Keresés

Részletes keresés

étolajos Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5215

A cefréző edényen van csap.Szűréskor egy mosógép szívattyú forgatja az anyagot amíg nagyjából letisztul! Helyileg merre élsz?

q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5214

"Cefrézéskor, még a szűrés előtt szívattyúval megforgatom a lét, és az árpa maláta esetében szépen letisztul a cefre!"

 

Ezt hogy érted? A cefrézés melyik szakaszán ? Mikor a komlót szűröd? Csak magában forgatod, vagy a mikroszálas szűröd alól szivattyúzod a cefrét a kendő fölé?

Előzmény: étolajos (5212)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5213

Igen, legutóbb én is ugy csináltam már annyi különbséggel, hogy rájöttem, ha nagyméretű sűrű tésztaszűrővel forrás közben lekanalazgatom a tömött habot, akkor nem marad annyi a pelenkán, mint a képen.

Előzmény: étolajos (5212)
étolajos Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5212

Valamelyik régebbi hozzászólásomban írtam, hogy én felmosó rongyot használok szűrni! Mikrószálas nem szövött, kb. 100 huf egy darab és hónapokig , lehet használni! Komlózás után keverd jól meg,igy  a közepére kerül a komlói(ezt hívjak azt hiszem örvénykádas módszernek) és a szűrés csak a mikronnyi poros alkotókat szedi össze!Itt van szemléltetésnek, gyorsan összedobtam!

Az utolsó képen a felmosó rongy és a mikrószálas törlő rongy, a középsőn ruhacsipesszel rögzítve a mikrószálas törlő, a baloldali képen még beillesztek egy felmosó rongyot, ha menet közben megtelik a felmosó rongy akkor csak kiveszem és a törlő fungál tovább.A cefrézésnél, és a komlózásnál is evvel a módszerrel szűröm a cefrét! Cefrézéskor, még a szűrés előtt szívattyúval megforgatom a lét, és az árpa maláta esetében szépen letisztul a cefre!

Előzmény: q765 (5208)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5211

no mindegy, szerintem a hét elején ismét próbálkozok. Szólok a barátoknak, hogy adjanak kannába vezetékesvizet.

feldő le, aztán ezzel az új hűtési módszerrel kipróbálom. Meg lehet megpróbálom kicsit megdúsítani levegővel a cefrét.. hátha segít.

 

Egyszer majdcsak jólesz..

 

Pár hónap után fogyasztható? Ki várna addig:))

Előzmény: krulis (5209)
krulis Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5210

Ahány ház annyi szokás...:) Nem árthat neki, de szerintem nem kell.  Arra is figyelj, hogy a forró sörlé ne nagyon fröcsögjön, nem jó ha oxigént kap. Hűtés után viszont fröcsöghet, összerázhatod, hogy minnél több oxigén legyen az élesztőnek. 

Előzmény: q765 (5208)
krulis Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5209

Tegnap este keresgettem külföldi fórumokon, sok olyan van akinek záptojásszagú a söre, de általában kipalackozták és pár hónap után elmúlt. Olyant nem találtam aki nem öntötte ki, kipalackozta és nem javult meg neki. Persze nem tudom nekik milyen büdös volt és a Tied milyen.

Előzmény: q765 (5205)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5208

Ehhhh, na tudod mit...:)))

 

Irtátok régebben, hogy valamelyikőtök is ezzel szűr, azért mertem ezt tenni.. Ne bizonytalanits el! már kezdtem örülni, hogy mindjárt nekiugrok főzni födő nélkül.. erre tessék..

 

:))

Előzmény: krulis (5206)
krulis Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5207

Többieknek mikor jó a sörfőző parti, 7-e, vagy 20-a? esetleg máskor?

krulis Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5206

A pelenka ugye nem használt? Mert ha igen, máris megvan mi a gond...:)

 

Ez a fedő dolog sem egyértelmű hiba, én két adagban forralom fel, pont azért mert egyben kevés hozzá a befőzőedényem. kb. 7 és 17 liter , a 17 literest lefedem amíg teljesen fel nem forr, és utánna félig lefedem, különben nem forrna rendesen.  A 7 literest nem fedem le. Nemrég néztem egy videót, ott is lefedte a kollega és mondta is hogy ezt elvileg nem szabad, de még nem volt gondja vele. Amiatt ne fedd le, mert sok párolog el, pl. az erjesztőtartályban még felöntheted vízzel.

 

Komolyra fordítva a szót, a pelenkás részt szerintem kihagyhatod. Az erjesztő tartályban szépen leül majd az aljára, a leüllepedő élesztő pedig "odaragasztja".  

Előzmény: q765 (5203)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5205

komlószűrés

 

a komlót kisméretű pelenkába rakom, majd összekötözöm vékony dróttal, és belógatom a sörlébe.

Előzmény: q765 (5204)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5204

Ja igen.. nemtudom mennyit számít a régi NDK-s lámpabúrából készített szűrőlemezem:)))

 

A legutóbbi cefre gravitációja kb 1,060ra sikeredett.

Előzmény: q765 (5203)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5203

50 fokon 30 percig, még nagyjából a habzás megáll a sörlé tetején.

 

 

Utána felküldöm 60-ra 1 órát pihenni. Mikor megvan 70-75C addíg amig a jódpróba nemjó. ez kb 10-15 perc.

 

Utána leszűröm, máslom.

 

 

 

Eztán megy fel forralni (fedővel :)), mostmár nélküle..

 

Mikor felforrt megy mele a komló.

 

1 óra forralás után pelenkával szűröm.

 

 

Majd mégegyszer forralom, és hűtöm az említett bemerítéses módszerrel. Remélem az új hűtő jól fog majd szuperálni.

 

Aztán megy az erjesztőbe.

 

Nagyjából ennyi. jah még a jódpróba.

 

Remélem nem hagytam ki semmit ami lényeges.

 

 

Előzmény: viztamas (5196)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5202

Ma gyorsan összedobtam egy cefrehűtőt. Tudtam szerezni 3 méter hosszú vörösrézcsövet..

Kicsit szedett vedett, 3 darabból sikerült összehozni. remélem jólesz.

 

Lehet a fedővel rontottam el, gondoltam több lé marad a fazékban. Sajnos még csak villanytűzhelyen tudom csinálni, annak meg viszonylag elég kicsi a teljesítménye- fedővel gyorsabban melegedett, sőt nem is hiszem, hogy fedő nélkül felforrna rajta. Viszont 65-70 fokig gyorsan feltornássza a hőmérsékletet, utána egy évnek tűnik..

 

 

 

 

Előzmény: DanielOrtega (5198)
q765 Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5201

Legutóbb 15 gramm budafoki ment kb 20 literbe, és a hőmérséklet körülbelül 23-24 celsius volt. Fel is futtattam, kb 26 fokos fél bögre vízbe, kevés cukorral, (fertőtlenítve minden).

Előzmény: DanielOrtega (5199)
étolajos Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5200

Azt hiszem, hogy ahhoz, hogy érdemben lehessen hozzászólni, ahhoz ott kellene leni. A baci kérdéshez Ortega jobban ért, Ő szakember! De így az éteren keresztül tutit mondani Ő sem tud azt hiszem! Én itt Érden a csapvizet egy egy szerü víz szűrővel szűröm meg, vagy hó léből főzök! A különbséget nem tudom,(mivel nem tudom mérni) de azt gondolom a lágyabb vízzel készült cefrébe jobb a kioldódás! A hűtést meg a pálinka hűtővel oldom meg plusz két három nappal előtte berakok a fagyasztóba 4 üveg vizet megfagyni, ez rásegít a pálinka főző hűtőre, a már lehűtött cefrébe rakom bele. Amikor kihűlt akkor dobom bele az élesztőt, egy kockával a Budafokiból! 30 literhez!

Előzmény: q765 (5193)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5199

Hány g  élesztőt teszel mennyi sörléhez? Hány fokon erjeszted? ("És mióta tud apa sütni?") :)

Előzmény: q765 (5195)
DanielOrtega Creative Commons License 2011.02.06 0 0 5198

Fedőt komlóforraláskor mindenféleképpen vedd le, olyan komlóból származó anyagok távoznak ilyenkor, amik nem tesznek jót a sörrel. De ettől szerintem nem lesz pukisör, lehet valami erjedési hiba. A 7g komló az tényleg kevés 20l sörhöz. Herbáriással ha jó komlósat akarsz, akkor az erjesztőbe is tegyél valami szütyőben komlót.

Előzmény: q765 (5195)
viztamas Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5197

1 kg füstös (weyermann ),

1,9 kg müncheni (wm light),

1,5 kg pilzeni (kanizsai),

35 dkg carapils (Daniel házi).

 

15 liter cefrézővíz (melegítéssel lágyított, eredeti keménység 13 nk fok, 8 karbonátos)

 

60 min @ 62 c fok,

30 min @ 73 c fok,

20 min @ 78 c fok.

 

máslás 14 liter (forralt, visszahűtött víz, fenti vízprofil).

 

10 g h. magnum 60 percig,

10 g h. perle 30 percig,

6 g h perle 10 percig,

6 g h perle 5 percig.

 

20 c fokon wyeast mosott 2001 urquell élesztő 1 napig,

10-14 c fokon 2-3 hétig,

aztán pincébe 2 hónapig.

 

ez volt a mai termés.

 

 

bambergi füstös 100% rauchmalzból van, visszatérve krulis kérdésére. nekem bejön az is. mondjuk tényleg combos. :))

viztamas Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5196

sztem a fedő, meg a víz lesz az. friss budafokival jónak kéne lennie. a kevés komló is közre játszhat. a herbáriás az vadkomló. nem tudni, mennyi az alfasav tartalma, amitől keserű lesz és tartósít. olvastam egy tanulmányt, ami az isztriai félszigetre vonatkozott. ott 2-6% között van az alfasav tartalom. 7g - mondjuk 4% alfasav- komló még 20 literbe is elég kevés sztem. 

 

bár, ha az konzerveset is azzal a vízzel csinálod, az nem lehet gond.

 

le tudnád írni lépésről-lépésre, hogyan csinálod?

 

talán az segít.

 

semmiképpen ne add fel! :)) nekem is van kudarcélményem folyamatosan, de elmúlik hamar. :)

 

 

Előzmény: q765 (5195)
q765 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5195

Köszönöm, hogy segítessz.:)

 

Először is, kipróbálom amit mondassz a tiszta víz+élesztős kombót.

 

Forraláskor van rajta födő... Elrontottam? Gondoltam több marad a fazékba..

 

A legutóbbi 3 nap alatt erjedt le. Szerintem nem volt ideje élesztőtzabálni, mert izgatottan palackoznék mindig..

Különben iszonyatbüdös. De nem kénes szagú.

 

Nem lehet hogy kevés az oxigén a sörben? Gyorsan leforr.. gondolom azért dúsítják.?.

 

Köszi mégegyszer.:)

Előzmény: krulis (5194)
krulis Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5194

Valami apróságról van szó az biztos!

 

Szerintem próbáld ki azt, hogy egy kevés kútvízbe teszel kristálycukrot, forralod kicsit majd lehűtöd és azt próbálod erjeszteni. Büdös lesz az is?

 

Keresgéltem mi okozhatja:

 

Egyrészt vannak olyan élesztők amik termelnek ként amitől büdös lesz, de pár hét után elmúlik. De akkor a többieknek akik budafokit használnak miért nem büdös?

 

Azt is írták, hogy ha nem bugyog rendesen forraláskor és/vagy lefeded forraláskor és/vagy lassan hűtöd le akkor sok dimetilszulfit marad a sörben amitől erjedéskor szintén kén termelődik.  

 

Az is büdös, amikor az élesztő elkezdi felzabálni a halott élesztőket. Emlékszem amikor kint hagytam a melegben az élesztős vizet, iszonyat büdös lett pár nap alatt. 

 

És még sokan írták a fertőzést is.

 

Azt is kipróbálhatod, hogy legközelebb 10 litert csinálsz, azt gyorsan le lehet hűteni, ezzel a lassú hűtést is ki lehet zárni.

Előzmény: q765 (5193)
q765 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5193

Gyerekek addig nem nyugszom, még meg nem fejtem..

 

Van még pár ötletem, hogy mi lehet, de az mind egy adag cefre, sörlé mire rájövök miaz..

 

Múltkor már írtam, hogy ilyen bemerítéses módszerrel hűtök, aztán cserélem rajta a vizet. kb 30-40 perc mire lehül.

Lehet azt kellene először megturbóznom.

 

Lehet a szűrőedényem miatt is (rozsdafolt) .

 

Akkor a komló kilőve..

 

Víz nemlehet? fúrott kút, 30 méter. Kicsit magas mostanában a talajvíz.

Bár mikor még nemkerül az erjesztőbe, teljesen frankó az íze. Aztán 1 nap után kezd pukiszaga lenni:))

 

 

Étolajos: Vagy felkénezzem mint a borokat, hogy biztos kilőjem a bacikat?:))))

 

étolajos Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5192

Tudom csodák nincsenek. Lehet, hogy csúnya dolog, de én irtózom mindenféle vegyszertől, még soha nem fertőtlenítettem. Minden főzés után rendesen elmosom a berendezést, és az üvegeket/pet/ is rendesen elöblítem hideg vízzel! Először műanyag hordóban erjed aztán egy pár nap múlva le palackoztam tíz üveggel, a maradékot átfejtem a húszliteres savállóba amin van csap. Még egy pár nap, és azt is palackozom. Az elmúlt nyáron, volt olyan, hogy egy hét után már jócskán ittam a friss sörből!Egy hónapban volt, hogy háromszor főztem, egy kicsit elosztogattam a barátaimnak, a többit bizony felszívtam! Függő lettem! Sör függő!

Soha nem mértem meg semmit, mivel a mai napig nincs mivel! Volt, hogy a jódpróbát egyszerűen elfelejtettem megcsinálni! Csináltam sört saját készítésű malátából, pörkölt malátát rendszeresen csinálok, a fekete sörhöz! Azért írtam mind ezt le, hogy a most kezdők vagy bizonytalankodók nehogy megtorpanjanak! Csak elsőre tűnik bonyolultnak! Azért nem mondanám magam sörfőző mesternek csak talán jó érzékkel áldott meg a sors! tehát mint a papagáj a macska szájába: soha nem adom fel!-:)))

Előzmény: q765 (5189)
krulis Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5191

Forraláskor fertőtleníted, elvileg csak a hűtés közben/után romolhat meg... Nekem egyszer romlott meg az eddigi 20-25 főzésből, nem indult be három napig az erjedés és beecetesedett, szar érzés volt kiönteni... Hűtést hogyan, mivel csinálod? 

 

Előzmény: q765 (5189)
olasz66 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5190

Egy német webáruházbol rendeltem, komplett szett-et Kölsch típusút. ropantott malátát,komlót élesztőt. Egy kicsit megtúrbóztam Müncheni october beer maláta kivonattal.

 

Kiváncsi leszek hogy milyen lessz.

 

http://www.genussreich-shop.de/epages/61551058.sf/de_DE/?ObjectPath=/Shops/61551058/Products/101504

Előzmény: krulis (5187)
q765 Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5189

A legutóbbi üvegballonban erjedt, gyári kotyogóval.. múltkori műanyag vödörben. Igen bolti malátából.

Akkor végképp nemtudom milehet.. már ott járok, hogy feladom. niincs kedvem még egy hetet várni még egy rossz sörre.

 

Az egyiket Nátrium, a másikat kálium biszulfittal. Fertőtlenítéssel nem lehet gond, csináltam már több extraktors sört is.

Na igen.. egyiket borélesztő, másikat budafokival csináltam...

 

 

Rozsdától nem lehet? van egy karc a zománcos szűrőedényem oldalán. Akkor már csak erre gondolok....

Előzmény: krulis (5188)
krulis Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5188

A második kakisör már bolti malátából van? A komlótól biztos nem lett baja. Miben erjeszted, mivel és hogyan fertőtleníted? Mindegyiket borélesztővel csináltad?

Előzmény: q765 (5183)
krulis Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5187

Jók a videók! Le fog az tisztulni szépen.  Mi volt a recept?

Előzmény: olasz66 (5182)
étolajos Creative Commons License 2011.02.05 0 0 5186

ja és mindig herbáriás komlóból!

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!