Keresés

Részletes keresés

Enantioszelektív Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17615

Inkább polietilént (PE) az  ellenállóbb. A PP-t hamar megeszi. Ha hidegben tárolod az sokat segít.   Legjobb a jó öreg üveg, abba mehet bármilyen töménységben. Az már más kérdés milyen csavarzárat használsz.

Előzmény: flexi-bill (17613)
ujbubo Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17614

ok

 

a nátrium esetében gondolom SO2vel nátrium oxid meg nátrium szulfid is keletkezik a reakcióhő miatt... attól függően excess Na adagolunk e de ez csak tipp.... lehet hogy nátrium szulfit is keletkezik? vagy egy vegyes mix...

 

kénhidrogén +SO2: hát ha nagyon keveset adunk az egyikből a másikba nem lesz annyi hő hogy gázfázisba menjen..

 

tegyük fel hogy 1-2 csepp folyékony H2St csepegtetünk mondjuk 1 deci folyékony SO2be...

Előzmény: W_B (17609)
flexi-bill Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17613

Tisztelt Fórumozók !

 

Lányos zavaromból segítsetek ki légyszíves.

A kérdésem, hogy salétromsavat lehet e polipropilén edényzetben tárolni ?

Kicsit távol áll tőlem az effajta vegyészet, csak egy olyan alkatrészt kellene gyártanom ami ellenáll a jelzett savnak.

Ha esetleg korlátozással alkalmas csak az is érdekelne, tudom is én tömény savat nem lehet, de 20%-osat lehet, vagy esetleg hőmérséklet függő a dolog.

 

 

W_B Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17612

Bármivel lehet növelni, ami növeli a pH-t. :)

A kérdés, hogy mennyire akarod növelni, és hogy miért.

A szódabikarbóna elég enyhe lúgosító.

Előzmény: palacsinta301 (17611)
W_B Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17609

"gázfázisban a kén hidrogén és a kén dioxid reagál:

 2 H2S + SO2 = 2H2O + 3 S

 kb -66 fokon mindkét anyag folyadék. mi történik ha folyékony SO2-t és H2S-t összeöntünk? jég és kén keletkezik? vagy annyi hő hogy gyakorlatilag gázfázisba megy át?"

 

Első blikkre azt mondanám, hogy mivel ez egy exoterm reakció, ezért felforr az egész, és szétfröcsköl.

A pontosabb válaszhoz meg kell nézni a reakcióhőt (hogy mennyire exoterm), és hogy mennyi az egyes komponensek fajhője.

 

"Továbbá mi történik ha folyékony H2S-be vagy SO2-be fém nátriumot dobunk?"

 

A H2S-ből hidrogént tesz szabaddá; a SO2-ből nem tudom, hogy kiredukálja-e az elemi kenet (ként).

Előzmény: ujbubo (17608)
ujbubo Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17608

sziasztok

 

gázfázisban a kén hidrogén és a kén dioxid reagál:

 

2 H2S + SO2 = 2H2O + 3 S

 

kb -66 fokon mindkét anyag folyadék. mi történik ha folyékony SO2-t és H2S-t összeöntünk? jég és kén keletkezik? vagy annyi hő hogy gyakorlatilag gázfázisba megy át?

 

Továbbá mi történik ha folyékony H2S-be vagy SO2-be fém nátriumot dobunk?

 

 

Enantioszelektív Creative Commons License 2017.10.02 0 0 17606

Létezik ilyen a gyógyászatban is, ahol ioncserélőt nyeletnek a hyperkalaemiás beteggel Ez megköti a K-ot a gyomor és béltraktusban. Gondolom ez egy  spec. gyanta, beszerzés, termék neve stb. vonatkozásában orvos tud benne segíteni.
Amúgy mi a baj a káliummal?  Ugyan nem vagyok dietetikus, de gondolod, hogy teafőzetből annyi kálium többletet vinnél be a szervezetedbe hogy az már ártalmas? Napi 100 g teából(ami nem kevés)  1,5-2000 mg K oldódik ki.  A vegetáriánusok szerintem ettől magasabb dózist kapnak (bab, banán paradicsom zöldségek, gyümölcsök stb) a napi táplálékbevitellel.  Ha a folyadék utánpótlás megfelelő és a vesék jól működnek, napi 3-4000 mg K terhelés nem lehet gond. Nyilván ha extrém sok teát iszol akkor az más, de ebben az esetben nem árt megfelelő szakemberrel ezt megbeszélni.

Előzmény: palacsinta301 (17605)
W_B Creative Commons License 2017.10.01 0 0 17604

Olyan ioncserélő gyanta kell, ami a káliumot (vagy a kationokat) cseréli ki protonra (H+).

Előzmény: palacsinta301 (17603)
W_B Creative Commons License 2017.10.01 0 0 17602

Ioncserélő gyantával.

Előzmény: palacsinta301 (17601)
imopb Creative Commons License 2017.09.19 0 0 17600

Megőrlöd, faszénnel összekevered, felmelegíted. Az olvadt ón az alján összegyűlik. Legalább 1 mm kell összetörni, ha izzik, kavarni kell. Akár egy bádog dobozban is megcsinálhatod.

Előzmény: Törölt nick (17588)
coriella Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17599

Köszönöm szépen, igen, ilyesmi összefoglalóra gondoltam, csak újabb szerkesztésűre, már ha létezik. Megnézem majd az egyetemi könyvesboltban elérhető könyveket, jegyzeteket, az ajánlás segítség lenne.

Előzmény: barkócza (17598)
barkócza Creative Commons License 2017.09.18 0 0 17598

Ezek a klasszikusok, ha ilyesmire gondoltál, de talán ismered is őket:

 

Lengyel Béla, Proszt János, Szarvas Pál: Általános és szervetlen kémia. Tankönyvkiadó 1971

Szabó Zoltán, Nyilasi János: A szervetlen kémia alapjai. Műszaki Könyvkiadó 1978

 

 

Hogy kaphatók-e, azt nem tudom.

Előzmény: coriella (17597)
coriella Creative Commons License 2017.09.16 0 0 17597

Sziasztok, tudnátok nekem ajánlani egy (vagy több) jó kézikönyvet szervetlen kémia témakörben? Gimnáziumi tanár vagyok, anno szervetlent csak jegyzetekből tanultunk. Olyan lenne jó, ami kapható is, és ha lehet, magyar nyelvű, nem angol. Köszönöm.

ujbubo Creative Commons License 2017.09.15 0 0 17596

 

nem jó, probaltam a peroxidos térhálósítás miatt leragad az anyag meg a bomlasi hofok is alacsony

 

értékelem a javaslataid és a segitő szándékod de hidd el mindenre gondoltam, tudom nehéz elhinni :)

 

az eredeti kérdésemre már megkaptam a választ így be is fejezném..

 

 

Előzmény: Enantioszelektív (17595)
Enantioszelektív Creative Commons License 2017.09.15 0 0 17595

Mi lenne ha hidroxidok helyett alkáliföldfém bikarbonátokkal (HCO3) próbólnád itt nagyobb esély van magasabb hőm. történő bomlás és olcsóság megtalálására.  A víz mellett szén-dioxid is felszabadul mely lassítja az égést is. Mivel nem vagyok a múa. ip techn. jártas, nincs más ötletem.

ujbubo Creative Commons License 2017.09.15 0 0 17594

>Mi a helyzet a szerves brómvegy+ antimon-trioxid párossal ez is eléggé elterjedt eljárás.

 

igen ezt hasznaljuk mar 30 eve

a problema nem az eges hanem a fust hofok mint emlitettem

Előzmény: Enantioszelektív (17592)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17593

Szia! Nincs szükségem ónra. A sztori a következő. Ipari kitermelésre alkalmas, aranyszemekben gazdag kasziterit torlatot találtam. Még gondolkodom, hogy mi legyen vele. Drágakőkutatás a szakterületem. Nem értek a kohászathoz sem a vegyészethez. Tudom, az én bajom. Szeretnék egy akkora redukciós olvasztóművet építeni, amit kézben elbírok. Mielőtt még mindenki azt gondolná, hogy ezzel akarom kinyerni a bányászott ércből az ónt, közlöm nem! Mindössze, kíváncsi vagyok és hobbiból akarok egy mini berendezést, ami tökéletesen működik. Mondjuk 100g, maximum 500g oxidos érccel működjön. Szerintem mindenkinek vannak őrült álmai. Én miért lennék normális. Gondolom érted? 

Enantioszelektív Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17592

Értem,ránéztem a periódusos táblára, sajnos olcsó és nem mérgező hidroxid kevés van az általad említetteken kívül. (Mg Al)Ami még értelmesnek tűnhet az a titán(IV)-hidroxid. ahol relatíve könnyű a fémion és sok vizet tartalmaz.  Az árát és a boml. hőm. ellenőrizni kell. Mi a helyzet a szerves brómvegy+ antimon-trioxid párossal ez is eléggé elterjedt eljárás. Égéskor a gyökök vízképződését segítí.

Előzmény: ujbubo (17591)
ujbubo Creative Commons License 2017.09.14 0 0 17591

ATH nem jó

extruderből már lyukacsosan jött ki a lemez, bomlott

mérgező nem lehet és drága se

nem akarok részletekbe menni itt nem az égéssel van gond az OK hanem a füst hőfokával

foszforsav tartalmú égésgátlót nem használunk mivel csak a gázfázisú gyökfogóval megoldható a mi spéci esetünkben.

Előzmény: Enantioszelektív (17590)
Enantioszelektív Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17590

Értem, Nyilván fontos az ár és a kevésbé toxikus  tulajdonság.- Ez leszűkíti a választékot.  Ha jól emlékszem ATH-val  (alumínium-trihidrát) szokták ezt megoldani. Ez az anyag 200 fok körül ad le vizet és tömegének 1/3 arányában tartalmazza. Mi a helyzet a foszforsav tartalmú és halogéntartalmú égésgátlókkal?  

 

Előzmény: ujbubo (17587)
ujbubo Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17589

egyszerűbb venni fém ónt

Előzmény: Törölt nick (17588)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17588

Szia! Elnézést, tévesen írtam le. Természetesen ón ércből, kasziteritből szeretném kinyerni a fém ónt házilag. Köszönöm az iránymutatást, hogy merre próbálkozzam. 

ujbubo Creative Commons License 2017.09.13 0 0 17587

szia

nem

 

műanyagadaléknak kell, az égő műanyag füstgáz hőmérsékletének csökkentésére a DIN 4102 szabvány B1 kategóriájának való megfeleléshez

az égéskor keletkező víz elviszi a hőt és csökkenti a füstgáz hőmérsékletét

Előzmény: Enantioszelektív (17586)
Enantioszelektív Creative Commons License 2017.09.12 0 0 17586

"nekem olyan kéne ami 300-500  fok között adja le a vizet"

 

Ezt nem igazán értem. Egy konkrét fém-oxidra lenne szükséged melyet oldott sójából hidroxidként leválasztasz és dehidratálsz illetve a készen vásárolt fém-hidroxidot akarod  dehidratálni? Ha igen, ird le melyikre van szükséged és próbálok segíteni benne. Vagy másról van szó?

 

mindent lehet kapni kicsiben és ipari mennyiségben is. Az alibabán cirkonium-hidroxidot vehetsz min mennyiség 1 tonna. Az ára potom 1000 USD /kg 

 

 

https://www.alibaba.com/product-detail/Zirconium-IV-Hydroxide_1365006897.html

Előzmény: ujbubo (17584)
W_B Creative Commons License 2017.09.12 0 0 17585

Szia!

 

"hobbi szinten szeretném kinyerni a fém ónt ólomércből"

 

Ónt ólomércből..?

 

Szerintem nézd meg az ipari eljárást (googli, vagy könyvtár), és az alapján próbáld meg.

Szénnel redukálják,te hát ha összekevered az oxidját szénnel, és hevíted, akkor ón fog keletkezni.

Közben szénmonoxid is keletkezhet, illetve az ón gőzeinek belégzése sem egészséges.

 

Az ipari/elektronikai hulladékok videóban bemutatott módon feldolgozása sem túl környezetbarát.

Előzmény: Törölt nick (17583)
ujbubo Creative Commons License 2017.09.12 0 0 17584

nekem olyan kéne ami 300-500  fok között adja le a vizet

 

az aluminium hidroxid elvileg ilyen de 125 fokra fűtött extrúderben extrúdálva már bomlott.

a másik a magnézium hidroxid de az más okból nem jó

 

még a mangán II hidroxid jöhet szóba de azt nem nagyon kapni ipari mennyiségben, a cirkónium IV hidroxidról nem is beszélve.

Előzmény: Enantioszelektív (17582)
Törölt nick Creative Commons License 2017.09.11 0 0 17583

 

Pillanatnyilag, csak hobbi szinten szeretném kinyerni a fém ónt ólomércből. Találkoztam egy 80 éves öregasszonnyal. Ő mesélte, hogy 50 évvel ezelőtt az ón mosók hogyan csinálták. Az ónérc homokját egy termeszek által kirágott fatörzsbe öntötték és meggyújtották. Mikor eléget a fatörzs és kihűlt a hamu, kiszedték belőle a szétfolyt fém ónt. Felolvasztották és formákba öntötték, így adták el a feldolgozónak. Gondolom házilag, termesz rágta fa nélkül is meg lehetne oldani a fém redukálását. Íme egy videó, egy ügyes ember profi megoldásáról. Egyszerű és olcsó házilag. https://www.youtube.com/watch?v=blkDvfx6oNk Természetesen nem kaszideritet olvaszt ónná. A filmen látható darálmányban, a hajszálnál is vékonyabb fémdarabkák vannak és a végén a siker. 

Enantioszelektív Creative Commons License 2017.09.11 0 0 17582

Ilyen táblázat szerintem nincs.   A kérdéses fém-hidroxidot kell kiguglizni nem hinném hogy sok idő. Nem hibázol ha 900- 1000 C fokon tömegállandóság hevíted a kérdéses hidroxidot, mivel ilyen hőmérsékleten szinte mindegyik átalakul oxiddá. A kérdés inkább a megfelelőm készülék, illetve alacsonyabb ox. számú vagy reaktív anyag   esetben az inert atmoszféra biztosítása.

Előzmény: ujbubo (17581)
ujbubo Creative Commons License 2017.09.11 0 0 17581

sziasztok

kellene nekem egy olyan táblázat amiben fém hidroxidok bomlási hőfoka van azaz melyik fém hidroxid hány fokon adja le a vizet és alakul oxiddá

 

mazsolázgatni a neten lehet de hosszú idő és nincs mind meg. biztos van valami adatbázis valahol előre is köszi

 

lehetőleg az összes lézeő kéne pl olyanok is mint a cirkónium (IV) hidroxid, ez speciel megtaláltam de hasonlókat is

W_B Creative Commons License 2017.09.10 0 0 17580

Ha egy nehézvegyipari eljárást szeretnél otthon megvalósítani, akkor először is irodalmazz alaposan utána. Hogy végzik ezt a reakciót a vegyiparban, milyen veszélyei vannak, stb.

Milyen méretben szeretnéd reprodukálni, és miért; demonstrációs kísérlet? Hobbi?

Előzmény: Törölt nick (17579)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!