Keresés

Részletes keresés

alfi13 Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4947

Igen sok ilyen ház van az árvizeknél meg a belvizeknél helyszini tudósítások vannak haogy dölenek össze a házal és mindenki csak széttárja a kezét iylen még nem látott.

Csináljál csak rendes alapot.

Előzmény: magyar bucó (4942)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4946

Olyanok is az utjaink. :-))))

 

Előzmény: 1zsakkrumpli (4945)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4945

Útépítésnél sem csinálnak 90 cm-res betont!

A fagy ellen a legjobb a megfelőlő tükőr elkészítése, ez azt jelenti, hogy a beton alá 20-25 cm-es döngölt soderágyat kel készíteni.

 

Különálló kémény és kemence esetében:

Statikai szempontból nem a kemece súlyát kell vizsgálni hanem a kéménynek a tömegét, mert az pontszerűen terheli vasbeton lemezt.

 

Szerintem egy kemencének a tömege kb: 1 t, de ez kb 2 m2-en, így 500 kg/m2

 

A kémény tömege szintén kb: 2 t, de ez kb 0,25 m2-en

 

Szerintem egy 14-15 cm-es vasalt beton jó a kemnce alá, 20-25 cm-es soderággyal, a kémény alá viszont 60-70 cm-es pontszerű vb. alap kel.

Előzmény: Agur (4940)
magyar bucó Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4944

Vagy nem.

Előzmény: Zoli_t5H (4943)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4943

Ja, es a macska se tudna megfogni bennuk az egeret, mert annyi es akkora repedesek vannak rajtuk :-))

 

Előzmény: magyar bucó (4942)
magyar bucó Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4942

Ez a mélység első hallásra soknak tűnik

 

Meg sokadikra is. Sok (száz éves) háznak nincs ilyen alapozása.

Előzmény: Agur (4940)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4941

Szia!

 

Hallgass, az elottem szolokra! 10 centis betontalcara nem lehet tonnas nagysagrendu sullyal rendelkezo epitmenyt epiteni (mert bizony egy kisebb kemence sulya is boven tonnaban merendo).

 

Ja igen es zsakos beton kulterre nem jo!

Tessek megvenni a cementet meg a sodert es 3:1 (soder : cement) de legalabb 4:1 aranyba keverni.

 

 

Előzmény: becko8 (4927)
Agur Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4940
 

Sziasztok!

 

Csatlakozom kisszszoros  véleményéhez. A mi éghajlatunkon a téli hideget is számításba kell venned az alapozásnál. Ha a kemencéd 10 cm-es batonalapja alatt nem tömör bazalt van hanem humuszos termett talaj akkor az a téli fagyok utáni olvadáskor sülyedni fog.

A talajban lévő víz a -15 - -25'C fok hőmérsékleten át fog fagyni a kemence alatt is. A jég vagy emel egy kicsit a kemencén vagy ha a talaj olyan akkor azt tömöríti alatta. Olvadákor pedig a kemence követi az alatta lévő talajt.

Ezért kell elméletileg minden alapot a fagyhatár alatti teherbíró talajrétegre építeni ami nálunk 90 cm.

Ez a mélység első hallásra soknak tűnik -"..... mert a szomszéd is csak 10 cm-es betonra rakta a kemencéjét már 5 éve és még semmi baja....." - de ha igy építed meg akkor az nem fog megsülyedni és  még az unokáid is biztosan tudják majd használni.

 

Üdv!

Agur


Előzmény: kisszszoros (4939)
kisszszoros Creative Commons License 2011.07.07 0 0 4939

A 10 cm beton így első hallásra karcsúnak tűnik, ha erősen bevasalod, talán elmegy...

Azt vedd figyelembe, hogy a kemence nem hungarocell, annak komoly súlya van, ezt el kell bírnia az alapnak, ha az alap deformálódik, eltörik stb, az a kemencén is meg fog látszani....

Előzmény: becko8 (4927)
konaking Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4937

Jó, hogy szóba jött ez az engedélyes dolog, nekem tyúkólat nem akarnak engedni építeni, mert a telken nincs főépület. Most bemegyek megint, és az orruk alá rakom ezt a törvényt, kíváncsi vagyok, erre mit találnak ki. 4 éve a kerítésre se adták meg az engedélyt, most meg tehetnek egy szívességet.

Esetleg az előző kérdésemre tud valaki válaszolni?

Előzmény: konaking (4909)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4936

Egységes lenne az okmányirodákban az ügyintézés csak sajnos nem ismerik, ill. nem naprakészek az ott dolgozók.

 

Nekem volt már, hogy az okmányirodába vittem a kinyomtatott törvényt, és átolvasás után úgy jártak el.

Előzmény: Zoli_t5H (4935)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4935

Na, ezt jo tudni, mert igy bizony mar mas a leanyzo fekvese. :-)

Ettol fuggetlenul sajna lehetnek kiskiralykent kemenykedo helyi erok, akik maskent gondoljak es akkor az egyszeru polgar meg van love... egy kemence miatt nem biztos, hogy megeri az embernek magara uszitania az egesz onkormanyzatot, elvegre ott kell elnie.

Egyebkent kivancsi lennek ra, hogy volt-e mar ilyen dologra pelda (tehat hogy egy altalanosan megengedett dolgot a helyi onkormanyzat sajat hataskorben megtiltott), aztan ha a tajekozott polgar kiallt az igazaert, akkor mindez hogyan vegzodott.

 

Ugyan nem ide tartozik, de a tema hasonlosaga miatt csak pl. az okmanyirodakat hoznam fel. Elvileg van egy orszagos szabalyozas pl. arra, hogy hogyan kell lezajlania egy gepjarmu atirasnak. A szomoru helyzet az, hogy kaotikusan. Ugyanis kis tulzassal szinte ahany okmanyiroda, annyifele kovetelmeny es procedura. Ez az orszag a burokratak fortyogo bugyra, ahany hivatalnok, annyifele keppen ertelmezi az egyes jogszabalyokat, az egyszeri paraszt meg ember legyen a talpan, ha erti...

:-)

   

Előzmény: magyar bucó (4932)
1zsakkrumpli Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4934

Ez teljesen így van!!!

 

37/2007-es rendeltben leírtak a fővárostól a legkisebb településre is érvényes, ill. be kell tartani, tartatni!

 

HÉSZ= Helyi építési szabályzat változhat települsénként, de az nem vitattja a rendeletet. (Ez foglakozik a beépítési előírásokkal, építmény magasságokkal, beépítési előírások stb.

 

Röviden:

Kültéri kemence NEM ENGEDÉLYKÖTELES!!!

Előzmény: magyar bucó (4932)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4933

Ezek szerint te a telepules valami nagyon "meno" reszen elhetsz (gondolom egy utcaban a polgarmesterrel meg a jegyzovel), ha nem turik az ilyen "párásztos dógokat", mint pl. egy fustolgo kemence. :-))

 

Előzmény: RoGS (4931)
magyar bucó Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4932

Lehetnek helyi eltérések, de a jogszabályoknak van hierarchiája.

a) a törvény,

b) a törvényerejű rendelet,

c) a kormányrendelet

d) a miniszterelnöki rendelet,

e) a miniszteri rendelet és

f) a helyi önkormányzati rendelet

 

Alacsonyabb rendű nem lehet ellentétes a magasabb rendűvel.

Az OTÉK kormányrendelet, amit tételesen megenged, azt a helyi önkormányzat nem tilthatja meg.

 

Előzmény: RoGS (4928)
RoGS Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4931

Már nem emlékszem pontosan, de úgy rémlik felsorolják területenként az engedély nélkül építhető dolgokat. A mi területünkön nincs a listában a kemence, míg a település más részein a felsorolás szerint építhető kemence engedéy nélkül... úgyhogy gáz.

Előzmény: beetee (4930)
beetee Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4930

Ha kimaradt a felsorolásból, az a legjobb, mert akkor az OTÉK az irányadó. Ha meg lenne említve, mint kivétel egyben részletezve a rá vonatkozó tiltást, akkor lenne probléma.

Előzmény: RoGS (4928)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4929

Na igen, ezert is javasoltam a kolleganak, hogy az a biztos, ha megkerdezi, mert bar nem jellemzo, de lehetnek telepulesenkent, sot mint ahogy a te peldad mutatja, akar telepulesreszenkent is elteresek az altalanos szabalyozastol.

 

Előzmény: RoGS (4928)
RoGS Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4928

Lehet eltérés az országos szabályozástól. Nálunk pl községen belül különböző szabályok vannak az egyes területi besorolásokra és a kemence a mi területünkön ki van véve az itt említett felsorolásból. Brrrrrrrrrrrr. De mindegy majd úgyis építek egyet :-)

Előzmény: Zoli_t5H (4924)
becko8 Creative Commons License 2011.07.06 0 0 4927

Üdv!

Túl nagy a választék....  az a bajom egy buta kérdés, de nem értek hozzá... Az alapozást ugye betonból akarom csinálni kb 10 cm beton...

A kérdésem az hogy mit érdemes használni, zsákban akarom megvenni az előrekevert betont, na de melyiket...?

A cementesztrich ZE 20 vajon jó...? ill azt írja, hogy kültéren burkolni kell...

http://www.lb-knauf.hu/upload/docs/LB_MA_EstrichZE20.pdf

Vagy igazándiból tökmindegy jó a legolcsóbb esztrichbeton is...? Mert a sima szárazbeton drágább...

 

Köszönöm

faqkac Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4926

Én beltérit szeretnék építeni. Ráadásul 1 régen visszabontott kéményt kell újra építeni, ami látványos is!

Az önkormányzat élére is a hímnemű versenyállat nemiszervének kalapja került, aki olyan új minden logikát nélkülöző helyi építési szabályokat hozott, hogy az elképesztő! (mondjuk a régi vezetés sem volt 1 hamvas őszibarack)

Úgyhogy muszály nagyon utána néznem a dolgoknak, különben vagy teherbe ejtem a vén qrvát, vagy a liftaknába!

Előzmény: Zoli_t5H (4924)
laca6666 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4925

Nekem is van egy ilyen szomszédom minden lótúróért feljelent pedig már 96 éves,ha kész lesz a kemence meg kellene vele nézetnem a belsejét,bár ha bele gondolok az öreg még a tüzön sem égne meg :)

Előzmény: faqkac (4923)
Zoli_t5H Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4924

Jol megneztem, amit irtal es emlitettem is, hogy a "hulyeseg" nem a te fejedbol pattant ki, mert csak masoltad valahonnan az infot.

Egy biztos: NEM kell engedely a kulteri kemencehez. De ha biztosra akarsz menni, hivd fel a helyi onkormanyzat epitesugyi eloadojat es kerdezd meg, mert helyi viszonylatban lehetnek eltero szabalyozasok, de szerintem ha valami altalanosan, orszagos szinten nem engedelykoteles, akkor nem hinnem, hogy a helyi onkormanyzat reszerol barmifele szigoritas lenne eletben.

Ettol fuggetlenul az a tuti, ha ok azt mondjak, hogy epithetsz (nem kell az orrukra kotni, hogy mar meg van es mar vigan sutogettel is benne, csak megkerdezed, hogy engedely nelkul epitheted-e a kemencet, mert az interneten azt talaltad, hogy igen, blabla...), ebben az esetben a szomszed megtehet egy szivesseget...

 

 

 

Előzmény: faqkac (4923)
faqkac Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4923

Ha jól +nézed, a szöveget bemásoltam!

 

Nagyon kiváncsi vayok, hogy miből mi igaz, mert van 1 nagyon kedves antipatikus szomszédom, aki miatt nem akarok börtönbe kerülni! (Ő lenne a második felfűtés adalék anyaga!)

Előzmény: Zoli_t5H (4912)
becko8 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4922

Köszönöm a válaszokat:)

Úgy gondoltam, hogy csak egy kis csonkot építek téglából, és belehelyezhető lesz egy alu cső, ami télen vagy épp amikor nem használom kivehető lesz....

 

Előzmény: alfi13 (4921)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4921

Szerintem nagyon nehéz úgy megépíteni hogy elbírja a boltiv. Vagy baromi vastag oldalfalakat kell építeni és rá a boltívet hogy egy jó huzatú kéményt elbírjon. Ha kicsi kéményt építesz nem lessz huzat.

Előzmény: becko8 (4919)
kisszszoros Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4920

Aki a kéménybekötést végzi....

A lényeg az, hogy a hivatal megköveteli a szkember közbenjárását, még akkor is, ha kész berendezést építesz be. A szakembernek kell a tüzeléstechnikai felelősséget vállalnia.

 

Egy átlagos házban, egy átlagos kémény általában elégtelen egy buboskemence kiszolgálására. Ha viszont a kéményt bővíteni kell, az azt jelenti, hogy újat kell építeni, ahhoz viszont építési engedély, az engedélyhez tervrajz és számítások (méretezés) kellenek. Ez a baj a lakáson belüli kemencével. Amennyiben valaki csak a kertjében épít, ahhoz jobbára nem kell engedély, hiszen ha elkurja a méretezést, akkor sincs a család veszélyben...

Előzmény: SolnesMM (4911)
becko8 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4919

Még azt megkérdeném, hogy a boltívre folytatólagosan úgymond ráterhelve lehet kéményt építeni? Mondjuk a boltív közepére...?

Elbírja..?

alfi13 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4918

Én szélessebre építettem a kemenceajtómat mert van egy nagy edényem amiben húst sütök az nem férne be. Persze ez attol függ Te mire akarod használni a kemencédet. Az enyém 69 cm széles.

Előzmény: becko8 (4915)
alfi13 Creative Commons License 2011.07.05 0 0 4917

Mindketőt használhatod de a tüzálló habarcs sokkal tovább tart nem kell javítgatni évenként a kemencét. Mind azt őseink tették.

Előzmény: becko8 (4913)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!