben vannak és érdemes lehet ismerni őket.
Te kihagynád egy sátorverés erejéig - mondjuk mert éppen nem akarsz a faluban fizetni?

http://www.panoramio.com/photo/87348537

Nem csak cammogni kéne ám mint valami élő agyhalott ostoba barom a csúzos térgyeddel.

 

OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53487

A csapból folyó propaganda biztos, hogy jó és ezzel nem azt mondom, hogy ez a leghatékonyabb módja a pénz elköltésnek.

Előzmény: olahtamas (53486)
olahtamas Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53486

Jó példával, elöl járni és talán sikerül divatot teremteni :)

Csak sokszor kell mondani, és megismerik, és talán a camino helyett ez is lehet majd menő.

Most, hogy a vízcsapból is kéktúra folyik, nem lehetetlen.

Erre legalább jó a propaganda, hogy az emberek elhiggyék magukról, nem lehetetlen megcsinálni, és ha már elhitték, akkor talán könnyebben is sikerül felülemelkedni a nehézségeken.

Előzmény: OZ Wheels (53477)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 0 2 53485

Hozzáteszem pont ezeknek a fejlesztéseknek (is) a megvalósítása lenne az országos szervezet dolga, az infotáblákra költött pénz töredékéből meg lehetne valósítani. 2015 van bakker. Nem kell elfelejteni és elhanyagolni a hagyományos dolgokat, de baromira haladni kéne a korral....

Előzmény: OZ Wheels (53484)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53484

Szerintem ezt a honalpot igenis "reklámozni" kellene itt is minden nap, mert nagyon jó. Köszönöm, "használom" :-)

Előzmény: Pulmy (53481)
Csuhás Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53483

"Hangvételért meg elnézést.."   Részemről nincs harag. :-)

Előzmény: Törölt nick (53480)
Pulmy Creative Commons License 2015.11.09 -4 0 53482

  Emberi gyarlóság. Emlékezz csak mi ment a média egy részében Erőss Zsolttal kapcsolatban is.....

Előzmény: Törölt nick (53480)
Pulmy Creative Commons License 2015.11.09 -4 0 53481

 Igaz,hogy nem a reklám helye,de ajánlom figyelmedbe annyibajlegyen topictársunk szakasz nyilvántartó honlapját,ahol különböző grafikákon,virtuális kitűzőkön keresztül is tudod követni a teljesítést. A gyerkőcöknek biztos nagyon tetszeni fog.

 

 A cím

Előzmény: OZ Wheels (53477)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53480

Hadd mászkáljanak, nem lesz bajuk tőle :) Pár irányból alátámasztják, és megmarad az szépen, van ilyen máshol is. Még mindig az a véleményem, hogy ha annyira nagyon, emberfeletti módon védeni kellene a Csengőt, akkor simán rászánnák azt a pénzt, és lezárnák. De mivel nem alkalmas fizetős túrák beüzemelésére, így nem annyira védett barlang. :)

 

Hangvételért meg elnézést, nagyon zsigerből jön a téma, sajnos nehezen cseng le (egyre több emberkénél egyébként), ami megy a médiában Pocokkal kapcsolatban. Nagyon nagy csalódás sokaknak, hogy ennyire eltávolodtak a "hivatásos" barlangászok a valóságtól a politika és a pénzmag irányába. Képzelem szegény Szente Erika mit érezhet, amikor mondjuk hallgatja Adamkó fröcsögését a rádióban (még ma reggel is) a fiával kapcsolatban... :/

Előzmény: Csuhás (53469)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53479

Igen, fel kellett volna tenni mindhárom képet elsőre, mert ez az egy zoomolt, körbevágott kép keveset mutatott. A harmadik képen látszik talán a legjobban, hogy miért értetlenkedtem. Kb 500-520 magasságban lehettük, a Naszály 100-130 méterrel magasabb, a képen és a valóságban nekem ez sokkal többnek tűnt. Lehet, hogy a ködös idő torzít a "látványon"? Hörpölin és hobo képén is messzebbinek és alacsonyabbnak tűnik a Naszály...

Előzmény: Törölt nick (53475)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53478

...akkor nem a Tátra...? :DDD

Előzmény: hörpölin (53476)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 -2 2 53477

Kerek egy hónapja kezdtük a kéket, és mostanra a két gyerkőcnek egyre jobban tetszik. Felraktunk egy Magyarország térképet otthon a nappaliba, behúztuk rajta a teljes útvonalat és más színnel kiemeljük a már teljesített szakaszokat. Ez nagyon tetszik nekik, bár néha elszontyolodnak, amikor látják, hogy még mennyi van hátra :-)

 

Egy hónap alatt az alábbi szakaszokat pucoltuk ki:

 

Csőszpuszta - Bakonykúti

Rozália téglagyár - Visegrád

Nagy-hideg-hegy - Nógrád

79.4 km / 1160 km / 6.8 % :)

 

Persze nyilván le fogunk lassulni, amikor jönnek a Budapesttől távol eső szakaszok, de azért én elégedett vagyok az eddigi teljesítménnyel. A tapasztalat az, hogy az 5.5 és a 7 éves gyerkőcnek mostanra egy 15 km-es szakasz meg sem kottyan, viszont a korai sötétedés miatt ennél sokkal hosszabb szakaszt nem tudunk tervezni, mert hiába bírják jól, lassan haladunk, hiszen bámészkodnak, szöszmötölnek, wc, evés, ivás, ládázás, makkgyűjtés, ezekkel elég sok idő elmegy, én meg nem akarom túlságosan hajtani őket, nehogy elmenjen a kedvük. 

 

A nagyobbik lányom már fűzi az osztálytársait, hogy jöjjenek velünk, és az FB posztokkal (minden szakaszunkról feltöltöm a képeket, útvonalat, távot) az ovis, iskolás szülőknek is kedvet csináltunk vele. Azt hiszem, sokan mennének szívesen túrázni ilyen korú gyerekkel is, csak kell nekik egy kis lökés, bátorítás, szervezés, biztatás. 

 

Ezt az utolsó bekezdést csak azért tettem hozzá, mert szó volt róla a napokban, hogyan lehet rávenni az embereket, hogy bakancsot húzzanak. Hát például így, ilyen egyszerűen is.

 

 

 

 

 

hörpölin Creative Commons License 2015.11.09 -6 0 53476

Muszáj, vagy nem muszáj: az a Naszály! :-D

 

Annyira jellegzetes a Duna völgyét megülő ködtakaró fölé magasodó csúcsa! Egyébként az első képen is látszik, csak nagyon a távolban.

Előzmény: csg65 (53474)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 0 2 53475

Épp kérni szerettem volna, hogy a tágabb környezetről is Tegyél fel képet. Így már egyértelmű, hogy a Naszály (652 méter), mert a Kalicsa-völgy vonala megadja az irányt.

 

"sokkal magasabbnak tűnt, mint bármilyen hegy a környéken"

Mészkő sasbérc, a környékén legközelebb a Börzsönyben vannak magasabb csúcsok.

 

A Csóványos az északabbra és nyugatabbra van, arrafelé az Őr-hegy (572 méter) takar.

 

Sorry, a Teknős-háttal szemben a Naszály nyert :-)

Előzmény: OZ Wheels (53473)
csg65 Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53474

Igen, az első kép még a szomszéd csúcsnak tűnik (Teknős-hát), de ha a másodikhoz zoomolni kellett, akkor az már tényleg a Naszály. Meg a harmadik is.

Előzmény: OZ Wheels (53473)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53473

 

Na akkor még egy pár kép és info, hogy kiderüljön. Elég furcsa volt nekem, mert sokkal magasabbnak tűnt, mint bármilyen hegy a környéken (elsőnek emiatt a Csóványosra gondoltam, de az ugye nem lehet).

 

1. Tíz perccel azután, hogy ráfordul az út az Urak Asztala oldalában vezető szintező ösvényre

2. Újabb 10 perccel később zoommal

3. Ugyanott zoom nélkül

 

Előzmény: Törölt nick (53472)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53472

Ennyire tudományosan nem tudom a magyarázatot, de nekem is van fotóm az Urak Asztala oldalának egy kis kilátópontjáról, és az a Naszály volt:

 

Még a belógó faágak is passzolnak! :-)

 

Előzmény: Törölt nick (53470)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 0 0 53471

Domborzatmodellen így néz ki a Teknős-hát az Urak asztala déli gerincének oldalából Magassági torzítási arány: 1,5 / 1.

(Műholdfelvétel: © Google;  DDM: © NASA / SRTM):

 

Előzmény: OZ Wheels (53465)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 0 2 53470

Teknős-hát (570 m)

A Képeden a csúcsban kulmináló vízválasztó gerinc asszimetrikus: az északnyugati gerincszakasz meredekebb, a délkeleti sokkal enyhébben lejt jobbra. Ez azért van, mert a Teknős-hát igazából ez északi hegyorr, néhány 10 méterrel a környezete fölé emelve.

 

Hörpölin képén - és a valóságban - a Naszályon ilyen jellegű asszimetria nem fedezhető fel.

A kérdéses képen egyes részeken elkülöníthetők egymástól a szomszédos fák koronái.

A Naszály sokkal messzebb van, ilyen részletességű képet csak igen hatékony teleobjektívvel lehetne készíteni. Ebben az esetben viszont a mélységélesség (közeli, homályosabb fa / éles távoli hegy) sokkal nagybobb élességi kontraszttal bírna, azaz, a fa / bokor sem lenne ilyen éles. A képen látható hegy biztosan nincs olyan messze.

 

 

Az alaptérkép forrása:

X. számú térképmű (© Földmérési és Távérzékelési Intézet, Egységes Országos Térképrendszer 1 : 10 000 méretarányban [1975–1999])

Előzmény: OZ Wheels (53465)
Csuhás Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53469

Voltam. Nagyon látványos a bejártai aknája. Legalább a háromszorosa a Vecsem akna átmérőjének. Ezt nem lehet lezárni mert egy szobányi vasrács kellene, amire meg rámászkálnának az emberek. Lent egy hatalmas terem van törmelékkel, oldalt pedig egy cseppköves galéria, akkora cseppkövekkel mint amik a Titánok csarnokában vannak.

Előzmény: Törölt nick (53467)
hörpölin Creative Commons License 2015.11.09 -6 0 53468

Az bizony a Vác feletti Naszály 652 méter magas csúcsa! Egyébként ezt a hegyet is meg kell majd másznotok az OKT-t járva. Ha nem lett volna köd, akkor kb. a következő lett volna a kilátás:

 

Előzmény: OZ Wheels (53465)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53467

...te voltál ebben? Engem 2010-ben hívtak Pocokék, de akkor nem tudtam menni. Azóta kétszer is voltak ők lent, aztán meg ugye most. :/

Előzmény: Csuhás (53464)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.09 -2 0 53466

Akkor meg te is tudod hogy a zsombolyt éppúgy lezárják, ha akarják, mint bármi mást. Ezeket itt talán azért nem, mert nem jelentősek és nem turistaút mentén nyílnak. De technikai akadálya nem lenne. 

 

Itt a fennsíkon felénk annyira örülnek a sok kis "piszlicsáré" zsombolynak, hogy szinte az összes le van rácsozva, még az is (sommás módon azt is pont Csengő-lyuknak hívják itt Alsóperepuszta fölött), amit úgy kell GPS alapján megkeresni. Itt inkább az az indok, hogy nincs túl sok komoly barlang, ami van, azt nagyon védik a veszprémiek.

Előzmény: Csuhás (53461)
OZ Wheels Creative Commons License 2015.11.08 0 0 53465

Ma Pilisszentlászló Visegrád szakaszon mentünk. Pilisszentlászlón a Gesztenyésben is ott az új bélyegző, reggel ugyan zárva, de a boltból beengedtek. (A bolt tábláján egyébként nagy krétafelirat hirdeti a bélyegzőt). Egyébként van bélyegző fent a Kisrigó bejáratánál is (amikor a múlt héten érkeztünk ide, akkor azt használtuk.

 

Ködös volt a reggel, de nagyon meleg (a novemberhez képest). A Moli pihenőig nem is találkoztunk senkivel, ide még felhős, szeles időben értünk. Az ebédszünet végére megérkezett egy futó és kedves idős házaspár is és a felhőket is kipucolta a feltámadó szél, így mire indultunk már látszott a gyönyörű panoráma innen és a Borjúfő sziklától. (itt megpróbálkoztunk egy geoládával, ami a szikla alatti hegyoldalben van, de olyan meredek és csúszós volt az út, hogy inkább visszafordultam a gyerekek tiltakozása ellenére is). A Moli pihenő és a Borjúfő nekem egyértelműen a legszebb része a túrnak.

 

A Nagy-Villámhoz érve én gyorsan elmentem az étteremhez bélyegezni (új külső bélyegző), mert a gyerekeknek megígértük, hogy bobozhatnak. SZörnyű élmény volt az erdő után a tömegben sorba állni súlyos negyedórákig :-)

Aztán két kör után indultunk volna le (már három óra volt), de a gyerekek fel akartak menni a kilátóba is, ahol két dolgon akadtam fenn, egyrészt, hogy belépőt szednek (simán otthagytunk 1500-at...), másrészt viszont itt is van egy bélyegző, noha ez nem is része elvileg az útvonalnak.

 

A fellegvártól lefelé vezető köves meredek út nagyon nem esett jól a végére, de szerencsére többen voltunk, így logisztikázni nem kellett, viszont a 11-es úton 1 óra alatt lehetett megtenni az utat Visegrádtól az M0-ig... szörnyű volt.

 

Tudnátok abban segíteni, hogy ezen a képen melyik hegy van? Az Urak Asztala oldalából lőttem, kb merőlegesen az útra.

 

 

Csuhás Creative Commons License 2015.11.08 -2 0 53464
Előzmény: Csuhás (53463)
Csuhás Creative Commons License 2015.11.08 -2 0 53463

Akit érdekel annak itt van pár két a Csengőről. A bejáratról és arról az átszerelési helyről is ahol a hírek szerint a  baleset történt. ( Egyébként látványos barlang akinek van lehetősége az menjen le és nézze meg maga is )

Előzmény: Csuhás (53461)
garass Creative Commons License 2015.11.08 0 2 53462

Ezt az esetet érdemes lenne tovább vinni akár hatósági, akár média szinten is. Ha a leírtak valóban így történtek, akkor több szabály is sérült.

Előzmény: nagypapi (53451)
Csuhás Creative Commons License 2015.11.08 -2 0 53461

Magam is barlangász vagyok. Alsóhegyen nem tudok lezárt zsombolyról, de elképzelhető hogy az utóbbi években történt ott is lezárás.

Előzmény: Törölt nick (53455)
Törölt nick Creative Commons License 2015.11.08 -2 0 53460

Hát zsombolyba kötél meg a vertikális technikai tudás nélkül elég merészség leereszkedni. Még ha nem is zuhansz le, soknál az a baj, hogy lefelé még lecsúszkálsz valahogy, de kifelé esetleg pont a sár, a víz, a csúszósság miatt kötél nélkül nem tudsz kijönni. A kötél ráadásul önmagában nulla, ezek 10-11mm vastag műanyag, statikus cuccok, ezeket nem tudod úgy megmarkolni és felmászni rajtuk, mint az iskolai kenderkötélen; ezekhez erre a célra kifejlesztett ereszkedő- és mászóeszközök kellenek, és persze a tudás, hogy hogyan kell beszerelni és használni ezeket.

A másik, hogy a nagyon nagy részük harangszerűen tágul lefelé, vagyis egy lefelé szélesedő akna tetejét látod nyitva, amin ha bemászol, egyszer csak nem éred át a falakat, és akkor megint csak potty. 

Vagy ellenkezőleg, omladék zárja el, sziklák közötti réseken kell bekúsznod, és ha nem ismered, akkor nem tudod, hogy lábbal vagy fejjel előre érdemes, hogy mi van a szűk lyuk, járat túloldalán. Nekem a Bükkben a Fekete-barlangban volt a vizsgám, ez is vegyes, több egész mély aknával, átszereléssel, vízesésen keresztülereszkedéssel stb. De ennek pl. a bejárata egy aprócska lyuk, nem is gondolná az ember, hogy mi van mögötte.

 

A Csengő, ahol Pocok leesett, jól látható mély és sötét üreg, kútszerű lejárattal, aki nem kifejezetten oda készül, az nem nagyon szokott a közelébe menni :) Az ember ösztönösen érzi, hogy nem ügyeskedünk egy ilyennek a szélén, ahogy a metróra várva sem hintapalintázunk a biztonsági sáv szélén a sínek felett. 

 

Szerintem akinek nincs kifejezetten klausztrofóbiája, az legalább egyszer életében mindenképp másszon le a föld alá egy "mászós" barlangba egy vezetett túrán, életre szóló és semmi máshoz nem fogható élmény. Sajnos ahogy írtam ma már ez is úgy a leggyorsabban megvalósítható, ha egy erre szakosodott kezelő egyesület fizetős túráján jelentkezik az ember. Régebben a barlang amolyan közkincs volt, egyesületek, csoportok sokkal könnyedebben és szabadabban szervezhettek barlangtúrákat. Ma már ez is erősen olyan, hogy semmit nem szabad, csak sokat fizetsz érte azoknak, akik úgy érzik, hogy ők vájták a földbe a barlangot, ezért az az ő kizárólagos tulajdonukat képezi. Természetesen ezen előjogukat erősen meg is ideologizálják "barlangvédelem", "balesetmegelőzés" meg egyéb szakszavakkal. Szegény Pocok is az ez ellen erősen ágáló barlangászok közé tartozott (velem együtt), ezért sulykolják most minden róla szóló hírben, hogy ő nem az volt, aki, hanem pfuj, de illegális, meg jaj, de képzetlen. Mivel évtizedek óta jól ismerem, azért háborgok, hogy ez nem igaz. Pocok több időt töltött kötélen és barlangban, mint némelyik róla nyilatkozgató jóember. :/

Előzmény: Törölt nick (53458)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!