Keresés

Részletes keresés

Breki1 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6515

Itt nem arra gondoltam, hogy a földkeverékben használd dolgok vagy ezek aránya nem jó hanem arra hogy esetleg az egyik általad használt összetevő fertőzött lehet esetleg.

 

 

Előzmény: petya71 (6501)
Breki1 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6514

mondtam, hogy kérdezd meg a gazlap-on a szakértői fórumban

 

nekem is ott mondták meg mivel permetezzek

hozzáértő kertészmérnököktől lehet kérdezni

 

nekem bevállt

Előzmény: petya71 (6500)
Breki1 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6513

Már csináltam az esetben mikor szükséges volt.

 

Itt helyben azt mondták, hogy nem szükséges egyik szinte könyörgött, hogy nehogy megmetszem és a kertész se ajánlotta ez esetben.

 

A Calamondint viszont megmetszettem és ott már nemis látszik az eredeti levél szinte annyi új hajtása latt.

 

Ott szreintem nagyon bevállt a párásítós ötlet úgy néz ki szereti.

Azóta virágzott is újra :-)

Előzmény: bombaba (6495)
Kriszta18 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6512

Szia Jozso48!

Azt a hírt kaptam hogy te tudnál nekem segíteni. Már kaptam jó sok tippet de részletesen nem igazán. Szóval az érdekelne hogy a citromot egész évben lehet e gyökeresztetni vagy csak egy bizonyos időszakban?Nagyon leköteleznél ha erre tudnál válaszolni részletesen.

Üdv:Kriszta!

Kriszta18 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6511

Szia Freddy!

Szóval ha jól értem ha most elrakom még tél elött kigyökerezik és hajtást is fog hozni de ez nem biztos? Nem tudom mitévő legyek.

Előzmény: Freddy56 (6510)
Freddy56 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6510
Szia Kriszta!
Jó kérdés!
Én csak tavasziakat csináltam eddig, így nincs más tapasztalatom.
A tavaszi hajtás megindulását használom ki a gyökereztetésnél.
Ha van elég anyagod, akkor kipróbálhatod most is, de tartalékolj tavaszra is ágakat erre a célra.
Üdv.: Freddy
Előzmény: Kriszta18 (6509)
Kriszta18 Creative Commons License 2008.08.24 0 0 6509

Szia Freddy!

Nagyon szépen köszönöm a hasznos tippet. Még lenne egy kérdésem. Itt van lassan az ősz meg a tél és én arra lennék kíváncsi hogy az év minden évszakába lehet-e gyökeresztetni vagy csak tavasszal meg nyáron?

Előzmény: Freddy56 (6506)
kurdilaci Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6508
Tahiti mandarin.Nagyon szép növény ,rengeteg virágot hoz,de a termések íze nem túlzottan karakteres,csak édesek,nincs bennük sav.
Előzmény: bombaba (6507)
bombaba Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6507
Megmondanád, a harmadik képen milyen fajta látható?
Előzmény: kurdilaci (6499)
Freddy56 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6506
Szia Kriszta!
Én 4 hónapja dugtam le a citrom ágakat (a legtöbbje úgy volt, hogy kétfelé vágtam, mert hosszú volt). A 15-20 cm-es ágakból 4-4-et dugtam egy cserépbe , melyeket levágott aljú PET palackkal lefedtem.
Sima virágföldbe (B típus) dugtam gyökereztető hormon nélkül, mert nem találtam a hormont, és ennek ellenére mind gyökeret vert. Egy hónapja már külön-külön edényben van mindegyik, mert nem szerettem volna, ha a gyökereik összefonódnak. Átültetés után még egy jó hétig takartam őket PET-tel, de azóta már nem.
A PET-tek belső falán állandóan páralecsapódás volt, így biztos, hogy magas volt a páratartalom a palackon belül. Kétszer le is kellett permeteznem a gyökereztetés alatt gombaölővel, mert a hónaljakban fejlődő bimbók kitörése után penészedést tapasztaltam.
Reggeltől kb. délig érte őket a nap, azután már a fal árnyékába kerültek.
Sok sikert a gyökereztetéshez!
Üdv.: Freddy
Előzmény: Kriszta18 (6497)
petya71 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6505
ja és még egy érdekesség!a magról ültetett citrusoknak(citrom,grépfrút,stb.)viszont semmi bajuk,sőt gyönyörű sötétzöld leveleik vannak és majd kicsattannak az egészségtől.az az érdekes,hogy ez mindíg így volt tavaly is,meg azelőtt is minden évben,hogy a termő citrusok kihaltak,a magoncok pedig ha kint ha bent neveltem őket akkor is mindíg egészségesek maradtak.na vajon ennek mi a titka??????
petya71 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6504
én is így gondolom Laci...egyre inkább arra gondolok,hogy mivel panelben lakom(remélem nem lesz ez mindíg így :) ),és nagyon sok növényem van összezsúfolva,hogy nem-e ez a probléma...bár van egy calamondinom bent is és ugyanazok a tünetei és nincs a közelében más növény?!igazán nem tudom mit gondoljak. :(
Előzmény: kurdilaci (6503)
kurdilaci Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6503

 

Biztos hogy nem azzal van baj,hiszen nálam minden citrus abban van,s gyönyörűen fejlődnek.

Előzmény: petya71 (6501)
kurdilaci Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6502
Jozsó48 igazán tapasztalt ebben a kérdésben.
Előzmény: Kriszta18 (6497)
petya71 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6501
ez a Jozsó-féle földkeverék...nem hinném,hogy azzal volna a gond,mert mikor elóször átültettem őket nagyon szépen megindultak tőle.
Előzmény: Breki1 (6490)
petya71 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6500
én is ezt tettem most velük,mindet kivettem átnéztem a gyökereiket,de egészségesnek tűntek.új földbe tettem őket(ez pár napja volt),de sajnos az ágak barnulás nem állt le.rezes permetlét ajánlott Kurdi Laci,csak sajnos sehol nem találtam. :(
Előzmény: bombaba (6489)
kurdilaci Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6499

Néhány gondolat a legutóbbi hozzászólásokkal kapcsolatban.

Metszés:Dézsás citrusainknál elkerülhetetlen,hiszen metszés nélkül a növény egyre nagyobb dézsát igényelne,s a lombozat is akkora lenne,hogy mozgatni,ajtón bevinni a telelőbe képtelenség lenne.Ha viszont a gyökérzet terjeszkedése korlátozott ,akkor az ágrendszert kell hozzáigazítani.Ezt legegyszerűbben a fejlődő ágak ötödik levél feletti visszacsípésével oldhatjuk meg.Másik módszer a tavaszi erőteljes visszametszés,koronaalakítás,a túl hosszú,gyenge hajtások rövidítése,befelé növő ágak eltávolítása.Cél az arányos,szellős,erős vázrendszer kialakítása,ami támaszték nélkül is elbírja a gyümölcsök súlyát.Ha viszont a gyümölcsök túl nagy súlya miatt egy -egy ágat a leszakadás veszélye fenyeget,akkor szükséges lehet a támaszték./Mint ahogy hazai gyümölcsfáink ágait is alátámasztjuk szükség esetén./Így jártam az óriáscitromommal is.A fejlődő hatalmas gyümölcsök annyira egyoldalra húzták a fát,hogy a törzs mellett megnyílt a föld,s félő volt,hogy kidől a dézsából.Ezért egy kalitkát csináltam neki bambuszból,s ehhez rögzítettem a fő ágakat gyorskötözővel.Ez a megoldás a téli mozgatásnál is előnyös,mert a himbálózó termések szállítás közben nem törik le az ágakat.Természetesen az egyhelyben nevelt,vagy nem dézsába ültetett növényeknél ez felesleges.A kumkvatot,tahiti mandarint,kalamondint,narancsot én sem karózom-nincs rá szükség.

Átültetés:A kertészetek a szükségesnél kisebb cserepekben tartják az eladni kívánt citrusokat,hiszen így olcsóbb,illetve könnyebb szállítani.Ráadásul a földkeverék sem  ídeális a későbbi neveléshez,általában tőzeges talajt használnak és tápoldatozással serkentik a növekedést ,virágzást,hogy mielőbb eladható legyen.Az ilyen talaj  nálam a szabadban tartásnál azonnal kiszárad,ami a kánikulai napokon akár végzetes is lehet.Ezért én-bár egyetértek azzal,hogy a növénynek elég lenne a helyváltozás okozta stressz-a vásárlás után azonnal megfelelő méretű cserépbe, illetve földkeverékbe ültetem át őket.A gyökérlabda bolygatását elkerülendő a tőzeges földet sem szoktam eltávolítani a gyökerek közül,legfeljebb kissé megnyomkodom a felületét,hogy a laza részek lehulljanak.A földlabda köré került új talajba a gyökerek úgyis gyorsan átnőnek.

Öntözés:A citrusfélék nem szeretik az állandóan nedves,hideg,levegőtlen talajt.A sárgulás,levélhullás az ilyen talajban fellépő gyökérpusztulás következménye.Tehát legyen nyirkos,de levegős a talaj,s inkább néhányszor megvárom a levelek kanalasodását,minthogy túllocsoljam őket.A kisebb cserepeket emelgetéssel,a nagyoknál a felső 5-6 centis földréteg ujjal való beletúrásával ellenőrzöm,s ha kicsit is nyirkosnak találom,akkor az aznapi locsolást kihagyom.

Növényvédelem:Bár szükséges a citrusok szemmel tartása,a gombás megbetegedések,állati kártevők elleni védekezés,én mégsem alkalmazok célzott kezelést a citrusaimnál.Az őszibarackok permetezésénél ugyanazokkal a szerekkel a citrusokat is lefújom,az érzékeny őszibarackra jó szerek a citrusokat sem károsítják.Ez a módszer nálam hosszú évek óta bevált.

petya71 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6498

Szia Quicktor!

 

nagyon szépen köszönöm a bíztatásodat,nagyon jól esett!természetesen,nem adom fel...ez csak pillanatnyi elkeseredés,de ha esetleg nem maradnak meg,akkor jövőre újrakezdem az egészet,vagyis folytatom! :) magoncokról már gondoskodtam..idén sok grépfrút magot ültettem el és meglepetésemre mind kikelt,ezekből az erősebbeket megtartom.van 1 oltásom is aminek nagyon örülök(ill.volt három sikeres oltásom,nagyon szépen fejlődtek,csak a mostaniak sorsára jutottak...érdekes módon).de ez az 1 még bírja.úgyhogy próbálkozom és remélem a Ti segítségetekkel egyszer csak meglesz az a kis citruskertecske ami minden vágyam!még egyszer köszi szépen.

Előzmény: Quicktor57 (6488)
Kriszta18 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6497
Azért nagyon szépen köszönöm. Véletlenül nem tudsz ajánlani valakit aki tudna nekem segíteni?
Előzmény: kurdilaci (6496)
kurdilaci Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6496

Erre nem tudok válaszolni,mert még nem próbáltam citrusfélét gyökerezrtetni.

 

Előzmény: Kriszta18 (6494)
bombaba Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6495
A metszésről már beszéltünk :), szerintem még mindig rutin kérdése. Rutint viszont csak úgy szerezhetsz, ha csinálod.
A növények nagyon sok mindent tolerálnak, ez a szép benne.
Előzmény: Breki1 (6492)
Kriszta18 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6494

Szia! Kriszta vagyok. Szeretném kérdezni tőled, hogy citromfa ágat meddig lehet gyökeresztetni?

Előzmény: kurdilaci (6470)
bombaba Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6493
Nem hiszem, hogy a származás meghatározó a növénnyel együtt megvásárolt 'állatkert' tekintetében. Beszereztem már olaszt is, franciát is, állatkerttel is, anélkül is. Az importáló kertészetben/áruházban, mielőtt elhozod, nagyon könnyen felszed akármit, a zsúfolt, párás környezet kimondottan alkalmas erre.
Előzmény: Quicktor57 (6488)
Breki1 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6492

Köszi, csak nem tudom meg tudnám-e ilyen szépre csinálni.

 

Én gondolkoztam a metszésen de akikkel élőben beszéltem azok mind azt mondták

ne tegyem a kertész is és egy ismerős is aki több citrusfát nevel köztük sok különlegességet.

 

Majd rakok be képet rőla.

 

Magoncokkal kapcsolatban nagyon egyetértek énis így nevelek ötöt

remélem jövőre már be lehet oltani őket eddig szépen fejlődnek és jól mutatnak a nagyobbak mellett.

Előzmény: Quicktor57 (6487)
Breki1 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6491

A kertész nagyon mondta, hogy a Novobaltos földből ültessem rögtön át.

 

Ő nagyon szidta emiatt is Rappaiékat.

 

Mondjuk amit tőle vettem és jajtott arra azt mondta, hogy várjam meg míg kihajt és utánna ültesem át.

Előzmény: bombaba (6489)
Breki1 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6490
Lehet ezzel a spéci földkeverékkel van gond..........
Előzmény: petya71 (6485)
bombaba Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6489
A dohos, penészes szag nem jó jel, ezt már én is tapasztaltam.
Tavaly ősszel-idén tavasszal pusztult el 5 db különféle kiscitrusom (Rappaitól vettem), amiket nem ültettem át rögtön, és azoknak foltosodott, sárgult, potyogott a levele, aztán barnult a szára, metszegettem vissza, de mind kihalt. Annak a földnek volt dohos szaga. Azt hiszem - de majd valaki szakértő biztos jobban meg tudja magyarázni - attól, hogy a gyökér nem működik megfelelően.
Persze, biztos más föld kell a fóliában, mint ridegtartásban, de azt is tanácsolják, hogy az új növényeket ne ültessük át rögtön, elég stressz nekik a helyváltoztatás. Ennek ellenére azóta az újakat rögtön talaj és gyökérvizsgálom, és ha tőzeges vagy Novobaltos a talaj, teljesen kicserélem.
Előzmény: petya71 (6482)
Quicktor57 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6488

Kedves Petya!

 

Ne keseredj el! Két évvel ezelőtt én is jártam így egy citrom és egy narancsfával, amik meglehetősen nagyok és drágák voltak. Ráadásul valószínűleg ezek hozták rá a magoncaimra az atkákat is. Úgy nézem, ezek mindegyike hasonló (olasz?) forrásból származik.

Én az idei beszerzéseket rövid (kb. 2 hét) szoktatás után úgy ültettem át új földbe, hogy a régi tőzeges, vacak tápkockától, amennyire csak lehetett, előzőleg megszabadítottam a gyökerüket.

Magamról tudom, hogy nehéz ellenállni a nagy kertészeti áruházak hívogató, gyümölcsökkel megrakott citrusainak. Ha jövő tavasszal neked sem sikerül, akkor újra vágjál bele, és válassz jó alakú, szépen zöldelő, viszonylag kevesebb gyümölcsöt mutogató fácskát, amiben szoktatás, visszametszés, atka elleni és gombaölőszeres permetezés, valamint a szivacsos tápkockától való megszabadítás után remélhetőleg évekig gyönyörködni tudsz. Közben nevelgess néhány magoncot, amit 3 - 4 év múlva beoltatsz, így lesznek saját földben erősödött növényeid.

Még egyszer, fel a fejjel, és biztosan hallunk még a Petya féle citrusligetről!

 

Előzmény: petya71 (6486)
Quicktor57 Creative Commons License 2008.08.23 0 0 6487

Szia Breki!

 

Ha tényleg nagy szükséged van ilyen támasztékra, akkor magad is könnyen csinálhatsz bambuszszálakból. Ezek szinte minden kertészeti nagyáruházban (B...store, P...ker stb.) kaphatók.

Én még márciusban vettem (A...an) egy citromot egy ehhez hasonló támrendszerhez erőszakolva. Rövid szoktatás után első dolgom az volt, hogy lefejtettem az ágacskákat, és alaposan visszametszettem a növényt. (Jozsó is ezt javasolta.) Sajnos elvesztettem minden gyümölcsöt, de most van egy erős fácskám, és néhány gyökeres dugványom. Ha a telet átvészeli, remélem, gyümölcsöt is hoz.

Én inkább azt javaslom, amikor látod, hogy egy új hajtás rossz irányba nő, lazán kösd egy földbe szúrt bambusz vagy egyéb vesszőhöz. Nem ilyen esztétikus, de néhány hétig elviselhető.

Előzmény: Breki1 (6476)
petya71 Creative Commons License 2008.08.22 0 0 6486
bár csak úgy lett volna Marika,mert akkor nyugodt szívvel mondhatnám,hogy az illető kertészet a hibás,de az a helyzet,hogy ahány fajta,annyi helyről vettem...sőt több 100 km távolságról voltak egymástól. :(
Előzmény: ragusa (6484)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!