Keresés

Részletes keresés

GSanyi52 Creative Commons License 2020.04.26 0 0 12998

Hol? Itt a Nyírség környékén semmi fagy nem volt. Pedig a legészakibb terület. Igaz féltem tőle.

Előzmény: kavicsos64 (12997)
kavicsos64 Creative Commons License 2020.04.26 0 0 12997

Az én fügéim még csak kb 2mm rügyben vannak ,éjjel állandóan hideg van ,nem halad semmi ! Eddig minden gyümölcsünk elfagyott ,talán a téli körtén lesz valamennyi körte másunk semmi ! A múlt hétfőn olyan hideg volt dérrel a földieper levele is megfagyott ! A fákon a levélkék is kb 20%-ban fagyottak ! Még sosem volt ilyen amióta élek ! Az öregek, 91 éves szomszédom azt mondja nem egyedi eset, régen is volt olyan a kikelt kukorica elfagyott májusban !

Menta? Creative Commons License 2020.04.21 0 1 12996

Afgán fügébe RdBordeaux,chip szemzéssel.

Camrom2 Creative Commons License 2020.04.18 0 1 12995

Íme egy szépség:

666Forester Creative Commons License 2020.04.16 0 0 12994

Az előzőeknél vidámabb a kép a budapesti panelrengetegben. Míg a magnóliák szinte mind elfagytak a virágzás kellős közepén addig az eddig felkeresett fügéken nem tapasztaltam fagyást...

 

18-as nagyon kilóg még nem sikerült kóstolni mindig lezabálják még előttem :)

 

25-ös kint van utcán az egész fa, nem szedi senki.. az első termése teljesen más mint a második. Az első hosszúkás nyúlánk, a másod gömbölyded. Tavaly az elsőket megettem a másod ment lekvárba. De egy is buktam egy csomó másodtermést mert addig érett amíg kint voltunk horvátban nyaralni és mire visszaértünk lerohadt több mint a fele...

 

35-ös még nagyon pici tavaly nem volt rajta termés egyáltalán, viszont tele volt valami lepkével amik nem akartak róla lemászni...

 

29-es folyamatosan érik, nagyon csúnya foltosak a terméseinek a külseje, de amúgy finom ezt ettem is, de lekvárba a csúnya termések miatt jobb

 

a 38-as egy hatalmas fa, egyáltalán nem szedik, sajnos csak a kilógó ágak érhetők el, sokat ettem róla tavaly, de ez is úgy járt hogy a többsége megrohadt mire visszajöttünk a nyaralásból

 

19-es tavaly volt erről is kóstoló, de csak pár alsó ág érhető el oldalról

 

 

B. Istvan Zsolt Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12993

Szerintem meg kihajtanak 

Előzmény: zakkwylde873 (12991)
55judit Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12992

Ó de sajnálom! Ez szörnyű. A kicsikre dobhattál volna egy ponyvát.

Némelyik bokor nálam nem hajt, a múltkori fagy tett be nekik. Az elfagyott hajtásvégek, kis fügék már meg is száradtak.

Előzmény: zakkwylde873 (12991)
zakkwylde873 Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12991

-2fok

nyuggerfarhát 58 Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12990

Helló!

 

Köszi az infót.

Én ÉNY-i megyében élek. Ma a hőmérőn 1 fok volt, ami azt jelenti hogy talaj közelben mínusz lehetett.

Az alanti fórumon is írogatunk.

Néha a dió termésről is szó esik stb.

 

http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=90&na_step=30&t=9181283&na_order=

 

 

Itt meg aki kertészkedik. Általában csak kedvtelésből termelnek, írogatnak és tapasztalatokat cserélnek.

http://forum.index.hu/Article/showArticle?na_start=0&na_step=30&t=9108176&na_order=

 

Üdv.

 

 

 

 

 

 

Előzmény: s189 (12979)
55judit Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12989

A Balaton fruit az egy  sárgabarack ültetvény. Nem a gyümölcsösben, hanem a ház mellett van a mérőállomás. A magasságot nem tudom. Ez van Világos egyik végén, én pedig a másik végén lakom. Balatonvilágos elég hepe-hupás, az én kertem gödörben van. Elég kedvezőtlenek itt a körülmények, de ezzel kell beérnem. Még a madáritatóban is volt egy vékony jégréteg. Abban reménykedem hogy a fátyolfólia alatt nem volt vészesen hideg, de azt nem tudom hogy a fügéknek ebben a fejlettségében milyen lehűlés mennyire veszélyes. Mióta itt lakom ilyenkor nem volt még fagy, viszont májusban voltak 3-4 fokos éjszakák, ekkor az érzékenyebb fajták ledobálták a cseresznye méretű terméseket. El kell fogadni hogy a fügének általában kevés az első termése ilyen-olyan okokból, de azért kóstolót remélhetőleg a legtöbb bokor ad.

Előzmény: Veszpremi (12988)
Veszpremi Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12988

Érdekes! Én az idokepen a Balaton Fruit

Kft. adatait neztem és ott +2.6 volt a Tmin. Nalad hidegebb volt. Itt +0.1 volt az alja és dér nem volt.

A dugvanyokkal kiserletezem.

Előzmény: 55judit (12987)
55judit Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12987

A falon már 10 fok van, elindultam leszedni a fátyolfóliát, majd meggondoltam magam. Nagyon meglepődtem azon, hogy ahová még nem süt a nap, deres a fű.

Előzmény: 55judit (12986)
55judit Creative Commons License 2020.04.15 0 0 12986

Nálam is előfordult már hogy csak hajtást hozott a dugvány, gyökeret nem. Mivel azonos körülmények között egyik fajta gyökeresedett a másik nem, így az okra nem jöttem rá. Ezért annyit megteszek dugványozáskor, hogy föld felett csak 1 rügyet hagyok. Nagyobb esélyt adva a gyökérképződésnek. 

Itt a fórumban írta valaki, hogy a zacskós módszerrel történő gyökereztetésnél mindig van gyökérzet. Ha van még vessződ, esetleg próbáld meg úgy is.

Így tavasszal az a legjobb megoldás ha van felesleges vessző a bokorban hogy nem levágom, hanem légbujtást készítek. Így biztos a sikert.

 

6 órakor a fali hőmérőn bő 2m magasan 0.8 fok volt. Bár egész enyhe szél is van, a védtelen kert mindig hidegebb 1-2 fokkal. Hát nem tudom mi lesz. Amíg nem indul meg a füge sokkal többet is kibír, viszont májusban elég szokott lenni néhány 4 fokos éjszaka is ahhoz hogy a kis fügék lepotyogjanak. Ez csak megfigyelés a saját kertemben, másoknál lehetnek jobb hidegtűrő fajták is. Szerencsére nálam is külömbözőek. Bízzunk a szerencsében!

Előzmény: Veszpremi (12984)
s189 Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12985

Tudom! De ha megengeded akkor reagáltam egy hozzá szólásra! Ne boss!

Előzmény: 55judit (12980)
Veszpremi Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12984

Mondok mást, hátha jobban tetszik: 13 fokos a Balcsi, ÉNy-i szél fúj, ha nem is sok, de a gyenge szél kitartani látszik hajnalig, azaz csaknem kizárt nálad a mínusz hajnalra (gyönyörű csillagos az ég és marad is), mert viszi a meleget a szél felétek. Szerintem :) De tuti tipp nincs. Nálunk is reménykedem, pedig itt rosszabb a kilátás (4.9 fok van most nálunk, nálatok kb. 5.5).

 

Egy kérdés, amire nem találok választ a topikban keresve: kb. egy hete kicsit metszettem besűrűsödött kedvenc füge-bokrunkat és leestek fás bújtásra ajánlkozó végek. Ebből egy cserépbe lebújtottam néhányat csak úgy próbaképpen/kíváncsiságból, kis műanyag búra alatt jó párában leledzenek. Mára a rügyek igencsak kibomlottak és a levelecske kezdemények ott kandikálnak. Kérdésem: ebből lehet valami, be kell avatkozzam? T.i. az a félelmem, hogy a zöld részek elviszik majd a tápanyagot és a gyökérzet kinevelésére meg nem jut. Van erre tapasztalatod?

Előzmény: 55judit (12983)
55judit Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12983

Hozzám -3-at jósol az időkép. 4 bokorra terítettem fátyolfóliát duplán. ha hidegebb lesz, ez nem lesz elég.

Előzmény: Menta? (12981)
Miki800 Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12982

Eddig nekem nem volt gondom, frissen kiültetett fügéim vannak, többféle de a márciusi havazást telibe kapták. De valahogy itt eddig ahogy nézem nem volt elfagyás . .A györöki laposon nőnek a fügék, körülbelül akkorák mint egy nagyobb borsószem. A többin is megindult az élet egérfülnyi levelekkel. A biztonság kedvéért dobtam rájuk zsákokat. De itt szerintem nem lesz fagy( Csongrád külterület.) -3 van ide jósolva a hajnali órákra, kiderül mi lesz. 

Menta? Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12981

izzó is van benne

55judit Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12980

Van ám datolyaszilvás fórum is. :)

Előzmény: s189 (12979)
s189 Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12979

A Tipo nálam is előbbre volt, az összes megindult rügy elfagyott. (-7,5 °c   Vas megye) de a kicsi, nem megindult rügyek(talán  mint a szőlőnél az alvó rügyek), mint ha elkezdtek volna duzzadni.

Igaz hogy fiatal a fa, 1 êve ültettem. Rendszeresen öntözöm mást nem tehetek.

Az ág végét meg metszettem az szép zöld. Tehát él!

Bizakodom.

Előzmény: nyuggerfarhát 58 (12978)
nyuggerfarhát 58 Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12978

Köszi a fotókat, jól néznek ki.

Remélem már nem lesz nagy fagy.

Sajna a kaki TIPO úgy néz ki mint a kóró. Néztem egy képet tavalyról ápr. 24-ről ott eléggé leveles volt.

Már annak is örülhetek ha életre kel.

Előzmény: 55judit (12977)
55judit Creative Commons License 2020.04.14 0 1 12977

Balatonvilágosról:

Babits. Fal mellett telelt, a termés rajta tavalyi. Ez az egyetlen ami ilyen mértékben kizöldelt. Még konténerben van, sorsáról még nem döntöttem.

 

AM49. Előzővel együtt fal mellett telelt, rügyei alig kezdtek hajtani mikor  tavasszal elfagyott. Alsóbb rügyei most kezdenek duzzadni.

 

A barna 3-4 évesek így néznek ki. Közelíti a többi fajta is, de van ami csak most kezd életjelet adni. Van 3 fajta ami nagyon érzékeny volt a tavaszi fagyos éjszakákra, azok csúcsrügyei és a tereméskezdeményei le is fagytak. A most következő éjszaka is fagyos lesz, nem tudom marad-e első termés utána.

 

 

 

 

Előzmény: nyuggerfarhát 58 (12976)
nyuggerfarhát 58 Creative Commons License 2020.04.14 0 0 12976

Helló!

 

Kérdezném nálatok hogy vannak a füge bokrok, hogy néznek ki.

Hogy vészelték át az időjárást. No, és pár képpel is megtoldhatjátok hogy legyen viszonyítási alap. Az ország különböző részein élünk.

Múltkor olvastam hogy ekéztétek a füge lekvárt/dzsemet.

Én feltettem egy képet, amit ma bontottam fel. 

Hát így néz ki és ízletes. Jó vastagra karikázzuk és úgy főzzük. Nincs benne sok mag.

Köszi.

55judit Creative Commons License 2020.04.13 0 0 12975

Szlamka Józsi!

A Vág, AM49, K28 duzzadó felső rügyei sajnos lefeketedtek a fal mellett. Visszavágva kerültek kiültetésre, de már hajtanak 3-3 rügyből. Abban bízom, hátha lesz másodtermésük.

Jó egészséget, és jó kertészkedést kívánok neked is!

55judit Creative Commons License 2020.04.13 0 0 12974

Saját bokraimmal kapcsolatban újabb tapasztalatok születtek.

Nem egyformán reagálnak a fajták a megindulásuk utáni fagyokra. Mostanra látszik van olyan bokrom aminek az első termését 100%-osan elvitte a múltkori - 3 -4 fok. Ami a leginkább meglepett, a Michurinska 10 termései is lefeketedtek, és némelyik ágvége is, vagy csúcsrügye. Ennek az íze olyan hogy jó ha más nincsen, és ezt tudtam ültetés előtt is. A kimagaslóan jónak mondott fagytűrése miatt szereztem be. Bár nálam még nem volt olyan hideg tél mióta kiültettem hogy elfagytak volna a fügék, de mástól tudom hogy semmivel nem bírja jobban a fagyot mint a többi, és elfagyás után nem is terem, mint ahogy állították külföldi fórumon. Most mellé ültettem egy Török barnát, ősszel pedig  kivágom a Michurinskát amint letermett. A nagyon jó tulajdonságú fügék mellett nem látom értelmét ilyet tartani.

 

Vannak barna fügék, melyek növekvő termésit nem zavarták meg a fagyok. A Keszthelyi barna, a Kurdi féle, és van még 3 ezekhez nagyon hasonló fajta amin a termések szépen növekednek. A Főkajári is ide tartozik. Ezek a májusban beköszöntő 3-4 fokos éjszakákon lesznek veszélyben. De hátha nem lesz baj. :)

 

Most 23 féle fügém van, és bízom a szép jövőben. A másodtermés remélhetőleg zavartalanul kifejlődik és be is érik. :)

 

Most ne kóricáljatok vesszők után! Mindenki maradjon otthon, és őrizze meg az egészségét!

piro para Creative Commons License 2020.04.07 0 0 12973

1./ lentebb kifejtettem, hogy nem értek a fügékhez, nem ismerem a fajtákat, így nem tudtam mire mi jellemző,

de  tavaly úgy döntöttem, hogy adok neki még 2 évet, és ha addig sem fordul termőre, akkor majd meglátom mi lesz vele, mivel nem zavar senkit és látványnak nagyon szép, lehet megmarad a kert ékeként:D

 

2./ ez nem vesszőről , magról lett ültetve, ezért mondta a 3-4-5 évet...

a veszőről ültetést már tavaly kipróbáltam, és valóban az egyikről már szüreteltem.

 

3./ hogy meddő lesz e a várakozás azt majd az idő megmondja:)

viszont köszönöm a hozzászólást, mint lentebb hosszabban kifejtettem, most kezdtem csak komolyabban foglalkozni a fügével, mert a kert hatalmas, és bőven akad hely mert már csak egy részét művelem. 

Így minden tanács, vélemény érdekel:)

Előzmény: PathosVerdesIII (12944)
piro para Creative Commons License 2020.04.07 0 0 12972

Mivel ez egy hatalmas bokor, és az épület, + a szomszéd tujasora miatt elégé megreked a hő, gondolom nem tesz jót neki a víznélküliség, ezért tippeltem, hogy talán ennek okán esett le az a pár füge ami rajta volt.

 

Eszem ágában sem volt fügét termelni, de pár éve kora tavasszal kaptam egy kedves ismerőstől egy vizesüvegbe magról ültetett fügét, amit egy nyáron át dédelgettem, és ősszel elültettem, gondoltam a terület adott, és szép bokor lesz majd belőle. Mivel nem lakik ott senki, évente 2-3 alkalommal járok csak oda, így az évek alatt szép nagyra nőt! (nem foglalkoztam vele, hogy terem- e)

Tehát nem kísérletezgettem vele, hagytam élni!

 

2 éve egy másik ismerős egy kis kosár fügével meglepett, és magamon elcsodálkozva felfaltam mindet!

(nem vagyok nagy gyümölcsfogyasztó, inkább a zöldségeket részesítem előnybe)

Tavaly kaptam azt a töves fügét amit lentebb mutattam, Ő bent telelt, és tavaly is termet már, idén várom a fagyok elmúltát és megy ki a szabadba, csak még a helyet keresem neki. És még tavaly ültettem két botot is,

amiből az egyik nyár végén már termet, ezen felbuzdulva gondoltam akkor most már legyen kísérlet, hátha az eddig nem termő fügém, ami lila lenne, végre termőre fordul, mivel egy kertész azt mondta a magról ültetett füge 3-4-5 évre kezd teremni, és mivel tavaly volt pár termés rajta (ami leesett)...

 

Tehát ennyit rólam mint " ujdonsult fugetarto a vilag megvaltasaval..." gondolatodhoz :)

 

ui: nem vagyok smucig, de nem akarok 9-14 ezer forintért venni fügebokrot, de ha elfogadható áron találok, tuti nem fogok megállni egy fajtánál, mivel hatalmas kertem van, és bőven akad hely benne.

 

Bocs, hogy picit hosszúra sikeredtem, de remélem kielégítő választ adtam!

Előzmény: zakkwylde873 (12943)
Miki800 Creative Commons License 2020.04.07 0 0 12971

Én egy tanyán élek, és még most van tesztelés alatt ,hogy a lovak mennyire fogják majd szeretni.Remélem nem fogják ...Több külföldi oldalon is utána olvastam a füge és a lovak kapcsolatának.Hiányolom a magyar szakirodalmat ez ügyben. :) De ha nem eszik le a leveleket akkor 1 hektár körüli terület szabadul fel neki. Több fajtával próbálkozom ,hogy a hely is legyen tesztelve. 

Előzmény: 55judit (12970)
55judit Creative Commons License 2020.04.07 0 0 12970

Nálam jelenleg 2m a legkisebb távolság a bokrok között. Ahol kicsit nagyobb a hely, próbálom megoldani hogy egy kicsit ültetek nagy mellé, és úgy nőnek majd, mintha 1 bokor lenne.  Ismerek olyan helyet ahol nagy bokrok vannak ennyire közel egymáshoz. Túl közelnek találom. Minimum 4m-nek lenni kellene, hogy az ágak és a talaj se legyen árnyékolva nagyon. De már a 3 is elmegy.

 

Gabo! Nem biztos ám hogy minden második lesz az ami nem válik be és azokat kiszeded hogy ritkuljon a sor. :)

Előzmény: Gaboturbo (12966)
55judit Creative Commons License 2020.04.07 0 0 12969

Átlagosan van benne, viszont nem ízlik. Sokkal jobb fajtáim vannak, kell azoknak a hely.

Előzmény: Miki800 (12968)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!