Keresés

Részletes keresés

madarbarat Creative Commons License 2007.11.08 0 0 862

BARÁTAIM! ÖRVENDEZZÜNK!

Talmácsi sikerének teret adott a TV Híradó és akkor nagyot dobbant a szívem. de nem kisebbet akkor sem, amikor

Máté Bence (a jelek szerint most már menetrendszerűen érkező) nagyszerű eredményéről a Kultúrház adásából tudomást szereztem:

a pusztaszeri természetfotós (22 éves) kapta a BBC természetfotós világpályázatának Eric Hosking-díját, amelyet a legjobb sorozatért ítél oda a nemzetközi zsűri a 26 évnél fiatalabb pályázók kategóriájában.

A zsűri 2007-ben 60 országból 32 ezer fotót bírált el!

AKIT BÖVEBBEN ÉRDEKEL A DOLOG, AZ LÁTOGASSON EL A HONLAPJÁRA:

http://www.matebence.hu/home.htm - NAGYON IS ÉRDEMES!

IGAZÁN KÁR, HOGY ANNAKIDEJÉN, AMIKOR A LEXIKON ILLUSZTRÁCIÓI VÉGETT EMAIL-ben MEGKERESTEM,  NEM VÁLASZOLT A LEVELEMRE.
Szívből gratulálok!
Ilyenkor egy kicsit mindig jobb magyarnak lenni.
Lengyel Tibor
2141 CSÖMÖR
Tinódi u. 5.
28/446-526
madarbarat@invitel.hu
http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/
http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025?cmd=Article_showArticle&t=9156025

madarbarat Creative Commons License 2007.11.06 0 0 861

 

KIVÁGÁS A MADÁRBARÁT-LEXIKONBÓL:

 

madarak gondozása: minden állattartó feladata a gondozás terén alapvetően az általa vállalt állatok

a./ táplálása,

b./ ivóvízzel való ellátása,

c./ tisztán tartása, rendszeres

d./ figyelemmel kísérése és a tapasztalt

e./ rendellenességek orvoslása,

f./ ill. a komfortérzet feltételei megteremtése lesz.

A madártartók egy része csupán egyetlen tollas kedvencet választ, míg mások szeretnének szaporulatot.

Az “egyke” életben tartása is - különösen a ritkább fajok esetében - szép teljesítmény, de messze nem ér fel a teljességre törekvésben elért sikerrel, amikor a madarak szaporulattal örvendeztetik meg a tartójukat.

Az egészséges szaporulat adja a hibátlan gondozás, ellátás, a feltételek teljesítése biztosításának, a hozzáértésnek a legfényesebb bizonyítékát. A legalapvetőbb feltételek eléggé magától értetődőek és az illető faj származási helyétől is függetlenek:

nem tehetjük a kalitot, vitrint közvetlenül az ablak elé, ahol veszedelmes hőingadozásnak, szellőztetéskor még huzatnak is ki lennének téve a madarak. A galambok viszonylag jól tűrik a hőingadozást, de a huzatot azok sem szívelik.

A jó elhelyezés némi napfürdőzési lehetőséget is magába foglal. Nagyon jótékony hatása van, ha a madarak látják az égbolt egy részletét;

a tisztaság a madártartásban is alapvető követelmény, a jó közérzet alapfeltétele, bármely ágazatról is legyen szó. A vitrin, a kalit aljának papírral bélelése, és a papír cseréje már csak azért is fontos lehet, mert ennek révén - közvetve - figyelemmel tudjuk kísérni a madár egészségi állapotát. A széklet ugyanis sok mindent elárul! Ha híg, folyós, akkor régen rossz.

Ugyanígy komoly aggodalomra ad okot, ha emésztetlen táplálékmaradványokat tartalmaz. Eléggé közismert, hogy a madarak székletével együtt távozik a vizelet, amely a madaraknál nem cseppfolyós, és a benne levő húgysav a levegő (oxigén) hatására fehér színt vesz fel.

Ha a székletnek ez a része nem fehér, akkor is egészségkárosodásra kell következtetnünk. A tisztán tartást, megfigyelést könnyítő papírbélésre szórhatunk fűrészport v. aprószemű sódert. Sőt, kiváló e célra, a szagtalanító hatással is megáldott Zeovit.

Ami a kalit, vitrin papírbélését illeti, arra kell figyelmet szentelnünk, hogy az nedvszívó legyen és semmiképpen ne tartalmazzon mérgező hatású anyagokat (nyomdai festék). Mert főként papagájoknál előfordul, hogy a papírbélést megrágják.

A walsrodei madárparadicsomban a volierek alján nagyszemű kavicsot láthatunk, amelyet naponta erős vízsugárral mosatnak le, így ott ürüléknek nyoma nem marad.

Ez úgyszólván tökéletes módszer, persze munkaigényes, és a víznyerési lehetőségtől függően lehet meglehetősen drága is. A baromfiudvarban a homok aljzat praktikus, amely elnyeli, elvezeti a vizet - nincs ugyanis annál szomorúbb látvány, mint amikor a tyúkok, fácánok nyakig sárosan gubbasztanak.

Segíthetünk a bajon bőséges zöld “almozással”, de előbb-utóbb ez esetben is sort kell keríteni a talaj felső rétegének cseréjére;

bizonyára nem kell szemléltetni, hogy az állott, elszennyeződött →ivóvíz milyen károkat okozhat;

a papagájok és a fácánfélék kivételével (előbbiek viszont az esőben v. nedves fűben fürödnek élvezettel, és gyorsan megszeretik a permetező fürdetést, utóbbiak pedig nagyon kedvelik a homokban való porfürdőzést) szinte minden madár szívesen veszi igénybe a bádogedényben (pl.: konzerves doboz) felkínált fürdővizet. A →fürdés előnyös az élősködők elleni küzdelemben, a tollazat tisztán tartásában, minőségének megőrzésében és a bőrfelület anyagcseréjének az élénkítésében;

a megfelelő →elhelyezés magába foglalja a kellő mozgási lehetőséget biztosító kalit- v. vitrinméretet, ill. a megfelelő →ülőrúd behelyezését (kövirigónak kő, ragadozóknak száraz ág), és a →külső élősködőktől mentes élettért;

a helyes gondozás része a csőr és a karmok szükség szerint való ápolása, még inkább a szükséges “manikűr” megelőzése, papagájoknál a rágcsálnivalók biztosítása;

a helyes gondozás természetes eleme a megfelelő táplálás, a táplálék (→magkeverék; →lágyeleség) mennyisége, minősége és az eleség felkínálásának módja is. A ragadozóknak okvetlenül, de a magevőknek is iktathatunk be - kivéve a fiókanevelés időszakát - ún. →koplalási napokat, amikor csak ivóvizet kapnak a védenceink;

a kielégítő gondozás, gondoskodás része, hogy a társaságkedvelő fajok egyedeinek biztosítunk társaságot;

az egyedül tartott papagájjal, seregélyfélékkel naponta többször is “elbeszélgetünk”.

Fotó forrása: http://www.brazil.studyintl.com/programs/ag/poultry/images_poultry/poultry.jpg

 

madarak halandósága
: →halandóság; →élettartam.

 

madarak kialakulása
: mintegy 200 millió évvel ezelőtt kezdődött el a szauruszok (gyíkok) csoportjában a kistermetű, négylábú fajok differenciálódása, amikor is új élettereket próbáltak meg elfoglalni. Ábra: www.hoopermuseum.earthsci.carleton.ca

nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.03 0 0 860

rendben, köszönöm

 

nevem:Illyés Fanny

 

Címem:

1156. Budapest. Nyírpalota u. 22. 7/45

Előzmény: madarbarat (859)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.02 0 0 859

Kedves Nimfapapagáj!

Amúgy adj meg egy postacímet és küldök neked egy MADÁRBARÁT-LEXIKON példányt, s abban kedvedre bóklászhatsz

Lengyel Tibor

2141 CSÖMÖR

Tinódi u. 5.

28/446-526

madarbarat@invitel.hu

http://madarbarat-lexikon.mindenkilapja.hu/

http://forum.index.hu/Article/showArticle?t=9156025?cmd=Article_showArticle&t=9156025

 

 

Előzmény: nimfapapagáj (857)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.02 0 0 858

Szerintem ha figyelmesen elolvasod a lexikon következő szócikkét, akkor közelebb kerülsz a válaszhoz:

pár: két egymáshoz illő tárgy v. élőlény összetartozását kifejező fogalom. Ilyenformán a pár egységet alkot, annak egyik tagja a másikat kiegészíti.

Bizonyos időszakokban a magasabbrendű, monogám állatok ivarérett, egészséges egyedei a belső mozgások által is serkentve ösztönösen keresik a saját fajuk másik ivarú, szintén ivarérett és minden tekintetben párzásra kész egyedeinek a társaságát.

Ezt az időszakot nevezzük a párválasztás időszakának, amely még a madaraknál is fajonként eléggé eltérő módon, más-más időszakban, klf. helyváltoztató mozgásokkal jár együtt, és a párkapcsolat lényei elemeit tekintve is tág lehetőségeken belül alakul. Magában hordozza a párok kialakulásának a - nem egy esetben a kölcsönös szimpátián is alapuló - lehetőségét.

A pár tehát - néhány abszurd esettől eltekintve -, a madárbarátok értelmezésében, egy azon faj hím és nőivarú egyedének a nemi ösztönök hatására kialakuló szövetsége.

E szövetség célja a génekbe írt szigorú parancsok által az utódok nemzése és rendszerint a közös felnevelésük. Az etológia az ilyen közösséget a →csoport legősibb formájának tartja.

http://www.youtube.com/watch?v=WBfRc_DOXNg&NR=1

Tehát az ivari ciklus kezdetén hím és tojó még csak két madár, pár akkor válik belőlük, ha egymást kölcsönösen elfogadják. Esetenként ez sokkal bonyolultabb, mint gondolnánk.

Bár! Jusson eszünkbe az erdei séták során felhangzó madárdal. Nem más az, mint egy hím vágyakozó felkínálkozása.

A tojót szíven üti a dal v. sem. Minden esetre nagyon is egyértelmű, hogy a madaraknál a párok kialakulásánál szerepet játszik a rokonszenv.

Sőt, meg kell jegyezni, hogy vannak fajok, amelyeknél (→napmadár; →lúd) már ivarérés előtt kialakulnak a párok és ez egyúttal életre szóló kötelék.

Általában véve a hímek, úgy tűnik, igénytelenebbek. Rendszerint a tojók választanak, és ált. követik a párjukat. Pl. récéknél a párválasztás már a telelőhelyeken megtörténik, így megesik, hogy a Nílus partján egy Németországból származó gácsér szibériai tojót nyer meg magának, minekután az Németországba követi a párját.

Pl. a gyémántpintynél határozott a tojók igénye: jóformán csak akkor van esélyünk a pár kialakulására, ha a tojónak módjában áll választani. Vagyis több hímet kell betenni hozzá, s rá kell bízni a választást, mert hiába teszi neki a szépet az a hím, amely neki nem rokonszenves.

A befogott nagypapagájoknál is rendszerint az a probléma, hogy esetenként a már kialakult párokat szétsodorja a véletlen. S miközben a domesztikált hím kanári akár három négy tojót is befogad a háremébe, azonközben vannak örök hűséget fogadó madárfajok.

A megözvegyült sasok életük végéig visszavárják a párjukat. Náluk igaz a mondás - ásó, kapa -, legendás a hűségük.

Tehát vannak szigorúan monogám fajok, és léteznek poligámok. Az utóbbiaknál ritkán szokott gond lenni. Míg pl. az összeszokott Gould-amandina pár négy-öt volieren át is tartja egymással a kapcsolatot, és hiába erőltetjük rájuk az új "házasságot", tojó és hím mindaddig hajthatatlan lesz, míg hallja az eredeti párja hangját.

Meg kell említeni, hogy a poligám fajok között vannak olyanok is, amelyek között ki sem alakul szoros párkapcsolat. Pl. a piprák, a paradicsommadarak, a pajzsos cankók a dürgés idején összegyűlnek, a hímek bemutatják a produkciójukat, a tojók a legszebb műsort adókat "megjutalmazzák", aztán a költés minden gondja a nyakukba szakad.

De azért összességében állíthatjuk, hogy a kialakult párok között rendszerint erős a kötelék. Ennek hasznát vehetjük akkor is, ha véletlenül elszabadul az egyik madarunk. Ilyenkor egy nagyobb kalitba beteszünk egy kisebbet, abban az elszökött madár párját, s csaknem biztos, hogy a nyitva hagyott nagyobb kalit ajtaján előbb utóbb megpróbál párjához jutni a szökevény.

Mindemellett egy látszólag szilárd kötelékben élő párt sem lehet emberi mértékkel mérni. Az életre szóló "házasságot" kötő madaraknál sem a tojót sem a hímet nem foglalkoztatja a másik boldogsága, egyszerűen az utódok nevelésére kötnek szövetséget, és amikor nincs ezzel kapcsolatban közös tennivalójuk, egyszerűen levegőnek nézik egymást.

Persze vannak kivételek, a legismertebb a ludak hosszantartó, nem ritkán 40-50 évre kötött házassága, amely sok tekintetben kínálja a homologizálásra a lehetőséget, s nem túlzás a természetes körülmények között kialakult párok esetében szerelemről sem beszélni.

O. Heinroth
anatidadolgozatában eszményi házastársi hűségről értekezik, s megállapításait akkor sem vonhatjuk kétségbe, ha a gyakorlatban e hűség az esetek nagyobb százalékában mégsem áll fenn.

De térjünk vissza a szeretetlen házasságra! Az individuális partnerkapcsolat szélsőséges példája az ún. helyházasság, mely fogalmat az etológiában Heinroth vezette be. Itt arról van szó, hogy a hím költőhelyet birtokol, a tojó költőhelyet fogad el (az azt birtokló hímmel együtt), vagyis ha a hímet egy erősebb hím a költőhelyről elűzi, akkor a költőhellyel együtt kapja a tojót is.

A gólyák legendás hűsége sem más, mint ilyen prózai kapcsolat. Erre a rossitteni madárvárta vezetője, Ernst Schütz hívta fel a figyelmet.

A párok kialakulásának a legtöbb fajnál határozott jelei vannak. A két madár szorosan egymás mellett éjszakázik, nappal is követik egymást. Már kis gyakorlattal is megláthatjuk, hogy a nemrég befogott madarak szállítmányában mely madarak álltak párba.

Ennek ott van jelentősége, ahol az ivari kétalakúságnak nincs jele.

Viszont nem hagyhatjuk figyelmen kívül az unalomból v. az összezártság miatt kényszerűségből létrejövő barátságokat, amelyeket tévesen értelmezhetünk párba állásnak.

A madarak egy részénél a pár mesterséges kialakítása a kezdet kezdetén megbukik, ti., egyszerű rátekintéssel nem lehet felfedezni, hogy a madár hím-e v. tojó.

Meg kell említeni, hogy egyes fajoknál nem egy pár, hanem egy pár, plusz a hozzájuk csapódó özvegy v. facér hím, ill. hímek nevelik fel a kicsiket.

Sőt, a dajkák a költésben is részt vesznek. Ez történik pl. a →kémény sarlósfecske költésének esetében is. (→eljegyzés; →monogám; →kakukk; →fehérszárnyú tündérmadár; →párba állítás; →diadalkiáltás)

http://www.youtube.com/watch?v=0ER-a9ovDqY&mode=related&search=

Előzmény: nimfapapagáj (857)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.02 0 0 857
tudom, csakhogy az én fehéresemnél a fehér nem ritka benne. de akkor ha varkarja az eggyik a másikat néha akkor biztos ellenkező neműek? me ha igen és lesznek tojásaik akkor úgyis tudni fogom a nemét.
Előzmény: madarbarat (856)
madarbarat Creative Commons License 2007.11.01 0 0 856

Azt hittem, hogy múltkor már sikerült tisztázni. Nézd meg a szárnybelsőt:

 

szárnybelső (gal.): a szárny fonákja, a test felöli oldala. Sokszor többet árul el a madárról, mint gondolnánk, pl. a neophemáknál, a nimfánál a madár nemét erre tekintve minden másnál nagyobb biztonsággal lehet megítélni. Tudniillik tojóknál egy sor fehéres foltocska mutatkozik az elsőrendű evezőkön.

 

szárnybélyegzés
(gal.): versenygalambok jelölésére alkalmazott módszer, mely az elveszéseket hivatott csökkenteni, s ezért a tenyésztő (tulajdonos) nevét, lakcímét jelölte a galambon, abban a reményben, hogy e jelölés a laikus segítőkészségét is felkelti.

Ma már nem alkalmazzák.

 

szárnyborda
: a repülőgép szárnyának rögzítő, merevítő szerkezeti eleme.

 

szárnybúb v. szárnyhajlás, szárnyhajlat: az ember csuklócsontjainak megfelelő képlet, a szárnynak a torok felé látható hegye, melyet néhány fajnál részben v. teljesen elfednek a mell tollai.

Számos fajnál a szárnybúb feltűnő színnel jelzett, mint pl. a magna amazonnál - lásd fotó!

 

 sárgahomlokú amazon (Amazona ochrocephala)
Előzmény: nimfapapagáj (855)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.01 0 0 855
amúgy csak a tojó dugja oda a másikhoz a fejét? me úgy tudjuk hogy az új az lány mégis ő szokta vakargatni a másikat, de nem mindig, csak párszor, mikor senki sem zavarja és már teljesen a fejéhez dugta a másik a fejét.
Előzmény: nimfapapagáj (854)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.11.01 0 0 854
köszönöm! és az új madár nemét már letisztáztuk de az én sárgásfehér madaram nemét nem tudjuk megállapítani. a folt becsapós, és a farka túl sárgásfehér nem lehet ott sem megállapítani. hogy tudnék biztosra menni?
Előzmény: madarbarat (853)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.31 0 0 853

Sajnos igen - de induljunk ki abból, hogy ezúttal többről van szó, mint barátságról

 

Fotó: Father Sanchez - amerikai veréb (Mimus polyglottos orpheus)
Előzmény: nimfapapagáj (851)
neco Creative Commons License 2007.10.31 0 0 852

Szervusztok!

 

Kösz az anyagot molnarmarcl! Nagyon tanulságos. A "fütyülőgép" mint előénekes mit ne mondjak meglepett!  :-)))

 

Üdv : neco

Előzmény: molnarmarcl (849)
nimfapapagáj Creative Commons License 2007.10.30 0 0 851

azt szeretném megkérdezni hogy csak a külön nemű papagájok vakargatják egymás tollát, vagy azonos nemű papagájok is csinálják?

madarbarat Creative Commons License 2007.10.30 0 0 850

Kedves tanár úr!

Nagyon köszönöm - így a lehető legkorrektebb a dolog.

Üdv kedves családodnak is. (Ildi kifejezetten kért, hogy emeljem ki pici fiad.)

És mi újság a gazdaságban? Díszbaromfi állomány téliesítve?

 Ezt a fotót Prágából kaptam, légy szíves segíts a fajtát beazonosítani

 

Előzmény: molnarmarcl (849)
molnarmarcl Creative Commons License 2007.10.30 0 0 849

Érdemes megnézni a fülemüle címszót is: ott azt írod, hogy a fülemüle is tanulja az énekét. Amúgy itt vannak az ígért 1927-es oldalak.

Előzmény: madarbarat (848)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.28 0 0 848

Az emlékezet néha megcsalja az embert. Most, hogy egy kissé űjra végiggondoltam a dolgokat és belelapoztam régi jegyzetekbe a következő új szócikket tartom szükségesnek a lexikonba betenni:

 

Hunyadi-kanári: a Serinus canaricus háziasított változatai közül az a magyar „fajta”, melyet Wagner Rezső budapesti asztalosmester tenyésztett ki, és a változat neve arra utal, hogy a madár a közismert dallam, a Hunyadi-induló első strófáit énekelte. Az egyik kiváló dalosát I. Ferenc Józsefnek ajándékozta, aki a feljegyzések szerint a madarat nagy becsben tartotta. Később ezt a magyar kanárit Tóth József tenyésztette mesteri fokon, majd a fajta (amelyet igazából aligha lehet fajtának tekinteni, mert a tanított énekén kívül más saját jellemzővel nem rendelkezett) feledésbe merült. http://mek.oszk.hu/03400/03408/html/975.html

madarbarat Creative Commons License 2007.10.27 0 0 847

Kedves Gábor!

Azt hiszem, kell még egy cd-t küldeni, hogy lehessen itt is, ott is példányod a lexikonból.

Előzmény: neco (845)
neco Creative Commons License 2007.10.26 0 0 846

A tapasztalatok szerint a papa hangja dominál, a legtöbb esetben 70-30%-ban.

 

Üdv : neco

Előzmény: motav (837)
neco Creative Commons License 2007.10.26 0 0 845

Szia Tibor!

 

Látod milyen kézenfekvő megoldások mellett megy el az ember, ha a régi gépies mozdulatsorral próbál megoldást találni, ahelyett hogy az eszét használná ?!

(Mentségemre szóljon, hogy legtöbbször az irodámból netezem éjjel. Itt meg csak egy madárhatározón (meg a hálón) kívül semmi irodalmam nincs, de ezen azt hiszem hétfőn változtatok! Ettől függetlenül : hülyeségre nincs mentség.)

 

Hiába, öregszem...és ez azt mondják egyre rosszabb lesz... :-(

Előzmény: madarbarat (841)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.26 0 0 844

Drága barátom!

Kedves Zsolt!

Nem tudom, hogy leszek képes meghálálni neked a sok-sok önzetlen segítséget.

Egyelőre annyit: nagyon-nagyon sokszor gondolunk Marci fiadra, s lélekben igyekszünk erőt adni neki ahhoz, hogy összes ellenfelénél gyorsabban szelje a vizet. S a dobogó legfelső fokáról hajoljon le az aranyért!

Akkor biztos érzed azt az örömöt, amivel te engem ismét megleptél.

 Feketefejű törpepapagáj - lutinó színváltozata
Előzmény: motav (838)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.26 0 0 843

Aszem azok az új lehetőségek, amelyket Zsolt nyitott (hálás köszönet neki - amivel aligha van minden elintézve) a dolog átszabását teszik szükségessé.

Még nem tudom hogyan, miként, de nyilván fölösleges itt is, ott is minden témáról keverve szólani. Vagyis el tudom képzelni, hogy a madárbarát-lexikon honlap

( )

két új fóruma leválasztja innen pl. a kanáris témát.

Vagy a csuda tudja, hiszen amit ide most kivágtam

törzskönyvezés: a gazdasági állatok származásának, TENYÉSZTÉSI és TERMELÉSI ADATAINAK, valamint az értékmérő tulajdonságok kialakításában részt vevő TÉNYEZŐK NYILVÁNTARTÁSA a tenyészérték megállapítása érdekében.

A törzskönyvezés során felvett adatoknak szabatosnak és megbízhatóknak kell lennie.

A szabatosság és a megbízhatóság követelményeire épülő törzskönyvek közhitelűek és elősegítik a nemzetközi tenyészállatforgalmat is.

A törzskönyvezés munkáját egyes országokban az állam, másutt társadalmi szervezetek végzik.

A törzskönyvezés tevékenységi körei:

- állományfelvétel,

- egyedi megjelölés,

- tenyésztési (származási, átörökítési adatok gyűjtése),

- termelési adatok gyűjtése, felvétele,

- küllemi bírálat,

- törzskönyvi osztályba sorolás,

- törzskönyvi adatok feldolgozása,

- adatok értékelése és tenyésztési hasznosítása.

A törzskönyvezés akkor felel meg a rendeltetésének, ha az egyedek és a populációk abszolút és relatív teljesítményeinek megítéléséhez minél szilárdabb támpontot nyújt a származási és a törzskönyvi kartotéklapok vezetése révén.

Hazánkban a 19. század végétől folyik törzskönyvezés. Tökéletesítése, korszerűsítése együtt jár a biológia és a gazdaságstatisztika-tudomány fejlődésével.

A törzskönyvi adatok valóságos kincset jelentenek a tenyésztési és a biológiai törvényszerűségek megállapításához, a genetikai összefüggések és a kölcsönhatások felismeréséhez.

A módszert tekintve két klb. törzskönyvezési változat, rendszer ismeretes:

1. a zárt törzskönyv, amelyet egy meghatározott időben lezárnak, s attól fogva csak azokkal az ivadékokkal foglalkoznak, amelyek ősei az ún. ALAPÍTÓ TÖRZSKÖNYVBEN szerepelnek. Ilyen pl. hazánkban az angol telivér-törzskönyv. A zárt törzskönyv biztosítja a fajta konszolidáltságának fenntartását, s mindaddig érdemes fenntartani, míg az általa nemesített fajta értékmérőit javítani tudja;

2. a nyitott törzskönyvbe a származástól függetlenül mindazokat az állatokat felveszik, amelyek a meghatározott fajtabélyegekkel, testalakulással, termelőképességgel rendelkeznek.

A korszerű törzskönyvek az ősök adatai mellett az oldalági rokonok és leszármazottak TELJESÍTMÉNYEIT is tartalmazzák. Különösen a mesterséges megtermékenyítés és az ivadékvizsgálati rendszerek és módszerek elterjedésével változott jelentősen a törzskönyvezés.

A hivatalos törzskönyvezés mellett az igényesebb tenyészetekben alkalmazzák az ún. HÁZI TÖRZSKÖNYVEZÉST, amelybe a valódi törzskönyvnél részletesebb adatok, feljegyzések kerülnek.

Ezek révén lehetővé válik a tenyészállatok körültekintőbb kiválasztása, párosítása és az ivadékvizsgálat is több támpontot nyújthat a tenyészérték megállapításához - a törzskönyvezésnek ez a lényege!

 

törzskönyvezett állatfajok
: →új fajtát előállító keresztezés.

 

törzskönyvi adatgyűjtés eszközei
: mindazok az okmányok, melyek a törzskönyvezés megbízhatóságát szolgálják, mint

a párosítási jegyzék,

a költési napló,

a növendékállat-nyilvántartó,

a törzskönyvi lap,

a versenyjegyzék,

a gyűrűszám-nyilvántartó,

a bírálati lap stb.

Ezek egy részét a tenyésztő maga gondozza, vezeti, tölti ki, másokat a komoly tenyésztői munkát pártoló, elősegítő szervezetek tagjaként készen kap.

 

törzskönyvi lap
: a törzskönyvi adatgyűjtés során keletkezett információk, legfontosabb adatok tárháza.

Lényegét tekintve tartalmazza

az illető egyed pedigréjét és helye van rajta

a bírálati, ill. versenyeredmények mellett

a tartásra,

az oldalági rokonok és

a saját teljesítményekre vonatkozó adatoknak.

 

azt eredetileg a Hunyadi énekeshez szántam, de vajon nem veszi-e hasznát mindenki (egzotás, papagájos, galambász, díszbaromfis...)?

És most sajnálom, hogy azok a törzskönyvi mintalapok, amelyek a 90-es évek elején készültek a TIT Stúdió DMB-Klub égisze alatt, időközben elvesztek.

Ha van rá igény, megpróbálom rekonstruálni

madarbarat Creative Commons License 2007.10.26 0 0 842

Kedves tanár úr!

Szégyenlem magamat. Méghogy Gábor a balfék? A fenéket! most, hogy olvasom a Hunyadi-kanárit, villan be, hogy tényleg...

És segítségeddel egy új szócikkel bővül a MADÁRBARÁT-LEXIKON:

 

Hunyadi-kanári: Fodor Pál említi az 1931-ben megjelent A kanári ápolása, tenyésztése és kiképzése c. könyvében, hogy a magyar kanáritenyésztők célul tűzték ki egy sajátos, magyar kanárifajta kitenyésztését, melynek fő jellemzője, az összes más fajtától való eltérése, hogy éneke a magyar fülnek oly kedves fülemüle csattogását idézze elénk.

A kísérlet a kezdeti sikerek mellett sajnos zátonyra futott, minek okát illetően csak feltételezéseink lehetnek (világválság, romló bel- és külpolitikai klíma stb.). E célkitűzéstől függetlenül 2007-ben újra felvetődött egy ilyen sajátos énekmóddal hódító fajta létrehozásának igénye.

A pilisvörösvári Neubrandt Gábor harzi roller állománya mellett, attól szigorúan elkülönítve létrehozott egy sárga lipochrom állományt, mely részben szín-, részben harzi roller madarakból áll.

Jól átgondolt, széles körben megvitatott, konkrét tervek alapján elkezdte az új fajta kitenyésztésének munkáját, mely a spontán csatlakozók és segítőkész drukkerek révén felcsillantja a reményt, hogy a hajdani tenyésztők álma-vágya mégiscsak megvalósul.

 

Remélem, a lexikon késöbbi kiadásában már majd tényként közühetjük, hogy ha netán más néven is, de sikerült létrehozni a Hunyadi-kanárit.

Előzmény: molnarmarcl (835)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.26 0 0 841

Kedves Gábor!

Egy kissé le vagyok törve, merthogy természetesen a lexikonban van van SZÍNKANÁRI-SZTENDERD.

OLYAN HOSSZÚ, HOGY ATTÓL TARTOK, IDE BEMÁSOLNI NINCS ELÉG HELY, ráadásul az illusztrációk másoláskor lemaradnak, de azért megpróbálom, te meg légy szíves vedd elő a CD-det és a címszókeresőnél kattints a színkanári címszóra

színkanári: a kanárimadárnak az a fajtája, amelyet mindenekelőtt a színéért tartanak, tenyésztenek.

E kanáriknál a kiállításokon elsősorban a madár tollruhájának a színét bírálják, az énektudományuk e bírálat során egyáltalán nem vetődik fel.

A színkanári-tenyésztés talán akkor jött először divatba, amikor megjelentek az első mutációk, melyekből eltűnt a melaninfesték.

Előbb a zöld-sárgák (tarkák) jelentkeztek, majd a XVI. századi feljegyzések szerint a tiszta sárgák.

Ezek népszerűségét jelzi, hogy a mi nyelvünkben is már ősréginek számít a külön színt jelentő kanárisárga.

 A színkanári-tenyésztés második nagy fellendülését a német dr. Hans →Duncker azzal idézte elő, hogy sikerült a kanári x tűzpinty keresztezésével olyan utódokat nyernie, amelyek továbbtenyészthetőeknek bizonyultak és anyai ágról hozták magukkal a piros faktort.

A red faktort A. K. Grill rögzítette a kanáriban és a kanáriversenyek nyílt kategóriájában nagy feltűnést keltett a madaraival.

A piros színt később az 1947-ben alapított Canary Breeders Assocyation (Színeskanári-tenyésztők Egyesülete) fogadtatta el, s nem elhanyagolható szerepet játszott a színkanári-kultusz máig tartó lendületének kialakításában.

Nem vonható kétségbe, hogy a díszmadár-tenyésztésben Európaszerte, így a mi hazánkban is a színkanári-tenyésztés a legnépszerűbb. Tekintve,  hogy a ritkább és veszélyeztetett madárfajokat érintő, továbbá a tenyészthetőség szempontjából sokkal kérdésesebb másik két vezető irányzat (papagájtenyésztés, egzotabarát) helyzete pl. a washingtoni egyezmény tükrében is eléggé vitatott, könnyen lehet, hogy a tendenciák a színkanári-tenyésztés túlélésének, és más, már-már domesztikált fajok esetében (Gould-amandina, zebrainty, stb.) is a színre tenyésztésnek kedveznek.

A színkanárikat ma már a versenyeken három kategória számos csoportjában versenyeztetik. A három fő kategória:

→melanin (sötét alapú) kanári,

→lipochrom (fehér alapú) kanári,

→szimmetrikus tarka.

Régebben, a XX. sz. elején nagyon népszerűek voltak az ún. →cinnamon színkanárik is, melyek lipochromoknak látszanak, noha van bennük (ugyan csak pheo-) melanin.

A bírálatok során döntő szempont

A TOLLAZAT SZÍNE, ez megmutatkozik abban is, hogy a 100 pontos bírálati szisztémában a színre adható a legtöbb (50) pont. A bírálat színkanárinál a szín meghatározásával veszi a kezdetét.

(De ehhez rögtön tegyük hozzá, hogy a színmeghatározásnak nincs akkora jelentősége, mint azt egyesek hiszik.)

 És rögtön kétfelé válik a dolog (a szimmetrikus tarkákról itt most nem esik szó, lásd ott!)

I. A FEHÉR ALAPÚ v. LIPOCHROM madaraknál az alapszínt, a tollazat és a bőr, ill. a szarurészek festékezettségét vizsgálják. A rendelkezésre álló 50 pont a zsírfesték eloszlásának, a tollazat általános színhatása megítélésére szolgál.

II. A SÖTÉT ALAPÚ v. MELANIN kanáriknál a madár színét - szintén max. 50 pont értékben, de - két részletben szemlélik:

II/a. az alapszínt meghatározó zsírfestékezettség milyenségére (lipochrom színek) maximum 20 pont adható;

II/b. a melanin festékezettség megítélésére ilyenformán 30 pont marad. A bírálatra vitt madár csőrét, karmát, lábát és a szemét a megfelelő változat ideáltípusában rögzített követelményeihez hasonlítják, majd a tollak rajzolatát adó melanin-festékezettséget teszik górcső alá.

(A világos folt a lábon, a pigmenthiányos karom v. más, a sztenderd szerint külön el nem várt, ill. meg nem engedett melaninhiány következménye pontlevonás.)

Az alapszín - tekintve, hogy albínó kanári egyelőre nincs - a sárgától a vörösig terjedhet. Pontos behatárolását az ún. Oswald-skála (OS) segíti. (→alapszín)

Az árnyalattól függetlenül a lényeg, hogy az alapszín (kivéve szimmetrikus tarka, mozaik és fehér domináns) EGYENLETESEN és TISZTÁN JELENTKEZZEN AZ EGÉSZ TOLLAZATON.

A színkanári TOLLAZATÁVAL kapcsolatban röviden összefoglalhatóak az elvárások:

legyes sima, hézagmentes;

a farok, ill az evezők szorosan redőzöttek;

a hibátlan farok V-alakban enyhén bemetszett, a hát vonalát egyenesen követi és 12 kormánytollból áll.  (Hibának számít a sérült, borzas tollazat, a laza v. durva fedőtollak, a tollhiány és a nem teljesen kifejlett tollak.)

Az ideális színkanári (a homlok elülső domborulatától a farok végéig mérve) 14 cm nagyságú, de +-0,5 cm megengedett, viszont elvárás, hogy a testrészek egymáshoz viszonyított nagysága harmonikusak legyen. E tekintetben mérvadó, hogy a kanári tipikus pinty, s a színkanári a harzi rollerből lett kitenyésztve, tehát annak a formáját, testarányait kell mutassa.

A feje kerek, ívelt. Sima átmenetet képez a nyakkal és a háttal. A hát és a szárny szintén törésmentes vonalat képez. Elvárás, hogy a szárny zárt legyen és szorosan simuljon a háthoz. A két szárny nem keresztezheti egymást!

A mell vonala lágy ívvel folyik bele a has oldalnézeti képébe. A farktollak zártak, szimmetrikusak. A szabályos farok hossza kétszer fér bele a test hosszába.

A láb akkora (hozzáértve az ülőrudat átölelő ujjakat is), mint felette, függőleges irányban a test.

A test tengelyvonala 45 fokot zár be a vízszintes ülőrúddal.

A sztenderd külön kiemeli, hogy a színkanári a bírálat idején legyen élénk, de nem mutatkozhat idegesnek. A hímeknél feszesebb tartás kívánatos.

 Összhatásában is vizsgálják a színkanárit, amikor is a madár kondícióját ítélik meg és azt, hogy a madár a maga teljességében hogyan mutat. És ebbe beleértjük a kiállításra felkészítést is (lábak tisztasága, karmok hossza).

Az előbbiek alapján a SZÍNKANÁRINAK** a 100 pontos bírálati rendszerben

                                Adható max.

Alak, forma                   10 pont

Szín*                             50 pont

Testnagyság (14 cm)     10 pont

Testtartás (45 fok)         10 pont

Tollazatra                       15 pont

Összbenyomás                 5 pont

* melaninoknál két részre bontva: alapszín 20 pont és a melaninfestékezettség 30 pont

** kivéve →cinnamon színkanári.

A színkanárinál a bírálatból kizáró ok:

a betegség, szemhiba, hiányzó testrész*, a merev láb, a törött szárny;

az erős vedlés;

a felismerhető machináció (pl. a festés, a vágott farok);

a szabványtól eltérő gyűrű,

lipochrom színkanárinál a melaninfolt

és mindhárom kategóriában az idegen fajtajelleg.

(A fejlettebb bírálati kultúrával rendelkező országokban a csonkulások megítélése kevésbé kategórikus. Ti. a nyilvánvalóan sérülésből eredő csonkaság bírálatból nem kizáró ok. Logikus, hogy egy tojó esetében, ha nem genetikai hátterű a csonkaság, hanem pl. egy baleset miatt vesztette el valamely ujját, nem volna okos dolog leírni a madarat, ha egyébként minden szempontból kifogástalan. Az hozzáértő tenyésztő meg is becsüli - miért ne tehetné ugyanezt a bíráló?!?)

Pontlevonással büntetik

a púpos hátat,

a lógó és a laza, rendezetlen farktollakat,

a pocakot,

A lógó szárnyat,

a terpesztett farkot,

az előreugró mellet,

az erős, boltozatos v. a lapos koponyát,

a fűzött nyakat,

A meredek és a lapos állást (az ideális a 45 fok),

az oszlopos lábakat,

a töredezett csőrkávát,

a púpos és a keresztező csőrkávákat egyaránt,

az erősen pikkelyezett lábakat,

a hiányzó és a túl hosszú karmot,

a bokavastagodást,

az ujjvastagodást.

(→cinnamon; →melanin színkanári; →lipochrom kanári; →szimmetrikus tarka kanári; →alapszín)

 a színkanári alaptípusa (harzi roller)
Előzmény: neco (834)
neco Creative Commons License 2007.10.26 0 0 840

A tippet kösznöm, őszintén megmondom eszembe sem jutott. A fülemülehangot másfél éve szedtük le egy oldalról a srácommal, akkor google segítségével kutakodtunk, akkor azt az két hangot sikerült összehozni, azóta nem foglalkoztam a dologgal, és ez maradt meg bennem. Szerintem azóta készítetted el a madárhang.lap.hu -t, ez valószínű jobb kiindulási alap, főleg kész madárhang CD ügyben. Nézelődök rajta néhány napig, hátha találok valami érdemlegeset, ha nem akkor megpróbálom a birding.hu -t, illetve élek a felajálott segítséggel és kérném a cimborád elérhetőségét.

 

Üdv : neco

Előzmény: motav (836)
neco Creative Commons License 2007.10.26 0 0 839

Szia Marcl!

 

Kösz a segítséget, ha meg tudod oldani szívesen fogadom!

Üdvözlöm a kedves feleséged, meg a gyerekekeket!

 

Üdv : neco

Előzmény: molnarmarcl (835)
motav Creative Commons License 2007.10.25 0 0 838

Kedves Tibor!

A mai napon létrehoztam Neked a www.madarbarat-lexikon.mlap.hu oldaladon egy saját fórumot, illetve blogot is.

Természetesen mint oldalgazda Te döntsd el, hogy átköltözteted -e ezt az indexes fórumot a sáját oldaladra. Mindenestre megvan, használható. Két témát nyitottam,

1. Madárbarát-lexikonról

2. Füleskanári projekt

 

további nyolc nyitható még. A blogban pedig esetleg folyamatosan tájékoztathatsz minket a lexikonodról, az azzal kapcsolatos hírekről.

 

 

motav Creative Commons License 2007.10.25 0 0 837

Tényleg, mozambik csicsörke- kanári hibrid hangot hallott már valaki? Serinushoz tartoznak mindketten, még tovább is szaporíthatóak.

 

Előzmény: motav (836)
motav Creative Commons License 2007.10.25 0 0 836

Szia!

Nem igérem, hogy erre mostanság lesz időm.

Most épp egy csicsörkés szakmai oldalon dolgozom.:)

De a www.madarhang.lap.hu oldal sem segít?

 

Esetleg a www.birding.hu oldalon kérj segítésget, ott sokan rögzítenek madárhangokat. Szerintem segítenek Neked.

 

Illetve még egy megoldás, aránylag olcsón lehet venni madárhang CD-ket, azokon elég jó a minőség, s azt könnyű másolni. Ezeket is megtalálod a www.madarhang.lap.hu oldalon.

Ha végképp nem boldogulsz, megadom egy haverom elérhetőségét, neki elég sok  madár hangja megvan végtelenített CD-n, lehet, hogy fülemüle is.

 

 

Előzmény: neco (834)
molnarmarcl Creative Commons License 2007.10.25 0 0 835

Sziasztok! Szeretnék én is hozzájárulni egy kis adalékkal a fülemüle-projekthez:

 

az 1927-ben kiadott Fodor pál féle kanáris könyvben 2.5 oldalt szentel a fülemile-utánzó magyar kanárifajtának, és a Hunyadi-énekesnek. Megpróbálom bescannelni, és felrakni ide. A téma érdekel engem is, amúgy szerintem az ének öröklése és tanulása fajtól függő arányban változik. A kanárinál szerencsére részben öröklött (éneklési technika), részben tanult (dallamok), ezért lehet tanítani a fülemüle dallamot is nekik, de hiába a hajlam a technikára, ha nincs akiktől megtanulja, nem lesz szép a dal. Tény, hogy a sárga madár a kanári az átlagembernek.

Előzmény: neco (834)
neco Creative Commons License 2007.10.25 0 0 834

Szia Tibor!

 

A hang a legfontosabb szelekciós szempont, ez az elsődleges!

Természetesen lipochrom sárga madárról van szó, a már lejjebb említett egyszerű okok miatt. A rollernél ugyebár két szín jöhet szóba a melanin zöld és a lipochrom sárga. Kevert, tarka madarakat nem szeretnék, bár ezeket is kedvelem (Van egy piszok jó tarka roller törzsem. Nagyon kedvelem őket, semmi pénzért nem válnák meg ennek a vonalnak az alapjaitól.)

 A lip. sárga hímek adva vannak, minőségi tojókat meg ebből a színből lehet könnyen beszerezni. Külalakra nincs igazán elképzelésem, de szerintem a köztudatban élő  hetyke, sárga, tüzesen és sokat éneklő (természetesen "fülest"   ;-)) madár az ami az emberek  90%-ának eszébe jut a kanáriról ha szóba kerül, és ez lenne az ideális. (Mint említetted is a kereskedővel kapcsolatos esetet.) A színkanári sztenderd megfelel ennek az elképzelésnek, a tojóknál ez adva van, a roller hímek meg közelítik ezt. Elég nagy kereszt lesz az ideális hang kialakítása, nem akarom további kritériumokkal nehezíteni a dolgom.

 

Azért alakul!

Sárga lipochrom, 13-14cm nagyságú, fülemüle hangját éneklő madár kitenyésztése  a cél. (Tényleg! Hol találok egy hivatalos színkanári standard leírást? Magyar oldalon a neten én nem leltem... Azt mondod a COM honlapján ne is keressem... A keresőbe ha bepötyögöm angolul egy csomó semmit mondó oldal jön elő...Egy cimborám csinált egy színkanáris honlapot másfél hónapja. Javasoltam neki, hogy egy ablakot szánjon az általa tenyésztett madarak standard leírására. Jó ötletnek tartotta, és azóta is gyűjti hozzá az anyagot  :-)))) Gyerekek ez röhely! Vagy én vagyok balfék?)

 

A kanáris barátodnak meg említsd meg a dolgot, meg ajánlhatsz néhány tenyésztőt is, akinek minőségi sárga lip. madarai vannak. (Bár ezügyben már szervezkedtem, néhányat azért én is ismerek.)

 

 Zsolthoz viszont lenne egy kérésem. Azért Te mégis egy PC guru vagy, nekem és a fiamnak meg elég komoly gondot okozott a fülemüle hangjának a letöltése. Sok oldalon szerepel, de csak egyetlenről tudtunk kiírni CD-re kétszer valahány mp-et  ismételve másfél órán körösztül. Ha esetleg tudnál rá időt szánni, körülnézhetnél, és írhatnál CD-re több füles hangot, hátha találsz jobbat mint a miénk.

 

Mindenki segítségét előre is köszönöm!

 

Üdv : neco

Előzmény: madarbarat (833)
madarbarat Creative Commons License 2007.10.24 0 0 833

Drága barátom!

Ha már lúd, akkor legyen kövér!

Hagyon rokonszenves, ahogy elindultál, s az is jónak látszik, amit felvázoltál.

Pontosan ezért én úgy gondolom, hogy távolabbra kellene tekinteni!

Ahogy nyugaton előrukkoltak pl. az AGI kanárival (lásd lexikon) és ahogy születnek ott új és új eredmények, miért ne lehetne célul tűzni egy új magyar füttykanári létrehozását.

Mert ha már dolgozol vele - főleg, ha társakra is lelsz - akkor miért ne "legyen kövér"?!?

Valójában nem sok plusz kellene hozzá, amit (szerintem) ez a főszál feltételez: csak egy jól kitalált név, ami az "odabiggyesztett" F betűdből is körvonalazódik már.

És miért is ne!!! miért is ne beszélhetnének már ma róla úgy a kanári szerelmesei, azon a néven, amit te adsz neki: FÜLES KANÁRI vagy PILISI FÜLES vagy mittom én csalogánykanári?!?

Szerintem kellő elszántsággal, ha nem is a 100 százalékos füles hang (bár ki tudja miért ne sikerülhetne akár ez is!), de egy a röghatást tükröző, egy hazai ízlést megtestesítő, eddig másutt nem jegyzett típus miért ne jönne ki?

Magyarán arra buzdítalak, hogy ne egy cél legyen előtted, hanem akár 3 is
1. az eredeti elgondolás szerinti HANG;

2. egy típus (ami mondjuk ne a harzi legyen, hanem valami más ALAK-JELLEG), ami piacképes lehet, ami a fülemüle hanghoz harmonizál és nem istentől elrugaszkodott megoldás, hanem a szó igazi értelmében BIOLÓGIAI SZÉP - pl. a nagyságbeli elképzelés megjelölésével: a./14 cm, b./színkanárinál kisebb c./ v. annál nagyobb; 

3. s ha már a sárgát jelölted meg - ha jól értem, akkor ez LIPOCHROM SÁRGA AKAR LENNI.

A lipochrom változatot azért is tartom jó elgondolásnak, mert mikor úgy 20 éve a legszebb szatén kanáriaimat elvittem kereskedőhöz, megkaptam: "Uram ne ilyen madarat hozzon, erről azt hiszik, valami veréb, a kanári legyen sárga!".

Ami a törzskönyvet illeti, légy szíves olvas bele a lexikon vonatkozó szócikkébe - szerintem fog szülni néhány gondolatott a további munkához.

No igen! És ma hívott telefonon egy Ny. F. nevű kanáris, hogy a héten megkeres, mert el akar velem beszélgetni - majd beszámolok az eredményről.

Följogosítva érzem magam, hogy népszerűsítsem a dolgot.

A TEREMBURÁJÁT! fogjunk már össze, ha egy ilyen jó kis cél mutatkozik!!!!! 

 

Előzmény: neco (832)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!