Keresés

Részletes keresés

Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3327

Koszonom, hogy igy ismeretlenul ram aldozol a szombat estedbol a feltoltesre es mindenkinek koszonom hogy egyaltalan foglalkozik a gyumolcsfáimat erinto - nekem fontos, de masnak valoszinuleg jelentektelen- problemakkal. Remelem egyszer viszonozhatom vagy legalabb tovabbadhatom...

Előzmény: tothbalazs262 (3326)
tothbalazs262 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3326

Töltöm felfelé Google Drive-ba, ha felment email-ben küldöm a linket.

Előzmény: Topacsenkó (3325)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3325

Koszonom. Ugy latom hogy tobb megoldas is letezhet. elraktarozom a javaslataitokat es tavaszig még okosodni is probalok egy kicsit. 

Előzmény: alfi13 (3322)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3324

Ezer koszonet. Csak vigyazz a segitseggel mert van meg egy oreg meggy es almafam is "ifjitva" meg veletlenul azt is felteszem :-) viccet felreteve nyaron nem mertem metszeni  mert elhalt vesszoket is lattam rajta elotte, és féltem hogy a zold metszéskor szabad utat adok a fertozesnek. De ahogy olvasom, az elszarado csonkok termeszetesek, azokon az agacskakon a level is bepöndörödött. Permetezve csak tetű ellen volt noha a kajszi nem volt tetves ellenben a szilvaval es az almaval, csak maradt a permetezoben azt rafujtam.

Előzmény: Mozo66 (3321)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3323

Vagyis file küldő oldal. Meloban is ezt hasznaljuk, ingyenes es nagyon megbizhato.

Előzmény: Topacsenkó (3320)
alfi13 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3322

Azt ajánlom hogy most tavasszal a rügyfakadás idején ne vágjál le nagyobb ágakat hanem azokat a nagyon égbetörő ágvégekből csípjél le egy kb 10 cm-es darabot és az ágak fölső részéről söpörd le a rügyeket. Pár ágat amit meg szeretnél tartani azokat kötözd le a megfelelő helyre. Nyár közepén mikor a fa letermett akkor vagdald le a felesleges ágakat. Azt vettem észre hogy a tavaszi erős metszésre nagyon erős hajtásnövekedéssel válaszol fa ellentétben a nyári metszéssel ami után nincs ilyen erős hajtásnövekedés.

Előzmény: Topacsenkó (3318)
Mozo66 Creative Commons License 2017.01.28 0 1 3321

Szerintem nincs ezzel az ifjítással semmi baj .  A felnyúlott fa erőre kapott ami el lett kicsit baltázva az az , hogy már a nyáron kellett volna válogatni visszavágni ebből a rengeteg erős hajtásból .  Meg lehet tenni majd tavasszal is .

 

  Én nem is a végálló hajtásokat hagynám meg hanem kicsit beljebb jönnék még ezekkel a lehajló részekkel és semmiképp nem kötözném le mert akkor pont azt kapod amit " leifjítottál " .

 

  Infografikában nem vagyok jó ezért készítettem egy rajzot az elképzelésemről . Értelem szerűen a többi vázágon is ezt a sémát követni csak az érthetőség miatt rajzoltam kettőt . 

 

  Tehát a lényeg az lenne , hogy én tovább ifjítanám a fát kisebb átmérőre egy -egy jó állású ...kifelé irányuló ...erős hajtásra amit úgy 2/3 ra visszavágni és a törzs felé eső hajtásokat különböző mértékre visszavágni hogy szellős legyen . Ha sűrű akkor tőből is , de lehet párat meghagyni ahonnan majd termőfelületet nevel .

 

 A legfontosabb , hogy ez csak az alakítás kezdete és nyáron kellene folytatni a további alakítást ami elkerülhetetlen mert ha nem lesz nyáron metszve akkor ugyan ez a helyzet fog előállni .  A lényeg , hogy nem engedni a fát újra ilyen erőseket hajtani lehet automatikusan is metszeni mikor elér 30 centit egy hajtás azonnal visszavágni 10 -re .  Hamar fel fogja adni és rövid részeket fog csak hajtani és már kész is a termőfelület .

 

 

   tehát most tavasszal egy " csontvázat "  kell alakítani a fának olyan méretre és alakra amit elképzelsz majd a nyáron amíg csak hajt addig visszavágni a hajtásokat .  Nem kell félni a visszavágások újra megindulnak csak elágaznak és rövid termőrészek alakulnak ki . A kopasz vastagabb részeken is ki fog hajtani alvórügyből ott ugyanúgy alkalmazni a visszavágást 30 centinél . Természetesen a most meglevő rövid termőrészek mind maradhatnak és a visszavágásoknál is érdemes a berakódott részeket meghagyni .

 

  

 

 

Előzmény: Topacsenkó (3307)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3320

Van egy tok jo letoltos oldal. Wetransfer.com 

Előzmény: tothbalazs262 (3317)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3319

Tök jó. Meg nem neztem meg a letoltos oldalakon de epp ma futottam a cd-be amikor metszoollot kerstem. Erdekel persze. Az emailcimen:  kerteszt kukac vipmail.hu

Előzmény: tothbalazs262 (3317)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3318

Valoban leirtak sokan, köszönom. de ránézek a fára és látnom kéne miről beszéltek, de nem látom. Ha jobb idő lesz, leülök elé egy üveg villányival és addig nézem amíg meg nem értem. :-)

Szoval vázágnak valóval még nem találkoztam csak eggyel.

 

Előzmény: hspityu (3315)
tothbalazs262 Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3317

Bár már régebben is írtam, de nekem megvan Bálint gazda - A metszés gyümölcsei videótanfolyama, ha valakit érdekel email-ben szívesen elküldöm. Persze nem lesz tőle profi senki, de azért iránymutatásnak nem rossz szerintem. 9 részben taglalja az alma, körte, szilva, cseresznye, meggy, őszi, kajszi, dió, mandula és ribiszke metszését. Ha valakit érdekel, akkor írjon, email címem publikus. Óriásfájlként tudom küldeni (1,7 GB).

Előzmény: Topacsenkó (3314)
hspityu Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3316

Egy kérdést én is feltennék.

A termő kajszim egy Gönciről van szó,szép vízhajtásokat is nevelt,amiken bizony látok virágrügyeket is.Mi lenne ha,nem vágnám ki mindet tőből,hanem módjával,de kb a felét,harmadát meghagynám,és majd a letermés után vágnám ki?Valaki csinált e már hasonlót ,idén kipróbálnám,hacsak nagyon le nem beszélnek róla a kedves fórumtársak.

Tavaly a letermés után nem vágtam semmit,csak tavasszal metszettem.

Előzmény: hspityu (3315)
hspityu Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3315

Azért ennyire nem rossz a helyzet szerintem.

Most ott a sok fiatal ág ,amiből nevelhetsz jó vázágakat(előttem már sokszor leírták ),lekötözéssel beállítod a kívánt irányokat.A mostani friss ágakon oldalt megjelennek majd a termődárdák,amik az idős ágakon ,amennyiben a fa be van sűrűsödve elhalnak.Erre ezután odafigyelsz,mert ügye a napfény a gyümölcs ízét is kedvezően befolyásolja.

Aztán meg elég sűrűn látogatsz ide a fórumra,csak ragad rád valami.

Azt már most mondom ,nem vagyok profi kertész ,sok dolgot itt tanultam a fórumtagok írásaiból.

Sok sikert kívánok neked.

 

Előzmény: Topacsenkó (3314)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3314

Szoval kb olyan lesz 3 ev elteltevel mint a kiindulasi allapot? Az klassz. Ugyes vagyok. :-(

Előzmény: Ali-bá (3313)
Ali-bá Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3313

A lecsüngők és a nagyon felfele törők visszavágásával nincs baj, csak a jó irányba menő oldalra, enyhén felfele növőket nem kell bántani.

Majd vissza alakul a fád ilyesmivé.

Előzmény: Topacsenkó (3310)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3312

Most mar maskepp csinalnam.

Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3311

Az idezojelet is megertettem, nem volt tul szakszeru a beavatkozas, tudom.

Előzmény: Ali-bá (3309)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3310

Elotte ilyen volt.

Koszonom a tanacsaidat.

Előzmény: Ali-bá (3309)
Ali-bá Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3309

Nem a semmitól lett ilyen - látszik előzőleg 'ifjítást" kapott (de minek?). Ez most lényegtelen.

A mostani állapotban a külső hosszú hajtásokat lekötözném vízszinteshez 30°-ra. A benti vízhajtásokat tőből (esetleg ha van ott hely rövidre) visszametszeném. A termés (ha lesz idén) és a korona megnövelt átmérője fékezni fogja a hajtásnövekedést és 1-2 év alatt egyensulyba jut a fa.

Előzmény: Topacsenkó (3307)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3308

Tudom h igy nehez tanacsot adni, de szinte mind felfele tor, nincs oldalso hajtas. A felfele toroket erdemes lenne mindet tőben elvágni?

Előzmény: Topacsenkó (3307)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.28 0 0 3307

Errol a farol lenne szo. En nem latom hogy a vizhajtasokbol hogyan lehetne koronat kialakitani.

Előzmény: Topacsenkó (3299)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3306

aztán lehet hogy egy nagy kamu az egész, nem tudhatom, de azt a 120ft-ot csemeténként bekockáztattam

Előzmény: Topacsenkó (3305)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3305

Én a mikorrhizának olvastam a növekedésre gyakorolt jótékony hatását, azt tettem is a gödörbe.

Előzmény: Mozo66 (3303)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3304

A mindenségit, ez nem semmi.

Köszönöm. úgy néz ki ezen a fórumon ez lesz a leggyakrabban használt szavam. :)

A térállás némely fotón úgy tűnik, hogy még az én 4x4-emet sem éri el, a másikon pedig mintha 5-6m körüli sorköz lenne. De lehet hogy csak a képek csalókák.

Előzmény: Mozo66 (3303)
Mozo66 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3303

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=129638630&t=9144688

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136526084&t=9213987

 

 

  Első link 2014 az ültetés éve a másidik 2015 már termésben .

 

http://forum.index.hu/Article/viewArticle?a=136514081&t=9213987

 

 

 Ez is 2015 ös állapot .  Természetesen ahhoz , hogy 2 nyár alatt ilyen növekedést mutasson nem elég csak a visszavágás egyéb dolgok is szükségesek de erre most megint nem térnék ki ...hosszú .

Előzmény: Mozo66 (3302)
Mozo66 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3302

Na annyit ehhez az eszmecseréhez , hogy ha visszavágjuk egy csemete törzsét akkor a magasságát valóban meghatározzuk vele , de vissza semmiképp sem vetjük 1-2 évvel és nem később hanem remélhetőleg előbb fog teremni . Ennek meg van a maga oka és mechanizmusa most nem térnék ki rá . Fontosabb , hogy milyen alakot képzelünk el .  ha jól tudom Topocsenko a kis térállás miatt akar egy bizonyos formát ... zárt formában tehát ültetvényben  ... aminek a kialakításához feltétlen szükséges az alacsony törzs . Tehát innen kezdve nem opció a magas törzs , mert az idővel nagy és visszahajló koronát fog nevelni ami kis térálláson nagyon nem fog működni .

 

  Amúgy javaslom a 2014 es telepítésem fotóit megtekintésre a visszavágott törzs 1-2 éves fejlődősét .

 

 

Előzmény: simon53 (3300)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3301

Én is valahogy ennek az útnak a elején vagyok, az első pár lépést már megtettem, van kert, van rajta gyümölcsfa, és mellesleg baromira elkezdett érdekelni. A lelkesedés adott, a tudás még nem, de egy kis segítséggel és sok olvasással, no meg az idővel, remélhetőleg az is megjön.

 

A négykézlábazásról meg... ami azt illeti az még fél liter barack után is megy, a létrázás már annál kevésbé, és a kor előrehaladtával egyre kevésbé fogok. Jó lesz azt a kajszit a földön, max kislétrán állva leszedegetni, akkor meg már ki fog emlékezni erre az egy év visszaesésre? Most legalábbis így gondolom, hogy ez a jó irány.

Előzmény: simon53 (3300)
simon53 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3300

Nem kell neked szabadkozni egyáltalán, az itt levők egy-két kivételtől eltekintve ugyanolyan kezdők mint te.

Sőt én ugyanolyan pancser vagyok mint a többség. Elkezdtünk pár éve amatőr kertészkedni, olvastunk ezt-azt, tapasztaltunk ezt-azt aztán leírjuk vagy nem a fórumba.

Néha meg a józan paraszti ész szól belőlünk, hogy egy normális kis koronás fából megint suhángot csinálni nem valami okos dolog.

Mert egy nagyüzemi méretben megértem, hogy a fák legyenek egyöntetüek, egyforma méret, alak stb., de egy házi kertben mi a nyavalyának, főleg ha visszavetem a fejlődését minimum 1 évvel.

Ennyivel később terem, ja és a fa alját is négykézláb kapálhatom.

Előzmény: Topacsenkó (3296)
Topacsenkó Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3299

Várom, köszönöm.

Hétvégén csinálok én is fotót ugyanis a házunknál is van 1db kajszi, annak a vízhajtásaival kellene valamit kezdenem, ha tudnátok benne tanácsot adni. Ifjító metszés után nagyon megindult.

Előzmény: madpapa2 (3298)
madpapa2 Creative Commons License 2017.01.27 0 0 3298

Vannak fényképeim róla különböző fázisokban 3 féle kajsziról is ( összesen 6 db ). Max. csinálok még egy mostani állapotot is amit majd a szakértőkkel is véleményeztetek. Láthatod folyamatában az egészet.

Amúgy az elképzeléseddel nincsen baj.

Az idén rakok le 80db-t amit majd folyamatosan dokumentálok fényképekkel is.

Előzmény: Topacsenkó (3297)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!