Keresés

Részletes keresés

inotech Creative Commons License 2011.06.23 0 0 1465

Szeva Cseik!

 

Na van némi fejlemény a repedések ügyében! Mint mondtam az utcában szinte minden lakásban van ilyen az emeleti szinteken. Mondhatnám, hogy repedések a "legfelsőbb szinteken" :)

Szóval több helyen is kértek statikai szakvéleményt. Kb az jött ki ezekből, hogy a lakások közti (tehát a fölszinti és az emeleti lakás vagy lakószint közti) födém hajlik meg. Mégpedig úgy, hogy a födém köezepe meghajlik, és ezért vannak olyan irányú repedések, hogy a belső válaszfal hommlokzati oldalától indul alulról, és felfelé befelé halad. Ezentúl vannak a vízszintes repedések is. Tehát nem az emelet feletti padlás födém hajlik le, hanem a két szint közötti födém közepe hajlik be, és ezért reped a fal. Nekem ezért nem vezetett eredményre, hogy tettem rá üvegcsíkot és glettet, mert a mozgás  miatt a glett is repedt!

És akkor most nyáron pár helységet megcsinálnék, amíg eltűnik a család.

Akkor a menetrend a következő?

"Kikaparom" a rededést és feltöltöm hézagkitöltő szilóval.

Utána flexiragasztóba ágyazom az üvegszövetet. Ez az üvegszövet ez mi pontosan? Ez rabic háló vagy üveg fátyol vagy ez mind ugyanaz?

És ha faltettem a hálót, akkor ezt még kell glettelni vagy ez ilyenkor már festhető?

 

Bocsi ha hülyéket kérdeztem volna!:)

Üdv I

 

Továbbra sem tudom képet csatolni, mert már a kép kiválasztás után hibát jelez. A beszúrásig el sem jutok!

Ez a hiba üzenetem: 

"A képet nem sikerült feltölteni a fórumra (hiba: IO).

Ha meg szeretnéd osztani, tedd az Indafotóra!"

Előzmény: Pompiere (1462)
inotech Creative Commons License 2011.06.23 0 0 1464

Na ez az ami nekem nem jött össze! illetve előjött a repedés!

De nkem más oka van!

(Egyel feljebb kifjtem)

Előzmény: Pompiere (1462)
chez jerome Creative Commons License 2011.06.06 0 0 1463

köszi

Előzmény: memorix (1460)
Pompiere Creative Commons License 2011.06.05 0 0 1462

Hogyan lehet beül javítani a repedéseket...

 

Én ezt még azzal egészíteném ki, hogy talán a legolcsóbban így lehet:

- ceruzával az összes repedést "kihúzzuk" a láthatóság érdekében

- egy 2-3 cm széles vésővel a repedések vonalán "gyökölést" csinálunk, tehát pár milliméter mélységben lekaparjuk a vakolatot

- a gipszkartonosok által használt vékony üvegszövet hálót (ez is olyan mint a külső hőszigetelésnél használt, csak 1x1 mm-es lyukkal) lecsévélünk és félbevágjuk

- az így keletkezett csíkokat szükség szerinti hosszakra vágjuk és az iránytöréseknél átfedést alkalmazva legletteljük

- csiszolás majd esetleges újraglettelés, de továbbra is csak a valamikori repedések vonalán

- újabb finom csiszolás és festés

 

Az eredmény tökéletes. Én így hoztam helyre a keletkezett repedéseket. Azóta sem jöttek elő, pedig már két éve csináltam. Kicsit munkás, de valamit valamiért.

 

 

Előzmény: memorix (1461)
memorix Creative Commons License 2011.06.05 0 0 1461

az ytong a sarkoknál ablak alatt reped a legjobban ...itt van kitéve a legnagyobb mértékben mindenféle huzó és nyomó erőnek...

 

Miért reped...

 

1) Az anyag nem túl erős és nagyon kényes...

2) Vékony fugával van falazva...minden ilyen technologiával készül fal hajlamosabb a repedésre lehet az tégla is...

3) Nincs minden 2. sorba vas merevítés, pláne válaszfalaknál...

4) A belső v. külső vakolat nem 2,5-3 cm. Sokan ezt sporolják ki...pláne ha építet házról van szó...

5) Nincs vakolat erősítő háló a vakolatokba..

6) A gépészeti hornyoknál, áthidalóknál a berakott anyag eltőren viselkedik mint az Ytong...

 

Hogyan lehet javítani a kölső repedéseket....érdemes a külső falaz höszigetelni és a hőszigetelés és dryvit háló alatt nem látszik a repedés..

 

Hogyan lehet beül javítani a repedéseket...

 

1) Gipszkartonozással, lécvázon , vagy felxi ragazsztóval a falra ragasztva...külső falnál 2 rétegben...

2) gleteléssel és a gletnél üvegfátyolt kell használni... (üvegfátyol speciális vékony háló)

3) üvegszövetes tapétával....

4) csempézéssel a plafonig (WC,fürdő szobákban)

5) 2-3 mm parafa borítással... azt lehet festeni esetleg gipszkartonozni...

6) Vakolással ha nincs 3 cm és újra 2-3 réteg glettteléssel...

7) Eladod és veszel egy másik házat ...ott másfajta problémáid lesznek..

 

Előzmény: cseik (1458)
memorix Creative Commons License 2011.06.05 0 0 1460

építhető, és simán flexi csemperagasztóval lehet burkolni...azonban fedlapot érdmes hozzá venni úgy szebb...ha végén öszeadod nem sokat sporolsz meg az MDF -s kész konyhabutorhoz képes... a retcz -be és más konyhastudiókba elég olcson lehet hozzájutni... érdemes rá gyüjtögetni...

 

addig max francia konyhád lesz .... elektromos rezsó és vejling...

Előzmény: chez jerome (1459)
chez jerome Creative Commons License 2011.06.04 0 0 1459

konyhapult ytongból építhető?

milyen felületkezelés, köztes anyag felerősítés szükséges a csempézett pult elkészítéséhez?

cseik Creative Commons License 2010.11.24 0 0 1458

ja, sziló féleség. de kifejezetten hézagkitöltő paszta, úgyan úgy tubusos. kevésbé rugalmas (hézagkitöltésre elég rugalmas) viszont tapad minden kő, tégla, beton (porózus) cucchoz és festhető. tapad rá a flexi ragasztó is. a hézagkitöltésre lehet üvegszövetezni. inkább úgy mondanám, hogy ha kihézagolod és lefested akkor nem kell hálózni és simán csak lefesthető a hibás rész. persze ha teljes falat javítod tapétával, akkor biztosabb a hálózással együtt.

 

hát azt nem tudom, esetleg túl nagy a mérete. két lépésben töltöd képet, egyszer a "kiválasztom...." opcióval és utána az így feltöltött képlistából a "beszúrás"-sal.

Előzmény: inotech (1457)
inotech Creative Commons License 2010.11.24 0 0 1457

"1 - 1,5 micsoda a repedés szélessége? mm v cm ?"

Természetesen mm!

 

 

"én rugalmas kitöltést ajánlanék, valami rugalmas kitöltőpasztát. és ezután egy üvegszövet háló rugalmas ágyazásba, mondjuk egy jobb minőségű flexi ragasztó."

 

A repedéseket mindenféleképpen ki kell tölteni? És mivel? Valami szilo féleségre gondoltál? Mi van, ha így ragasztomrá az üvegszövetet flexi ragasztóval?

 

Miért nem tudok képet feltölteni?

Előzmény: cseik (1455)
nagy ivó Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1456

A kérdező írta: "

inotechválasz | megnéz | könyvjelző 2010.11.23 15:57:23 © (1450)

A repedés jellege tényleg olyan, mintha a főfal és a vlászfal felső találkozásánál kívülről kapna egy húzást a fal. Kvázi valószínű lehajlik a födém közepe, és a szélein, mint egy oldalról nézett banán a szélén felhúzza a falat picit. És ez a pici játék már elég ahhoz, hogy repedjen az ytong! :(

---------------------------------------------------------------------------------

És igen érdekes, hogy az alsó lakásokban semmi repedés nincs!

----------------------------------------------------------------------------------

Előzmény: nagy ivó (1447)

 

Ha a fszt feletti födém mozogna akkor ott is volna repedés
Mindenki tévedhet. Láttam a statikusnak lemezalapra épített épületét összerepedve. Ők is emberből vannak. Nem csak a kiviotelező a hibás, mivel kellett lenni femünek aki átvette a vasalást és engedélyezte a betonozást, ez lehetett akár a statikus is.

Ezt az ép. naplóban könnyen lehet ellenőrizni

Előzmény: cseik (1454)
cseik Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1455

1 - 1,5 micsoda a repedés szélessége? mm v cm ?

 

én rugalmas kitöltést ajánlanék, valami rugalmas kitöltőpasztát. és ezután egy üvegszövet háló rugalmas ágyazásba, mondjuk egy jobb minőségű flexi ragasztó. illetve vagy rugalmas anyagú tapéta (tapétához nem értek, de egy vastagabb fűrészporos elbírhatja ezt a mozgást) vagy sima festés. azon elvben nem látszika repedés.

 

illetve érdemes lehet a külső fal repedését kitölteni valami teherbíróbb javítóhabarcsal, de ezt csak akkor ha a teljes lemez szélén meg van csinálva. ha több lakás van egy monolit lemezen, akkor minden lakásban meg kell csinálni. ez részben tehermentesítheti az ytong főfalat ezzel csökkentve a mozgás mértékét illetve a mozgás egy részét kiviszi a külső oldalra. az így "elosztott" mozgást már lehet, h felveszik az anyagok és nem látszik meg. de ezt csak a hely ismeretében lehet meghatározni. lehet számolgatni, vagy lehet saccra is. a jelenleginél biztos jobb lesz.

esetleg végig ékelni acéllemezzel, közfalakat huzalozni stb. de ez is a konkrét paraméterektől függ.

Előzmény: inotech (1449)
cseik Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1454

mint említettem tipikus hiba, kár vitatkozni a jelenségen. a leírt repedési irányok is megerősítik ezt. nem ez az első és nem az utolsó. egyszerűen elcseszik a méretezését a monolit födémnek. ez téglánál nem annyira gond, mert a tégla nehezebb és így jobban leterheli a lemez szélét, illetve a tégla húzásra is terhelhető az ytong viszont nem így téglánál ha egy kicsit meg is emelkedik a födém széle azt a mozgást a habarcs fel tudja venni.

 

azért van belül a repedés - ellentétben egy téglafal hasonló problémájával - , mert amikor a lemez széle elfordul a külső fal belső élén akkor ott az ytong sérül, tehát ténylegesen a lemezszél helyben marad (megközelítőleg) és a fal belső oldalán hajlik le úgy, hogy közben összepréseli (elmorzsolja) az ytongot. a tégla sokkal erősebb koncentrikus terhekre illetve ha túl van terhelve akkor az nem összepréselődik, hanem szétrobban/elreped. valszín az alsó lakásokban is van repedés a külső falak felső élén, viszont ott nem széthúzódik, hanem összenyomódik így nem annyira feltünő illetve nem kizárt h díszléccel fedett a sarok.

és azért van belül a repedés, mert a lemez lemez külső élére támaszkodik a felette lévő külső fal, viszont a lemez lefelé mozdúl ehhez képest a fal belső élénél. így itt egy húzás jön létre a fal belső oldalán ahol ez el is törik. valószínüleg a fugánál (ott a leggyengébb az elem húzószilárdsága), ezért van ez 15 cm-es magasságban.

 

a földszint feletti födém mozgásáról beszélünk nem a szint felettiről. azzal biztos nincs baj - annak ellenére, hogy a jelenség ott is biztos megvan -, mert nem változik ott a teher és nincsenek rajta falak amik repedhetnének, a tetőnszerkezeten meg ekkora mozgás nem szokott látszani.

 

Előzmény: nagy ivó (1447)
nagy ivó Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1453

Kimaradt falazáskor a vasalás, ennek hiányában sok ytogból épült elrepedt

Előzmény: inotech (1451)
nagy ivó Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1452

A tető alatt nyáron lehet akár 40-50 C is. Télen meg annyi, mint a külső hőmérséklet.

Ekkora hőmérséklet különbség ellen az 5 cm szigetelés semmit sem ér. ( lehet, csak ott van ahol látszik)

Hőtágulása a betonnak is van

Előzmény: inotech (1446)
inotech Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1451

A külső falon is van repedés. Mégpedig a sarkoknál az ablakok vonalában. A hálószobából több felé néz ablak. És az ablakok által közrezárt sarkoknál is van némi repedés. Ez viszont kívül van. :(

 

Előzmény: nagy ivó (1447)
inotech Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1450

A repedés jellege tényleg olyan, mintha a főfal és a vlászfal felső találkozásánál kívülről kapna egy húzást a fal. Kvázi valószínű lehajlik a födém közepe, és a szélein, mint egy oldalról nézett banán a szélén felhúzza a falat picit. És ez a pici játék már elég ahhoz, hogy repedjen az ytong! :(

És igen érdekes, hogy az alsó lakásokban semmi repedés nincs!

Előzmény: nagy ivó (1447)
inotech Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1449

"alultervezett monolit födém tipikus hibája illetve a lemezt nem méretezték (merevítették) széleken felhajlás ellen. vagyis amikor a födém lehajlik a terhek alatt, akkor a külső fal belső élére támaszkodva teszi ezt és így a külső fal külső élén felemelkedik. ez megemeli a külső falat miközben a belsők leereszkednek."

 

Elhívtam a múltkor az egyik mérnökbarátomat. Dettó ugyanezt mondta! :( Ezután az örkormányzatnál kikértem az építési doksikat. Megkerestem az épület statikusát. Kijött, és nagyjából szintén ezt mondta. Annyit mondott még, hogy satatikailag semmi baj nincs, és hogy ez csak esztétikai hiba. Ide tegyek gipszkartont, oda a sarokba meg hungarocell profilt, stb... Majdnem megütöttem. Mondtam neki, hogy nem lakberendezőt hívtam!!!! :(

 

1-2 éven belül lassan eladnám a lakást, de így nem lesz egyszerű!

Egyébként a folyamatos mozgás miatt gondoltam, hogy valami olyan anyagot kell keresnem, ami nagyon rugalmas!

A hálózás mit jelent? Rabicháló? Üvegfátyol? Üvegfátyol+üvegszálas tapéta? És mivel ragasszam fel őket? Flexibilis csemperagasztóval? Vagy az üvegfátyol saját spéci ragasztójával? A biztonság kedvéért tegyek alá mág csíkba is üvegszövetet?

A régi üvegcsíkkal mi legyen? Le kell szednem? Úgy láttam, hogy nem elrepedt z üvegszövetszalag, hanem a pedeéseknél kimozogta magát a glett. Ja és kb 1-1,5 es a legnagyobb repedés!

Előzmény: cseik (1445)
inotech Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1448

"alultervezett monolit födém tipikus hibája illetve a lemezt nem méretezték (merevítették) széleken felhajlás ellen. vagyis amikor a födém lehajlik a terhek alatt, akkor a külső fal belső élére támaszkodva teszi ezt és így a külső fal külső élén felemelkedik. ez megemeli a külső falat miközben a belsők leereszkednek."

 

Elhívtam a múltkor az egyik mérnökbarátomat. Dettó ugyanezt mondta! :( Ezután az örkormányzatnál kikértem az építési doksikat. Megkerestem az épület statikusát. Kijött, és nagyjából szintén ezt mondta. Annyit mondott még, hogy satatikailag semmi baj nincs, és hogy ez csak esztétikai hiba. Ide tegyek gipszkartont, oda a sarokba meg hungarocell profilt, stb... Majdnem megütöttem. Mondtam neki, hogy nem lakberendezőt hívtam!!!! :(

 

1-2 éven belül lassan eladnám a lakást, de így nem lesz egyszerű!

Egyébként a folyamatos mozgás miatt gondoltam, hogy valami olyan anyagot kell keresnem, ami nagyon rugalmas!

A hálózás mit jelent? Rabicháló? Üvegfátyol? Üvegfátyol+üvegszálas tapéta? És mivel ragasszam fel őket? Flexibilis csemperagasztóval? Vagy az üvegfátyol saját spéci ragasztójával? A biztonság kedvéért tegyek alá mág csíkba is üvegszövetet?

A régi üvegcsíkkal mi legyen? Le kell szednem? Úgy láttam, hogy nem elrepedt z üvegszövetszalag, hanem a pedeéseknél kimozogta magát a glett. Ja és kb 1-1,5 es a legnagyobb repedés!

Előzmény: cseik (1445)
nagy ivó Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1447

Ha a külső fal belső élére támaszkodna, akkor, mint írtad, kívül repedne, de itt belső repedésről írt a kérdező.

" a padlótól 15 cm magasságban vízszintesen." (De itt  csak belül látni, a külső falon nem) "

A nevezett födém terheléséről nincs információ, mivel nincs belakva a födém feletti szint ( az egész utcában)

A földszint feletti födém is hasonló kaptafára készülhetett, aminek kutya baja.

Lehajláskor a födémhez közel keletkezik a repedés kívül, de adott esetben a padlóvonal felett  van 15 cm-re , és belül.

Előzmény: cseik (1445)
inotech Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1446

"A felső szint feletti födémem milyen szigetelés van?"

A padlásfeljárónál amit látok, az x (kb20) centi beton, rajta kb 5 cm hungarocell, és azon kb 5 cm járóbeton.

 

"A válaszfalak felzárását a födémhez mivel készítették?"

- Passz :(

Előzmény: nagy ivó (1444)
cseik Creative Commons License 2010.11.23 0 0 1445

alultervezett monolit födém tipikus hibája illetve a lemezt nem méretezték (merevítették) széleken felhajlás ellen. vagyis amikor a födém lehajlik a terhek alatt, akkor a külső fal belső élére támaszkodva teszi ezt és így a külső fal külső élén felemelkedik. ez megemeli a külső falat miközben a belsők leereszkednek. valószínű a födémet tégla falazatokra méretezték.

 

meg kell nézni, hogy mozog-e még jelentősen, vagy már beállt. valamennyire biztos mozog, de ha az csak minimális, akkor a hálózás segíthet. ha nagyobb a mozgás akkor sajnos nem sokat lehet tenni.

illetve én építési hiba miatt egy komoly összeget kérnék kivitelezőtöl, ha ez még megoldható.

Előzmény: inotech (1443)
nagy ivó Creative Commons License 2010.11.22 0 0 1444

A felső szint feletti födémem milyen szigetelés van?

A válaszfalak felzárását a födémhez mivel készítették?

A repedések nagy része a födém hőtágulásától is lehet. ( "Viszont a felső szinten (az egész utcában) a" ) ( " padlótól 15 cm magasságban vízszintesen. (De itt legalább csak belül látni, a külső falon nem)  " )

Előzmény: inotech (1443)
inotech Creative Commons License 2010.11.22 0 0 1443

Üdv Mindenkinek!

 

Segítséget szeretnék kérni. Természetesen repedés ügyben! :(

4 lakásos társasház. Középen lépcsőház. Földszinten 1-1, és az emeleten 1-1 lakás. Homlokzati fal 37,5-es ytong. Rajta rabicháló, de nikecell nincs. Belső válaszfalaink 12-es ytong. 2003-ban épült. Monolit födém. Két pillér van a lakásban, a közfalak nem teherhordók. Az alsó lakásoknak semmi baja. Semmi repedés. Viszont a felső szinten (az egész utcában) a belső válaszfalak 45 fokban szétrepedtek. A repedések a fal padlószintjénél a ház homlokzatához közeli részen indulnak, és felfelé haladva "jönnek" befelé a lakás belső része felé. 2 éve egyszerű 5cm-es üvegháló+glettel eltűntettem őket, de 5-6 hónap alatt előjöttek. Sőőőt, a mai napig látok új repedéseket! És most már a főfalon is. Ott kb  a padlótól 15 cm magasságban vízszintesen. (De itt legalább csak belül látni, a külső falon nem) A próbléma valószínűleg az lehet, hogy a monolit födém a különböző erőhatásokra ráterhel a falakra, ami bereped? Kérdésem, hogyan lehet ezeket az állandó mozgásban lévő repedéseket eltűntetni. Gondoltam a gipszkartonra is, de a lakás minden falát nem tudom körbe gipszkartonozni. Üvegfátyol? Rabic háló? Az nem fog elszakadni? Vagy valami olyan anyagot kéne, ami rugalmas, és bírja a mozgást?

 

Előre is köszi a segítséget.

 

NeomatiK Creative Commons License 2010.11.19 0 0 1442

Ha nem más szerkezetű az előfalazó a válaszfalelemtől, akkor nyugodtan lehet vele válaszfalazni. A sűrűség adat jó támpont. Szerintem ugyanaz a P2-es anyag.

A wc-tartályos cucc terhelés kérdéses lehet, geometria függő is. Ha másképp nem megy, akkor eloszló terhelés kialakítását talán érdemes lenne beiktatni.

Előzmény: sabak1976 (1440)
Kopika:M61-004 Creative Commons License 2010.11.17 0 0 1441

Sziasztok!

 

Építkezésből megmaradt 27db 30as nf-es ytong 750ft/db áron,vagy egyben 20000ft. Dunakeszin található.Elérhetőségem:30/5243731.Üdv:Gábor

sabak1976 Creative Commons License 2010.10.03 0 0 1440
Sziasztok!

Régi társasházban lakom, ahol a fürdő válaszfala 7cm vastagságú téglából van falazva, mindkét oldalán 1.5 cm-es vakolattal.
Az ajtót át szeretném rakatni máshova, s a meglévő ajtó nyílást befalaztatni.
Az Ytong 600x200x75 -ös előfalazólap használható erre. Elvileg nem ajánlják válaszfalnak...
Ami még fontos, hogy falsík előtti beépített wc tartály egyik oldali rögzítő pontja is ide esne.

Előre is köszönöm a válaszokat.
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.27 0 0 1439
Nem valószínű. Egyébként se pucér Ytong lesz, hanem rámegy glett, vakolat.
Előzmény: tclar (1438)
tclar Creative Commons License 2010.08.25 0 0 1438
Sziasztok! Ytong raklapom sajnos beázott, bepárásodott az udvaron a gyári fólia alatt. Most szárogatom a téglákat, nem fog a fal  penészesedni ha drótkefével letisztitom a penészes részeket? Köszi
NeomatiK Creative Commons License 2010.08.23 0 0 1437
Az Ytong tégla 20cm magas és különböző szélességűek.

Ha a 30cm széles Ytongot akarod elforgatva rakni, akkor jól söpörd le az oldalát, mert az málósabb, mint az alja és a teteje, mert más a felületi kiképzése.

Vékonyágyazatú habarcsot használhatod a nem nútos téglához is, de a legalsó sor alá normál habarcs kell 1-3 cm vastagságban. 600-700 Ft-ért lehet kapni zsákosat.

A drót csak azért kell a falba, hogy a falra merőleges erőknek jobban ellenálljon a fal, azaz ne akarjon kihasasodni. Mondjuk én drótellenes vagyok, sok értelmét nem látom a drótnak. Akkor már inkább hilti-szalagot tegyél bele, vagy valamilyen acélszalagot. Ennek nagyságrendekkel nagyobb a tartása! Egy 20cm vastag falat a konyhaszekrény nem tud akkora erővel nyomni, hogy bajt okozzon. Esetleg majd ha kész a fal a konyhaszekrény mögé fel lehet rakni valami teherelosztó OSB csíkot vagy lécet, amit eltakar a szekrény.

Előzmény: hiflo (1436)
hiflo Creative Commons License 2010.08.19 0 0 1436
Segítséget szeretnék kérni!
Soha nem csináltam ilyet, valószínűleg nem is fogok, de most muszály....
Adott egy 150cm széles és kb 230 cm magas nyílás, amit be fogunk falazni Ytongal.
A téglák már megvannak. 20cm széles, 30cm magas. Vékonyágyazású habarcsot adtak hozzá, de a tégla nem nutos, hanem sima. Ez baj-e? Alkalmazható ez az alsó sor alá, kezdésnek???
Ill. ilyen kicsi fal esetében vesződjek e a drótozással, esetleg az L alakú lemezzel???
A kész falra egyetlen konyhaszekréna lesz felfúrva kb150cm x 90 cm x 30 cm. A súly nem tudom mennyi lehet megrakva? 100-150 kg?
Köszönöm a segítséget és a tanácsokat!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!