Keresés

Részletes keresés

Szabler Creative Commons License 2013.07.06 0 0 3307

Mint képzett nyelvész - aki többek között a latin nyelvnek is elismert szaktekintélye - , te már csak tudod.

 

Kíváncsi lennék tehát, hogy mi volna a "színtiszta" tudományos álláspontod a sumer nyelvvel kapcsolatban.

Előzmény: Törölt nick (3306)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.06 0 0 3306

Én viszont nem találok kivetnivalót abban, hogy amíg a sumert nem sikerült megalapozottan rokonítani más, esetleg ma is beszélt nyelvekkel, addig tartsuk szigetnyelvnek.

 

Ez az álláspont színtiszta sarlatánság, semmi köze a tudományhoz. Ha nem tudod tudományosan alátámasztani se pro se kontra, akkor nem tarthatod se ennek, se annak.

 

Arról ugye már nem is beszélve, mi akar lenni ez az önkényes, térben, időben megfoghatatlan, behatárolhatatlan, számszerűsíthetetlen gumi kifejezés, hogy "szigetnyelv"

Előzmény: Szabler (3300)
krizsa katalin Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3305

A sumérokat KIS városállamban valamely sémi nép előzte meg (Wikipedia)...? Ez így csak informatív, ráirányító dolog - de van benne igazság. A kárpátnyelv pont addig flektált, amíg az egyszótagúak kialakultak. Utána ragozni kezdett és felhagyott az immár értelemzavaróvá váló flektálással. Ebben a stádiumában "találkozunk" a sumér nyelvvel. Ebben a stádiumban a magyar is flektáló volt (a finn is) - s ez a jellegzetessége az egyszótagúakig - a mai napig meg is maradt (pl. tar, tár, ter-, tér, tor, tör, túr, tűr).

A sumér szavakat - úgy-ahogy, nagyon rosszul - az együtt szereplő akkád nyelv nyomdokán "fejtették meg". S ennyiből már látszik, hogy a sumér is legkevesebb 20%-ban tartalmaz akkád (héber) szavakat.

Rokontalan szigetnyelvról tehát szó nincs:

a rokonság a héber gyöknyelv felé: konkrétum.

Én pedig azt bizonyítom, hogy ez, az egyszótagúakig, a kárpátnyelv (proto-magyar, proto-szláv, proto-kelta nyelv) jellegzetessége is egyben. Tehát a sumár a kárpátnyelv felé is rokon.

A sumér azonban - vélekedésem szerint - a jövőjét tekintve és nem a múltját, a tonális nyelvek elődje. Ezt azonban már olyan kutató fogja - talán - bebizonyítani, aki a magyaron kívül valamely fő kínai nyelven is nagyon jól tud.

Szabler Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3304

És még egyszer mondom: esetünkben a megegyezésen, nem valami eldugott, szivarfüstös szobában kötött konspiratív háttéralkut kell érteni.

Előzmény: Szabler (3303)
Szabler Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3303

Megegyezéses alapon, esetleg autokratív direktíva alapján?

 

Tulajdonképpen megegyezéses alapon [lásd tudományos konvenció] és kicsit úgy, ahogy te egyébként elvárnád. A terület szakemberei lényegében kimondták, hogy "gyerekek, hát nem tudtuk a sumert egyik modern nyelvvel sem megalapozottan rokonítani. Amíg ez a helyzet nem változik, addig nem látjuk értelmét, hogy a sumer nyelv rokoni kapcsolatairól nyilatkozzunk - az ugyanis tudománytalan volna, meg elsősorban nem is ez a dolgunk! Gyerekek, maradjunk hát egyelőre annyiban, hogy a sumer szigetnyelvnek tűnik." 

Előzmény: Törölt nick (3301)
evil linguist Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3302

"Megegyezéses alapon, esetleg autokratív direktíva alapján? Ez nagyon tudományos. Mennyiben különbözik így a nyelvészkedés az okkult áltudományoktól?"

Nem, kérlek, nem megegyezéses alapon, nem is autokratív direktíva alapján, hanem logikai és tudományelméleti alapon. Kicsit szíven ütött, hogy még csak nem is hallottál róla.

Előzmény: Törölt nick (3301)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3301

Én viszont nem találok kivetnivalót abban, hogy amíg a sumert nem sikerült megalapozottan rokonítani más, esetleg ma is beszélt nyelvekkel, addig tartsuk szigetnyelvnek.

 

Megegyezéses alapon, esetleg autokratív direktíva alapján? Ez nagyon tudományos. Mennyiben különbözik így a nyelvészkedés az okkult áltudományoktól? Nem is értem, miért nem bocsátjuk népszavazásra a kérdést, hiszen ha a tudomány művelőinek ismeretanyaga sem elegendő ennek az eldöntéséhez, akkor meg nem mindegy? Ez se lenne kevésbé tudományos, de legalább demokratikus :DDD

 

Miért olyan probléma bevallani: Gyerekek, hát (legalábbis egyelőre) nem tudjuk, ez van!?? Egzakt tudományok esetében ez számít a tudományos álláspontnak.

Előzmény: Szabler (3300)
Szabler Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3300

Ebben nem értünk egyet, mert mindenhol azt olvasom csak, hogy a sumer egy rokontalan szigetnyelv, holott ebben senki sem lehet biztos.

 

Szerintem senki sem biztos benne, de jelenlegi tudásunk fényében ez a legelfogadhatóbb és a legmegalapozottabb feltételezés.

 

Úgy gondolom, hogy szemléletbeli különbség van kettőnk között. Te úgy gondolhatod, hogy amíg nincs 100 %-osan bebizonyítva, hogy a sumer nyelvet nem lehet megalapozottan rokonítani más, esetleg ma is beszélt nyelvekkel, addig senki ne állítsa róla - még legvalószínűbb feltevésként se!? -, hogy szigetnyelv.

 

Én viszont nem találok kivetnivalót abban, hogy amíg a sumert nem sikerült megalapozottan rokonítani más, esetleg ma is beszélt nyelvekkel, addig tartsuk szigetnyelvnek.

Előzmény: watch-fire (3299)
watch-fire Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3299

"Vagyis gond van azzal az állítással, hogy a sumer nyelv egy rokontalan szigetnyelv."

 

"A sumer nyelvről való jelenlegi tudás fényében szerintem nincs gond vele."

 

Ebben nem értünk egyet, mert mindenhol azt olvasom csak, hogy a sumer egy rokontalan szigetnyelv, holott ebben senki sem lehet biztos. Nem azt várom, hogy a jelenlegi tudás birtokában kijelentsék, hogy melyik nyelvvel rokon, csak ismerjék be, hogy a jelenlegi tudás nem elég annak megállapításához, hogy biztosan kijelentsék ezt. Hadd idézzem itt a topik megnyitójának bevezető szavait, amit fölül bármikor elolvashatsz. Láthatod, nem egyedül vagyok ezzel a véleménnyel. "Ennél tragikusabb hibát nehezen követhetnének el."

 


"A „hivatalos” nyelvcsaládfák elméletét számos vezető tudós súlyos bírálatokban részesítette az utóbbi időben. Elég, ha csak Ny. Sz. Trubeckoj herceget (1890–1938) vagy a magyar Götz Lászlót (1934–92) említjük. Az összehasonlító nyelvtörténet kritikus pontja, mondhatni, sarokköve a világ legrégibb dokumentált nyelvének, a šumérnak a megítélése, illetve elhelyezése a világ idiómáinak palettáján. Hazai akadémiai szakkönyveink egyöntetűen rokontalan sziget-formációként, kultúrtörténeti érdekességként igyekeznek bemutatni ennek az ősi mezopotámiai népnek a szókészletét és nyelvtanát, anélkül, hogy a régészeti-humánbiológiai kutatásokra bármily csekély figyelmet is szentelnének. Ennél tragikusabb hibát nehezen követhetnének el."

Előzmény: Szabler (3296)
Szabler Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3298

Szóval a tudománytalan konvencióból egy csavarral lesz a színtiszta tudomány.

 

Te facsarod itt a szavakat. A konvenció szó elé te biggyesztetted oda azt, hogy "tudománytalan", és te címkézted dogmának, nem én. Ezek a te minősítgetéseid, én nem vállalok közösséget velük. Gondolhatsz persze ilyesmit, de egyrészt koncepciódat nem helyénvaló más véleményébe vetíteni, majd a másik szavaiba ellentmondást magyarázni, másrészt a kérdés kapcsán kifejtett véleményed kompetenciahiányodból fakadóan számomra nem igazán mérvadó.

 

 

Előzmény: Törölt nick (3297)
Törölt nick Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3297

Tetszik ez az ördögi invertáló szócsavarás :D  Szóval a tudománytalan konvencióból egy csavarral lesz a színtiszta tudomány, a dogmáról meg egy vargabetűvel megitéled, hogy rugalmas, integratív és fejlődőképes :D A kis piros golyó pedig tulajdonképpen nagy kék kocka. :D

Előzmény: Szabler (3296)
Szabler Creative Commons License 2013.07.05 0 0 3296

Ami most van, az "tudományos konvenció", vagyis megegyeztek valamiben, amit nem is tudnak, aztán azt hírdetik.

 

Nem látom be, hogy hol itt a gond. A sumer szavak kiejtéséről való biztos tudás híján a nyelvet ismerő szuverén kutatók tudományos közössége kialakított egy közös nevezőt, mint lazán körülhatárolt lehetőséget mostani legjobb tudása szerint. Még mindig sokkal jobb, mintha valaki deklarálná, hogy a sumerek ezeket és ezeket hangokat használták és ajánlatos ezt minden a sumer nyelvvel foglalkozó embernek elfogadnia. :)

 

A "tudományos konvenció" mögött tehát szerintem nem indokolt "nagyokos" tudósok kirekesztő konspirációját sejteni, mellyel a sumerológusok voltaképpen tudatlanságukat leplezik, sőt még belevegyítenek némi szemellenzős dogmatizmust is. Ez a "konvenció" megítélésem szerint rugalmas, integratív és fejlődőképes.

 

Vagyis gond van azzal az állítással, hogy a sumer nyelv egy rokontalan szigetnyelv.

 

A sumer nyelvről való jelenlegi tudás fényében szerintem nincs gond vele. Ha biztosabb lenne tudásunk a sumer szavak kiejtésével kapcsolatban, akkor nyilván megalapozottabbak lehetnének a rokonítási törekvések, de akkor sem bizonyos, hogy eme kísérletek eredményre vezetnének. Tehát mindaddig, amíg ennyi a kérdőjel, nem indokolatlan elfogadni azt az alapfeltevést, hogy a sumer szigetnyelv valóban lehetett.

Előzmény: watch-fire (3292)
krizsa katalin Creative Commons License 2013.07.04 0 0 3295

Valszeg KOU-nak.

Előzmény: nicsella (3294)
nicsella Creative Commons License 2013.07.04 0 0 3294

Ha az Ö és az Ü csak kétezer éve jelent meg, akkor hogy ejtettük a kökorszakban a "kö" szavunkat ? :)

Előzmény: krizsa katalin (3293)
krizsa katalin Creative Commons License 2013.07.04 0 0 3293

Na végre! Magánhangzó lehet max. a, e, i o/u... torok és lágy, hosszú és rövid, kész. Tehát Ö, Ü nem lehet, mert azok kevesebb, mint 2000 éve jelentek meg.

Mássalhangzók: F, és az O/U/W triászból a W valószínűtlen, mert még nincs ott az ideje.

Ha B van (és van), akkor V-nek is kellene lenni.

A G-t százezer helyen írják, mégis kételkedem, hogy hátha csak az egyik K.

Mindezt nem a sumérból gondolom, amit nem ismerek, hanem a héber-magyar mássalhangzók "játékából" - egymáshoz való viszonyából. A szavak (jelentésekből valószínűsített) korbeli eloszlálásból.

Előzmény: watch-fire (3292)
watch-fire Creative Commons License 2013.07.04 0 0 3292

Nagyon jó, hogy feltetted ezt, egyet értek Tanos Bálinttal. Gondolom, mindenki mást hall ki belőle, mert az ördög a részletekben van. Tanos azt mondja, a nyelvrokonítást eleve lehetetlenné teszi, hogy nem tudjuk, hogyan hangzottak a sumer szavak. Most már nemcsak a magánhangzók számában nem biztosak (a négy helyett lehet 7 vagy 9 is), hanem a mássalhangzókban sem, ebből is lehet több. Ami most van, az "tudományos konvenció", vagyis megegyeztek valamiben, amit nem is tudnak, aztán azt hírdetik. Vagyis gond van azzal az állítással, hogy a sumer nyelv egy rokontalan szigetnyelv. Ezt nem szabadna kijelenteni, amig nem ismerik eléggé a sumer szavak kiejtését, mert ha 5 magánhangzóval és mássalhangzóval több volt a sumer nyelvben, akkor a szavak egy jelentős része egészen másképpen hangzott. Vagyis azért nem lehet rokonítani, mert ahhoz nem ismerik eléggé a sumer nyelv szavainak kiejtését, s nem azért, mert bíztosan nincs rokonnyelve. Hozzátenném, hogy szerintem a sumer írás tovább torzítja a megismerést, nem tartom elképzelhetetlennek, hogy a sumer írásban a determinánsok mellett vannak egyéb "jelölők", amiket nem kell kimondani, csak az írást segítik.

Előzmény: Szabler (3291)
Szabler Creative Commons License 2013.07.04 0 0 3291

krizsa katalin Creative Commons License 2013.07.01 0 0 3290

Először a saját előző hozzászólásomat, ami pontatlan, javítom,

utána térek rá a magyar-sumér rokonságnak valószínű távolságára, mértékére.

 

A FINN-MAGYAR nyelvrokonság a gyöknyelvészet szerint is létezik, de nem a legközelebbi, hanem a legtávolabbi. Ennyit sikerült - szándéka ellenére - bebizonyítania a finnugor nyelvészetnek:-).

Minden olyan nyelvnek (mint a finn), amelyből az afro-sémi B és F hangon kívül a C(=TSz), G, Sz, Z hangok is hiányoznak, a létező legtávolabbi a rokonsága nemcsak Európa, hanem a világ nyelveivel. Kivételt - esetleg - Indonézia nyelvei képeznek, amennyiben még ennél is kevesebb mássalhangzót használnak. Ezek finnél is ősibbek, vagyis a rokonsági fokuk még a finn-magyar rokonságnál is távolabbi.

 

S a holt nyelvekre - mint amilyen a sumér - ugyanez vonatkozik. A magyar nyelv rokonsági foka a sumérral közelebbi ugyan, de a prioritás (az elsőség megállapítása) bizonytalan. Azért bizonytalan, mert a sumér még olyan primitív szinten sincs megfejtve, hogy a teljes mássalhangzó készletét sikerült volna beazonosítani.

 

Megjegyzés: A mássalhangzó állomány alatt a gyöknyelvészet az alapmássalhangzók összességét érti. A magyar nyelv vonatkozásában tehát nem tekinti külön mássalhangzónak a Cs(=TS), GY(=Di/j vagy Gi/j), Ly(=Li/j), Ty(=Ti/j) összetett hangzatokat. Nem tekinti magyar mássalhangzónak a garantáltan idegen szavakkal beérkező Ch, Q, X, Y hangokat sem. Megkülönbözteti viszont a B/V változó hang V-jét az O/U/W triász W-jétől. Amelyet, sajnos, sem a magyar írásban nem jelölnek külön betűvel, sem a sumérnál nem jöttek rá, hogy szükséges volna megkülönböztetni őket.

Előzmény: krizsa katalin (3289)
krizsa katalin Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3289

A finnugor nyelvrokonság a gyöknyelvészet szerint is létezik. A létező legtávolabbi rokonság nemcsak Európa, hanem egész Eurázsia nyelveivel. Kivételt -esetleg - Indonézia nyelvei képeznek, amik talán még a finnél is ősibbek, vagyis lehet, hogy még távolabbiak.  

Előzmény: Szabler (3288)
Szabler Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3288
Igen, tudom, hogy igazam van. Nem szükséges megerősítened abban, hogy helyesen mutattam rá tévedésedre. Egyébként most is tévedsz, bár még ha részben igazad volna, az sem zárná ki a finnugor nyelvrokonságot.

Amúgy jól sejtem, hogy Zománcfesték név alatt egy hajdani vitapartnerem reaktiválta magát?
Előzmény: Törölt nick (3287)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3287

igazad van, hiszen felszinesen még a szavak sem hasonlítanak

Előzmény: Szabler (3283)
watch-fire Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3286

Sajnos a technika ördöge nem kimélt meg. 'Lugal' alá kerül a 'lugal' a második sorban is, 'ki' alá pedig a 'ki'.

Előzmény: watch-fire (3285)
watch-fire Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3285

Mitől nehéz a sumer nyelv?
Egy példát szeretnék bemutatni, miért is nehéz a sumer nyelv. Előre bocsájtom, magam sem vagyok szakértője a sumer nyelvnek (csak amatőrködöm), így szívesen veszem mások kiigazítását, hozzászólását akár a sumer szöveggel, akár az angol nyelvű szöveg fordításával kapcsolatban. A sumer példát Cunninghamtól vettem, amit szó szerint leközlök.

"Examples
(1) Oblique object in dative
lugal   ki                      an-na-aĝ2-ĝa2-ni                                                                                                   ki=Ø                  lugal   ki = Ø                a-nn-a-n-aĝ-Ø=’a=ani
king    earth=ABS          PRO-OBL.3SG.OBL-DAT-A.3SG-measure-O.3C=SUB=POSS.3SG 

dnin-ĝir2-su-ra
nin-ĝirsu = ak = ra
[nin-ĝirsu=GEN]=DAT

‘for Nin-ĝirsu (Master-of-ĝirsu), his king who loves him’
(Lagaš, 25th century BCE)"


A fordítás magyarul: Nin-ĝirsu részére, az ő királya szereti őt.

 

A példa szerint egy "ferde (oblique)", vagyis "félrevezető, nem világos" tárgy van részesesetben a mondatban. A magyarul nem túl bonyolult mondat "megfejtése" nem egyszerű feladat, a harmadik sorban található"eligazítás" meglehetősen elbonyolítja a kiigazodást. A sumer szavakat nézve:
lugal = király (nagy ember), ki = föld (earth), 'a' (prothetic)= kiejtést könnyítő, n = 1.szám 3. személy jelzése, -na- talán a jelzett DAT (részes eset), aĝ2 = mérni (measure), ĝ = továbbvitt ĝ, hozzáadva az 'ani'-ból az 'a' (szótagképzés), (a)ni = "az ő..." (bírtokos névmás, 1.szám 3. személy, dnin-ĝir2-su = Nin-ĝir2-su isten, -ra = részes eset rag.


A sumer szavakat (és azok fordításait) nézve mindjárt szembetűnő, hogy a ki = föld (earth), ill. az aĝ2 =  mérni (measure) nem szerepel a mondat fordításában! Ennek oka az, hogy a két szó egybeírva más jelentésű: ki aĝ2 = szeretni (love). A helyzetet bonyolitja, hogy a két szó nincs egymás után írva, közötte van az "an-na". Az egész mondatnak ez a legbonyolultabb része, a harmadik sorban a hozzá fűzött "eligazítás": PRO-OBL.3SG.OBL-DAT-A.3SG. A PRO = prothetic, vagyis egy kiejtéskönnyítő, OBL = félrevezető, homályos, 3SG = 1.szám 3. személy, OBL, -DAT = részes eset, A = transitív subject. 1.szám 3.személy. Ez a példa mutatja, mennyire nehéz és "homályos" a sumer nyelv megfejtése, és akkor még nem is emlitettem az eredeti ékjeleket, amik megfejtése szintén nem egyszerű feladat.

watch-fire Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3284

A sumer bala [TURN] wr. bal; bil2 "to rotate, turn over, cross; to pour out, libate, make a libation; reign, rotation, turn, term of office; to revolt; to hoist, draw (water); to transfer (boats over weirs etc. blocking a stream); to carry; to boil (meat in water); to change, transgress (the terms of an agreement); conversion (math.)" Akk. elû; nabalkutu; nakāru; naqû; palû; tabāku

A sumer bala, bal, bil2 nem elég a rokonság megállapításához, de azért érdemes megnézni.  A bal magyar megfelelője a vél, válik lenne, a bil2 magyar megfelelője pedig a billen, billeg.

A szó egyik jelentése a reign, vagyis az uralkodás, ennek már lehet köze a Bél, Baál közelkeleti úr és isten szavakhoz. Ezzel együtt most sem állítom a sumer és a magyar nyelv rokonságát.

Szabler Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3283
Tévedsz. A finnugor nyelvrokonságot nem szavak felszínes hasonlósága alapján állapították meg.
Előzmény: Törölt nick (3280)
krizsa katalin Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3282

Teljes kéziszótár feldolgozása alapján 450 mássalhangzó gyökváz 7300 rövid (1-3 szótagos) magyar szavát hasonlítottam össze a hasonló gyökvázú héber szavakkal. Ezek közül kb. 4000 tartozik a "biztos, vagy nagyon valószínű" rokonítás kategóriájába.

A többi "lehetséges", s kb. 10% volt az, ami nem rokonítható. Az 1085 oldalas könyvem 4 honlapon van fenn az interneten,  13 fájlban - tehát szabadon böngészhető.

Azzal pedig, hogy bármely két ismert, jól dokumentált nyelv között minimum többszáztól-többezer szóig lehet találni rokonságot, én is egyetértek.

 

Azzal viszont nem értek egyet, hogy az emberi nyelv legősibb formáját bármely népnévvel azonosítsuk, hiszen valamilyen szinten már az előember is beszélt. Ezért én a kb. 40.000 éves, már Sapiens nyelvét korai kárpátnyelvnek, a 15-8.000 éves európai szubsztrátnyelvet pedig kárpátnyelvnek neveztem el. Miért? Mert a jégkorszakokban a Kárpát-medence felső határa volt a jéghatár. Ahol feltehetően akkor is fennmaradhatott az ember, amikor máshol még zordabbak voltak a körülmények.

Előzmény: Szabler (3279)
Afrikaans8 Creative Commons License 2013.06.30 -1 0 3281

"B.J.F. szerint ... KUD-DA = kutya ... ezt az értelmet emberre is vonatkoztattàk, mert pl. : LU2-NIG2-KUD-DA = vàmszedô ember"

 

Ezt a vámszedő emberes hülyeséget már kitárgyaltuk (pl. 818.).

 

Badiny Jós szerint a "LU NIG KUD-DA név ... a vàmszedö ember szumir elnevezését mutatja be (Deimel: Akkadische Glossar) ... igy a kutyatulajdonsàgot, a megmaràst, bàntàst, sértést, harapàst, tehàt még az emberre is ràvitte a szumir ösnyelv".

 

Ezzel szemben: kud (ku5) 'letörni, levonni, levágni, bemetszeni', amiből a vámszedő ember (lu) ténykedése simán megmagyarázható.

Előzmény: nicsella (3262)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3280

Na igen, pontosan ilyen irányelv mentén fektették le a finnugor rokonság elméletét. Érdekes módon ott nem zavar, amit itt most kifogásolsz.

Előzmény: Szabler (3279)
Szabler Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3279

Véleményem szerint ilyen "ősi rokon szavak"-at bármelyik két nyelv között lehett találni és ezzel a módszerrel szinte bármelyik nyelvről bebizonyítható, hogy az a világ legősibb nyelve.

Előzmény: Törölt nick (3278)
Törölt nick Creative Commons License 2013.06.30 0 0 3278

Tudom, hogy viccnek szántad, de meglepődnél, mennyi ősi rokon szavat lehet találni az angol és a magyar nyelvben.

Előzmény: Szabler (3277)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!