Keresés

Részletes keresés

madar86 Creative Commons License 2015.03.10 0 0 2058

Vagy a mesterséges megtermékenyítés :-( 

Mitől vadulnak el ennyire :-( 

Méhésztől származnak eredetileg?

Sötét méhek :-) ugy vettem észre,hogy baj esetén ezek bizony lejönnek a lépről.Még rajzani nem láttam az évek során persze minden másnap vagyok ott.

Előzmény: Kempingez (2057)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.10 0 0 2057

Tapasztalatból tudom, hogy nem feltétlen lehet találni atkát, minden egyes darab fiasításban. Amit találomra kiveszel. Tavaly akác után, most is sok atka volt. A kezelések előtt, pusztán kiváncsiságból bontogattam fiasításokat. Bár tudtam hogy van, mert ha látsz egyet a lépeken mászni, akkor biztos hogy elszaporodtak. Azt tapasztaltam hogy bizonyos keretekben nem vagy alig találtam atkát, míg egyesekben sokat. Ez gondolom, az atka élet ciklusával, magyarázható. 

Egy egészséges méhcsalád, lendületesen petéző anyával iszonyú sok atkát képes volt elviselni. Összeomlásuk akár több év után következett be. Napjainkban az atkák terjesztette vírusok, és  más a nagy méhsűrűségből eredően könnyen terjedő méhbetegségek is, hamar elpusztíthatják az atkaszívásoktól legyengült méheket. 

 

Ha abban a röpkörzetben nem volna több méhcsalád, akkor lehetnél biztos a párzást illetőleg. 

 

 

 

Előzmény: madar86 (2056)
madar86 Creative Commons License 2015.03.10 0 0 2056

Ezek megölnék az embert ha tehetnék 1 - 2 méterre ezerszám özönlenek ki és nem csak riogatás céljából nagyon védik a fészket.

 

Tudom méhészkedni nem jók,de mi van ha az új anyával elvesztik a túlélő képességüket.Tavaly vettem ki here fiasításos lépet nyoma sem volt az atkának.Jó lenne tudni,hogy csak szerencséjük volt e elkerülni?

 

Ha lenne ott egy szelíd szűz anya mennyi az esélye,hogy azok a herék megtermékenyítenék?

Tudom ezzel szembe megy az ember a tenyésztői munkának :-( ,de ott volna hely és idő megfigyelni,hogy alakulnak.

Előzmény: Kempingez (2052)
Plutokas Creative Commons License 2015.03.09 0 0 2055

Már néztem azokat a linkeket, de nem találtam ott semmit.

Előzmény: Kempingez (2054)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.09 0 0 2054

Görgess lentebb 10 hsz-el.

Előzmény: Plutokas (2053)
Plutokas Creative Commons License 2015.03.09 0 0 2053

Sziasztok!

Kezdőként honnan lehet letölteni méhekkel kapcsolatos könyveket? Pl: Méhek között?

 

Kempingez Creative Commons License 2015.03.09 0 0 2052

Lehet azt nyáron is,  de ne álj a repülési útjukba. Néha van hogy morcosak, érzik a frontokat, ilyen esetben van hogy támadólag lépnek fel akár 10 -20 méterre is a kaptáraiktól. De ez ritka eset, ilyenkor lehetőleg  nem is nyitok kaptárt. Igaz ilyen az elmúlt majdnem kettő évtized alatt alig 1-2 esetben fordult elő. Viszont az már gyakoribb, hogy elvadul a család, az anya vad tulajdonságokat örökítő herével is párzik. Így az addig szelíd család, hirtelen vaddá válhat napszaktól időjárástól függetlenül. Az ilyen anyát a lehető leghamarabb le kell cserélni.

Előzmény: madar86 (2051)
madar86 Creative Commons License 2015.03.09 0 0 2051

Voltam az odunál jöttek-mentek a méhek :-) szeretem őket nézegetni :-) most még közel lehet menni.Nyáron nem érdemes :-( jo lenne rajzanának mikor arra járok :-D már lehet sziruppal etetni?Vagy csak majd 20-25 fok melegben?

madar86 Creative Commons License 2015.03.08 0 0 2050

most mindenfelé ez a téma :-(

madar86 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2049

Friedrich Pohl - Méhészet most ezt tanulmányozom szetetem a képeket benne :-D 

abodi72 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2048

Szia

 

Igen sikerült megszereznem és már értem miért is nevezik a méhészek bibliájának :)

 

Tartalmas olvasmány :)

 

Kösz mindenkinek a segitséget :)

Előzmény: Cirkusz01 (2047)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2047

Szia! Sikerült meg szerezned? Ha  nem, akkor add meg a címed. Lehet hogy nyilvános,de számomra rejtve van.

Üdv

Előzmény: abodi72 (2041)
abodi72 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2046

Köszönöm :)

Előzmény: Kempingez (2045)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2045

http://meheszklub.hu/index.php/topic,37.0.html

 

Talán, itt is találsz valamit.

Előzmény: abodi72 (2043)
MG Petimester Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2044

:-)) Ha arra gondolok, hogy minden lehetőséget már kimerítettem akkor mindig van még legalább egy...  üdv.

Előzmény: abodi72 (2043)
abodi72 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2043

Kösz a linket , de nem tudom mi ez , hol itt a könyv ?

 

valamit telepiteni akar , de nem pc re 

 

Kösz a szándékot , de nem mentem sokra vele :(

Előzmény: madar86 (2042)
madar86 Creative Commons License 2015.03.07 0 0 2042

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.scribd.app.reader0

Előzmény: abodi72 (2041)
abodi72 Creative Commons License 2015.03.06 0 0 2041

Sziasztok

 

Hoby szinten szeretnék méhekkel foglalkozni, 2 családdal, napok óta olvasom a fórumot, sok információt sikerült beszereznem tőletek, de sajnos van egy olyan dolog amit nem sikerült mindeddig megoldanom.

Sehonnan nem tudom letölteni a Méhek Között cimű könyvet elektronikus formába.

 

Arra szeretnélek kérni titeket ,hogy akinek megvan , segitsen nekem azzal hogy elküldi nekem.

Email cimem nyilvános

 

Előre is köszönöm :)

Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2040

Szia! Hát igen. Én úgy gondolom,minden méhésznek így kellene gondolkodnia. sokkal jobb volna a helyzetünk.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (2039)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2039

Tény hogy az erős családok a  kívánatosak, ezen nincs mit ragozni. 

Nemrég egy kollágával beszélgettünk, pont erről a "volt egyszer egy, olyan családom" szólásról. :-)

Szóval egy dolog hogy volt egy, de milyen a többi?

----------- 

Egyébként nem egyedül a népesség a döntő, a jó mézelés a lényeg. Ha jól teljesít akkor megfelelően népes, és birtokában van minden ehhez kivánatos tulajdonságnak. ilyen családoktól igyekszem anyát nevelni.  

 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2038)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.03 0 0 2038

Szia! Én egyébként úgy látom,hogy azért egy alacsony keretesnél sem kell nehezet emelni. Dr Vice Ernő leírta ,hogyan is kell ezt.

Nekem felesem azért nincs mert a sok kis keret idegesít. A  másik meg,ha nem erős benne a család akkor meg  szinte totojka a rendezése.

Világos viszont könnyebb kis léptékben bővíteni. Minden esetre  ezt a rendszert is akkor jó csinálni,ha elég erős benne a család.

Tudod a 10-12 NB méreten telelő.Őrösi után.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (2037)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2037

Nos igen, van választás. Vagy a fiókok emelgetése, vagy a nehézkesebb pergetés. ..

Most van, egy extra könnyű NB kaptáram, saját tervezés, gyártás. Több mint 10 éve használatban közben folyamatos fejlesztése. Erről már írtam, nos gondolkodtam más tipusú kaptárakhoz adaptálásán. De most a Péntek-féle kaptár, és technológiát akarom kipróbálni. Esetleg tovább fejleszteni, illetve a készítésénél a saját módszerrel ötvözni. A jövőre is gondolni kell. Talán ha 20-30 évvel fiatalabb lennék, az alacsony keretes rakodót választanám.

Előzmény: Cirkusz01 (2036)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2036

Szia! Bizony elgondolkodtató amit írsz!A füstló adapter és a hozzá tartozó füstölő két önálló egység.Vagyis ha nem jó az adapter pár perc alatt meg kaphatja a bőr fújtatót, de ha a füstölő adja be a kulcsot akkor az adapter nem tart soká átrakni egy másik füstölőre.Nekem is tetszik ez a kék füstölő, lehet,hogy veszek is egyet, de ez amikor elromlik akkor kész vége. Sóval nehéz jó döntést hozni. Természetesen a méhesben van állandófüstölő is ,tartalék,na meg kalap,és egyéb szerszám.Mert a szezonban nálam sem a kert alatt vannak a méhek.

Van egy méhész kollégám ,ő a Karancs hegyen méhészkedik. Az ő mondása az,hogy mindenki abban kaptárban ,rendszerben kínlódik amibe akar. Szóval Úgy gondolom,ha egy rendszer túl sok munkával használható csak ,akkor az nekem nem kell.

Te tudod,de aki még nem tudja rólam,hogy  az én véleményem a kaptárakról annyi,hogy nincs jobb,csak más.

A méhészetben is számolni kell. Gazdaságossági számítást kell végezni. Azt a rendszert kell be állítani ami a legolcsóbban üzemeltethető.Ismerek több százcsaládos méhészt aki ezért képes volt rendszert,keret méretet is váltani.

Szóval nem kell az  NB fekvőkkel dolgozni senkinek,ha talál olyan technológiát keret méretet ami a méz elvétel tekintettében sokkal gyorsabb.

Az át állás egy év alatt meg oldható. Ebből a konkrét munka olyan 1-2,de ez nem leány álom.

A rendszerek át állásáról a bibliánkban is esik szó.

 Üdv

Előzmény: Kempingez (2035)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.02 0 0 2035

 "és ugye amíg nem kell hajtani a kézi pergetőt, mást is lehet csinálni abban a pár percben..."

 

Lehet fedelezni közben. A gyakorlat majd megmutatja, hogy hogyan lehet szinkronba hozni a műveleteket. De tapasztalatunk szerint, amint említettem a pergető kapacitása fog kicsi lenni. A lefedelezett keretek fognak várakozni. Én ezért vettem még egy peregtőt. Egy nagyobb 6 keretes önfordítós ideálisabb lett volna, de drága és a mérete miatt még a tárolása is problémás.( Épület átalakítás, ajtócsere.)

Egyébként, fekvőkaptár esetén a mézelvétel, lesz a következő kritikus és "megoldhatatlan" probléma.

Mert ezt, csak hozzáértő személy végezheti. A többi segítők, és nagyobb teljesítményű pergető beállításával megoldható. De a kaptárba idegen, és nem hozzáértő ne nyúlkáljon. 

A technológiaváltás sokba kerül, főleg a fekvőről, rakodóra. Ezért gondoltam a melegépítményű hátsómézkamrás kaptár, és mézeltetés módra. A méhek hátulra szivesebben hordanak mint oldalra. Így kimaradna a  léptűzdelést. A Péntek Lajos- féle rendszerben leszöktetésre is van mód elméletileg. 

Előzmény: kacagógerle (2033)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2034

Köszi, de úgy néz ki megrendelem a kék nyelű gyári füstötlőt, majd meglátjuk mennyire bírja...

Előzmény: Cirkusz01 (2030)
kacagógerle Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2033

A honlapjukon nincs fent az akció, én is véletlenül láttam meg a februári méhész újságban. Az az igazság, hogy nem akartam ennyit költeni pergetőre, de mivel 60-70.000-ért ókori kézi bádog pergetőket adnak az apróhirdetésekben, eldöntöttem hogy veszek egy 4 keretes új kézi pergetőt. Mikor megláttam ezt az akciót, akkor meg módosítottam a döntést úgy, hogy kicsit hozzáteszek és veszek egy ilyen elektromosat. Van egy vadi új akkum tartalékban(így azt nem kell venni), és ugye amíg nem kell hajtani a kézi pergetőt, mást is lehet csinálni abban a pár percben...

Előzmény: Kempingez (2029)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2032

A füstölő adapter meg értelmetlen, ha többe kerül mint egy komplett motoros füstölő. Mert nem mindegy hogy 8000 Ft-ért csak egy adaptert kapok. Vagy 7200 Ft-ért komplett motoros új füstölőt!

Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2031

Cirkusz01! :-)

 

40 keretes NB pergető ? 

Az  minimum a másfél méteres átmérőt közelítené. Robosztus méretezést is igényelne. Különösen alkalmas volna vándorláskor :) Mivel az egész NB kereteket, jellemzően fekvőben használjuk, így minimum 3-4 család kellene egyszerre kipakolni, másik ugyanennyi meg várná vissza a kereteit és azért lenne kibontva. Sőt, ezt még fedelezéssel is győzni kellene. 

 

Előzmény: Cirkusz01 (2030)
Cirkusz01 Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2030

Szia! Igazából ez az adapter minden féle régi típusú füstölőre illeszkedik.Nálam már  a második füstölőt koptatja. Hívd fel a Kormos Lacit. Szívesen segít. Az a gyártó akitől én vettem vagy 8 éve nem látom. 

A pergető témához csak annyit mondani,hogy legalább 40 keret köriül legyen.Sugaras önfordítós. Biztosan akad a közeledben hegesztő. Aki savállót képes hegeszteni. a többi csak szervezés kérdése.Jó a feléből ki lehet hozni.

 Üdv

Előzmény: kacagógerle (2023)
Kempingez Creative Commons License 2015.03.01 0 0 2029

Megtaláltam a honlapot, ismerős oldal nézelődtem én is ott. De sem akkar sem most nem találtam ezt az általad feltett akciós pergetőt. A jövőhéten érkezik egy hasonló, elméletileg 220/12V prograpozható, plexi tetővel. Továbbá kézi hajtás is lesz rajta, egy 10-essel több. No de ha majd itt lesz, akkor a biztos.

De szándékozom készíteni egy 16 keretes sugarast, ha ez nem jönne be akkor ebbe a dobba tökéletesen elfér a 6 keretes önfordítós kosár. Készíttem már pergetőt, nem ez lenne az első. Csak akkoriban még megfelelt, a horganyzott lemez is.  

Előzmény: kacagógerle (2028)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!