Keresés

Részletes keresés

Kempingez Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2035

 "és ugye amíg nem kell hajtani a kézi pergetőt, mást is lehet csinálni abban a pár percben..."

 

Lehet fedelezni közben. A gyakorlat majd megmutatja, hogy hogyan lehet szinkronba hozni a műveleteket. De tapasztalatunk szerint, amint említettem a pergető kapacitása fog kicsi lenni. A lefedelezett keretek fognak várakozni. Én ezért vettem még egy peregtőt. Egy nagyobb 6 keretes önfordítós ideálisabb lett volna, de drága és a mérete miatt még a tárolása is problémás.( Épület átalakítás, ajtócsere.)

Egyébként, fekvőkaptár esetén a mézelvétel, lesz a következő kritikus és "megoldhatatlan" probléma.

Mert ezt, csak hozzáértő személy végezheti. A többi segítők, és nagyobb teljesítményű pergető beállításával megoldható. De a kaptárba idegen, és nem hozzáértő ne nyúlkáljon. 

A technológiaváltás sokba kerül, főleg a fekvőről, rakodóra. Ezért gondoltam a melegépítményű hátsómézkamrás kaptár, és mézeltetés módra. A méhek hátulra szivesebben hordanak mint oldalra. Így kimaradna a  léptűzdelést. A Péntek Lajos- féle rendszerben leszöktetésre is van mód elméletileg. 

Előzmény: kacagógerle (2033)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2034

Köszi, de úgy néz ki megrendelem a kék nyelű gyári füstötlőt, majd meglátjuk mennyire bírja...

Előzmény: Cirkusz01 (2030)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2033

A honlapjukon nincs fent az akció, én is véletlenül láttam meg a februári méhész újságban. Az az igazság, hogy nem akartam ennyit költeni pergetőre, de mivel 60-70.000-ért ókori kézi bádog pergetőket adnak az apróhirdetésekben, eldöntöttem hogy veszek egy 4 keretes új kézi pergetőt. Mikor megláttam ezt az akciót, akkor meg módosítottam a döntést úgy, hogy kicsit hozzáteszek és veszek egy ilyen elektromosat. Van egy vadi új akkum tartalékban(így azt nem kell venni), és ugye amíg nem kell hajtani a kézi pergetőt, mást is lehet csinálni abban a pár percben...

Előzmény: Kempingez (2029)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2032

A füstölő adapter meg értelmetlen, ha többe kerül mint egy komplett motoros füstölő. Mert nem mindegy hogy 8000 Ft-ért csak egy adaptert kapok. Vagy 7200 Ft-ért komplett motoros új füstölőt!

Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2031

Cirkusz01! :-)

 

40 keretes NB pergető ? 

Az  minimum a másfél méteres átmérőt közelítené. Robosztus méretezést is igényelne. Különösen alkalmas volna vándorláskor :) Mivel az egész NB kereteket, jellemzően fekvőben használjuk, így minimum 3-4 család kellene egyszerre kipakolni, másik ugyanennyi meg várná vissza a kereteit és azért lenne kibontva. Sőt, ezt még fedelezéssel is győzni kellene. 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2030)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2030

Szia! Igazából ez az adapter minden féle régi típusú füstölőre illeszkedik.Nálam már  a második füstölőt koptatja. Hívd fel a Kormos Lacit. Szívesen segít. Az a gyártó akitől én vettem vagy 8 éve nem látom. 

A pergető témához csak annyit mondani,hogy legalább 40 keret köriül legyen.Sugaras önfordítós. Biztosan akad a közeledben hegesztő. Aki savállót képes hegeszteni. a többi csak szervezés kérdése.Jó a feléből ki lehet hozni.

 Üdv

Előzmény: kacagógerle (2023)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2029

Megtaláltam a honlapot, ismerős oldal nézelődtem én is ott. De sem akkar sem most nem találtam ezt az általad feltett akciós pergetőt. A jövőhéten érkezik egy hasonló, elméletileg 220/12V prograpozható, plexi tetővel. Továbbá kézi hajtás is lesz rajta, egy 10-essel több. No de ha majd itt lesz, akkor a biztos.

De szándékozom készíteni egy 16 keretes sugarast, ha ez nem jönne be akkor ebbe a dobba tökéletesen elfér a 6 keretes önfordítós kosár. Készíttem már pergetőt, nem ez lenne az első. Csak akkoriban még megfelelt, a horganyzott lemez is.  

Előzmény: kacagógerle (2028)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2028

A jobb oldali...

 

Előzmény: Kempingez (2027)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2027

kacagógerle!

 

Hol akciózták a pergetőt?

Előzmény: kacagógerle (2022)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2026

  A pergetés félbehagyása az a beesőzések miatt, ez főleg az elmúlt évekre volt jellemző. Ezt kifelejtettem.

Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2025

Mi akácon  50 családot ketten pergetünk, de ott már mutatkozik a sima 4 keretes motoros kapacitás hiánya. A napraforgón többet kell fedelezni, de ott többnyire 3-an pergettük. A 6 keretes automata nem rossz elgondolás. Vagy a sugaras, ez  16 NB keret esetén 110 cm-es átmérőt jelent, bár az előző sem sokkal kisebb. Nem csak az áruk húzós, hanem a közönséges ajtókon sem férnek be. Így egyenlőre egy második 4 keretes mellet döntöttem. A pergetésnél a másik korlát, az hogy mennyi családtól vagyok képes elszedni, és vissza adni a kereteket. NB fekvőnél, ez kemény munka.

Ha segítséget akarsz szervezni a családból, többnyire hétvégén érnek csak rá. Aztán akácon még egy nap is számít, nem hogy egy hét. Kicsi a valószínűsége hogy pont hétvégére essen az ideális ideje a pergetésnek. Mert vagy még híg a méz, következő hétvégére meg már nincs hordás. 

Ha belegondolok, hogy az elmúlt években hányszor kellet az elkezdett pergetést megszakítani, elnapolni. 

Akácon hozzáfogunk, de ha híg a méz akkor rögtön az első 4 keret után leállítom a pergetést. Majd 1-2 nap múlva próbálkozunk. A méz érlelési ideje függ a behordott nektás víztartalmától, évenként erőteljesen változó, és a méhcsaládok erősségétől, környezeti hőmérséklettől. Akácon egyébként nem várhatod meg, és nem is kell azt hogy minimum 50 %-ban fedjék, Akkor már régen rossz neked, mert valószínű hogy teljes hordástalanságban kell, vagy kellene pergetni. 

A napraforgó esetén már viszont alap szabály, a nagy arányú fedettség. Itt, mivel szerencsés esetben eltérő vetési, így virágzási idejű napraforgó táblák vannak ezt nem probléma kivárni. De egyben gond is lehet a nagy mennyiségű nektár ráhordás. Ez több esetben arra kényszerített, hogy csak a délelőtti órákban pergettünk. 

Tudom, és tapasztalom hogy sokan nem ügyelnek ennyire a minőségre. Kipergetnek szirupot aztán ... gyorsan....

Mivel mi közvetlen is értékesítünk, egyszerűen nem megengedhető silány minőség.

Előzmény: kacagógerle (2022)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2024

Viszont az csak egy adapter, 8000 Ft-ért. Laptop proci cooler-ből fabrikálva, biztos jó de ahhoz kell venned még egy füstölőt is. A kék nyelű viszont kompletten 7200 Ft. 

Előzmény: kacagógerle (2023)
kacagógerle Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2023

Szia!

Köszi az infót! Esetleg egy képet nem tudnál beszúrni róla? Amit beszúrtam kék nyelű füstölő ára is elég kedvező, de ha egy jól bevált füstölőt ajánlassz nekem, akkor inkább azt veszem meg. Sajnos az egri méhészbolt weboldala nem működik, besz@rt a szerver amin van, így jelenleg nem tudom megnézni ha fent van egyáltalán...

Előzmény: Cirkusz01 (2021)
kacagógerle Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2022

Egy egész embert megspórolni szerintem csak az önfordítós full automatával lehet. Amíg pörget, addig hordhat vissza a fedelező személy az üres keretekből valamennyit a kaptárakhoz. Kezdő méhészként gondolkodtam azon vegyek-e 300-ért egy ilyet, de letettem róla, így vettem egy 4 keretes 12V-os elektromosat mert leakciózták.
Ezzel viszont jobban járok mint a kézivel, mert a fedelező embernek(nálunk a fedelező ember pörget) több ideje marad, és tud a keretekből vissza is hordani egy kört a fordításig. A legtutibb az önfordítós lenne, de majd talán jövőre veszek egyet, az idén meglátjuk hogy lehet bírni. Mondjuk ezt a 10 kaptárt egyedül is kipörgetem ha kell, igaz kicsit több időbe telik. Az a baj erre felénk is, hogy nem lehet embert találni méhészetbe dolgozni, félnek a méhektől.

Előzmény: Kempingez (2020)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2021

Szia! az Egri méhészboltba kapsz jót Az ára az 8000 Ft  Annak idején hasonlót 5000 t .-ért vettem. 

Van egy telefon számom Kormos László  0620 477 0839 

Egyébként van egy kollégám aki az ősszel kipróbálta nála jól vizsgázott.

 üdv

Előzmény: kacagógerle (2017)
Kempingez Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2020

Nekem is van tartalék hagyományos, amúgy is néha kell kettő amikor a nejem is besegít. Igaz ez évente egyszer, az akácra érkezés első napján, amikor a keret takarókat vissza igazítjuk. Akkor elindulunk a sor kétvégén :-). 

 

Ha motor van a pergetőn, az gyakorlatilag egy ember munkáját helyettesíti. Továbbá sem sört, sem pálinkát nem kér. 

 

Ha illeszkedik teljesítményben a generátor, a fogyasztása sem irreális. Persze a kínai vacakokat, nem lehet összhasonlítani a Hondával. 

 

Volt, ki büszkén kijelentte, hogy bizony nálluk olyan aztán sosem lesz, hogy motorral hajtsa a pergetőt. Néztem ki a fejemből, hogy mi van? Ez csak emberi botorság. 

Szerintem a kézi, talán megfelelő úgy néhány talán 10-15 családig. De annak már tényleg nem sok értelme van, hogy önfordítós hatos kézzel. 

 

 

Előzmény: kacagógerle (2019)
kacagógerle Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2019

Köszi!

Akkor rendelek egy ilyen motoros füstölőt, legfeljebb veszek 3000-ért tartaléknak egy pumpálósat.
Persze haladni kell a korral, és igénybe kell venni a technikai újításokat. Elromolhat ez is sőt még a pergető is ha elektromos, de még a kézi is. 
Én pl. azt nem értem, hogy miért vesz valaki 6 keretes önfordítós pergetőt kézi meghajtással. Nem sokkal drágábban megkapja elektromos hajtással is, automata elektronikával. 3/4 embert meg lehet spórolni, kiperget magától mint egy automata mosógép.
Több emberrel találkoztam mostanában, akinek kézi 6 keretes önfordítós van...

Előzmény: Kempingez (2018)
Kempingez Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2018

A tipusát azt nem igen tudom megmondani, mert kisipari gyártású adapter, régen még láttam ilyet a neten valahol, gyakorlatilag egy kazettás magnónak a motorja hajt egy axiál ventit, inox lemezből van az adapter burkolata. De már ezt nem kapni. Én is használtan jutottam hozzá már annak idején is. 

Szerintem jó lehet az is, aminek a fényképét feltöltötted, ezek szemmel láthatóan már kompaktabb profibb, és nem barkács jellegű megoldások. 

Azért írtam hogy szerintem jó mert olvastan már olyan véleményeket, asszem a ződ fórumon hogy nem való semmire az elektromos füstölő. Na aztán lehet hogy az illető belebotlott valami selejtbe, mert olyanokat írt hogy nem ad rögtön kellő füstött. Ez sem álja meg a helyét, esetleg ha szinte  csumára merült elem van benne. De az meg, ember baj. Az illető kifejtette, hogy nem is látott még ilyet használni igazi nagy méhészetekben. Na ja, ha nem nekem kellene a tömlőt nyomkodni, hanem a fullajtároknak. akkor nyilván ....

Persze itt is igaz, hogy minél bonyolultabb valami, annál nagyobb a meghibásodási lehetőség.

De ezen az alapon, rengeteg manapság elterjedt eszköz használatát lehetne elutasítani. A mobil telefon helyet, lehetne füst jelzésekkel is komunikálni. :-) 

 

 

Előzmény: kacagógerle (2017)
kacagógerle Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2017

Köszi!

A tiéd milyen tipus? Én csak ezt az egy tipust találtam a neten. 

Előzmény: Kempingez (2016)
Kempingez Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2016

Nem pont ilyet, de használok motoros füstölőt. Előnye abból származik, hogy a ventillátor folyamatosan is nagyobb mennyiségű levegőt tud biztosítani az égéshez. Ezáltal nagyobb mennyiségű füstöt is tudunk biztosítani, minden fizikai megerőltetés nélkül. Például vándorláskor a méhek befüstölésekor hasznos. Könnyebb, a begyujtása, a hagyományossal szemben, még kicsit nedvesebb anyag esetén is. 

Van minimális hátránya is, több füstölőanyagot fogyaszt. Ha lemerül az elem, legyen tartalék, bár az enyém a 4,5 V-os olcsó elemmel is kibírja az egéssz szezont. Némi karbantartást igényel.

Ha egyszer az ember kipróbálja, használja, utánna már nem szivesen töketlenkedik a hagyományos tömlőssel. 

Én 10 éve elektromosat használok.

 

 

 

Előzmény: kacagógerle (2015)
kacagógerle Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2015

Sziasztok!

Valaki használ ilyen motoros füstölőt? Nem sokkal drágább mint a pumpálós, érdemes ezt venni inkább?

Köszi!

 

 

 

MG Petimester Creative Commons License 2015.02.28 0 0 2014

Köszi, olvasom...már a piros listán van az 'ejuúban' a méh :-(( !  Nem semmi, mondhatnánk... ?

(Ez is ide való lehet,...miszerint egy egy kinai tartományban már pl.kézzel porozzák be az almásokat)

Az eu bizottság a linked szerint, (3 napos 'strasburgi'), már a porzó rovarok így a dongók védelmére is lépéseket tesz..      üdv.

Előzmény: Thomas (2012)
Jam Clerk Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2013

Csak tippeltem, hogy így lehet, de időközben mintha olyasmit is írtak volna valahol, hogy más a működési elve... valami olyasmi, hogy egy fedelező huzal van "kés" vagy én nemt'ommi megnyitja a sejteket, és azért folyik ki... de az első gondolatom nekem is az volt, hogy ez kamu, ilyen néptelen kaptárból, ami a videón van, fölösleges rettegni a szúrástól, mivel tényleg egy méh se röpköd, sehol.

Aki meg ennyire tart a szúrástól, az ne méhészkedjen, ha meg mégis, akkor használjon kesztyűt-kalapot, és szöktesse a fiókokat. Esetleg méhleűzőt is használhat. Mi ezen annyira bonyolult, hogy ilyen faramuci dolgokon töprengjen bárki is? :)

Előzmény: Kempingez (2010)
Thomas Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2012

bocsanat, nem trollkodas, de azok szamara akik boldogulnak az angollal:

http://www.ebcd.org/en/EP_Intergroup_CCBSD/_Apiculture_and_Bee_Health__Working_Group_-_Kick-off_Meeting.html

csak jelezni, hogy foglalkoznak a meheszettel az Europai Parlamentben is.

madar86 Creative Commons License 2015.02.27 0 0 2011

 

Miert ilyen szeme? 

Kempingez Creative Commons License 2015.02.26 0 0 2010

Ha ezt az elméleti műanyag lapot, középről kilehetne húzni úgy, hogy a sejetk ne roncsolódjanak, amit alagha lehetséges. Az érett méz még akkor sem folyna ki, ha így volna csak fedeleznünk kéne és oldalára fektetni a lépjeinket, pergetni sem kellene.

Ez az egész egy nagy parasztvakítás. A videón holvannak a méhek, amikor szabadon folyik ki  a méz? A valóságban már járnák, több lenne az elpusztult méh az üvegben, mint a méz.  

Előzmény: Jam Clerk (1992)
madar86 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2009

Mi a helyzet azzal,hogy emberi "gondoskodás" nélkül nem életképesek.

Gyogyszerek atkák meg a többi miatt.

Ezzel szemben az a méh család legalább 10 éve ott van nagyon vadak már megközelítésnél özönlenek ki.

Amugy nem egy népes család ahogy látom.

Ez csak véletlen,hogy még élnek elkerülték az atkát?Egyszer én dilis kivettem kis lép herék voltak benne es atkának nyoma sem volt :-( persze megbántam merazok már nem bujtak elő :-( 

 

Előzmény: MG Petimester (2005)
madar86 Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2008

Latod ot?Nem tetszik a szine :-( ne kerdezd miert a feketek fele huz a szivem :-) 

Nem tudom mennyire látszik,de o tetotol talpig szep fekete.

 

Előzmény: MG Petimester (2007)
MG Petimester Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2007

Itt pedig a képeket látod (a 'mamika' nem is olyan fekete mint gondoltad). Mai Buchfast vonalról.

http://www.nordbiene.de/unterarten-der-honigbiene-apis-mellifera-subspecies/die-buckfast-biene.html

Előzmény: madar86 (1999)
MG Petimester Creative Commons License 2015.02.25 0 0 2006

Több oka lehet a tavaszi eladásoknak ha bele gondolok. Haláleset vagy betegség de a nagyobb számú 'gyárosok' megbízható legelő hiánya is egy szempont lehet. Ők már most tudják, hogy mit hol vetettek ilyen szempontokból el, és mire beköszönt a vándorlás ideje, miképpen fogják gondozni ill. megőrizni a kaptárakat. A 'pinyac' lehet ,hogy betelt már... lemaradtak a csata mezein stb.

Szerintem ha ezek a feltételek nem állnak fel akkor egész és séges családokat nem nagyon adnak el méh-baráti áron fiatalnak, kezdőnek. Ezek csupán megfigyeléseim és nem több, így nincs kizárva ,hogy más ok-okkozata lenne.. :-)) üdv.

Előzmény: madar86 (1999)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!