Keresés

Részletes keresés

1zsakkrumpli Creative Commons License 2011.06.22 0 0 4886
Előzmény: konaking (4883)
konaking Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4885

ja, azt nem írtam, hogy nálam a fugázást maltermester csinálta. : ) De majdnem hasonlót én is csináltam.

Előzmény: Jancsii (4884)
Jancsii Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4884

Szia. Mielőtt elkezdtem építeni a kemencémet, előtte kellett volna elmennem ebbe a táborba.
Talán, akkor jobban sikerült volna a fugázás.:)))

Előzmény: konaking (4883)
konaking Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4883

Valaki megy ide? rajtam kívül : )

Előzmény: dacia-2 (4837)
konaking Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4882

 

Szia kolléga!

fugát kicsit mélyebbre.

Előzmény: Jancsii (4878)
faqkac Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4881

Kicsinyítsd le!:-)))

(A képnézegetőben van rá lehetőség)

Előzmény: ke_fe (4879)
faqkac Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4880

Úgy látsziik a villanyszerelők, egész jó kemencét raknak!

Ne vakold le! Hallgass az előttem szóló Ke Fé-re!

Előzmény: Jancsii (4878)
ke_fe Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4879

Drotkoronggal pucold at a latszo feluleteket.  Tisztara, lehetoleg maltermentesre, hogy latszodjon a tegla eredeti szine..  A fugat is melyitsd ki.  Aztan fugazd ujra.  Hidd el, hogy szep lesz az.

 

kepet nem enged feltenni, mert tul nagy.

Előzmény: Jancsii (4878)
Jancsii Creative Commons License 2011.06.20 0 0 4878

 

Én is belefogtam egy kemence építésbe. Sajnos, mivel villanyszerelő vagyok nem a legszebben sikerült. Igaz a tégla is elég rossz minőségű. Alig találni köztük két egyformát. Olyan régi tégla, hogy valószínűleg ezt még kézzel verhették  Most azon gondolkodom, hogy bevakolom és szép fehérre bemeszelem. Remélem, ha nem is lett szép, de azért jó lesz.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Teaway Creative Commons License 2011.06.16 0 0 4877
  1. pizza
  2. kenyérlángos
  3. csülök pékné módra
  4. oldalas tepsiskrumplival
Előzmény: fenderazigazi (4868)
fenderazigazi Creative Commons License 2011.06.15 0 0 4876

Köszönöm! Igazatok lett!  Próbáltam és most már egyre kevesebb fával fűtöm be, mert sajnos még mindig túlfűtöm (kb. 400celsius, mert eddig mutat a hőmérő...) Aztán megvártam míg lehült 350-re és fantasztikusra sült benne az egyben oldalas 45perc párolás után kb. 20 perc alatt. Utána sütöttem a kenyérlángost kb. 300-on és 5perc elősütés után percek alatt készre sütöttem. A legdöbbenetesebb, hogy mikor kész voltam mindennel betettem a tevőt és akkor még 220fokos volt. Vasárnap este kb. 9-órakor. Másnap reggel még 140fokos volt és kedd reggel indulás előtt megsimogattam a szememmel és még mindig közel 80fok volt benne. Eszméletlen. Ezzel ahogy írtátok alaposan felfűtve a fél utcát lehetne etetni. Tényleg az a gond már, hogy sütnék még, de már nincs ki megegye, pedig vasárnap is 17 embernek adtam enni!

Már a következő hétvégét tervezem.

Tényleg elfelejtem a fizikát! Már nem félek a magas hőmérséklettől sem, mert úgy veszem észre, hogy ebben a 300fok sem éget úgy, mint a sima sütőben!

Üdv és mégegyszer köszönöm!

Építsen mindenki kemencét és nem lesz baj a világon!:)

Előzmény: fityók (4869)
BöPö Creative Commons License 2011.06.14 0 0 4875

Az első begyújtás,papírral, egyenlőre kémény nélkül...

 

Josef99 Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4874

Sziasztok!

Szeretnék kertünkbe egy szép kis kemencét. Családi ebéd illetve tészta félék, kenyér sütésére használnánk. A hely szűke  illetve az egyszerűség miatt egy (2 db 40*50cm-es tepsi rakható bele) mobil kemencét néztünk ki, az ára is kifizethető (kb100e Ft.).

Ilyesmit:
 

Kérdés az hogy szerintetek megéri-e az árát illetve használható ? Ti egy kicsit tapasztaltabbak vagytok mint én :)

 

Válaszotokat előre is köszönöm.

BöPö Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4873

Köszi!! El is mentem,rögtön! :o)

Előzmény: alfi13 (4872)
alfi13 Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4872
Előzmény: BöPö (4871)
BöPö Creative Commons License 2011.06.13 0 0 4871

Kemencéhez hőmérőt hol lehetne beszerezni? Tudom már volt róla szó, linket is raktatok be, de sehogy nem találom..a kereső meg nem működik...

alfi13 Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4870

Igen ahány ház annyi szokás. Én először a husokat sütöm ekkor még a kemence oldalában bent van a parázs ez kb 1 óra alatt megvan akkor kiszedem a parazsat és utána a tésztaféléket sütöm de ezt itt meg is nézheted a kemence használatát ahogy én csinálom.

 

http://kisgerzson.5mp.eu/web.php?a=kisgerzson&o=__4tEChp5M

 

Előzmény: fenderazigazi (4868)
fityók Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4869

 Pizzát én legelőször szoktam sütni 300-350 fokon 2-3 perc,majd a kenyérlángost,utánna jöhet a csülök és az oldalas/már csak 200 fok körül/, legvégén a sólet,de azt csak másnap veszem ki. Így kihasználod a teljes kapacitását a kemencének.Felejtsd el a fizikát ,itt a tapasztalat sokkal többet ér! Minden kemence máskép süt. Első malacsütésemnél a frász kerülgetett mig sütöttem,-megsül,vagy nem ,-megég ,vagy nem ,de 6 óra sütés után remek lett!Gyakorlat teszi a mestert! :-)))

Előzmény: fenderazigazi (4868)
fenderazigazi Creative Commons License 2011.06.10 0 0 4868

Én a fórumról hozott ötlettel először villanyrezsóval küldtem neki (hozzáteszem, hogy késő ősszel lettem vele készen), aztán egy palack gázzal kislángon égettem utána pedig szépen elkezdtem tüzelgetni benne és pazar jó lett!

A hétvégén sütöttem az első kenyérlángost és olyan jó lett, hogy a szomszédok is összegyűltek az illatra!:)

A rutinos sütőktől szeretném kérdezni, hogy ti milyen sorrendben sütnétek:

  1. kenyérlángos
  2. pizza
  3. oldalas tepsiskrumplival
  4. csülök pékné

Most gondolkodom rajta, de mivel a pizzának jó 300 feletti kell azzal kezdeném, aztán jön a kenyérlángos kb. 300-on és utána a csülök és aztán az oldalas...

vagy?

Mi ezekhez szerintetek az ideális hőmérséklet?

Az a baj, hogy a hülye műszaki agyam mindenáron konkrét hőmérsékleteken agyal... lehet, hogy hagyni kéne a fenébe és simán betenni 300 fok alatt és egyszerűen csak figyelni...?

Előzmény: BöPö (4845)
faqkac Creative Commons License 2011.06.08 0 0 4867

Ide teszem még1*

 

"Sziasztok!

Lesz az idén (június elején) Kb 6.000 db bontott szalag cserepem. Tetőre már nem igazán jó!

Ingyen elviheti (Budapest Csepel) akinek szüksége van rá!!!!"

 

Annyira aktuális, hogy holnap kezdik leszedni!!!!!!

 

Ezen kívül van még bontott békéscsabai mázas, kb 1000 db (filagória kemence fedés stb.) szintén ingyen elvihető

 

Akit érdekel, írjon a qkacomra!!

alfi13 Creative Commons License 2011.06.07 0 0 4866

Szépek az ajtók kár hogy nem egy évvel ezelőtt tetted föl mert akor pár diszitő elemet biztos lemásoltam volna.

Előzmény: 1zsakkrumpli (4865)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4865

Ma kész lettem az ajtókkal.

Kemence ajtó:

Parázs ajtó:

Füstölő ajtó:

Kémény ajtó:

Tűzhely ajtó:

BöPö Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4864

Köt rendesen, nem repedezik, 2:1 arányban soványítottuk az agyagot.Hétvégén, igaz kémény nélkül, de próbafűtés..egyenlőre csak papírral :-))

Előzmény: kisszszoros (4863)
kisszszoros Creative Commons License 2011.06.06 0 0 4863

Nos, hogy áll a szikkadás? repedezik? Ha soványítottatok nem lenne szabad.

Előzmény: BöPö (4845)
Zöldár Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4862

 Karcagtól északra ahol a sok repülő volt vala, ott él a sok a hasznos nípség !

Előzmény: látogató (4861)
látogató Creative Commons License 2011.06.04 0 0 4861

A bővített újratermelés nem az újrafelhasználásról szól. Más oldalról úgy gondolom ebben a topikban a cigányok legfeljebb mint hozzáértő vályogvetők jöhetnének szóba. Az én 15.000 vályogomat pl.  a karcagi Orsós Rózáék vetették, és 30 Ft/db piszok jó ár volt érte. mert kemény, mint a beton és tartja a hőt, ahogy kell. Köszönet érte.

Előzmény: Zöldár (4860)
Zöldár Creative Commons License 2011.06.03 0 0 4860

 b Amire gyártják a téglát, arra tökéletesen megfelel.

 

 Csak térkitöltésre és nem arra, hogy bontás után újra felhasználják.

 Ja , hogy minden nagyobb falúnak volt téglagyára. Van benne valami. Ahol gyerekeskedtem ott volt téglagyár,  2 gőzmalom 3 szélmalom, bikaistáló stb.  stb. - 6 800 fő. Ma egyik sincs , van viszont sok roma, a falú fele talán már az !!

 

 Ők a jövő !!!

Előzmény: Zoli_t5H (4858)
látogató Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4859

Tegyük hozzá, a két háború között még a nagyobb falvaknak is volt téglagyára, a fene tudja, hogy érte meg nekik, de azon a környéken, ahol én nöttem fel, Békés megye É-Ny-i csücskében 30 km-en belül volt Gyomán, Endrődon, Dévaványán, Mezőberényben, Mezőtúron, és alighanem Szarvason is, bár azt nem tudom biztosan. Ezek a gyárak, majd ugyanaból az alapanyagból dogoztak, de ránézésre lehet látni, melyik tégla hol készült. A berényi és a (régi) túrí messze a legjobb volt, az endrődiben, meg a gyomaiban szinte soha nem dolgozták el rendesen az agyagot, a kiégetés után kérgesen repedtek, meg talán túl kövérre is hagyták a masszát. Túron, ahol most az Altek központja van piszok jó minőségú agyag van, nem véletlen telepedett rá a fazekasipar. Most csak cserepet, meg burkolólapokat gyártanak, az Altek tégla Tiszaföldváron készül. Én építettem Altek téglából, B30-asból is, meg nagyméretűből is, a célnak mindkettő megfelelt. Azt gondolom, ma a végtermék minőségét szabvány határozza meg, a gyártók annak akarnak megfelelni, azon a minőségen nagyon túlmenni egyszerűen nem éri meg. Régen az égetőmester presztizsét is jelentette a tégla minősége, olcsób volt a munkaerő, és az energia, ha egy gyár adott a hírére tágabb tere volt a kreativitásnak. Épp úgy mint az acélgyárakban. A mai kohómérnökök számára megfoghatatlan, hogy a korabeli műszerezettség meg szabályozástechnika mellett hogyan tudtak Ózdon, Salgótarjánban meg Resicán olyan minőségű acélt előállítani, amilyet.

Előzmény: Zoli_t5H (4858)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4858

Hali!

 

A szinenek igazabol nem sok koze van a dologhoz (sem a korahoz, sem a kemenysegehez, a szin leginkabb tajegyseg fuggo dolog, hol milyen osszetetelu agyagot tudtak kifejteni). 

En gyujtom a regi teglakat, vannak olyan 1600-as evekbol szarmazo citromsarga szinu Gyor-bol szarmazo darabjaim, amiket 60 centi mely alapbol "regeszkedtem" ki, es meg most is ugy csilingelnek, mint az uveg. De van ugyanilyen kemenysegu Hodmezovasarhelyrol a mult szazad elejerol, ami viszont jo "vasas" piros szinu es azzal is megizzadna meg a gyemantkorong is. 

Viszont van olyan is (legyen az piros, vagy sarga, vagy epp roze szinu) amire ha csak csunyan nez az ember, maris kettereped, szoval az egy elegge osszetett dolog, hogy mitol fugg, mennyire tartos es kemeny a tegla. Tobbek kozott fugg az anyagosszeteteltol, a kiegetes modjatol/idejetol, es nem utolso sorban attol (es talan ez a legfontosabb szempont), hogy ki keszitette azt a teglat. Nem veletlenul lattak el jellel a teglakat, ez egyfajta minoseget jelzo megkulonboztetes is volt. (Bar szo se rola, az elso jelolesek inkabb a lopasok elkerulese vegett szulettek, mert az egyik gyori varkapitany megelegelve, hogy szarasig gyartja a teglat, megsincs sose eleg belelo, azt talalta ki, hogy ellatja a monogramjaval, hatha ugy jobban nyomon kovetheto 1-1 "elvandorolt" tegla utja. Legalabbis igy tartja a fama:-) 

 

Abban tokeletesen egyetertunk, hogy a ma gyartott tomor teglak nagy resze semmire se jo (nekem a putnoki kismeretuhoz volt szerencsem parszor, azt is lehet mindennek nevezni, csak teglanak nem.)

 

 

 

Előzmény: sancibácsi (4856)
KalásziM Creative Commons License 2011.06.02 0 0 4857

 Az , hogy milyen szine van a téglának csupán az alapanyag szennyeződésétől függ.

 Így a szép veres/vöröstéglák alapanyagában sok a vasoxid (veres iszappal is szinezik néha ) - a sárga tégláéban viszont  vasoxid nincs. A jósága nem ettől függ.

 Függ a gyártás körülményeitől, pl. egy gépísajtolt tégla tömörebb,  mint egy húsdarálóval /extruderrel / gyártott tégla.

 A CSENGÉS MEG AZ ÉGETÉS MINŐSÉGÉTŐL FÜGG.  A szépen csengő téglát majdnem olvadásig hevítették égetéskor.

 

 A samott tégla ?

 Végül az is agyagból készül. Válogatott alapanyagból. Piros samott téglát nyilván még nem láttál : Valóban abban vas lenyegesen kevesebb mint a mezei falazó téglában.

Előzmény: sancibácsi (4856)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!