Keresés

Részletes keresés

kentaura Creative Commons License 2010.08.18 0 0 1417
A tároló az épület, hiszen az ÉTV általad idézett része is leírja ezt. Abban igazad van, hogy vannak olyan építmények amik nem csak építéshelyen belül lehetnek, de a tároló a kukatároló kivételével elvileg csak építéshelyen belül lehet. 
Előzmény: cseik (1414)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1416

ez lemaradt:

építménymagasság: a terepvonal illetve az építmény falának (ha lábak vannak, akkor azok külső éleit összekötő vonalnál képzelt falnak) és a tetősíknak metszésvonala közti távolság. ha ez változik, akkor ennek átlaga.

máshogy fogalmazva: a falnak a földtől a tetősíkig (meghosszabított) mért magassága.

 

kicsit leegyszerűsítve és konyhanyelven, remélem érthető.

 

ha ellenőriznek, akkor ki kell üríteni és aszondani, hogy "dísztárgy" vagy hogy még nem döntötted el mire akarod használni.

Előzmény: csiszár100 (1407)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1415

például ha nincs fűtése, nincs benne tisztákodási lehetőség stb.

 

igazad van, akár barlangban is lehet lakni, szabad is, csak nem számít emberi tartózkodásra alkalmas építménynek

Előzmény: Émile (1413)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1414

a hész-ben igazad van, a többiben nem feltétlenül.

 

megküzdöttem e kérdéskörben ... :)

 

az építési helyen kívül épület nem állhat, építmény igen. épületnek meg csak az számít, ami emberi tartózkodásra illetve az ezzel összefüggő tevékenységre, tárolásra szolgál. vagyis funkciója határozza meg. arra meg nincs jogszabály, hogy ne építhessen valaki dísznek építményt. átlátszó, de jogilag nem tudtak vele mit kezdeni...

 

otek szerint:

34. § (1) Az építési telek épület elhelyezésére szolgáló területrészét (építési hely) építési határvonalakkal kell megállapítani úgy, hogy.... stb

 

étv fogalommeghatározása:

10. Épület: jellemzően emberi tartózkodás céljára szolgáló építmény, amely szerkezeteivel részben vagy egészben teret, helyiséget vagy ezek együttesét zárja körül meghatározott rendeltetés vagy rendeltetésével összefüggő tevékenység, avagy rendszeres munkavégzés, illetve tárolás céljából

 

Előzmény: kentaura (1411)
Émile Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1413

  Mi az , hogy emberi tartózkodásra nem alkalmas  ?

 

 Anno a  SZu.-ban az első házgyári lakások  2,25 belmagassággal készültek. Ezek voltak a hires hruscsovkák  !

 

 Lakni bárhol lehet  szabad - csak bizonyos építményeket nem hívhatunk lakásnak  !

Előzmény: cseik (1410)
Émile Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1412

  "S ha valaki feljelentene az építésügynél,"

 

 

  Az ilyen feljelentőket meg kell ruházni  !

 

  Viszont ha feljelentés érkezik, akkor a hatóságnak ügyet kell csinálni,  nem tud kitérni

   előle,  így kivizsgája ! 

 

 Nincs más,  körül kell járni a témát ! 

 

 Anno régen így voltam a garázsommal. Kellett volna ilyen olyan engedély - viszont akkor tüzelő tárolóra csak bejelentést kellett tenni.

 Nosza elő egy A4,    erre szépen rárajzolva tűzelő tárló alaprajza

 meg némi  szöveg műleírásként,   be a tanácsra.

  Tudomásul vették ! 20 évig autó állt benne, majd   az autó kiköltözött az utcára, most lomtár !

Előzmény: csiszár100 (1407)
kentaura Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1411

Meg kell nézni a rendezési tervet és a Helyi Építési Szabályzatot, hogy engedi-e a főépületen túl más építmény elhelyezését a telken. Ha engedi, akkor is csak építéshelyen belül lehet elhelyezni elvileg az építményt, úgyhogy érdemes lenne rákérdezni a helyi műszaki osztályon, hogy mit engednek....

Előzmény: cseik (1410)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1410

a megkezdés bejelentésével építhető:

 

"Az 50 m2 vagy annál kisebb bruttó alapterületű, 2,5 m vagy annál kisebb építménymagasságú, emberi tartózkodásra nem alkalmas vagy nem emberi tartózkodásra szolgáló építmény építése."

 

 

Előzmény: cseik (1409)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1409
nem kell, de később bővebben is leírom
Előzmény: csiszár100 (1407)
cseik Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1408
akkor majdnem eltaláltam.
Előzmény: Axióma (1406)
csiszár100 Creative Commons License 2010.08.17 0 0 1407
sziasztok!
Remélem a következő kérdésemre valaki tud majd választ adni!
Nos én szeretnék építetni egy 9m2-es tárolót aminek van ugyan csak 9m2-es előteteje,ez lényegében már amolyan pavilonként szolgálna,természetesen gerendával alátámasztva.Így az egésznek az alapja 18 m2." oldalát egyébként L alakban a már meglévő falkerítés adná,s a tető is azon a részen a kerítésre lenne terhelve.Ennek az építménynek kell-e engedély!Vagy hagyjam a falat és állítsam azon a részen is gerendára.S ha valaki feljelentene az építésügynél,akkor a tároló részről lekapnám a lambériát s így kapnék egy 18 m2-es lábakon álló tetőt,amire viszont nem kell engedély!illetve valahol olvastam hogy ha a tároló kisebb 10 m2-nél és nem magasabb 2.5 méternél akkor nem kell engedély,de...meddig számolódik a 2.5méter a homlokzat vagy a tető legmagasabb pontja?
Köszönet előre is a válaszért!
Axióma Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1406
Programozo vagyok alapbol... nem a muszaki hanem a mat.kus iranybol.
Előzmény: cseik (1405)
cseik Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1405

soha nem is fogunk...

te elveszel a részletekben (nem pénzügyes vagy statisztikus vagy?) én meg túl globálisan nézem a problémákat.

 

két szélsőség. de hisz ettől kerek a világ, a sokszínüségtől :)

viszont sokat tanulok a véleményeidből.

on:

Előzmény: Axióma (1404)
Axióma Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1404
Tovabbra se ertunk egyet, lakast tulajdonolni nem kell ahhoz, hogy lakjal valahol. De mivel off, befejeztem.
Előzmény: cseik (1371)
Émile Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1403

  Naja !

 Legútóbb az aluljárókban tiltották meg  - nagyon helyesen.

 

 Viszont a palaborításról : azért a jászalsópetényi  családiház  borítása és a fővárosi frekventált helyenlévő épületek bontáskori  különbségeket illik més kell is mérlegelni.

Előzmény: kentaura (1402)
kentaura Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1402
Én csak felhívtam a figyelmedet a project körüli veszélyekre (esetleges bírságokra) . A veszélyek ismeretében neked kell mérlegelni, hogy mit tudsz bevállalni (esetleg kockáztatni)
Előzmény: Zoltanuss (1399)
kentaura Creative Commons License 2010.08.15 0 0 1401

Az azbesztpala akkor veszélyes, ha elkezd porlani pl. bontásnál, átfúrásnál, törésnél. Ezért van az, hogy beépíteni már tilos és hozzányúlni is csak a biztonsági előírások betartása mellett szabad (pormaszk, bontásnál törésmentes bontás, illetve zárt törmelékcsúszda alkalmazása stb, stb)

Régen sikk volt dohányozni is, ma már sok helyről kitiltották a dohányosokat......

:-D

Előzmény: Zoltanuss (1400)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1400

  Közben elovastam az ajánlott linket.

 Azért pontalan a szerző .

 

 Írja :

 

 

 A hullámpalát korábban – rákkeltő azbeszttartalma miatt – sok vád érte, azonban már hosszú ideje teljesen azbesztmentesen gyártják.

 

 Hát nem csak a hullámpalát, hanem az összes műpalát
 (tetőfedőanyagot, sőt vizvezeték nyómó és lefolyó csöveket  és a nagynéném konyhaaszatalának a borítását is műpalából  azbesztcementből készítették..) Ő 92 évet élt !

 Vád egyébként hamis !

 

 Tény  bányászatnál, gyártásnál - főleg az azbeszt örlésénél nagyon veszélyes az azbeszt,  minimum 30 évvel rövidebb az életartam. Azbesztózis.

 Na de a felhasználásnál van egy túllihegés  !!

 Az öntészetben a formakészítők a szilikózistól halnak korán és még számos hely.

Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1399

 Látom sehogyse akarord a projektemet !

 

 Végül mégis a Hawai-i kirándulás lesz  !!

 

 3 éve voltam  Brüsszelben. Ott az a divat, hogy az épületek bizonyos oldalfalait palával fedik. Függőleges falak. Tán a csapodóeső miatt. Úgylátszik őket nem zavarja - ezek az épületek nem maiak olyan 80  100 évesek.

 Minket meg szivatnak  !!

Előzmény: kentaura (1393)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1398

  természetesen van azbesztmentes pala is  - csak mint írtam aranyáron !

 

 vagy 3-4 éve akkor már magyar pala gyártás nem volt  400 ft/db ért kínálták - a sima négyzetes az előző évben  csak egy 100 -as volt. Tehát akkor   4x -es volt a külömbség.

 Most már nem vagyok a képben, de anno, ha jól emlékszem 10 db/ m2 kellett a normál négyzetes palából. 

 

Javításra kénytelen megvenni az ember ezt a drágát.

 

 

 Valamikor - nem is olyan régen  50 60 éve sikk volt palával fedni a házakat.

 

 Szalma és nádfedés a szegénység jelképe, cserépfedés elment, a palafedés az uras sikk,  ideológiája az volt kevesebb faanyag kell,  ami vitatható.

 

 Modjuk az igen igen gazdagok palával - természetes palával - fedték épületeiket. Mo.on az az   50 - 60 kastéy  , középület. Ez egy sacc.,  lényeg nem sok.

 

 Mert úgy általában a műpaláról beszélünk.

 És még  egy adalék -lehet tévedek, de  a műpala nagyjából az 1900 -évek eleje óta terjedt el Mo.-on-  Már a harmincas évek elején kitünő műpalákat gyártottak. Eternit márkanévvel,  szép vöröses barna. Majd   40 -47 -ig szünet. Aztán tizévig  a hires magyar szürke pala - ami olyan szar volt hogy 20 évnél tovább nem tartott. 60 tól újra jobb minőség. Az ok a rossz minőségre a rövidszálú azbeszt - meg a tervgazdálkodás. ezt ne vegyétek komolyan.

Előzmény: cseik (1391)
cseik Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1397
.
cseik Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1396

ok-ok értem :)

 

Előzmény: kentaura (1395)
kentaura Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1395

"A műpala elemeket, pl. az eternit rostcementet műszálakból, valamint cementből kevert pépből sajtolják vagy hengerlik"

http://www.otletmozaik.hu/nyomtathatoverzio.html;jsessionid=0192DC3B30D03A1B3677D83CAEAB6EC5?article_id=177&heading_id=15

Előzmény: cseik (1394)
cseik Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1394

köszi.

akkor csak elnevezés zavar volt. nekem az eternit nem pala.

értem.

Előzmény: kentaura (1393)
kentaura Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1393

Igen, már a múlt században (XX.) kitalálták és a mai napig gyártják pl. Eternova márkanéven.

Ha a tetőre álló ablakot (kutyaólat) szeretne építeni Zoltanus (nem tudom jól írtam?) akkor az mindenképpen építési engedély köteles dolog. Az építési engedély tervezői nyilatkozatában a tervező köteles lenyilatkozni, hogy az épület tartalmaz-e azbesztet.

Ha van azbeszt, a használatbavételi engedélynél kérni fogják a veszélyes hulladék ártalmatlanításáról a papírokat.

Lehet mindent svarcban is, csak ha gond van, akkor fennmaradásiengedély+bírság, esetleg hulladékgazdálkodási törvény megsértéséért szabálysértési bírság jöhet számításba.

 

Előzmény: cseik (1391)
bpityu Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1392
én meg mostanában csak ilyet láttam tüzépen.
Előzmény: cseik (1391)
cseik Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1391

van nem azbesztcementes pala? nem tudtam. ha van, akkor sorry

Előzmény: bpityu (1390)
bpityu Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1390
új pala tartalmaz azbesztet?? :O
ezt nem tudtam.én mostanság csak orosz,ukrán azbesztmentes palát láttam.
mármint ezt irták rá :)
Előzmény: cseik (1389)
cseik Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1389

jelen idő.

a tervezői nyilatkozatnak tartalmaznia kell azt is egy épengben, hogy a tervezéssel érintett épület azbesztet (tehát azbesztcementet sem) nem tartalmaz.

ez alapján elvileg még felújítani sem lehet palázott épületet a pala lecserélése nélkül, de beépíteni a palát sem. elvben...

aztán, hogy pl. hullámpalát osztanak árvízkárosúltaknak, az hasonló kategória, hogy meldöngetnek, mert 40 (!) nap alatt házat építenek árvízkárodultaknak. osztán a szakmai szabályok nem érdekelnek senkit. mégegy strigula magyar építésszabályozásnak ...

 

nem volt még ilyennel dolgom, így én is kiváncsian várom válaszát kentaurának, hogy gyakorlatban ez hogy megy?

 

utolsó mondatodra: nem ez az egy, ami az.

Előzmény: Zoltanuss (1388)
Zoltanuss Creative Commons License 2010.08.14 0 0 1388

  szia ! 

 Köszönöm szives figyelmeztetésedet !  Azt tudom a pala (köznyelvi megnevezése a fedő anyagnak ),  eternit  - ez a régi márkaneve ennek  a rombuszpalának  és azbesztcement fedőlap a hiv neve.

 Tehát : akarja a fene hulladékba rakni  ezt az anyagot. Van  a mestereknek un. bontó vasuk  - csak olyat fogadok fel akinek van, akinek nincs az nem ismeri ezt a fedési módot  azt elküldöm.

 Igyekszem minimálisra szorítani a veszteséget. Bontó vassal ezt lehet. Amúgy van kb. 150 tartalék lapom,  ami mostanában aranyat ér. Évi 1 néha 2 cserélek csak sk. az 1800 db. ból.

 Viszont ha jönne egy vihar jéggel akkor lenne  a vég.

A pala ezt nem birja.

 Ennek a tetőnek a reális élettartalma még min. 25 - 30 év. Ha nem lesz az a vihar. Most cak -pak kéne rá ezzel a fedéssel költeni 800 ezret.

 Vagy hagyni az egészet, hazardirozni és  elmenni a pénzzel hawaiba.

 Ha nem lesz vihar megmarad  a tetőm.

 A soraidból itélve akkor ez az előírás még csak kivánalom ? 

Idézem :

 

 

 "palatető miatt a kivitelezéshez külön munkavédelmi előírásokat és veszélyes hulladékkezelési szabályokat is elő fognak írni." 

 Jővő idő  ??

 Éppen ma votam a keletinél (ahol a szegény rendőrt elgázoltá ) és nézem :   a Máv két hatalmas palota palávalfedve, mellette az ötéve felújított park szálló szintén, majd a  Blahánál a 4 saroképületből kettő szintén palafedésű.

 És hab a tortán :  nyomja a média , hogy szegény árvizkárosultaknál valahol hullámpalát osztottak természetben. Tán még kép is volt.

 

 Mindegy valahogy majd kibulizzuk pl. nem írjuk rá a szót hogy pala hanem, hogy lemez. Aztán vagy átmegy vagy nem !!

 Máskép ökörség lenne ez a rendelet ha lenne   !! 

 

 

 

 

 

 

Előzmény: kentaura (1377)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!