Keresés

Részletes keresés

Mozo66 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3302

Na annyit ehhez az eszmecseréhez , hogy ha visszavágjuk egy csemete törzsét akkor a magasságát valóban meghatározzuk vele , de vissza semmiképp sem vetjük 1-2 évvel és nem később hanem remélhetőleg előbb fog teremni . Ennek meg van a maga oka és mechanizmusa most nem térnék ki rá . Fontosabb , hogy milyen alakot képzelünk el .  ha jól tudom Topocsenko a kis térállás miatt akar egy bizonyos formát ... zárt formában tehát ültetvényben  ... aminek a kialakításához feltétlen szükséges az alacsony törzs . Tehát innen kezdve nem opció a magas törzs , mert az idővel nagy és visszahajló koronát fog nevelni ami kis térálláson nagyon nem fog működni .

 

  Amúgy javaslom a 2014 es telepítésem fotóit megtekintésre a visszavágott törzs 1-2 éves fejlődősét .

 

 

Előzmény: simon53 (3300)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3301

Én is valahogy ennek az útnak a elején vagyok, az első pár lépést már megtettem, van kert, van rajta gyümölcsfa, és mellesleg baromira elkezdett érdekelni. A lelkesedés adott, a tudás még nem, de egy kis segítséggel és sok olvasással, no meg az idővel, remélhetőleg az is megjön.

 

A négykézlábazásról meg... ami azt illeti az még fél liter barack után is megy, a létrázás már annál kevésbé, és a kor előrehaladtával egyre kevésbé fogok. Jó lesz azt a kajszit a földön, max kislétrán állva leszedegetni, akkor meg már ki fog emlékezni erre az egy év visszaesésre? Most legalábbis így gondolom, hogy ez a jó irány.

Előzmény: simon53 (3300)
simon53 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3300

Nem kell neked szabadkozni egyáltalán, az itt levők egy-két kivételtől eltekintve ugyanolyan kezdők mint te.

Sőt én ugyanolyan pancser vagyok mint a többség. Elkezdtünk pár éve amatőr kertészkedni, olvastunk ezt-azt, tapasztaltunk ezt-azt aztán leírjuk vagy nem a fórumba.

Néha meg a józan paraszti ész szól belőlünk, hogy egy normális kis koronás fából megint suhángot csinálni nem valami okos dolog.

Mert egy nagyüzemi méretben megértem, hogy a fák legyenek egyöntetüek, egyforma méret, alak stb., de egy házi kertben mi a nyavalyának, főleg ha visszavetem a fejlődését minimum 1 évvel.

Ennyivel később terem, ja és a fa alját is négykézláb kapálhatom.

Előzmény: Topacsenkó (3296)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3299

Várom, köszönöm.

Hétvégén csinálok én is fotót ugyanis a házunknál is van 1db kajszi, annak a vízhajtásaival kellene valamit kezdenem, ha tudnátok benne tanácsot adni. Ifjító metszés után nagyon megindult.

Előzmény: madpapa2 (3298)
madpapa2 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3298

Vannak fényképeim róla különböző fázisokban 3 féle kajsziról is ( összesen 6 db ). Max. csinálok még egy mostani állapotot is amit majd a szakértőkkel is véleményeztetek. Láthatod folyamatában az egészet.

Amúgy az elképzeléseddel nincsen baj.

Az idén rakok le 80db-t amit majd folyamatosan dokumentálok fényképekkel is.

Előzmény: Topacsenkó (3297)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3297

Ha lennének esetleg képeid, megköszönném.

Előzmény: madpapa2 (3294)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 1 3296

Elnézést ha téves a gondolatmenetem, vagy ha hülyeséget írok, mint írtam kezdő vagyok, mint ahogyan  Ti is mindannyian azok voltatok egyszer.

Azért gondoltam visszametszeni, mert elböktem a térállást, nem akarok nagy fákat nevelni, és valahogy furán nézne ki magasról indítani egy kis koronát, meg értelme sem sok lenne, hogy a törzs fejlődésébe fektessük a sok energiát, tápanyagot, időt. Talán a 80 is sok.

De lehet hogy nagyon túlgondolom az egészet.

Előzmény: simon53 (3295)
simon53 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3295

Megtudhatnám, hogy egy koronás fácskát mi a jó fenének kellene 80 cm-re sudárra visszametszeni?

Az lehet, hogy nem minden oldalág optimális irányú, de ki kell belőle válogatni a jókat, azokat visszametszeni 10-15 cm-re, a hiányos irányban rügy felett bemetszeni.

Már bocs, de én nem vetném vissza a fa fejlődését 1-2 évvel, meg aztán mi garantálja, hogyha visszavágod akkor aztán tökéletes lesz.

Láttam a barackos topikban a fotóidat, nincs azokkal a fákkal semmi gond.

Különben meg nem mindegy, hogy az oldalágak 80 cm-en vagy 100 cm-en indulnak, egy házikertben.

Előzmény: Topacsenkó (3289)
madpapa2 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3294

Tavaly ilyen alacsonyra vagy alacsonyabbra vágtam vissza a kajszikat. Szépen elindultak a hajtások amiből a vázágakat elkezdtem nevelni. Tehát én kb. 60cm körül vágtam meg.

Előzmény: Topacsenkó (3293)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3293

Igen, a kajsziról van szó. Az asztalkorona persze nagyon tetszett amit belinkeltél,  de annak a kialakításához szerintem nagyobb tapasztalat, és több idő kellene mint ami nekem van. Vagyis nincs. Ezért egyre inkább az általad is javasolt "Mozo modszerrel", kompakt vázával szemezek. Ahhoz pedig jól vissza kellene vágni a kis fácskáimat, ha jól gondolom. Csak aggódom, hogy ezzel nem teszek-e kárt benne. (feltéve persze, ha túlélték ezeket a kemény fagyokat)

Előzmény: Ali-bá (3291)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.26 0 0 3292

Köszönöm 

Előzmény: Ali-bá (3291)
Ali-bá Creative Commons License 2017.01.26 0 0 3291

Ha jól emlékszem kajsziról van szó.  Nézd meg ezeket:

 

https://www.youtube.com/watch?v=RWcsPSzNOAc

 

 https://www.youtube.com/watch?v=wPLFArzw42s

 

https://www.youtube.com/watch?v=wPLFArzw42s

 

Még van időd a fakadásig eldönteni, hogy mit csinálj.

 

 

Előzmény: Topacsenkó (3289)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.26 0 0 3290

Talaj felett 80cm

Előzmény: Topacsenkó (3289)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.26 0 0 3289

Urak. Az osszel telepitett koronas oltvanyt tavasszal tőben 80 cm-re visszavághatom? Így elindul majd az oldal ágak fejlődése, amiből kinevelhetőek lesznek a vázágak? 

Biztos hulye kerdes de ez nagyon durvának tunik.

Mozo66 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 3288

Már belenyisszantok itt -ott ...hamar itt lesz a március .    A sudár így marad ahogy van , nem baj ha a termés alatt visszahajlik . Úgy tervezzük , hogy egy kevés metszésigényű forma legyen inkább csak ritkítási igénnyel .... persze majd meglátjuk .

 

  A kajszi nálam is váza de itt kisebb tőtávra  raktuk ( 2,8 m ) így tengelyes formát csináltunk .

 

  Amúgy a videon amit linkeltél érdekes , hogy ezt a formát ekkora tőtávra rakják .  Lehet hogy nem öntöznek ezért rakják ilyen szellősen .

Előzmény: simon53 (3287)
simon53 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 3287

Jól látom, már elkezdted a szilvafák metszését?

Almánál, körténél én is ezt az ágcsoportos vagy szórtállásu sudaras koronát próbálom.

Szilvánál, kajszinál pedig valami váza-szerüt.

A sudarat mikor tervezed visszavágni?

 

Előzmény: Mozo66 (3286)
Mozo66 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 3286

Igen , ez jó metszés ...és az eddigi alakítás is jó . 

 

Én ezt a formát szilván csinálom .

 

Előzmény: simon53 (3285)
simon53 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 3285

Ennek a srácnak érdemes megnézni a metszési videóit.

 

 

 

Kár hogy nem értem, de az hogy tanulta és profi az látszik.

Van alma, körte, cseresznye metszés.

Az angol nyelvü videók között én csak kókler, vén alkesz istenments igy szétbarmolni egy fát videót láttam.

Vagy olyat ami dumafranci, de nem mutat semmit.

 

 

simon53 Creative Commons License 2017.01.20 0 0 3284

Tartani kell egy házi szarvast, aki elvégzi a zöldmetszést. :-)

Előzmény: hamvasat (3283)
hamvasat Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3283

Alfi13!

 

Igen, ezt tudom, pont ezért akartam zöldmetszéssel megszabadulni a felesleges hajtások egy részétől.

 

Némi kényszer-zöldmetszés volt is nyáron több alkalommal, mert a szarvas haverom néha megrágta az ágakat sajnos, azokat vágtam le.

Előzmény: alfi13 (3282)
alfi13 Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3282

Nem tudom hogy ki beszélt le a nyári metszésről de ha egy fa nagyon sok vízhajtást hoz akkor annak a megfékezésére a legjobb ha zöldmetszést végzel nyáron. Azt tapasztaltam ha egy fáról a levéllel együtt távolítom el a fölösleges hajtásokat akkor arra a fa nem válaszol még erőteljesebb hajtással ellentétben a tavaszi metszéssel.

Előzmény: hamvasat (3281)
hamvasat Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3281

Á, dehogy. A szilva jó szellős, csak ez a fránya alma nő ilyen veszettül. Meg az őszibarack is, de azt zöldmetszèssel kordában tartom. Az almát is zöldmetszeni akartam nyár végén, de lebeszéltek róla a fórumtársak.

 

Részben próbálkoztam már Ali-bá módszerével, amit javasolt, miszerint csak mérsékelten metszem, hogy kezdjen el el rendesen teremni és a ha a termés visszafogta a növekedést, akkor rendbe lehet szedni a fát.

 

Ha találok képet róla, akkor bemutatom az elmúlt éveket és, hogy mit művelt a fa. Mikor visszavágtam a suhángot, abban az évben hozott vagy 30-40 ágat, amit mine vezérágnak "szánt" volna. Szerintem ő almabokor szeretne lenni :-)))

Előzmény: simon53 (3278)
hamvasat Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3280

Kajszim már van. Egyelőre nem akarok többet, de egy finom nyári almàra vevő lenne a család. Annak nagyobb a sikere nálunk. De köszi a tippet, őszig még kitalálom, hogy mi lesz vele.

Előzmény: fretty5 (3277)
simon53 Creative Commons License 2017.01.19 0 2 3279

Én a körtét, almát ilyen szellősre metszem.

 

 

 

Előzmény: simon53 (3278)
simon53 Creative Commons License 2017.01.19 0 1 3278

A napokban feltett almafád istentelenül sűrű.

Ha a szilvafa is olyan, akkor érthető, hogy semmilyen gombaölővel nem boldogulsz a levéllikasztó gomba ellen.

Kis túlzással úgy kell megritkítani az ágrendszerét, hogy ha egy focilabdát bárhonnan átrúgok a fán , ne érjen ághoz. -:)

A metszés fél siker a növényvédelemben.

Előzmény: hamvasat (3276)
fretty5 Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3277

Inkabb oltsd at a szilvat estleg kajszira.Igaz nem mirabolan alany lenne ,de mukodhetne azert.

Előzmény: hamvasat (3276)
hamvasat Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3276

Én sajnos csak pont fele gyümölcsfát ültettem, hatnál nincs több helyem sajna. Most kezdenek termőre fordulni.

 

Gyönyörű ez a szilva. Nekem egy Stanley van, de az idei év lesz neki a választó, ugyanis állandóan tiszta ementáli a levele a levéllikasztó gombától, nem tudok vele mit kezdeni, mindent kipróbáltam, még az atomtámadást is. Emellett szépen virágzik, kötődik a termés bőségesen, majd nyár folyamán eldobálja mindet, ami marad az is varas és gnóm. Kb. 3 szem termését tudjuk megenni.

 

A poén, hogy ugyanerre panaszkodik mindenki az utcában. Minden gyümölcsfa egészséges, csak a szilva nem.

 

Ha idén se lesz értékelhető termése, akkor ősszel kivágom és ültetek helyette egy almát, az nagyon szereti ezt a földet.

 

Gondolkoztam én is, hogy veszek egy kis gyümölcsösnek való földet, de be kellett lássam, hogy nincs rá időm. Ha kicsit nagyobbak lesznek a kölykök, akkor talán...

Előzmény: simon53 (3273)
simon53 Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3275

Alibá, sajna nincs. Egy előző évi tavaszi virágzáskori képet találtam csak, champion, gönci, érdi bőtermő,2 szilvafa (prezident, debreceni muskotály)

 

 

 

Előzmény: Ali-bá (3274)
Ali-bá Creative Commons License 2017.01.19 0 0 3274

Szépen terem! Érdemes lenne ezt a képet betenni a 'Szilvafa' topikba. ((1, 2, 3 éves korából nincs róla képed?)

Előzmény: simon53 (3273)
simon53 Creative Commons License 2017.01.19 0 1 3273

Én igazán hobbikertész vagyok, 4 éve ültettem 12 gyümölcsfát. Mindenfélét.

Nem akarok piacra eladni, de egy-egy gyümölcsfától elvárom, hogy 5 éves kora után a nyers fogyasztáson kívül hozzon 10 kg lekvárt, 10 kg befőttet és

minimum 5 liter pálinkát.

Akkor azt mondom megérte ültetni.

A kajszi és a szilva az első két pontot már teljesítette.

Remélem jövőre a harmadikat is.

Ja nekem is a kompakt váza a szimpatikus korona, Minden gyümölcsöt körbeér a nap, szinte nincs árnyékban sosem.

Egy kép, 4 éves debreceni muskotály.

 

 

Előzmény: Ali-bá (3269)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!