Keresés

Részletes keresés

Supernovablaster Creative Commons License 2007.06.13 0 0 196
Általában a keresztény apokrif iratok vannak a tudomány középpontjában, holott ezek évszázados gyökerei fellelhetők a zsidóknál. Nyilván egy idő után megjelentek olyan iratok Ábrahámnak, Mózesnek, Dávidnak, satöbbi tulajdonított történetekkel, amelyek már nem voltak teológiailag összeegyeztethetők a vallás tanításaival, ezért a Tóra tulajdonképpen a vallási iratok gyűjteményének letisztított változata.
Előzmény: Tafkó Birgut (195)
Qedrák Creative Commons License 2007.06.12 0 0 193

Egy általános lelethorizont, és egy töredéknép hagyatéka között azért jelentős eltérések vannak, beszéljünk bármilyen korszakról. :)
Előzmény: Galgadio (182)
Qedrák Creative Commons License 2007.06.12 0 0 192

Galgadio azt írta, hogy a végős összeállítás Jósiás király korában történhetett meg, te megkérdezted hogy miért, én válaszoltam. :)
Előzmény: Tafkó Birgut (186)
Don Quixote Creative Commons License 2007.06.12 0 0 190
Nekem úgy tűnik, hogy ez csak a részletekben tér el attól, amit a Quedri és én írtunk.
Előzmény: Galgadio (188)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.12 0 0 189

Szia!

 

Emóreus vagy emóri:

népes kánaánita néptörzs, akik a Biblia szerint megpróbálták megakadályozni a zsidók honfoglalását, de Józsué seregétől katasztrofális vereséget szenvedtek.

Nevük egy "hegy, hegycsúcs" jelentésű héber szótőből származik, nevük jelentése tehát "hegylakó, csúcslakó". Ebből arra következtethetünk, hogy az Izrael környéki hegyvidékek magasabb régióit lakhatták.

Régebben néhány szerző az amoritákkal vagy amurrúkkal azonosította őket, ez azonban nem meggyőző.

 

Az amorita vagy újabb nevükön amurrú törzsek Kr.e. 2.000 körül tűntek föl a történelem színpadán és és a mai Szíria mellett Mezopotámia egy részét is uralmuk alá vonták. Hammurapi nagykirály maga is egy amurrú eredetű dinasztiából származott. Az amurrú szó jelentése a "nyugat népe".

Valószínűleg semmi közük sincs az emóreusokhoz.

 

Hóreus vagy hóri:

Jelentése barlanglakó vagy hegylakó. Ősi kánaánita néptörzs, eredetileg a Széir hegyét lakták a későbbi Edóm királyság területén. Később az edómiták kiirtották vagy elűzték őket.

Egyes szerzők a Mezopotámiától északra élt 'hurri' vagy 'hurrita' népcsoporttal hozza őket összefüggésbe, erre azonban semmilyen bizonyíték nincs.

Elképzelhető, hogy egy igen ősi preszemita (szemiták előtti) népességről van szó.

Előzmény: Don Quixote (184)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.12 0 0 188

Azért ezzel is vitába lehet szállni.

Az Ószövetség történeti könyvei, sőt részben a próféták is ismertetik azokat a jelenségeket, amelynek során az izraeliták eltértek a Mózes, ill. végső soron az ÚR által kijelölt szigorú monoteizmustól.

Még maga az Első Templom építtetője, Salamon király is a bálványimádás bűnébe esett élete vége felé, amikor számos felesége és ágyasa kedvéért megengedte az idegen istenek, ill. bálványok imádatát a Jeruzsálem melletti magaslatokon.

A királyság kettészakadása után pedig főleg az északi országrész, Izrael királyai és lakói jártak elöl az ún. "bálványimádásban".

Az Ószövetség is megemlékezik róla, hogy Bételben egy pogány vallási elemeket is befogadó szentélyt hoztak létre, ahol Jahvét egy aranybika képében imádták.

A próféták működése ellenére az északi országrészből az asszír invázióig nem is sikerült kiirtani a politeista praktikákat.

 

A déli királyság, Júda sem volt teljesen mentes ezektől a tendenciáktól, bár ott a VII. században Jósiás (Yoshiyahu) király vasszigorral vetett véget a szinkretista törekvéseknek.

Előzmény: Don Quixote (185)
Törölt nick Creative Commons License 2007.06.12 0 0 187
OFF

Lovag úr, lőjjön már egy privát e-mailt a címével, és akkor behúzom a levlistára, hogy ki ne maradjon a legközelebbi TFT-ről:)
Más érdeklődőket is várunk:)

ON
Előzmény: Don Quixote (185)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.12 0 0 186

"Jósiás király idejében hajtották végre azt a vallási reformot"

 

Igen, jól mondád. Josiás király az. i.e. 7. sz.-ban reformációt (visszaalakítást) hajtott végre, mert eltértek Mózes törvényétől a zsidók, s a környező népek kultuszait átvették. De ennek mi köze a Pentateukhosz szerzőségéhez...?

Előzmény: Qedrák (180)
Don Quixote Creative Commons License 2007.06.12 0 0 185

Hola Quedri!

Szerintem is folyamatiosan, hosszú évszázadok alatt alakult ki az a fajta monoteizmus, ami a zsidó vallást jellemzi.

Ábrahám, Mózes, Dávid, Salamon és Jósiás király mind egy-egy fontos személyiség, mondhatni fontos lépcsőfok voltak ezen az úton.

A kánaániták politeizmusának hatása azonban még nagyon sokáig ellentétes irányban hatott ezekre az egyre erősödő monoteista tendenciákra.

Legalábbis az összehasonlító vallástörténet így tanítja:-o)

Előzmény: Qedrák (180)
Don Quixote Creative Commons License 2007.06.12 0 0 184
Külön nem kértem ugyan, de megköszönöm, ha írtok:-)
Előzmény: Galgadio (178)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 183

"Melyik hozzászólás...?"

 

Kánaán (ős)lakóiról kérdezett úgy általában, már nem tudom hanyas hsz-ben...

 

"Írjál csak nyugodtan..."

 

Holnap...

Előzmény: Tafkó Birgut (179)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 182

"Zavarbaejtő azonban például az, hogy egész Izrael területén nem igen kerülnek elő az egyistenhitre mutató jelek, ellenben szarvas oltárokat például nagyszámban találtak."

 

Hogy lehetne az egyistenhitnek régészeti hagyatéka, amikor fanatikus szigorral tiltottak mindenfajta képi ábrázolást?

A szarvas oltárok meg lehetnek éppenséggel a közöttük még nagyon sokáig fönnmaradt kánaánita néptöredékek vallási hagyatéka is.

Előzmény: Qedrák (181)
Qedrák Creative Commons License 2007.06.11 0 0 181

Ez attól függ kit kérdezel. :)
Az izraeli régészek megpróbálják kimuatni a protozsidők jelenlétét, mások pedig tagadják az, hogy ilyen régészeti horizont létezik.
Zavarbaejtő azonban például az, hogy egész Izrael területén nem igen kerülnek elő az egyistenhitre mutató jelek, ellenben szarvas oltárokat például nagyszámban találtak.
Előzmény: Don Quixote (162)
Qedrák Creative Commons License 2007.06.11 0 0 180

Azért akkor, mert Jósiás király idejében hajtották végre azt a vallási reformot, amelynek nyomán voltaképpen megszületett az a fajta monoteista vallás, amelyből a későbbi zsidó hit táplálkozott. (Ha jól emlékszem Komorúczy Gézának vannak erről cikkei, majd utánanézek).
Előzmény: Tafkó Birgut (157)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.11 0 0 179

Melyik hozzászólás...?

 

p.s.

Írjál csak nyugodtan...

:))

Előzmény: Galgadio (178)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 178

Szia Birgut!

 

Az emóreusokról és a hóreusokról írsz te a Caballero-nak, vagy írjak én?

Előzmény: Tafkó Birgut (172)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 177
Egyébként az izraelita - filiszteus háborúk története a Bírák, Királyok és Krónikák könyveiből viszonylag jól végigkövethető, természetesen izraelita szemszögből nézve az eseményeket.
Előzmény: Don Quixote (171)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 176

Komolyra fordítva a szót:

 

A filiszteusok népe nagy valószínűség szerint az Égei-tenger medencéjéből, azon belül is Kaftor szigetéről származott, ami minden valószínűség szerint a mai Krétával azonos.

Az ún. tengeri népek inváziója vetette őket Palesztina partvidékére. Az óegyiptomi forrásokban is szerepelnek a támadó tengeri népek fölsorolásakor 'plst' tetragrammaként.

Az ő nevükből származik a Palestina (Palesztína) országnév.

 

A régészeti leletek tanúsága szerint mintegy kétszáz évvel a Józsué-féle honfoglalás után telepedtek meg a palesztin tengerparton.

Előttük itt kánaánita néptörzsek éltek, többek között az óriás termetű Anák-fiak.

Ezeket részben elűzték, részben beolvasztották.

Ismerték a vasgyártást, míg a korabeli zsidók még nem.

Állítólag egy jó ideig a zsidók is tőlük szerezték be a vasfegyvereket és vasszerszámokat, de aztán az izraeliták is megtanulták a vasolvasztást.

Öt városállamot hoztak létre, ezek a zsidók ellen vívott háborúk idejére többnyire szövetségre léptek egymással.

A zsidókkal vívott háborúik váltakozó kimenetelűek voltak: nagy győzelmek és nagy vereségek egyaránt előfordultak.

Egy alkalommal még a zsidók szent frigyládáját is sikerült elrabolniuk.

 

Egy Dágon nevű halfarkú bálványt imádtak, amelynek legnagyobb temploma Ashdodban volt.

Ezt a templomot a fogságba ejtett izraelita Sámson ledöntötte a tartóoszlopok kidöntésével.

 

A zsidóknak soha sem sikerült végleges győzelmet aratniuk a filiszteusok fölött.

A filiszteusok az ószövetségi kor nagy részében fönnmaradtak, aztán az asszír-káld-óperzsa birodalmak idején fokozatosan beolvadtak.

 

Nyelvükről semmi biztosat nem tudunk, talán Kréta prehellén nyelvével rokon nyelvet beszéltek.

Előzmény: Don Quixote (171)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.11 0 0 175

Szól erről a témáról egypár tucat könyvtári könyv...

:)

Előzmény: Galgadio (173)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 174

"Az igaz, hogy szálfatermetű, roppant erejű emberek voltak, akiket csak az evés-ivás és a testi élvezetek érdekeltek?"

 

Igaz, 40-es bicepsz alatt nem is vettek föl senkit filiszteusnak.

Sőt, Góliáté az 50-est is karcolta, de sokat ez sem segített rajta:-)

Előzmény: Don Quixote (171)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.11 0 0 173

Én egy könyvtárból kikölcsönzött könyvben olvastam, de a címére már nem emlékszem.

Esetleg keress rá a világhálón az Ugarit szóra.

Előzmény: Don Quixote (170)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.11 0 0 172

Kaftórról(=Kréta?) származnak. Palesztina róluk kapta a nevét.

Előzmény: Don Quixote (171)
Don Quixote Creative Commons License 2007.06.10 0 0 171

És mi a helyzet a filiszteusokkal?

Róluk mit tud a régészet és a történelem?

Az igaz, hogy szálfatermetű, roppant erejű emberek voltak, akiket csak az evés-ivás és a testi élvezetek érdekeltek?

Meg hogy érdektelenek voltak a zsidó bölcsek és írástudók elvont teológiai fejtegetéseivel szemben?...:-O)))

Mi lett a végső sorsuk, kiirtották őket?

Előzmény: Galgadio (167)
Don Quixote Creative Commons License 2007.06.10 0 0 170

Hát ez érdekes.

Van erről valami könyv kiadva vagy csak a szakirodalomban van publikálva?

Előzmény: Galgadio (166)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.08 0 0 169
Milkom más néven Molok
Előzmény: Galgadio (167)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.08 0 0 168

Nem, csak Birguttal nagyon nehéz vitába szállni, mert ő a hitbeli meggyőződését és a történelmet teljesen azonosítja:-)

Hétfőn - ha a melótól lesz időm - válaszolok a fölvetéseire.

Előzmény: Don Quixote (161)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.08 0 0 167

Szerintem sem, bár mindkét népről elég keveset tudunk.

A Biblia szerint egyébként ez a két népcsoport Lótnak a saját lányaival folytatott vérfertőző kapcsolatból származott.

Amennyire én a csekély tudásom alapján meg tudom ítélni, a moábiták és ammoniták inkább az északnyugati szemiták azon csoportjához tartoztak, mint a héberek és az arameusok: tehát a városias civilizációk peremterületén élő nomád-félnomád népességhez.

 

Egyébként az ún. "moábita kő" révén ismerjük a moábiták írását és nyelvét: nyelvük a szemitológusok szerint csak nyelvjárási szinten különbözött a korabeli óhébertől.

 

Az ammonitákról a Biblia tükrében semmi jót nem lehet elmondani: elsőszülött gyermekeiket rendszeresen föláldozták egy Milkom nevezetű vérszomjas istenségnek...

Előzmény: Don Quixote (163)
Galgadio Creative Commons License 2007.06.08 0 0 166

Talán, ill. részben.

Amennyire én tudom, a korabeli régészeti feltárások még elég hiányosak.

A korabeli kánaánita (ún. ókánaánita) városállamok közül Ugarit a legjobban föltárt, ráadásul itt egy sor feliratos agyagtáblát találtak.

Ezeket a feliratokat egy olasz nyelvész fejtette meg, a nyelvet elnevezte ugaritinak vagy ókánaánitának.

Némi meglepetésre ez az északnyugati szemita nyelv sokkal kevésbé tér el a biblikus óhébertől, mint azt a kutatók előzetesen gondolták volna.

Némi szépséghibája a dolognak, hofgy Ugarit a későbbi Izrael területétől némileg északra feküdt, Fönícia területén.

Silberman és Finkelstein könyve azt állítja, hogy a kánaániták főleg városlakók voltak, míg az izraeliták a letelepedés előtt félnomád állatartók, de hogy ez mennyire jelenik meg a régészeti hagyatékban, őszintén bevallva nem tudom.

Előzmény: Don Quixote (162)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.08 0 0 165

Jó kérdés. Szerintem nemigen...

:))

Előzmény: Don Quixote (163)
Tafkó Birgut Creative Commons License 2007.06.08 0 0 164
Kik a protozsidók...?
Előzmény: Don Quixote (162)

Ha kedveled azért, ha nem azért nyomj egy lájkot a Fórumért!